Herstel van molen De Walvisch vordert gestaag De historische waarde van tuitgevel en zadeldak ftmda Een jaar na de verwoestende brand Duidelijke taal Schoolgebouw als poppentheater Verhuizing van Kluphuis Oost Kleurrijk perspectief in Filmhuis Schiedam Dienstencentrum ook in weekeinde open Rotterdams Dagblad Vrijdag 14 februari 1997 Uit de kranten van gisteren haalde ik drie voorbeelden van in over heidskringen toegepaste informatievoorziening, waarop ik met ge noegen wil reageren. 1. Komend najaar start Waterbedrijf Europoort met het plaatsen van watermeters. „Wij gaan er voor zorgen, dat vrijwel iedere woning in o.a. Schiedam en Vlaardingen zijn eigen watermeter krijgt,* bralt het. De oudste woonwijken van Rotterdam krijgen eerst een water meter. Onze en de andere buurten in de gemeenten Vlaardingen en Schiedam zijn pas na 2003 aan de beurt, In grote advertenties in allerlei regionale media maakt de enige leve rancier van drinkwater in deze omgeving, aan het begin van Het jaar 1997, hier melding van. Niet één keer. Neen, by abonnement, volgens contract, in een serie van commerciële booschappen. Wat watermeter plaatsen? In de ruim halve eeuw dat ik in deze contreien woon, heb ik altijd al watermeters gezien in onze huizen. Pas in de jaren dat ik het Rotter damse gemeentegebeuren aan de Coolsingel volgde, leerde ik dat ve len zich in die gemeente ergeren aan de verdeling van de kosten van het totale waterverbruik op basis van het oppervlak van de wonin gen. Een heel begrijpelijk bezwaar, vond en vind ik. In de al dertig jaar vergangen tijd van de slogan 'elk druppie kost een duppie' met zijn voortgeschreden individualisering en groeiend aantal besparings- mogelijkheden kon een normaal denkend mens ook niet volhouden dat het huiselijk oppervlak een redelijke richtlijn voor de schatting van het waterverbruik zou zijn. De politici aan de Coolsingel dorsten echter zo'n ingrijpende beslis sing nimmer te nemen. Zij gooiden het over een andere boeg: eerst de DWL privatiseren, vervolgens de overgebleven kleine waterlei dingbedrijven opkopen en alle distributeurs samenvoegen in ENE- CO, en tenslotte als Waterbedrijf Europoort voorlichtere inschakelen die niet verder kijken dan Rotterdam. Voor je het weet smeren ze alle inwoners van Schiedam en Vlaardin gen over een jaar of zeven ook nog een tweede watermeter aan. 2. In het kader van een campagne Ws duidelijke taal' vroeg de ge meente Vlaardingen ongeveer vijfduizend ontvangers van gemeen telijke brieven de post terug te sturen als teksten onbegrijpelijk wa ren. Welgeteld acht aangeschrevenen reageerden, waarbij slechts de helft aanmerkingen had op het .taalgebruik. Volgens het huis-aan- huisblad Groot Vlaardingen/De Havenloods, dat dit meldde, gaat de campagne toch verder met een cursus 'begrijpelijk schrijven' voor ambtenaren. Het telefonisch 'uur met het bestuur' over de Voorjaars nota, waarvan burgers ondanks uitgebreide propaganda ook nauwe lijks gebruik maakten, is wel voorlopig afgeblazen. Slechts één conclusie past bij deze constateringen: de afstand is groot tussen de theorie van het stadhuis en dé praktijk in de stad. En daarmee kom ik gelijk op het derde voorbeeld. 