14 Kombrink bezorgd over luchthaven Kastelein maakt plaats voor horeca-ondernemer Terbregseplein aangepast voor vrachtauto's en bussen Kobus L. in hoger beroep zwaarder gesïraft 'Sluit convenanten, maar laat discotheken zelf open' Bibliotheek Rotterdam wil gulden per geleend boek ÉS8 Onderhandelingen met Schiphol moeten ook over kleine luchtvaart gaan Bruine buurtkroeg verandert in doelgroepen- en eetcafé Nieuwbouw Excelsior krijgt vorm Bij kantoren meer lokalen voor vergaderen Fundering onder oude panden Te hard gereden Rottardams Dagblad Woensdag 12 februari 1997 Rotterdam Het gerechtshof in Den Haag heeft Kobus L- veroor deeld tot vijftien jaar gevangenis straf en een miljoen gulden boete wegens onder meer grootschalige drugshandel. Volgens rechter mr. J. M. E. in 't Velt-Meijer was hij 'de onbetwiste leider' van een criminele organisatie, die zich be zighield met de smokkel van soft en harddrugs en het witwassen van miljoenen guldens. De straf in hoger beroep is drie jaar hoger dan het vonnis dat de Rotterdam se rechtbank in juni 1S95 uit sprak. De 'rechterhand' van L., Lambert S., kreeg van het Hof tien jaar cel opgelegd, één jaar meer dan des tijds in Rotterdam. Max S., die volgens de rechter koerier was ge weest voor de organisatie, kreeg vier jaar gevangenisstraf. Vijf ver dachten, onder wie alle vrouwen, werden vrijgesproken. Mr. In 't'Velt-Meijer verwierp bij na alle verweren die de raadslie den van de hoofdverdachten tij dens het maanden durende pro ces hadden ingebracht. Vooral de door de verdediging zo zwaar be kritiseerde deals van het Open baar Ministerie met twee mede verdachten, van wie er een later werd vermoord, noemde zij toe laatbaar. De rechter oordeelde dit op basis van de omstandigheden op dat moment; verdenking van zware feiten -grootschalige bande* in verdovende middelen- en een onderzoek dat al lang liep, maar waarin met reguliere opsporings methoden nog weinig vooruit gang werd geboekt Wel plaatste het Hof enkele kant tekeningen by de mislukte infii- tratiepoging van justitie, tussen juni 1993 en januari 1994. Het feit dat CID-ofïïcier van Justitie mr. R. de Groot deze actie onvermeld had gelaten, noemde de rechter 'begrijpelijk maar onjuist'. Volgens haar was er echter geen sprake van 'bewuste misleiding'. Niet aaimemelijk vond ze dat de politie een burgerinfiltrant drugs had laten kopen van L, een zoge heten pseudokoop. Bewezen achtte de rechter onder meer de smokkel van 357 kilo co caïne in mei 1991, vanuit Parama ribo naar Rotterdam. De drugs za ten verpakt in een lading hard hout Vooral de eind 1993 geliqui deerde getuige had over dit trans port tegenover de politic ver klaard. Ofschoon het Hof nog maals vaststelde de verklaringen 'uiterst kritisch' te hc-bben beke ken, was er onvoldoende grond dit bewijs 'categorisch uit te slui ten'. Kobus' raadsman mr. Tj. E. van der Spoel vindt dat het gerechts hof te er gemakkelijk aan is voor bijgegaan dat mr. De Groot de in filtratiepoging van justitie onver meld heeft gelaten. „De rechter vindt het oiyuist," stelt de advo caat vast, „maar de door ons ge wenste rechtsgevolgen zijn uitge bleven." a$Bjgte(?