12 'Gemeentewet is te knellend voor bestuurlijke experimenten' Riagg ziet rol van Winti in hulpverlening groeien 'Godslasterijk' affiche afgeplakt Hoge verwachtingen van Now Summer Dance en Real Hot Outdoor Landelijke viering 1 mei met Kok in Rotterdam Scheepstimmerman Rotterdam blij met koop schip ondanks asbest Rotterdam wil proeftuin worden met grotere regelvrijheid Erasmusbrug levert weer problemen op Nachtconcert in tunnel bij de diergaarde Geld voor componist Rotterdams Dagblad Donderdag 1-3 maart 1997 Oud- scheepstim merman P. Pheyffer: 'D*» rol van de bouwers van de Rotterdam blijft te veel onderbe licht'. Foto René vanWïjckCorVos Door Paul Smits Spijkenisse De herinneringen aan het cruiseschip Rotterdam roepen bij P. Pheyffer <62) uit Spijkenisse gemengde gevoelens op. Natuurlijk is hdj trots omdat hjj in de jaren vijftig als scheeps timmerman mede het aanzien heeft bepaald van het schip dat de gemeente nu wil aanschaffen. Maar bezorgd is hij ook, omdat hij net als de andere scheepsbouwers zonder enig benul omging met het erin verwerkte asbest. Pheyffer vertelt in zijn woning in Spykenisse gedreven over het bij zondere cruiseschip. Af en toe on derbroken door zijn huiskater die zich menig keer klaaglijk miau wend in het gesprek mengt. De Rotterdammer van geboorte wil graag zijn verhaal kwijt. Enerzijds omdat hij zelf letterlijk met zijn neus bovenop het aanbrengen van het isolerende asbest heeft gestaan en nu de gevolgen ervan vreest Anderzijds omdat hü vindt dat in alle publiciteit de bouwers te weinig aandacht hebben gekre gen. „Ik weet het nog goed, als scheepstimmerman kon Ik in de jaren vijftig aan de slag by de droogdok, de RDM, voor hét af timmeren van de Rotterdam. Al les wat je als bezoeker van zo'n schip ziet hoort daartoe. Dus zelfs de railing die je bijvoorbeeld in een romantische scène van 'de tv- serie Loveboat ziet, is door scheepstimmermannen beves tigd." En Pheyffer weet nog goed hoe zonder noemenswaardige veilig heidsmaatregelen blauw asbest werd aangebracht „Dat zit onder meer achter de betimmering in de centrale hal van het schip. Dan spoten of bliezen ze met behulp van een compressor nat gemaakt asbest ertegenaan. Dat bleef plak- kgp. Kippengaas eroverheen en de pennen ombuigen om het vast te^etten. Zelf heb ik dat niet ge daan, maar ik stond er wel drie, vier meter vandaan. In tegenstel ling tot de mensen die met het as best bezig waren zonder 'snuitje', zo'n beschermingskapje." Pheyffer weet niet wat er is ge worden van de werklui die met het asbest in het schip hebben ge werkt. Het zou hem echter niks verbazen als ze niet meer leven. Mede daarom knijpt hjj hem nu de verhalen over asbest in het cruiseschip Rotterdam weer op duiken. „Je wist toen. bijna niks. En eigenlijk heb ik het daarna, bij Verolme, nog veel erger meege maakt. Heb ik maandenlang asbe- stplaten staan zagen. Met een luchtaangedreven cirkelzaag en alleen een 'snuifje' voor. En een ventilator voor de afvoer van de lucht." Pheyffer maakt een wegwerpge baar. Woorden zijn volgens hem overbodig om aan te geven hoe slecht voor de gezondheid zijn werk toen was. Het verwijderen van het asbest uit cruiseschip Rotterdam hoeft volgens de toenmalige scheeps timmerman geen probleem te zijn. „Wij bouwden het schip zo datje het makkelijk kunt demon teren. Als je dat voorzichtig doet, is er niks aan de hand." De aankoop van de Rotterdam wakkert echter niet alleen de angst voor zijn fysieke gesteld heid aan. Want Pheyffer is to*di vooral trots op het schip, „Ik vond het al zo zonde dat ze de Nieuw Amsterdam hebben laten slopen. Maar vooral met de Rotterdam heb ik affiniteit. De naam, ik werkte er zelf aan in de histori sche droogdok, het staat symbool