12 Rotterdam Sparta moet nog maand wachten Vooral bus en tram profiteren van 'stoplichten-woud' W Draaitrommeloven AYR gaat dicht Rechter legt College onderbouwt verhuizing naar Prins Alexander beter Vrijspraak voor hulp bij ontsnapping uit de Schie Driejaar cel geëist voor smokkel marihuana Spanjersberg wil terug naar de CD Kamer wil uitspraak over wijkpark Noordsingel Docent Thorbecke thuis WW mmmm wmMW* i.-geldenda,.platings® Vakbond PVR: Politie moet meer sporten Politievrouw mishandelt taxichauffeur Stroomstoring in de metro Met hoge snelheid tegen muur Knaap afgeperst Rotterdams Dagblad Vrijdag 28 februari 1997 Rotterdam De rechtbank in Rotterdam heeft don derdag de 34-jarige Rotterdammer E. W. wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken van hulp bij een gewa pende ontsnappingspoging uit gevangenis De Schie in Rotterdam. De officier van justitie beraadt zich over hoger beroep. De ontsnappingspoging gebeurde in maart 1993, toen twee langgestraften tevergeefs probeerden uitte breken. Tegen W. was drie jaar geëist. Hij was lid van een zeer gewelddadige bende uit het Rijnmondgebied, Deze beroofde en verwondde drugshandelaren, dreigde met handgranaten, schoot op de politie en smokkelde ook zelf drugs. Tegen de 49-jarige hoofdverdachte S. S. eiste officier van justitie mr. H. Mos op 20 februari tien jaar cel. De verdachte had volgens justitie de leiding over de ont snapping uit De Schie. Ook heeft hij volgens justitie te maken met twee schietpartijen met de politie en een gewelddadige beroving van drugshandelaren aan de Parkkade in Rotterdam, waarbij twee hande laren zwaargewond raakten. De rechtbank doet bin nenkort uitspraak in zijn zaak, alsmede in die van vier andere bendeleden. Rotterdam Tegen drie mannen is donderdag in Rotterdam driejaar cel geëist wegens betrokkenheid bij de smokkel van 20,000 kilo marihuana uit Colom bia. De officier van justitie vorderde daarbovenop geldboetes tot 50.000gulden. Vier anderen, onder wie drie Britten, hoorden eisen van anderhalf jaar aan. Op 20 november vorig jaar trof de politie de softdrugs aan in een loods in de Spaanse Polder in de Maas stad. Zeven aanwezigen werden gearresteerd. Volgens de officier trad de 37-jarige C. van E. uit Wervershoof op als eigenaar van de container met spijkerbroeken, waarin de drugs verstopt zaten. De verdachte bezit het bedrijf Cargo World Services, dat de vracht uit Colombia naar Nederland liet komen. Hij zou dit hebben gedaan in opdracht van de Rotter damse verdachten J. K (54) en F. V.. Alle drie bekenden zij tegenover de rechter dat ze wisten dat er drugs tussen de kledingstukken ver borgen zaten. Hun was echter verteld dat het 'slechts' om een hoeveelheid van 4.000 kilo ging, be weerden ze. Twee hoofdverdachten in deze smokkel- zaak komen vandaag voor. Rotterdam—M. H. Spanjersberg heeft zich weer aan gemeld bij de Centrumdemocraten (CD). In mei 1996 sloot het deelraadslid van Feijenoord aan bij de CP'86 omdat de CD hem niet radicaal genoeg was. Daar werd hij medio vorig jaar nog geschorst, omdat hij zich over de positieve beslissing van vestiging van een asielzoekerscentrum in Vreewijk beledigend had uitgelaten tegenover andere deelraadsleden. Als reden voor zijn terugkeer zegt Spanjersberg 'ab soluut geen heil te zien in de vele versplinteringen' onder de wat hij noemt 'vaderlandslievende partij en'. „Daarnaast voel ik me te ontwikkeld om bij de NVP/CP'86 te blijven. Deze jongens appreciëren een radicalere methode van politiek bedrijven en dat kan ik ze niet bieden." In november gaf hij het fractie- voorzitterschap van de NVP/CP'86 op; sindsdien is hij in Feijenoord niet meer