üar|i EM ft* tfetö t§5 fa*1 stadara wordt gehouden heeft KnderBÓKftfcunfe/ van he£ SqpinA irfsnisC «86 Sj 88 Hf tfeïj jBDsInans'ISite SStÊBSS9 Rotterdam - De Stadspartij vindt dat het afsluiten van convenanten met discotheken als La Xala een beter middel is tegen pillenhan- del dan het dichtgooien van zo'n disco. Raadslid mr. M.M.M. - Kneepkens van de Stadspartij op pert deze mogelijkheid in een brief met vragen aan het college van ben w. Kneepkens stelt voor dat horeca zaken als La Xala een convenant met de cerheid sluiten waarin ze, op straffe van een boete van een half miljoen, beloven dat er niet in pillen wordt gehandeld. Ook moe ten de controle, fouillering en be veiliging goed geregeld worden. Paardenmiddel Kneepkens noemt de sluiting van La Xala een paardenmiddel. Vol gens het raadslid gaat de eigenaar van de disco in Prins Alexander hierdoor failliet. Kneepkens; „Niettemin is er een typisch La Xala-uitgaanspubliek dat, hoe men daar ook over denken mag, onverbrekelijk hoort tot de ambi ance van de moderne grootstad eind twintigste eeuw. Ditpubliek, ongeveer 2500 mensen, staat nu plots op straat. Is b en w met my van mening dat dit La Xala-pu- bliek ondergronds gaat in het cir cuit van de illegale house-feesten met waarschijnlijk vele malen groter en ongecontroleerder pil- lengebruik dan tot voor kort in La Xala?", Verder wil Kneepkens weten hoe de gemeente het pillengebruik onder jongeren wil bestrijden. Rotterdam De gemeentebiblio theek van Rotterdam wil lezers vanaf 16 jaar één gulden per ge leend boek gaan vragen. Voor de eerste 25 boeken hoeft men niette betalen. Het tarief van '2en gulden per boek gaat pas gelden vanaf het zesentwintigste boek per jaar. De bibliotheek heeft tiet voorstel uitgewerkt op verzoek van wet houder Kombrink (kunstzaken), die het aanvaardbaar vindt een vorm van profijtbeginsel in te voe ren voor boekenlezers. Dat hoeft volgens hem geen' aantasting te zijn van het principe dat de biblio theek een openbare basisvoorzie ning is waar voor zoveel mogelijk mensen makkelijk gebruik van kunnen maken. De gemeente vbndt het bibiio- theekplan echter nog onvoldoen de uitgewerkt. De bibliotheek moet eerst maar eens beter uit zoeken wat de gevolgen van het invoelen van If.-engeld zijn voor diverse groepfm boekenleners. Want Kombrink wil niet dat Rot terdammers door het leengeld minder boeken gaan lezen. De ge meenteraadscommissie Kunstza ken bespreekt morgen het plan van de bibliotheek plus dereactie daarop ran hot stadhuis. TV uorurarht aatxn grote besparingen door het invoe ren van leengeld. Wel zullen men sen bewuster hun keus maken in de bibliotheek, is de verwachting. Mensen nemen nu per keer drie boeken mee en kiezen pas thuis welke van die drie ze zullen lezen, is de ervaring van de bibliotheek. Het aantal van maximaal 25 'gra tis' boeken per jaar is gekozen omdat jongeren van 16 en 17 jaar per jaar gemiddeld 25 boeken le nen. Volwassenen lenen nu ge middeld 35 boeken per jaar, men sen boven de 65 jaar lenen 55 boe ken. Deze ouderen gaan ongeveer een kwart minder boeken lenen als daarvoor moet worden betaald. Dat is de ervaring in Nederlandse gemeenten waar al eerder leen geld is ingevoerd De gemeente Rotterdam vindt dat effect een groot bezwaar: „Voor veel oude ren is Ie2en een belangrijk onder deel van hun dagelijkse bezighe den. Hoe zwaar weegt dit sociaal belang?" Rotterdam wil een vorm van leen geld pas ingevoerd zien ais ge middeld genomen het lenen van boeken niet duurder wordt en als het systeem niet op overwegende Vw»7urarpr> van Tw4t en leners «stuit Rotterdam Het is zeer de vraag of het Rotterdamse vlieg- veldbeleid kans van slagen heeft. Wethouder Kombrink (PvdA, ruimtelijke ordening) toonde zich gisteren bezorgd over de haalbaarheid van zijn beleidsinzet, onder meer ge richt op de volledige verplaatsing van de kleine luchtvaart. Kombrink zei dat - in weerwil tot eerdere veronderstellingen- de onderhandelingen met Schiphol over Rotterdam Airport ook over de kleine luchtvaart moeten gaan. „We dachten aanvankelijk dat we ons tot afspraken over de grote luchtvaart konden