15 GGD wil in '98 verder als zelfstandige NV Garage Stelco maakt plaats voor nieuwe winkels Rotterdams Dagblad Schiedam, Vlaardingen en Maassluis worden afnemer PvdA eist samenhang in het wijkbeheer Werkgevers willen voor de herfst beslissing over A 4 Vlaardingse scheepswerf wil 's nachts hameren VVV-bes tuur maakt zich sterk voor medewerkers Bewoners eisen sanering oude olietanks op kosten gemeente Fransman aangehouden Buschauffeur mishandeld Opgelicht door koopster Woensdag 19 februari 1997 Waterweg Door Des i ree van der Jagt Vlaardingen De GGD Nieu we Waterweg Noord wil zelf standig verder. Het bestuur van de GGD wordt nu nog ge vormd door de drie aangeslo ten gemeenten. Volgens die constructie zijn de gemeen ten zowel inkoper als verko per. Nadat de GGD als zelfstandige NV gaat werken, worden de pro ducten op contractbasis verkocht aan de drie gemeenten. Het is de bedoeling dat de bestuursveran- dering 1 januari 1998 ingaat. De GGD is nu nog een gemeen schappelijke regeling tussen de gemeenten Schiedam, Vlaardin gen on Maassluis. De nieuwe con- structie is volgens GGD-directeur E. van der Meer hel ei van Colum bus voor de GGD. „Het bestuur van de GGD bestond tot nu toe uit een onlogische en onhandige con structie. Met de gemeenschappe lijke regeling hebben we een poli tiek bestuur dat niet alleen zorgt voor de financiering, maar tegelij kertijd ook de aanbieder van de diensten is. De politiek heeft daardoor te veei petten op en dat werkt niet. De gemeenten onder handelen feitelijk met zichzelf." De gemeenten zijn in de huidige situatie voor honderd procent ver antwoordelijk voor het beleid van de GGD. Dit terwijl ze voor slechts 25 procent van de totale inkom sten zorgen. Voor de politiek is de huidige bestuursconstructie geen ideale situatie. De GGD is er even min blij mee. „Voor de GGD is het ook niet goed. Om scherp te blij ven komt van beide kanten een zakelijke opstelling alleen maar van pas," zegt Van der Meer. Een extern adviseur heeft de hui dige organisatie onder de loep ge nomen en kwam tot de conclusie dat de verzelfstandiging van de GGD de beste oplossing is. Dit ter wijl in een rapport over de GGD's in Nederland - van de commissie Lemstra- staat dat de zorgorga nisaties juist gemeentelijke dien sten moeten worden. Dat rapport moet overigens nog door de Twee de Kamer worden behandeld en Ligt nog bij het ministerie van VWS. Belang Van der Meer en ook de extern ad viseur zijn geen voorstander van het toevoegen bij de GGD aan de gemeente. „Een GGD als gemeen telijke dienst, dat werkt niet. Wij geloven in het belang van een or ganisatie als een GGD. We gaan uit van onze kracht. Wij zijn bang dat als we een onderdeel van de gemeente worden de GGD geheel wordt uitgekleed. De gemeenten zullen dan hun financiële risico's willen uitsluiten. Uiteindelijk zit ten er dan wellicht nog twee men sen die dienen als adviseur van de wethouder." Die situatie acht Van der Meer zeer onwenselijk. „Binnen de GGD zit een enorme hoeveelheid kennis die je niet zo maar van ta fel kunt vegen. Vorig jaar moes ten we van de gemeenten een half miljoen gulden bezuinigen. Alles wat we voer die gemeenten doen ligt zo goed ais vast, dus is het heel moeilijk om ergens geld weg te halen. Dat wordt de gemeenten nu ook duidelijk," zegt hij. Om het ongelijk van de commis sie Lemstra aan te tonen heeft Van der Meer een aanvraag inge diend bij het ministerie van VWS om de nieuwe bestuursvorm als experiment aan te duiden. Gevolgen In het werk van het personeel van de GGD verandert volgens Van der Meer weinig. Voor de rechts positie van het personeel heeft de bestuursverandering we! gevol gen. Maar het is nog niet duidelijk welke. Het uitgangspunt is dat de verandering bij de GGD geen ba nen mag kosten. Het personeel en ook de raadscommissies gezond heidszorg van de gemeenten heb ben positief gereageerd op de NV GGD, In april geven de gemeente raden hun definitieve oordeel. GGD-directeur Van der Meer is overtuigd van het nut van de nieuwe constructie. „Deze vorm is uiteindelijk de toekomst voor de GGD in Nederland." Auto Stelco vertrekt van de dr. Wiardi Beckmansïn- gel om plaats te maken voor nieuwe win kels. Foto Den nes van der Wel/Roel Dijkstra Vlaardingen Auto Stelco aan de dr. Wiardi