15 Van Dijke verhuist naar Vijfsluizen Omgewaaide boom richt ravage aan imm$m D66 op de bres voor groene Oranjebuitenpolder Rotterdams Dagblad Wethouder Van der Windt wil bewoners langs oude havens Directeur Linders van Dienstencentrum voelt zich voorbij gelopen Verhuisbedrijf krijgt in nieuwbouw alles bij elkaar Oekraïne geeft toestemming doortocht Vlaardings transport Tankwagen zorgt voor stankgolf v.-1?*. Te veel rood In groene golf Pizzabezorger krijgt vals geld Schade door storm Winkeldief aangehouden Bromfietser gewond Woensdag 26 februari 1997 'i i Waterweg Vlaardingan Niet alleen rond het Buizengat, maar ook langs de oude havenkades wil wethou der K van der Windt woning bouw bevorderen. Op zijn aan dringen heeft architect Chiel Verhoeff een plan voor kanto- renbouw aan de Oosthavenkade omgezet in appartementen- bouw. Ook andere initiatiefne mers van voorstellen in die rich ting ontvangt hij met open ar men. Voorwaarden voor instemming van de wethouder van stadsont wikkeling zyn het behoud van hel historische karakter van de kades en hoge kwaliteit van de woningen. „De rijke historie van onze stad moet tot zijn recht ko men in nieuwe ontwikkelingen. Oud-Vlaardingen moeten we op poetsen en de relatie met de ri vier hersteilen* zegt hij in de laatste aflevering van de serie Volkshuisvesting in Vlaardin- gen. Op dit moment werkt aanne mingsbedrijf Werner uit Rotter dam aan een bouwplan voor het vroegere vatenterrein van Kok. Uitgangspunt daarbij is dat de karakteristieke gevel van het oude Kok-pand langs de Oostha venkade gehandhaafd blijft. Dwars hierop is de bouw van on geveer dertig woningen in een soort hofje gepland. Ontwerpers en stedenbouwkundigen stoei en nog met elkaar over hoogte en vorm. Van der Windt zegt: „Het is een kwestie van geven en nemen om tot een in de om geving passende nieuwbouw te komen? Werner met zijn partner Im- mofund hopen verder aan de Westhavenkade van de oude meubelzaak van Sprij een mo dern appartementencomplex te maken. Van der Windt zou dat bijzonder toejuichen, omdat het geheel past in zijn filosofie dat wonen een uitstekend herge bruik is van oude bedrijfspan den in het historische havenge bied. Stadsregio Hij sluit daarom ook niet uit, dat het voormalige GSD-kantoor aan de Hofiaan in de toekomst voor bewoning wordt aangepast. „Veel hangt af van beslissingen over de grootte en de huisves ting van het gemeentelijk appa raat na de vorming van de stads regio? Het karakter van de stad moet vanaf nu versterkt worden vol gens Van der Windt en daar past het hergebruik van karakteris tieke panden uitstekend bij. Evenals het verbeteren van het gezicht van Vlaardingen langs het historische water. Eerder betoogde hij al dat hij in dit kader ook streeft naar een menging van wonen en werken in het gebied tussen Buitenha ven en Koningin Wilhelminaha- ven. „Wat nu achterkant is, moet voorkant worden' zegt hij tel kens. Ook het gebied bij NS-sta- ticn Vlaardingen-Centruni vindt hij belangrijk voor die ontwik keling. Een verhuizing van het rangeerterrein van de Neder landse Spoorwegen zou de wet houder daarom toejuichen. Zie ook pagina 17: Vlaardingen in de 21ste eeuw. Hoek var Holland Peter Linders, directeur van het Dienstencen trum Hoek van Holland en als zo danig verantwoordelijk voor het Gecoördineerd Ouderenbeleid in de Hoek, voelt zich behoorlijk voorbij gelopen in de hele discus sie over de splitsing van het Geco ördineerd Ouderenwerk (GOW) en het Sociaal Kultureel Ouderen werk (SKOW). Het dagelijks bestuur van de deel- gemeenteraad wil een scheiding aanbrengen in het dienstencen- Schiedam Een tankauto waarvan de chauffeur was ver geten om het deksel te sluiten, heeft gistermiddag voor een stankgolf in Schiedam en Vlaardingen gezorgd. Bij de DCMRMilieudienst Rijnmond kwamen kort na 13.00 uur in totaal zo'n 45 klachten binnen van inwoners van de twee ge