beperken," deelde de wethouder mee in ant woord op bezorgde vragen van D66. Kombrink wil afwachten of de Tweede Kamer elders n het land capaciteit creëert om reclame-, sport- en lesvluchten te accommo deren. Deze vluchten geven rela tief veel hinder, ofschoon de meeste klachten bij de DCMR Mi lieudienst Rijnmond veroorzaakt zijn door lawaai van zwaardere, verouderde toestellen. Kombrink ziet wel een afname van reclamevluchten, maar hij had niet de ambtenaren bij de hand, die de commissie ruimtelij ke ordening een verklaring voor die terugloop konden geven. Voor de volgende vergadering wordt Rotterdam Airport-direeteur R. H. J. Wondolleek uitgenodigd. De wethouder nam aan dat de af name van reclamevluchten een gevolg kan zijn van tariefsmaatre gelen van Wondolleek. .Als het duurder wordt, wordt men mis schien zuiniger," veronderstelde Kombrink. Hy zei dat de procedure rond de milieu-effectrapportage meer tijd kost dan voorzien was; deze pro cedure moet voorafgaan aan een eventuele aanwijzing van de Zes- tienhoven-locatie voor het vlieg veld, met gelijktijdige intrekking van de dan overbodige locatie- Schieveense Polder. De officiële beleidsinzet van de Rotterdamse gemeenteraad is dat aan een defi nitief vliegveld op Zestienhoven 'strikte condities' verbonden zijn zoals het weren van de kleine luchtvaart en een maximaal aan tal vliegbewegingen van 20.000 voor de grote luchtvaart. Niette min wordt m de milieu-effectrap portage op aandringen van exploi tant Schiphol tevens onderzocht hoe de situatie zal zijn met 30.000 vliegbewegingen. Kombrink hield zijn commissie ook voor dat de noodzakelijke on omkeerbaarheid van de komst van de hoge-sp.elheidslyn (HSL) ook nog niet aanwezig is. Welis waar is de aanleg van de HSL als planologische kernbeslissing de Tweede Kamer gepasseerd, maar de Eerste Kamer moet zich er nog over uitspreken. Daarna volgt nog de tracéprocedurc. Kombrink bracht gisteren in herinnering dat de komst van de HSL onlosmake lijk verbonden is met het Rotter damse vliegveldbeleid. Een raadsmeerderheid in Rotter dam heeft eerder al uitgesproken dat Rotterdam Airport dicht moet. als de 'strikte condities' die aan het vliegveld worden gesteld met worden gehonoreerd door Schiphol en de rijksoverheid. D66-raadslid Ravcstein zei be zorgd te zyn over een uitspraak van minister Jomtsma dat een beslissing pas in het najaar van 1993 te verwachten is. „Het is heel treurig als het over de verkiezingen heen getild zou wor den," aldus Ravestem. Volgens Kombrink kan een succesvol ver loop van de onderhandelingen tussen Schiphol en Rotterdam echter een kabinetsbeslissing be spoedigen. „Jorritsma heeft mij verzekerd dat het dan eerder kan," aldus de wethouder. Door Canis Zijlmans Rotterdam Intemet-cafés, mu ziekcafés, beach-clubs, grand ca fés, eetcafés, schaakcafés, praat- cafés, stripcafés, theatercafés, po diumcafés en filmcafés. „Wordt er nog wel gewoon gedronken en doorgezakt in het bruine buurtca fé?" vraagt de burger zich af, die zich niet dagelijks in het uitgaan sleven stort. „Ja, dat gebeurt nog wel, maar wel steeds minder," vertelt bestuurs lid Leo Bruijn van de Koninklijke Horeca Nederland, afdeling Rot terdam. Bruijn is zes jaar eige naar van Café Stobbe aan de Kor- tekade in Kralingen. '„Ik schat dat er van de duizend cafés in Rotterdam nog zo'n 400 echt oude traditionele buurtkroe gen zyn. De rest zyn allemaal doelgroepen- en eetcafés gewor den. De bruine buurtkroeg is op z'n retour." Dat komt, volgens Bruijn, vooral door de veranderende vraag van de consument „Begin jaren ze ventig," zegt hij, „was de drukste tijd voor Café Stobbe. Het was hier de hele dag bal. 