10 Klachten over eigen bijdrage thuiszorg Politici willen imago oppoetsen Paalwoning als etalage voor nieuwe attractie 'Extreem-rechts zoekt aanwas onder kinderen' van Blijdorp Nieuwe omleidingsweg oplossing Zevenhuizen Kopstukken drugsbende cel in voor smokkel fej?' «te* t if i Directeur: 'Verpleging te duur voor veel cliënten' Vrouwen gegijzeld Piet le Blanc m onbetaald graf Kwaliteitsprijs, voor elf parkeergarages Gerard Revet bij jubileum van Peper Rotterdams Dagblad f0* - "r /®?VvÏtO 1*"%' j 0jêï l*n Donderdag 27 februari 1997 Deze Maleise paalwoningzal worden gebruikt als educatief cen trum In Blijdorp. Tekeningdiergaarde Blijdorp Ongewenst, maar zeer welkom: een dochter voor Przewalski- moeder Tsagaan. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad zou zijn lastiggevallen door en kele Marokkaanse jongens. „Haar broer heeft een handjevol jonge ren opgetrommeld, dat bewapend met knuppels verhaal ging ha len," zegtLoekhorst. In Charlois kwamen twee groep jes van ongeveer acht jongeren te genover elkaar te staan. De ene partij bestond volgens Melsen uit aanhangers van extreem-rechts plus wat jongens uit naburige wij ken, de andere groep uit Marok kanen. „We zijn tussen de groe pen in gaan staan," zegt hij. Drie personen, twee van 19 jaar oud en een 20-jarige, werden aangehou den. Bij fouillering kwam een alarmpistool tevoorschijn. Rotterdam Extreem-rechts zoekt nieuwe aanwas onder de kinderen. Dat stelt deelraadsvoor zitter D. Lookhorst van de deelge meente Chariois als reactie op de vechtpartij tussen een groep Ma rokkaanse jongeren en jeugdige aanhangers van extreem-rechts, gisteren in de buurt van de Wolp- haertsbocht in Charlois. De deelraadsvoorzitter hierover: „Dat is iets waarin we ons mis schien wat meer moeten verdie pen." De politie kondigt verder onderzoek aan. „Het zou me niets verbazen ais we op een rustiger tijdstip bij een aantal van deze Be den nog eens voor de deur zullen staan," aldus Melsen. De politie van bureau Zuidplein heeft alle verdachten naar huis gestuurd die dinsdagavond zijn opgepakt naar aanleiding van dat opstootje in Charlois. Drie van hen waren opgepakt omdat ze bewapend met een honkbalknuppel enkele andere jongeren te bjf wilden gaan. Later werd in dé buurt een 26-jarige man aangehouden omdat hfj bij een vechtpartij was betrokken. Tenslotte werd een 20-jarige man meegenomen naar het politiebu reau, omdat hij een busje cs-gas op zak bad. Tevens biechtte hij op thuis een luchtdmkwapen te heb ben, dat later inderdaad door de politie werd aangetroffen. Knuppels Volgens hoofd P. Melsen van ba siseenheid Charlois-Noord en deelraadsvoorzitter D. Lookhorst van Charlois stonden de inciden ten los van elkaar. Aanleiding van het eerste opstootje was het feit dat eerder op de dag een meisje De politie sommeerde de jonge ren zich te verspreiden, waaraan gehoor werd gegeven. Later moest de politie echter opnieuw ingrijpen, omdat twee mannen in dezelfde wijk aan het vechten wa ren. Eén van hen, een 26-jarige man, was gewapend met een boksbeugel en werd meegeno men naar het bureau. Vervolgens zagen agenten bij een tramhalte in de buurt vier mannen staan, van wie er een stond gesignaleerd wegens verboden wapenbezit. Ook hij werd opgepakt. Zowel Melsen als Lookhorst ont kent dat er sprake is van groot schalige vechtpartijen tussen ex treem-rechts en allochtonen. „De meeste figuren die we hebben aangehouden," meent de politie man, „kennen we wel