13 Sociale dienst en arbeidsbureau in nieuwbouw I 1 I Beursbrug met centimeterwerk weer op z'n plek Rotterdams Dagblad Kantoorruimten op Hemaplein blijven groot struikelblok Onderscheiding voor parkeergarage Liesveld Maaslander telt 140 hondenhopen op vijftig meter PROFESSIONELE OIGZORG VERffEraEfTFUW BUKWflSfflWïïV Eén op de tien werklozen in een of ander banenplan Hengeïsportbond is wildgroei warnetten zat li Lekkage bij Hydro Agri Spelen met vuur leidt tot brand Met smoes knip gestolen Driehonderd bekeuringen Populieren rond MOB-complex worden gekapt -« Waterweg Dinsdag 25 februari 1997 Schiedam De plannen van twee projectontwikkelaars voor het Hemaplein zijn gis teravond tijdens een speciale raadscommissievergadering ruimtelijke ordening in zaal Beatrix niet met gejuich ont vangen. Een flauw applausje kon er nog net vanaf voor de presentaties van Maasstede/Slavenburg en Mabon. Het gebrek aan bijval lag niet zo zeer aan de gepresenteerde ma quettes. De kritiek van het mas saal toegestroomde publiek was gericht op het programma van ei sen. Vooral de hoeveelheid kantoor ruimte was voor de toehoorders het grote struikelblok. In de bin- nenstad staat ai zoveel kantoor ruimte leeg, was een veel gehoor de klacht „Hoeveel mensen wil len een kantoi"' dos in de bin nenstad/' vrouh uioenLinks zich af. De ouderenbond ANBO had zelfs al een vervanger voor al die vierkante meters. „Waarom bouwen we daar niet gewoon wo ningen. Seniorenwoningen, daar is veel vraag naar in de binnen stad." Ontwikkelaar R. de Jong van Ma- bon heeft in zijn plannen reke ning gehouden met de toenemen de vraag om in de binnenstad te wonen. „We hebben naar het gro te geheel gekeken en dan zie je dat in de Schiedamse binnenstad binnenkort een fors aanbod komt aan appartementen. Vandaar dat je in dit plan weenniet te veel wo ningen moet opnemen." Bank De kantoorruimten die in de Ot- terbuurt -de officiële naam voor het gebied - komen zijn volgens verantwoordelijk wethouder L. A. Hafkamp al vergeven. De ge meente wil daar de sociale dienst en het arbeidsbureau vestigen. Verder heeft een bank serieuze interesse. Ook De Jong verdedig de de keuze van de gemeente voor 4400 vierkante meier kantoren. „De hoeveelheid kantoren is na tuurlijk een gevoelige discussie, maar die functies die het gaat krij gen, passen heel goed in het hart van een centrum, recht tegenover het stadskantoor." Een functie voor het Hemaplein die niet in het programma van ei sen is opgenomen, is die van een park of plein. In beide plannen komen wel binnenplaatsen voor, maar van parken is in het pro gramma van eisen geen sprake en die zijn in de gisteren gepresen teerde plannen dus ook niet terug te vinden. Manifestaties De roep om een park of een plein is echter wel groot, zo bleek ook gisteravond. „Uit een enquête van vorig jaar bleek grote behoefte te zijn aan een park of een plein waarop evenementen en manifes taties kunnen worden gehouden. De sociale dienst lijkt mij niet het culturele centrum van een stad," zei J. van Gestel. De commissievergadering van gisteren was slechts een eerste presentatie en dus kan er volgens Hafkamp altijd nog worden ge schoven met de hoeveelheden vierkante meters in het plan. „Niets ligt nog vast, daarom zitten we ook hier," aldus Hafkamp. Maar daar was het overgrote deel van de zaal helemaal niet van overtuigd. „Wat doen we hier ei genlijk nog. Alles ligt toch al vast. Er is een programma van eisen waar de gemeente niet aan wil tor nen. Die eisen moeten eerst van tafel, wil ervan een open oor über haupt