A C H Sport R 0 P iel i 'Oscar bedankt...' Ruiz de Lopera is de Spaanse Van den Herik Van Gaal: 'We hebben te maken met criminelen' Paus wacht vergeefs op voetballers Het laatste woord L" Broek omlaag; 14 maanden schorsing Supporters Emmen kijken thuis Thys deskundige in zaak-De Bilde Edward Metgod opvolger van Douglas George Temmink Rotterdams Dagblad Maandag 24 maart 1997 Feyenoords opgelaaide strijd om de landstitel werd dit weekeinde overschaduwd door een andere strijd. Die van 'hooligans' in een wei land bij de A9 ter hoogte van Beverwijk. De vraag is welke stappen de politiek moet nemen en wat het betaalde voetbal er zelf nog aan kan doen. Het laatste woord is er voorlopig niet overgevallen. ouis van Gaal: „Toen ik gaan vechten. Het is puur crimi- vroeger leraar was op school strafte ik raddraaiers met een op het moment dat er iets ge beurde. Als leraar trad ik wel eens hardhandig op. Ja, ik weet dat dat niet mag in het onderwijs. Maar ik deed het wèl. Een draai om de oren? Nou, ik had zo m'n eigen methoden. Iemand stevig in zijn kraag pakken? Zoiets, ja. Maar wat ik wil zeggen is dat je voetbal vandalen ter plekke moet aanpak ken. Dat werkt beter dan achteraf straffen. In het geval van dit voet balgeweld is een celstraf ook al tijd achteraf en dan heeft het min der effect. Het is de taak van de politie om daar op tijd bij te zijn en op te treden. Maar het lijkt er op dat het in dit land verboden is om de wapenstok te hanteren. De heren politici zullen wel weer van alles gaan roepen nu. Terwijl zij degenen zijn die de middelen hebben om hardhandig op te tre den. Dat is hun taak ook. We heb ben hier niet te maken met voet balsupporters, maar criminelen die zich met elkaar willen verma ken." Wil van Rhee, veiligheids- manager KNVB: „We heb ben geen moment overwo gen het programma stil te leggen nadat bekend werd dat een Ajax- supporter was omgekomen in het geweld. Wat moeten we anders, hoe triest het ook is voor de nabe staanden. Piëteit tonen met ie mand die het geweld opzoekt? Kom nou... Natuurlijk ben ik be droefd.,, Maar,aJJeen vanwege de ernstitftifhef geMal-Er is hier sprake van georganiseerd geweld." Was een vader die met zijn zoont je naar een wedstrijd ging door vandalen aangepakt, dan was er bij mij sprake geweest van een geheel andere bedroefdheid. Nee, deze mensen spreken af om te neel gedrag. Misschien klinkt het raar maar ik heb geen medelij den." J-rti ick Scheringa, voorzitter AZ: „Ik hoorde een kwar tier voor het begin van de wedstrijd dat er bij Beverwijk een dode was gevallen. Dat nieuws heb ik overgebracht aan het arbi trale trio. Gezamenlijk kwamen we tot de conclusie dat we niet voor geweld moesten wijken. Dat standpunt hebben we later op de middenstip aan beide aanvoer ders duidelijk gemaakt. Iedereen wilde gewoon voetballen. Daar hadden de negenduizend goede supporters in het stadion ook recht op. Het treurige is, dat we van tevoren hadden gehoord dat er weer gevochten zou worden. Via de politie waren we ingelicht, maar deze hooligans zagen toch kans op elkaar in te hakken. Ik weet niet wat ons, de voorzitters in het betaalde voetbal, nu nog rest. Hier kunnen wij toch niets tegen doen. Het wordt de hoogste tijd dat de politie maatregelen neemt, met minister Sorgdrager van Justitie voorop. Maar zelfs voor hen wordt het moeilijk. Moe ten we het leger erop afsturen? Moeten de commando's die'hooli gans' te grazen nemen? Nou ja, in elk geval zijn strenge straffen hoognodig." ■^politiecommissaris Klok van Noord-Holland„We had- JL den inderdaad geruchten gehoord dat er weer gevochten zou gaan worden. Maar als we hij elk gerucht een wedstrijd moeten afgelasten, wordt er helemaal niet meer gevoetbald in de PTT-Tele- competiüe. Want dan moeten we zo ongeveer elke risicowedstrijd verbieden." Moet kunnen ,Ah 18-jarigeop de HTS in Eindhoven, heb ik nog met Roel Wversma gedanst, maar gelukkig ben ik niet voor PSV geworden, Ik ben mor Fqyenoord. Ik vind het leuk als het ér rauw aan toe gaal Feyenoord onder Arie Haan vind ik dan ook geen pret- tige ontwikkeling. Die remt zijn spelers af, tja en vanuit mijn vak weet ik hoe ongezond dat is. Ik heb liever dat hele explosieve. Mijn favoriet is Früser. Leuk ex plosief typje. Bogarde had ook bij Feyenoord moeten spelen. Als ,,fVan den Herik een beetje gis was had-ie'm gekocht." J Schrijfster, dichteres, pianiste en psycho-analytica Anna En- fpüat (51) in het Algemeen Dag blad. 