Krimpen kijkt goedkoop televisie Kunsthal-directeur wil een filiaal Boijmans voor hedendaagse kunst 17» Ontslagen leraren zijn dolblij met eerherstel Ma"! met machinepistool 'handelde uit noodweer' >V f w Kabeltarieven lopen in Rijnmond sterk uiteen; Alblasserdam duur 'Geld kan beter worden gestopt in veemgebouw op Kop van Zuid' De Coolsi Veel deelnemers positief over stadsgesprekken Overhandiging van wildbeheerplan Schieland Raadselachtige overval van tweetal op automobilist Schoffies op 'n vuilnisbelt RL SN SZ RY Rotterdams Dagblad Zaterdag 22 februari 1997 Prijzen kabel-tv in de regio Gemeente Aantal kanalen Pms per mnd fine/ Prijs per kanaal BTW in guldens) per maand Krimpen a/d IJssel 31 12,55 0,40 Capelle a/d IJssel 28 12,74 0,45 Rozenburg 20 13,85 0,69 Schiedam 28 14,81 0,53 Maassluis1 31 15.10 0,48 Ridderkerk 19 15,18 0,80 Hell8voetss!ui5 24 15,90 0.66 Spijkenisse 29 15,96 0,55 Albrandswaard 22 16,97 0,77 Brie lie 22 17,18 0,78 Rotterdam2 25 17,96 0,72 Nieuwerkerk a/d IJssel 26 18,83 0,72 VI aardingen 23 19,44 0,85 Barendreeht3 18 19,44 1,10 Nederlek 4 19 19,56 1,03 Oud-Beljerland 20 21,60 1,08 Alblasserdam 27 23,68 1 Een deel van de Maassluizenaren kan 36 kanalen ontvangen. 2 Het tanef is inclusief een bijdrage van 0; 80 voor Stads IV. 3 Met ingang van 1 maart wordt het tarief verhoogd met 0,25 per maand voor TV Rijnmond. 4 Het tanef is inclusief een b ijdrage van 0,12 per maand voor de lokale televisie. Rol tteidams Dagbtad/LB RotterdamDe tarieven voor ka beltelevisie varieren sterk. De verschillen tussen gemeenten kunnen oplopen tot meer dan elf gulden per maand. In de Rijn mond is Krimpen aan den IJssel het goedkoopst. Knmpenaren be talen 12,55 inclusief btw voor hun kabelpakket. Het duurst is Alblasserdam, waar de kijkers 23,68 per maand voor hun abon nement moeten betalen. Dat blijkt uit een vergelijking, die het Rotterdams Dagblad heeft ge maakt van de tarieven in zeven tien gemeenten. Per gemeente kan het aantal be schikbare kanalen verschillen. Omrekening van de kosten die de kijker per kanaal per maand be taalt, wijst uit dat ook dar. Krim- het goedkoopst is. De kijker ".t daar per kanaal per maand 0,40. Barendreeht (18 kanalen voor 19,44) is per kanaal het duurst. De kijker betaalt daar 1,10 per maand per kanaal. In de vergeljj- pen h€ ly^betaall king zijn kanalen die achter een decoder zitten, en waarvoor extra betaald moet worden (zoals Fiim- net), niet meegerekend De grootste keus hebben de kij kers in Krimpen en Maassluis. Daar zijn standaard 31 kanalen in gebruik. Maassluizers, die een te levisie met een ruim frequentiebereik hebben, beschikken bovendien zonder extra kosten over nog vijf extra kana len, waarop onder meer BBC World en het Weerkanaal te zien zijn. De kleinste keus heeft de kijker in Baren dreeht, Daar zijn slechts achttien kanalen beschikbaar. Eén duidelijke oorzaak voor de grote taxiefversehillen is niet te geven. Voor een deel zijn ze terug te voeren op de jaren zeventig, toen de meeste gemeenten ieder voor zich een kabelnet aanlegden. De kostenverschillen die daar uit voort vloeiden (arbeidskosten, ge kozen kwaliteit van het net) wer ken nu nog door m de tarieven Bovendien is het veel goedkoper om een flatgebouw met honderd woningen van kabel te voorzien, dan een laagbouwwijk met hon derd losse woningen. Er moet dan immers veel meer gegraven wor den en er is meer kabel nodig. Verder kunnen gemeentebestu ren voorwaarden stellen aan de mate waarin de tarieven mogen stijgen en is m verschillende ge meenten inmiddels het net ver nieuwd, wat ook geld kost. Ook zat er verschil in de mate, waarin verschillende kabelbedrij ven door de gemeenten werden opgetuigd. Werd - ofwordt- het