10 ©tteriai Regioraad sluit de gelederen Terreur in stadhuis: 'Dit roept de smaak van knokploegen op' -Wopsttóm On Site: massage als troostend schouderklopje Kuip eerste halteplaats voor U2 Rendement beslissend voor Tweede Maasvlakte Stoelendans in politietop ilf li 'Meer dure huizen in nieuwe wijken rond Rotterdam' Savas Unal (12) beste voorlezer Bewon WÉS_ ROTTERDAM BERICHT Bekendmaking onteigeningsbesluit Eensgezind over stadsprovincie; kritiek op uitlatingen Simons Rotterdams Dagblad Donderdag 13 februari 1997 Rotterdam De WD en D66 in Zuid-Holland willen een eind ma- ken aan de afspraak dat de nieu we wijken rond Rotterdam en Den Haag voor dertig procent uit 'goedkope' huizen gaan bestaan. Zij zien daar liever nog meer dure koopwoningen. „Want dat zijn de huizen waarom de mensen vra- gen." Woordvoerders van de twee partij en hebben dit gisteren gezegd in een commissie van Provinciale Staten. Zij legden daarmee een bommetje onder de zogeheten Vï- nex'-akkoorden die Rijk, provin cie en Rotterdam in 1994 met elkaar sloten. Daarin werd vastge legd dat ervoor 30 procent aan 'so ciale bouw5 zal komen in de grote wijken die de komende tien jaar moeten verrijzen rond Rotterdam en ook Den Haag. De huidige coalitie in Zuid-Hol land (VVD, PvdA en D66) ver klaarde twee jaar geleden zelfs nog dat gemikt moest worden op 'minimaal' dertig procent. Daar mee wilde ook de provincie voor komen dat nieuwe wijken -alleen een woning aan welgestelden zul len bieden. De WD wil nu, gesteund door op positiepartij D66, terugkomen op dat uitgangspunt Beide fracties baseerden zich gisteren op een onlangs verschenen rapport van de rijksuniversiteit van Utrecht. Dat instituut heeft -op verzoek van het Haagse provinciebestuur zelf- de woningmarkt-situatie van Zuid-Holland onderzocht. De onderzoekers komen tot de conclusie dat er in de grote steden nog genoeg goedkope huizen zijn. De wetenschappers pleiten daar om voor het loslaten van de be wuste afspraak over '70 procent duur en 30 procent goedkoop'. De nieuwe wijken moeten in hun ogen vooral gaan beslaan uit mid- deldure tot dure woningen. Gedeputeerde J. Wolf (PvdA, ruimtelijke ordening) erkende dat de afgesproken 70/30 verde ling op dit ogenblik onder politie ke druk staat. „Maar er moeten heel goede argumenten op tafel komen, wil ik bereid zijn dat uit gangspunt los te laten". Rotterdam De I2-jarige Savas Unal van de openbare basisschool de Starrenburg in Spangen zal Rotterdam verder vertegenwoor digen als beste voorlezer. De leer ling uit groep acht won gister avond in de centrale bibliotheek de Rotterdamse voorronde. Op 12 april doet hij mee aan de Zuid- Hollandse voorleesv/edstrijd; de nationale finale vindt plaat op 14 mei. 'JSiHS rSiiMctótsféèhaald. j 'tég.: Schiedam. Ridder- - en Groot IJsseimünde 1995 ,eea itoeisaaw%-zpt r, ïeftaaniai isuïsbóudèhidaV naranSl ishet aantal baigeis datfe- daifthe dp eeri}nus pipceBif Ü99K). echter én deze^tegerie^- dief- :}zegt?3.procentv3nde?c}i!ppêr:i 1 $td~mèt'geweld,'im&^aélmg:'i:{fflveüigtéidsoverwegihgenbe- ai ixidnnging- ^üng van-vijf;':-, paaide iigpla.atsen_ te mijden, procent 'géven deschlfipers en de Op bet gebiedvande-aaiipak bedrijven aan dat de Rotterdam- S v3n*heh-affl^wiiinginb!