16 Tachtig miljoen voor stadsvernieuwing onbenut Men stond bij La Xala in de rij voor duur en gevaarlijk snoepje' Consument profiteert vaak mee van fraude door criminelen voor ttratie Projecten komen traag of helemaal niet op gang im de asm us Neon-skyïine trekker van City Informatiecentrum Studenten liefst uit in Oude Haven en Nighttown Politie sprak ten onrechte antwoordapparaat niet in Scherm van 12 meter hoog bij Hunter Douglas Vogels in beslag genofnen Bejaardenoorden mogen renoveren Rotterdams Dagblad Woensdag 19 februari 1997 Het wel erg goedkope merkkledingstuk of een personal computer vooreen dumpprijs: het zijn enkele voorbeelden van de baat die de re guliere economie kan hebben bij fraude. Het is de invalshoek van we tenschappelijk onderzoeker mr. drs. J. M, Nelen als spreker bij een groot congres op de Erasmus Universiteit Rotterdam morgen over witteboordencriminaliteit. Volgens hem gaat bij het bestuderen van witteboordencriminaliteit te veel aandacht uit naar de criminele or ganisatie die het vergaarde geld wil witwassen door investeringen in de 'bovenwereld'. Er zou ook gekeken moeten worden naar het weder zijds voordeel dat vaak bestaat. Door Paul Smits Den HaagDe megaprocessen tegen grote drugsba ronnen staan de laatste tijd enorm in de belangstel ling. Wie kent inmiddels niet Hakkelaar Johan V-, autocoureur Charles Z. of de Rotterdammer Kobus L.? Hen oppakken en berechten was topprioriteit voor Justitie. Mede omdat ze met de tientallen, zo niet honderden miljoenen vergaarde guldens een economische macht van belang vormden door infil tratie van het bedrijfsleven. Zo gebruiken criminele organisaties legale bedrijven voor productie, transport, opslag en distributie van verboden spullen en ook om het verdiende geld wit te wassen. „Het is het klassieke beeld van het externe kwaad dat op de samenleving wordt losgelaten," be toogt Nelen. Hij wil dit beeld over fraude nuanceren. „Ik zie de problematiek veel meer als wederzijdse be langenverstrengeling, een symbiose tussen verschil lende partijen." Nelen vertelt het in een van de hogere verdiepingen van het ministerie van Justitie in Den Haag. Als ex pert op het gebied van financiële analyse bij misdaad en werkzaam bij het Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatie Centrum van Justitie is hij uitgeno digd als spreker op het congres over witteboordencri minaliteit dat 'zijn' minister Sorgdrager opent. Georganiseerde criminaliteit en de enorme winsten die het, veelal door drugshandel, genereert heeft de aandacht voor witteboordencriminaliteit en witwas- sen versterkt. De grote jongens in de onderwereld geven in het begin van hun carrière geld uit aan het verwezenlijken van de droom die elke burgerman koestert: lekker eten en drinken, mooie huizen, snel le auto's, grote feesten en vrouwelijk schoon. Maar na een tijdje weten ze niet meer waar ze de pecunia laten moeten en dringt de noodzaak zich op de buik aan geld op nette manier te investeren en wit te was sen. Het financieel rechercheren, het achterhalen van de superwinsten die mannen als Kobus hebben ge maakt, staat steeds meer :n de belangstelling maar heeft tot op heden weinig opgeleverd. Het geld is vaak moeilijk te achterharen door ingewikkelde rou tes via het buitenland en een kelen van bv's die er aan te pas komt Vlees Volgens Nelen staat financieel rechercheren nog in de kinderschoenen. Op termijn verwacht hij het no dige van strategische (financiële) analyses. Daarmee bedoelt hij bepaalde branches uitgebreid onder de loep te nemen waarvan het vermoeden bestaat dat er wordt gesjoemeld. Voorbeelden