3. De vakgroep Criminologie van de Vrije Universiteit Amsterdam heeft onderzoek gedaan naar 'aantastingen van integriteit' door poli tici en ambtenaren in alle Nederlandse gemeenten. Daaronder tel den de onderzoekers ook het lekken' van informatie. Hoofddirecteur J. van den Berg van de Vereniging Nederlandse Gemeenten, zei op het aan dit onderwerp gewijde congres hierover dat het doorspelen van informatie „niet altijd moreel verwerpelijk, laat staan misdadig, is." Politici en ambtenaren moeten in de richting van mij en mijn colle ga's dus gewoon doorgaan met 'lekken'. Ambtenaren zijn als 'dienaar van het publiek' zelfs verplicht, via ons. de burgerij in duidelijke taal te waarschuwen voor stommiteiten en uitglijders van hun politieke bazen. BEN VAN HAREN Vlaardingen Het voorjaar staat voor de openbare basisschool de Maatjes altijd in het teken van een project. Dit keer is het gebouw van de school aan de Stationsstraat en ook de dependance aan de Huygensstraat omgeto verd tot een waar poppentheater. Een groep ouders is verantwoordelijk voor de versiering van de gebou wen. Dinsdag 18 februari tussen 18.30 en 19,30 uur kunnen belangstellenden een kijkje nemen in de twee schoolgebouwen. Tijdens de tentoonstelling zijn ook de zelfgemaakte poppen van de kinderen te bewonderen. Kluphuis Oost gaat verhuizen. De eerste twee weken in maart zullen daardoor zowel in het oude gebouw aan de Gaiileistraal als in het spiksplinternieuwe ge bouw aan de Boerhaavelaan geen activiteiten plaats hebben. In twee weken tijd wordt alles in het oude gebouw ingepakt en verhuisd naar de nieuwe behui zing. De deuren van het nieuwe pand aan de Boerhaave laan 79 gaan maandag 17 maart open. Op de officiële opening is het nog even wachten, Die heeft pas na de zomervakantie plaats. Redactie Waterweg: Menno Haddeman, Ben van Haren, Danlëlle Hermans, Desireevan der Jagt, Marlëtte Olsthoorn, Jan Rozendaal, Over de Vesten 3, 3116 AD Schiedam Postbus 373r 3100 AJ Schiedam Telefoon 2732700 Telefax 4265227 Sportredac tie: SanderSon nemans Telefoon 2732700 4004310 Nikolaj Dielemans exposeert tot 8 maart in het Film huis Schiedam onder de titel Kleurrijk perspectief. Het werk van de stedenbouwkundig ontwerper is vol beweging en kent een sterke gelaagdheid, niet alleen qua techniek, maar ook in de voorstelling. Structu ren en kleurgebruik kenmerken het werk van Diele mans. Hij werkt veelal met acrylverf op linnen. Op de ten toonstelling zijn zes grote doeken te zien. Openings tijden rijn op vrijdag tussen 20.30 en 21.30 uur en op zaterdag tussen 20.00 en 20.30 uur, voorafgaand aan de film. Hoek van Holland Het dienstencentrum, dat is ^gevestigd in wjjkge- bouw De Hoekstee aan de Mercatorweg, is in het ver volg ook in het weekeinde open. Het gaat om een proef van voorlopig enkele maanden, waarin de be langstelling zal worden gepeild. Voortaan zijn de re creatiezaal en de biljartzaal zowel op zaterdag en zon dag geopend van 13.00 tot 16.00 uur. Mensen van 55 jaar en ouder die een partijtje willen bilj arten, een kaartj e willen leggen, sjoelen of andere spelletjes doen of misschien gewoon gezellig met elkaar willen praten, zijn welkom. De voorwaarde dat de aanwezigen minstens 55 jaar moeten zijn, blijft ook in de weekeinde van kracht. Voor de bezetting van het buffet kan men trouwens nog enkele vrijwilligers plaatsen. Dat geldt trouwens ook voor de weekdagen en voor het bezorgen van warme maaltijden. Belangstellenden kunnen zich melden in het dienstencentrum of telefonisch op nummer 382092. Schiedam Met tranen in de ogen keek menig Schiedam mer precies een jaar geleden vol afschuw naar de vlam menzee die hun molen De Walvisch in de as legde. In de fatale, koude februari-nacht kon geen brandweerman voorkomen dat Schiedams trots aan de Westvest in de huizenhoge vlammen roem loos ten onder ging. Een jaar na