19» Puzzel valt ineen op Schiedams Stadserf A 'Als je als bedrijf iets wil met huizen in de buurt, dan heb je problemen' Gewapende overval Softdrugs in de frituurpan jgenda Rotterdams Dagblad Zaterdag 15 februari 1997 m Het beeld van de Schiedamse binnenstad is jarenlang bepaald door het hoge stadskantoor met aan de voet de ruïne van het dertiende eeuwse slot Huis te Riviere en de Singelkerk, De ruïne is op dit mo ment niet meer van de buitenkant te zien en wordt net als het stads- kantoor, een bouwwerk uit de fantasieloze jaren zeventig, omsloten door nieuwbouw. Dit alles vormt het Stadserf van Schiedam. Nieuwbouw gecombi- i neerd met heel oud en iets minder oud. In totaal wordt ruim 15.800 vierkante meter nieuw gebouwd en 700 vierkante meter verbouwd. De eerste paal voor dit gigantische project ging na vijfjaar voorberei ding 5 september 1995 de grond in. De oplevering van bet prestigieuze project zal rond september van dit jaar geschieden. Vanaf dat mo ment start misschien nog wel een grotere klus: de inrichting van de gebouwen met daaraan gekoppeld de verhuizingen van bibliotheek, archief, ambtenaren en schouwburgpersoneeL In de loop van 1998 zal naar verwachting het Stadserf klaar zijn en het moet dan wel het kloppend hart van Schiedam worden. De voorwaar den daarvoor zijn wel aanwezig. Het gebouw ligt aan een centraal plein midden in de stad en eenmaal binnen isvia de hoofdingangalles en iedereen te bereiken. De meeste ruimte wordt ingenomen door het nieuwe theater. Het Stadserf biedt daarnaast onderdak aan een bestuurscentrum, een t multifunctioneel centrum met daarin een raadszaal, een bedrijfsres taurant waar jaarlijks 65.000 maaltijden worden geserveerd, het ge meentearchief en de openbare bibliotheek. De totale kosten bedragen 55 miljoen gulden. Dat is 10 miljoen meer dan aanvankelijk was begroot. Het Rotterdams Dagblad nam alvast een kijkje in Schiedams presti gieuze bouwobject. Schiedam Twee jonge mannen hebben gisterochtend een tabaks winkel aan de P. J. Troelstralaan in Schiedam overvallen. Ze gin gen met ongeveer zevenhonderd gulden aan de haal. Het tweetal rende rond tien uur de zaak binnen, waarna één van hen een medewerkster en een klant met een vuurwapen be dreigde. De medewerkster werd gedwongen de kassa te openen, waarop de andere overvaller de bankbiljetten uit de kas griste. Uiteindelijk verlieten de mannen de winkel met de bankbiljetten en de kassalade waarin nog wat muntgeld zat. De overvallers stap ten in een auto, maar die wilde niet starten. Eén van hen moest de wagen toen aanduwen. Ondanks deze valse start wist de gealarmeerde politie het tweetal gisteren niet meer te achterhalen. De auto is inmiddels wel terugge vonden, Schiedam De politie van Schiedam heeft gisteren ruim zes 1 kilogram softdrugs onderschept. Het spul zat verstopt in een fri tuurpan dat als postpakket bij een koeriersbedrijf was aangeboden. Pan en softdrugs zyn in beslagge- nomen, maar van de eigenaar ont- breekt ieder spoor. Door Desiree van der Jagt Schiedam Licht wordt de ver bindende factor tussen de ver schillende functies in het gebouw aan het Stadserf. Direct bij bin nenkomst in de centrale ingang wordt dat duidelijk. Het licht komt van alle kanten binnen. De lichtkoepel, waarbinnen de door gaande weg in dit gedeelte van het stadserf komt te lopen, loopt vanaf de benedenverdieping tot aan het dak. Het gebruik van licht, zowel het natuurlijke als het kunstlicht, speelt daardoor een heel opvallen de rol. Door het