14 'Leengulden' bibliotheek valt slecht Finalist Savas leest beter voor dan de jnf Vergane vrachtvaarder was 'afdoende gerepareerd' 'Handenteam' helpt mensen met renmatoïde artritis Commissie kunstzaken wil weten wat de lezers er zelf van vinden Noord pakt problemen met Marokkaanse kinderen aan Vijfduizend langdurig werklozen aan een baan geholpen: de vaart zit erin - Splitsing van Roteb ligt zwaar onder vuur Miljoen gulden voor aankoop drugspanden Politie lost serie kluiskraken op Aanrijding vrachtwagens Rotterdams Dagblad uari 1997 E^-nr. Rotterdam—Een meerderheid in de Rotterdamse ge meenteraad zet grote vraagtekens bij de opsplitsing van de Roteb. De WD en D66 vinden dat de gedeelte lijke integratie met de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) niet ver genoeg gaat, terwijl de PvdA en het CDA juist van oordeel zijn dat er te weinig garanties zijn dat de Roteb zelfstandig goed kan functioneren. De Stadspartij en Groenlinks steunen het college voorstel. Het plan van het college komt er op neer dat de 'bur ger-gerichte' taken zoals straatvegen, vuilinzame- ling, ontsmetting en reinigingspolitie bij de Roteb blijven. De afvalverwerking, de chemie-afdeling en het lease-bedrijf gaan naar de AVR. "Wethouder mr. J. H. A. van den Muijsenberg vindt dat een volledige fusie tussen de twee bedrijven de beste oplossing is, maar heeft voor een compromis gekozen omdat erbinnen de Roteb veel verzet js te gen de integratie. De nu voorgestelde reorganisatie is zeven a tien miljoen gulden duurder dan een fusie. WD-raadsiid mr. H. C. ter Kuile-van der Hoeven noemt het college-voorstel onvoldoende..Vergeet het verleden en denk aan een nieuw bedrijf," drukte ze de ondernemingsraad en AVR-direeteurir. D, den Ouden op het hart. Ter Kuile vroeg zich af wat de huidige tussenoplossing betekent voor de reini gingsrechten in Rotterdam. De wethouder kon die vraag niet beantwoorden. Volgens mr. C. Beynen (D66) kunnen de reinigings rechten jaarlijks met 150 tot 190 gulden omlaag als de Roteb netzo efficiënt werkt als particuliere afvalver werkers. Hij pleit daarom, net als Ter Kuile, voor een volledige fusie tussen de AVR en de Roteb, Beynen zei dat hij teleurgesteld was in het college-voorstel. Uit onderzoek blijkt dat de Roteb op dit moment de helft duurder is dan particuliere concurrenten. Inte rim-directeur R, Houwer van de Roteb verwacht dat het bedrijf de concurrentie op de markt niet eerder dan 1 januari 1999 aankan. Volgens Houwer is er maar één manier om het bedrijf marktconform te la ten werken: door het grotere afstand van de gemeen te te zetten. De CDA'er R. Becqué vindt de Roteb zich niet te veel moet blindstaren op het begrip efficiency. De chris ten-democraat steunt het voorstel om de stadstaken bij de Roteb te houden. De felste pleitbezorger van de belangen van de Roteb was de PvdA'er P. Aubert, die de berekeningen van Beynen sterk in twijfel trok. Aubert vindt dat zowel Roteb als AVR zich slechts moeten bezighouden met hun ei gen business. „Roteb moet een top-in2amelbedrijf worden en AVR een topverwerkingsbedrijf," vond Aubert. Hij eiste van AVR-directeur Den Ouden de garantie dat de AVR zich niet bezig gaat houden met vuilophaal Die belofte kreeg hij niet. "Wethouder Van den Muijsenberg, tevens president-commissaris van de AVR, stelde juist dat hij er nooit aan zal meewer ken dat de AVR in zee gaat met 'te dure' afvalmzame- laars als de Koteb, De AVR moet winst