13 Lokale omroep dringt aan op 'radiohefïïng' 1 1 voor een goede waterkwaliteit Maximaal twee gulden per aansluiting om tekorten te dekken Ouderen willen goedkope woningen met een lift Rotterdams Dagblad Vrouw verjaagt overvaller met fietsbel Inbraak in vier woningen Oppassen bij werving van collectanten Te veel gedronken PvdA, D66 en GroenLinks: A 4 helemaal onder de grond Schuld leidt tot hennepteelt VMG maakt van tussendoortje een complete voorstelling 0 Waterweg Vrijdag 7 maart 1997 Door Jan Rozendaal Vlaardingen Waterweg FM wil dat de gemeentebesturen van Vlaardingen en Maassluis op korte termijn besluiten om een zogenoemde 'radioheffing' in te voeren. Deze lokale omroep bijdrage i', nodig om de tekorten bij de lokale omroep te dek ken. Verder onderzoekt Waterweg FM de mogelijkheden om te gaan sa menwerken met andere lokale omroepen. De lokale radiozender voor Vlaardingen en Maassluis heeft al verkennende gesprekken gevoerd met Omroep Schiedam. De ziekenomroepen in Vlaardin gen en Schiedam kunnen binnen kort ook een telefoontje verwach ten. Ook zij worden aangezocht om mee te doen. Volgens Kenk Vroom, die in op dracht van het bestuur van Water weg FM de organisatie van de lo kale omroep heeft doorgelicht, is samenwerking noodzakelijk om ie" overleven. Waterweg FM ;kampt met grote financiële pro blemen. Na het wegvallen van de -gemeentelijke subsidie komt er alleen nog maar geld binnen uit reclame. „En dat is zo verschrik kelijk weinig, dat ik het bedrag niet eens durf te noemen," zegt Vroom. Omroepheffing Maar de belangrijkste peiler on der de toekomst van Waterweg FM, dat geheel draait op vrijwilli gers, is de lokale omroepheffing. Het gaat dan om maximaal twee gulden per aansluiting, per jaar. Volgens een woordvoerder van de gemeente Vlaardingen moet de heffing van opcenten nog worden besproken in het college van bur gemeester en wethouders. Een of ficieel standpunt is er dus niet. Wel is de kwestie in december vo rig jaar vluchtig aan de orde ge weest m een commissievergade ring van de fractievoorzitters van de politieke partijen. Daar conclu deerde wethouder H. C. J. Roijers dat er 'een positieve grondhou ding' was om de mogelijkheden tot het invoeren van de lokale om roepbijdrage te onderzoeken, waarmee eigenlijk nog niets wordt gezegd. Met het gemeente bestuur van Maassluis moet het bestuur van Waterweg FM de eer ste gesprekken nog voeren. In elk geval zegt de omroep de in komsten uit de radioheffing no dig te hebben om de tekorten te dekken. „Ais dat niet door zou gaan, dan ziet het er heel somber uit," zegt Vroom. „De omroep heeft het financieel heel erg moei lijk. Het probleem is dat we op on ze uitgaven niet of nauwelijks kunnen bezuinigen. We betalen de huur en de reparatiekosten aan onze apparatuur. En van dat laat ste vragen we onze vrijwilligers weieens om het uit eigen zak te betalen omdat de omroep het geld niet heeft." Waterweg FM heeft een budget van honderdduizend gulden per jaar. Daarvan zou 70.000 gulden uit de -nog onzekere- lokale omroepbijdrage moeten komen en de rest uit de verkoop van re- Henk Vroom, hierachter de microfoon van Water weg FM in de studio aan de Marktin Vlaardingen: 'Alsde lokale omroepbij drage niet doorzou gaan, dan ziet het er heel somber uit.' Foto Roel Dijkstra clame. De inkomsten daarvan lig gen nu op twee- tot drieduizend gulden per maand. „We zijn begin dit jaar met een ander bureau in zee gegaan dat voor ons de recla me verkoopt. Dat kost even tijd." Het bestuur hoopt door meer aan dacht te besteden aan de kwaliteit van de programma's dat de be langstelling bij adverteerders toe neemt. Die kwaliteitsverbetering moet hand-in-hand gaan met sa menwerking met andere lokale omroepen. Vroom benadrukt dat het niet gaat om een fusie. „Want dan verliezen we onze zendmach