op vergaderingen gesig naleerd. Spanjersberg is meegedeeld dat het hoofdbestuur van de CD zich nog moet uitspreken ever zijn terug keer. „In afwachting van die beslissing zet ik mijn functie als deelraadslid in Feijenoord op persoonlijke titel voort." Den Haag/RotterdamMinisters Sorgdrager van Jus titie en De Boer van VROM moeten zo spoedig moge lij k afspraken maken met de gemeente Rotterdam om te komen tot een definitieve verplaatsing van het Huis van Bewaring dat nu is gevestigd aan de Noord singel. Dat stellen de leden van de 'Tweede Kamer commissie van. Justitie in schriftelijke vragen aan de bewindslieden. De kamerleden vinden het onwenselijk dat de bewo ners van het Oude Noorden zolang moeten wachten op het beloofde wijkpark. Vorige week bezocht de commissie de wijk en sprak met bewoners. De ka merleden vinden dat er veel te weinig openbaar groen is in de drukbevolkte wijk, waar de inkomens laag zijn. Met de verplaatsing van de rechtbank vorig jaar had ook het Huis van Bewaring aan de Noordsingel moe ten verdwijnen en plaats moeten maken voor het park. Oorspronkelijk zou de cellencapaciteit worden on dergebracht in Huis van Bewaring De Schie maar, onder druk van het cellentekort, werd dit plan ge schrapt en is het parkplan op de lange baan gescho ven. De prioriteit van Sorgdrager ligt voorlopig bij het bouwen van nieuwe cellen en niet bij het vervan gen van bestaande cellen, zoals aan de Noordsingel de bedoeling is. De kamerleden vrezen dat ook elders in het land plannen op de helling gaan omdat Sorg drager justitiële inrichtingen langer openhoudt dan gepland. Rotterdam - Van de twee docenten van het openba re Thorbecke Lyceum, die waren ontslagen maar op last van de rechter hun baan weer terug hebben, is er nog maar één aan de slag. Het gaat om de leraar ge schiedenis Pieter Dupont die een werkplek heeft ge accepteerd op een andere openbare middelbare school als het Thorbecke. De advocaat van de andere docent, de leraar Neder lands Jan Kooijman, zegt dat het Bestuur Openbaar Onderwijs Rotterdam, in weerwil van de uitspraak van de rechter, zijn cliënt belet naar zijn werk te gaan. Mr.D. Vermaat: „Ikmaakweleensmeedateen particulier over de rooie gaat na een gerechtelijke uitspraak, maar van de overheid verwacht je zoiets niet" Directeur G. de Kleijn van de dienst Openbaar On derwijs bevestigt dat met Dupont de afspraak is ge maakt op een andere school aan de slag te gaan. „Met de andere docent is het nog niet zover. Maar ook hij kan wat ons betreft direct na de krokusvakantie aan de slag," Rotterdam Sparta zit minimaal nog een maand in onzeker heid over de mogelijke verhuizing naar een nieuw stadion. De wethouders Den Oudendammer (sport en recreatie) en Kom brink (ruimtelijke ordening) krijgen van de gemeenteraad al le benodigde tijd om verder te praten over een door Sparta en Excelsior gezamenlijk te bespelen veld. Ook andere opties, door de raad vorige week vna moties en amen dementen bij b en w gedepo neerd, zullen opnieuw worden ge toetst en voorts zal voor een ver dere onderbouwing van de aan vankelijke college-voorkeur om Sparta naar Prins Alexander te verkassen moeten worden ge zorgd. Burgemeester en wethouders be sloten gisterochtend tot een orde voorstel aan de gemeenteraad om het agendapunt Sparta uit te stel len. Aanvankelijk was het bedoe ling dat gisteravond de tweede termijn van dat debat zou plaats vinden. De discussie was vorige week afgebroken omdat de raad ontevreden was over de beant woording door de beide wethou ders. Op de publieke tribune van het stadhuis waren slechts weinig volkstuinders en Sparta-suppor- ters aanwezig. De tribune werd nu voor