voor de wederopbouw en het was in technisch opzicht toen zeer mo dem, een mijlpaal in de Neder landse scheepsbouw." De Spijkenisser volgt het debat over de aankoop van het schip nauwlettend. Maar hij mist de aandacht voor de bouwers, wier rol volgens hem onderbelicht blijft in vergelijking met die van het cruisepersoneel. „Het zou ont zettend leuk zyn als de mensen die er destijds aan hebben ge bouwd, eens bij elkaar komen. Waar blijven ze? Tot nu toe heb je alleen verhalen gehoord van men sen die ermee hebben gevaren." Rotterdam De tweede edities van de Kuipevenementen 'Now Summer Dance' en 'Real Hot Out door1 kunnen de komende maan den rekenen op uitgebreide pro motie. Beide muziekspektakels, op respectievelijk zaterdag 7 en zondag 8 juni, mogen ziel} verheu gen op veel meer voorpubliciteit van derden dan vorig jaar, zodat organisator TWR Concerts ook een veel grotere opkomst ver wacht. Bezochten in juli 1996 tweemaal een kleine 20.000 lief hebbers het Feyenoordstadion, dit keer hoopt het Rotterdamse impresariaat stilletjes op het dub bele aantal. Voor 'Now Summer Dance' zijn al gestrikt No Mercy, Captain Jack, Charly Lownoise Menthal Theo (tevens als presentators), T-Spoon en 24-7. Extra bijzonder is het op treden van dj Paul Elstak, want het is zijn allerlaatste op groot schalig niveau. "Real Hot Out door* kent inmiddels als attracties Az Yet, Wu Tang Clan, dj Kool, Montell Jordan en Quad City DTs. Hoewel beide affiches daarmee nog lang niet gevuld Z"n, start za terdag wel reeds de voorverkoop. Het dance-spektakel zal tot aan 'de grote dag' volop onder de aan dacht worden gebracht bij de Na tional School Series, een landelij ke competitie voor middelbare scholieren met als doel verhoging van de belangstelling voor actieve sportbeoefening. Dit 'multi-me- diaproject' omvat onder meer een eheerleader-dance-contest, een survival buddy run en alternatie ve voetbal-, volleybal-, en basket- baltoernooien. Tijdens de voor ronden en middels op alle scholen verspreide speciale magazines zal voortdurend worden gewezen op 'Now Summer Dance', als het jaarlijkse summum op het gebied van sportieve muziek. 'Real Hot Outdoor' kent als mega- podiura voor moderne rhythm blues niet zo'n gratis steuncam- pagne, maar weet zich verzekerd door een snel groeiende belang stelling voor het genre, waardoor muziekzenders als The Music Factory en Radio 538 toch gere geld op het evenement zullen inhaken. „Voor alietwee de muziekdagen geldt dat ze nog verder moeten groeien," aldus Teun van Rij na mens TWR Concerts. „De eerste keren dat we de Nacht van Oranje organiseerden zat Ahoy' ook niet vol en hadden we zeker nog last van kinderziekten. Maar inmid dels is dat evenement zo'n begrip dat het automatisch uitverkoopt. Gaat het met 'Summer Dance' en 'Real Hot' in de Kuip eenzelfde kant op, dan zit het er dik in dat er in het buitenland zusterfestïvals zullen komen." Kaarten voor Now Summer Dan ce kosten 35 en 49,50 gulden. Toe gangsbewijzen voor 'Real Hot Outdoor' 45 en 55 gulden. Door Kor Kegel Rotterdam De Gemeentewet laat te weinig ruimte voor ex perimenten om het bestuur van Rotterdam te moderniseren. Volgens de wethouders Simons (PvdA) en Van der Tak (CDA) wil het college van burgemeester en wethouders veel verder gaan met vernieuwing dan wettelijk toegestaan is. WD-raadslïd N.J.G. Janssens om deelgemeenteraadsleden per deed gisteravond in het stadhuis de suggestie om bij het kabinet aan te dringen op een grotere re gelvrijheid. „Het moet mogelijk zijn dat de Rotterdamse regio een bestuurlijke proeftuin wordt, waar onconventionele verbeterin gen in de relatie tussen overheid en bevolking tot stand worden ge bracht," aldus het advies van Janssens. In