'Dat paffie in de kroeg m 1 echt wel blijven' 191 'Ik denk zelfs dat Schiedam heel erg aan een jenevercafé toe is' Zestig procent van de stamgasten van 't Spiegelbeeld blowt flgenda Rotterdams Dagblad Zaterdag 22 februari 1997 Politie-inspecteur A. Schilders waarschuwde de Vlaardingse politiek deze week voor een toename van drugs gebruik en de overlast daardoor. Onder de goedkeurende blik van burgemeester L. W. Stam riep hij de procu reurs-generaal op om een beleid uitte stippelen dat de politie kan optreden tegen cafébezoekers die het roken van hasj combineren met alcoholgebruik. Want, zei de pohtie-inspecteur, die combinatie van alcohol en hasj zorgt voor 'vreemd geweld'. De bezoekers van 't Spiegelbeeld, het café aan de Hoogstraat wear meer dan de helft van de klanten een joint opsteekt en velen daarbij ook een biertje nuttigen, hebben in tijden niet zo gela chen. Zij gewelddadig? „Een blowtje bij een flink aantal biertjes maaktjejuist ontzettend loom, weetje," zegt Boris van Duijn, sinds zes jaar eigenaar van 't Spiegelbeeld. „De rustigste tent van Vlaardingen. Zo staan we bekend." Door Jan Rozendaal n „Agressie? Hasj en alcohol leidt tot agressie? Ik zit hier nu zes jaar in de zaak en heb nog nooit onenigheid gehad. Nooit problemen, nooit de politie erbij hoeven halen, terwijl zestig procent van de klanten blowt. En we tappen ook een goed biertje," vertelt Boris vsn Duijn. De deur vai 't Spiegelbeeld gaat 's morgens om tien uur open en doorlopend tot middernacht is de tafel achter het raam bezet. Van Duijn nam de kroeg zes jaar gele den over. Toen al werd er hasj ge rookt. „De vorige eigenaar is er mee begonnen. Toen zaten ze bui ten op straat, op een bankje, te blowen. Dat gaf overlast en daar om heeft hij gezegd: doe het dan maar binnen." Zowel de vorige eigenaar als Van Duyn heeft er nooit spijt van ge kregen, „Bij mij is het nooit vech ten. Waar gebeurt dat? Waar moest de politie afgelopen week einde weer ingrijpen omdat ze met elkaar op de vuist gingen? Dat zijn de gewone kroegen." Van Duijn snapt niets van de uit spraken van inspecteur A. Schil ders van de Vlaardingse politie, maandagavond in het stadhuis. De politieman die burgemeester en raadsleden waarschuwt voor de agressie van cafébezoekers die tegelijk blowen én alcohol drin ken, pleitte ervoor dat het college van procureurs-generaal, het be langrijkste adviesorgaan van de minister van Justitie op dat ge bied, het mogelijk maakt om daar tegen op te treden. Ze hebben zich er dinsdagmiddag aan de bar van 't Spiegelbeeld over verbaasd, toen ze het in de krant lazen. „Ik weet niet waar die inspecteur het vandaan haalt," zegt Van Duijn. „Volgens mij weet hij echt niet waarover hij het heeft. Hasj maakt je juist rustig. Ook in combinatie met alcohol. Van alcohol kunnen mensen soms agressief worden. Maar als ze een blowtje nemen, dan wor den ze juist loom." Van Duijn zegt te weten waarover hij het heeft. „Ik ben geen docto randus, maar ik lees natuurlijk weieens wat Zeker over de spul len die hier worden gebruikt. Maar ik heb nog nooit zelfs maar van een onderzoek gehóórd dat mensen agressief worden van hasj of