meenten. De klagers spraken over een kattenpis-, uien- en gaslucht De stank was zeer indringend, maar door de harde wind was het leed ook weer snel geleden. Rond half twee 's middags meldde het bedrijf Booy Port- services, een dochter van Af valverwerking Botlek, dat op zijn terrein een tankauto was weggereden met een open dek sel, Daarbij was een gedeelte van de inhoud uit de wagen ge klotst. De vloeistof bestond voor een deel uit mercaptaan en de lucht die deze chemische stof afscheidt, komt overeen met de in de klachten beschre ven stank. De DCMR heefteen onderzoek ingesteld naar het incident. Bij de politie in Utrecht kwam ook een klacht binnen over stankoverlast De woordvoer der van de DCMR sluit niet uit, gezien de harde wind. dat het daarbij ging om een overge waaid restant van de stankgolf uit de Botlek. trum. Daarnaast wil het bestuur komen tot één professionele orga nisatie voor de aansturing van de vrijwilligers die werkzaam zijn op het gebied van sociaal-cultureel werk in Hoek van Holland. Vol gens portefeuillehouder D. Du- kers van welzijn is de ouderen zorg op dit moment erg verbrok keld. Bovendien heeft het bestuur van het dienstencentrum aange geven dat er op korte termijn ver anderingen moeten komen ten aanzien van de ouderenzorg in Hoek van Holland. Tijdens de inspraakronde die gis teravond vooraf ging aan de be handeling van het splitsingsvoor- ste! in de commissie welzijn van de Hoekse deelgemeenieraad, kraakte Linders de gepresenteer de plannen. Het gaat daarbij niet zozeer om het splitsingsvoorstel, want dat beschouwt hij ook als noodzakelijk. Het gaat hem meer om de manier waarop dat nu ge beurt. 'Onzin' „De stukken wekken de indruk dat er een gedegen onderzoek is gedaan naar positie, taken en mo gelijkheden voor het GOW, Maar dat is beslist niet zo. In opdracht van Human:tas aan Zee heeft de heer Van Rootselaar met een aan tal personen en instanties ge praat. Maar hij heeft het niet no dig gevonden om met het bestuur of het personeel van het Diensten centrum te praten. Daarom is het stuk over de nieuwe opzet niet op feiten gebaseerd, het is slecht on derbouwd en het bevat soms klinkklare onzin,"' zo stelde Lin ders. Hij vroeg zich af waarom de deel gemeente nu nog eens 41.000 gul den wil uittrekken voor een on derzoek dat kennelijk al gedaan is. „Het enige antwoord daarop kan zijn: omdat het onderzoek niet onafhankelijk was," Linders constateerde dat door het streven naar steeds meer thuiszorg er toch al lange wachtlijsten zijn ont staan, terwijl aan de andere kant verzorgingshuizen bedreigd wor den met leegstand. In de deelraadsvergadering van 13 maart zal de scheiding tussen GOW en SKOW cr waarschijnlijk wel doorkomen, maar voordien moeten er in het definitieve voor stel nog heel wat plooien glad wor den gestreken. Door Jan Rozendaal Schiedam Het Schiedamse verhuisbedrijf W. van Dijke gaat zich vestigen op het bedrijventerrein Vijfsluizen. De afgelo pen week zijn de palen voor een opslagloods en kantoor de grond ingegaan en volgende week wordt de vloer gestort, waarna de bouw volgt. In mei moet de nieuwbouw klaar zijn. Het verhuisbedrijf, dat naast de nieuwbouw van het aannemings bedrijf W. A. M. Bergwerf komt, zit nu verspreid over diverse plaatsen. W. van Dijke sr.: „Ons kantoor zit aan de Jan Steenstraat in Schiedam. De meubelopslag hebben we in Rotterdam-Om moord ergens. Onze liften staan by een collega m de 's-Gravenpol- der en de vrachtwagens langs de 's-Gravenweg. Nu krijgen we alles bij elkaar en dat is natuurlijk een stuk makkelijker."' Van Dijke sr. heeft stnds enige tijd de leiding van zijn vader over genomen. Hij is de vierde genera tie die in het verhuisbedrijf zit. „Met de verhuizing," zegt senior, ..is ook gerekend op eventuele uit breiding. We hebben wat meer grond gekocht dan wat we nu ge bruiken." W. van Dijke - niet te verwarren met H. van Dijke, ook