tiging. Het gaat," vervolgt Vroom, die zelf ook medewerker is van Wa terweg FM, „bijvoorbeeld om het gebruik maken van eikaars tech nici. En het gezamenlijk maken van buitenprogramma's bij bij zondere gebeurtenissen of cala miteiten. Daarbij moeten we niet vergelen dat het gebied datje be strijkt groter wordt en het moge lijk voor ondernemers intressan- ter wordt om bij ons te adverte ren." De kwaliteit van de programma's van de elf jaar geleden opgerichte lokale radiozender moet ook om hoog, vindt Vroom. „Dat is nood zakelijk. De concurrentie met an dere lokale en regionale omroe pen, maar ook landelijke en com merciële zenders, is zo groot dat kwaliteit bieden de enige manier is cm luisteraars aan je te binden. Lokale gebeurtenissen op een professionele manier verslaan, dat is wat ons voor ogen staat." Om die reden is alle vrijwilligers te verstaan gegeven dat ze in eer ste instantie hun plek beschik baar moeten stellen. „Dat bete kent," zegt Vroom, wiens plan door bestuur en radioraad (de di rectie, red,) is overgenomen, „dat we tegen iedereen kunnen zeg gen: 'Bedankt voor alles, maar voortaan gaat die jouwtaken doen en voor jou hebben we wat anders in petto. Of niets'. Dat was voor sommige medewer kers natuurlijk wel even slikken, maar het is de enige manier om een zo'n goed mogelijk program ma te maken." Schiedam Een 21-jarige Vlaar- dingse heeft gisteravond op het Barbierpad in de Schiedamse wijk Woudhoek kans gezien een overvaller te verjagen. Een man trok haar van de fiets en eiste on der bedreiging van een mes geld. Ook deed hij onzedelijke uitspra ken. De Vlaardingse verweerde zich onder meer door de overval ler met haar fietsbel te slaan. De dader sloeg op de vlucht. Maassluis/Hoek van Holland In drie woningen aan de Hoeker in- - Maassluis is vannacht ingebro- ken. De bewoners waren niet thuis toen de dader via de achter- zijde naar binnen ging. De buit is nog niet bekend. In Hoek van Holland werd inge- s'n 660 woning aan de •Haakweg. De dader wist een rol- iuik open te breken en sloeg daar na^ het raam in. Ook hier is nog niet bekend wat er weg is. VlaardingenEen ongeveer 50-ja- rige man heeft gistermiddag ge probeerd om onder valse voor wendsels een bewoonster van de Zwaluwenlaan in Vlaardingen te strikken om collectant te worden voor het Rode Kruis. De vrouw2ei geen interesse te hebben en wan trouwde de bedoelingen van de man. Een telefoontje met het Ro de Kruis leerde dat er niet wordt gecollecteerd. En zeker op deze wijze worden geen vrijwilligers aangezocht. De politie waar schuwt niet met deze man in zee te gaan. Vlaardingen In Vlaardingen heeft de politie vannacht twee au tomobilisten aangehouden. Zij waren met te veel drank op achter het stuur gekropen. Een 33-jarige Vlaardinger blies 0,8 promille, toen hij om twee uur op de Dotter bloemstraat werd aangehouden. Twee uur later werd een 30-jarige Maassluizer aangehouden met 0,75 promille alcohol in het bloed. De gemeente Vlaardingen is in Holy-Zuid druk inde weer met het uit baggeren van sin gels. Dat is nodig om de doorstro ming en de kwali teit van het water te bevorderen. De bagger die boven water komt, zoals hier langs de Re- gentesselaan, wordt afgevoerd naar twee bestaan de baggerdepots ter hoogte van de Prinses Margriet laan en de Juliana van Stolberglaan. Als de baggerspe cie niet is vervuild, wordt deze na rij ping hergebruikt. Momenteel is de gemeente bezig met het uitbagge ren van de singels bij de Prinses Bea- trixlaan, Prinses Christinalaan,Heill- gerieelaan en Graaf Adoiflaan. Over en kele weken zijn de singels rondom het Nivonpark aan de beurt. Foto Roel Dijkstra Schiedam De meerderheid van de 65-piussers in Schiedam wil verhuizen naar een andere wo ning in de eigen wijk. De voor keur gaat uit naar een goedkope woning met een huur van