weed. Ook niet in combina tie met alcohol. En als ik het aan mijn klanten vraag, waar toch een aantal doorgewinterde paffers tussenzit, dan snappen ze er ook niks van." Uitsmijters Van Duijn zegt dat hij nooit pro blemen heeft in zijn zaak. „Ik sta bekend als de rustigste tent van Vlaardingen. Ik heb geen uitsmij ters. Ook met in het weekeinde Drie keer, zegt hij, heeft hij er mensen uit moeten zetten. Die probeerden 'andere rotzooi' aan de man te brengen. Maar die wa ren aan het verkeerde adres. Van Duijn heeft gezien wat er met Westpoint is gebeurd, het voorma lige café aan de Westhavenkade waar nu Boris Beer zit, dat tenon- der is gegaan aan harddmgge- bruik. „Juist bij ons valt zoiets op," zegt de Vlaardingse kroegbaas. „Juist hier omdat de controle groot is. In de meest reguliere cafés en dis co's wordt coke gedeald. Of pillen geslikt. Dat is natuurlijk moeilijk te zien: hup en je hebt een pilletje binnen. Een blowtje roken dat zie je, dat ruik je. Dat doe je niet even stiekem." Dat hij de problemen buiten de deur houdt, heeft volgens Van Duijn met allerlei omstandighe den te maken. Klanten jonger dan twintig jaar komen er niet in. „Bij twijfelgevallen, ais ze geen legiti matie bij zich hebben, dan zeg ik dat ze dat de volgende keer moe ten laten zien. Dan zie je ze meest al niet meer." En iemand die te veel heeft ge dronken en/of geblowd, krijgt niet meer. „Een bak koffie of naar huis. Want wie aan de bar - stoe len en banken heeft 't Spiegel beeld nog niet- gaat zitten sla pen, is niet gezellig," krijgt de be zoeker dan van Van Duijn te ho ren. „Niks bijzonders hoor. Dat hoort gewoon bij een goede kroeg." Verder valt op dat de gemiddelde leeftijd van de bezoekers aan de hoge kant is. Tussen de 30 en 35, schat Van Duijn. „Maar er komen ook mensen van 55 of ouder af en toe langs. Voor een kopje koffie en een paffie. Omdat ze dat nergens anders kunnen doen." Bekeuring Van Duijn, die zelf geen hasj of weed verkoopt, ziet geen heii in een strenger beleid voor cafés waar wordt geblowd, zoals de Vlaardingse politie en de burge meester voorstaan. „Ik zie het al voor me: komt de politie binnen en krijgen de klanten die zitten te blowen en een pilsje voor zich hebben staan op de bar een be keuring. Laat ze zich met zinniger zaken bezig houden. Die XTC- rommel, pillen of andere troep. Daar kan je agressief van worden. En je houdt het natuurlijk echt niet tegen. Stel dat ze het hier bin nen verbieden om te blowen. Dan gaan m'n klanten even vijf of tien minuten buiten staan en komen ze weer naar binnen om wat te drinken. Of iemand begint een paar huizen verderop een deal- pandje waar ook kan worden ge rookt. Maar dat geeft natuurlijk Blowen en gaan met sa men. De be zoekers van hetVlaar- 't Spiegel- beed hebben in tijden niet zo gelachen. Archieffoto GPD m juist overlast. Terwijl mijn buren nog nooit hebben geklaagd." Van Duijn heeft inmiddels zelf een blowtje opgestoken en legt uit wat volgens hem de reden is dat burgemeester en politie strenger willen optreden. „Toen ik jong was, had je in Vlaardingen drie of vier buurtcentra. Daar, tot en met Youth for Christ aan toe, werd ge blowd. Of