ene kabelbedrijf bestierd door een werknemer met een kamertje op het gemeentehuis, of zijn er verschillende medewerkers voor aangetrokken en is er aparte huis vesting voor aangeschaft? De stichting Kabeltele visie in Knmpen is mede zo goedkoop, omdat ze slechts één betaalde kracht in dienst heeften de storingsdienst aan andere firma's heeft uitbesteed. Het grootste deel van de kabelnetten in de Rijn mond is inmiddels in handen van Eneco. Maar ook Eneco hanteert op grond van de verschillende po litieke wensen per gemeente en lasten uit het verleden verschil lende taneven. Zo behoort zowel het kabelnet van Rozenburg (goedkoop) als dat van Oud-Beij- erland (duur) tot Eneco. Rotterdam Museum Boij mans Van Beuningen moet afzien van de geplande ver bouwing en uitbreiding. Veel beter is, volgens Kunsthal-di recteur Van Krimpen, om het bekende veemgebouw van de architecten Van den Broek en Bakema op de Kop van Zuid te verbouwen tot een Boijmans-filiaal: een nieuw Rotterdams museum voor moderne kunst Daarin kan de volledige collectie van moderne en hedendaagse kunst van Boijmans, nu gro tendeels opgeborgen in de-^ pot, permanent een schitte- rende plek krijgen. - In de kelder van dit gebouw, dat destijds bij motie van D66-fractie- voorzitter F. Ravestein van de sloop is gered, kan een parkeerga rage komen. Op straatniveau ko men, in het voorstel-Van Krim pen, winkels en horeca. De boven ste verdieping worden dure koop appartementen gemaakt en dan zijn er nog twee grote (samen 8000m2) en lichte etages over voor moderne kunst. Een groot deel van het geld dat Boijmans nu ter beschikking heeft gekregen voor de uitbrei dingvan het bestaandegebouw, is volgens Van Krimpen beter be steed aan zijn voorstel. Dan krijgt de Kop van Zuid, na het nieuwe theater Luxor, een tweede belang rijke kunstvestiging en kan bo vendien museum Boijmans zelf gewoon open blijven. Aanpassingen aan dat gebouw, bijvoorbeeld om de looproute te verbeteren en de enorme en by- zonderwaardevolle prentenverza- meling van Boijmans een betere behuizing te geven, kunnen ge beuren zonder dat het museum tijdelijk dicht gaat. Dat laatste is wel nodig voor de uitbreidings plannen die Boijmans nu gaat uit voeren. Van Knmpen deed zijn collegiale voorstel gisteren in het stadhuis, m zijn dankwoord na het aanvaar den van de Rotterdam Promotie- prijs. Daarin vroeg hij het ge meentebestuur om deze prijs, die niet bestaat uit een geldbedrag maar uit een sculptuur door Geor ge Belzer, toch te verzilveren voor de Kunsthal. Dat zou de gemeente goed kunnen doen door het beeld van Henk Visch. dat Van Krimpen illegaal rn het Museumpark ach ter de Kunsthal neergezet heeft, aan te kopen en te laten staan. Anders zijn we het beeld straks kwijt aan de gemeente Schiedam, die al gezegd heeft het te willen aankopen," aldus Van Krimpen. De gemeente Rotterdam vindt dat het beeld niet past in het beleid voor kunst in de openbare ruimte en dus uit het Museumpark weg moet. .Anders kan iedereen wel kunst in z'n tuin zetten en de re kening bij de gemeente depone ren," was de kern van de afwij zing. Burgemeester Peper overhandig de de Promotieprijs Rotterdam aan Wim van Krimpen. Hij zei over de Kunsthal-directeur: „Hij heeft in de Kunsthal geen collec- Van Krimpen; tie, maai wel een grote bagage aan overstroming kennis. Hij is onconventioneel, en Foto Jaap Rozema/ heeft de gekste ideeën. Hij mag Rotterdams graag een rimpeling in de rustige Dagblad vijver veroorzaken, nog liever heeft hij dat het tot een overstro ming komt. Maar van mij mag hij nog heel lang blij ven doen wat 'ie doet." Rotterdam De meeste deelne mers aan de vorig najaar gehou den debatten over Rotterdam in het jaar 2005 vinden dat