^enr"ij»iavennjet{iaiiet|écih^ isais is er/óyep)iet»gehéel%nomeni"iïréstigii^^ate. priekwart'van eeh:posiöeI headi5ln,aMctèhi:i '.de Aümtmïflffltselüppers .is te- ais West, Centrumi'Maas en Rot-:i' vredènbver het optreden van de teenDeEaandriweradenorm rivierpolitie. ,'w~ ONTWIKKELINGSBEDRIJF ROTTERDAM De burgemeester van Rotterdam maakt bekend: het besluit van de gemeenteraad van 6 februari 1997 tot onteige ning van diverse onroerende zaken waarover de gemeente de beschikking behoeft ten behoeve van de uitvoering van het bouwplan Gaesbeek 1 in deTarwewijk. In het belang van de volkshuisvesting zullen de panden Gaes- beekstraat 1 t/m 57 en Brielselaan 34 t/m 62 worden gesloopt en vervangen door nieuwbouw van woningen, bedrijfsruimten en horeca. Het besluit ligt met ingang van 17 februari 1997 gedurende vier weken voor iedereen ter inzage bij: OhtwikkelingsBedrijf Rotterdam GaJvanistraat 15, toren EP II, kamer 18.68 Openingstijden: 9.00-16.00 uur. Belanghebbenden, die tijdig hun zienswijze omtrent het onteige ningsplan bij het gemeentebestuur naar voren hebben gebracht, kunnen gedurende de periode dat het besluit ter inzage ligt schriftelijk en gemotiveerd bedenkingen naar voren brengen te gen het raadsbesluit tot onteigening bij: H.M. de Koningin p/a Mininstervan V.R.O.M. Postbus 20951 2500 EZ Den Haag. Voor inlichtingen kunt u terecht bij Bureau Onteigeningen, tel. 010-4895794 Rotterdam, 13 februari 1997 Door Donald Bax Rotterdam - De laatste puzzel stukjes van de bewijslast tegen Marinus van Tubergen werden aangedragen door Machteld de- Bruin. Officier van justitie mr. R.M. J.de Rijck gaf gistermid dag toe dat het gerechtelijk voor onderzoek pas goed op gang was gekomen na 'de belastende ver klaring van de Belgische (inmid dels ex-) vriendin van het Utrechtse CD-raadslid Martin de Regfr Toi dan was er te veelonduide-, Üjkheid over hetgeen zich op dinsdag 21 mei van het vorig jaar in het Rotterdamse stadhuis had afgespeeld in de nabijheid van een kopieerapparaat. Wethouder Herman Meijer verklaarde zelf zonder aanleiding geslagen en geschopt te zijn door Van Tuber gen, terwijl de verdachte zelf an dermaal volhield dat hij Meijer al liggend op de grond had aange troffen. „Waarschijnlijk was hij uitgegleden," opperde Van Tu bergen. „De wethouder had weliswaar aangifte gedaan en Van Tuber gen herkend aan de hand van fo to's, maar dat was nog geen be wijs," zei de officier van justitie. „We hebben daarna een aantal hoord. Meijer was na het voorval naar hun kamer gevlucht Daar was hij met onder meer een be bloed gezicht opgevangen. Mevrouw De Bruin hebben we gehoord naar aanleiding van de bedreigende telefoontjes waar mee wethouder Simons vanuit het stadhuis zou zijn bedreigd. Zij heeft verklaard datzij Van Tu bergen tijdens een bijeenkomst van CF86 heeft horen pochen over zijn daad." Van Tubergen hield bij hoog en bij laag vol dat het hem ten laste gelegde op lou ter onwaarheden berustte. „Ik denk dat het een politieke zet van Meijer is geweest Hij heeft ons in een kwaad daglicht willen zet ten," aldus Van Tubergen. „Ik kan alleen maar vertellen dat ik in de richting van het kopieerap paraat liep en de wethouder al op de grond zag liggen. Ik wilde hem helpen bij het opstaan. Maar voor ik die kans kreeg, stond hij op en liep hij naar de fractiekamer van D66. Datis voor mij het einde van hetveriiaal" Toen de politierechter Van Tu bergen voorhield dat Meijer niet temin wel degelijk gewond was geraakt, haalde hij slechts z'n schouders op. Het stuitte officier van justitie mr. De Rijck tegen de borst dat 'dj met z'n eis rekening moest houden met de straf die Van Tu bergen thans uitzit.Tezamen met twee andere vertegenwoordigers van extreem-rechts, onder wie het CP'86-deelraadslid R.H. uit Delfshaven, werd Van Tubergen onlangs veroordeeld voo.r dief stallen met braak en bedreiging"- Zijn vonnis luidde twee jaar waarvan zes maanden voorwaar delijk. Het Openbaar Ministerie achtte de feiten dermate ernstig, dat mr. De Rijck met een eis van drie maanden kara. „Omdat ik vind dat dit de smaak van knokploe gen oproept/" aldus