ais leden van extreem-rechts. Voor ons is echter onduidelijk wat er zou zijn gebeurd als dat meisje zou zijn lastiggevallen door blanke jonge ren. Ik denk hetzelfde." Rotterdam Klanten van Thuiszorg Rotterdam klagen steen en been over het nieuwe systeem van eigen bijdragen dat sinds 1 januari 1997 geldt. Algemeen directeur J. S. Knip- scheer uitte hierover gisterochtend zijn zorgen tijdens de ver gadering van de raadscommissie Volksgezondheid en Maat schappelijke Dienstverlening. Knipscheer waarschuwde te vens dat zorgbehoeftigen met lage inkomens door de hoge ei gen bijdragen gedwongen zullen afzien van zorg of beknibbe len op de verpleegster. De klachten over de eigen bijdra gen hebben onder meer betrek king op het nieuwe centrale incas sosysteem. Wegens bekende spreekwoordelijke kinderziekten sluipen daar regelmatig fouten in. Bovendien, meldde Knipscheer, volgen nota's pas lange tijd nadat de zorg és verleend. De eerste nota valt pas acht weken nadat Thuis zorg haar diensten heeft geleverd in de brievenbus. Daar komt bij dat de klanten dub bele eigen bijdragen betalen. Voor de verleende diensten, zoals ge zinszorg, kruiszorg en de uitleen van verpleegkundige middelen, betalen zij zowel een toegangsbij- drage - lees: lidmaatschap - als een uurbijdrage. Daardoor kan een beroep op thuiszorg behoor- lijk in de papieren lopen. Somber Knipscheer, die in de vergadering te gast was om te melden hoeveel de stichting Thuiszorg Rotterdam in het werk stelt om het probleem van de wachtlijsten te bestrijden, schetste een somber toekomst- beela van zijn organisatie, die djor grote financiële tekorten op eieren moet lopen om haar klan ten de hoeveelheid en kwaliteit van zorg te geven waar ze recht op hebben. In plaats van oplossingen voor de reeds bestaande problemen - on der meer die lange wachtlijsten - rapporteerde de algemeen direc ted.* slechts meer moeilijkheden. Wethouder Den Oudendammer van volksgezondheid vindt dan ook dat hij en Knipscheer snel de koppen bij elkaar moeten steken. Want weliswaar heeft het Rotter damse gemeentebestuur geen di recte verantwoordelijkheid voor het reilen en zeilen van Thuiszorg Rotterdam, met het oog op de nieuwe gemeentelijke Wet op de Bejaardenoorden (WBO) blijven Knipscheer en Den Oudendam mer 'bondgenoten'. Want ook in de nieuwe gemeente lijke budgetten voor de bejaar- RotterdamDe withandgibbons, de apen met de lan ge armen die zich hoog in de bomen slingerend voortbewegen, worden de hoofdbewoners van de Ma- leise Bosrand, een nieuw stukje Azië in de Diergaar de Blijdorp. Aan de Maleise Bosrand wordt nog hard gewerkt Het eerste deel zal naar verwachting in juli van dit jaar worden geopend, het tweede deel volgt dan begin volgend jaar. De bosrand wordt in de dierentuin aangelegd tussen de Van Aerssenlaan, de peilkaanvijver, het steppege bied, en de'apemöts.'Hergëbïed is zo'n anderhalve hectare groot én biedt een mengeling van verschil lende bosrandbiotopen zoals die in India, Maleisië en Indonesië te vinden zijn. De gibbons krijgen er een eigen eiland/ Verder is er plaats voor hertezwijnen, lierherten; 'anoa's (dwergbuffels), tijgerkatten en pauwachtigen. In het tweede deel van de bosrand komen de ban- tengs (wilde runderen), Indische antilopen en vissen de katten. Opvallend wordt hetLonghouse, een Mal eise paalwoning, die zal worden gebruikt als educa tief centrum. De paalwoning zal grotendeels aan het zicht worden onttrokken door dichte