maken, Rotterdam Het college van b en w wil een miljoen gulden storten in een fonds waarmee overlastgeven de drugspanden kunnen worden aangekocht. Tot aankoop wordt overgegaan wanneer het op geen en kele wijze lukt om een eind te maken aan de overlast. In eerste instantie probeert de gemeente een koper voor een drugspand te vinden. Lukt dat niet, dan koopt de gemeente de woning zelf en neemt een wo ningcorporatie het beheer (tijdelijk) op zich. Uitein delijk moet het pand weer worden verkocht Half maart bespreekt de gemeenteraad het plan. RotterdamMet de aanhouding van drie mannen, uit Rotterdam en Hoogeveen zegt de politie een serie van veertig kluiskraken en inbraken in Groningen, Friesland, Drenthe en Overijssel te hebben opgelost. De buit van deze kraken schat de politie op zo'n 200.000 gulden, terwijl de schade zeker drie ton be draagt. Bij huiszoekingen in Rotterdam en Hooge veen heeft de politie onder meer horloges, kleding, snijbranders en slijptollen inbeslaggenomen. De drie verdachten, 48. 29 en 27 jaar, zitten vast. Het trio werkte in wisselende samenstelling vanuit een wo ning in Hoogeveen en reed naar de kraken/inbraken in in een gestolen auto. In de meeste gevallen had den zij het gemunt op bouw- en transportbedrijven. De verdachten kozen bedrijven uit waar geen of be perkte alarmering aanwezig was. De buit, hoofdzake lijk geld, ging op in het uitgaansleven. Rotterdam Op de kruising van de Moezelweg en de Merwedeweg in Europoort heeft gisterochtend een botsing plaatsgevonden tussen een tankwagen en een vrachtwagen. De aanrijding ontstond als gevolg van een voorrangskwestie. Een van de bestuurders, een 48-jarige man uit Tilburg, raakte zodanig ge wond dat hij in ziekenhuis Dijkzigt moest worden op genomen. Beide opleggers werden ais gevolg van de aanrijding geheel verwrongen, Kneep- ten per boek een gulden toe krijgen. Archieffoto Rotterdams Rotterdam In ge. ^reksgroepen met regelmatige bezoekers van de gemeentebibliotheek moet duidelijk worden of zij ac cepteren dat veellezers voortaan een gulden per geleend boek betalen. Wethouder Kombrink (kunstzaken) vindt goedkeu ring door de gebruikers voorwaarde voor invoering van zo'n systeem. Bibliotheekdirecteur Meijer zal Hij hoopt dan ook meer duidelijk- over ongeveer twee maanden rap- heid te kunnen geven over zijn porteren over het lezersoordeel, voorstel, waar de gemeenteraads leden in de commissie kunstza ken nogal wat vraagtekens bij zet ten. Zij vinden dat Meijer wel erg veel overhoop haalt voor de beschei den financiële winst die hij ver wacht van het invoeren van dit profijtbeginsel. Ze zijn bang dat het een fikse administratieve rompslomp wordt om een gulden Klasgenoten drommen om Savas Unal heen als hij voorleest. 'Nieuwslezer worden is met mijn toe komst droom. Foto Niels vender Hoeven/ Rotterdams Dagblad Door Martin van Loon Rotterdam Nerveus is hij nau welijks meer. Het begint voor de 12-jarige scholier Savas Unal van openbare basisschool de Starren- burg in Spangen al bijna routine werk te warden om ten overstaan van een groot publiek voor te le zen. Eergisteren won hjj de finale van de Rotterdamse voorleeswed- strijd in het bibliotheektheater. HU moest het daar opnemen te gen acht leerlingen van andere basisscholen uit Rotterdam. Zijn opponenten waren volgens hem lang niet slecht. „Ze konden alle maal wel goed voorlezen, maar ik dóe meer," legt hij uit Ter illustratie gaat hij nog eens