Boston, Lille en Stuttgart heb ben de raadsleden ideeen opge daan over wijkburgemeesters, wijkraden en doordachte dubbel functies waar de Rotterdamse po litiek haar voordeel mee zou kun nen doen. „Laten we niet zo arro gant zijn om te denken dat Rotter dam overal het beste in is," aldus D66-raadslid G. F. H. Müller. In het partijblad PvdA-Info doet wethouder Simons de suggestie straat te doen verkiezen. De wet houder, onder meer verantwoor delijk voor de regiovorming, op pert een districtenstelsel op stads deelniveau. PvdA-fraetievoorzit- ter E. L. Kuyper liet gisteravond weten dat ze in die zelfde richting denkt. Daarnaast pleit Simons voor onderzoek naar de mogelijk heid om in de deelraden kwali teitszetels vrij te maken voor wijkactivisten. Buurtwinkel Zijn collega-wethouder Van der Tak noemt de Gemeentewet te 'knellend' voor zulke verdergaan de sociale en bestuurlijke ver nieuwing. De CDA-wethouder, die het deelgemeentebestel in zijn portefeuille heeft, zegt dat het college veel verder zou willen gaan dan toegestaan is. Maar hij voorziet dat het altijd lastig zal blijven „om vanuit een buurtwin kel zomaar m de deelraad te ko men". Volgens Van der Tak hoort het er nu eenmaal by dat men kandidaat moet zijn voor een poli tieke partij, wil men deelgemeen tebestuurder worden. D66 betwijfelt of de Gemeentewet zo knellend is als de wethouders doen voorkomen, Volgens D66- raadsiid Muller is er binnen alle beperkingen toch meer mogelyk. Zo staat het elke party vrij om ac tieve wijkbewoners te kandide ren, of ze nu lid zyn of niet. Rotterdam De landelijke 1 mei- vienng wordt dit jaar in Rotter dam gehouden. Naast tal van an dere prominente PvdA'ers zal ook premier Kok een groot deel van de dag in de stad aanwezig zyn. De festiviteiten rond de Dag van de Arbeid starten traditioneel met een herdenkingsplechtigdheid bij het Spiekman-monument in Spangen, Naast burgemeester Pe per zullen daar ook landelijke po litici, onder wie hoogstwaar schijnlijk Kok. het woord voeren. De viering wordt vervolgd in het (voormalige Unjlever-)gebouw van de Hogeschool Rotterdam Omstreken bij het Museumpark. Kok gaat daar in debat met stu denten en andere belangstellen den. In de middag staat onder meer een discussie tussen minis ter Ritzen (Onderwys) en studen- Rotterdam De kinderziektes van de Erasmusbrug blijken nog lang niet voorbij. Het verkeer over de trots van Rotterdam heeft gisteren ruim drie kwartier stilge legen, omdat de slagbomen door een technisch mankement wei gerden te openen. Dinsdag deden zich ook al enkele storingen voor. In de middaguren sloot de basculeklep van de brug niet. 's Avonds waren het de slag bomen die voor ongemak zorg den. De bomen gingen niet meer omhoog. Het verkeer werd omge leid. 4 De 365 miljoen kostende Eras musbrug kampt'sinds,opening in september vorig jaar met tal van kleine en grote mankemen ten. Het belangrijkse probleem vormen de tuien. In mei denkt de dienst een oplossing voor dit pro bleem te kunnen presenteren. De strijd over moraal en fatsoen woedt in alle hevigheid in Nederland. Na het verbod op de 'plassoks-poster' van het Groninger Museum is er onder christelijke groeperingen verzet gerezen tegen de affiche voor de film The people versus Larry Flint Het aan plakbiljet toont een vrouw met midden op haar slipje een afbeelding van de hoofdrolspeler In de houding van een gekruisigde. 