13 Ruzie om sloop van 'monumentaal pand m Rotterdams Dagblad Historische Vereniging en gemeente twisten om historische waarde Weer vijftien jaar geëist voor doden van ex-vrouw Groeizaam weer op Boomfeestdag Woningstichting dient bezwaar in tegen OZB Schoenmakers wil in vijf commissies Pony op A 29 doodgereden Afval illegaal gestort Dief gestoord bij inbraak Gewond bij aanrijding Vertraging door diefstal paaltjes Branders feesten in Top 10G evenementen Geld voor Wilton-Fijenoord b Nieuwstraat 140 Spijkehisse - telefoon 0X81 - 617036 Wal ;erw »g Woensdag 19 maart 199? Schiedam Het raadslid Th. H. B. Schoenmakers (Plat form Schiedam) wil in vijf raadscommissies zitting ne men en niet in alle negen raadscommissies die Schiedam ryk is. De oud- CDA'er zit momenteel in drie raadscommissies. Als raadslid wil hij minimaal de helft van alle commissies volgen. „Soli dair '93 en Gemeentebelangen volgen met zijn tweeën de ne gen commissies. Het lijkt my redelijk dat ik in mijn eentje dan de helft volg." KlaaswaalOp de A 29 ter hoogte van Klaaswaal is gisteravond een pony doodgereden. Het dier kon op de snelweg terechtkomen doordat onbekenden het hek van zijn wei aan de Bommelskousse- dijk open hadden gezet. De 54-ja* rige automobilist uit Vlaardingen die de pony plotseling voor zijn wagen zag opdoemen, kon het dier niet meer ontwijken. Het kleine paarde, dat eigendom was van een 39-jarige man uit Klaas waal, overleefde het ongevat niet. De Vlaardinger en zijn passagier bleven ongedeerd, Wel raakte hun auto flink beschadigd. Schiedam Een hoeveelheid as besthoudend bouw- en sloopafval die op de Schiekade illegaal is ge stort, is gistermiddag verwijderd. Over het vuil was een tip binnen gekomen bij de politie. Een ver- wijderingsbedrijf heeft het asbesthoudend afval weggehaald. De politie stelt een onderzoek in naardehexkqmst,^ Vlaardingen Een 27-jarige man uit Schiedam is gisteren aange houden voor een bizarre poging tot inbraak. De man wilde inbre ken in een vrachtwagen die langs de Marathonweg stond en had daarvoor een boom op één centi meter na doorgezaagd- De chauf feur van de wagen had de wagen vermoedelijk uit voorzorg bijna tegen de boom aan geparkeerd, De Schiedammer werd tijdens het zagen echter gestoord en was er vandoor gegaan. De zaag bad hij laten liggen. Een buurtonderzoek leverde in eerste instantie niets op, maar later zag de politie de verdachte in een auto stappen. Op de Blois van Treslongstraat/Floris de Vijfdelaan werd de man klem gereden. Hij zit nog vast op het politiebureau Uit angst dat de boom zou omval len heeft de politie hem omver ge trokken. Maassluis Een 16-jarige brom fietser uit Maassluis is gistermid dag op de Stadsmolen tegen een dwars over de weg staande auto gebotst. Een 36-jarige Maassluise had uit parkeerstand haar auto op de weg gedraaid om in de richting vna de dr. J. Sehoutenlaan te rij den, Toen zij dwars op de rijbaan stond botste de bromfietser tegen de auto. De jongen schoot met rijn hoofd door de autoruit en liep daarbij wat spierseheurtjes op. Hij is door een dokter behandeld. Hoek van Holland Bij de renova tiewerkzaamheden aan de Cor- desstraatzijn 150 paaltjes verdwe nen die bestemd waren voor het maken van de bloembakken. Bij de renovatie worden verschil lende materialen gebruikt. Niet alleen betekent de diefstal van de materialen, die by het werk lagen opgeslagen, een schadepost van tweeduizend gulden, het kan ook vertraging m het werk opleveren. De nieuwe paaltjes zijn namelijk niet direct leverbaar. De deelge meente heeft by de politie aangif te gedaan van de diefstal. Schiedam Tot grote schrik van een aantal leden van de Schiedamse Historische Ver eniging is een sloopbedrijf vorige week begonnen met het afbreken van een 'monu mentaal' pand aan het Groenweegje in Schiedam. Het volgens de vereniging uit de achttiende eeuw stam mende gebouw, waarin vroeger een branderij was gevestigd, moet plaatsmaken voor nieuwbouw. Ontsteld over de sloop van dit 'waardevolle erfgoed' heeft de vereniging bezwaar aangetekend bij de gemeente. Op die manier wordt een uiterste poging onder nomen de meedogenloze slopers kogel testoppen. Het gebouw aan het Groenweegje is sinds begin van dit jaar in ei gendom van het projectteam 'De Vernieuwde Stad'. De vorige eigenaar, David Hart, verkocht zijn onroerend goed een paar