9 Hulp voor startende ondernemers Rennen over het Wilfaeimmapiem Publiek in Margriethal klapt ook voor 'onzichtbare' zangers Rotterdams Dagblad Dodenherdenking gewoon op zondag Gemeente zet zich in voor goedkope huisvesting Onduidelijkheden over noodzaak voorrangsweg mrmm F Schiedamse discotheek gesloten Neergestoken na brengen bloemetje 300 Flessen drank gestolen Nep-winkelier steelt kleding Deel Hoek van Holland uren zonder telefoon •ergeltjk «aa Waterweg Donderdag 6 maart 1997 Vlaardingen— Vhardingen, Schiedam en Maassluis geven geen gehoor aan de oproep van Nederlandse Vereniging tot Be vordering van de Zondagsrust en de Zondagsheiliging, om de dodenherdenking niet op zon dag 4 mei te vieren. Volgens een woordvoerder ziet de gemeente Vlaardingen geen reden om de dodenherdenking een dag te vervroegen naar zaterdag. „Het ts eerder voorgekomen dat de dodenherdenking op zondag viel en toen heeft de gemeente Vlaardingen het ook op zondag laten plaatsvinden." De vereniging heeft vorige maand in een brief een oproep gedaan aan alle Nederlandse ge meenten om 'de dag des Heeren' niet te ontheiligen en de doden herdenking niet op zondag 4 mei, maar op zaterdag 3 mei te laten plaatsvinden. Of dit jaar helemaal niette herdenken. In gemeenten als Hardinxveld- Giessendam en Kesteren leidde de oproep nog tot felle politieke debatten, maar in de gemeente raden van de Waterweggemeen ten is er niet of nauwelijks over gesproken. „Twee leden van on ze fractie zullen de officiële her denking in Vlaardingen bijwo nen. Onze fractievoorzitter (M. W. Lensvelt, red.) herdenkt de gevallenen tijdens een dienst in zijn kerk, die op hetzelfde tijdstip plaatsvindt,"aldus G. W, van Veelen van de SGP/RPF/ GPV-combinatie in de Vlaar- dingse gemeenteraad. Schiedam De noodzaak om van de Lange Nieuwstraat in Schiedam een voorrangsweg te maken, kon gisteren bij de com missie bezwaar- en beroepschrif ten niet duidelijk worden aange toond. Is het nu herziening van beleid, is het oud beleid of loopt de gemeente al voor op rijksbeleid dat binnenkort wordt aangeno men? De commissieleden werden gistermiddag in het stadskantoor steeds meer in verwarring ge bracht. „Als er geen problemen zpn dan heeft het toch ook geen zin om de situatie te wijzigen," vond commissielid M. M. de Mol, En daarmee raakte zij precies de kern van het betoog van de bewo ners. Drie vertegenwoordigers van de bewonersvereniging De Plantage waren aanwezig om hun bezwaar toe te lichten. Voor de gelegen heid werd niet begonnen met een toelichting op het bezwaar, maar werd uitleg van de gemeente ge vraagd. Volgens ambtenaar A. J. Braam van Gemeentewerken staat de wijziging van de kruising tussen de Lange Nieuwstraat en de Tuin- laan al lang op het programma. „In de jaren tachtig hebben we in Schiedam gekozen om van de hoofdaders voorrangswegen te maken. Die wegen zijn ook alle maal geasfalteerd, waarmee in Schiedam wordt aangegeven dat we met een voorrangsweg te ma ken hebben." Maar de Lange Nieuwstraat is - ondanks dat de weg aan de voor waarden van de gemeente vol doet- nooit een voorrangsweg geworden. „Wat we nu doen is uit voering van het beleid," aldus Braam. De commissie bleef zich echter af vragen waarom de gemeente nu ineens borden had neergezet om de verkeerssituatie te wijzigen. „De Lange Nieuwstraat is inge richt als hoofdweg en de Tuinlaan is altijd verblijfsgebied geweest," zei Braam. „Dat betekent ver schillen in intensiteiten snelheid. Op de Lange Nieuwstraat wordt erg hard gereden. Met de nieuwe voorrangssituatie wordt de veilig heid en de doorstroming ver groot." Harder rijden Voor de voorzitter van de commis sie G. Brouwer was dat reden om de verkeerssituatie eens in ogen schouw te nemen. „Het harde rij den wordt juist met deze maatre gel gestimuleerd. Alleen als aan het einde van de Lange Nieuw straat het verkeerslicht op rood staat, moet je afremmen. Het wordt de mensen alleen maar makkelijker gemaakt om harder te rijden. Wordt het dan veiliger of juist onveiliger?'