van bedenkelijke activiteiten die in zijn ogen te weinig aandacht krijgen, zijn onder meer fraudes met sigaretten, vlees, textiel, computers en geluidsapparatuur. „Dan kan een bepaalde partij op papier door heel Europa reizen en wordt telkens per grensovergang btw teruggevorderd. Terwijl de la ding gewoon in een Rotterdamse loods blijft staan. De goede, legale handel kan dan over de kop gaan. Maar meer partijen hebben baat bij dergelijke fraude dan degene die hem pleegt. De fabrikant kan zo meer afzetten, omzet draaien, de detailhandel kan 'stun ten' en de consument kan spullen kopen tegen dumpprijzen," Het beeld van boeven die hun geld willen investeren en daarvoor 'witte boorden' nodig hebben is dus te simpel, omdat de 'bovenwereld' ook profiteert. En de aanzet hoeft lang niet altijd door criminelen te won den gegeven. „Want behalve georganiseerde crimi-. naliteitheb je ook organisatiecriminaliteit. Dan moet je uenken aan de Van der Valken. Een organisatie die niet is opgezet om misdaden te plegen maar wel op grote schaal systematisch de wet heeft overtreden," licht Nelen toe. Nelen zal zijn mening morgen ventileren tijdens het congres Witteboordencriminaliteit in Nederland, nieuwe instrumenten voor preventie en bestrijding van fraude'. Diverse sprekers zullen ingaan op vier deelaspecten van de witteboordencriminaliteit: werknemersfraude, bonafide bedrijven en fraudu leuze zakelijke contacten, structurele fraude door be drijven en financiële analyse als instrument voor misdaadbestrijding. Het is de bedoeling dat de deel nemers zich zullen uitspreken over alternatieven voor het kabinet om op te kunnen treden tegen witte boordencriminaliteit. Rotterdam De Nationale Ombudsman, mr. dn M. Oosting, geeft burgemeester Peper het advies om een schadeclaim van een bewoner van de Slinge te heroverwegen. De ombudsman meent dat de politie van de basiseenheid Charlois vorig jaar april nalatig is geweest. Uit een garage aan de Slinge was een auto weggesleept na klachten van een buurvrouw over een benzinelucht, maar de dienstdoende brigadier verzuimde om die mededeling in te spreken op het telefonisch antwoordapparaat van de eigenaar. Hier door moest de eigenaar meerkosten maken om zijn naar de Veilingweg gebrachte cuto terug te krijgen. De politieman sprak het antwoordapparaat niet in omdat de eigenaar niet thuis was, maar dat vindt de ombudsman 'onbegrijpelijk'. Een antwoordapparaat is er juist voor die gevallen, zegt hij. Voor het overige heeft de politie overigens 'gerechtvaardigd' opgetre den, meent Oosting. De stankklachten van de buurvrouw noopten tot het met geweld openbreken van de garagedeur en omdat de auto stond te lekken, werd deze weggesleept. Dat de politie terecht in greep, betekent echter niet dat zo veel mogelijk een nadeel voor de eigenaar is voorkomen. J. M. Nelen van het ministerie van Justitie: na mooie hui zen, snelle auto's en vrouwelijk schoon volgt het witwas sen van geld. FotoArendaOomen Rotterdam Een scherm van twaalf meter hoogte moet de la- waai-overlast van Hunter Douglas Europe voor de omwonenden in Feijenoord acceptabel maken. Metingen hebben uitgewezen dat er nu wettelijk gezien te veel her rie is. Volgens het bedrijf en de deskundigen is zo'n scherm dat bij de gevel aan de noordzijde van het bedrijf moet komen, de beste oplossing De gebouwen aan die kant vaneren van drie tot twaalf meter. De aanleg van het scherm kost on geveer twee miljoen gulden. Hun- ter Douglas Europe zal de voorzie ning betalen. Er is bij de wonin gen een geluidsbelasting van 66 decibel gemeten. Volgens de wet mag dat 