gebruik van lichte soorten hout en het wit verven van alle betonnen muren wordt de 'helderheid' binnen het gebouw nog verder geaccentueerd. Om te voorkomen dat de gebrui kers van het gebouw in de zomer het gebouw uitdrijven is voor een constructie gekozen waardoor we! gebruik wordt gemaakt van het licht, maar dat de warmte van de zon niet een te groot stempel op het klimaat kan drukken. De inspiratiebron voor het Schiedamse ontwerp is het thea ter Famese, een fraai voorbeeld van de theaterbouw in de Italiaan se Renaissance, Net als het voor beeld is de Schiedamse schouw burg grotendeels uitgevoerd in hout Het toneel beslaat een op pervlakte van ongeveer vierhon derd vierkante meter met een to neelopening van veertien by ze ven meter. De toneeltoren is zo'n zestig meter hoog ei- 'orent hoog op naast hel huidige stadskan toor. Naast het toneel wordt het origi- De schouwburg is nog nauwelijks herkenbaar. De akoestiek zal voor een groot deel worden bepaald door het gebruik van licht en donker hout. De lichtkoepel, die tussen de zuilen moet gaan lopen, vormt de doorgaande weg Oud en nieuw wordt verenigd in het Stadserf: de ruïne uit de dertiende eeuw, het binnen deze Vleugel van het Stadserf. Foto'sDennexi van der Weffcoel Dijkstra stadskantoor en de nieuwbouw. Het mul tifunctioneel centrum is het middel punt in het be stuurlijke deel van het Stadserf. nele Starxdaart-theaterorgel ge plaatst dat afkomstig is uit het voormalige Passagetheater. Het zal zeker een jaar duren voordat het orgel en het nieuwe theater goed op elkaar zijn afgestemd. Door alle stellingen die nodig zijn om het open theater af te bouwen is het nu nog nauwelijks voor te stellen dat de Schiedamse schouwburg uiteindelijk plaats kan bieden aan zeshonderd men sen. Het inrichten van de schouw burg wordt een enorme klus. De eerste maanden na de oplevering worden in het theater proefvoor- stellingen gegeven. Verwacht wordt dat in augustus 1998 daad werkelijk kan worden begonnen met de programmering. Het is een puzzel die in elkaar valt. Met de bouw van het Stadserf komen de gemeentelijke diensten weer bij elkaar. Hiervoor zal de komende tijd wel veelvul dig worden geschoven in het stadskantoor. In de nieuwe stads- winkel op de begane grond kun nen burgers terecht met al hun vragen. Maar het bestuurscentrum met daaraan gekoppeld de multifunc tionele zaal (de raadszaal, red.) moet het kloppende hart van be stuurlijk Schiedam worden. Daar worden in de toekomst de beslis singen genomen. Met de inge bruikname van de nieuwe raad zaal komt ook een einde aan de maandelijke bezoekjes aan het Stedelijk Museum waar tijdelijk de raadsvergaderingen worden gehouden. Ook de gemeente raadsvergadering gaat dan van oud naar nieuw. i Sinds enige tijd is Stoffel Molenaar de nieuwe voorzitter van de In dustriële Kring Vlaardingen. De directeur van de groothandel in verf, wandbekleding, schildergereedschap en doe het zelf-artikelen aan de Haringbuisweg in Vlaardingen, ziet het als één van zijn uitdagingen dat de ondernemersvereniging meer invloed krijgt op de plaatselijke politiek. Want, stelt Molenaar, hoewel het altijd beter kan, is het met het wonen, recreëren en winkelen in Vlaardingen goed gesteld, raaar de vierde pijler, het werken, daar schort het nog aan. „De ontwikke lingen in de Rijnmond blijven achter bij die van Nederland, maar Vlaardingen loopt binnen de Rijnmond weer achterop," aldus de ge boren en getogen Vlaardinger. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Het is de week na dat zijn voorganger André Fontij- ne er voor zorgde dat met inge- I zonden brieven in de Editie Wa- terweg van het Rotterdams Dag- i blad een kleine vete werd uitge- vochten over de Broekpolder en i de tolerantie voor koeien aan de randen van Vlaardingen. Hoewel de tegenstellingen rond de A 4 voor even lijken te zijn begraven, woedt er in de Vlaardingse poli- tiek nu een discussie die de on dernemers ook zeer aangaat; wel i of geen woningen bouwen rond de 1 Koningin Wilhelminahaven en op het oostelijk havenhoofd, Stoffel Molenaar volgt het nieuws als nieuwe voorzitter van de In- dustriële Kring Vlaardingen (IKV) op de voet. Volgen, maar be- 1 grijpen doet ie het niet allemaal. De korte termijn-politiek. De ene wethouder die zus wü, de ander die zo gaat. Als hij zo zijn groot handel met ruim veertig mede- werkers zou leiden, kan hij die tent binnenkort wel sluiten. 1 En, meent Molenaar, erg moeilijk is het toch niet. „Ik heb er niets op tegen als wethouder Van der Windt roept dat hij op het Wester- hoofd huizen wil gaan bouwen. Hij heeft gelijk als hij zegt dat Deltahout net zo goed op een an dere plek kan zitten. Bouw dan wat mij betreft ook nog wat op het plein bij het NS-station Vlaardin- gen-Centrum en betrek daarbij ook de Technische School. Maar ga niet het water over naar de Ko ningin Wilheminahaven. Gebruik de haven als natuurlijke barrière. Een buffer tussen wonen en wer ken." Want, zegt Molenaar, met huizen rond de Koningin Wilhelminaha ven gaat het de verkeerde kant op. Dat is de kat op het spek bin den. „Kijk eens naar de glasfa briek in Schiedam. Dat stond vori ge week in jullie krant. Ze willen een nieuwe oven bouwen en nu ligt de buurt dwars. Als je als be drijf iets wil met woningen in de buurt, dan heb je problemen." Het gaat volgens Molenaar met de plannen van Van der Windt - waarvoor de wethouder overi gens van coalitiepartners WD en CDA geen steun heeft - niet al leen om Deltahout en EOS, de De nieuwe IKV-voorzrtter Stoffel Molenaar pleit voor een scheiding tussen wonen en werken en ziet de haven als 'natuurlijke barrière': 'Ik heb er niets op tegen als wethouder Van der Windt roept dat hij op het Westerhoofd huizen wilgaan bouwen. Maar ga niet hetwater over naar de Koningin Wilhe minahaven.' Foto Roel Dijkstra soort bedrijfje pesten: de mensen die er in de buurt zijn gr :_,en klagen, waarna de ger. -j de bedrijven nieuwe eisen opl-.gi." oliehandel op de Oosthavenkade waarmee de gemeente al gesprek ken over verplaatsing heeft ge voerd. Ook grote ondernemingen als Romi en Van Ommeren wor den al een beetje nerveus. Molenaar: „Het gaat er dan niet om of de gemeente deze bedrijven uit wil en kón kopen, want dat kost tientallen, zo niet honderden miljoenen guldens. Maar de ge meente kan het die bedrijven wel lastig maken door nieuwe regels op te stellen. Dan krijg je een Maasvlakte „Natuurlijk zullen die bedrijven niet van de ene op de andere dag weggaan, maar op termijn zetten ze de investeringen stop. Gewoon omdat ze geen toekomst meer zien op die plek. Dat heeft uitein delijk gevolgen voor de continu ïteit en de werkgelegenheid. Je mag het als gemeentebestuur na tuurlijk best willen dat alle bedrij ven naar de Maasvlakte gaan, maar dan moetje ook eerlijk zijn en de gevolgen van je besluiten onder ogen zien." En juist wat dat laatste betreft heeft Molenaar van de politiek niet zo'n hoge pet op. „Ik heb in 1968 voor school een scriptie ge maakt over de tramlijn die by winkelcentrum