we gingen naar de To verbal in Maassluis of de Gouds bloem in Schiedam. Daar ge beurde toen hetzelfde, alleen wis ten politie en burgemeester dat niet. En nu rookt iedereen, en hebben zij het ineens ontdekt." „Maar wat is er nu nog voor de jeugd in Vlaardingen? Alles wordt wegbezuinigd door de gemeente. Daar kunnen ze beter eens naar kijken. Als iedereen een doel had in z'n leven en het voor iedereen gezellig was, dan had niemand drugs nodig. Maar nu is het juist zo dat iedereen wat nodig heeft: medicijnen, alcohol, sigaretten, pillen... iedereen moet zoet wor den gehouden. Dan denk ik maar dat je beter naar de kroeg kunt gaan, dan naar het Rïagg. De ge meente kan beter strenger optre den tegen verveling." Toen Van Duijn zes jaar geleden 't Spiegelbeeld overnam, hebben wekenlang 'van die Jehovatypes' op zondagochtend vroeg voor het gesloten rolluik van het café staan bidden. Het was zondig wat daar binnen allemaal plaatsvond en door te bidden zou het café wor den vervloekt, 't Spiegelbeeld heeft de vloek overleefd. Hij ver wacht ook de ban van politie en burgemeester die hem boven het hoofd hangt wel te overleven. „Ik hoop dat we binnenkort eens met elkaar kunnen praten. Of dat ze hier komen kijken, dan zullen ze zien hoe rustig het is. Dat de men sen hier genieten van hun blowtje en biertje, misschien wel meer dan in andere cafés omdat het hier niet zo gehaast gaat." „Joh," rondt hij dan af, „dat paffie in de kroeg zal écht wel blijven." Door Jan Rozendaal Schiedam Vorige week werden in het Nederlands GedistiEeerd Museum De Gekroonde Bran dersketel de eerste drie officieel erkende jenevercafés bekend ge maakt. Ze staan in Amsterdam (Wijnand Foekink), Maastricht (Sjinkerij De Bobbel) en... Wage- ningen (De Zaaier). Zelfs een café dat wel was genomineerd, maar is afgevallen omdat het niet aan de strenge eisen voldeed, stond niet in Schiedam maar in Leeuwar den. Drie officiële jenevercafés en geen één staat er in Schiedam. Is dat een schandelijk vlekje op het blazoen van de Jeneverstad? Of heeft Schiedam genoeg aan het Nederlands GedistiEeerd Mu seum De Gekroonde Branderske tel met zijn eigen proeflokaal? M. Kiestra van het Geneverge- nootschap: „Het is geen onwil van ons, maar het is gewoon zo dat er geen Schiedamse cafés zijn voorgedra gen. Er waren vier nominaties en daar is onze jury gaan kijken om te zien of die aan de door ons ge stelde criteria voldoen. Bij drie ca fés was dat het geval. Wat die cri teria zijn? Er moet een met zorg samengesteld aanbod van bin nenlands gedistiüeerd zijn. Dat assortiment staat behalve in de koeling of diepvries ook promi nent in het zicht. Verder moet er bij het personeel een ruime ken nis van jenever zijn en is het glas werk goed gekozen. Kortom, dui delijk moet Wijken dat de jenever een echt warm hart wordt toege dragen." Pim Zaal, uitbater van Spijs Dranksalon 't Paard aan de Hoogstraat, één van de populair ste cafés in Schiedam: hu ma van net erkendejene vercafe De Zaaier in Wa genmgen:Urtij hebben hier omstreeks uit heel het landroto „De jenever een warm hart toe dragen in de vriezer? ïk heb hele maal geen plek in de vriezer. Die