55 decibel zijn. Dat kan met het scherm worden bereikt, blijkt uit onderzoek. Rotterdam Afgelopen jaar heeft de stad Rotterdam 80 mil joen gulden uit de stadsvernieuwing overgehouden, een aan zienlijk bedrag dat dit jaar nog dreigt te worden overtroffen. Reden: geplande stadsvernieuwingsprojeeten lopen traag, ui terst traag of helemaal niet. Daardoor blijft het uitgetrokken geld nodeloos lang in de pot zitten. Amsterdam kent hetzelfde probleem, maar in nog heviger mate. Daar is 300 miljoen gul den over. Wethouder H. Meijer: „Onteige ningen haperen, bednjfsverplaat- singen lukken niet, de grond blijkt vervuild, of wat dan ook. Dat heeft alles te maken met hoe hard ergens door de verschillende diensten aan getrokken wordt. Of het gebeurt dat binnen de ge- Rotterdam Met de restauratie van het bronzen standbeeld van Desiderius Erasmus, dat eind vorig jaar van zijn voetstuk op het Grotekerkplein viel, wordt nog maar weinig haast gemaakt. Het 1554 kilo gram wegende beeld van de Rotterdamse wijsgeer bevindt 2ich nog steeds in Amsterdam, waar het op de restauratie ligt te wachten. Na de raadselachtige val in de nacht van 21 op 22 no vember werd het beeld hals over kop naar Amster dam getransporteerd, waar deskundigen van het Rijksmuseum zich erover ontfermden. Restaurateur A. Smolenaars heeft het standbeeld begin dit jaar aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en als diagnose gesteld dat het standbeeld bij zijn val be schadigingen heeft opgelopen aan de pet, de neus, de knokkels van een van de handen en aan een van de bladzijden van het boek dat Erasmus doorbladert. Vervolgens is een rapport opgesteld, waarin de mo gelijkheden voor restauratie een voor een zijn aange stipt. „Er zijn verschillende varianten mogelijk," zegt F. Scholten, conservator beeldhouwkunst bij het Rijksmuseum. „Die varianten lopen uiteen van een minimale tot een maximale restauratie." Bij de minimale variant worden alleen de beschadig de plekken hersteld, ofwel gepatineerd, zoals het in vakjargon wordt genoemd. In de maximale variant wordt het gehele beeld grondig onder handen geno men, Scholten: „In de plooien van de zoom aan de mantel van Erasmus zijn bijvoorbeeld korrels cement aange troffen. Die zitten niemand in de weg, maar ze horen er natuurlijk niet. Je zou erover kunnen denken om die ook weg te halen, nu het beeld hier toch ligt." De beslissing welke variant wordt gekozen ligt nu bij de gemeente Rotterdam, die moet vaststellen hoe veel geld ze voor de opknapbeurt van het uit 1622 da terende standbeeld over heeft. Hoe meer er aan het beeld moet worden gepoetst en gepatineerd, des te duurder de opknapbeurt uitvalt. Het nemen van die beslissing heeft op dit moment niet echt prioriteit. De gemeente heeft de tijd, omdat het beeld toch niet op zijn voetstuk kan worden ge plaatst vanwege de gedaanteverwisseling die het Grotekerkplein op dit moment ondergaat, Het plein krijgt nieuw plaveisel en wordt opnieuw ingericht Het moet een rustgevende plek worden temidden- van het jachtige gewoel in de binnenstad, een soort pauze in de stad. Tegelijkertijd ontfermt men zich over de sokkel van het Erasmusbeeld, die weer zodanig wordt opge knapt dat hij in staat is het bronzen beeld met gepas te allure te torsen, wanneer het terugkomt uit Am sterdam. De Grote of Sint taurenskerk blijft een baken op het Grotekerkplein in het cen trum van Rotterdam, maar verder is mo menteel welnigzoais het was. Hetomge- vallen beeld van Erasmus is tijdelijk weg en het plein zelf ondergaat een stevige v knapbeurt. Hoog liggen de Winkers er ^getast en mede daarom moet