het grootste deel bevolkt door personeel van de dienst So- ZaWe, dat wilde weten hoe het spoeddebat over hun geschorste directeur Krosse zou verlopen. Gesprek Den Oudendammer zegde de ge meenteraad toe om op korte ter- myn eens uitvoerig met de volks tuinders bij te praten. In eerste in stantie schortte er namelijk het een en ander aan de communica tie. De tuinders moesten uit de krant vernemen dat hun grond in Alexander en bij het Giessenplein serieus in beeld was ais toekom stige plek voor eer, nieuw voetbal stadion. Den Oudendammer en Littel trokken in de pauze hun agenda's en maakten een af spraak voor maandagmiddag 17 maart van twee uur tot half vier. Pas daarna zal er in de gemente- raad verder kunnen worden ge praat, temeer omdat ook de be trokken raadscommissies op nieuw moeten worden geïnfor meerd. „Dat betekent dus," aldus de D66-wethouder, „dat we op z'n vroegst op 27 maart naar de raad kunnen en dat moet dan allemaal 's middags worden afgehandeld." Vanaf zeven uur 's avonds is er na melijk de bijzondere raadsverga dering in het World Trade Center waarin met de burgers wordt ge sproken en deels beslist over de Toekomstvisie 2005. Het Sparta- debat zou derhalve weieens naar april kunnen doorschuiven. Informeel De gemeenteraad gaf het college gisteravond alle tijd en ruimte. Volgens Den Oudendammer heb ben deze week informele gesprek ken plaats gehad met de besturen van Sparta en Excelsior. „Volgen de week worden er formele be sprekingen gevoerd en die kun nen wellicht leiden tot nadere voorstellen." Dan ook komt de ge schiktste plek voor zo'n gezamen lijke bespeling aan bod, Voor het college is Woudestein, waar Ex celsior nu zit, het meest voor de hand liggend. Den Haag/Rotterdam - De Afvalwerking Rijnmond (AVR) ziet zich gedwongen om een verbrandingsoven voor gevaar lijk afval te sluiten. Hierdoor gaan en kele tientallen arbeidsplaatsen bij de verbrandingsinstallatie verloren. De lei ding van de AVR probeert dit personeel elders in het afvalconcern een nieuwe baan te geven. De chemietak van de AVR heeft drie ovens in gebruik voor verbranding van het gevaarlijk afval. Deze ovens, de zo genaamde draaitrommelovens, moeten aan strenge milieuvoorschriften vol doen. Verbrandingsresten moeten van de overheid opnieuw gebruikt kunnen worden. En de rook uit de ovens mag niet giftig zijn. De cemenündustrie in het buitenland heeft van de Europese Unie ook toe stemming gekregen om gevaarlijke af val te verwerken. Zij mogen het afval ge bruiken als grond- en brandstof. Deze ondernemingen worden door hun over heden niet gedwongen bij de afvalver werking strenge milieunormen te han teren. Daardoor kunnen zij veel goedko per werken dan Nederlandse afvalver werkers als de AVR. Voor Nederlandse ondernemingen is het dus veel voordeliger hun gevaarlijk afval naar de eementbedrijven in het buitenland te sturen. Minister De Boer (VROM) heeft met een exportverbod ge probeerd te voorkomen dat Nederlandse bedrijven dit doen. Maar de Europese Unie heeft dit exportverbod ongeldig verklaard. De buitenlandse eementbedrijven bie den nu Nederlandse bedrijven afvalver werking aan voor de tarieven die lager zyn dan de tarieven van de AVR. AVR zal nu, omdat de buitenlandse cement- inductrie erin slaagt klanten af te pak ken, een van de drie ovens moeten slui ten. Hoeveel arbeidsplaatsen hierdoor verlo ren gaan, weet AVR-directeur D. den Ouden nog niet precies. Hij houdt het voorlopig op 'enkele tientallen'. De di rectie probeert deze werknemers elders in het bedrijf een nieuwe baan te geven. De oven die dicht gaat verbrandde 35 duizend ton gevaarlijk afval per jaar. Door Marcel Potters