heb ik eventueel nodig voor etenswaar. Een zakje frites voor nood, als de eigen aardappels op zijn. Ik heb zelf totaal geen affini teit met jenever. Aan Notaris zit wat meer smaak en dat drink ik af en toe. Ik ben meer een bierdrin ker. Of tequila, dat vind ik heel lekker. Daarom denk ik niet dat ik de aangewezen persoon ben om jenever te promoten of mijn klan ten te adviseren welke jenever bij hen past. Om een kenner te zijn, moetje ook een Hefhebber zijn en dat ben ik niet. Laatst vroeg een vaste klant om Scyedam. Nou, dan haal je zo'n fles in huis. Dat is dan de toegevoegde waarde die je biedt. Ik heb vijf soorten en kan aan alle wensen voldoen. Ik ver koop het dus wel, maar als het bij elkaar één fles in de week is, dan is het veel. Wij zijn er denk ik te trendy voor. Jenever is een mooi product, maar het volgens mij ook een beetje uit. Mensen reizen en willen nu calvados en amaretto, dat loopt wél goed. Of het belang rijk is dat Schiedam een jenever café heeft? We hebben toch het gedistilleerd museum. Daar zijn we toch allemaal hartstikke trots op. En daar ts een proeflokaal. Ik denk dat dat de aangewezen plek Inge Timmermans van het Ne derlands Gedistilleerd Museum De Gekroonde Brandersketel aan de Lange Haven in Schie dam: „Dat zal ook echt wel gebeuren. Maar wij denken dat ons proeflo kaal niet compleet is voordat wy onze eigen museunyenever kun nen schenken. Daar zijn we op het moment heel druk mee bezig. Die jenever, die vanaf de zomer ver krijgbaar is, stoken we zelf vol gens de oude methode. Met op ko len gestookte ketels uit het einde van de achttiende eeuw en we ge bruiken alleen rogge en gersten- mout. Twee graansoorten, meer niet. Momenteel schenken wij in het proeflokaal zo'n vijftig jene vers en tientallen likeuren. Dat worden er steeds meer omdat dis tillateurs het assortiment weieens wijzigen. Ook als wij een erkend jenevercafé zijn. zal het proeflo kaal niet los van het museum ko men te staan. Het museum is tot 17.00 uur open en het proeflokaal gaat een halfuur later dicht. Het wordt geen gewoon café." Henk Post van Tapperij Het Weeshuis, het café met de mees te biersoorten van de tap in Schiedam: „Toen ik het las van die erkende jenevercafés dacht ik: dat is ook raar, Schiedam is toch de baker mat van de jenever en dan geen enkel café dat bij dat genootschap hoort. Misschien dat die distilla teurs alleen in hun eigen proeflo kaal drinken of als ze onderweg zijn. Je moet je als café zelf aan melden om in aanmerking te ko men? Oh. Ik weet niks van die re gels. Terwijl wij toch alle Schiedamse jenevers schenken. Een stuk of vijfentwintig. Ze staan prominent opgesteld, ach ter de twaalf bierpompen, boven op een kast. En in de vriezer heb ben we er ook vijf liggen. Al zijn daar de meningen over verdeeld. De mensen die verstand hebben van jenever, die zeggen juist dat bij jenever uit de vriezer de smaak verloren gaat. Het lijkt mij best aardig om onder het bordje van onze erkenning als geselec teerd biercafé, ook dat schildje van erkend jenevercafé te heb ben. Nee hoor, dan gaan we de naam van niet veranderen in De Kopstoot. Het blijft Het Wees huis." Piet