Beckmansinget in Vlaardingen verhuist naar Hoog stad. Wethouder H.C.J. Roijers heeft daarover een principe-over eenkomst gesloten met directeur J. H. van der Stel. Met het vertrek van het autobedrijf komt de door de gemeente zo gewenste ruimte vrij om het winkelcentrum voor de (nieuwe) Westwijk te vernieu wen. Auto Stelco zit pu tegen de Albert Heijn aan en past niet in de plannen die het gemeentebestuur met het winkelcentrum in de ko mende jaren te renoveren wijk heeft. Roijers: „Dit gebied moet hét winkelcentrum van de West- wijk worden in plaats van de vier totaal uhelkaar liggende winkels trips die er nu in de wijk zijn. Nu het vertrek van Auto Stelco defi nitief is, kunnen we met de be staande winkeliers in de Westwijk en de grootwinkelbedrijven gaan inventariseren wie wat wil: wie wil verhuizen, wie wil blijven zit ten of wie er mee ophoudt." Vol gens de wethouder moet hel nieu we winkelcentrum dezelfde uit straling krijgen voor de Westwijk als de Loper voor Holy. Zowel de gemeenteraad als de raad van commissarissen van Auto Stelco moet zich nog uitspreken over de verhuizing, waarvan nog niet be kend is wanneer die plaats zal vin den. Hoogstad wordt naast een meubelboulevard ook een beetje een autostrip: Auto Stelco wordt de derde dealer en. daarnaast is er nog een reparatiebedrijf. Schiedam Nog voor de herfst moeten kabinet en Tweede Ka mer een beslissing nemen over de A 4 tussen Delft en Schiedam/ Vlaardingen. Stadsregio en de ge meenten Schiedam en Vlaardin gen hebben nog drie maanden de tijd om hun favoriete variant - onder de grond met woningen er op- uit te werken en voor te leg gen aan het kabinet. Dat stelt I. van Woerden, voorzit ter van de Hollandse Werkgevers Vereniging (HWV). Welke variant er ook wordt gekozen, Van Woer den vindt dat de A4-Noord 'snel' moet worden aangelegd. De re cente discussies in de regio vindt de werkgeversvoorzitter "begrijpelijk', maar ze moeten de aanleg van de rijksweg niet te lang ophouden want de aanleg van de rijksweg is volgen hem 'van nationaal belang'. De aanleg van de aanvullende schakels van de A 4 tussen Delft en de Belgische grens levert vol gens de HWV 265 miljoen gulden per jaar op aan tijd- en afstand winst. De A 4 tussen Delft en het Kethel- plein alleen zou een bedrag van zeventig tot honderd miljoen gul den opleveren. Op jaarbasis wordt de economische schade door files en langzaam rijdend verkeer be cijferd op anderhalf miljard gul den. Den Haag/Vlaardingen Vlaardin gen Oost Scheepsreparatie bv wil op een groter deel van haar ter rein aan de Schiedamsedijk 's nachts hamenverkzaamheden aan schepen verrichten. Deze claim legde het bedrijf gisteren op tafel tijdens een beroepszaak tegen de provincie Zuid-Holland voor de afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State in Den Haag. De scheepswerf ging naar de Raad van State omdat zij de door de provincie verleende •milieu vergunning te streng vindt. Het bedrijf is het niet eens met het nachtelijk verbod op hameren en slijpen in het noordelijk deel van de Vulcaanhaven. Door dit ver bod kan 's nachts 35 procent van de capaciteit van de werf niet worden gebruikt. Voor Vlaardingen Oost Scheeps reparatie (VOS) is het zeer be langrijk om 's nachts door te wer ken aan een schip. Opdrachten worden vaak uitbesteed aan de werf die de reparatie het snelst kan uitvoeren. Het bedrijf schat dat tussen de dertig a veertig nachten pef jaar aan schepen wordt gehamerd. Advocaat Th. Vermeulen van Vlaardingen Oost Scheepsrepa- raties zegt dat het optreden van dc provincie niet door dc beugel kan omdat een bedrijf nooit in zijn bestaande rechten beperkt mag worden. Het hameren aan schepen is zo'n bestaand recht omdat het al jaren plaats zou heb ben. Woordvoerster mr. M. Sehri- er van de provincie Zuid-Holiand bleef op het standpunt staan het nachtelijk verbod op hameren op een deel van het terrein in dc ver gunning te handhaven. Wel mag 's avonds worden gehamerd op voorwaarde dat het lawaai door een zeil wordt gedempt. Buurtbewoonster G. Bordewijk- Ingelsson pleitte voor een totaal 'verbod op nachtelijk hameren. „Het slaan op een scheepshuid komt over als het trommelen door de wijk. Al twintig jaar gele den voerden bewoners van de Oostwijk strijd tegen de nachte lijke