al sprake zijn," zei de woordvoerder van de werkgroep Hemaplein van Groen Links. Van uit de zaal kreeg die partij veel bij - val. Wethouder A. F. de Leede van GroenLinks heeft ook als enige in het college tegen het programma van eisen gestemd. Het college van burgemeester en wethouders zal zich nu opnieuw beraden over de Otterbuurt. Het is nog niet bekend wanneer het college met een definitief ontwerp naar de raadscommissie zal ko men. Tot die tijd moet er volgens de toehoorders wel iets gebeuren met die kale vlakte. „Dat terrein ligt al meer dan een jaar braak daar moet gewoon iets mee ge beuren. Zo is het geen gezicht." Zie ook pagina 15: Historisch be sef komt terug Vlaardingen Tien procent van de Vlaardingse werklozen met een uitkering zit momenteel in de één of andere banenpool. Da t zegt wethouder A. Kool van so ciale zaken en werkloosheidsbe strijding in een interview met het Rotterdams Dagblad. Vlaardingen telt zo'n 2500 werk lozen met een uitkering, van wie er nu 250 werkzaamheden ver richten in het kader van de Jeugd Werk Garantie-wet (JWG) banenpools of Melkert-regelin- ger» Dit jaar kunnen er naast de be staande regelingen in Vlaardin gen opnieuw 37 langdurig werk lozen rekenen op een baan, Het gaat om een Vlaardingse variant op het zogenoemde 40.000 ba nenplan van het ministerie van Sociale Zaken. Zie ook pagina 15: 'Wij probe ren instellingen te motiveren om banen te creëren' tiging van het anderhalfjaar gele den door wethouder T. W. van der Steen ingezette parkeerbeleid, dat in het centrum van de stad - behoudens enkele dure parkeer- meterplaatsen- voorzag in een vergunningenbeleid op straat en drie parkeergarages: naast de tot 'Hoogstraat' omgedoopte par keergarage aan de Afrol en de Liesveldgarage, is dat de nog te bouwen garage 'Stadhuis' aan de Dijksteeg met 150 openbare par keerplekken. Behalve dat de resultaten van de Liesveldgarage boven verwach ting zijn, doet ook de oude par keergarage aan de Afrol het twin tig tot dertig procent 'beter dan voor het nieuwe parkeerregime. Hoewel de gemeente nog steeds geld moet toeleggen op de par keergarages, zien de cijfers er vol gens Van Delft veel gunstiger uit dan was voorzien. Begroot was een tekort van 1,2 miljoen gulden over 1996, maar Van Delft houdt er rekening mee rekening dat de gemeente 'meer dan een half mil joen minder' bij hoeft te passen. Om de resultaten van de parkeer garage Hoogstraat verder te ver beteren, is de BV Parkeergarae momenteel in gesprek met een gespecialiseerde ontwerper. Daar bij wordt vooral gekeken naar op lossingen om de uitstraling van de garage te verbeteren. Verder moet de stalling voor het win kelend publiek in de Hoogstraat herkenbaarder en gemakkelijker toegankelijk worden. „Als de mensen vanuit de garage de Hoogstraat in kunnen wande len, zo naar het Liesveld, zal dat veel meer een aanzuigende wer kinghebben," schat Van Delft. Vlaardingen De i Liesveld in Vlaardingen is onder scheiden met de European Standard Parking Award. Dit is een onderscheiding voor alle par keergarages die voldoen aan de strenge eisen van het project 'Par king Awards'. Dat is een initiatief van de Vexpan (de vereniging van garage-exploitanten), ANWB, Ka mer van Koophandel en de regio politie Rotterdam-Rijnmond. „Je kunt het vergelijken met de Kema-keur," zegt W. van Delft, die als directeur van de Facilitaire Dienst van de gemeente, verant woordelijk voor de parkeergara ges in Vlaardingen, zeer in z'n nopjes is met de onderscheiding. „Het is in feite een erkenning. We scoorden gemiddeld