.' Met het aanleggen van een voor rangskruising- wordt wolgens Braam ook alvast ingespeeld op nieuw rijksbeleid. „Duurzaam veilig, dat zit eraan te komen. Het beleid over voorrangskruisingen zoals we dat al zo'n tien jaar heb ben sluit hierop aan. Overal moet dan eenzelfde voorrangs regime zijn op hoofdaders." Door vooruit te lopen opnieuwbe- leid werd de verwarring alleen maar groter, want in eerste in stantie had Braam namens de ge meente gezegd dat het instellen van de voorrangskruising uitvoe ring van oud beleid was. „Je kunt dit niet ophangen aan rijksbeleid. Een gemeente moet zelf de ver antwoordelijkheid nemen," vond M. M. de Mol. De commissieleden waren aan het einde van de zitting niet overtuigd en dat lieten ze ook duidelijk blijken. „Waarom doen we dit eigenlijk." De commissie geeft over onge veer zes weken advies aan het col lege van burgemeester en wet houder. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen gaat de komende ja ren meer aandacht besteden aan het op weg helpen van star tende ondernemers. Daarbij wordt onder meer gedacht aan het opzetten van een bedrijfsverzamelgebouw voor kleine, groeiende ondernemingen. Om meer inzicht te krijgen in de behoefte aan een dergelijk bedrijfsverzamelgebouw wordt momenteel een haalbaarheidsonderzoek verricht. A van der Kruk van het gemeen telijk ProjectbureauWerken: „Wij vermoeden dat er in Vlaardingen veel mensen zijn die een idee heb ben en een bedrijf zouden willen beginnen, maar daar om wat. voor reden niet aan toekomen. Of men sen die nu op zolder of in de schuur een klein bedrijfje hebben en best groter zouden willen. Maar die stap niet durven te ne men. Dat willen wij gaan stimule ren door onder meer een bedrijfs verzamelgebouw op te zetten." Ambachtelijk Het gaat daarbij om vrij kleine units van vijftig tot honderd vier kante meter. „Voor degene die nu thuis homepages voor Internet ontwikkelt. Of in de garage een houtzagerijtje of een ambachte lijk bedrijfje heeft." Over de voordelen van het een be drijfsverzamelgebouw zoals de gemeente dat voorstaat zegt Van der Kruk: „Normaal is het zo dat als je als bedrijf een ruimte wilt huren, je een contract moet afslui ten voor minimaal vijf of tien jaar. Bij ons kan dat voor drie maan- den. Daarmee maak je het risico voor een beginnende of doorstar tende ondernemer veel kleiner en de drempel om die stap te zetten lager. Bovendien hopen wij de prijs vry laag te kunnen houden." Ook wordt er aan gedacht om de 'overheadkosten' voor bijvoor beeld een secretaresse/telefoniste en kopieerapparaat te delen. Het Projectbureau Werken van de gemeente Vlaardingen is bezig om samen met het bureau Wissel- WerkKring Rijnmond het aantal gegadigden en hun wensen in kaart te brengen. Behalve dat daarvoor overleg is met een aantal instanties (waaronder Kamer van Koophandel, Industriële Kring Vlaardingen), kunnen potentiële kandidaten zichzelf tot 28 maart aanmelden (telefoon: ><D10- 2141500). „Er is nog geen locatie voor zo'n verzamelgebouw bekend,"vzegt Van der Kruk. „We willen eerst de wensen inventariseren en aan de hand daarvan, één of meerdere plekken uitzoeken. Het ene be drijf past bijvoorbeeld niet in een woonomgeving, terwijl andere juist mooi tussen huizen zijn in te passen. Maar het is nu nog te vroeg om daarover iets zinnigs te zeggen." B en w van Vlaardingen zoeken de groei van werkgelegenheid vooral in het midden- en kleinbe drijf. „De gemeente gaat er best veel energie en misschien ook wel geld in steken. De primaire doel groep is inwoners van Vlaardin gen," zegt Van der Kruk. „Maar aan de, andere kant als een goed idee van bijvoorbeeld een Schiedammer bedrijvigheid in Vlaardingen oplevert, zou dat wat mij betreft ook kunnen." KIttIne klndsran renden gisteren over bet Wilhebrïinapkrin In Schiedam. Op dè tegels stonden krijtstrepen èn zll- verkleurige pionnen om verschiifende spelletjes aan te duiden. Op een hoek van het pfein in de Gorzen wer den gezichten beschilderd. En kregen ze