dato is het leed nog niet geleden, maar zijn de werklui wel hard bezig de twee eeuwen oude moutmo- len in haar volle glorie te her stellen. De aanvankelijk teneergeslagen stemming van veel Schiedam mers maakte vorig jaar al snel plaats voor een optimistische en strijdbare houding. „We zullen de molen weer opbouwen. Als kost het ons ons laatste cent," gonsde het een dag na de brand door de Schiedamse binnenstad. Bergers hadden de ontmante lingswerkzaamheden aan de mo len nog niet afgerond of een reke ningnummer was al in het leven geroepen. Het actiecomité Help De Walvisch uit de brand' stelde zichzelf tot doel zoveel mogelijk geld op te halen om herbouw van de molen mogelijk te maken. Ver schillende bedrijven en instanties zegden financiële steun toe. Ook de gemeente liet bij monde van burgemeester R. Scheeres direct na de brand ai doorschemeren al les in het werk te stellen De Wal visch weer op te bouwen. Treurig Extra treurig was dat de molen twee maanden voordat zij vorig jaar afbrandde weer in gebruik was genomen. Sinds 1986 was de Stichting Schiedamse Molens hard aan de slag geweest met een renovatie van de molen. De kap, de wieken, het kruis en het staart stuk werden vervangen. De brand op 14 februari vorig jaar maakte in één klap een einde aan de ver beteringen. Brand maakt op I4februa rl 1996 een ruw einde aan jaren van renovatie.. ij/ 1 3 -%*: ti 5 Het was vorig jaar overigens niet de eerste keer dat De Walvisch werd getroffen door een vlam menzee. In 1938 teisterde even eens een flinke brand de molen. Het vuur verwoestte toen vier ver diepingen van de ruim 33 meter hoge bakstenen stellingmolen. De brandweer wist toen het vuur vrij snel onder controle te krijgen. Dat lukte vorig jaar niet zo rap omdat er een harde wind stond. Daags na de brand van vorig jaar kreeg restaurateur Rob Baten burg de opdracht de molen weer op te gaan bouwen. Uiteraard kon hij niet direct beginnen. Baten burg, specialist en liefhebber van ...maar een jaar later iser weer reden tot optimis me: opnieuw wordt De Walvisch in zijn oude glo rie hersteld. Foto's Roel Dijkstra molens, was nog bezig de laatste hand te leggen aan de renovatie van molen Nieuwe Palmboom. Daarnaast moest hij eerst het één en ander voorbereiden. Aan het opbouwen van de molen gaat heel wat voorwerk vooraf. Een paar maanden geleden vertelde Baten burg in deze krant hoe hij speciaal palm- en a'ijnhout in Frankrijk ging halen, Daarnaast sprak hij over de lastige klus van het ver vangen van de vloerbalken die hem te wachten stond. Die balken moeten in één keer worden ge plaatst en dat, vertelde Baten burg, valt niet mee. Trots Inmiddels is restaurateur alweer ruim een half jaar bezig met de wederopbouw van Schiedams trots. De molen is nog lang niet klaar, maar van binnen begint het weer ergens op te lijken. De door Batenburg gevreesde klus is ge klaard. De doorgebrande vloerbal ken zijn vervangen door nieuwe en verschillende vloeren liggen weer op hun plaats. Batenburg verwacht dat hij nog wel tot 1998 bezig zal zjjn met de werkzaamhe den. De bankrekening van het actieco mité 'Help de Walvisch uit de brand' groeit nog steeds gestaag. Inmiddels staat er zo'n vierhon derdduizend gulden op de reke ning die is bestemd voor de we deropbouw van de molen. Van middag besteedt het RTL 4-pro- gramma Tearoom aandacht aan de actie. Ambassadeurs van De Walvisch Peter Otter en Janet van Huisstede brengen verslag uit van het verloop van de actie tot nu toe. Door alle Schiedammers die mee werken aan de