een Schiedams verhuisbedrijf- is met acht personeelsleden en drie vrachtwagens niet zo'n groot be drijf. Daarom past het ook 'won derwel' in de visie die de gemeen te Schiedam op Vijfsluizen heeft, legt L. van Huijgevoort uit. Het hoofd van economische za ken van de gemeente: „Grofweg willen vnj handel- en transporton dernemingen. of lichte industrie Bovendien is W. van Dijke een Schiedams bedrijf waarmee we werkgelegenheid veilig stellen En ook que schaal past het prima Wij streven naar wat kleinschali gere bedrijven en met duizend vierkante meter past deze onder neming cr prima in." Nog 13 hectare Ook de Schiedamse BMW-dealer Kalfsbeek is al aan de slag op Vijf- sluizen en verder staat cr een bord dat er een bedrijfsverzamel gebouw komt. Op het reclamebord van de ge meente langs de Vlaardingerdijk zijn 16,15 en 14 achtereenvolgens doorgestreept- er is nog 13 hectare beschikbaar, „Het gaat inderdaad de goede kant op." zegt Van Huijgevoort, die verklapt dat er 'dit jaar nog een paar grote jongens aan zitten te komen*. „Ik heb goede hoop dat wc aan het einde van dit jaar toch een stuk of vijf, /es panden heb ben gerealiseerd." Daarmee begint Vijfslui/en eindelijk een beetje te lopen „Be gin jaren negentig hebben we het terrein van Wilton-Fijenoord te ruggekocht Nadat het deel waar Thom. H van de Boon onder meer zit snel bijna vol was. is er de afge lopen twee, driejaar de klad in ge komen. Dat geldt overigens niet alleen voor Schiedam, maar was regionaal zo. „Nu merken we gelukkig dat er een beetje een opleving is. Na tuurlijk heeft dat ook te maken met het feit dat de metro er nu concreet komt En de Tweede Be- neluxtunnel met de hele aanslui ting op de Vlaardingerdijk. Dat wisten we natuurlijk allemaal, maaar nu is 2001 of -2 binnen af zienbare tijd Voor een aantal be drijven waarmee we gesprekken hebben gehad was dat erg belang rijk." Toch heeft de gemeente volgens Van Huijgevoort nooit overwogen om het toelatingsbeleid bijte stel len. „Nee. absoluut niet. We had den een bepaald doel voor ogen met Vijfsluizen en daaraan heb ben we vastgehouden. Als we alle aanvragen van gnntboeren had den gehonoreerd, dan was Vijf- sluizen nu vol geweest. Maar we wilden een hoogwaardig uiterlijk. Ook voor de bewoners van Schiedam-West. Anders hadden die nu tegen bergen grint aan zit ten kijken. Voor dat soort bedrij ven. de puinbrekers en grondrei- nigers. hebben we m Schiedam de Wilhelmmahaven. Die willen we met op Vijfsluizen." Een 18 meter lange boom heeft gisteren In de Sperwerlaan In Vlaardingen een grote ravage aangericht. Door de storm ging de boom om en kwam terecht in vier tuinen. Daarbij werden enkele schuren en schuttingen geplet. De boom kwam tegen één woning aan. Stenen schoten los uit de muur en ook de dakrand bleef niet ongeschonden. De boom blokkeerde de toegang tot de woningen. De brandweer moest er aan te pas komen om de mensen weer in de woning te laten. De boom is in stukken gezaagd. Volgens een woordvoerder van de brandweer heeft de omgewaaide boom voor zeker 15.000 gulden schade aangericht. Foto Roei Dijkstra VlaardingenDe toestemming is eindelijk binnen, maar toch zal het nog twee weken duren voor dat de vrachtwagen met hulpgoe deren op de plaats van bes tem ming in de Oekraïne zal staan. De Vlaardingse hulpverlener Bea Kluiters van de Stichting Spoet nik wacht al meer dan een maand op toestemming om met het transport door te mogen. Nu het verlossende woord is ge sproken is ze alles behalve opge lucht. „Natuurlijk is het goed voor de chauffeur. Hij heeft enorm in spanning gezeten. De ontvangende organisatie wilde pas betalen als de goederen zijn afgeleverd en toen werd hem ge zegd dat hij dan 3000 dollar moest betalen en daar raakte hij behoor lijk van in paniek." Het wachten is nu op een stempel van de douane. De verwachting is irAAt* dat dat zeker twee weken zal gaan duren, In