de dins dagse en zaterdagse postzegel- en kaar- tenmarkt tijdelijk uitwijken naar een piekje naast de Laurens. Foto's Niets van der Hoeven/Rotterdams Dagblad RotterdamIn twee panden in Kralingen-Crooswijk zijn achtentwintig vogels in beslag genomen na een controle bij elf volièrehouders. Een van de eigenaren kreeg daarnaast een lik-op-stukboete van honderd gulden per vogel. Bij dein beslag genomen vogels za ten groenlingen, vinken, putters, sijzen en hegge- mussen. Door Donald Bax Rotterdam—De schorsing van Nico Lagerweij als di recteur van La Xala. Dezelfde 'straf voor toiletjuf frouw Ria Sluijter. De opzet van een nieuw exploita tieplan. De introductie van een pasjessysteem voor bezoekers. Alle maatregelen die er toe moeten leiden dat de discotheek in de Prins Alexanderpolder op korte termijn wordt heropend, zetten volgens mr. D. H. van Efferen geen enkele zode aan de dyk. De raadsman van de gemeente Rotterdam onthulde aan de hand van een schier eindeloze reeks feiten en bevindingen, dat de 'onwetendheid' van Lagerweij over de vei koop van xtc-pillen in zijn uitgaanspalcis volslagen ongeloofwaardig was. „Het is uitgesloten dat Lagerweij van niets wist," benadrukte mr. Van Efferen. „Ik spreek zelfs van een notoire betrokken heidvan de leiding. Sluiting van de discotheek is de enig juiste beslissing," Met een kort geding trach'. w Lagerweij gisteren de door de gemeente bevolen sluiting van La Xala voor de duur van één jaar ongedaan te maken. Zijn in het bestuursrecht gespecialiseerde raadsman mr. T. H. DoLtee voerde tal van argumenten aan tegen dit van blok 2 gemeentelijke besluit. Zo hield de advocaat rechtbankpresident mr. J. Mendlik voor dat de gemeente op dit punt geen dui delijk beleid voerde, dat er in de directe omgeving geen sprake was van een woon- en leefklimaat en dus ook niet van overlast, dat er voldoende maatregelen waren getroffen om herhaling te voorkomen, dat een langdurige sluiting in strijd was met de algemene plaatselijke verordening en dat de gemeente nimmer had gereageerd op voorstellen van de eigenaars van La Xala. In zijn antwoord constateerde de raadsman van de gemeente dat hij niets had gehoord over de inhoud en de ernst van de strafbare feiten (handel in xte-piï- len). Mr. Van Efferen las voor uit een aantal politie rapporten, waaruit de ernst van de situatie in de dis cotheek naar voren kwam. „Men stond bij La Xala in de nj voor een duur en gevaarlijk snoepje," conclu deerde hij. „Er was onomwonden sprake van mede weten van 'm betrokkenheid bij de handel in xtc-pil len. Er waren nota bene eigen huisdealers aange steld, die te herkennen waren aan witte petten. Zij konden de pillen halen in het kantoor van de be drijfsleider. Die werden verkocht voor 12,50 per stuk. Een tientje ging naar La Xala en de dealer kreeg een rijksdaalder," Ofschoon de nadruk werd gelegd op de handel in de xtc-pillen, die officieel te boek staan als harddrugs, was er in de ogen van de gemeente nog veel meer mis met de bedrijfsvoering van de discotheek. Een flink deel van de bezoekers was minderjarig en had offici eel geen toegang, op affiches werd de verkoop van softdrugs gestimuleerd (zes gulden voor een joint) en de fysieke bedreigingen van klanten door portiers waren onrustbarend, „Het ging dus om een totaal pakket dat men bood," zei mr. Van Efferen. „Er zijn de laatste anderhalf jaar geregeld waarschuwingen afgegeven, zowel mondeling als schriftelijk." Rechtbankpresident mr. Mendlik wist met goed wat hfj zich bij de schorsing van Lagerweij als directeur van La Xala moest voorstellen. De rechter meende dat deze