De Loper in Holy komt. Dat was dus toen al bekend. En toch hebben ze daar huizen neergezet. De Marathonweg is nu hetzelfde verhaal. Daar moeten ze huizen bouwen, maar de Mara thonweg is ook een belangrijke ontsluitingsweg voor het indus triegebied. Daar denderen dus al die vrachtwagens langs. En neem de discussie over de A 4, De gemeenteraad is tegen, maar als die er komt dan moet die on dergronds. Maar wat dat voor ge volgen heeft voor de afwikkeling van het Vlaardingse verkeer, of dan ook die oren er komen om de A 4 bij Vlaardingen-Oost op te kunnen, is nog maar de vraag. Daar wordt helemaal niet over na gedacht. Terwijl dat toch funda menteel is voor de ontsluiting van het verkeer in Vlaardingen." Klaagzang Het gesprek dreigt een klaagzang te worden en dat wil Molenaar niet. De IKV. die tweehonderd be drijven vertegenwoordigt, wil ook meedenken met de gemeente. En meedoen. Momenteel dreigt er op het industrieterrein De Vergulde Hand nogal wat leegstand: het pand van Dorzo staat nog steeds leeg en binnenkort gaat ook Alca tel weg. Dat baart de IKV-voorzit- ter zorgen. Hij pleit ervoor dat be drijfsleven en overheid de han den ineenslaan voor een oplos sing. „Voor heel Vlaardingen zijn er wykbeheerplannen gemaakt, waarom gebeurt dat ook niet voor de industriegebieden? Net als in de Vettenoordsepolder. Daar heb ben bedrijfsleven en gemeente ook samengewerkt." Molenaar sluit nieluit dat particu lier initiatief daaraan ten grond slag gaat liggen. „Kijk eens naar wat er nu aan de Deltaweg ge beurt. op het voormalige Shell- terrein. Daar komen tuincentrum Het Staelduinse Bos en Van Vliet Containers als nieuwe bedrijven voor Vlaardingen. Verder gaat Meerman (een Vlaardings bedrijf in graafmachines, red.) er heen, breidt Hydro Agrï daar enorm uit en is er nog een aantal kleinere bedrijfsunits. Dat is particulier initiatief. Het is dan alleen jam mer dat de gemeente in haar eco nomische nota pronkt met Hoog stad, wat toch ook niet is gewor den wat iedereen eerst wilde, en deze ontwikkeling niet wordt ge noemd. Terwijl dit terrein, waar vroeger oude tanks op stonden, aan veel mensen werkgelegen heid gaat bieden." De gemeente moet zich wel be denken, zegt Molenaar dan, dat goede bedrijfsterreinen werkgele genheid bieden. Misschien dat een dergelijk initiatief ook voor de Koningin Wilhelminahaven kan slagen. In elk geval moet de gemeente wel bedenken dat als de bedrijven wegtrekken, daar mee ook de werkgelegenheid ver dwijnt. En het woon-werkverkeer toeneemt. Dat is wat ik bedoel met het overzien van de conse quenties van besluiten van de po litiek. Terwijl vlaardingen econo misch gezien al achterblijft. De ontwikkelingen in de Rijnmond blijven achter bij die van Neder land, maar Vlaardingen loopt bin nen de Rijnmond weer achterop." Zaterdag IS februari SCHIEDAM TheaterDeTeerstoof. RobertBrou- wer met De jam is op, 20.30u. Po dium. CountZiggenpuss, 22.00u. VLAARDINGEN Triangel/Leger des Heils gebouw. Dim: De Kleine Prinses, 13.30u en 14.30u.Triangel. Film: Ace Ventura: When Nature Calls, I9.30u. Stads gehoorzaal. Jules Deelder met Deelder zingt, 20.00u. MAASSLUIS Theater Schuurkerk. Fay Lovsky La Bande Dessinée met Encore, 20.30u. Koningshof. Ballroom- en Latindansavond. Aanvang 20.00 uur. ROTTERDAM De Doelen Hal Gr.2. Inloopconcert, 15u. Gr.z. De Mannheimer School, 20.15u. Luxor Theater. The Rocky Horror Show, 20.15u. Rotown. The Ranch Girls The Ragtime Wrang- Iers, 22u. Café Floor. Carlo D"Wijs& Voices of soul, 23u. Theater Zuid plein Gr.z. Lenette van Dongen, 20.15u, Kf.z. Kees Tom, 20.30u. Rotterdamse Schouwburg Kbz. Wat ikgraagzou willen rijn als ik niet waswatikben,20.30u. Lantaren 2. In de eenzaamheid van de Katoen- velden, 21u. Lantaren 1. Peter Pan, 20.30u. Jeugdtheater Hofplein. Alleen op de wereld, 19u. Rotter damse Dansacademie. Open Dag, 9-16u, Zondag 16 februari SCHIEDAM Dc do 4 Molens, The-dansant,.. 