van café De Malle Molen aan de Vlaardingerstraat dat in Schiedam bekend staat dat er veel likeuren - zoals'Juffertje in het groen', 'Hempje licht op' en 'Bruidstranen' - worden ge schonken: ..Ik zou het wel leuk vinden als vrij als jenevercafé zouden worden er kend. Dat komt je naam toch ten goede. Wij schenken drie soorten jonge jenever, maar daarnaast na tuurlijk ook korenwijn, moutwijn, citroenjenever, bessen en brande wijnen. Het zou ook voor de naam van Schiedam, dé Jeneverstad, goed zijn. Ik denk zelfs dat Schiedam er heel erg aan toe is." Sander Posthuma is eigenaar van café De Zaaier in Wagenin- gen, één van de drie erkende je nevercafés: „Wij hebben hier een café waar omstreeks 120 jenevers uit heel het land worden geschonken. Vooral Nederlandse, maar ook Vlaamse en Waalse jenevers. Ze worden op een speciale manier aan tafel ingeschonken: de jene ver zeif is niet gekoeld, maar het glaasje wel. En daarnaast hebben we ook nog een keur aan (Neder landse) likeuren. Ter promotie van de jenever wordt er elk jaar een jonge jenever, oude jenever en korenwijn van het jaar geko zen. Een speciaal jenevercollege vergadert hier elke maand en proeft steeds drie soorten. Aan het einde van het jaar wordt dan de beste gekozen. We zijn nu drie jaar bezig met het promoten van het product jenever en dat heeft niet alleen in ons café, maar ook bij de slijters in Wageningen z'n weerslag. Ook daar is het assorti ment groter geworden en staan niet de standaardborreis, maar de betere jenevers op de plank. De totale omzet is daardoor omhoog gegaan. Wij merken ook dat steeds meer jongeren jenever drinken. Vroeger zag je natuurlijk vooral de oudere baasjes een borrel ne men. maar dat verschuift. Voor klanten die aangeven eens een je never te willen proeven maar niet weten welke, hebben wij een ad vies klaar. We vragen wat ze nor maal drinken en schenken aan de hand daarvan een bepaald merk. De meest verkochte jenever bij ons is Loyaal, een zeer oude in - ja, sorry voor Schiedam- Am sterdam bij Van Wees gestookte jenever." Zaterdag 22 februari SCHIEDAM De Harg. Zaterdagmiddag-bingo, 14.00u. Theater De Teerstoof. Marcel Boon met Stengelvrees, 20.30u. Filmhuis. Fallen Angels, 20.30u. Podium. The panic hats, 22.00u.Vrijzinnige Geloofsge meenschap. Dans- en tekendag, van 10.00 tot 16.00 uur. MAASSLUIS Theater Schuurkerk. Cabaretma rathon, 20.30u. Gemeentemu seum. Fototentoonstelling Wie is Wie? 14.00*17.00 uur. ROTTERDAM Luxor Theater. West Side Story, 20.15u. De Doelen Gr.z. Radio Fil harmonisch Orkest 'Sporen van Brahms' 20.15u. Khz. Marokkaanse muziek, 20.15u. Rotterdamse Schouwburg Gr.z. Trojaanse Vrou wen, 20.15u. Kl.z. Hofleveranciers, 20.30u. Zondag 23 februari SCHIEDAM Theater De Teerstoof. Majeur Plus metSprookjesvan ijskristal, 14.00u. Podium. Dezondaganders,2130u. DC De 4 Molens. Ruilbeurs. Aan- vang!3.30uur. NedariandsGedis- tilleerd Museum. Spintueiemiddag van 14.30 tot 16.00 uur. MAASSLUIS Gemeentemuseum. Fototentoon stelling Wie is Wie 14.00-17.00 uur. ROTTERDAM Café Floor. Mark Aiakovitch, 11.30u. De Doelen Gr.z. Jan Vayne, llu. Kl.z. Kamermuziek op zondag morgen, llu,/Finale Prinses