11 Meer geld na gedwongen vertrek uit sloopwoning Bomen 'rijden' door de stad Met zelfgemaakte lampionnen naar de draak Rotterdams Dagblad Kijk voor nog meer regionieuws elke avond TV Rijnmond. Eis twaalf jaar tegen moordende geobsedeerde minnaar 'Ik weet natuurlijk ook wel dat verhuizen meer geld kost' Hafkamp verbaasd over kritiek vanuit binnenstad Binnenstad: geen supermarkt in Sluispolder nHmi Lekkages en tocht in seniorentoren Winkeldief aangehouden Aangehouden na burenruzie Auto belandt in een sloot Verstopt in een trailer Waterweg Vrijdag 28 februari 1997 Vlaardingen Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad van Vlaardingen de verhuiskostenvergoeding verhoogd. Het gaat daarbij om een bijdrage in de kosten die mensen moeten maken omdat ze hun huurwoning in verband met de sloop er van uit moeten. In plaats van 4000 gulden is dat bedrag nu 4500 gulden. De verhoging is met terugwer kende kracht per 5 november 1996 ingevoerd. Daarmee geldt het nieuwe bedrag voor de 212 huishoudens voor wie vorig jaar is besloten hun woning te slopen in verband met de opknapbeurt van deWestwijk. Een aantal fracties verlangde in eerste instantie een forsere verho ging. GroenLinks wilde de ver goeding verdubbelen en de Socia- Schiedam Met Verbazing' en 'enige teleurstelling' heeft wet houder L.A. Hafkamp gisteren de kritiek op de gemeente in het Rotterdams Dagblad gelezen. De gemeente doet volgens de winkeliers van het winkelcen trum De Nieuwe Passage te wei nig aan de binnenstad en ook het parkeerbeleid werkt niet in de hand dat klanten naar hel Schïedamse winkelhart worden getrokken. „Het versterken van de binnenstad is in volle gang," zegt de verbaasde wethouder. „Binnenkort komen twee nota's uit over de mogelijke verbete ringen. We zijn daar druk mee bezig." Stap voor stap worden verbeter ingen doorgevoerd, zegt Haf kamp. „Maar het is helaas niet zo dat alles in één keer kan ge beuren. Er zijn dingen die je lie ver gistrien had gedaan dan morgen, maar zo werkt het meestal niet" Het centrumge bied moet volgens de wethouder als één samenhangend geheel worden gezien. „Naast de win kels is er ook het culturele aan bod in het centrum. Dat kan niet los van elkaar worden gezien." Binnen het stadskantoor is het afgelopen jaar 70.000 gulden vrijgemaakt voor de stadspro motie. „Dat is een bescheiden bedrag, dat weet ik. Daar kun je nog niet heel veel mee, We wil len de binnenstad als een totaal product promoten en dan vraagt het enige tijd om jUles goed op een rijtje te zetten." De kritiek van de winkeliers op het parkeerbeleid in de binnen stad wij st Hafkamp resoluut van de hand. „Een aantal jaren was er Memaal geen sprake van een beleid en toen werden auto's overal maar op de stoep gepar keerd. Daar was ook niemand blij mee." Binnenkort zal de wethouder met een evaluatie over het parkeren in de binnen stad komen. „Aan de bewegwij zering moet nog wel wat worden gesleuteld, maar er is ruimte ge noeg. De parkeergarage staat niet altijd vol." De winkeliers in de binnenstad zouden ook de hand in eigen boezem kunnen steken, vindt Hafkamp. ..Als je bijvoorbeeld de uitspanningen op de Hoogs traat ziet dat is allemaal niet echt wervend De winkeliers zouden het allemaal zelf ook veel gezelliger kunnen maken," is zijn stellige mening. Dat het met de binnenstad wat gaat wor den, daar is Hafkamp wel van overtuigd. „Het zal alleen maar beter gaan." Zie ook pagina 13; Middenstan-/ der ergert zich aan slechte ima go van binnenstad Maassluis De winkeliers van de binnenstad willen niet dat er een grote supermarkt komt in de Sluispolder. Een woordvoerder van het Bestuur Binnenstad, de winkeliersvereniging, is bang dat het toch al zo moeilijk draaiende centrum 'tussen wal en schip komt als de plannen doorgaan. De Woning Stichting Maassluis wil op de plek van de Caland-LTS aan de Mesdaglaan 110 woningen en een supermarkt bouwen. De binnenstad-winkeliers vrezen dat met een grote supermarkt op een flinke steenworp afstand, er geen enkele andere kruidenier bereid is om in het centrum te beginnen. Terwijl dat juist - zo is gebleken uit dure rapporten die b en w heb ben laten opstellen om de binnen stad weer gezond te maken- de economische impuls voor het