zeshon derd gulden of minder, met drie kamers en het liefst in een flatge bouw met lift. Ook een aanleun woning of een serviceflat scoort hoog. Dat blijkt uit het Oude- renonderzoek Schiedam 1996. In het onderzoek is vooral gekeken naar de woonsituatie van ouderen boven de 65 jaar. In totaal werkten ruim achthonderd huishoudens mee aan dit onderzoek. Afwijking Het aantal hoogbejaarden neemt de komende jaren in Schiedam toe, hoewel het absolute aantal ou deren iets zal afnemen. Schiedam wijkt hiermee af van de landelijke trend. Ook voor het wonen zal dat gevolgen hebben, omdat de subsi diepotjes voor nieuwbouw zo goed als leeg raken en ook de subsidie kraan van het rijk steeds verder wordt dichtgedraaid. In Schiedam zal dan ook moeten worden gezocht naar andere mo gelijkheden om geschikte en goedkope woningen voorouderen te realiseren. De gemeente Schiedam heeft in de volkshuis vestingsnotitie als één van de kerntaken genoemd dat ze men sen die om financiële of andere re denen niet aan een woning kun nen komen, zal helpen. Uit het on derzoek blijkt dat vooral behoefte is aan voorzieningen zoals aan pasbaar bouwen, mindervaliden- woningen en woonzorgcom plexen. Toch zal dat moeilijk worden, want uit een eerder gehouden on derzoek - de zogenoemde Semo- rcnscorc- blijkt dat een groot deel van de Schiedamse huizen niet geschikt is voor ouderen. Voor de Seniorenscore zijn ruim zeventienduizend woningen on derzocht op onder meer de bereik baarheid voor 55-plussers. Bij een groot aantal woningen bleek al voor de inspectie dat ze niet ge schikt zijn voormensen die slecht ter been zijn. Het ging om wonin gen met meer dan dertien treden. Vereenzamen Verreweg de meeste oudere huis houdens wonen in een goedkoop huurhuis, blijkt uit het Oude- renonderzoek 1996. Bijna de helft van de ouderen woont in een flat. Een groot deel van die groep ou deren wil verhuizen. De meest ge wenste woningtypen zijn aan leunwoningen (26 procent), flat woningen met lift (26 procent) en serviceflats (19 procent). De mees te ouderen willen naar een goed kope woning verhuizen, want ruim eenderde van de ouderen moet rondkomen van een inko men van 1800 gulden of minder. Als de ouderen verhuizen willen ze vooral wonen in de wijk waar ze vandaan komen. Het sociale net werk en de contacten in de buurt kunnen hierdoor intact blijven. Dit is volgens de onderzoeker met alleen belangrijk om vereenza ming tegen te gaan, maar ook om hulp te krijgen van buren en fami lieleden als dat nodig mocht zijn. Het overgrote deel van de oudere Schiedammers is tevreden over de buurt waar ze wonen. De aan wezigheid van een haite van het openbaar vervoer en de nabijheid van buurtwinkels zijn daarbij van grootbelang. Hoewel de bevolking van Schiedam steeds ouder wordt, is het wel een tendens om langer zelfstandig te blijven wonen. Om dat mogelijk te maken heeft een deel van deze groep ouderen voor bepaalde handelingen hulp no dig De meestvoorkomende is huis houdelijke hulp. Veel ouderen maken ook gebruik van bijvoor beeld een warme maaltijdservice of ze worden aan huis verzorgd of verpleegd. Bij alle zorg- en dienstverlenende instellingen is de vraag naar zorg veel groter dan het aanbod. De on derzoeker pleit dan ook voor een uitbreiding van de capaciteit bij de instellingen. Ook hebben de ondervraagden behoefte aan een (betaalbare) telefonische bood schappendienst. In de gemeente Schiedam zou bo vendien meer gewerkt moeten worden aan een goed ouderenbe leid waarin een goede samenwer king, onderlinge afstemming en samenhang moet zijn tussen het politieke bestuur, het ambtelijke apparaat en instellingen die zich bezig houden met wonen, zorg en welzijn. Maar ook regelmatig con tact met de ouderen is volgens de onderzoeker belangrijk. Uit de re acties op het onderzoek blijkt dat