een 7,5. Dat is heel mooi als je dat plaatst in het kader van de beschikbare budgetten die we hadden." De parkeergarage, die in decem ber 1995 werd geopend, is de afge lopen weken gekeurd door de po litie. Daarbij werden de verlich ting, in- en uitgang voor auto's, voetgangersroute, liften en trap penhuizen, parkeervloer, veilig heid, comfort en de buitenkant '•van de garage aan een inspectie ''^onderworpen. De Parking Award "„.wordt morgen uitgereikt aan wet houder H. C.J. Roijers in zijn functie als commissaris van de BV Parkeergarage. Met de uitstraling als veilige gara ge stijgen ook de resultaten van de parkeergarage Liesveld. Hoe wel de exacte cijfers over 1996 nog niet bekend zijn, is de bezettings graad volgens Van Delft Ver bo ven verwachting'. „De garage (750 plaatsen, red.) is regelmatig vol," aldus Van Delft. Dat is een beves- Hoek van Holland De landelijke hengeïsportbond NWS begint een campagne tegen de wildgroei van warnetten -drijfnetten en zogenoemd staand want- langs de kust. Het loopt volgens de sportvissersclub namelijk de spuigaten uit. De bond roept zijn leden op het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij alsmede de Tweede Kamer te bestoken met brandbrieven. „Vooral bij Hoek van Holland, de sluis bij Den Oe ver en bij IJmuiden, dus overal waar zoetwater in zee stroomt, zijn de problemen groot," aldus NWS-medewerker Franklin Mo quette. Op die plekken staan zo veel vaste netten in het water dat er voor de gewone hengelhobbyist geen doorkomen meer aan is. De warnetten vergallen volgens de sportvissersclub niet alleen het hengelplezier, ze doen ook een aanslag op de visbestanden van bijvoorbeeld harder, fint en zee baars. Daarnaast zouden ze de trek van zalm en zeeforel frustre ren. Omdat voor het gebruik van staande netten vaak geen vergun ning nodig is en het aanlanden van vissen uit boten korter dan tien meter niet gemeld hoeft te worden aan de Algemene Inspec tiedienst (AID), is het gebruik van warnetten populair bij semi-pro- fessionele vissers. „Er moeten stringentere regels komen, zoals een beschermingszone rond de ri viermondingen. De voorschriften moeten ook beter worden gehand haafd. Want op sommige plekken waar het plaatsen van staande netten al verboden is, gebeurt dat nu toch," aldus Moquette. Onderforse belangstelling is gisteren de Beursbrug in het centrum van Schiedam weer op z'n plek gehangen. Een aantal toeschou wers was op het dak geklommen om niets te hoeven missen. Foto Roei Dijkstra Tot op de millimeter nauwkeurig moesten de brugdelen'landen'. Een klus die bij de windkracht van vandaag niet had kunnen wor den geklaard, aldus een woordvoerder van gemeentewerken Schiedam. Foto Roei DijKstra Even na de middag lagen beide brugdelen over de Beurssluis, toch duurt het nogtot eind volgende maand voordatde brugweer in gebruik kan worden genomen. Foto Dennes van der Wei/Roel Dijkstra Schiedam Met veel machtsver toon is gisteren de vernieuwde Beursbrug in het centrum van Schiedam weer op z'n plek ge legd. Het water van de Lange Ha ven werd afgegrendeld door het binnenvaartschip 'Amore', dat de brugdelen vanuit West-Friesland had aangevoerd. En op het weg dek aan beide zijden van de Lan ge Haven blokkeerden twee enor me mobiele hijskranen de boel. Ondanks al die mammoetkracht uitstralende hulpmiddelen ging het gisteren bij het plaatsen van de Beursbrug om centimeters. Dat begon al met het op de plaats van bestemming krijgen van het schip en de 60 en 80 tons kraanwa gens. De 'Amore' had niet meer dan een paar centimeter