de vrachtwagen die nu al enkele weken aan de grens met de Oekraïne staat, ligt onder meer kledi ig en voedsel. Het eten zit dan wel in potten ver pakt, maar toch vreest KLuiters voor de lading. „Het heeft daar 25 graden gevroren. Ik weet niet of die potten daar wel tegen kun nen." De autoriteiten in Kiev weiger den halverwege januari de vrachtwagen met hulpgoederen in te klaren. Alleen als Kluiters zo'n zestigduizend gulden belas ting zo betalen kon het trans port meteen naar de plaats van bestemming door. Het transport kon worden tegen gehouden op basis van een nieu we wet Sinds 1 januari moet vol gens de Oekraïnse autoriteiten ook over hulpgoederen belasting worden betaald. Dit om te voor komen dat westerse bedrijven onder het mom van liefdadigheid handel dreven met de Oekraïne. De echte hulpverleners waaron der Kluiters werden direct met die nieuwe wet geconfronteerd. Inmiddels is er echtereen resolu tie aangenomen waardoor voor humanitaire transporten niet be taald hoeft te worden. Maar deze resolutie is nog niet als wet vast gelegd en daardoor blijft de Stichting Spoetnik geheel afhan kelijk van de goede wil van de Oekraïnse autoriteiten. De hele gang van zaken rondom het transport naar de Oekraïne zit Kluiters erg dwars, In de Tweede kamer zijn al wagen ge steld over de nieuwe wetgeving over hulpgoederen en ook de au toriteiten van de Oekraïne wor den door Kluiters actief bena derd. .„Een brief aan de Oekraïn se ambassadeur gaat vandaag nog de deur uit. Hij moet maar eens komen kijken wat we hier allemaal doen."' Veel belangrijker is dat de Vlaardingse van de Oekraïnse autoriteiten wil weten of die achter de Stichting Spoet nik staan. „Als die ambassadeur zijn steun geeft en ook meteen een begeleïdendebriefgeeftvoor de volgende transporten dan zijn we al een heel stuk verder," Maar door de tegenslag in het vervoer laat Kuiters zich niet stoppen. Het inzamelpunt in Vlaardingen heeft sinds kort pro fessionele stellingen, en nog be langrijker die stellingen staan al weer vol. „We kunnen zo weer twee vrachtwagens vullen, maar ik wil wel eerst weten of de Oekraïnse autoritieten achter ons staan." Maassluis D66 in Maassluis maakt zich zorgen over het feit dat 'iedereen' maar van alles wil met de Oranjebuitenpolder. Pro vincie en Westland willen er, stra tegisch vlak langs de Nieuwe Wa terweg, een agrarisch distributie centrum (ADC) bouwen. Diezelf de partijen willen ook de tweede ontsluitmgsweg voor Hoek van Holland door het natuur- en recre atiegebied net ten westen van Maassluis laten lopen. En Maas sluis wil de Oranjebuitenpolder houden zoals-ie is: behouden voor groenen natuur. In een vandaag aan Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland en de Tweede Kamer geposte brief legt de Maassluise D66-fractie die standpunten nog eens haarfijn uit. Tijdens de beraadslagingen van de commissie voor stads- en milieubeheer bleek gisteravond dat de democraten de mening van de hele gemeenteraad hierin ver woorden. De commissie werd ge vraagd een standpunt in te ne men over het eindrapport van de werkgroep die drie vananten voor de tweede weg naar Hoek van Holland heeft onderzocht. Vriend en vijand zyn het erover eens dat die weg er moet komen omdat het op de Maasdijk heel vaak file rij den is. Alleen hoe is nog de vraag. De voorkeur van Maassluis gaat uit naar een aansluiting op de A20/N213 by Westerlee, langs het Oranjekanaal. „Hoewel elke ont- siuitingsvariant een doorsnijding is van het gebied Oranjebuiten polder en ons tegen de borst stuit, zou. als het er toch van moet ko men. deze variant onze voorkeur hebben," aldus Ü66. Maassluis re deneert dat deze optie het best aansluit by de eventueel aan te leggen Oranjetunnel cn de vci- hngroute. Behalve dat de overige twee on derzochte varianten de Oranje buitenpolder 'onherstelbaar be schadigen', wijst D66 er op dat dc ontsluiting van