hun bij drage voldoende is gewaardeerd door het gemeentebestuur- Ver der vindt de meerderheid dat de werkgroepen die over de verschil lende deelaspecten van het toe komstige Rotterdam spraken (zo als wonen, veiligheid, economie) evenwichtig en veelzijdig waren samengesteld. Praten in zulke groepen is ook een goede metho de om de afstand tussen de bur gers en het bestuur te verkleinen, oordelen veel deelnemers. Dit blijkt uit een telefonische en quête die het (gemeentelijke) Centrum voor Onderzoek en Sta tistiek heeft gehouden onder de leden van de zestien werkgroe pen. Bijna iedereen geeft de stadsgesprekken een voldoende, 37 procent van de ondervraagden kent zelfs een acht of hoger toe. Iets minder dan de helft van de deelnemers verwacht dat het ge meentebestuur ook daadwerke lijk iets met de gedane suggesties zal doen. Een op de drie deelne mers is door de gesprekken posi tiever over de gemeente gaan denken. Negatief Een negatief punt dat in de en quête naar vo. en komt is dat er te weinig jongeren, ouderen en in woners van Rotterdam-Zuid aan de stadsgesprekken hebben deel genomen. De meeste deelnemers waren tussen de 24 en 64 jaar oud. De resultaten van het onderzoek worden vandaag bekend gemaakt tijdens een werkconferentie in het stadhuis, die geheel gewijd was aan het verloop van de discus sies afgelopen najaar. Zevenhuizen Het wildbeheer plan van de Wildbeheereenheid (WBE) Schieland, dat onlangs werd goedgekeurd, is gisteren of ficieel aan de burgemeester van Zevenhuizen, de heer L. Schools Het wildbeheer wordt uitgeoe fend aan de hand van het wildbe heerplan, waarin de belangen van de natuur, landbouw en de jacht aan de orde komen. Het plan, dat voldoet aan criteria van de over heid en de WBS toetsingscommis- RotterdamEen 33-jarige Rot- terdammer is gisteren even na het middaguur bedreigd met een vuurwapen. De man stond met zyn Mazda op de Beukels- dijk, op het stukje -richting, - Diergaardesingel, te wachten voor verkeer van links. Achter hem stopte een zwarte Volks wagen Golf. Daaruit stapten twee mannen van wie er één opeens een vuurwapen door het rechterportier stak en riep 'eruit eruit'. De andere man trok de deur aan zyn kant open en probeer de de bestuurder uit de auto te trekken. Dat lukte niet omdat de veiBgheidsricm. vastzat Het tweetal ging er uiteinde lijk vandoor. De 33-jarige Rot terdammer en de politie tasten in het duister wat de reden voor het optreden van. het duo betreft. De politie zoekt getuigen. sie, heeft als doel om de grote va riatie in de flora en fauna te hand haven en waar mogelijk uit te breiden. De "WBE Schieland is een samen werkingsverband van meer dan honderd jagers. Het werkgebied is ruim zevenduizend hectare groot en strekt zich uit tussen de gemeenten Bleiswijk, Bergschen- hoek, Zevenhuizen Moordrecht, Niewekerk aan den IJssel, Capel- le aan den Ussel, Rotterdam, Waddinxveen en delen van Gouda en Zoe termeer. In Nederland hebben de WBE's ongeveer 250 km houtwal in be heer, ruim 450 poelen aangelegd of hersteld en meer dan 4000 nest kasten geplaatst Ook hebben de "WBE's langs meer dan 1000 km weg wildreflectoren geplaatst om aanrijdingen te voorkomen. Daar naast houden jagers jaarlijks een landelijke natuurschoonmaak- dag, waaraan duizenden vrijwilli gers deelnemen. Door Paul Smits en Peter de Lange Rotterdam Over de zaak zelf zeggen ze liever niet zo veel meer. Waarom zouden ze? De rechter heeft hen in het gelijk gesteld, dat moet voldoende zijn. Wel willen Pieter Dupont en Jan Kooijman graag vertellen hoe blij ze zijn dat ze terug mogen naar school. „De secretaresse van mijn advocaat die mij het goede nieuws vertelde, zal wei thuiszitten met een paar gekneusde ribben," grijnst