'Korte werkweek bij bank te duur' Saudische prins bekijkt Fokker Europese commissie kapittelt Renault Hoogovens verbaasd over forse stijging van winst §£f |3e Personeel wil na jaren van loonmatiging weer extra salaris zien AIR stoot Ford af mmmvSf- Beleggers laken beleid van Sphinx Gustavsberg Middenbedrijf verwacht meer exportorders Meer winst Van Meile Laatste hoop scheepswerf Gdansk lijkt vervlogen Duitse economie stagneert Early Learning in ander beheer Aandeel-KNSF: 2000 stukjes Gunco erkend als keurder Bloemenhandel verkoopt minder Europese missie naar Japan Twente krijgt Europees geld Lovers mag mét trein rijden tussen Haarlem en Amsterdam Jmm ISv - SslSEfi'J Rotterdams Dagblad Mas Donderdag 6 maart 1997 WiesbadenDe Duitse economie heeft emd vongjaar een terugslag gehad Het bruto binnenlands product stagneerde met een groei van 1,9 procent ten opzichte van het laat ste trimester van 1995. Weliswaar lag de groei hoger dan het jaarge middelde van 1,4 procent, maar dat is nog altijd een stuk minder dan de 2,3 procent groei over het derde kwartaal. Almelo Toypartners in Almelo neemt het beheer over van de winkelketen 'Early Learning Cen tre'. Dit bedrijf is sinds 1987 in Ne derland actief met speelgoedwin kels (franchising) voor kinderen tot acht jaar. Er zijn nu vyf winkels, waarvan één in Rotterdam. Toypartners beheert reeds de speelgoedketens Speelboom, Wigwam en Techno Hobby. De beheersmaatsehappy denkt het aantal Early Learning- centra tot het jaar 2000 uit te kun nen breiden naar vijfentwintig. Amsterdam De Koninklijke Ne- derlandsche Springstoffenfabrie ken (KNSF) gaat zyn aandeel in 2000 stukjes opdelen. Met deze maatregel wil het fonds de ver handelbaarheid vergroten. Het aandeel schoot gisterochtend na het nieuws over de splitsing ƒ500 omhoog tot ƒ9500. Later op de dag werd er nog eens ƒ500 meer voor een stukje gebo den, zonder dat er aanbod was. Handel was er dan ook nauwe lijks: zegge en schrijve denmaan- deel verwisselde in een paar uur tijd van eigenaar. Rotterdam De Gunco-bedrijven - met vestigingen in Rotterdam, Amsterdam, Zwolle en Son - heb ben van de Verenigde Bedrijven Intern Transport (VeBIT) een er kenning ontvangen voor het uit voeren van veiligheidskeuringen VeBIT is een overkoepelende or ganisatie voor 66 bedrijven die zich bezig houden met de ver koop, verhuur en reparatie van mobiel intern transportmaterieel. Rijswijk De verkoop van bloe men in Nederland is vorig jaar met acht procent gedaald. De ver koop van kamerplanten zakte met één procent. De consument gaf in 1996 ongeveer 1,9 miljard gulden uit aan snijbloemen en kamer planten; in totaal was ditöprocent minder dan in 1995. Een koud voorjaar en minder kopers in de leeftijd tot veertig jaar zijn de oor zaken van de mindere verkoop. Brussel - Onder aanvoering van EU-landbouwcommissaris Fisch- ler reist een Europese Han delsmissie vandaag af naar Japan. Doel is de export van Europese landbouwprodukten naar Japan ta vergroten. Het is de eerste keer dat een Europese landbouwcom missaris zich aan het hoofd stelt van een handelsmissie. Japan neemt jaarlijks voor meer dan zes miljard gulden af aan voe dingsmiddelen en drank uit EU- landen. Negentien Europese be drijven sturen iemand mee met demissie. Onder hen een vertegenwoordi ger van het Nederlandse zuivel concern Campina Melkunie en van de veilingorganisatie Greenery International. Brussel De Europese Commis sie gaat de distributiesector en modernisering van oude indus trieterreinen m Twente onder steunen met 79,43 mihoen ecu( ƒ170 miljoen). Dit zal leiden tot 2600 nieuwe ba nen. Daarnaast 2ullen door de commissie goedgekeurde steun programma's 14.394 Twentenaren de mogelijkheid geven een oplei ding te volgen, onder wie 1043 werklozen. De steun komt uit de regionale fondsen voor industriegebieden in verval. Twente komt daarvoor in aanmerking omdat de werk loosheid met 7,9 procent 1,2 pro cent hoger is dan bet Nederlandse gemiddelde. WoerdenDe ruim 100.000 werknemers bij de banken vinden dat ze een te hoge prijs moeten betalen voor