wederopbouw van de molen wordt gehoopt dat De Walvisch in 1998 weer fier aan de Westvest staat. De opening van de gerestaureerde stellingmolen zou dan op het molenfestival in juni kunnen plaatshebben. Maar on danks de goede hoop zullen de meeste mensen die nu langs de molen wandelen tot de conclusie komen dat een openingsdatum noemen nu nog koffiedik kijken Over tien, vijftien jaar moet het Buizengat eindelijk die bijzon dere plek van Vlaardingen zijn, waarvan het op grond van de plattegrond recht heeft: een ge zellige wijk aan de rand van het centrum, rondom de haven, te gen een prachtig stadspark aan en waarin een molen, watertoren en een in de jaren vijftig gebouw de brandweerkazerne-met-toren staan. Een-en-ander blijkt uit de maquette die wethouder K. van der Windt vorige week presen teerde. Maar om plek te maken voor een slordige vijfhonderd woningen moet, zoals bij alle grootschalige woningbouwpro jecten in Vlaardingen, het nodi ge worden gesloopt. Waarom mag het ene pand, dat er echt niet onaardig uitziet, tegen de vlakte, terwijl de schuur ernaast moet blijven staan omdat die zo waardevol is. Een wandeling aan de hand van een cultuur-histori sche verkenning van de {inmid dels naar Utrecht vertrokken) stadsarcheoloog Jeroen ter Brugge over de Hoflaan, Korte- dijk en Havenstraat. Door Jan Rozendaal IHlfWiir. Het in 1887 gebouwde, zeer gaaf bewaarde pakhuis aan de Havenstraat in Vlaardingen (links) wordt ingepast in de nieuwbouw rond het Buizengat. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen De draaideur van het kantoor van de Dienst Stads werk aan de Hoflaan in Vlaardin gen is nog niet uitgedraaid als stadsarcheoloog Jeroen ter Brug ge het bijna achteloos zegt: „Dit gebouw blijft niet staan." Het kantoor staat er pas een dikke twintig jaar maar heeft de langste tijd wel gehad. Niet dat het op in storten staat Anderhalf jaar gele den is de entree nog Fiks aange pakt ter verfraaiing, maar mooi vindt niemand het kantoorge bouw. Nog steeds niet. Over vijftig jaar, mijmert de stadsarcheoloog, vindt men het misschien wel mooi. Natuurlijk, het is karakteristiek voor de tijd, de fantasieloze jaren zeventig. Maar de culÉuur-historische waar de is niet hoog - ook al omdat er genoeg kantoren uit die tijd in Vlaardingen overblijven- en er moet nu eenmaal ruimte worden gecreëerd voorhuizen. Over een jaar of tien gaat de slo pershamer er dus tegenaan. Net als tegen het aanpalende gebouw van ENECO. Ze passen niet in de plannen van de stedenbouwkun digen en gemeente. In tegenstel ling tot de brandweerkazerne, het kantoor van stadsreiniging en de watertoren, die worden ingepast. „De brandweerkazerne is een mooi voorbeeld van de Delftso School dat redelijk gaaf is be waard." Herenhuizen De twee woningen aan het einde van de Hoflaan. aan het water, verdwijnen ook. Ook hiervoor geldt dat ze niet in de plannen passen. De huizen zijn niet bijzon der genoeg om te blijven. Op de piek komt een blokje apparte menten: het einde van een rij wo ningen aan het water. Krijgt de bebouwing langs de Hoflaan en het Hof een 'stadstuin achtige' bebouwing met heren huizen, geschakelde patio's en parkgebouwen, de tekeningen voor de Kortedijk kenmerken zich als 'compacte bebouwing tot op de kade van het Buizengat'. Met andere woorden: de Hoogs traat die zich doortrekt tot aan de Westlandseweg. Daarom mogen Kortedijk 21 en 23 - de eerste woningen naast dc- loodsen die bij molen Aeolus ho ren en die wel weggaan - blijven staan. Beide panden behoorden vroeger