voor de klas zitten en toont nog maals zijn 'kunsten'. De klasgeno ten drommen om hem heen en luisteren aandachtig. Intonatie De zinnen rollen met veel gevoel voor intonatie uit zijn mond. En als een ware nieuwslezer trekt hij bij een woord dat volgens hem ex tra aandacht verdient even een wenkbrauw op. Wanneer een per soon in het verhaal een handeling verricht, probeert hij dat vervol gens zo goed mogelijk met zijn handen uit te beelden. Nieuwslezer worden is overigens niet zijn toekomstdroom. „Eerst ga ik studeren, want ik wil iets met computers gaan doen. Mocht dat niks worden, dan kan ik altijd nog gaan nieuwslezen." In april doet Savas mee aan Zuid- Hollandse voorleeswedstrijd, bij mr t gaat hij door naar de natio nale nale in mei. Inmiddels moet hij wel uitkijken naar een nieuw boek, omdat hij al drie keer uit 'Er drijft een jongen op zee' heeft voorgelezen. Erg vindt hij dat niet. ..Als je iedere keer hetzelfde ver haal moet voorlezen, wordt het wel wat saai." Welk boek hij gaat kiezen weet hij nog niet. „Maar ik heb nog tijd genoeg om te zoeken. We! vind ik de Griezelbus van Paul van Loon erg goed. Ik lees elke dag wel een stukje uit een boek." De klasgenoten zijn maar wat trots op hun kampioen. Toen be kend werd dat hij de Rotterdamse finale had gewonnen, namen ze hem op de schouders en droegen hem juichend over het podium in het bibliotheektheater. „En de directeur van de school bracht de volgende dag een enor me taart mee waarop stond: Savas voorleeskampioen," vult de lera res van groep acht aan. Op de vraag wie er beter kan voor lezen, de juf of Savas, is de klas unaniem met haar oordeel. „Sa vas!" schaalt het luid door het klaslokaal. „Juist," glundert de jonge kampioen. „Voortaan ga ik in de klas voorlezen," leengeld te vragen vanaf het zes entwintigste geleende boek bin nen een jaar. PvdA-lid E. L. Kui per stelt voor gewoon twee abon nementen te hanteren: een laag basistarief zoals nu gebeurt, en een duurder abonnement voor wie meer dan 25 boeken per jaar leent. De raadsleden hebben er ook moeite mee dat Meijer zegt dat voor de 'gemiddelde' bibliotheek gebruiker niet veel verandert. ..De gemiddelde lezer bestaat niet," zegt D66-raadsiid T. P. Scherpenzeel, „Ik wil weten wie die mensen zijn die meer dan 25 boeken per jaar lenen. Want voor hen wordt het wél duurder. Hoe veel mensen zijn dat en in welke inkomensklasse zitten zij?" M. M. M. Knecpkens (Stadspartij) vindt dat mensen nog veel te wei nig lezen. „Zeker dichtbundels." aldus de politicus die ook dichter is. Mensen die veel lezen zouden dus juist een aanmoediging ver dienen. „Zij moeten per geleend boek een guiden tóe krijgen!" Wethouder Kombrink conclu deerde dat de politiek nog veel vragen heeft, maar geen taboe uit spreekt tegen een vorm van pro fijtbeginsel bij de bibliotheek. Rotterdam Begeleiding van Marokkaanse kinderen uit het Oude Noorden tot veertien jaar én van hun ouders. Ervoor zorgen dat de jongeren in deze beïnvloedbare leeftijd niet in een achterstandssituaties te rechtkomen. Of anders vroegtij dig ingrijpen als ze problema tisch gedrag vertonen. Dat is de inhoud van de prestatie-over eenkomst die gisteren in deelge meente Noord is ondertekend. Betrokken partijen zijn uitvoe rende organisaties als de stich- ting SILK, het sociaal-cultureel werk, het wijkpastoraat, de afde lingjeugdzorg van de GGD. Na mens de deelgemeente Noord signeerde dagelijks bestuurster C.C. Vonkeman (welzijn, onder wijs en samenlevingsopbouw) de overeenkomst. Dat gebeurde tijdens een themaraadsbijeen komst over het jeugdbeleid in Noord, onder de titel Jeugd in de grote stad. Ouders van Marokkaanse kin deren wordt volgens het presta tieplan in 'vader- en moeder- groepen' inzicht bijgebracht in de belevingswereld van hun kin deren en de opvoeding in relatie tot de Nederlandse samenle ving. Marokkaanse jongeren houden toezicht op het Johan Id- aplein, waar veel kleine kinde ren spelen. Om de ouders warm te maken voor begeleiding wor den ze betrokken bij het onder wijs, school- en buitenschoolse activiteiten. RotterdamMet zijn afwezigheid onderstreepte hij het succes van de Melkertbanen. Als vijfduizend ste ex-langdurig werkloze voelde hij er niets voor om in het zonne tje te worden gezet. Volgens zijn nieuwe werkgever F. Coelers van het gelijknamige onderhoudsbe drijf val de persoon in kwestie niet dat zijn omgeving weet dat zijn nieuwe baan deels wordt ge subsidieerd. Tweeënhalf jaar na de start van het Actieplan Werk had wethou der Simons (werkgelegenheid) een bloemetje in petto voor het 'feestvarken', de nieuwe werkne mer van Onderhoudsbedrijf F. Coelers. Vijfduizend nieuwe ba nen, van de beoogde tienduizend in 1998, is immers niet niks. Simons rekent er op dat de twee de serie van vijfduizend iangdu- Door Alexander Bakker Rotterdam Het vergaan van het onder Cypriotische vlag varende vrachtschip Leros Strength, afge lopen zaterdag voor de Noorse kust, heeft geen relatie met de re paratie en inspectie in augustus vorig jaar in de Rotterdamse ha ven. Het schip was vorig jaar door de Scheepvaartinspectie tegenge houden. De beplating van een aantal dekluiken moest worden vervangen. Die reparatie is uitgevoerd bij scheepswerf Van de Wetering in de Frisohaven. De opgedragen re paratie is gecontroleerd door de Scheepvaartinspectie en de clas sificeerder. Daama heeft de Leros Strength toestemming gekregen om, met lading, naar Griekenland te varen. Daar moest de construc tie van het midscheeps gelegen luik 3 verder worden verbeterd. Ook in Griekenland zijn de opge dragen reparaties uitgevoerd cn nadien geïnspecteerd. „Wat ons betreft heeft de inspectie vorig jaar in Rotterdam niets te maken met het vergaan van het schip, af gelopen zaterdag," zegt een woordvoerder van der Scheep vaartinspectie in Rotterdam. De Cypriotische overheid is vol gens Lloyd's Register een onder zoek naar het vergaan van de Le ros Strength gestart. Het schip is zaterdag tijdens noodweer voor de kust van Noorwegen, zo'n 55 kilometer ten westen van Sola, ge zonken. Aan boord waren op dat moment twintig Poolse opvaren den. De 22.000 ton metende Leros Strength had als bestemming Po len. Het schip vervoerde een la ding erts uit het Russische Moer- mansk. Volgens een woordvoer der van de Noorse reddingsmaat- schapjj heeft de kapitein gemeld dat het vaartuig schade aan- dc boeg had opgelopen en water maakte. „Terwijl we spraken werd de verbinding verbroken," vertelt de woordvoerder. Hij zegt dat er wel luchtbellen, wrakstukken, twee lege reddings boten en reddingsvesten zijn aan getroffen. Aanvankelijk werd het zoeken bemoeilijkt door een zeer hoge zee, met tot zes meter hoge golven, maar later verbeterde het weer. Geschrokken Een woordvoerder van de Rotter damse scheepswerf Van de Wete ring zegt geschrokken te zijn van het bericht dat de Leros Strength met man en muis is vergaan. „De reparatie die wij hebben