maanden geleden voor 'veel geld' aan het projectteam. Hoe veel de verkoper van dure auto's voor het pand heeft gekregen wil de hij niet zeggen. De Vernieuwde Stad betaalde Hart echter zoveel dat de autover koper zijn werkzaamheden in een enorm complex aan de A13 kon voortzetten. Nieuwbouw Het monumentale pand aan het Groenweegje moet samen met een aantal andere gebouwen wij ken voor nieuwbouw. De Ver nieuwde Stad draagt in opdracht van de gemeente Schiedam zorg voor dat gehele project in het ge bied tussen de Schie, Raam en Groenweegje. De plannen voor dat stuk van de binnenstad wor den al enige tijd besproken met alle belanghebbenden. Ook de Historische Vereniging is daar re gelmatig by betrokken. Juist daarom zijn de leden nu zo ont steld over de sloop. Volgens de vereniging was bekend dat het pand in de weg stond, maar was de beslissing om het volledige ge bouw af te breken nog niet geno men. In een brief aan de gemeente schrijven de leden dat Schiedam zuinig moet zyn op de historische gebouwen die nog resten. Volgens de vereniging is het gehele pand nog in prima staat. Ook het interi eur is goed en historisch gezien van groot belang. Het behouden van alleen de gevel van het pand is voor de Histori sche Vereniging geen goed alter natief. „Sloop van het pand en herbouw achter de oude gevel ver nietigt nodeloos de historische sporen in het gebouw," schrijft de vereniging. In de brief aan de ge meente dringen de leden er te vens op aan het pand op de lijst van gemeentelijke monumenten te plaatsen. De gemeente Schiedam voelt ech ter niets voor het voorstel van de Historische Vereniging. Volgens een woordvoerder is het pand lang niet zo waardevol als de ver- eninging doet voorkomen, Veel van de op het eerste gezieht histo rische details in het pand zijn nep. Ook de gevel is volgens de woord voerder fake. Het stucwerk blijkt na bestudering relatief jong en het gevaar bestaat dat als wordt geprobeerd de gevel te behouden deze instort. Omdat het pand niet zo oud is als het hjkt heeft de ge meente besloten het gebouw te slopen en er nieuwbouw voor in de plaats te zetten. Interessant R.W. PoeisA. van „de Historische Verening laat zich niet van de wijs brengen door de informatie van de gemeente. In twijfel trekt hij de uitspraken niet, maar vee) waarde hecht hij er ook niet aan. „Wat is niet oud en wanneer is een gevel fake," reageert Poels, Vol gens hem blijft het voormalige branderspand historisch interes sant. „Er blijven voldoende de tails aanwezig die verwijzen naar het brandersverleden van Schiedam. Dat moet behouden blijven. Bovendien is er aan een flink aantal historische panden in Schiedam gesleuteld Dat is met direct een reden om ze af te bre ken." Poels realiseert zich dat nu de sloop van het gebouwis begonnen er weinig meer te redden valt. De gemeente is niet van plan de sloop Een sloopbe drijf Is al be gonnen met het doorde Schiedamse Historische Vereniging als 'monu mentaal' be stempelde pand aan het Groenweeg je. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra stil te leggen en het gebouw, hoe oud het ook is, zal tegen de vlakte gaan. Een halszaak wil Poels er niet van maken maar teleurgesteld in de vernielzuchtige houding van de gemeente is hij wel. Als schrale troost is in het nieuw- bouwplan voor het betreffende gebied opgenomen dat de gevel van het pand aan het Groenweeg je opnieuw wordt neergezet en wordt geïntegreerd in het project. Echt blij is Poels daar echter niet mee. Decorstukken vindt de lief hebber van oude gebouwen name lijk maar niets. SchiedamMet enige gepaste trots werd het door de burge meester Seheeres gemeld. Ook de gemeente Schiedam komt voor in de Top 100 van landelij ke evenementen. De Branders- feesten staan met stip op num mer 34. De notering is geba seerd op de bezoekersaantal len en de Schiedamse Bran dersfeesten, die jaariyks in september worden gehouden, trekken in één week tijd in middels zo'n 200.000 tot 250.000 bezoekers. Onderzoek Elk jaar wordt door het Bureau Respons een uitgebreid onder zoek gehouden naar alle eve nementen in Nederland. De onderzoekers gaan niet alleen af op de bezoekersaantallen die door de organisaties van de evenementen worden afgege ven, maar spreken ook met brandweer en politie over de schattingen van het aantal be zoekers. Al die gegevens lel den tot de Respons