over om door de Appelbrug te komen. En voor de kranen op de Dam en Kor te Dam stonden, moesten paaltjes en feestverlichting worden ver wijderd. En zelfs toen moest er nog heel nauwkeurig worden ge stuurd. Snel Daarom begon de spectaculaire klus ook wat later dan gepland. Maar het bracht de werklui niet in de problemen. Want toen alles klaar stond, ging het snel: om half tien lag het eerste brugdeel op z'n plek en rond half één 's middags het tweede. Hoewel de brugdelen op het eer ste oog goed liggen, zullen mon teurs nog de hele week bezig zijn om ze precies af te stellen. „De brugdelen liggen keurig tegen over elkaar," zegt een woordvoer der van gemeentewerken: „Maar tussen de beide delen zit nog een spleet van vijf centimeter en dat moet twintig millimeter worden," De rest van de maand worden op de brug de lantaarns geplaatst en gaat er ook nog heel wat werk zit ten in de afwerking van de aan- bruggen. Dat is het stuk tussen de kade en de beweegbare brugdelen waar nog beton moet worden gestort, dat vervolgens goed moet uithar den. „We verwachten dat de brug eind maart weer in gebruik kan worden genomen," aldus de woordvoerder, die tevreden was dat de klus niet voor vandaag was gepland omdat het werk in ver band met de wind dan niet door had kunnen gaan. De Beursbrug werd begin sep tember van het afgelopen jaar ge demonteerd. De in 1902 gebouwde dubbele bas- culebrug verkeerde in slechte staat. Zowel aan de onderbouw, aanbruggen ais de beweegbare delen moesten ingrijpende her stelwerkzaamheden worden ver richt en onderdelen worden ver vangen. Verder moest het metsel werk van het deel van de kade waar de brug op steunt worden hersteld. De Beurssluis, waar de brug overheen ligt, is in 1988 ge restaureerd. Maasland In Maasland wordt vrijwel niets gedaan aan het pro bleem van de hondenpoep. De Maaslander C.A.I. Ammerlaan heeft daarover schriftelijk zijn ongenoegen geuit bij de gemeen teraad. Hij wil dat de politie er aan te pas komt om strenger op te treden. En pok ergert de Maas lander zich aan de uitwerpselen die paarden op straat achterlaten. Paaröenbroeken wil hij daarom ook ingevoerd zien. Ammerlaan, zelf oud-raadslid voor de vroegere KVP, woont aan de Kluiskade. Daar telde hij on langs over een lengte van vijftig meter niet minder dan 140 hon denhopen. „Dat is toch te gek," zegt hij. „Zo kan het niet langer doorgaan," Meer dan het aanwijzen van en kele perceeltjes als hondentoilet is er in Maasland niets aan de overlast van hondenpoep gedaan. Het dorp moet het stellen zonder milieu-ambtenaar, die iets aan het probleem zou kunnen doen. Ammerlaan wijst in dit verband op de gemeente Monster, waar de twee jaar geleden gestarte actie 'Poep van de straat' volgens hem goed verloopt In Monster zijn 56 bakken met een stankafsluiter geplaatst, met als resultaat meer dan duizend kilo hondenpoep per week die niet op de straat terecht komt. In navolging van Monster zou Ammerlaan ook in Maasland bakken willen laten plaatsen. In het financiële aspect is volgens hem in de gemeentebegroting voorzien. „De 30.000 gulden die jaarlijks aan Hondenbelasting wordt geïnd moet worden be steed aan het opruimen van hon denpoep. Door het verspreid in het dorp plaatsen van honden- poepbakken geeft men de hon denbezitters de mogelijkheid de hondenpoep kwijt te raken." Ammerlaan vervolgt: „De politie ke wil moet er zijn en dat kan al leen maar als een gemeentebe stuur zich volledig achter de plannen opstelt en de financiën hiervoor beschikbaar stelt" Volgens Ammerlaan zijn het in Maasland