beplanting. Vanaf de Van Aerssenlaan zal het longhouse echter wél goed zichtbaar zijn en zo als het ware de etalage van Blijdorp zijn. In het eerste deel van de bosrand komt een nieuw - stallencomplex, waarvoor twee door Blijdorp-archi- tect Van Ravesteyn ontworpen gebouwen moeten wijken. Eén van de twee optrekjes wordt tijdelijk op geslagen, de ander wordt verplaatst en zal bij de apenrots als horecagelegenheid worden ingericht. In het nieuwe stallencomplex krijgen de bezoekers straks uitleg over de bemoeienis van Blijdorp bij in ternationale fokprogramma's en andere natuurbe schermingsprojecten. In de Maleise Bosrand komen ook diverse speelob- jecten voor kinderen. Bij het gibboneiland komt een speeltoestel waarop de slingerende apen kunnen „worden geïmiteej J De vissende katten kunnen wor den geobserveerd vanuit een holle boomstam, waar van het uiteinde in het water ligt en daarmee voor de .katten een natuurlijke omgeving vormt. De familie Przewalskipaarden is vorige week uitge breid met een veulen. De dochter van moeder Tsa gaan is eigen ongewenst omdat de internationale fok van deze van origine wilde paarden inmiddels zo suc cesvol is dat de soort niet langer in aantal bedreigd is. De vader van het nieuwe veulen, Bochin, heeft ruim tien maanden geleden Blijdorp verlaten. En omdat de draagtijd van elf maanden bijna was verstreken werd verondersteld dat de laatste activiteiten van Bo chin zonder resultaat waren gebleven. Met de ge boorte van een veulen was dan ook geen rekening meer gehouden. De familie Przewalskipaarden in Blijdorp wordt in middels aangevoerd door een onvruchtbaar manne tje. Het nieuwe veulen, dat het dus zonder haar echte vader moet stellen, luistert naar de naam 'horse with no father', paard zonder vader. De Diergaarde Blijdorp is afgelopen weekeinde tij dens een internationale conferentie van dierentui nen in het Deense Aalborg onderscheiden. Blijdorp kreeg de prijs voor de beste dierentuingids: een han dig boekje van bijna honderdpagina's en met twee honderd kleurenafbeeldingen van alle diersoorten en hun verblijven in Blijdorp. Voor kinderen heeft de Rotterdamse dierentuin de komende weken onder de noemer 'eitje' een eier-ont- dekkingstoeht. In Blijdorp staan diverse informatie panelen met wetenswaardigheden over alle soorten en maten eieren. Runderen kunnen ook in een eier schaal kruipen en op sommige dagen is er zelfs een 'eioloog' die een handje helpt bij de ontdekkings tocht. denzorg dreigt een miljoenente kort te ontstaan. Volgens Knip scheer is in het thuiszorgbudget in Rotterdam in de loop van dit jaar een tekort van 9 miljoen gul den ontstaan. Daardoor zijn zoge noemde 'schaarste-ïngrepen' on vermijdelijk. Knipscheer ziet geen mogelijkheid meer te bezui nigen door efficiënter te gaan werken. Vorig jaar ontnam Thuis zorg Rotterdam wegens geldte kort haar klanten een kwart van de huishoudelijke hulp. Met zorgverzekeraar Zilveren Kruis onderhandelt Thuiszorg op dit moment over de maatregelen voor het komend jaar. Mogelijk zal de stichting een hogere drem pel moeten opwerpen voor de zorg. Dat wil zeggen dat niet ie dereen zonder meer aanspraak meer kan maken op thuiszorg. Met andere woorden: potentiële klanten zullen aan strengere ei sen moeten voldoen. Ook is Knipscheer van plan zijn uiterst knellende budget aan de verantwoordelijk staatssecretaris Terpstra voor te leggen. De 30 mil joen gulden die zij vorig jaar na lang aandringen voor de thuis