cen trum had moeten zijn. „Een vergunning geven voor de bouw van een supermarkt aan de Mesdaglaan staat haaks op wat u zegt voor te hebben met de bin nenstad," aldus de woordvoerder van de winkeliers, die zegt 'zeer teleurgesteld' te zijn. Overigens moet de gemeenteraad nog instemmen met de plannen van de WSM. De woningstichting heeft inmiddels een bouwvergun ning aangevraagd. Het bestem mingsplan voor dit gebied voor ziet echter niet in woningen en winkels en daarom kan de ver gunning pas worden verleend na wijziging van het bestemmings plan. De gemeenteraad zal zich hierover nog voor de zomer bui gen. mj/vnrtozvo Dagelijks van 17.00 tot 24.00 uur aandacht voor nieuws, sport en cultuur uit het Rijnmond gebied. listische Partij had 6000 gulden 'redelijk' gevonden. „Het is dan simpel om tegen te stemmen, maar ik realiseer me dat Vlaardin gen in vergelijking met de omlig gende gemeenten een stuk verder gaat met uw voorstel," aldus J. van der Kolk (GroenLinks) tegen wethouder K. van der Windt. Maassluis kent geen verhuiskos tenvergoeding bij sloop van wo ningen, Schiedam betaalt 4000 gulden en Rotterdam zit daar bij na 200 gulden onder. De wethouder benadrukte in ant woord op de pleidooien van GroenLinks en SP dat het om 'een tegemoetkoming' gaat: „Ik weet natuurlijk ook wel dat verhuizen meer geïd kost." Verdubbelen „Bovendien," vervolgde de wet houder, „kunnen we met het oog op het verleden de bijdrage met opeens gaan verdubbelen. Dat staat niet in verhouding met de oude regeling en zou ten opzichte van de mensen die toen moesten verhuizen niet eerlijk zijn. En we hebben nu een van de hoogste vergoedingen." Van der Windt wees de raad er verder op dat het Fonds Stadsvernieuwing, waaruit de vcrhuisvergoedtng moet wor den betaald, de komende jaren naar verwachting fors terugloopt. Toch zal de gemeentelijke bijdra ge in Vlaardingen de komende ja ren verder stijgen. Een raads- breed ondersteund amendement van WD-raadshd L. M. de Beer is daar de oorzaak van. In dat amen dement staat dat de bijdrage van 4500 gulden elk jaar automatisch wordt verhoogd met de inflatie. „Op die manier behoudt de ver goeding zijn reele waarde," aldus De Beer. De inflatie is nu zo'n twee procent. B en w konden niet anders dan hiermee instemmen. Dat gold met voor het verzoek van Groen Links om bewoners juridisch te ondersteunen die bij de woning corporatie een hogere vergoeding willen bewerkstelligen. Van der Windt: „We kunnen in bijzondere, individuele gevallen best mensen de helpende hand bieden. Bij voorbeeld door een bypass te leg gen via het minimabeleid en hen zo te verzekeren van juridische bijstand. Maar dat geldt niet in het algemeen. We gaan geen ac ties ondersteunen." Het is een on gebruikelijk gezicht, maar deze week is het in Schiedam al diverse keren waargeno men. Bomen die met wor tel en al ach terop een vrachtwagen door de stad vorden ver- voerd. De bomen moe ten plaats maken voor de metro Be- neluxlijn. Zo'n 800 bomen worden ge rooid, maar de meest waardevolle exemplaren, ongeveer 200 bomen, wor den elders in Schiedam herplant. Een aantal bomen bij het Sta tionsplein werd deze week wegge haald. Voor het transport waren ze vo rig jaar al ge prepareerd. Foto Roel Dijkstra De leerlingen van de open bare basis school De Kring van het Frans Hals plein in Schiedam hebben gis teravond hun eigen lam pionoptocht gehouden. Met zelfge maakte var lichte lan taams liepen ze door Schiedam. De tocht em digde weer bij het schoolge bouw aan het Frans Hals- plein. Dara werden de kinderen ge tracteerd op voorstelling van de Ch ne- se lions Dan ce Assosia tlOn. FuC! Dijkstra Door Danielle Hermans Rottedam/Vlaardmgen Dankzij een fietstochtje van weduwe Joke van der Bend en haar geliefde, de 38-jarige Ed Z„ kwam het vastge lopen onderzoek naar de moord op de 44-jarige Vlaardinger Dirk Boot ineens in een stroomversnel ling terecht. Een politieman zag per toeval het verliefde paar bij de opening van de Erasmusbrug, vo rig jaar september. Twee maan den later pakte de politie Ed Z. op en kon de geruchtmakende kap- salonmoord worden opgelost. De Vlaardinger, die de moord od zijn stadsgenoot heeft bekend, moest zich gisteren verantwoorden voor de Rotterdamse