de officier vanjuslitie. Van Tubergens raadsman mr. M. C. Bekkering pleitte voor vrij spraak, omdat de verklaringen die door justitie waren voorge houden overladen zouden zijn met tegenstrijdigheden. Na een schorsing van vijf minuten - vrij ongebruikelijk bij zittingen van de politierechter - sprak mr. Sil- vis toch een wettig en overtui gend bewezen 'schuldig' uit. „Zulke dingen mogen niet ge béuren in een paleis van de de mocratie/1 motiveerde de rechter zijn vonnis van vier weken on voorwaardelijke gevangenisstraf. Rotterdam „Loop je met klach ten bij een arts? Slik je medicij nen? Ben je zwanger of ben je be zig dat te worden?" Voordat mas seuse Rob'n Cappel haar handen aan het werk zet, vuurt ze stan daard een serie vragen op haai klanten af. "Want het laatste waar zij op zit te wachten is dat haar On Site Mas sage (CSM) meer kwaad dan goed doet. Haar TouchPro stoelmassa ge, ook wel OnSite massage ge noemd, behelst een 'bliksemmas- sage' van twintig minuten die be oogt de klant nieuwe energie te geven. Cappel trekt met haar massage- stoel, een ingenieus houten bouw werkje waai in de cliënt ontspan nen voorover hangt, langs bedrij ven. Ook komen klanten naar haar toe. Zij heeft de techniek, ontwikkeld door David Palmer, meegenomen uit haar geboorte land, de Verenigde Staten. De bedoeling is de lymfe-, ener gie- en bloeddoorstroming te sti muleren. Een betere bloeddoor stroming zorgt er bijvoorbeeld voor dat afvalstoffen sneller door bet lichaam worden afgevoerd. Vandaar het verfriste gevoel na afloop. Cappel maakt gebruik van zoge noemde drukpunten, die ook wor den beroerd bij andere massage- technieken als Shiatsu en acupressuur. De2e drukpunten zijn weer afgeleid van de Amma- methode, een van' oorsprong Ja panse massagetechniek. Deze houdt nauw verband met het Yin- Yang principe, die zegt dat even wicht rtussen lichaam en geest no- digis. Bedenker David Palmer is er van uit gegaan dat westerse mensen elkaar tegenwoordig veel te wei nig aanraken. De mens is een in dividu geworden en voor het li chaam geldt dat er niemand mag aankomen tenzij toestemming wordt gevraagd aan de eigenaar. Aanrakingen worden tegenwoor dig bovendien al snel in verband gebracht met ongewenste intimi teit. Betasten Een beetje weldenkend mens laat het dus wel uit zijn hoofd om een ander zomaar te betasten. En dat terwijl die aanrakingen wel dege lijk een functie hebben, meende Palmer. Een arm op de schouder, een aai over de bol of een klopje op de rug kan immers ook troos tend of kalmerend werken, Maar omdat massage vaak een erotische bijsmaak heeft, ontwik kelde Palmer een techniek die ab soluut niet met seks in verband kan worden gebracht. Want de cli ent houdt zijn kleren gewoon aan. Van vederlichte aanrakingen is dan ook geen sprake. „Als het Ook de rug wordt pittig onder handen, of liever onder de ellebogen genomen, in een soepele bewe ging perst ze de knopen uit de rugspieren; een huivering is bijna niet te onderdrukken. Foto Nrels vóii der HoevetVRottardams Dagblad zeer doet moet je het zeggen, dan doe ik het zachter," waarschuwt Cappel voordat ze begint. Inder daad, de drukpunten op het ach terhoofd worden stevig inge drukt, alsof ze de spanningen als een puistje wü uitknijpen. Huivering Ook de rug wordt pittig onder handen, of liever onder de ellebo gen genomen. In een soepele be weging perst ze de knopen uit de rugspieren; een huivering is bijna niet te onderdrukken. Ook de nek, armen en handen krijgen een beurt. Met name massage aan de handen is een weldaad. Wie Cappels behandeling onder gaat zal moeten beamen dat On Site massage ongeveer het effect heeft van een enorme lachbui: je voelt je