zorg beschikbaar stelde is op. Toen dat geld beschikbaar kwam, waarschuwde Knipscheer al dat dit 'een druppel op een gloeiende plaat' zou zijn. Maar Terpstra ne geerde deze signalen en ging door met haar bezuinigingsoperaties. KuUerdain De Rulteidamse politie heeft vanoch tend vroeg een vreedzaam einde weten te brengen aan een enkele uren durende gijzelingsactie in een huis aan de Wijmerts in Zevenkamp. Een man had na een avondje stappen twee vrouwen meegenomen naar zijn huis. Daar aangekomen kregen de drie ru zie en wilden de vrouwen weg. Eén van hen kon ont snappen aan de gewapende man en waarschuwde de politie. Die hield een arrestatieteam achter de hand tijdens onderhandelingen met de man. Rond vijf uur gaf de man zich over en werd ingerekend. Rotterdam De Rotterdamse po litiek moet zich beter aan de bur gers verkopen. De bevolking weet nu onvoldoende waar de gemeen teraadsleden mee bezig zijn en wat het beleid van de gemeente is. De politici mogen dat zichzelf ook aanrekenen, luidt de conclusie van een werkgroep van zeven raadsleden. Dit gezelschap doet een aantal aanbevelingen om de negatieve beeldvorming in de re latie tussen kiezer en gekozene te wijzigen. De aanbevelingen staan in de rap portage 'Ruggespraak', die bin nenkort in de raadscommissie al gemene bestuurlijke zaken wordt besproken. Daarbij wordt dan eveneens een notitie over de werkdruk van raadsleden betrok ken. Want wanneer de aanbeve lingen worden overgenomen, krij gen plaatselijke politici het nog een stuk drukker. Maatregelen om daar iets aan te doen zijn dan absolute noodzaak, stelt de werk groep. De raadsleden steken nadrukke lijk de hand in eigen boezem. De reden dat burgers weinig van de politiek begrijpen zou er mede in zijn gelegen dat de raadsleden on duidelijk of te lang spreken, nau welijks iets uitleggen aan het pu bliek en zich te weinig bemoeien met debatten tussen burgers en ambtenaren. De gemeenteraad moet minder 'leunen' op kranten, radio en tele visie, zo luidt één van de veertien aanbevelingen. Belangrijke be sluiten komen via de media wel naar buiten, maar de achtergron den en nuances komen te weinig aan bod. Vaak lijkt het net alsof de gemeenteraad alleen maar una nieme besluiten neemt. De raad zou zelf na afloop van een verga dering een helder geschreven ver slag moeten verspreiden. Daarin moet dan ook staan welke partij en ergens voor of tegen hebben gestemd en waarom. De bestaande voorlichting zou volgens het raport 'Ruggespraak' niet helder genoeg zijn voor gewo ne mensen. Folders en adverten ties moeten belangrijke punten, die op de agenda van commisie- of raadsvergaderingen staan, al we ken van tevoren aankondigen. Verder zou iedereen het debat in de raadszaal moeten kunnen vol gen. Details moeten op papier ko men, zodat het debat zich op de kern van de zaak kan richten. Wethouders en raadsleden moe ten hun vragen en antwoorden niet opzouten tot iedereen aan het woord is geweest, maar sneller op elkaar reageren. Zevenhuizen—Een nieuwe omlei dingsweg bij Zevenhuizen lijkt de beste oplossing om het doorgaan de verkeer om de kom van de dorpskern van Zevenhuizen te leiden. Dit concludeert Gedepu teerde Staten (GS) van Zuid-Hol land naar aanleiding van het on derzoeksrapport Traverse Zeven huizen. Een omleidingsweg ten oosten van Zevenhuizen, die aanlsuit op rijksweg A12, ter hoogte van Wad- dinxveen/Moordrecht lijkt de meest haalbare variant. Als de sta tencommissie verkeer en