Kooij man. Hun geschiedenis in het kort: Kooijman en Dupont, docenten Nederlands en geschiedenis aan het Thorbecke Lyceum, werden vorig jaar augustus door het Be stuur Openbaar Onderwijs Rot terdam naar huis gestuurd. Zij zouden zich hebben misdragen tijdens een schoolreisje naar Bar celona. Ook zouden ze geregeld collega's belasteren en intimide ren, te intiem zijn met vrouwelij ke leerlingen en lak hebben aan de schoolleiding. Het docentenduo geloofde veel eer dat hun kritische houding ten opzichte van directie en bestuur de reden was voor het ontslag, dat per 1 januari jongstleden volgde. De Barcelona-reis, zeiden zij, was slechts de spreekwoordelijke stok om de hond te slaan. Veel ouders en leerlingen waren dezelfde me ning toegedaan. Een handteke ningenactie om de twee leraren te handhaven kreeg massale steun. Afgelopen week stelde rechter mi. E. F. C. Francken de docenten in het gelijk. Hij vond de zaak zo glashelder, dat hij eerder uit spraak deed in het kort geding (aangespannen door Kooijman en Dupont) dan hij zelf had aange kondigd. Al tijdens de zitting vori ge week bleek Francken te twijfe len over de handelwijze van het schoolbestuur. Zo verbaasde hij zich erover dat er niets op schrift stond van eerdere 'standjes' die de schoolleiding de twee leraren had gegeven. En hij achtte het ontslag rijkelijk laat als de Barcelona-reis, in oktober De leraren Pieter Dupont (links) en Jan Kooijman opgetogen bij de school waarze worden gefeliciteerd. 'We gaan erweer alsvanouds tegenaan.' FotoCees Kuiper 1995, inderdaad zo'n belangrijke rol speelde. Hij bepaalde dat het salaris met terugwerkende kracht moet worden uitbetaald en dat de twee weer toegang moeten knj- gen tot de school. Kooijman hoorde donderdag van zijn rehabilitatie. De tranen sprongen hem in de ogen. („En dat was lang geleden, hoor!") Spontaan omhelsde hij de secre taresse van zijn advocaat mr. D. Vermaat, Dupont ontving het nieuws de volgende ochtend. Hij reageerde minder onstuimig. Het gaf 'm vooral een raar gevoel. „Ik had altijd al geweten dat de eerstbeste instantie aan wie we de zaak zouden voorleggen, ons ge lijk zou geven. Dat kon niet an ders. Ik dacht: ik sta al veertien jaar voor de klas, ik ben niet een of ander lullig groentje. Ik ben ge pakt omdat ik ben zoals ik ben - kritisch. Dat mag blijkbaar niet. Ja, natuurlijk ben ik blij dat ik te rug mag." Kooijman: „Wij zijn nou eenmaal van die leraren die hun mond open doen. "Wij willen mondige mensen opleiden, geen gedres seerde aapjes. Blijkbaar kom je met zo'n houding in de proble men." Hij lacht: „Maar wat heer lijk dat ik terug kan. Ik kijk er vreselijk naar uit. Als ik iets graag doe, is het lesgeven. Dat is toch de essentie van het vak? Ik werk al drieëntwintig jaar op school. Nee, ik ben niet bang dat collega's ver velend tegen me zullen doen Met de meeste kan ik het goed vinden. En verder heb ik natuurlijk vooral met de leerlingen te maken. Die denken positief over me, dat is wel gebleken uit de vele steunbe tuigingen die ik de afgelopen maanden heb ontvangen." Ook Pieter Dupont zegt dat hij al tijd 'een perfecte verstandhou ding' met zijn leerlingen heeft ge had. „Dus ik denk dat zij het alle maal wel zullen begrijpen. We pikken de draad weer op en gaan er als vanouds keihard tegenaan. En ja, met m'n collega's zal uiter aard wat gepraat moeten worden. Maar zoals ik al eerder heb ge zegd: ik ben bereid met iedereen samen te werken. Daar is niets aan veranderd. Maar ik vind het wei ongelooflijk raar, bijna Kafa- kiaans, dat het zover heeft moe ten komen." Bij Jan Kooijman blijft vooral de vreugde overheersen. „No hard feelings bij mij. Het enige wat ik vervelend vind: ik begin donder