's Oehtends kwamen om 2es uur de koppelba zen en kleine handwerkslieden een bakkie doen voor ze aan de slag gingen. Later kwamen de Kralingsechique, buurtbewoners, scholieren, studenten en stam gasten binnen en aan het eind van de middag voegden de werkers zich daar weer bij." „Inmiddels," gaat hij verder, „zit ten koppelbazen niet meer in de kroeg en handwerkslieden wer ken niet meer zelfstandig, maar zitten bij bedrijven met een uitge breide kantine. Geluncht wordt er daar, En door de stadsvernieuwing en verbeterde economie zijn heel veel mensen naar nieuwbouwwij ken buiten de stad getrokken. Daarvoor in de plaats kwamen al lochtonen, die vaak andere uït- gaansgewoonten hebben. Het Turkse koffiehuis, bijvoorbeeld, heeft de functie van buurtkroeg overgenomen, waar je gewoon binnenwipt en weet wie er zal zit ten." De mensen, die wegtrokken naar Alexanderpolder en Zevenkamp, begonnen, volgens Leo Bruijn, een nieuwe manier van leven. „Ze hebben ineens hogere huisves tingskosten, gaan in het weekein de naar de caravan en drinken door de week een biertje van de supermarkt op de bank voor de tv. Dat is veel goedkoper. In het be gin reizen ze nog wel naar de oude kroeg met vriendenkring. Maar op den duur, ook al door de alco holcontroles die je onderweg kan tegenkomen, wordt dat steeds minder. De kantine van de gesub sidieerde voetbalvereniging met De ontwikkelingen in Stobbe zelf weerspiegelen die van elders in de horeca: in de jaren zestig was het in het bruine café hele dagen bal, tegenwoordig Is het een respectabel eetcafé met een goede keuken. Foto jaap RozenruvRotterdams r vrijwilligers achter de bar is steeds meer de plek van het oude buurtcafé in gaan nemen." Gevolg is dat het economisch draagvlak van de meeste bruine kroegen in de oude volksbuurten steeds minder wordt. „En dat zorgt er weer voor," constateert Bruijn, „dat criminelen, die een café nodig hebben om drugs te verkopen of om zwart geld te wit ten, steeds vaker als hyena's klaar staan als een café eigenaar het finan cieel niet meer kan bolwerken Zeg dan maar eens nee." De door Bruijn geschetste ontwik keling beperkt zich niet tot Rot terdam. Het Bedrijfsschap Hore ca onderzocht vorig jaar landelijk de stand van zaken in de bedrijfs tak en bracht ontwikkelingen in kaart. Ook de onderzoekers constateren een opkomst van de doelgroep- en speciaiiteitencafés in met name de Randstad, die ten koste gaat van de traditionele bruine kroe gen en cafés-biljart In platte landsgebieden weethet bruine ca fé zich redelijk te handhaven. Twintig jaar geleden waren bijna alle 13.500 Nederlandse cafés bruine buurtkroegen. Volgens het Bedrijfsschap Horeca is inmid dels twintig procent van die cafés gesloten. Van de 10,377 die over zijn, is nog maar zeventig procent een buurtkroeg. De gemiddelde omzet van 265.000 gulden per jaar is het laagst van allesoorten cafés. De eetcafés sco- ren. met ongeveer een gelijk vloeroppervlakte als de brume kroeg, met een gemiddelde omzet van 385.000 gulden beduidend ho ger. Ruim een van de zes drinkgele- genheden is een eetcafé en sterk in opkomst zijn de grand cafés. Daar zijn er nu 207 van. En meer dan de helft hiervan is in de laat ste drie jaar met de exploitatie ge start. Ze maken twee procent uit van het totale aantal horeca-gele- genheden, maar er wordt lande lijk vijf procent van de totale om zet van 4,3 miljard van de drank- verstrekkers gehaald. Behalve van de nieuwe cafés on dervinden de bruine kroegen, toe nemende concurrentie van ande re vormen van vrijetijdsbeste ding. Sport, concert- en filmbe zoek, casino en bingo zitten in de lift. Ook thuis