een deel van de ouderen het ge voel heeft niet gehoord of serieus genomen te worden. Schiedam Coalitiepartijen PvdA, D66 en GroenLinks in Schiedam blijven van mening dat als de A 4 er moet komen van de Tweede Kamer, deze helemaal on der de grond moet. Het zoge noemde Vlaardingse standpunt. En niet, zoals het compromisvoor stel dat WD-wethouder L. A. Haf kamp deze week met provincie en Stadsregio in Den Haag presen teerde, alleen tussen de noordelij ke wijken van Schiedam en Vlaar dingen ondergronds. Om vervol gens voorbij de Woudweg weer op maaiveld-niveau tot aan Delft te worden aangelegd. Maar dit betekent volgens PvdA- fractievoorzitter P. Groeneweg niet dat Hafkamp op het matje moet worden geroepen. Sterker: „Hafkamp heeft zijn nek uitgesto ken en dat is te waarderen. Je kunt wel voortdurend zeggen: 'wij zijn tegen en wij blijven tegen', maar dan bestaat het risico dat het helemaal niks wordt. Een rijksweg op het dijkliehaam en bovengronds door Midden-Delf land." D66 en GroenLinks schrij ven in een gezamenlijke verkla ring dat alleen het stukje weg tus sen de woonwijken van Schiedam en Vlaardingen overkappen 'een regelrechte aanslag op het milieu' is. „De bovengrondse aanleg door Midden-Delfland doorklieft op onaanvaardbare wijze dit laatste restje groen," aldus de twee coali tiepartijen. Maar ook D66 heeft waardering voor Hafkamp en zijn variant; „Het is in elk geval stuk ken beter dan de weg van de mi nister (helemaal bovengronds en tot twaalf meter hoge wallen er langs, red.)," aldus woordvoerder T. van de Akker. J. Poolman van GroenLinks vindt wel dat Hafkamp een beetje te snel opschuift „Eerst waren we met een meerderheid van de raad tegen en nu is er opeens een grote stap naar een half-bovengrondse variant. Ik vind dat we eerst maar eens moeten afwachten of de Tweede Kamer die weg wil en dan pas gaan zoeken naar de beste op- lossing," aldus Poolman, die op korte termijn een debat met Haf kamp wil. Den HaagfNlaassluls„Ze werden op 11 september in hun Maasland- se loods al aangehouden, maar ze gingen even zo laconiek in Rotter dam door met hun hennepteelt," zo verweet officier van justitie mr. M. van den Honert urie inwoners van Maassluis die gisteren voor de Haagse rechtbank terechtston den. Een 25-jarige Maassluizer was de leider van de club. Een 37- jarige ex-kok was ingehuurd als klusjesman en een 24-jarige vrouw zorgde voor het stekken van de plantjes. Een tip van de in lichtingendienst van de politie leidde tot de inval in de Maasland- se loods aan de Lange Taan. Daar troffen de agenten elfduizend stekjes aan. Enige,tijd later later vond men in. «een .Rotterdamse loods in de Spaanse Polder nog eens 36.000 hennepplanten. De 25-jarige leider had een geldschie ter gevonden voor zijn ambitieuze jjjan om in "korte tijd van zijn schuld van' 180.000 gulden af te komen. Die was ontstaan doordat zjjn voormalige compagnon er met de kas vandoor was gegaan. Met het geld van de geldschieter kocht de 25-jarige alle voor de hennepteelt benodigde appara tuur. Het was de bedoeling om per maand zo'n twintigduizend gul den winst te maken. Maar zover is het nooit gekomen. De eerste oogst vóel tegen en vlak daarna werd de hele handel opgerold. De twee andere verdachten hob belden voor een luttel bedrag mee. De vrouw heeft nu een baan bij een uitzendbureau. De 25-jari- ge leider heeft bij hetzelfde bu reau als manager gesolliciteerd. Hij zag wel wat in een alternatieve straf. Daartoe kan de rechtbank alleen besluiten als het onvoor waardelijke gedeelte van de uit eindelijk opgelegde celstraf niet langer dan zes maanden be draagt. En dat wordt niet het ge val als het aan officier van justitie mr. Van den Honert ligt. Hij eiste namelijk anderhalf jaar cel, waar van'een half jaar -voorwaardelijk tegen de leider. „Ik verzet me