schorsing geen effeu had, omdat Lagerweij tevens" de houder was van de exploitatie- en nacht vergunningen. Mr. Dollee antwoordde dat bewust voor deze oplossing was gekozen, omdat een nieuwe aanvraag voor deze twee vergunningen drie tot zes maanden zou duren. De uitspraak is dinsdag 25 februari. meentelijke organisatie het eige naarschap zoek is: van wie is dat woningbezit eigenlijk? Een corpo ratie is met plannen bezig, maar kan de gemeentelijke dienst niet aansporen." Meijer zoekt nog steeds naar op lossingen die even deugdelijk en werkzaam zijn als de gemanda teerde projectgroepen tijdens de eerste golf van de stadsvernieu wing. Die werden afgeschaft on derzijn voorganger, wethouder ir. P. O. Vermeulen, omdat de politi ci vonden dat de oude stadsver nieuwing ten einde liep en inten sief beheer belangrijker werd. Dat laatste bleek nog een onvoldragen beleid, Meijer heeft nu een paar bouwcoordinatoren die projecten trekken. Het vinden van een nieuwe aan pak is een van de impulsen die moeten leiden naar een doelmati ger stadsvernieuwing. Daartoe behoren ook: het op gang brengen van doorstroming (met onder meer het tegengaan van het te goedkoop wonen in verhouding met het inkomen, het zogeheten scheefwonen); het maken van grotere womngen; kamergewijze verhuur in de sociale sfeer; buurtaanpak; en een manier van bouwen die mensen sterk bij de eigen leefomgeving betrekt. Rotterdam Na een sluiting van enkele maanden betrekt de City InformatieBank vandaag zijn nieuwe onderkomen in de uit oranje baksteen en glas opgetrok ken nieuwbouw van De Veste. Omdatrhët informatiepunt niet meer is gevestigd in de ABN Am- robank. is ook de naam maar met een aangepast: in de toekomst spreken we niet meer over de City InformatieBank, maar over het City Informatiecentrum. Dat nieuwe informatiecentrum moet straks al van verre te her kennen zijn door een groots opge zet, ruim zeven meter hoog neon- beeld, waarin de contouien zijn waar te nemen van de hoogbouw in de Rotterdamse skyline. In het knipperende en flitsende lijnen spel zijn zonder al te veel moeite te herkennen: de Euromast die boven alles uittorent, de kantoor kolos van Nationale Nederlanden, de Erasmusbrug, het WTC boven op de Beurs, de Willemsbrug en, helemaal onderop, de kubuswo ningen. Het neonwerk is een idee weer nieuwe Rotterdam, de stede- bouwkundige kracht van de bin nenstad' het een en ander is te zien over de huidige en nieuwe projecten in het centrum. Verder kunnen verschillende ma quettes worden bekeken: detail maquettes van de woningbouw aan de Gedempte Zalmhaven, vormgegeven door Wiel Arets, en een schaalmodel van de omge ving van het Centraal Station waarvoor op dit moment plannen worden ontwikkeld met het oog op de komst van de hogesnel heidslijn in Rotterdam. Verder is de bekende binnenstadsmaquet te aanwezig, die ook al in de oude behuizing was tc'-"wonderen. De maquette is ir.ir Is uitgebreid met een strook, ^arop ook het gebied Sehiebaven/MüUerpier is opgenomen. Op de eerste etage van het infor matiecentrum is de eerste weken na de opening een maquette te zien met daarop de ingrijpende .woningbouwplannen die de ko- van Gré Ploeg, de stuwende"'"rhèh'déjarén ook .in de omgeving kracht achter het- informatiecen trum. Het uiteindelijke ontwerp werd vervaardigd door Jenneke ter Horst. De hoogbouw van Rotterdam staat ook centraal op de Rotter damse 'hoogteladder', waarop alle bouwwerken, waarop Rotterdam zo trots pleegt te zijn, in verhou ding tot elkaar staan afgebeeld. De 1,20 meter lange afbeelding is op de openingsdag gratis te ver krijgen. Daarna moet er 2,50 voor worden