RotterdamBijna elke automobilist kent het spook beeld: alsof alle verkeerslichten op de route een sini ster pact tegen je hebben gesloten. Het smachtend groen nog in de verte, de lokroep van geel by het na deren en het hatelijke rood op het moment van aan komst. En terwijl medeweggebruikers uit andere richtingen vrolijk hun weg vervolgen, maakjij pasop de plaats. Wéér wat kostbare tijd verloren. Pure pesterij? Nee dus. Verkeerslichten zijn een se rieuze aangelegenheid. Als er eentje wordt geplaatst, is er heel wat denkwerk aan vooraf gegaan. Waarom moeten ze er moeten komen en - belangrijk- hoe ze worden afgesteld? Feitelijk, concludeert hoofdme dewerker S. Brouwers van de afdeling verkeerstech niek van de Verkeerspolitie, is het deels aan de ver keersdeelnemer zelf te wijten dat vooral Rotterdam zo'n woud aan verkeerslichten kent „Eigenlijk," legt hij uit, „moetje op het gedrag van de automobilist kunnen rekenen. Hij heeft niet voor niets z'n rijbewijs. Kijk, hoe meer je regelt, hoe minder zo'n bestuurder oplet." En als een in stallatie er eenmaal staat, is er geen weg meer terug. Er zijn twee mogelijkheden: óf een nieuw kruispunt wordt ont worpen inclusief verkeerslichten, óf ze worden er later geplaatst In het laatste geval zijn de kille cijfers het uitgangspunt; tenmin ste zes ongelukken met letsel in drie jaar tijd op een niet 'beveilig de' kruising zijn de maatstaf om tot het plaatsen van een installa tie over te gaan. Zoals recent bij het Kralingse Zoom-viaduct over de Abram van Rijckevorselweg - een knooppunt dat te boek stond als één van de black spots in Rot terdam. Kosten: acht ton. De noordelijke afrit van de Eras- mushrug, zeg maar het drukke kruispunt bij de Leuvehaven, is een voorbeeld van de knooppunt dat meteen mét lichten wordt uit- genist. „Dat er zoveel installaties in de stad staan," zegt Brouwers, „heeft als voornaamste reden dat we zo veel waarde hechten aan het openbaar vervoer. Dat zit name- ljjk ook op die lichten aangeslo ten. Bussen en tram hebben voor rang. En dat is terecht Ik moet er niet aan denken dat al die mensen die in zo'n tram zitten de auto zou den nemen." En dan staan die verkeerslichten er, bij een kruispunt. Vervolgens worden er tellingen uitgevoerd, om te kijken hoe lang ze op groen mogen staan. „Die groentijd moet goed worden vastgesteld. Ieder een moet binnen een redelijke termijn aan de beurt komen. En dat er een systeem in zit, zo van: als die richting is geweest, dan ben ik." Van doorslaggevend belang zijn de speciale lussen in het wegdek, vlak voor een installatie. Niet meer dan elektriciteitsdraden, die op het moment dat er een auto ar riveert een verstoring van het magnetisch veld vaststellen. Er gaat vervolgens een seintje naar een meetkaslje. Aparte lussen spitsen zich toe op motoren. Niet dat het passeren van een lus garant staat voor groen, haast de PolmemanS. Brouwersz'Je moet op het gedrag van de automobilist nen Foto Jaap Rozema/ Rotterdams politieman zich te zeggen. In the orie zou ten verkeerslicht twee minuten op groen kunnen staan, wat in de praktijk echter nooit wordt gehaald. Is het aanbod aan verkeer bij één licht groot, dan wordt de tijd dat kan worden doorgereden wat opgerekt. Het systeem is echter onverbiddelijk: aan rood valt uiteindelijk niet te ontkomen. Brouwers tovert op een beeld scherm het Drooglever Fortuyn- plein tevoorschijn - één van de punten met de hoogste stoplich ten-dichtheid in de stad. „Eén van de ingewikkeldste plekken," stelt hij droogjes. Want het gaat met al leen om de 'gewone' verkeersstro men (de Maastunnel in en uit plus het oost-west-verkeer) maar ook om passerende trams én twee