13.30-16.00u. Theater De Teer- stoof. Juffrouw Dotje en Lotje met; Knuffels, 14.00u. Podium. De zon-.- daganders,21.30u.KIuphulsOost Rommelmarkt van 11.00 tot 16.00 uur. VLAARDINGEN Dc de Bijenkorf. The-dansant, 14.00-16.00u. Stadsgehoorzaal. Toppers van toen met Annie de Reu ver, Frans Vrolijk en anderen, 15.Q0u. ROTTERDAM Café Floor. Hetty Blok, 11.30u. De Doelen Gr.z. Zondagmatinee, 14.30u/Swing& Dixieland, 20.15U. Kl.z. Kamermuziek op zondagnor- gen voorde jeugd, Hu. Luxor Thea ter. The RosenbergT rio&The Rosen berg Big Band, 20.15u. Theater Zuidplein Gr.z. Grant Forsyth, 20.15u. Rotterdamse Schouw burg Gr.z. Der filegende Hollander, 14.30u. Kix Scheppirtgskabaal, 15u. Jeugdtheater Hofplein, Al leen op de wereld, 14u. Maandag 17 februari VLAARDINGEN. Dc Soenda. Leesgroep, 14.00- 15.30U. ROTTERDAM Calypso 1: 'Microeosmos' (16) dag.13.15-16-18.45-21.30. Ca lypso 2: The portrait of a lady' (16) dag. 15.30-18.15-21.15, ma.di. ook 12.45, Calypso 3: 'Secrets and Les' (al) dag. 18.15-21.15, ma.di- .ook 12.45-15.30. Cinerama 1: The first Wives Club' (al) dag.13.15- 16-18.45-21.30. Cinerama 2: - 'Space Jam' (al) dag.13.15-16-,. 18.45. 'Sleepers' (16) dag. 21. Ci nerama 3: 'Extreme Measures' (16) dag.13.15-16-18.45-21.30. Cine- rama 4: The long kiss goodnight' (16) dag.18.45-21.30, ma.di.ook, 13.15-16. Cinerama 5; The nutty professor' (al) dag.13.15-16- 18.45-21.30. Corso: 'First Strike'. (16) dag.16-18.45-21.30, ma.di. ook 13.15. Imax Theater: 'Special Effects' (al) za.zo.14-16, dr.wo.15. 'Survival Island' (al) za.zo.15, za.zo. ook 13. 'Ring of fire' (al) di.16, wo.14-16. 'Star Trek: First contact' (12) dag 18.30-22. 'Microeosmos' (16) dag. 17-20.45, Venster 1: 'Un air de familie' (al) 19.30-22, (beh- .ma.22), zo.wo, ook 14.30. 'Sneak Preview' ma.22. Venster 3: Trees Lounge' (al) dag. 20-22 zo.wo.ook 14.30. Venster 4: 'Bound' (al) dag. 19.30-22. "Wallace and Gromit are back (al) zo.wo.14,30. Venster 2: 'De kleur van de granaatappel (al) ma.di.wo.19.30, wo. 14.30. 'Syn thetic pleasure' (al) za.zo. 22. 'Aco- media de deus' (al) za.zo, 19.307 'Herinneringen aan het gele huis' (al) ma.di. 21.30. 'De laatste duik' (aö wo. 21.30. 'Magnitogorsk de jeugd van de hoogovens (al) zo.14.30. Lu- mière 1: 'Ransom' (16) dag. 13.15- 16-18.45-21.30. Lumière 2: 'Dra- gonheart' (al) dag. 13.15-16- 18.45-21.30. Lumière 3: 'Daylight* (12) dag. 18,45-21.30 ma.di.ook 13.15-16. Lumière 4: The Glim merman' (16) dag. 13.15-16- 18.45-21.30. Rexane: 'Sex van het platteland' (16) tfm zo.doori.voorst. Erotiek in de fitnessclu bma.Vm wo, doori.voorst. Pathé 1: 'Star Trek: First contact' (12) dag. 11.25-14- 16.30-19-21.30. Pathé 2: 'Evita' (al) dag.11.10-13.55-18.30- 21.15. Pathé 3: 'Ransom' (16) dag. 16.25-19-21.40, ma.di.ook 11.15-13.50. Pathé 4: Thefirst wi ves ciub' (al) dag.16.20-18.40-21, ma.di. ook 11.40-14. Pathé 5: 'Space Jam' (al) dag,11.35-13.35- 15.35-17.35-19.35-21.45. Pathé 6: 'Shine'(at)dagll.20-13.40-16- 18.50-21,10. Pathé 7: The mirror has two faces' (16) dag. 11-13,35- 16.15-18.55-21.35.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1