'Godslasterlijk' is het oordeel van de fracties van het CDA, de SGP, de RPF en de GPV in de Tweede Kamer. Deze poster aan de Martin Luther Klngweg in Ommoord Is afgeplakt met een Komo-zak. Waarmee maar bewezen is dat niet alleen bibliotheekboeken ten prooi vallen aan de censuur van overijverige gelovigen. Foto wtnem de Bte ten gepland De gehele middag staat daarnaast in het teken van een door het Centrum voor Lokaal Bestuur georganiseerde confe rentie. In een tiental deelsessies presenteren uit het gehele land afkomstige PvdA-gemeente- raadsfracties projecten rond het thema 'De Stad'. De opvallendste presentatie levert een bijzondere prijs op. Die afdeling mag name lijk tijdens de campagne richting gemeenteraadsverkiezingen lan delijk leider Kok een dagje 'inhu ren'. In de avonduren gaat het er aan vankelijk serieus aan toe met een aantal speeches, die in het teken staan van de betekenis van de so ciaal-democratie. Kok zal op nieuw het woord voeren en ook landelijk voorzitter Adelmund neemt achter de microfoon plaats. De Dag van de Arbeid wordt afge sloten met een dance-party. Rotterdam Dat de akoestiek van de Diergaardetunnel uitstekend is, mag sinds vannacht als een vaststaand feit worden aanvaard. Een 30-jarige Rotterdammer nam de proef op de som, reed met een kinderwagen vol muziekinstru menten naar de tunnel en zette het op een spelen. Dit tot groot on- genotgen van bewoners in de om geving, die door het spontane nachtelijke concert uit hun slaap werden gewekt. De opgetrommelde politie consta teerde dat de muzikant niet over een nacht ijs was gegaan. Hij tok kelde, toeterde en roffelde er flink op los en beschikte daarbij over een breed assortiment aan mu ziekinstrumenten, variërend van bongo tot dwarsfluit. Rotterdam Voor de expositie over de 19de eeuwse Tsjechische componist Franti ek kroup stelt het college van b e w een subsidie van drieduizend gulden beschik baar. De tentoonstelling is eind dit jaar in het Schielandshuis. De componist schreef het Tsjechi sche volkslied en hij is begraven in Crooswijk. De expositie is een initiatief van de Tsjechische am bassadeur in Nederland. DoorChitraGajadin Rotterdam Een vlot geklede, goed verzorgde, druk pratende en gebarende jonge vrouw van Cre oolse afkomst stapt begin dit jaar bij de psychiater Kesh Kasi bin nen. Zij vertelt hem dat er dingen gebeuren in haar woning. Ze ziet onbekenden rondlopen en hoort hen praten in haar kamer. Er zijn ook geluiden die ze niet thuis kan. brengen. Haar oom, aan wie ze dit vertelt, zegt dat het met Winti te maken heeft. Ze weet zelf niet veel van Winti af en heeft er eigenlijk nooit in geloofd. Maar wanneer haar oom vindt dat ze voor een behandeling naar S name moet gaan, is ze daar sn van overtuigd. Haar huisarts adviseert haar naar de Riagg te gaan. Bij het intake gesprek benadrukt Lucy dat ze voor verdere behandeling naar Suriname wil. Ook vertelt zij dat ze in het verleden met incest te maken heeft gehad. „Maar dat heb ik al verwerkt, ik kom nu voor de Winti." Lucy is voor Kasi geen uitzonder lijk geval. Op de afdeling Tran sculturele Hulpverlening van Riagg Rijnmond Noord West, waar Kasi werkt, komt hij dage lijks in aanraking met psychiatri sche stoornissen die niet terug te vinden zijn in de westerse cul tuur. Als voorbeelden hiervan noemt hij Bhutpreet en Winti. Beide zijn toestanden van bezetenheid dan wel demon-possessie die voor kunnen komen bij Surinamers. Kasi vindt in Lucy's geval een tweeledige behandeling nodig. Hij schrijft medicijnen voor en ad viseert haar contact op te nemen met stichting Agnes. Bij de oprichting van de Riagg, vijftien jaar geleden, is gekozen voor een Riagg Rijnmond Noord West met een aparte a fdel ing voor migranten. Door voorlichting is getracht de drempel naar de Riagg te verlagen. Een team van hulpverleners van diverse plui mage heeft een vorm van hulpver lening ontwikkeld, speciaal voor migranten. Inmiddels is het aan tal aanmeldingen per jaar fors toegenomen. In 1983 waren dat er 99 en in 1996 400. Hoeveel cliën ten behoefte hebben