rechtbank. Tijdens de zitting bleek dat Ed al zeker twintig jaar een hartstoch telijke liefde voelt voor Joke, de echtgenote van Dirk Boot. Hij is geobsedeerd door de vrouw en is als het ware aan haar verslaafd. Een paar jaar voordat hij op eigen houtje tot zijn gruweldaad komt, krijgt hij ook werkelijk een relatie met de 'vrouw van zijn levenHij leert Joke op 16-jarige leeftijd kennen, in het Vlaardingse uit gaansleven. De zes jaar oudere kapster woont dan al samen met Dirk Boot. Ed bluft jarenlang in stilte verliefd. In 1993 lijken de dromen van Ed uit te komen. Joke, die een kapsa lon runt op de Schiedamseweg in Vlaardingen, vraagt hem om kap persmodel te worden. Ed gaat op het aanbod in en trekt na een ge zamenlijk bezoek aan de kap- perschool de stoute schoenen aan. Hij geeft Joke bij het afscheid een zoen op de mond die zij beant woordt. Enkele maanden na die eerste zoen komen de twee weer met elkaar in contact. Joke belt Ed op met de vraag of hij geknipt wil worden. Die bewuste avond blijft de Vlaardinger bij zijn droom vrouw en beginnen de twee hun geheime verhouding. Ed, die nog bij zijn ouders woont, gaat mede door zijn affaire hard op zoek naar een eigen woning. Eenmaal in een eigen huis, ontmoeten de twee ge liefden elkaar daar dne tot vier keer per week. Ook bellen de twee elkaar elke dag op vaste tijdstip pen op. Geluk Het geluk wordt verstoord als de echtgenoot van Joke een gespeci ficeerde telefoonnota onder ogen krijgt. Het telefoonnummer van Ed staat driehonderd keer op de lijst vermeid. Dirk Boot brengt na deze ontdekking op 28 februari een kort bezoek aan Ed. Een week later staal de bedrogen echtge noot opnieuw op de stoep bij de Vlaardinger. „Hij was erg pissig en zei dat het 'godverdomme af gelopen moest zijn'. Ik mocht haar nooit meer zien. Voor myn gevoel was ik Joke voorgoed kwijt. Ik zag en hoorde niets meer van haar en ik was bang dat hij haar wat zou aandoen," verklaar de de man tijdens de zitting. Een paar dagen na de confronta tie met Dirk Boot kan Ed de situ atie niet meer aan. Elke keer spookt het door zijn hoofd dat Dirk een obstakel vormt tussen Joke en hem. Zijn rivaal moet uit de weg worden geruimd, een an dere oplossing bestaat er met voor Ed. Hij praat er met niemand over, maar prikt een datum om zijn crime passionel uit te voeren. Het wordt zondag 17 maart omdat hij weet dat Joke op die dag naar een kappersbeurs in Belgte moet. Een dag voor de moord treft hij de laatste voorbereidingen. Hij koopt in de stad een mes en een panty en regelt een paar hand schoenen. Op de fatale zondag parkeert Ed om 08.00 uur zijn auto op de Schiedamseweg in Vlaar dingen. Het slachtoffer woont op nummer 21, boven de kapsalon van zijn vrouw. Hij wacht totdat Joke nietsvermoedend de deur uitloopt en vertrekt. Daarna opent hij de deur van de kapsalon met een huissleutel, die hij ooit van Joke hëeft gekregen, en trekt in het halletje de afgeknipte panty over zijn hoofd. Halverwege de trap naar de woon ruimte van Dirk en Joke. hoort hij de voetstappen van Dirk die de trap afloopt naar de woonkamer. Ed volgt hem en roept: 'Dit is een roofoverval, maak de kluis open'. Dirk doet wat hem wordt gezegd. Als de kluisdeur open is, trekt Ed hem op de grond. C jrop slaat de bezeten minnaar toe en steekt de Vlaardinger in de borst. „Hij viel achterover op zijn rug. Hij heeft mets meer gezegd, het was met een over," volgens Ed. Verontwaardiging Een golf van verontwaardiging gaat door de stampvolle rechts zaal als de rechter de dader vraagt of hij ook nog de keel van het slachtoffer heeft doorgesneden. „Ik heb het mes licht over de keel gehaald, ik wilde het op een brute roofmoord laten lijken," aldus de Vlaardinger. Na de moord haalt hij de woning overhoop en steelt enkele zaken. Enkele uren later belt hij zelf de politie met de mededeling dat hij tijdens het uitlaten van zijn hond je iets verdachts heeft gezien bij de kapsalon. Hij wil met dit tele foontje voorkomen dat Joke bij thuiskomst het lijk van haar man zou vinden. De politie hoort veel getuigen onder wie ook Joke en Ed. Beiden ontkennen dat ze een '•erhouding hebben, volgens de verklaring van Ed wil hij de moord graag bekennen en heeft hij vreselijk veel spijt. Maar als