uitge voerd was minimaal," vertelt werfmanager D. Buijs. „Maar de eigenaar wilde dat wy niets meer deden. Voor zover wij weten wa ren er meerdere punten van kri tiek van de Scheepvaartinspectie, maar was het repareren van de luikbepiating voldoende om toe stemming te krijgen voor een en kele reis bij gunstige weersom standigheden naar Griekenland. De overige kritiekpunten vorm den geen direct gevaar voor de zeewaardigheid," vervolgt Buijs. „Wat nu is gebeurd is verschrik kelijk. En als zou blijken dat an dere opgedragen reparaties in Griekenland niet zijn uitgevoerd, dan is de rederij verschrikkelijk dom geweest." Dat is niet het geval, geeft een woordvoerder van de Scheep vaartinspectie in Rotterdam aan. De noodzakelijke reparaties zijn in Griekenland wel degelijk uitge voerd en naderhand geïnspec teerd en in orde bevonden. „Die reparatie kon in Griekenland goedkoper gebeuren," luidt de toelichting. De Leros Strength liep vorig jaar op 11 augustus '5 avonds laat de Rotterdamse haven binnen. Het schip was afkomstig uit Jamaica en bracht een lading zogeheten toonaarde, eengrondstof voor alu minum, naar Rotterdam. Na repa ratie is de Leros Strength op 28 augustus naar Griekenland ver trokken. De eigenaar van het schip, dat werd gebouwd in 1976, is Leros Management uit Athene, Grie kenland. Het werd geëxploiteerd door de Cypriotische rederij Lam- ba Sea Shipping Co. Ltd. rig werklozen ook snel aan de slag komt. „De vaart zit er in," betoog de de wethouder optimistisch. Si- mons was vooral opgetogen - omdat naar zijn mening het nieu we werk in met name de collectie ve sector (de veiligheidsassisten- ten, wagenbegeleiders en de nieu- we medewerkers van Rotterdam Schoon) zoden aan de dijk zet. Maar belangrijk noemde de wet houder het vooral dat reeds 35 procent van de vijfduizend nieu we banen gevonden is in de marktsector. Onder meer door tij delijke loonkostensubsidies en bijdragen van werkgevers (Mel kerts-regeling) zijn vijftienhon derd langdurig werklozen aan de slag geholpen. En via andere werkgelegenheidsregelingen zijn nog eens duizend mensen aan het werk. „Het zijn echte banen en het is dus geen kunstwerk, zoals wel eens schamper wordt geroe pen," sprak Simons. In de collectieve sector is ur nieuw werk voor onder meer vierhon derd veiligheidsassistenten en 460 medewerkers bij Rotterdam Schoon. De gemeente Rotterdam streeft er naar aan het eind van dit jaar zo vijftienhonderd assisten ten aan het werk te hebben. Nieuw werk is ook gevonden in de zorgsector, de kinderopvang en het onderwijs. Het stadsvervoer bedrijf RET heeft al vijfhonderd wagenbegeleiders in dienst geno men. In die collectieve sector wil Rotterdam eind volgend jaar zes- duizend nieuwe banen gecreëerd hebben. Wethouder Simons vreest niet dat zijn optimisme voor het vinden van de tweede vijfduizend nieuwe banen wordt gelogenstraft door de achterblijvende economische groei in deze regio. „Het gaat in derdaad niet vanzelf," zei de wet houder, „maar we zijn in Rotter dam goed op elkaar ingespeeld en kennen de valkuilen." Rotterdam Wie aan reuma denkt ziet waarschijnlijk meteen de pijnlijke vergroeiingen aan de handen voor zich. In het Zuider ziekenhuis houdt een team van specialisten één keer per maand, en in de nabije toekomst zelfs twee keer, een apart spreekuur voor patiënten met zulke ver groeiingen. De misvorming aan de handen is meestal het gevolg van reumatoï- de artritis (RA), niet te