even als herboren. Op vrijdagavond 14 maart van 18.00 tot 22.00 uur start Rob'n Cappel een workshop voor men sen die zelf willen leren masse ren. De volgende lessen worden gegeven zaterdag en zondag 15 en 16 maart, van 10.00 tot 18.00 uur. Voor meer informatie kunt u bellen met telefoonnummer 010-404.67.88. Door Kor Kegel Rotterdam Ondanks irritaties over de Rotterdamse wethou der Simons heeft de regioraad van de achttien Rijnmondge meenten gistermiddag een eensgezind standpunt ingenomen over de stadsprovincie per I januari 2000. Met een brief aan minister Dyk- denrijs kritische kanttekeningen. stal (Binnenlandse Zaken) zal de Stadsregio Rotterdam laten we ten dat het unanieme streven naar een sterke provincie met vi tale gemeenten weer helemaal te rug is. Regiobestuurders Jansen (Krimpen aan den IJssel) en Wie- nen (Ridderkerk) constateerden gisteren 'verheugd' dat de verzoe nende gesprekken tussen ge meentebestuurders van Rotter dam en de andere gemeenten hun vruchten hebben afgeworpen, De Rotterdamse afvaardiging steunde in de regioraad de inhoud van de brief aan Dijkstal, hoewel de instelling van een tussenfase hierin niet helemaal wordt ver worpen. De Rotterdamse raad wil geen pre-provineie ais voorloper van de definitieve stadsprovincie. Maar omwille van de eensgezind heid gaan" de Rotterdamse be stuurders er pragmatisch mee om: ook de buurgemeenten vin den namelijk dat er alleen een in terimfase mag komen, als de Tweede Kamer onomkeerbare stappen zet, waarbij een helder zicht bestaat op de eindsituatie. De regioraad is het bovendien met Rotterdam eens dat het be heer van de haven niet in de tus senliggende fase hoeft te worden overgedragen aan een regiobe stuur. Sprekers van VVD, CDA, D66 en enkele kleine gemeenten konden het echter niet nalaten om hun onvrede te uiten over de toon die de Rotterdamse wethouder Si mons kiest („alleen een stadspro vincie zoals Rotterdam wil, en an ders niet"). D66-fractieleider Storm uit Maassluis vond het „bij zonder onverstandig van Simons om zo'n toon aan te slaan," „Dat maakt meer kapot dan ons lief is," zei CDA-fraetievoorzitter Lamers, burgemeester van Bleiswyk. Dagelijks bestuurslid Wienen, die regiovoorzitter Peper na de pauze verving, vond het wel opvallend dat ook enkele kleine gemeenten de neiging hadden om net als Si mons te doen: alleen een stads* provincie zoals ze het zelf willen. Zo plaatsten Hellevoetsluis, Berg- schenhoek en Berkel en Ro- Rotterdam Alles overtreffend. Zo kondigde U2 gisteren in een. New Yorks warenhuis de nieuwe wereldtournee aan. Met zoals ver wacht ook een bezoek aan het Fe- ijenoordstadion op vrijdag 18 juli, met de mogelijkheid tot het toe voegen van drie extra shows. Za terdag start de voorverkoop bij de bekende adressen. Kaarten kos ten 75 en 85 gulden. 'Rotterdam' is voor Bono en de zij nen de eerste halteplaats in Euro pa van een anderhalf jaar duren de concertreis genaamd 'Pop- Mart', die op vrijdag 25 april van start gaat in Las Vegas. Het rock- circus trekt dit jaar naar stadions in 62 landen, waarna in 1998 nog eens twintig landen volgen. U2 neemt op deze tournee 's we relds grootste televisie me een scherm van ruim 45 meter areed en vijftien meter hoog. Het po dium voor 'FopMart' bevat een 30 meter hoge gouden boog en een tien meter hoge spiegelbal. tf2 speelt tijdens de komende tour nee repertoire van de op 3 maart uit te komen nieuwe cd 'Pop', als mede de eigen favoriete nummers van eerder uitgebrachte albums. Rotterdam Rotterdam dient meer dan duidelijk te maken waarom het op de Tweede Maas vlakte tweeduizend hectare nieu we bedrijfsterreinen wil en wat die grond gaat opleveren. Alleen op die manier