bruggen in de nabijheid. Het kón allemaal goed functioneren, klinkt het, als iedereen z'n geduld maar bewaart „Maar wat je ziet, is dat als er bij voorbeeld een file in de Maastun nel staat, automobilisten op het plein zelf door rood gaan rijden. De zaak slibt dicht De tram kan er niet meer door, het verkeer hoopt zich verder op. Op dit soort plekken is dat funest." Een fabel tje wordt de wereld uit geholpen. Er wordt nogal eens geklaagd dat een verkeerslicht -stoplicht in de volksmond - minuten op rood stond. „Vijftig seconden gemid deld," klinkt het met nadruk, „en wat zijn nu vijftig seconden?" De techniek rukt op, ook bij de verkeerspolitie. En ogenschijnlijk simpele ideetjes leveren een aan zienlijke besparing van mens kracht op. Zoals op het drukke kruispunt Stadionweg/Marathon- weg, bij de Kuip. Vooral als Feye- noord thuis speelt, is er een enorm aanbod van verkeer. Een druk op de knop -de 'sta- dionknop', zoals Brouwers het noemt- regelt het licht zodanig dat voor aanvang van de wedstrijd het verkeer in de richting van de parkeerplaatsen wat 'extra groen' krijgt. En na afloop profiteren juist de vertrekkende auto's. Plannen zijn er overigens al om dit kruispunt voor het jaar 2000 om te toveren tot een verkeers plein, vooral om het verkeersaan bod tijdens het Europees Kampi oenschap voetbal aan te kunnen. De gemeente Rotterdam telt 235 installaties, de regio Rotterdam- Rijnmond heeft er 441. Met enige jaloezie wordt Canada genoemd, het land dat wars is van verkeers lichten. Stopborden by kruisin gen en beleefdheid in het verkeer zijn het motto. Brouwers tot besluit: „Het is een kwestie van cultuur, van opvoe ding ook. Ga maar eens bij een voetgangerslicht staan. Dan zie je hoe ouders, met een kind aan de hand, snel oversteken als het licht op rood staat. Dat kind onthoudt dat, en gedraagt zich ook zo als hy op de fiets zit of later, in de auto. Maar het begint allemaal met die ouders en dat rode licht." Rotterdam De rechter heeft de bouw van drie woontorens in de wijk Prinsenland met onmiddel lijke ingang stilgelegd. Het bouwen van de woontorens,-van negen, tien en elf bouwlagen, is in strijd met het bestemmings plan voor het gebied. De deelge meente Prins Alexander, die de bouwvergunning heeft afgege ven, heeft niet voldoende duide lijk kunnen maken waarom mei de "bouw zoveel haast mi worden gemaakt dat niet kun worden gewacht op de wijziging van het geldende bestemmings plan. De omwonenden aan de Ring- vaartweg, die in de toekomst te gen de nieuwbouwtorens aan de 's-Gravenweg en Prins Alexan- derlaan moeten aankijken, te kenden bezwaaraan tegen de bouwplannen van' dé "deelge meente. Zij wezen daarbij op het bestemmingsplan, waarin-staat voorgeschreven dat er niet hoger dan drie Jagen mag worden, ge bouwd. De deelgemeente- eti de,; dienst Stedebouw en Volkshuisvesting (dS+V) zijn teruggekomen van .hun oorspronkelijke voornemen, omalleen laagbouwinhefgebied te plegen. Hun overweging was dat bouwenvandure, lage. koop woningen eigenlijk minder prio riteit hééft dan. het bouwen van wat goedkopere, koopwoningen, waaraan op dit moment grote be hoefte bestaat In plaats van wo- "hingen te bouwen" dié niet hoger' zouden 'zijn dan drie bouwlagen werd daarom een bouwplan ge- toekcöhsti genmuan déMgéhM#|^^W^raéÖ|Iijdeh\ zpaog": geemscna j mets voor- datdefutteirg ar ligfcj Gipotel spreeta dneiMüriTV: spraikë varieen Kad met v® ishfetleeuwènf.'j ?f debmmagunh^nog dergely- maakt tèzetten.» I P.ark Sar mr. P. Vaa Swié dat'de deeigemeér.te '«nï;-dii oen geen gebnukïö; lensde «tampt op. ffirwfcsgi t*steOTmngsplan.