Evenemen ten Monitor waarin in een Top 100 de resultaten worden ge meten. De absolute winnaar zijn de in ternationale zomerfeesten in Nijmegen. Hier, komen meer dan één miljoen mensen op af. Op nummer twee staat het Na tionale Museumweekeinde en- op drie de Ronde van Neder land (een wielerronde). Dich terbij huis scoort de Rotterdam Marathon zeer hoog. Met ruim 800.000 bezoekers neemt dit sportieve evenement een vier de plaats in. Trots Schiedam is in elk geval trots op de vierendertigste plaats. „Het geeft'aaridater óokl.vari buitenv steeds .meer jnensen naar Schiedam toé komen/' al dus een trotse Seheeres. Schiedam De gemeente Schiedam krijgt 450.000 gulden van de provincie Zuid-Holland voor de herstructurering van het terrein van Wilton-Fijenoord. Gedeputeerde Staten hebben gis teren tot deze financiële steun be sloten. Overlegd wordt nog met het ministerie van Economische Zaken en de Europese Unie over ook hulp van die kant; De provincie hoopt dat de her structurering van het terrein van Wilton-Fijenoord ertoe leidt dat het bedrijf Huisman-Itree zich daar vestigt. Dan blijven twee honderd hoogwaardige arbeids plaatsen behouden. Gedeputeer de G. Brouwer (PvdA, Rotterdam se belangen) verwacht dat de werkgelegenheid door toenemen de export en de komst van meer metaalbedrijven verder kan groeien tot vierhonderd plaatsen. Den Haag/Maassluis—Voor het ge rechtshof in Den Haag is gisteren opnieuw vijftien jaar cel geëist te gen de 48-jarige D. V. uit Capelle aan den IJssel. Hij wordt er van verdacht zijn vrouw Thea van der Mast (45), van wie hij bezig was te scheiden, te hebben verdronken in de haven van Maassluis. Öp 21 november 1995 zou hij zijn auto, waarin het slachtoffer zat, om half tien 's avonds expres met draaien de motor vanaf de Govert van Wijnkade in het steenkoude en pikdonkere water van de Maas sluise binnenhaven hebben laten rijden. Duikers van de brandweer kon den het leven van de Schiedamse ook na reanimatie niet meer red den. Volgens de verdachte ging het om een tragisch ongeluk. De auto was 'uit zichzelf de hellende kade af gereden ondanks dat hij de auto matische versnellingsbak in de parkeerstand (dan is de auto 'ge blokkeerd') had gezet toen hy 'even ging plassen'. Zijn 110 kilo wegende vrouw, die achterin de stokoude tweedeurs Ford Escort zat, zou vanwege haar postuur niet uit haar benarde positie heb ben weten te ontsnappen toen de auto te water raakte, zo denkt de weduwnaar. Hij had zelf wat laat om hulp geroepen omdat hij 'ver stijfd van schrik' was. De man was in beroep gegaan te gen een eerder vonnis van de Rot terdamse rechtbank, Die had hem vorig jaar, ook na een eis van vijf tien jaar, tot twaalf jaar cel veroor deeld. De rechtbank vond dat er geen sprake was van een ongeval, maar van opzet De polissen, aantekeningen en andere documenten spreken niet in het voordeel van de Capeile- naar. Zo had hij vlak voor de dood van zijn vrouw, bij wie de ver dachte vijf kinderen heeft, twee levensverzekeringen ter waarde van in totaal drieënhalve ton afge sloten, waarin de verdachte als be gunstigde was aangewezen. Op één van de polissen zou een valse handtekening van de vrouw prij ken. Ook bleek hij de crematie van zijn vrouw voor haar overlij den al helemaal te hebben gere geld. Bij hem thuis lag het con cept voor de rouwkaarten al klaar, evenals de rouwadvertentie, een bericht aan de vrouwendub waar het slachtoffer lid van was tot en met zelfs een bedankbrief aan het personeel van het crematorium. Voor de goede zorgen. De verdachte legde het hof uit dat zijn vrouw hem zulks uit hoofde van zijn beroep (uitvaartleider in loondienst) had gevraagd. „Ze wilde alles van te voren geregeld hebben." De bedankbrief aan het personeel van het crematorium werd echter op een geheimzinnige plek, in de meterkast, aangetroffen. Daar voor had de verdachte geen ge loofwaardige verklaring. De advocaat van D., mr. J. Boone, had een tiental getuigen opgeroe pen, onder wie een paar techni sche rechercheurs. Aan de hand van hun verklaringen meende hij te kunnen aantonen dat er moge lijk sprake was van een ongeval. Het is geen toe val dat op de Na tionale Boom feestdag op de Vlaardingse Es- doomdreef 47 esdoorns worden geplant. Voor de andere straten waar vandaag bomen worden geplant hoeven de Vlaardingse bomenplanters qua naam overi gens