verwarren met reuma, de verzamelnaam voor pijn in de gewrichten. RA - drie keer zo veel vrouwen als mannen lijden er aan - is een on geneeslijke ziekte die meestal van kwaad tot erger gaat. Ze wordt behandeld met ontsteking remmende pijnstillers en medicij nen die het ziekteproces onder drukken. Vaak kan niet worden voorkomen dat de handen als ge volg van ontstekingen in de ge wrichten krom trekken. De patiënt loopt daardoor kans gedeeltelijk invalide te worden. De drie reumatologen, de twee plastisch chirurgen, de twee or thopedisch chirurgen, de revali datiearts én de patiënt vormen een groep van vijf: van elke disci pline is er iemand aanwezig. Tij dens het spreekuur gaan ze op zoek naar de meest geschikte be handeling van de aandoening. Voordeel hiervan is dat de patiënt niet langer Icmgs vier verschillen de gespecialiseerde 'loketten' hoeft voor een adequate behande ling. Hij of zij hoeft slechts één keer het 'verhaal' op te dissen alvorens de specialisten aan de slag kun nen. Bovendien krijgt hij niet te maken met vier afzonderlijke wachtlijsten. „Je leert veel van elkaar," licht reumatoloog dr. H. M. Markusse toe. „Een plastisch chirurg kijkt met een heel ander oog naar een hand dan een reumatoloog. Ik kijk of er ontstekingen aan de hand zijn en hoe die kunnen wor- den behandeld. De plastisch chi-* rurg kijkt naar het mechanisme en wat die hand nog kan." De orthopedist is bij het spreek uur betrokken vanwege zijn om vangrijke kennis van gewrichten, al laat deze de operaties aan de handen liever over aan de plas tisch chirug. Deze laatste is gespe cialiseerd in chirurgisch 'priegel- werk', terwijl de orthopedist juist goed is in operaties aan grote ge wrichten zoals knieën en heupen. De plastisch chirurgische ingre pen kunnen variëren van vervan ging van een gewichtje tot ver leggen van pezen. Maar ook huid correcties en schoonkrabben van ontstoken weefsels rond pezen en gewrichten kunnen nodig zijn. De revalidatiearts coördineert het oefenen voor en het herstel na een ingreep. Dat kan een operatie zijn, maar bijvoorbeeld ook een speciale therapie met spalken. Hij zorgt dat de patiënt fysiotherapie krijgt, stuurt het maatschappelijk werk aan zodat hij aangepaste ge bruiksvoorwerpen krijgt en even tuele aanpassingen in zijn wo ning. Daarnaast adviseert hij de patiënt over hel soort werk dat hij nog kan doen. Op termijn wil het team inzicht krijgen in-het effect van de behan delingen zodat men voortaan te voren kan inschatten of en zo ja, wanneer een operatie zin heeft. Het beoogde effect is immers een betere functie van de hand en ver mindering van de pijn. Deze aanpak, waarbij verschillen de specialismen worden betrok ken bij de behandeling van reu ma-patiënten, is mogelijk gewor den door de verhuizing van de af deling Reumatologie van de Da niel den Hoed Kliniek naar het Zuiderzïekenhuis. Voorheen 'lie pen' de circa 3800 patiënten van de afdeling Reumatologie alleen bij de reumatoloog en de orthope dist. Markusse spreekt in dat ver band van een 'veredeling van de mogelijkheden'. „Voordeel is dat we hier eigen bedden hebben. Reumatiseh zie ken kunnen worden opgenomen. Er wordt rekening gehouden met hun beperkingen, wat er op nor male afdelingen wel eens bij in schiet. Ze blijven dus continu in zorg bij gespecialiseerde ver pleegkundigen." Een voorbeeld van ernstige reumatoïde artritis. Foto zuiderziekenhuis

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2