Maassluis in de verdrukking komt. Beide opties sluiten aan bij het transportcen trum Coldenhove/afslag Maas- sluis-West En. zo bleek gister avond uit opmerkingen van onder anderen J van der Kolk (RPF/ SGP/GPV), daar zijn nu al zoveel strubbelingen Nu is het trans portcentrum -dat van Maasland is. maar dicht tegen Maassluis aan ligt - toch al een doorn in het oog van Maassluis. Daar komt nog eens bij dat de verkeerslichten zo zijn afgesteld dat vrachtwagens die het transportcentrum verlaten automatisch groen licht krijgen. Van der Kolk drong er bij Storm op aan om een andere afstelling van de verkeerslichten te beplei ten De wethouder zei het pro bleem te erkennen, maar kijkt ook met lede ogen toe omdat hy over de gemeentegrens nu een maal met zo veel te vertellen heeft. Maassluis De groene golf op de Laan 1940-1945 in Maassluis werkt niet. De klacht is even simpel als dodelijk: de auto's moeten te vaak wachten voor een rood verkeerslicht Terwijl het bij een groene golf juist de bedoeling is om het autover keer op een verantwoorde, ge lijkmatige snelheid de stad door te loodsen. Wethouder J. Storm van Maas sluis kent het probleem en weet ook de oorzaak: De ver keerslichten op de kruising met de P. C. Hooftlaan krijgen te weinig stroom. „ENECO slaagt er niet om voldoende spanning op de verkeerslicht- installatie te zetten. Daar wordt momenteel aan ge werkt," aldus de wethouder. De verwachting is dat het eu vel over een maand is verhol pen. Schiedam Een 16-jarige Schiedamse pizzabezorger heeft gisteravond een vals briefje van honderd gulden gekregen toen hij een pizza bezorgde op de Nassau- laan. De bezorger ging met de piz za naar het opgegeven adres, maar voordat hij daar kon aanbel len werd hij aangesproken door een persoon die zei dat de pizza voor hem was. De betaling vond op straat plaats. Eenmaal terug in de pizzeria ont dekte de Schiedammer dat hij een vals briefte van honderd had ont vangen. Het door de valsbetaler doorgegeven telefoonnummer was onbereikbaar en ook op het opgegeven adres was niemand aanwezig. Schiedam— De harde wind heeft gisteren veel schade veroorzaakt aan diverse panden en objecten. Op het Johann Straussplein in Schiedam ging een scliilderslift die tydelyk aan het dak van een flat was bevestigd schuiven door de wind. Na overleg met de brand weer werd besloten de lift te ver wijderen, In Vlaardingen werden twee auto's op het Messehaert- plein beschadigd door rondvlie gende boomtakken. Bij woningen op het Liesveld raakte een: deel van de dakbedekking los door de windstoten. De brandweer heeft de platen weer tijdelijk vastgezet om gevaar voor het winkelend pu bliek te voorkomen. De Bilderdijklaan in Maassluis moest gistermorgen worden afge zet. Door losgeraakte delen van een flatgebouw was schade ont staan aan een aantal auto's. Omdat het gevaar bestond dat nog meer delen los zouden raken werd beslote n de weg af te sluiten. Bft een school aan hst Kastan^s- dal in Maassluis waaide gister middag een deel van het dak weg. De brandweer heeft het dak gere pareerd. Vlaardingen Na een korte ach tervolging is gistermiddag een 17- jarige winkeldief uit Vlaardingen aangehouden. De jongen had uit een winkel op het Veerplein twee geluidsboxen weggenomen. Een oplettende winkelbediende en een politie man in burger achtervolgden de dief waarna hy kon worden aan gehouden. Vlaardingen Een lS-jarige Schiedamse bromfietser is gister avond gewond geraakt op de Schiedamseweg bij een aanrij ding met een personenauto. De bromfietser had geen voorrang verleend aan een 39-jarige auto mobilist uit Vlaardingen. De Schiedammer kwam ten val en werd met hoofd- en nekletsel overgebracht naar het Holy Zie kenhuis. Na onderzoek en behandeling kon hij weer naar huis. Hij kreeg nog wel een proces-verbaal voor het rijden op een opgevoerde brommer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1