vervoer met het voorstel instemt, gaan GS de minister van verkeer en water staat vragen om de aanleg van de weg in haar plannen op te nemen. In het onderzoek stond de provin ciale weg N219 centraal als ver bindingsweg tussen de rijkswe gen Al 2 en A20. Door het intensie ve gebruik van deze weg wordt de kwaliteit van het woon- en leefmi lieu van het centrum van Zeven huizen te veel aangetast. Een nieuwe omleidingsweg lijkt hier voor de oplossing. Bloemen als aandenken aan net afge brande wa renhifis: 'le dereen is na de brand ge woon door o i ijvert wer ken Fotolngnd vanBeeK Bleiswijk Het warenhuis van de familie Haitsma uit Bleiswijk is vermoedelijk aan het einde van de volgende week weer in bedrijf. Het gemeentebestuur heeft de voormalige garage Brandhorst aan de Dorpsstraat aangeboden als tijdelijke locatie, nadat vorige week het warenhuis aan de Karei Doormanlaan volledig afbrandde. De familie is nu hard aan het werk om de tent zo snel mogelijk weer open te krijgen. T. J. Haitsma: „We doen onze uiterste best om volgende week zaterdag weer open te zijn. Het grootste pro bleem is de vloer die nog moet worden gestort. Zit dat niet mee, dan wordt het de maandag daar op." De gemeentevoorlichtster: „Haitsma kan het pand voor twee jaar of langer van ons huren. Het heeft natuurlijk een wat kleinere oppervlakte als de oude locatie. Het is wel de bedoeling dat de ga rage uiteindelijk wordt afgebro- ken." De gemeente houdt er rekening mee dat een nieuw warenhuis op de puinhopen van het afgebrande pand zal verrijzen. Van Donk: „Daarnaast kan er een extra win kelvestiging komen in het dorps centrum," Haitsma zelf is nog niet 20 zeker over de nieuw te kie zen locatie: „Waar we uiteindelijk heen gaan weet ik helemaal nog niet. Bovendien zijn we nog wel een tijdje bezig met procedures en het aanvragen van vergunnin gen." Vorige week dinsdag brandde het Warenhuis Haitsma aan de Karei Doormanlaan af. Morgen wordt begonnen met de sloop. Haitsma: „Vanavond gaan we met het gehe le personeel daar nog bloemen leggen, als laatste afscheid. We hebben met ons personeel het beste team van Nederland. Ieder een is na de brand gewoon thuis door blijven werken. We gaan ge woon door, zo hard de lepel gieten ken." Het recherche-onderzoek naar de oorzaak van de brand loopt nog. Rotterdam—De rechtbank in Rot terdam heeft gisteren drie kop stukken van een drugsbende ver oordeeld tot gevangenisstraffen van achttien tot veertig maanden. Hoofdverdachte W.F. (49) uit Rot terdam kreeg de langste straf. Hij gaf leiding aan de Nederlandse poot van een criminele organisa tie, die zich bezig hield met de smokkel van wiet en grondstoffen voor de aanmaak van chemische drugs, waaronder speed en XTC- pillen. Officier van justitie mr. A. van Wijk had zes jaar cel en een boete van 100.000 gulden tegen de bendeleider geëist. Zijn levens partner J. van der E. (45) kreeg 24 maanden, waarvan zes voorwaar delijk na een eis van driejaar. De Amsterdammer G. van den B. (49) moet dertig maanden de cel in. De officier van justitie had tegen hem vier jaar geëist De bende vervoerde grondstoffen voor che mische drugs van Rusland naar Nederland. Dat gebeurde via een expeditiebedrijf dat was opge richt door een Britse politie-infor- mant. Officieel ging de lading naar een laboratorium in Kenia. Maar in werkelijkheid bracht de organisa tie de stoffen naar illegale drugs fabriekjes in Nederland en Bel gië. RotterdamPiet le Blanc rust in