niet alleen honden die voor overlastzorgen, „We moeten niet vergeten dat ook paarden de straten behoorlijk vervuilen. U weet dat daar paardenbroeken voor bestaan. In steden als Praag en Wenen lopen de paarden al met zo'n broek." Hoe de gemeentelijke politici met het probleem van de honden- én paardenpoep denken om te gaan, is nog niet bekend. Vlaardingen De Vlaardingse brandweer heeft vanmorgen vroeg de bedrijfsbrandweer van Hydro Agri assistentie verleend bij het verhelpen van een lekka ge. Rond half zes lekte er bij het be drijf aan de Deltaweg in Vlaardin gen salpeterzuur. Het euvel is ver holpen door de bedrij fsbrandweer van Hydro Agri. De Vlaardingse brandweer beperkte zich tot het verzorgen van extra licht. Rond zeven uur waren de problemen over. Volgens brandweer en politie heeft er zich geen gevaarlijke si tuatie voorgedaan. Schiedam Spelen met vuur heeft gisteren in Maassluis geleid tot brand in een woning. De brandweer werd 's middags ge alarmeerd over een brand in de Oleanderstraat. Op het moment dat het vuur was geblust bleek er niemand meer in de woning te zijn. Uit onderzoek bleek dat het vuur was ontstaan in de slaapkamer, vaar de dochter des huizes met vuur had gespeeld. Ze had een zak met sokken aangestoken en vervolgens niet goed uitgemaakt. SchiedamEen 41-jarige man uit Capelle aan den IJssel is gister avond op de Koemarkt in Schiedam bestolen. Bij de tram halte vroeg een jongen hem om geld te wisselen. De Capellenaar pakte hierop zijn portemonnee, die door een tweede jongen die achter hem stond uit zijn handen werd gegrist. De dader met deportemonnee rende daarop snel weg in de rich ting van de Korte Singelstraat. Het slachtoffer wist de andere jongen nog te grijpen, maar deze rukte zich los en verdween ook. Vlaardingen De verkeerspolitie heeft gisteren in Vlaardingen meer dan driehonderd automobi listen betrapt op te hard rijden. De radarapparatuur heeft op vier plekken gestaan. Op de Van Beethover.singel pas seerden 's morgens tussen half negen en half tien 564 voertuigen de radarwagen. Van hen reden er 82 harder dan de toegestane 50 ki lometer per utu. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 79 kilometer per uur. Op de Marathonweg, waar gister ochtend van kwart voor tien tot kwart voor elf werd gecontro leerd, reden 112 automobilisten te hard. Hier bedroeg de hoogst ge meten snelheid 78 kilomter per uur. Op de Mr. L.A. Kesperweg ging het er nog harder aan toe. Daar snapten de agenten een automo bilist die 92 kilometer per uur reed; bijna twee keer de toegesta ne snelheid. In totaal werden hier tussen kwart voor elf en kwart voor twaalf de kentekens van honderd hardrijders genoteerd. 's Middags stond de radarwagen tenslotte nog een uurtje aan de Zwanensingei, waar dertig be stuurders zich niet aan de toege stane snelheid hielden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hter 74 kilometer per uur. Maasland Nu de sloop op het MOB-complex in Maasland zo goed als voltooid is, kunnen ook de bomen worden gekapt. Het be treft 41 grote grote populieren en 1 esdoorn die aan de Hofsingel en Doelstraat rondom het complex staan. De APV-vergunning is in middels afgegeven. Er is nog even met het kappen ge wacht, omdat de bomen en strui ken tijdens de sloop nog een buf fer tegen de overlast vormden. Voordat de bomen weer uit gaan lopen en de vogels erin gaan broe den, gaan zij eerdaags tegen de vlakte. Voor de te bouwen woonwijk op het MOB-complex is een nieuw groenplan gemaakt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1