de 36-urige werk week. Ze zijn ontevreden over de CAO-afspraak dat ze vier jaar lang geen salarisverhoging krijgen in ruil voor de verkor te werkweek. Dit blijkt uit een onderzoek van de Universiteit van Amsterdam, waaraan ruim 29.000 werknemers hebben meegewerkt. Ze geven de CAO, die twee jaar geleden is afgesloten, als rapport cijfer een zes. Als de werknemers het verlies m inkomen buiten be schouwing laten, zyn ze 'redelijk tevreden' over de verkorte werk week, die ze waarderen met een zeven. Op dit moment draait 83 procent van het bankpersoneel 36 uur per week. Bij de ABN AMRO hebben de minste mensen (70 procent) een verkorte werkweek. De mees te werknemers brengen hun werkuren terug door om de twee weken één vrye dag te nemen. Eén op vijf kiest voor een vier daagse werkweek van vier keer negen uur. De FNV-Diensten- bond is tevreden over de resulta ten van het onderzoek. „We had den wel verwacht dat de werkne mers de CAO duur zouden vin den. Maar we moesten de werk week wel verkorten omdat het aantal banen by alle banken in rap tempo terugliep," zegt bestuu- der Dick Hamaker. Hij verwacht dat de vakbondsleden volgend jaar, bij het volgende GAO-over- leg, een flinke loonsverhoging willen krijgen. De werknemersorganisaties heb ben wel hun doel bereikt; de 36- unge werkweek heeft banen op geleverd. Volgens de Werkgevers vereniging voor het Bankbedrijf is het aantal banen sinds maart vorig jaar gestegen met bijna 2500 tot 106.0ÜO. Dat is veel omdat de werkgelegenheid vóór die periode nog fors daalde. Tussen 1993 en 1996 zyn er bij de banken bijna 700Q banen gesneuveld. Die da ling is nu dus omgezet in een lich te groei. De 36 uur bij de banken heeft al heel wat stof doen opwaaien. Een paar maanden geleden stapten de bonden (FNV, CNV en De Unie) De rollen plaatstaal van Hoogovens hebben vorig Jaar het concern aardige resultaten opgeleverd. Foto Koen suijk/anp Umuiden De winst van Hoog ovens vorig jaar is beduidend ho ger uitgevallen dan de onderne ming zelf had verwacht. Het staai- en aluminiumconcem verdiende vorig jaar 326 miljoen, terwijl bestuursvoorzitter M. van Veen in november nog had gerept van een winst rond de 280 miljoen. De winst van 326 miljoen is wel beduidend lager dan de 507 mil joen in 1995, Gezien de minder gunstige marktomstandigheden spreekt Hoogovens van een 'be vredigend' resultaat. Dit jaar ver wacht de onderneming een verbe tering van het bedrijfsresultaat. De omzet is vorig jaar licht ge daald (2 procent) en uitgekomen op 7,9 miljard. De achteruitgang is vooral het gevolg van lagere op- brengstprijzen voor zowel de staal- als de aluminiumprodue- ten. Het bedrijfsresultaat is ge daald van 960 miljoen tot ƒ573 mijjoen. Het bedrijfsresultaat bij dealumi- niumdivisie daalde van 140 mil joen in 1995 tot 43 miljoen vorig jaar. „De scherpe daling van de metaalprijsnoteringen tot en met oktober had een zeer ongunstige invloed op de resultaten van de smelters," aldus de uitleg van Hoogovens. Het afzetvolume in tonnen nam wel licht toe. Bij de staaldivisie liep het be drijfsresultaat terug van ƒ720 miljoen in 1995 tot 427 miljoen vorig jaar. Het hoge afzetvolume van 1995 steeg nog iets verder, maar kon de lagere opbrengstpry- zen niet compenseren. Volgens Hoogovens is het resultaat vorig jaar wel 'gunstig beïnvloed' door bezuinigingen. Het concern verwacht in de loop van dit jaar een verbetering van de prijzen. Ook verbetert de sa menstelling van de staal- en alu- miniumproducten en is dit jaar opnieuw een hoge afzet voorzien. Op basis daarvan verwacht het concern dit jaar een beter resul taat dan vongjaar. Amsterdam Lovers Hail, de éérste concurrent varbde Ne derlandse Spoorwegen, mag - toch forensentreinen exploite- ren.'De nieuwe spoorwegmaat schappij heeft van het ministe rie van Verkeer en. Waterstaat toestemming gekregen/voor pendeltreinen tassen Haarlem en Amsterdam. Aanvankelijk zag het ernaar j uit dat Lovers alleen toeristen- tremen mag runnen,' zoals een strandtrein naar Umuiden een bloementrein naar de Keu* kenhof. Minister Jorritsma