Christi na Concours, 19u. CSJazz. New Or leans Syncopators, 15u. Dodora- ma. Huba de Graaf, 15u. Baroeg. Pist On, 15u. Doelenbcafé. Jazz at the Doelencafé. Finale ErasmusJazz- pnjs 1997, 15.30u. Dizzy. Ret NoordijkQuartet, 16u. DeBuurman. Jamsession, 19u. luxor Theater, West Side Story, 20.15u. De Eve naar. Wereldmuziek aan de Maas, 20.15u. ROTTERDAM Calypso 1: The portrait of a lady' (16) dag. 12.45-15.30-18.15- 21.15. Calypso 2: 'Secretsand lies' (al) dag. 18.15-21.15, ma.di. ook 12.45-15.30. Calypso' 3: 'Microcosmos' (al) dag.,13.15-16- 18.45-21,30.Cinefamai: The first Wives Club' (al) dag. 13.15-16- 18.45-21.30. Cinerama 2: 'Space Jam' (al) dag. 13.15-16-18.45. The relic' (16) dag. 21. Cinerama 3: 'Ransom' (16) dag. 13.15-16- 18.45-21.30. Cinerama 4: The longkissgoodnight' (16) dag. 18.45- 21.30, ma.di.ook 13.15-16. Cine rama 5: The nutty professor" (al) dag. 13.15-16. 'Daylight' (12) dag. 18.45-21.30. Corso: The relic'(16) dag. 18.45-21.30, ma.di. ook 13.15-16. Imax Theater: 'Ringof fi re' (al) dag. 14-16. 'Special Effects' (al) dag. 15,za.t/mwo. ook.13. 'Star Trek: First contact' (12) dag. 18.30- 22. 'Microcosmos' (al) dag. 17- 20.30. Venster 1: 'Un air de familie' (al) 19,30-22, (beh.ma.22), zo.wo. ook 14.30. 'Sneak Preview' ma.22. Venster 3: Trees Lounge' (al) dag. 20-22, zo.wo. ook 14.30. Venster 4: 'Bound' (al) dag. 19.30-22. -Wal lace and Gromt are back (al) zo.wo, 14.30. Venster 2: 'Drama delia getosia' (al) ma.di.wo. 19.30, zo.wo. 14,30. 'A comedia de deus' (16)za.zo. 19.30. 'Si!vestre'(16)za- .zo.22.20. 'Aflordo mar' (16) ma.di- -wo. 21.30. Lumière 1: 'Ransom' (16) dag 13.15-16-18.45-21.30. Lumière 2: 'Dragonhead' (al) dag. 13.15-16-18,45-2130. Lumière 3: The first wives club' (al) dag. 18.45-21.30 ma.di.ook 13.15-16. Lumière 4: The Glimmerman' (16} dag. 18.45-21.30, ma.di.ook 13.15-16. Rexane: 'Martine, ik kom' (16) t/m zo.doorl.voorst. 'On deugende schoolmeisjes' (16) ma.V m wo. doori.voofst, Pathé 1: '101 Dalmatians' (al) dag. 11.10-13.30- 16-19-21.30. Pathé 2: 'Evtta* (al) dag. 11,45-14.55-18.05-21.15. Pathé 3: The mirror has two faces" (al) dag. 16.15-18.55-21.35, ma- di. ook 11-13.35. Pathé 4: 'Star Trek: first contact' (12) dag. 11.25- 14.10-16.35-19.10-21.45. Pathé 5: 'Space Jam' (al) dag. 1L35- ,13.45-15.45-17.45-19.45-21.50. Pathé 6: 'Shine* (al) dag. 16.25- 18.50-21.10, ma.di.ook 11.20- 13.50. Pathé 7: The English pati ënt' (12) dag. 11.05-14.20-17.35- 20.50. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: Therelic' (16)vr.za. 00.15. Lumière 2: 'First Strike' (16) vr.za. 00.15, Lu mière 3: 'Ransom'(16)vr.za.00.15. Lumière 4: The Glimmerman' (16) vr.za. 00.15. Kindermatinees: Calypso 2: '101 echte Dalmatiërs' za.zo.wo. 13.15- 16. Cinerama 4: 'Matilda' za- .zo.wo.13.15-16. Corso: '101 ech te Dalmatiërs'za.zo.wo. 13,15-16. Imax: 'SpaceJam'za,t/m wo.11.15. Lumière 3: 'De avonturen van Pinok- kio'za .zo.wo. 13.15-16. Lumière 4: 'De klokkenluider van de Notre Da me'za.zo.wo.13.15-16. Pathé: 'De klokkenluidervan de Notre Dame'za- -zo.wo.11.30-13.45. 'De avonturen van Rnokkio' za.zo.wo. 11.40- 13.50.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3