herriealdus de Vlaar dingse, „Dankzij de nieuwe mi- Üeuwetten en vele Raad van Sta- te-zittingen is het beter geworden de laatste tijd." De afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State doet over enkele weken uitspraak. Door Ben van Haren Vlaardingen Het wijkbeheer moet meer zijn dan het schoon en heel houden van openbare voor zieningen. „Leefbaarheid heeft ook te maken met de sociale sa menleving. Daarom moeten de buurthuizen het centrum van de wijken worden," zegt fractievoor zitter A. Attema van de PvdA in Vlaardingen. Haar collega P. Roovers herinner de gisteren in de commissie voor verkeer, vervoer en groen aan de oproep, die zij zelf eerder in de raadscommissie voor sociale za ken en werkgelegenheid had ge daan. Aanleiding is een voorstel van het gemeentebestuur om 300.000 gulden beschikbaar te stellen voor tijdelijke onderko mens voor het wijkbeheer aan Hofsingel, Spechtlaan en Mamix- laan. „Het gaat nu in feite om afgelegen onderkomens voor de ambtena ren, die met het onderhoud van de wijk belast zijn. Dat is niet wat wij voor ogen hebben met wijkbe heer. Het moet vooral een sociale functie hebben en dus samen hang met de buurthuizen. Daar past dergelijke huisvesting niet bij," aldus de PvdA'ers. Attema: „Vorig jaar april heb ik in de commissie sociale zaken en welzijn vragen gesteld nadat ons was verteld dat de buurthuizen niet zouden willen meewerken. Ik heb toen duidelijk gemaakt dat zoiets voor ons onaanvaardbaar is. Van de zijde van wijkcentrum Holy hebben we inmiddels diver se keren gehoord dat zij juist een rol willen spelen in het wijkbe heer maar de kans niet krijgen. Op mijn vragen heb ik nooit geen antwoord gekregen. Het wordt hoog tijd dat het college aangeeft hoe ze de samenhang met het buurtwerk tot stand wil brengen. We hebben tenslotte in het colle geprogramma afgesproken dat het wijkbeheer in 1998 ingepast moet zijn." De PvdA staat volgens haar niet alleen in die opvatting. De WD denkt er net zo over en ook in op positiekringen vindt ze steun. „Het liefst zou ik het voorstel voor de besteding van die drie ton van de raadsagenda schrappen, maar dat heeft weinig zin omdat dé werkzaamheden al zijn uitge voerd. Maar wy weigeren mee te werken aan de besteding van 1,8 miljoen gulden, die voor het wijk beheer is gereserveerd, voor het instandhouden van dergelijke technische accommodaties. Buurt- en wijkbeheer en buurt huizen horen juist bij elkaar en als het op dit moment niet moge lijk is, dan moet het gereserveer de geld gebruikt worden om dit te veranderen." Omslag De kern van het wijkbeheer ligt in het samen met bewoners en hun organisaties leefbaar maken en houden van de woonomgeving, redeneert Attema. „Ik begrijp heus wel, dat eerst in de ambtena rij een organisatorische omslag gemaakt moest worden. Daarom heb ik me ook tot nog toe gedeisd gehouden. Maar waar we pakweg twee miljoen moeten bezuinigen op subsidies, kunnen we natuur lijk niet 1,8 miljoen gaan uitgeven op een manier die het doel van het wijkbeheervoorbij schiet. Over de definitieve huisvesting van de wijkteams wordt pas beslist als het gemeentebestuur zijn visie heeft gegeven over de samenhang tussen wijkbeheer en buurtcen tra. En die moet snel komen." Daarmee was de commissie ver keer, vervoer en groen het giste ren in meerderheid ook eens. Voorzitter B. Diepstraten van het wijkcentrum Holy kwam als in spreker benadrukken, dat in hun accommodatie ook ruimte be schikbaar is. Projectleider wijkbe heer R. de «Jong wees op prakti sche problemen, die de stalling van de machines van de wijkon- derhoudsploegen geeft op die plek. In de komende maanden buigt de commissie zich verder over deze zaak. Hoek van Holland Het dagelijks bestuur van de deelgemeenieraad Hoek van Holland heeft wel dege lijk een inspanningsverplichting ten aanzien van de medewerkers van de VW, de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer. Het deeiraadsbestuur heeft ook toege zegd binnen haar mogelijkheden hieraan uitvoering te geven. B. Varekamp, waarnemend voor zitter van de VW, stelt dit in een brief die is gezonden aan de leden van de VW in Hoek van Holland. Hij noemt de besluitvorming van de deelgemeenteraad om per 1 april van dit jaar de subsidie te be ëindigen en de informatie