vrede, maar op zijn graf ligt nog een onbetaalde rekening- Toen de bekende Rotterdamse straat- en krocgsaxofonist rdp vrijdag 13 december in Crooï- wijk ter aarde werd besteld, zegden velen van zijn 'vrien den' een financiële bijdrage toe om de begrafenisonderne mer te betalen. Het bleken loze beloften te zijn. Imre Jonkers en Nico Tempelman, die het initiatief namen om de uit vaart van De Saxman Je orga nise ren en te omlijsten roet een muzikaal saluut, hebben tot nu toe nauwelijks geld zien binnenkomen. rj£ Daarom hebben ze op diverse alcoholische trefpunten in Rot terdam een oproep neergelegd. Als meer geld dan strikt nodig is mocht worden gestort, wil len Jonkers en Tempelman een gedenksteen plaatsen op Piets graf op de begraafplaats Crooswijk. -n ui Een jaar voor zijn dood was de cultfïguur Piet le Blanc nog het stralend middelpunt van een te zijner ere opgezet gala in Luxor. Bij zijn begrafenis bleek de weduwe zijn saxofoon te hebben gesleten aan ött dierenwinkel in ruil voor ew aanzienlijke hoeveelheid pöë- zenvoer. Het Historisch seum kwam over de brug met geld voor de dierenwinkel, dat de saxofoon aan de collec tie kon worden toegevoegd Rotterdam Elf parkeergarages in de regio Rotterdam zijn {be loond met een Euopean Standard Parking Award omdat zij voldoen aan zeer hoge kwaliteitsnorntèn. Het gaat om negen garage?'in Rotterdam en garages in Vin dingen en Spijkenisse. In Rotter dam en omgeving zyn 43 parkeer garages geïnspecteerd. Twee jaar geleden zijn alleen de Rotlerdahv se parkeergarages onderzocht. Toen voldeden er zeven aan" de strenge Europese normen. v De prijzen worden toegekend ékn parkeergarages die verregaande maatregelen hebben genorifen om de kwaliteit van de garage le verbeteren. Er worden strengeèi- sen gesteld op het gebied van hei ligheid en comfort. Onderdéel van de inspectie vormde eenjÖp- derzoekje naar wat in de garage was gedaan om auto-inbraak te voorkomen. 1 •o De beloonde parkeergarages zyn: Sint Jacobsplaats, Schouwbürg- plein, Correct, AH/Benthuöér- straat, Beurs/WTC, V&D/WTC, Bijenkorfgarage, Parkeergarage Weena, Plaza, Centrumgarage'in Spijkenisse en Parkeergarège Liesveld in Vlaardingen. [- De prijzen zijn toegekend door een jury van ANWB, regiopohtie Botterdam-Rijnmond, de ge meente Rotterdam, de Kamerman Koophandel en de Vereniging van Exploitanten van Parkeergarages in Nederland. Rotterdam "Volks schrijver' Gerard Reve zal de viering het vijftienjarig ambtsjubi leum van burgemeester Peper in maart, opluisteren. Rey§ kondigt dat zelf aan in het ty<*- schrift Elsevier van deze week „Hij is een rechtschapen man," zegt Reve in het inter view over Peper. „Hij is gewél dig in mij en mijn werk geïnte resseerd, al geloof ik niet dat hij veel gelezen heeft." De bedoeling is dat Reve tij dens de festiviteiten een voor dracht zal houden. In Elsevxèt laat hjj al voorzichtig doorsche meren wat hij in die voój^' dracht zal zeggen:„Ik ga niefc vertellen over politiek of de ac tuele situatie of hoe heet hei Gewoon een voordracht Ik ze£ alleen: jij bent geen socialist, jij bent een fatsoenlijke mam - En dan zeg ik: de enige goede socialist is een dode socialist3' Peper werd op 18 maart 19$2 geïnstalleerd als burgemeester van Rotterdam. Hij was de ci& volger van de populaire burge meester Van der Louw, die uit Rotterdam vertrok om een n§- nisterspost te vervullen in het kabinetVanAgt-DenÜyl. m

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2