papleren hazénoren op het hoofd met het oog op Pasen. De spel-en sportdagen worden goor- ganiseerd door Jeugdland. Elke va- 'f kantie zijn ze in verschillende wijken in Schiedam actief. Riet Immerzeol, één van de organisators: „Ik hoop dat we de kinderen dlë zelden op va kantie gaan toch een fijne vakantie kunnen geven." Mede dankzij het mooie weer worden de sport- en speklagen deze week drukbezocht. -• Dirisdag op de Boekweitakker waren f bijna honderd kinderen aanwezig. Kelly Bruin (4) was de enig® op het Wilhelminapleln met een pruillip. Zè had een tennisbal en hockeystick ge pakt bij het poortjesspel, maar zen der formuliertje metjenaamen leef tijd mag Je niet meedoen. Gelukkig kreeg Keliy er één van een leider êh^i maakte ze nog kans op prijzen ook. j De grote, afsluiter van deze. vakarsf ié te het theaterstuk van Theater Snater in wijkcentrum De Blauwe Brug. Vrij dag om 13.45 uur zijn alle kfadermtöw vanaf 4 jaar welkom. Ze moeten één gulden betalen om binnen te komen. FotO Oerrtt de Heus/Roel Dijkstra v - Door Sander Sonnemans SchiedamLive of niet, aanwezig of niet, het maakte het publiek gisteravond bij de opnamen van het TROS-televisieprogramma 'Let's make music' - de opvolger van 'Op nieuwe Toeren' - kenne lijk niet uit. Op aangeven van de opnameleider werd geklapt op de maat van de muziek, alleen bij Frans Bauer gingen de zwaaiende armen vanzelf de lucht in, Het was duidelijk dat aanzienlijk wat toeschouwers alleen voor hem wa ren gekomen, want na zijn optre den en de pauze bleef er een op vallend aantal stoelen leeg. In tegenstelling tot vorig jaar, toen sport- en evenementenhal Margriet ruim duizend belang stellenden herbergde, waren nu slechts zo'n vijfhonderd liefheb bers van het Nederlandse mu- ziekproduct op de opname-avond afgekomen. „Ik begrijp er werke lijk niets van," reageerde produc tieleidster Hannie Arnold bijkans onthutst. „Voor een kaartje van vijftien gulden krijgen de mensen toch twintig artiesten te zien. Des ondanks waren voor vanavond niet alle kaarten verkocht en heb ben we met allerlei spotjes be hoorlijk moeten leuren om er nog een paar kwijt te raken. Op 2 april maken we weer opnamen in deze hal, ik hoop dat de belangstelling dan groter is." Er werden gisteren twee shows opgenomen, waarvan de eerste vanavond al wordt uitgezonden. Een keur van Nederlandse en Bel gische artiesten passeerde de re vue, maar niemand die zijn stem liet horen. Er werd geplaybackt. Alleen Arie Ribbens, die in de pauze onder het mom van 'oubol lig en toch lollig' met twee oude caravalskrakers het publiek mocht amuseren, verhief zyn stem en kreeg de mensen zelfs in polonaise op de vloer. „Dat de ar tiesten playbacken, maakt niet uit," vindt de familie De Groot uit Schiedam.„Het is gewoon een ge zellig avondje uit," zegt één van de vrouwen die met moeder, schoonmoeder en zussen op de tribune zit. „Trouwens, het is als of ze echt zingen." Rob de Nijs beet het spits af nadat het 'klapvee' was afgericht; 'klap pen als de opnameleider het voor doet'. Eerst een bescheiden.ap plaus, vervolgens een iets luid ruchtiger geklap en tenslotte een 'uitje dak-applaus'. Als Corry Ko- nings vanuit het decor tevoor schijn komt, worden spontaan aanstekers ontstoken waarna songfestival-gangers Mrs. Ein stein in de schijnwerpers komen te staan. Hoewel ook Hans Kraay Songfestival-gangers Mrs. Einstein doen hun verplichte nummertje voor deTROS-camera's in de Margriethal. FotoFotobureau Roei Dijkstra jr. met zijn 'Hep ie luis' is gepro grammeerd, verschijnt de televi siepresentator niet in de Margrie thal. Maar zijn cd wordt wel ge draaid en het publiek klapt braaf mee op de klanken die wel ten ge hore wordt gebracht. Datzelfde is het geval met Gordon. Hij is er niet, maar omdat de beelden van het ballet in eerdere opnamen van de zanger moeten worden gemon teerd, krijgt men zijn nieuwe sin gle wel te horen. „Klappen graag." Terwijl vervolgens onder meer nog Clouseau, Dominic (een Bel gische ontdekking, red.), het