geeft Lo vers échter ook toestemming voor een gewone treindienst tussen Amsterdam en Haar lem. De provincie Noord-Holland had in een advies gesteld dat de verbinding van Lovers naar Haarlem geen toegevoegde waarde biedt De NS laten al tremen rijden tussen deze'sta- tions (zes per uur). Jorritsma - vindt echter dat de Lovers- trein naar Haarlem wel dege lijk een toegevoegde vervoers- kundige waarde heeft, al zegt 41 in de brief niet waaruit die bestaat Lovers Rail wil de trein naar Haarlem al per 1 juni laten rij den. Over de aankoop van spoorwegmaterieel onderhan delt het bedrijf nog." Zoals bekend krijgt Lovers geen toestemming voor een treinverbinding tussen de gro te steden in de Randstad. Brussel/Parijs Na een onder houd met de Belgische vorst Al- bert II heeft voorzitter Santer van de Europese Commissie gisteren fel uitgehaald naar de concemdi- rectie van Renault in Frankrijk. De onverhoopte, sluiting van de vestiging in hét Belgische Vil voorde, zonder vooroverleg of in spraak, betekent een 'zware slag' voor het vertrouwen in Europa, al dus Santer. Volgens de commis sievoorzitter ziet het er naar uit dat Renault heeft gehandeld in strijd met de geest van het natio nale en internationaal arbeids recht. De 3100 aan de dijk gezette perso neelsleden van Renault Vilvoorde kregen gisteren van alle kanten een hart onder de riem gestoken. Koning Albert verklaarde 'zeer bezorgd' te zijn over de 'brutale fabriekssluiting zonder voor gaand overleg', Santer zei dat Eu ropese bedrijven te weinig oog hebben voor de belangen van hun personeel en in Vilvoorde werd het openbare leven vijf minuten stilgelegd uit solidariteit met de werknemers. De Belgische Renault-dealers hebben bovendien besloten mor gen geen auto's te verkopen en voorlopig geen reclame voor Re nault te maken. Bij de Renault- vestiging in het Franse Douai leg den arbeiders het werk korte tijd neer, nadat ze bezoek hadden ge kregen van ongeveer duizend Belgische collega's. De heftige reacties in Belgie lij ken intussen ook de Franse rege ring niet onberoerd te laten. De Franse premier Juppé riep giste- Renault: werknemers en geproduceerde auto's in Europa 32758* U B62~| Palende SPANJE j Vallade reduceerde auto's anp /alp/RottenJams Dagblad Rotterdam De beheersmaat- schappij AIR Holding gaat haar twee autogaragebedrijven (dealer voor Ford) in Rotterdam verko pen aan Sumitech (dochterbedrijf van het Japanse Sumitomo Euro pe). Vorig jaar verkocht AIR haar dealerbedrijven in Den Haag al. De maatschappij bezit nu nog au tobedrijven in Zoetermeer, maar die zullen binnenkort ook worden afgestoten. De dealerschappen waren vroeger de kern van de on derneming, ooit nog 'Ford Wilton' geheten. De beheersmaatschappy, die op de Amsterdamse beurs genoteerd staat, wil haar activiteiten meer concentreren op de exploitatie van benzinestations en be- drijfsonroerend goed. Emd vorig jaar probeerden de bedrijvenin vesteerders Van den Hombergh en Cook na een beursoverval de macht bij AIR over te nemen. Het bestuur wist dat door een bescher mingsconstructie te verhinderen, waarna de twee 'overvallers' zich - na een kort geding dat zij verlo ren - weer terugtrokken en hun verkregen meerderheidsbelang verkochten. ren Renault-baas Schweitzer op het raatje om tekst en uitleg te vragen. Na afloop van het onder houd verklaarde de Renault-top- man dat hij binnenkort met de Belgische bonden wil overleggen over 'begeleidende maatregelen' en een eventuele 'aanpassing' van de fabriek in Vilvoorde, Of Renault overweegt terug te ko men op zijn besluit de vestiging op te doeken, wilde Schweitzer niet zeggen. Ook president Chirac en de voorzitter van de Nationale Assemblee Séguin hebben de Re- nault-directie bekritiseerd voor haar 'onhandige' optreden. Ség uin zei te hopen dat het optreden van Renault de 'spontane en ech te vriendschap' tussen beide lan den niet zal bederven. Ondanks de golf van sympathie die over de getroffen Belgische werknemers is gespoeld, zyn de juridische mogelijkheden om hun ontslag af te wenden, uiterst be perkt. Een