kan Rotterdam steun krijgen van het kabinet. Minister Wijers (Economische Za ken) heeft gisteravond in Rotter dam tijdens een D66-bijeenkomst aangegeven dat de rijksoverheid de komende tijd moet beslissen over rrfilj ardeninvesteringen op diverse plaatsen in Nederland. By het maken van keuzes en het ne men van beslissingen zal heel na drukkelijk worden gekeken naar wat die investeringen opleveren. „Rotterdam kijkt voor die Tweede Maasvlakte naar de toekomst," sprak de minister. „De bedrijfs terreinen op die Tweede Maas vlakte zullen niet allemaal direct worden uitgegeven. Grote stuk ken grond blyven jaren onge bruikt, maar kosten wel enorm veel geld. Voor het nemen van een besluit over de Tweede Maasvlak te moet het rendement van die in vestering duidelijk zijn." Volgens Wijers moet Rotterdam ophouden 'negatieve energie' te steken in het bestrijden van de uitkomsten van de studie die het Centraal Planbureau (CPB) naar de noodzakelijke omvang van die Tweede Maasvlakte heeft ver richt. Het CPB vindt dat Rotter dam toe kan met een veel kleinere Maasvlakte-uitbreiding dan de gewenste tweeduizend hectare. Rotterdam verwijt het CPB ge brek aan visie. Wijers: „De CPB- sommen zijn slechts een bijdrage in de totale discussie, maar wel een belangrijke bijdrage." Kamer van Koophandel-voorzit ter J, N. A. van Caldenborgh, die door D66 voor een discussie met de minister was uitgenodigd, be loofde Wijers de verlangde onder bouwing van de plannen voor de Tweede Maasvlakte te leveren. Bij wijze van voorproefje gaf hij de minister aan dat de Europoort en het Botlekgebied ook zijn aan gelegd zonder dat er een bestem ming voor de nieuwe bedrijfs- grond was, maar dat er nu wel de vruchten van die toenmalige on dernemerszin worden geplukt. Directeur ir. N. P. van den Berg van de projectorganisatie Maas- vlakte-2 complimenteerde de mi- nistei als 'baas' van hel CPB met de berekeningen in een poging de recent ontstane controverse tus sen Rotterdam en Haagse reken meesters te bagatelliseren. Als het aan Van den Berg ligt, moet niet Rotterdam, maar juist de rest van Nederland aan het kabinet moet duidelijk maken dat die Tweede Maasvlakte er moet ko men. „Elke baan in Rotterdam is goed voor vier banen elders in Ne derland," verduidelijkte Van den Berg. Minister Wijers zei het 'zorgwek kend' te vinden dat de economi sche groei in Rotterdam achter blijft bij die in de rest van Neder land. „Rotterdam is nog steeds een van de economische harten van Nederland, goed voor tien procent van het nationaal inko men," aldus de minister.Als Rot terdam ziek is, is de rest van Ne derland een beetje verkouden." Wijers noemde het 'essentieel' dat de regio Rotterdam zich snel en krachtig ontwikkelt „Daarvoor moet de stadsprovincie er ko men," scoorde de bewindsman voor open D66-doel. „Economi sche schaalvergroting vereist be stuurlijke schaalvergroting." Dienstensector De minister gaf aan dat Rotter dam moet investeren in de dien stensector omdat op dat gebied nog veel nieuw werk kan worden gevonden, vooral voor minder op geleiden. Hij haakte daar mee eenvoudig in op een pleidooi van de nieuwe voorzitter J.N.A. van Caldenborgh van de Rotterdamse Kamer van Koophandel. Die riep onlangs om voorrang voor simpel werk voor laaggeschoolden. Van Caldenborgh, die bekende dertig jaar geleden aan dc wieg van D66 te hebben gestaan maar al snel het partijlidmaatschap had opgezegd, had op zijn beurt ook een boodschappenlijstje voor de minister: de aanleg van Tweede Maasvlakte en de rijksweg A4, hulp bij het verbeteren van het vestigingsklimaat, toeleverings bedrijven voor de procesindus trie, duidelijkheid over de lucht haven Rotterdam, een