aan de hulp van traditionele genezers kan de Riagg moeilijk zeggen, geschat wordt dat zo'n tien procent van deze hulp gebruik maakt. Genezers De afdeling Transculturele Hulp verlening staat niet afwijzend te genover deze vraag. Waar nodig wordt (steeds vaker) verwezen naar traditionele genezers. Veel cliënten stellen zelf voor een bo- numan, hodja, marabou of broea (traditionele genezers) in te scha kelen, „Wij hebben overigens geen kaartenbakken met een be stand van traditionele genezers," zegt Indra Boedjarath, afdelings hoofd. „We kunnen wel enkele namen noemen in dat circuit, maar voor ons is het niet mogelijk om daar een lijst van bij te houden. Niet ie dereen is even deskundig, er zit ten ook een hoop oplichters tus sen, We laten het liever aan de cli ënten over om dat uit te zoeken. Er is altijd wel iemand in hun ei gen netwerk die een traditionele genezer kent." Stichting Agnes is een instelling waar weieens naar verwezen wordt. De stichting is gehuisvest in de St. Mariastaat in het Oude Westen. Diana van Dams werkt daar en noemt zichzelf 'parapsy chologisch hulpverleenster'. „Ik wil geen bonuman worden ge noemd, daar kleeft te veel nega tieve publiciteit aan. Die man met de lijkjes in Amsterdam hè! En ik ben ook niet iemand die gelyk kruiden bij elkaar gaat zoeken en mensen gaat baden." Mystiek en geheimzinnigheid zijn -anders dan openhartig heid- ver te zoeken bij Diana. „Ik ben helderziend. Als kind heb ik al paranormale ervaringen ge had. Ik heb een tweelingzus die dat ook heeft We werken hier sa men." Haar ouders wisten zich geen raad met Diana's paranormale ga ve. ,1k vond het beangstigend en ik heb er een hoop problemen mee gehad. Je neemt dingen waar die anderen met zien en als je daar iets over zegt, veroorzaakt dat een hoop hilariteit. Mijn zus Diana van Dams: 'De lijfspreuk waarmee Ikcliënten probeer aan te moedigen, Is: alle negatieve en positieve ervaringen verrijken een mens en van belde kun je leren.' Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad en ik zijn een keer bijna gestikt in een kast waar we ons in hadden opgesloten uit angst. We hadden iets gezien waar we vreselijk van geschrokken waren. In onze om geving was er niemand die ons daarin kon helpen. Je staat alleen in dat (voor)gevoel Reinigen Ze besloot een opleiding psycho therapie en een cursus parapsy chologie te volgen in 1990. Twee jaar geleden ging stichting Agnes, genoemd naar Diana's moeder, van start. De meeste mensen komen met re latieproblemen naar stichting Ag nes. Veel vrouwen hopen dat Dia na een drankje kan brouwen waarmee ze eindelijk de onbe reikbare man voor zich kunnen winnen. Anderen willen zich juist van een mishandelende echtge noot losmaken. Lucy die door Kesh Kasi naar stichting Agnes is verwezen, heeft Diana niet kunnen helpen. „Ze wilde per se naar Suriname, Ik heb geprobeerd haar het proces waar ze zich in bevorT, uit te leg gen. Wat is dat nou rigenlijk, last hebben van Winti? Ze zag dingen om zich heen. Als je constant je zelf negatief gaat voeden en alles op jezelf gaat betrekken dan kom je moeiteloos in die geestesge steldheid terecht Het heeft niets te maken met goden en demo nen." Veel mensen die Stichting Agnes consulteren (het kost 75 gulden per uur) zijn eerst by een bonu man geweest, waar ze hebben ge hoord dat een wintipré of een kra- tafra noodzakelijk was. De kosten van deze rituelen variëren van zesduizend tot zestienduizend gulden. Diana van Dams: „Dat soort offer rituelen, daar begin ik niet mee. Bij mij staat het werken aan jezelf centraal. De persoon moet zich zelf leren kennen. Inzicht verkrij gen in de werkelijke oorzaken van de problemen. Niemand is bewist (betoverd). Anderen kunnen nog zoveel