woordvoerster van de Europese Commissie liet gisteren alvast weten dat het dagelijks be stuur van de EU betrekkelijk machteloos staat tegenover de po litiek van multinationals zoals Re nault. „Laten we geen valse verwachtin gen wekken. De Commissie kan niet interveniëren. Als het ar beidsrecht is geschonden kan de betreffende lidstaat een juridi sche procedure aanspannen," De Belgische minister van Economi sche Zaken diende gisteren al een klacht in bij de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). Advertentie Informatie over bezorging van de krant: maanoagt/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur 'Telefoon: OIO -4004 444 naar het Scheidsgerecht omdat ABN AMRO één op de vier werk nemers wilde uitzonderen van de verkorte werkweek. Het ging vooral om het hogere personeel, waarvan er veel te weinig op de ar beidsmarkt zyn. De werknemers organisaties verloren de zaak omdat de CAO het volgens het ge recht toeliet om bepaalde werkne mers uit te zonderen. Begm volgende maand verschij nen de ING en de Generale Bank voor Scheidsgerecht Volgens E. van de Rijdt, bestuurder van De Unie, halen de bonden dan wel hun gelijk. Amsterdam Het noodlijdende Fokker-concern heeft een nieuwe aanbidder gekregen. Het ministe rie van Economische Zaken ont ving onlangs een fax van de Sau dische prins Al-Waleed bin Talal bin Abdulaziz, De prins is in de fi nanciële wereld bekend als red der van Euro Disney in Parijs, Of het echt de prins is, is niet hele maal duidelijk. EZ heeft de fax ontvangen van tussenpersonen die verklaarden namens de steen rijke prins te spreken. Al-Waleed, wiens vermogen in de miljarden dollars loopt, shopt al jaren rond m de westerse wereld. Naast een belang in Euro Disney, bezit hij belangen in de Ameri kaanse Citybank, de in Londen gevestigde kantoorkolos Canary Wharf en in Italiaanse tv-stations van Berlusconi. De laatste aankoop deed de neef van de Saudische koning Fahd rond Sinterklaas vorig jaar. Voor zo'n 300 miljoen gulden werd hij eigenaar van het prestigieuze Pa- rijse hotel George V. Naar verluidt was hij bang dat de sultan van Brunei -de rijkste man ter we reld - het ruim tweehonderd ka mers tellende hotel zou opkopen. Volgens Al-Waleed was George V het beste hotel ter wereld, In Nederland gingen gisteren de onderhandelingen door tussen Stork, Deleye en de curatoren over Fokker II. Reden voor opti misme is er niet. a' Gustavsberg aan een forse reorga nisatie toe, waarbij het falend ma nagement als eerste vervangen dient te worden. De producten van de groep noemt hij ook veel te duur.Als je een toiletpot bij een bouwmarkt koopt, is die vele ma len goedkoper dan die met het merk Sphinx, terwijl je er even prettig op zit en je even goedje be hoefte kunt doen." Dubbeldam zegt nu al met deze kritiek naar buiten te komen omdat in het al gemeen van aandeelhouders veel meer betrokkenheid wordt ver wacht bij het reilen en zeilen van de ondernemingen waarin zij be leggen. Rotterdam Een groep a houders heeft geen enkel vertrou wen meer in het bestuursbeleid van de sanitairgroep Koninklijke Sphinx Gustavsberg. De groep aandeelhouders, verenigd in de Stichting Rechtsbescherming Be leggers, wil volgens secretaris Hans Dubbeldam op de eerstvol gende jaarvergadering van de on derneming (op 24 juli) kritiek spuien 'die overeenkomt met die ten tijde van de Ogem-affaire'. Een grote misser vindt Dub beldam nog steeds de fusie die Sphinx is aangegaan met het Zweedse porseleïnbedrijf Gusta vsberg. Volgens hem is Sphinx Dèn Haag Ondernemers in het middenbedrijf (20 tot 5QÖ werkne mers) zijn zeer optimistisch over de economische vooruitzichten. Vooral hun verwachtingen over de exportorders zijn hooggespan nen. Dat blijkt uit de Trendmeter van het Middenbedrijf, een onder zoek dat stichting Trendmeter gisteren heeft gepresenteerd. Van de ondervraagde bedrijven verwacht 61 procent het komende jaar meer opdrachten uit het bui tenland. Ruim de helft rekent ook op meer binnenlandse orders. Dit beeld ondersteunt de algemene opvatting dat de groei van de