betaald, Nieuwin het informatiecentrum is een videop resentatie over de Wederopbouw, waarop onder de titel 'Het steeds -van-Rotterdam moeten worden uitgevoerd volgens de Vierde No ta Ruimtelijke Ordening Extra (Vïnex). Deze maquette, een ont werp van kunstenaar Herman Helle, zal in maart plaats maken voor een schaalmodel van het Piet Smit-terrein, Op een oppervlakte van vjjf bij twee meter is te zien hoe het plan van 1200 woningen en recreatieve voorzieningen zo als een bioscoop uiteindelijk zal worden uitgevoerd. De eerste paal voor deze nieuwbouw, een eerste woonblok ontworpen door Rudy Uytenhaak, gaat 20 maait de grond in. Rotterdam Studenten van de Erasmus Universiteit Rotterdam gaan het liefst uit in gelegenhe den aan de Oude Haven en in Nighttown. Bioscopen worden door meer dan driekwart van de studenten bezocht. Theaters en musea halen onder studenten een bereik van elk ongeveer 25 pro cent. Dat komt naar voren uit een onderzoek onder ruim tweehon derd studenten naar de 'binnen stadsbeleving' van Rotterdam. Van de ondervraagde studenten woont bijna zestig procent in Rot terdam, van wie twintig procent in West, negentien procent in het centrum, zeventien procent in Kralingen, vijftien procent in Noord en bijna tien procent in Zuid. Een kwart wil liever op een andere plek wonen. Met name het centrum en Kralingen zijn popu lair, zo blijkt uit het onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van His tories, de faculteitsvereniging van Historische en Kunstweten schappen, in het kader van haar derde lustrum. Van de studenten die nu in Rot terdam wonen, wil 28 procent na de studie in Rotterdam blijven. Een derde wil weg en bijna veer tig procent weet nog niet waar ze het liefst willen wonen. Aan de studenten werd gevraagd welke bekende plekken in de stad zij tot het centrum van Rotterdam vonden behoren. Zij antwoord den: Coolsingei (89%), Centraal Station (81%), kubuswoningen (66%), Nieuwe Binnenweg (54%) en Erasmusbrug (32%). Opvallend is dat de studenten het 'eigen' universiteitscomplex Woudestein (7%) aan de rand van Kralingen meer als centrum beschouwen dan de Kop van Zuid (4%). Van de ondervraagde studenten reist bijna 63 procent met het openbaar vervoer door de stad. Zij zijn daarover in het algemeen te vreden. De parkeergelegenheid wordt door vier op de tien studen ten als slecht ervaren. Bijna een net zo groot aantal heeft hierover echter geen mening. Met de stelling 'Rotterdam is een gezellige stad' is 44 procent het (helemaal) eens. Ruim 38 procent is het (helemaal) niet eens met de bewering 'Rotterdam is een stu dentenstad'. Rotterdam De bejaardenoorden Laurens in Prins Alexander en Valckensteyr in Charlois mogen eerder beginnen met renovatie. De afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State heeft be paald dat de gemeente Rotterdam een nieuw tijdstip voor de renova tie moet vaststellen. De uitspraak van de Raad van State is onlangs openbaar geworden. De stichting Bejaardentehuizen der Hervormde Gemeente Rotter dam en Bejaardenhuisvesting Onze Woongemeenschap hadden beroep aangetekend tegen het ontwerp-plan op de bejaardenoor den 1995/1998. Dit plan bepaalde dat pas met in gang van 1 juli 1999 mocht wor den begonnen met ombouwen van het verzorgingstehuis Lau rens in zeventig zelfstandige wo ningen voor ouderen. Het bestuur wil al voor 1 decem ber van dit jaar beginnen om te voorkomen dat de subsidie in ge vaar komt. Valckensteyn mag eveneens per 1 juli 1999 beginnen, maar wil de re novatie starten in het vierde kwartaal van 1996.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2