Joke twee maanden later in het ziekenhuis wordt opgenomen voor een zware operatie durft hij haar het schokkende nieuws niet te vertellen. Hij wil haar steunen en voorzichtig pakken de twee hun relatie weer op. Ed verdringt de hele zaak. Nadat de politie het paar tijdens het fietstochtje ontdekt, bellen ze Ed onder valse voorwendselen op. Zijn stem wordt op een bandje op genomen en vergeleken met het geregistreerde stemgeluid van de vermeende getuige, die de politie naar de kapsalon rtuurt. Uit on derzoek blijkt dat de twee stem men overeenkomen e:. Ed wordt enkele keren verhoord. Na een etentje bij Joke op 19 november biecht hij haar dan toch de moord op. Ze belt na een blik geworpen te hebben op het portret van haar lachende echtgenoot, de politie. U:t onderzoeksrapporten blijkt dat de Vlaardinger tijdens de moord enigszins verminderd toe rekeningsvatbaar was. De per soonlijke omstandigheden van de dader vond officier van justitie mr, F. D. van Heijningen niet het grootste belang in deze schokken de zaak. „De dader heeft de moord goed voorbereid en het plan kil en meedogenloos uitge voerd." Hij eiste een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van twaalf jaar. De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Hoek win Holland Veel nieu we bewoners van de 'senioren- riren', de veertien etages hoge Jat aan de Hoekse Brink, heb ban klachten over hun woning. Vooral de - dure - flats aan de zeezijde hebben last van lekka ge. „Het water slaat langs de kanten van de ruiten. We moe ten het met handdoeken op vangen om te voorkomen dat het op de vloer loopt," zegt één van de bewoners. Ook zijn er nogal wat klachten over tocht in verband met niet sluitende afdichtingen. - m. De directie van de Stichting Humanitas aanZee, de..eige naar van de flat, "onderkent de klachten. Er zijninimdaelsal maatregelen genomen. Maar die hadden vooral te maken met het oplossen van de klach ten over niet góed werkende deurbellen en een falende alarminstallatie. „Het zijn kinderziekten, maar we nemen ze wel serieus.'We hebben contact met bouwer Wilma en we hopen het euvel op korte termijn uit de wereld té helpen," zegt een -woord-, voerder van Humanitas. By de verhuurder is men eigenlijk niet ongelukkig met' de storm- die de laatste tijd meerdere 4 malen heeft gewoed, Daardoor zijn de mankementennog eens extra onderstreept.- „Ei- genlijk jammer dat die stórm "er niet een maand eerder was/ want toen waren, de bouwers zelf nog aanwezig aldus de woordvoerder. -1 Een bijkomende vorm van hin der na de stormwind is, dat de ramen vooralop dehogereeta- gès zijn volgestovén mét zand,' zodat de bewoners als het ware Schiedam Een 33-jarige Rotter dammer is gisteravond in de Nieuwe Passage aangehouden na dat hij uit een sportzaak een trai ningspak had weggenomen. Het pak had hij onder zijn jas ver stopt Toen een medewerkster hem daarop aansprak, rende de Rotter dammer weg. De medewerkster ging achter hem aan en kon de dief met de hulp van een collega tegenhouden. De man is aan de politie overgedragen. Schiedam Bij een bemidde lingspoging van de politie tussen twee buren is gisteren een 31-jari- ge Schiedammer aangehouden. De man -een bewoner van de Van Keuven Goedhartstraat - had bij de bemiddelingspoging gedreigd in het vervolg zijn wa pens te gébruiken. Bij een huis zoeking in zijn woning werden een zakje wit poeder, een buks, verschillende op vuurwapens lij kende aanstekers en een mes in beslag genomen. De Schiedam mer is overgebracht naar het bu reau. Hoek van Holland Een 21-jarige automobilist uit Hoek van Hol land is gistermorgen met zijn auto in een sloot aan de Haakweg be land. De man was de macht over het stuur verloren en reed tegen een boom en een verkeersbord aan. Uiteindelijk belandde de auto in de naast de weg gelegen sloot. De automobilist kwam met de schrik vrij. Hoek van Holland Drie mannen uit het voorma'ige Joegoslavië zijn vannacht aangehouden op het terrein van een veerdienst aan de Slachthuisweg. Ze waren daar over hst hek ge klommen en hadden zich verstopt in een trailer. Het drietal bleek af komstig te zyn uit Gilze, waar ze verblijven in afwachting van hun asielaanvraag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1