op je afsturen, als je jezelf geestelijk sterk maakt, kan nie mand je wat doen." Tijdens de gesprekken kan ze door haar paranormale gave gauw tot de kern van de zaak doordrin gen en 'zien' wat waar of onwaar is. Haar lijfspreuk waarmee ze cli ënten probeert aan te moedigen, is:Ahc negatieve en positieve er varingen verrijken een mens en van beide kun je leren," Verschuiving Indra Boedjarath: „Niet alleen de groei neemt toe, je ziet ook een verschuiving in de problema tiek." De eerste generatie leed aan heimwee, had last van aan passingsproblemen en kampte met gezinsproblemen. Gezinsher eniging leidde vaak tot rolconflic ten. De Turkse of Marokkaanse moeder die vele jaren haar kinde ren zonder vader moest opvoeden was gedwongen haar autonomie op te geven in Nederland. De al tijd 'afwezige' vader had de nei ging om het beoefenen van het va derlijk gezag in te halen. De tweede generatie die zich nu bij de Riagg meldt, komt met klachten veroorzaakt door het le ven tussen twee culturen. Ver schil in opvattingen in thuis en in de buitenwereld. Thuis moet je bescheiden en ingetogen zijn maar op school moetje meedoen en voor jezelf opkomen. Indra: „Het is knap om hierin je evenwicht te bewaren. Het is haast niet mogelijk zonder con flicten. Vooropgesteld dat er ge lukkig genoeg mensen zijn die het wel lukt. De mensen die bij ons komen, behoren tot de groep die daar niet in slaagt" Indra beschryft het geval van een Turks meisje met een eetstoornis. Meer dan een paar happen kan ze niet door haar keel krijgen. Na ge sprekken blykt dat twee oudere zussen met ruzie hei ouderlijk huis verlieten. Alle hoop hebben de ouders nu op haar gevestigd. Ze verwachten van haar een voor beeldig gedrag. Dit meisje pro beert hier tevergeefs aan te vol doen. Eetstoornissen hebben vol gens Indra meestal te maken met ouderlijk gezag en het je losma ken daarvan. Er valt dan ook een toename te bespeuren naar de Riagg van allochtone meiden met eetstoornissen. Een andere groep die duidelijk present is in de wachtkamers gan afdeling Transculturele Hulpver lening zijn de 'geïmporteenfen'. Dat zijn mensen die door een hu welijk in Nederland komen. Een van de ziektebeelden is dat zij na enkele jaren allerlei neuroses ont wikkelen door isolement, verlies van familie en venvanten (net werk). Ze kunnen zich niet aan sluiten. Ervaringsdeskundigen Op de afdeling Transculturele Hulpverlening werken specialis ten, die zelf uit diverse culturen komen. Voor- en nadelen van mi gratie kennen zij van binnenuit. Het zijn dan ook zogenaamde er varingsdeskundigen. Het specialisme van deze afdeling werkt ook negatief. Want inde re gio Rijnmond worden allochtonen ook veel te gauw naar de afdeling Transculturele Hulpverlening ge dirigeerd. Indra Boedjarath: „Stel een colle ga in Gouda, een trauma-deskun dige, stuurt een politieke vluchte ling van allochtone afkomst naar ons toe. Zelf doet hij geen moeite om zich te verdiepen in dit geval, dat op het eerste gezicht afwijkt van wat hy gewend is. In zo'n situ atie proberen wij onze specialis men uit te dragen en als brug te fungeren. Wij willen er altijd sa men uit komen. Het gaat om een andere houding. Ook intern zou men het liefst alle allochtonen op ons afsturen. Dat is nou juist niet de bedoeling van onze afdeling. Wy behandelen klachten waarin migratie een be langrijke rol speelt Collega's zou den onze deskundigheid in eigen voordeel moeten aanwenden. Geen Neuei lanus kunnen spre ken, mag nooit de reden zyn om iemand naar ons te sturen." De Riagg Rijmond Noord West or- ganïseerd morgen in museum Boijmans Van Benuningen een symposium over vijftien jaar tran sculturele hulpverlening.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2