tot de werfterreinen van respectievelijk Albert Pronk en 'Cumpagnieswerf in 'Dammes Werve'. Twee negentiende eeuw- se, redelijk gaaf bewaarde gevel tjes die vlak op de straat staan. Vooral dat laatste aspect refereert aan vroeger én aan het karakter dat de stedenbouwkundige dit ge bied in de toekomst willen geven. Het blok even verderop (Korte dijk 25 t/m3lb) hoeft daarom weer met zo nodig bewaard te blijven: de schaal klopt niet en het staat twee, drie meter van de straat. Het sluit niet aan en doet de struc tuur van de straat geweld aan. Op die manier is de bestaande be bouwing van Kortedijk en Haven straat beoordeeld. Daarom blijft Kortedijk 87 en 89 behouden. Dat is een vermoedelijk vroeg negen tiende eeuws woonhuis, dat in middels weliswaar is verdeeld in twee eenheden maar toch gaaf is bewaard. Vooral de lijstgevel, het schilddak en kozijnpleisters zijn bouwhistorisch interessante de tails, Hel mmi iSöö uil rode baksteen opgetrokken bedrijfspand achter nummer 121/123, dat vlak bij het westelijk spuihoofd gedeeltelijk in het water ligt. blijft ook behou den. Het is bij lange na niet meer origineel, maar toch nog karakte ristiek genoeg om te laten staan. Mogelijk dat er appartementen in komen. Haven Aan de Havenstraat - net als voor de Kortedijk geldt dat alleen de bebouwing aan de kant van de ha ven is meegenomen in de plan nen- blijft m elk geval de loods aan de andere kant van het begin van de Vlaardingse Vaart over eind (nummer 19). Vanaf onge veer 1730 tot aan het begin van de twintigste eeuw lag op die plek ook al een scheepswerf. Het zeer gaaf bewaarde pakhuis met tuit gevel en zadeldak dateert van 1887. In 1922 kocht aannemer Baauw het complex op. Dit bedrijf, dat een flink deel aan de Havenstraat en ook Kortedijk bezit, moet ove rigens wel weg. De gemeente on derhandelt nog met de directie over een nieuwe plek voor de bouwmaterialenhandel. Het Buizengat is één van de oud ste bewoonde gebieden van de stad. Nadat jarenlang min of meer gangbaar was orn riles wat oud was te slopen en te vervangen door moderne bebouwing, wor den tegenwoordig de kwaliteiten van de bestaande panden vooraf 'gewogen'. Dat is ook mogelijk omdat de inventarisatie van de panden die net niet belangrijk ge noeg zijn om als officieel monu ment te worden gekenmerkt, maar toch een grote cultuur-histo rische waarde hebben, nu veel be ter is. Op basis deze nieuwe zienswijze heeft het gemeentebestuur van Vlaardingen de stedenbouwkun digen de opdracht gegeven hun plannen voor Het Buizengat te maken. Een verhitte discussie zo als een kleine twintig jaai geleden rond de sloop van de voormalige uitspanning/herberg Het Zwarte Paard aan de Kortedijk. lijkt het gemeentebestuur zich in elk ge val nu niet op de hals te hebben gehaald. Vrijdag 14 februari SCHIEDAM Dcde4 Molens. Ouderenbiijarttoer- nooi, 9.30-16.00u. Theater De Teerstoof. De Dulie Roeckers met Chickentaies, 20,30u. Filmhuis. Coipodi luna, 21.30u. Podium. Vrij dag-avond cd's, 21-OOu. VLAARDINGEN Dc de Bijenkorf. Bingo, 14,00- I6.00u, Stadsgehoorzaal. Theo Maassen met Neuk het systeem, 20.00u. Muziekcentrum OpMaat. Voorspeelavond: dwarsfluit, 19.30 uur. ROTTERDAM SKVR Muziekschool Centrum West Open podium Turkse school, 20u. LuxorTheater. The Rocky Hor ror Show, 20.15u. Theater Zuid plein Gr.z. Margriet Eshuïjs, 20.15u. Kl.z, Kees Tom, 20.3Qu, Zaterdag 15 februari SCHIEDAM Theater DeTeerstoof. RobertBrou- wer met De jam is op, 20.30u. Po dium. CountZiggenpuss, 22.00u. VLAARDINGEN Triangel/Leger des Hells