smartlappenduo Frans Bauer/Ma rianne Weber en Helmut Lotti het podium bestijgen, is het achter de coulissen een drukte van belang. Technici lopen af en aan, produc- tieleidster Hanneke Arnold snelt regelmatig de opnamevloer op, mannen van de belichting doen zwetend hun werk en twee brand weerlieden houden een oogje in het zeil. Achter de schermen wachten de artiesten tot ze aan de beurt zijn, Adriaan van Toor (van Bassie en Adriaan) komt even om een hoekje kijken en laat zich snel even vereeuwigen met een dame en in de kantine zit Koos Al berts ver voordat zijn optreden staat gepland, gekluisterd aan de televisie. 'Zijn' Ajaxspeelt en met een 0-1 achterstand gaat de rol stoeler de zaal in. Omdat de voor malig patatbakker pas 50 jaar is geworden, krijgt hij uit handen van presentatrice Marga Bult tien kilo drop. Achter de camera's krijgt ook de voormalig Babe-zan- geres, gestoken in oogverblin dend kort, wit leer, alle hulde. „Goh," zegt iemand, „ze is geloof ik al 53, maar ze heeft nog altijd een prima lijntje." Schiedam Discotheek Ex treem in de Hoogstraat in Schiedam is definitief geslo ten. Ondanks de onlangs door gevoerde naamsverandering ziet eigenaar J. Seller geen heil meer in de danstent in het cen trum van Schiedam. Er kwam onvoldoende publiek. Selier, een belegger in onroe rend goed, wil geen commen taar geven op wat hij met de voormalige bioscoop van plan is. Burgemeester Scheeres hoopt in elk geval op wat an ders, dan een discotheek. „Maar zo lang er aan dé ver gunningseisen wordt voldaan hebben wij daar als gemeente niets over te zeggen," aldus Schiedams burgemeester. Zie ook pagina 11: Discotheek bood te weinig extra's VlaardingenEen 48-jarige vrouw uit Vlaardingen is gisterochtend in een woning aan de Joke Smit straat in Vlaardingen neergesto- ken door een inbreker. De vrouw paste op het huis van kennissen en kwam een bloemetje neerzet- ten voor hun thuiskomst. Toen ze binnen was, zag ze dat .verschil- lende kasten waren onderzocht." Plotseling stond zij in een van de kamers oog in oog met een onbe- kende inbreker. Die stak onmid dellijk op haar in. Hij raakte haar tweemaal in de buik, in de wang en onderarm. Ondanks haar ver- wondingen slaagde de vrouw er in naar beneden te lopen, waar haar man in een auto stond te wachten» Later op de dag ging de toestand van de vrouw achteruit en moest zij een spoedoperatie ondergaan. Maassluis Bij een slijtery aan de- Mesdaglaan in Maassluis is gisteravond een grote hoeveel heid sterke drank gestolen. De in brekers, die na sluitingstijd de winkel wisten binnen te dringen, gingen er met driehonderd fles sen met onder meer whisky en cognac vandoor. De waarde van de buit bedraagt zestienduizend gulden. Ook het wisselgeld uit de kassa is verdwe nen. De daders zijn binnen gekomen door de roldeur open te breken. Daarbij is voor zeker duizend gul den, schade ontstaan. MaassluisEen man die zich uit gaf voor winkelier heeft gisteren in Maassluis kans gezien om en kele tientallen kledingstukken achterover te drukken. Een vrachtwagenchauffeur kwam de kleding bij een Want in Maassluis afleveren, In de vrachtsluis stond een man te wachten en deze vroeg aan de chauffeur of de levering voor de betreffende winkelier was bedoeld. Na bevestiging van de chauffeur nam hij de kleding in ontvangst en tekende daarvoor. Later bleek echter dat de nep-winkelier met de kleding is weggereden. De politie heeft een onderzoek in gesteld, maar dader en kleding zijn nog niet achterhaald. Hoek van HollandEen groot deel van Hoek van Holland moest het gisteravond enkele uren stellen zonder telefoonaansluiting. In de omgeving van de Resident Wierdsmastraat was bij graafwerk een kabel stukgetrokken. Enkele honderden abonnees kwamen daardoor zonder telefoonverbin ding te zitten. De meeste mensen hebben daar nauwelijks iets van gemerkt. De politie kreeg geen klachten. In de loop van de avond zijn de verbindingen hersteld. - §1 asas* ;,y.' ss

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1