dag, en twee dagen later is het al weer vakantie. En ik heb al zoveel vakantie gehad, ik zit sinds au gustus thuis moetje weten." Door Donald Bax RotterdamJustitie kon zowaar een heel eind meegaan in de lezing van de verde diging. Het scenario dat in de ogen van mr, S. R. Bordewijk van toepassing was op de schietpartij aan de Parkhaven in april 1993. diende Siegfried S. (49) te vrij waren van strafvervolging. De raadsman stuurde m zijn boeiende pleidooi gedeci deerd aan op noodweerexces. Zijn cliënt zou -in gewone taal - zo he vig geemotioneerd zijn geraakt dat hij verder ging dan strikt nodig was. De schoten die S. had gelost zouden het ge volg zijn geweest van de gewelddadige gijzeling en mishandeling van Emiel W. (34) door een drugsbende uit Amsterdam. En omdat W. door S. als een zoon werd ge zien, had de verdachte in het gebruik van zijn machinepistool de enige oplossing gezien om deze wederrechtelijke vrij heidsberoving te beeindigen. Raadsman mr. Bordewijk sloot gisteren als nummer acht de rij van pleitende ad vocaten in de zogenoemde ASA-zaak. Verdachte S., aan wiens aanhouding het onderzoek zijn naam heeft te danken, hoorde donderdag een gevangenisstraf van tien jaar eisen voor tal van gewelds delicten. Daaronder de behulpzaamheid bij een ontsnapping uit De Schie in maart 1993, de schietpartij op de Parkhaven en de schietpartij op twee politieagenten op de A16 in juli 1995. In zyn vrije val richting penitentiaire in richting had S. dank zij de inspanningen van de Regionale Recherchedienst (RRD) de andere vijf meegezogen. Tegen hen - ook zij stonden als zeer gewelddadig te boek - werden gisteren celstraffen geëist die opliepen van achttien maanden tot en met vier jaar Mr. J. M. L. I. van Hommerich, de raads man van Henk P. die S. behulpzaam zou zijn geweest bij een of meer door S. ge pleegde ripdeals, constateerde niet ten onrechte dat die andere verdachten van een heel andere categorie waren dan S. Kennelijk, zo betoogde de advocaat, was het Openbaar Ministerie erop gebrand om via die verdachten een overdosis aan bewijs tegen S. te vergaren, zodat de (ex-) Schiedammer zo lang mogelijk opgebor gen kon worden. Verreweg het meest tot de verbeelding sprak de verbale tweestrijd tussen mr. Bordewijk en officier van justitie mr. H.F. Mos over de schietpartij aan de Parkhaven. De aanklager sloot niet uit dat W. -zoals de verdediging had ge- schetst- inderdaad was gekidnapt door de Amsterdammers, die met dit onder pand waarschijnlijk de terugbetaling van de door S. cum suis gestolen drugs wilden afdwingen. .Maar," weersprak de officier van justi tie, „het gaat mij veel te ver om dan van noodweerexces te spreken. Want het ge weld is begonnen met de ripparty in Am sterdam. Ik kan me wel vinden in het geen de verdediging aanvoert, al ont breekt naar mijn mening de feitelijke on derbouwing. Ik vind ook niet dat dit de manier is om problemen op te lossen die je zelf hebt veroorzaakt." Mr. Bordewijk drong bij de rechtbank uit humanitaire overwegingen aan op een miid(er) vonnis. Hij verwees naar de ver slechterende gezondheid (suikerziekte) van zijn cliënt. ,.In dit geval zou een lang durige straf levenslang kunnen beteke nen," zei hij. De rechtbank doet 7 maart uitspraak. Op het partijcongres van de PvdA, eerder deze maand in Den Haag, Uep Ruud van Middelkoop een paar Schiedammers tegen het lijf, ondervrie Chris Zijdeveld, pas j nog herbenoemd tot afdelings- I voorzitter van de PvdA in Schiedam. Ze zitten allebei al meer dan een kwart eeuw in de politiek, Van Middelkoop in de Rotterdamse gemeenteraad en Zijdeveld in de buurgemeente. De twee zijn goed bevriend, mis schien omdat ze weinig over poli tiek praten. Nu hadden ze