-:-Dè,vn „Met i^mënuhetom. - pendeinbreuk op liet' 'gaat -negeh,ttcn«s"- ;,genia plasSs:«mAte; ...diieixMiwiagentti maté van 'ietjsrojectjesi het oordeel van' is aangetoond.'*: Van Zv-ieten 3èg: Die pêride gaM^sré. ment darde ,dèe!geE)êen»*aen, Rotterdam De Politie Vakorga nisatie Rijnmond (PVR) is er alles aan gelegen om sportactiviteiten weer op te nemen in het dienst rooster van een politieagent. De PVR vindt dat de korpsleiding hiervoor alle faciliteiten beschik baar moet stellen. Het is aan de politieagent zelf of hy hiervan ge bruikt maakt Volgens de regionale vakbond komt ontspanning door inspan ning ten goede aan zowel de regio politie als aan het individu. De landelijke politiebonden heb ben ingestemd met het afschaf fing van de dienstsport. Een agent diende in privétijd de conditie op peil te houden. Van dat streven is, zo concludeert de PVR, in de praktijk weinig tot niets terecht gekomen, De PVR betreurt dat. De vakbond meent dat sporten niet alleen een positieve uitwerking heeft op de fysieke conditie van een agent, maar dat deze daardoor ook beter bestand is tegen stress. De PVR verwijst naar een onder zoek van een Amsterdamse uni versiteit. Daaruit blijkt dat door regelmatig sporten tot een bespa ring van 400 miljoen gulden heeft geleid op medische kosten en op verzuimkosten zelfs 1,2 miljard gulden. Tevens is vastgesteld dat een sportende werknemer geen be drijfsrisico vormt, maar dat de werkgever hierbij is gebaat. Spor ten bevordert zowel de motivatie als de prestatie. De PVR verwijst naar de onlangs afgesloten cao, waarin strafmaat regelen zijn opgenomen voor agenten die zich met enige regel maat ziek melden. Bij meer dan zes ziekmeldingen moet een agent één verlofdag in leveren. Een jaar zonder ziekmel dingen levert daarentegen een ex tra verlofdag op. De PVR constateert dat het stimu leren van de eigen verantwoor ding op dit punt slecht heeft ge werkt voor het personeel en de or ganisatie van het regiokorps. Rotterdam Een politiesurveil- lante is aangehouden omdat ze een taxichauffeur heeft mishan deld. Tijdens een rit van het cen trum van de stad naar Rotterdam- Zuid kreeg ze onenigheid met de bestuurder van de taxi. De vrouw molesteerde de chauf feur vervolgens en bracht enkele vernielingen aan. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt en een disciplinair onderzoek gestart. Rotterdam - Een stroomstoring tussen de metrostations Blaak en Eendraehtpleinveroorzaaktevan- ochtend flinke vertragingen op de oost-westlijn. De storing trad vlak voor acht uur door nog onbekende oorzaak op. De treinstellen moesten tussen beide stations gedurende enkele uren over een spoor worden ge leid. Dit leidde tot vertragingen van tien tot vijftien minuten. Rotterdam Een 26-jarige auto mobilist uit Rotterdam moest vannacht rond kwart over twee zijn pogingen om aan surveille rende politieagenten te ontsnap pen bekopen met lichte verwon dingen. De man reed met hoge snelheid door de Maastunnel. Nog voorde achtervolging goed en wel op gang was gekomen, verloor hy de macht over het stuur. De auto knalde tegen de muur van een viaduct op de Pleinweg. De be stuurder raakte bewusteloos, Toen de verdachte bijkwam, rea geerde hy uiterst agressief en moest hij in bedwang worden ge houden. De man, die aan de poli tie vertelde dat hij alcohol had ge bruikt, werd ter observatie naar het Zuiderziekenhuis. Rotterdam—Een 13-jarige jongen uit Rotterdam is gistermorgen op de Abeelweg in Schiebroek door een onbekende man gedwongen zijn giromaatpas af te geven, waarna er 150 gulden mee werd opgenomen. Voor de zekerheid controleerde de overvaller samen met het slachtoffer of de pincode juist was.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2