wat minder kieskeurig te zijn. Op de Esdoorn- dreef zijn de leerlingen van basisschool De Singel vanmor gen in alle vroeg te begonnen met het planten van de bomen. In alle gemeen ten in het Water weggebied zou den vandaag nieuwe bomen worden geplant door schoolkin deren. Het is vol gens een woord voerder van de plantsoendienst in Vlaardingen 'groeizaam weer' op de nationale Boomfeestdag. Alleen de nacht vorst die de ko mende dagen wordt voorspeld baart de dienst wat zorgen. Schiedam neemt het zekere voor het onzekere. In de jeneverstad is de boomfeest dag in zijn geheel een week uitge steld. Maar dat had vooral te maken met de regen van van morgen. Foto Gerrlt de Heus/ Roel Dijkstra Door Judith van Klaveren Maassluis De Woning Stichting Maassluis (WSM) dient bezwaar in bij de gemeente Maassluis te gen de verhoging van de onroe- rende-zaakbelasting (OZB). De waarde van het bezit van WSM (7000 woningen) is na de hertaxa tie met maar liefst 53 procent ge stegen van 650 miljoen gulden tot ruim over een miljard. Samen met de aanslag van het Hoog heemraadschap van Delfland voor de sluis- en polderkosten be dragen de extra lasten voor WSM daarmee 315.00 tot 320.000 gul den. De woningstichting vindt dit niet reëel. „Dat bedrag zal bij de huurders vandaan moeten ko men, terwijl zij ook voor het ge bruikersdeel worden aangesla gen," reageert hoofd financieel- economische '.aken B. van der Harst. De waarde van de (sociale) huur woningen in Maassluis is met de hertaxatie sterk gestegen. Er zijn zelfs uitschieters die oplopen tot 85 procent, terwijl veel koopwo ningen juist in waarde zijn ge daald. Van der Harst vindt dit on redelijk. „De waarde van onze wo ningen is getaxeerd op grond van het economisch verkeer, op de verkoopwaarde. Maar WSM is een corporatie die zich uitsluitend be zig houdt met verhuur. Dan moet je de woningen ook anders waar deren." Makelaar WSM had wel rekening gehouden met een verhoging van de lasten. Van der Harst: „Wy hadden een stijging ingecalculeerd van zeven procent. Maar door het verschil in waardeberekening van huur- en koopwoningen zal de aanslag met ruim 21 procent stijgen - dat is dus drie keer zoveel." WSM heeft een makelaar ingeschakeld om een zogenoemde contra-expertise te maken. Als dan blijkt dat de waarde van de woningen lager uitkomt dan by de taxatie die in opdracht van de gemeente is uit gevoerd, zal WSM dit opvoeren in haar bezwaar. De verwachting is dat ook veel in dividuele inwoners van Maassluis bezwaar zullen indienen bij de ge meente. Bij de Huurdersraad Maassluis (HRM), die voorbe werkte bezwaarschriften heeft op gesteld zodat mensen alleen nog hun naam, adres en WOZ-num- mer hoeven invullen, zyn al meer dan 2500 formulieren afgehaald. HRM adviseert hier vooral mee door te gaan. Altijd in bezwaar „Wij raden aan om hoe dan ook in bezwaar te treden." zegt EUy van Ieperen van HRM. „Hou ze maar aan het werk, laat ze maar zien hoe duur het is." Volgens Van leperen heeft de ge meente de waarde van de (sociale) huurwoningen in het verleden be wust lapg gehouden, Dat is nu, als gevolg van de verplichte hertaxa tie, niet meer mogelijk. Maar re delijk of reeel is het volgens haar evenmin. „De taxaties kloppen niet. Er zijn voorbeelden van bu ren waarbij de waarde van de wo ning twintig- tot dertigduizend gulden verschilt, terwijl de huizen identiek zyn. Er is niet naar de staat van onderhoud gekeken en ik heb nog niemand gehoord bij wie een taxateur binnen is ge weest." Haar collega Robert Zijtsel onder streept het belang ervan. „In Ede, waar de beschikkingen vorig jaar de deur al zyn uitgegaan, zijn veel mensen in het gelijk gesteld. Bij ruim dertienhonderd woningen is de waarde weer tien procent om- Troef Zijtsel, die ook bestuurslid is van de Woonbond, wijst erop dat het ooit de bedoeling was van staats secretaris Tommei (Volkshuisves ting) dat gemeenten die de OZB verhogen, dat elders moeten com penseren. Daarmee heeft hij nog een troef in handen. „In Leiden bijvoorbeeld, gaat de afvalstoffen heffing omlaag. Maassluis is iets dergelijks niet van plan, omdat de OZB-inkom- sten nodig zijn om andere posten te dekken. Dat kunnen we zo no dig nog aanvechten." JAMBELLE COLLECTION Panty Lycra 15 denier maat 38/40 t/m 46/50 normaal st.?5 nu 2 voor^ II f'v—TT"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1