het over Sparta. En. Zijdeveld zei langs zijn neus weg dat er achter hetNS-station Schiedam/Rotter- dam-Weslruimte genoeg braak iigtvoor een voetbalstadion. Nabij de oude vuilnisbelt. Sommige Schiedammers doen nog steeds alsof het een vuilnisbelt is: tussen de klimop en onkruid staan oude bankstellen en er ligt de meest onwaarschijnlijke rotzooi rond de plek waar de Parallelweg dood loopt Vroeger had je hier een veld van SVDPW, Sportvereniging De ParallelWeg, in Schiedam beter bekend als de Schoffies Van De ParallelWeg. Een vuilnisbelt, schoffies, de ideale plek dus voor Sparta. Geen wonder dat Van Middelkoop het idee enthousiast inbracht in de fractievergadering op de Coolsingel, waar de PvdA- raadsleden obstructie pleegden tegen Hans Kombrink. De wet houder had grote moeite het colle gevoorstel te verdedigen om Spar ta te helpen meteen verhuizing naar Prins Alexander of het Gies- senplein. Op allebei die plekken voelen volkstuinders zich zwaar overvallen door de manoeuvre van het college van b en w. Schiedam bood een uitweg. „Een sterke toevoeging aan het college voorstel," zei Kombrink donder dag in de woelige raadsvergade ring in het druk bezochte Rotter damse stadhuis. Maar zijn eerste telefoonfjemet de Schiedamse sportwethouder Luub Hafkamp (WD) was niet vlotjes verlopen. Hafkamp hield begin deze week de boot af. De doorgaans wat se cundair reagerende WD'er nam het idee niet serieus. „Omdat de PvdA in Rotterdam ru2ie heeft, ga ik toch geen Schiedamse grond weggeven?" was zijn reactie. Het overviel Hafkamp. Hij had ook kunnen zeggen: geweldig, een topclub naar Schiedam, en dat op een plek waar we toch niks mee weten te beginnen, welkom, als Rotterdam de uitvalsweg be taalt lenen wij de grond 'om niet' aan Sparta. Maar dat deed Haf kamp niet. Schiedam heeft cok het RO Theater kunnen krijgen als vaste gebruiker van het thea- ter-in-aanbouw, maar toen deden ze ook al zo afhoudend dat ze 't verspeelden. Die stad wil gewoon klein blijven. Alleen in het ver foeide parkeerbeleid willen ze in eens Groot-Rotterdams lijken. Kombrink gaat nu hernieuwde pogingen doen om er met Haf kamp in casu het Schiedamse col lege van b en w uit te komen, want de locatie - gelegen binnen de Ruit van rijkswegen - is op zich zelf beter te realiseren dan de bui ten de Ruit van Rotterdam liggen de locatie in Alexander. Geen bo ze volkstuinders, minder kans op bezwaarschriften, maar wel nabij Spangen, dus of Sparta nu in het Kasteel blijft of iets meer west waarts verhuist, er blijft dan toch de kans dat Spangen z'n voordeel doet met de uitstraling van een voetbalclub in de buurt. Tenslot te, als Spangen zelf de omgeving van de VanNelle-fabriek een goed alternatief vindt voor het Kasteel, waarom dan niet een terrein net aan de andere kant van de Tjalklaan? Overschie en Schiedam kunnen er ook hun voordeel mee doen. „Een sterke toevoeging aan het collegevoor stel," benadrukte Kombrink. Het is wonderlijk gesteld met de ze wethouder. Hij is een kei van een bestuurder met een imposan te dossierkennis en een sterke neiging om met alles mee te den ken, ook als het om portefeuilles van collega's gaat. Dat siert hem: alleen door die nieuwsgierigheid naar elkaar krijg je iets van inte graal beleid. Tenzij andere wet houders zwakkerzijn en zich vooral met enthousiasme moeten behelpen, zoals sportwethouder Hans den Oudendammer (D66). Automatisch plaatst dat Kom brink in een dominante positie. De raad wil nu dat Kombrink zich volgende week gedeisd houdt en dat de bekritiseerde Den Ouden dammer als sportwethouder z'n verantwoordelijkheid neemt in de Sparta-kwestie,waarbij Spangen te snel is 'opgegeven'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1