stadspro vincie en, tot slot, of de minister zich in het kabinet ook nog even hard wil maken voor Rotterdam als culturele hoofdstad van Euro pa in 2001. Wijers 'liet zich niet al te ver uit zijn tent lokken. Hij vroeg vooral om duidelijkheid vanuit de regio Rotterdam, niet alleen daar waar het de Tweede Maasvlakte be treft „U wilt allemaal die A4, maar hoe en waar precies, daar bent u in de regio nog niet uit," stelde de minister. „Hoe meer wensen er wat dit betreft komen, des te langer duurt het allemaal." Wat betreft een snel besluit over het vliegveld moet Rotterdam eens ophouden, vond Wijers. „Die kans heeft Rotterdam in de afge lopen jaren verspeeld. Zorg nu eerst zelf maar eens voor duide lijkheid." onder andere over de autonomie van de gemeenten en de over dracht van de haven aan een voor lopig bestuur. De regioraad hoopt nu dat hel ka binet en de Tweede Kamer er snel uitkomen. De Stadsregio wil nog eens overwegen wat nu het meest passende moment is voor de eer ste verkiezingen voor de Provin ciale Staten van Rotterdam. Er is aandrang om dat gewoon met de statenverkiezingen elders in Ne derland te iaten samenvallen, om het gekozen bestuur van Zuid- Holland bij de provinciespfitsing niet in problemen te brengen. Een andere optie is om de statenver kiezingen in de Rijnmond eind 1998 te houden of zelfs tegelijk met de gemeenteraadsverkiezin gen in maart van dat jaar. De Rotterdamse WD'er Janssens deed het voorstel om in het Feye- noord-staóion een Conferentie te beleggen voor de honderden ge meentebestuurders in de Rijn mond, de Hoeksche Waard en de Drechtstreek. Dat is volgens hem goed voor het teruggekeerde elan. De Stadsregio neemt aan dat de herwonnen unanimiteit een krachtig signaal is, niet alleen aan het kabinet en de Tweede Kamer maar ook aan de enigszins scepti sche leden van de Eerste Kamer. CDA'er Lamers* „Wij hebben de - Aker weer in het stopcontact gestoken. Als ons dat niet gelukt was, hadden we vanuit Den Haag geen elektrici"en hoeven te ver wachten. Het is veel beter zo." Rotterdam Vier commissarissen van de regiopolitie Rotterdam- Rijnmond hebben een tijdelijke, nieuwe baan. De verschuivingen worden ingevoerd in afwachting van een definitief besluit over de stoelendans binnen de politielei ding. Het invullen van andere be langrijke functies binnen het poli tiekorps zijn op de langere baan geschoven. Voor die functies wa ren respectievelijk commissaris H. Jansen (nu nog RRD) en com missaris P. van den Hengel (de Noordhoek) in de markt. Commissaris A Noordzij gaat voorlopig weg bij Rivierpolitie. Hij wordt hoofd van het project team Operationele Planning en Coördinatie, de 'denktank' van de politie. Commissaris E. in het Veld, districtschef in Ridderwaar den, neemt de taak van Noordzij tijdelijk over. De opengevallen plek van In het Veld wordt opge vuld door commissaris W. Lende- ring die dan tijdelijk twee distric ten onder zijn hoede heeft: Rid derwaarden en zyn eigen gebied IJsselgemeenten. Het district Groot IJsselmonde, dat sinds het vertrek van commis saris P. van Zunderd al geruime tijd zonder districtschef zit, wordt vanaf maandag geleid door com missaris M. Keizerwaard. Korpschef Brinkman wil het aan tal districten (nu twaalf) binnen zijn korps drastisch terugbren gen. De benoemingen van de poli tiechefs zijn tijdelijk omdat op dit moment nog niet bekend is op hoeveel districten het korps straks gaat uitkomen. De discussie rondom de benoe mingen van commissarissen was recent aanleiding tot een conflict tussen de korpschef en de onder nemingsraad. Vanmiddag wordt een poging gedaan de breuk te lij men.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2