gebouw. Film: De Kleine Prtnses, 13.30u en 14,30u Triangel. Film: Ace Ventura: When Nature Calls, 19,30u. Stads gehoorzaal. Jules Deelder met Deelderzingt, 2Q.00u. MAASSLUIS Theater Schuurkerk. Fay Lovsky La Bande Desstnée met Encore, 20.30u. Koningshof. Ballroom- en Latindansavond. Aanvang 20.00 uur. ROTTERDAM De Doelen Hal Gr2. Inloopconcert, 15u. Gr.z. De Mannheimer School, 20.15u. LuxorTheater. The Rocky Horror Show, 20.15U. Messias- - kerk. Concert Stichting Htliegonda- kerk,20.15u.rEsprit. little Otis and The Black Outs, 22u. Bioscopen ROTTERDAM Calypso i: 'Microcosmos' (16) dag.13.15-16-18.45-21.30. Ca lypso 2: The portrait of a lady' (16) dag. 15.30-18.15-21.15, vr.ma.di. ook 12.45. Calypso 3: 'Secrets and Lies' (al) dag.18.15-2i.15, vr.ma.di.ook 12.45-15.30. Cine rama 1: The first Wives Club' (al) dag.13.15-16-18.45-21.30. Cine rama 2: 'Space Jam' (al) dag.13.15- 16-18.45. 'Sleepers' (16) dag. 21. Cinerama 3: 'Extreme Measures' (16) dag.13.15-16-18,45-21.30. Cinerama 4: The long kiss good night' 16) dag.18.45-21.30, vr.ma- .dl.ook 13.15*16. Cineramas: The nutty professor' (af) dag.13.15-16- 18.45-21.30. Corso: 'First Stnke' (16) dag16-18.45-21.30, vr.ma- .dJ. ook 13.15, ImaxTheater: Spe cial Effects' (al) vr.za.zo.14-16, dt- .wo.15. 'Survival Island' (al) vr.za- .zo.15.za.zo, ook 13. 'Rmgoffire' (al) di.16, wo. 14-16. 'Star Trek: First contact' (12) dag. 18.30-22. 'Micro- cosmos' (16) dag. 17-20.45. Ven ster 1: 'Un airde familie' (ai) 19.30- 22, (beh.ma.22), vuo.wo. ook 14.30. 'SneakPreview,ma.22.^Ven ster 3: Trees Lounge' (al) dag. 20- 22 vr.zo.wo.ook 14.30. Venster 4: 'Bound' (al)dag. 19.30-22. Wallace and Gromit are back (alj vr.zo.wo.l4.30.Venster2: 'Dekleur van de granaatappel (a!) ma.di- .wo.l9.3Q,vr.wo. 14.30. 'Synthetic pleasure' (al) vr.za.20.22. 'A come- dia de deus' (al) vrja.zo. 19.30. 'Hennnenngen aan het gele huis' (al) ma.di. 21.30. 'De laatste duik' (al) wo. 21.30. 'Magnitogorsk de jeugd van de hoogovens (al) zo.14.30. Lu- mièrel: 'Ransom' (16) dag. 13.15- 16-18.45-21.30. Lumière 2: 'Dra- gonheart' (al) dag. 13.15-16- 18.45-21.30. Lumière 3: 'Daylight' (12) dag, 18.45-21.30vr,ma.di.ook 13.15-16. Lumière 4: The GUm- merman* (16) dag. 13.15-16- 18.45-21.30. Rexane: 'Sex van het platteland' (16) Vm zo.doorl.voorsL 'Erotiekm de fitnessclub" ma.t/m wo. doori.voorst. Pathé h "Star Trek: First contact' (12) dag.11.25-14- 16.30-19-21.30. Pathé 2: 'Evita' (al) dag. 11.10-13.55-18.30- 21.15. Pathé 3: Ransom' (16) dag.16.25-19-21.40, vr.ma.^i.ook 11.15-13.50. Pathé 4: The finstwi- ves club' (al) dag.16.20-18.40-21, vr.ma.di. ook 11.40-14. Pathé 5: 'Space Jam' (al) dag.11.35-13.35- 15.35-17.35-19.35-21.45. Pathé 6: 'Shine' (al) dag 11.20-13.40-16- 18.50-21.10. Pathé 7: The mirror has two faces' (16) dag. 11-13.35- 16.15-18.55-21.35. Nachtvoorstellingen: Lumière h The relic' (16) vr.za. 00.15. Lumière 2: 'First Stnke' (16) vr.za. 00.15. Lu- mière3: 'Ransom'(16)vr.za. 00.15. Lumière 4: The Glimmerman* (16) vr.za. 00.15. Kindermatinees: Calypso 2: 'De klokkeniuidervande Notre Dame'za- .zo.wo. 13.15. Calypso 3: The Leo pard Son'za.zo.wo.13.15-16. Cine rama 4: 'Matilda' za.zo.wo.13.15- 16. Corso: 'De klokkenluider van de Notre Dame'za.zo.wo. 13.15. Imax: De klokkenluider van de Notre Da me'za. zo. 11. Lumière 3: 'Deavon turen van Pinokkio'za.zo.wo. 13.15- 16. Pathé: 'De klokkenluider van de Notre Dame' (al) za.zo.wo. 11.30- 13.45. 'De avonturen van Pinokkio' za.zo.wo. 11.40-13.50.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3