ex port de komende tyd een trek paard van de Nederlandse econo mie zal zyn. De index van de Trendmeter, een graadmeter voor het onderne mingsklimaat, maakte door al dit optimisme een forse sprong van 30 in november 1996 naar 40 vori ge maand. Deze index werd ook omhooggestuwd doordat 40 pro cent van de ondervraagde onder nemers meer werkgelegenheid verwacht. Slechts 8 procent van hen houdt nog rekening met een inkrimping. Vooral het bank- en verzekeringswezen en de zakelij ke dienstverlening denken dat het aantal banen zal groeien. Bij de nieuwe banen gaat het vooral om flexwerk (oproep- en uitzendwerk). Het komende jaar wordt hierin een groei voorzien van 5 procent, tegenover 2,2 pro cent meer vaste arbeidsovereen komsten. Ondanks de economi sche groei in het afgelopen jaar liet de winstgevendheid van het middenbedrijf nog te wensen over. Een aantal bedrijven noem de zyn winstgroei ruim, maar net zoveel ondernemingen bestem pelden hun winstontwikkeh'ng als krap tot zeer krap. Dit jaar verwacht de helft van de bedrijven wel een winststijging, terwijl 7 procent op een daling re kent. De investeringsplannen blijven ongeveer op hetzelfde ni veau liggen als vorig jaar: 43 pro cent verwacht een toename, 12 procent een afname. Breda Zoetwarenfabrikant Van Melie heeft vorig jaar de winst zien stijgen van 48,3 miljoen naar 51,1 miljoen gulden. De winst groei van 5,8 prócent is iets min der dan bij de publicatie van de halfjaarcijfers was verwacht. De stijging van de reclamekosten be perkte de groei. Daarnaast waren er tegenvallende resultaten by- enkele werkmaatschappijen. De omzet groeide van 707 miljoen naar 808 miljoen. Het concern vindt het nog te vroeg voor uit spraken over 1997. Het wil hier mee wachten tot de publicatie van de halfjaarcijfers (begin septem ber). Van Melle hoopt wel in 1997 weer een gezond resultaat te be halen. Vooralsnog is er dit jaar nog geen volumegroei ten opzich te van 1996 bereikt. De reclamekosten gingen vorig jaar omhoog met 2,5 procentpun ten naar 14,1 procent van de om zet. Het operationele resultaat daalde licht Dankzij de hogere koersen van vooral dc Ameri kaanse dollar en het Britse pond, alsmede het afdekken van de Ja panse yen, waren er positieve va lutaresultaten. Bij constante wis selkoersen zou de omzet niet met 14,3 procent, maar met 11,6 pro cent zijn gestegen en zou de winst ten opzichte van vorig jaar met 4,8 procent zyn gedaald. Van Melle wü op langere termijn aanwezig zijn in alle landen van de wereld, voor zover dat zinvol is. Om andere bedrijven voor te 2yn wil het concern die aanwezigheid snel realiseren. Dit beleid gaat ge paard met investeringen die eni ge margedruk veroorzaken. Dit zal effect op de resultaten hebben. Van Melle wil aandeelhouders 2,10 gulden dividend betalen. Vo rig jaar was dat 2 gulden per aan deel. Warschau De laatste hoop voor de Poolse scheepswerf bij Gdansk, de bakermat van de vak bond Solidariteit, lijkt vervlogen te zijn. Gisteren trok de Poolse Bank Pekao een al in het vooruit zicht gestelde lening van ruim honderd miljoen dollar in. De werf verkeert sinds augustus vo rig jaar in faüissement. Het geid was bedoeld om m ieder geval vyf al bestelde schepen te kunnen afbouwen die waren be steld door de op Cyprus gevestig de rederij Scholier. Volgens bank- topman Andrzej Dorosz levert de bouw van de schepen nog niet eens een minieme winst op. Bo vendien is de bouwtijd van negen maanden per schip veel te opti mistisch berekend, Dat moet vol gens hem dertien maanden zijn. Verder zijn de condities in geval van te late levering ongunstig en zijn de makelaarskosten veel te hoog. Als er over de condities op nieuw met Scholier kan worden onderhandeld valt er volgens de banktopman weer te praten over de iemng. De curator in het faillissement van de werf heeft eerder al laten weten dat als de opdracht voor Scholier spaak loopt, er ontslag dreigt voor de nog 3500 mensen die er werken. Voordat het faillis sement werd uitgesproken werk ten er 7300 mensen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5