in zijn geval dus tegen dienstverle ning." -Tegen- de vrouw eiste de aanklager zes maanden cel en te gen de 37-jarige man twaalf maan- - den, in beide gevallen de helft voorwaardelijk. Zij mogen wat de aanklager betreft wel als alterna tief klusjes opknappen in plaats van'echt zitten'. Door Ben van Haren Vlaardingen De Vlaardingse zanger/tekstschrijver Peter de Koning maakte er een nationale hit van. Het Vlaardingse Musi cal Gezelschap laat haar zien. In het liedjesprogramma 'Jaar in, Jaar uit' zet het VMG dé tand artsassistente met de ogen, die altijd lente brengen, op het to neel. 'Jaar in, Jaar uit' is bedoeld als een tussendoortje van het bruisende musicalgezelschap, dat zijn naam al heeft gevestigd. Het programma met meer dan zestig liedjes over de vier jaarge tijden is gemaakt om zang en choreografie van de leden ver der te scholen. Het script voor de volgende musical, over de rijke historie van de in 1998 725-jarige stad Vlaardingen, is grotendeels al geschreven door Dick Borst en Chris van Bezooijen. Een groep ereatievelingen, als het VMG is, maakt echter van zo'n tussendoortje gewoon een echte voorstelling. Stand ver plicht nu eenmaal. Dus is 'Jaar in, Jaar uit' meer geworden dan een liedjesprogramma. Logisch, dat de twee geplande voorstel lingen (dinsdag en woensdag) al snel bijna geheel waren uitver kocht. Het cabareske duo C&A (Chique en Apart), regisseur Eric van de Ende en choreografe Mirjam Kroonenberg, praten en zingen als profeten de boel aan elkaar. Andere VMG-leden tre den op de voorgrond in sketches of zangsoli. Belangrijke rollen zijn weggelegd voor de broers Bob en Paul van Rutten. De laat ste is niet alleen als zanger/mu sicalspeler actief maar tevens als gitarist. Hij heeft zo bijvoor beeld een rol als troubadour. Het VMG haalt uit de leden wat erin zit Op de laatste repetitie avond in de kale zaal van het wijkcentrum Babberspolder (Drie Klavers) zijn, voor zover de krokusvakantie het toelaat, dus: behalve het complete orkest, afc§- le spelers en zangers en ook deaf corbouwers en kostumières aan-*' wezig. De laatsten treffen elkaaiS regelmatig in de verenigingè-j ruimte aan de Groen van Prik-' stererstraat maar ze zijn er veel van die donderdagavonden ook geweest Kledingontwerpster Ans Monster heeft bijvoorbeeld - op de eerste repetities alle musi- - calspelers en -speelsters een lap je stof opgespeld in een van de kleuren geel, rood, groen en blauw, die in de kleding zullen overheersen. Om de kleurscha kering bij bewegingen op het to neel in te schatten, werd ieder een gevraagd bij elke repetitie zijn stoflap op te spelden. De laatste avond zijn er nog maar vier, die het dragen. „Geen probleem, want nu weet ik het wel," zegt Ans. 'Jaar in, Jaar uit' is een vlotte aaneenschakeling van Neder landse, Engelse, Duitse en een Italiaans liedje over zomer,- herfst, winter en lente. Een keer; in een choreografisch heel knap" ingevuld mei-liedje, wordt de: aanwezigheid van j ong en oud in het musicalgezelschap bena% drukt. Aan het eind verdooft de- jonge tandarstassistente met;, haar lente-ogen de met kiespijn worstelende oudste VMG'er. De- ze 81-jarige Leo Janson is net op t tijd hersteld van een longontste- king om weer te schitteren als speler in de liedjesshow. Zondag begint het VMG met de opbouw van het zelf ontworpen en vervaardigde decor in de Stadsgehoorzaal, maandag is er - de generale repetitieen het oefe nen van de grimeurs. Dinsdag en woensdag zijn de voorstellin gen, waarvoor nog slechts en- - kele tientallen kaarten verkrijg baar zijn. ggjgTH 8 U AUTOVERHUUR K; GOEDKOPE BRANDSTOF jgg WflSSTBftflT (alleen Heiïardatn-Wesl) ROTTERDAM WEST, Asfbrechisksde 148-150 Ter. 010 - 477 40 03/ROTTERDAM ZUID, Aristoielesstraat 12 Tui. 010 - 4192300

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1