en pro motic elders te situeren, als be langrijkste oorzaak voor de ophef fing van de VW. Het deeiraadsbe stuur zou hebben toegezegd om minimaal de informatie- en pro- mntiefunrtie voor Hoek van Hol land te behouden en om daarbij ook bijzondere aandacht te beste den aan de rechtspositie van het personeel. Het rapport dat is samengesteld door KPMG Management Consul ting volgt in grote lijnen de ge- daehtengang van het deeiraads bestuur. Inmiddels heeft er vol gens Varekamp overleg plaats ge had met de VW Rotterdam. Daar uit is voortgekomen dat de Rotter damse VW offertes zal uitbren gen over de opzet en de uitvoering van de marketingfunctie voor Hoek van Holland en om de infor matie- en bemiddelingsfunctie lo kaal vorm te geven. Een begelei dingscommissie za! hierbij een ondersteunende rol spelen. In de besluitvorming over toe komstige VW-aetiviteiten in Hoek van Holland zal de Rotter damse VW een belangrijke stem hebben. In haar huidige vorm zal de VW in elk geval tot 1 juli blij ven voortbestaan; voor 1 april moet de deelgemeenteraad tot een definitief besluit komen over de toekomst. Den Haag/Vlaardingen Bewo ners van de Van Blankenheiro- en de Roemer Visscherstraat hebben gisteren de gemeente Vlaardingen proberen te dwin gen tot sanering van oude olie tanks bij hun huizen. In een beroepszaak voor de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State zei hun advo caat mr. L. Karstanje dat de ge meente als verpachter van de grond moet betalen voor het opruimen van de tanks. De gemeente wil dat de erf pachters de olietanks bij hun huizen op eigen kosten oprui men. Volgens de gemeente staat voor de bewoners geen rechtsgang naar de Raad van State open omdat de sanering van de olietanks een privaat rechtelijke aangelegenheid is. Het gaat in feite om een ge- sehil tussen verpachter en erf pachter. Dat de verpachter in dit geval de gemeente is, bete kent niet dat de overheid party is. Bij de Raad van State kun-' nen slechts rechtszaken tegen de overheid aangespannen worden. De staatsraden bij de Raad van State stelden geen enkele vraag aan de bewoners. „Ik ben net een boek aan het schryven over de verhouding publiek- en privaatrecht," zei staatsraad mr. W. Konijnen belt. „Elke voorlichting is wel kom, maar ik heb geen vra gen." Staatsraad mr. J. van de Does had slechts één waag voor de gemeente: „Wat wilt u met een uitspraak van ons?" De woorvoerder van de ge meente zei dat Vlaardingen graag verder wil met het oprui men van oude olietanks, Door de beroepszaken van de bewo ners is de gemeente even ge stopt.'Na de uitspraak wil de gemeente het saneren van de tanks voortzetten om op 1 maart 1998 klaar te zijn. Van de 380 oude olietanks zijn er in middels vijftig opgeruimd, De eigenaren wachten de uit spraak van de Raad van State af wie moet opdraaien voor de kosten. - De afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State doet over enkele weken uit spraak. SchiedamEen 40-jarige man uit Frankrijk is gistermorgen na een korte achtervolging aangehouden door de Schiedamse politie. De man had op de Tjalklaan in Rot terdam getankt en wilde zonder te betalen wegrijden, maar daarbij reed hij tegen een vrachtwagen aan. Toen beide bestuurders wa ren uitgestapt om de schade te be kijken bleek dat de man alleen Chinees sprak. De vrachtwagen bestuurder schakelde daarop de politie in. De brokkenmaker reed snel weg, maar na een korte ach tervolging kon hij door politie agenten van het district Schiedam worden aangehouden. Vlaardingen Een 45-jarige Schiedamse buschauffeur is gis teren op het Liesveldviaduct in Vlaardingen mishandeld door een passagier. De buschauffeur Hep daarbij verwondingen op aan zijn gezicht. Door een tip van getuigen kon de dader, een 14-jarige jon gen uit Vlaardingen, worden aan gehouden. Maassluis Bij het verkopen van een computer is een 54-jarige man uit Maassluis opgelicht. De Maas- sluizer had de computer via een advertentie bij de kruidenier te koop aangeboden, Een geïnteres seerde koopster en bood de man veertig gulden, waarop hij haar de computer meegaf. De resterende 160 gulden zou de vrouw gisteren betalen, maar dat gebeurde niet. Het adres dat de vrouw had opge geven, bleek niet te bestaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1