tv-kijken, met de com puter spelen en surfen op Inter net, tele-shopping en om- en bij scholen winnen aan belangstel ling. Vanaf hun 35-ste jaar drinken Nederlanders, volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek, steeds minder buitens huis, Tu«>en het 35-ste en 48-ste jaar komt wekelijks nog veertien procent van de bevolking in het café. In de leeftijdsklasse 45 tot 55 jaar gaat nog een op de tien men sen wekelijks een pint vatten. En boven de 55 jaar nog maar een op de twintig. Bedrijfsplan Volgens Leo Bruijn wordt de oude kastelein langzaam maar zeker vervangen door de horeca-onder nemer. „De moderne cafébaas," vertelt hij, „werkt als een gewone ondernemer met een bedrijfsplan en een formule, die aansluit op de vraag van de markt. Is ook bereid die te veranderen als dat nodig is en kan dat ook. Je moet vanuit een economische basis een zaak opzetten. Van de buurt alleen kan je niet meer le ven. Voor alleen maar avond aan avond aan de bar hangen meteen biertje in je hand met dezelfde rijf mensen om je heen, kryg je nie mand meer. Café Stobbe is al lang geleden be gonnen met hapjes te verkopen en is nu een respectabel eetcafé met een goede uitgebreide keu ken. Sommigen mensen eten hier vijf keer per week. Soms zijn het families, maar meestal oudere al leenstaanden en tweeverdieners, die financieel wat te besteden hebben. We hebben geregeld zo'n 700 eters per week en zo'n dui zend drinkers. Om elf uur 's avonds daalt de gemiddelde leef tijd ineens met twintig jaar. Dan gaan de meeste eters weg en ko men de scholieren en studenten drinken en feesten. Dat kan hier goed, want we zijn open tot drie uur 's nachts. Maar er komt niet een vaste groep van stamgasten, Als zoveel cafés hebben we nog wel de oude entourage van de bruine buurtkroeg. Maar we gaan pas 's middags om vier uur open." RotterdamDe eerste fase van de aanpassing van de rijkswegen rond het Terbregseplein is afge rond. Het wegennet wordt aange past voor de aanleg van een spe ciale rijstrook voor vrachtauto's en bussen. Zowel het wegdek van de A16 als dat van de A 20 is op het plein in middels aangepast. De extra rijbaan (totale lengte 3,5 kilometer) is een verlenging van' de al eerder aangelegde doelgroe- penstrook vanaf Ridderkerk rich ting Kralingen. Met het verlengstuk wordt deze weg doorgetrokken tot het vei lingviaduct (in de richting van Hoek van Holland). Nieuw is daar bij dat het vracht- en busverkeer uit de richting Gouda ook de rij strook kan benutten vanaf het Terbregseplein, Over het hele traject moet een groot aantal geluidsschermen worden geplaatst om de hinder voor omwonenden zoveel moge lijk te beperken. Dit gebeurt by het viaduct over de Terbregse- weg, langs de weg richting Hoek van Holland en op de westzijde van de fly-over over de A 20. Aan de noordkant van de A 20 is inmiddels al te zien waar de nieu we doelgroepenstrook voor vrachtauto's en bussen komt te liggen. Er is daar al een fundering voor het nieuwe wegdeel aange legd vanaf het Terbregseplein tot het veilingsviaduct. Initiatief De speciale rijstrook voor vracht auto's en bussen is een van de maatregelen uit het r üepian Re gio Rotterdam. Een initiatief van de gemeente Rotterdam en Rijkswaterstaat Het doel hiervan is de bereikbaar heid van de mainport Rotterdam te garanderen voor het econo misch belangrijke verkeer. In het vooijaar van 1998 moet het hele project zijn afgerond. Zowel het wegdek van de A16 als dat van de A 20 ïsop het Terbregseplein inmiddels aangepast. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Rotterdam De meuwbouwplan- nen voor het stadion van voetbal club Excelsior aan de Honinger- dyk voorzien in 4500 zitplaatsen in plaats van de 8000 huidige staanplaatsen. De verspreide clubgebouwen maken plaats voor één groot nieuw clubgebouw naast de ingang, compleet met ho- recavoorziemng. Verder verschuift de hoofdingang naar de zijde van het parkeerter rein aan de Honingerdyk. De plannen hebben gisteravond in stemming gekregen van de leden van de commissie ruimtelijke ont wikkeling en beheer van de deel gemeente Kralmgen-Crooswyk. Bestuurslid E. Romkes van Ex celsior meldde dat er minder ge luidsoverlast zal zijn in de toe komst vanwege het besloten ka rakter van het stadion. De licht masten blyven hetzelfde en over beperking van overlast is weke lijks overleg met de politie gaan de. „Wij zijn geen Feyenoord of Ajax, dus we gaan geen grootscha lig stadion neerzetten," verklaar de Romkes. „We nemen wel een goede plaats in temidden van het sportgebeuren." Ook voor eventu ele parkeerdrukte had Romkes een oplossing. Als er meer dan de aanwezige 240 parkeerplaatsen nodig zyn, kunnen bezoekers van Excelsior uitwyken naar het par keerterrein van de nabijgelegen Erasmus Universiteit Rotterdam. De dienst Stedebouw en Volks huisvesting vindt dat het bouw plan binnen hel beschermde stadsgezicht van Kralingen past en adviseert er positief over. Voor al omdat de eerder geplande kap van een aantal populieren niet doorgaat. Rotterdam Op de kantoormarkt is een ontwikkeling gaande waar bij de behoefte aan vergaderruim te groter wordt, ten koste van ei gen bureaus van werknemers. De oorzaken zyn do opkomst van te lewerken (thuis aan de computer) en de flexibilisering van arbeids tijden. Hierdoor kan meer perso neel van dezelfde accommodatie gebruikmaken. De behoefte aan vergaderplekken neemt in de Rotterdamse kan toorsector merkbaar toe, zei direc teur G. Beyer van het Ontwikke lingsbedrijf Rotterdam gisteren tegen de commissie ruimtelijke ordening en grondzaken. Een andere opvallende tendens is volgens D66-raadslid F. Ravestein dat kantoren weer meer gehuis vest worden in bestaande statige gebouwen dan in gloednieuwe glazen torens. Ook in Amsterdam zou de 'glazen trend' volgens haar achter de rug zijn. De commissie is dan ook be nieuwd of de herontwikkeling van kantoren op de Westblaak op gang zal komen. WD-raadslid M.D. Teenstra vindt de ombouw van het voormalige belastingkantoor aan de Punte- gaalstraat een 'fantastisch' pro ject Ze vindt het een belangrijk gebouw en juicht toe dat het be houden blijft. 'Petje af voor de ontwikkelaar, zei Teenstra over het plan-Puntegale. Berkel en Rodenrijs Onder een aantal oude panden aan de Heren straat in Berkel en Rodenrys is een uit turf opgebouwde funde ring aangetroffen. De afgelopen weken zijn die panden afgebro ken om een doorgang te realise ren naar het nieuwe winkelcen trum. Leden van de archeologische werkgroep De Wende hebben het braaWiggende terrein op oud heidkundige vooiwerpen onder zocht. A, M. Minetti uit Bleiswijk is een van hen. „We hebben naast de vondst van wat fragmenten aardewerk uit de 12de eeuw, die uit turf opgebouwde fundering blootgelegd. Met de ontdekking van deze toch wel zeldzame fun dering zyn wij bijzonder blij." Rotterdam De politie heeft gis teravond tydens drie snelheids controles in totaal 202 bekeurin gen uitgeschreven. Op de Bever- waardseweg reden 60 van de 470 gecontroleerde auto's te hard. Op de Koninginneweg in Groot IJsselmonde hielden 46 van de 186 passerende auto's zich niet aan de daar voorgeschreven snel heid. Op de Kralingseplaslaan bedroeg het aantal hardrijders 96. Hier re den 356 voertuigen langs de ra-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2