'JtrFeyenoord4ndner Arie Haan betichtte arbiter Diclc Jol vóór Feyenoord-PSV van partijdig- beid Dat is het ergste wat een scheidsrechter kan overkomen! De KNVB moet hier keihard te gen optreden. De maat- is wat mij betreft meer dan vol, dit kunnen we echt niet meer tolereren. Scheidsrechter Jaap Uilenberg in VL Louis van Gaal riep anderhal ve week geleden dat Ajax onder leiding van Jan Wegereef nog nooit had gewonnen. Louis is wel zo slim om het netjes te zeggen, maar wdt hij zegt kan echt niet Ook tegen zo'n uitspraak zal de KNVB adequaat moeten optre den." Nogmaals Jaap Uilenberg. - „De oorlog tussen de bloedprik- kers en de profrenners is pas be gonnen en er wordt thans nog met losse jlodders geschoten..De 'gepafcten.' van nu hebben geen grote naam; zij zijn proefkonij nen en de kopmannen wochten af. Echt waar, inde wandelgan gen van de Omloop Het Volk werd me duidelijk dat er 'n per fect middel in de handel is om EPO te camoufleren. Het was al leen nog even uitproberen in toel- fo^lossing dit genomen moest Mart Smeets in Nieuwe Re vu. „De aanbieding van Ajax viel min of meer uit de lucht Als Ajax zich meldt, is dat niet niks. Je voelt je vereerd, zonder meer. Ik had toch wat bedenktijd no dig. Mijn ambitie om ook als trainer het allerhoogste te berei ken gaf de doorslagIk verzeker je; ik verlaat FC Utrecht met pijn in het hart." Jan Wouters in Aktueel. „Ik weet nog goed toen ik m'n eerste spuit zette. Ik duwde die naald twee millimeter m'n bil in en deed het zowat in m'n broek. Aura, auto. Maar alles went, dus ook die ptfcuurtjes. Later keek ik er niet meer van op." Ex-wielrenner Teun van Vliet in de Haagsche Courant „Toen ik amateur was, had ik nog nooit een spuit gezien. Als beroepsrenner kwam ik er al snel achter dat ik om gezond te blij ven veel vitamines moest Ihjzet- tcr,'. Ik had .ccn seigneur die daar gelukkig perfect mee om sprong. Op een gegeven mo ment wist ik zelf wel wanneer ik het nodig had. Dan ging ik naar een apotheek in België, kocht het enspoot het zeifin." Nogmaals Teun van Vliet. „Vroeger dachten roe dat we voored veel spaghetti en biefstuk moesten eten. Ik weet nog goed dat we van Peter Post een boekje kregen. Geschreven door een diëtist. 'Eten om te winnen'. We lachten er alleen maar om, gooi den het in de kast." Nog een keer Teun van Vliet. „De weegschaal heb ik de deur uitgegooid. Ik lijn nog steeds, maar nu op gevoel Nooit meer anorexia Nooit meer doorslaan naar de verkeerde kant. Acht uur trainen opeenpaar blaadjes sla, het is gekkenwerk geweest." Wielrenster Leontien van Moorse! in het Haarlems Dag blad. J/lark Wotte is af en toe een on gelooflijk ongeduldige sodemie ter en hoewel ik maar vijf jaar ouder ben, heb ik inmiddels ge leerd dat ket beter i$ om af en toe mijn mond te houden." John van Ringeknstein in VI. „Mark hoeft helemaal geen be- stunrlijke visie te hebben. Hij moet een tèchnische visie hebben, die 'correspondeert met ons be stuurslid technische zaken en vervolgens moet-ie die visie uit voeren. Mark moet zich bemoei en met voetbal en niet met bestu ren. Zoals ik me ook niet bemoei met de opstelling. Ja, intern, maarniet naar buiten toe." Nogmaals John van Ringelen- steia. Oscar Moens werd gistermid dag aan bet eind van de wedstrijd, ondanks een 0-2 nederlaag tegen Feyenoord, uitgeroepen tot man of the match in de Alkmaarder- hout Het meegereisde legioen van Feyenoord zong meteen uit volle borst: Oscar bedankt, Oscar bedanktl' De doelman van AZ, die woon achtig is in de Rijnmond (Maas sluis), kan toch al weinig verkeerd doen bij de Feyenoord-aanhang. Het legioen ziet in hem de enige opvolger van Ed de Goey, mocht die besluiten in te gaan op een mooie aanbieding uit het buiten land. Moens, zo weet men sinds kort, is bovendien al jaren fan van Feyenoord. En dat wreven de Rot terdamse supporters hun ALk- maarse 'vrienden' nog even stevig onder de neus. 'Oscar is een Feye- noorder', klonk het uit een paar duizend kelen. AZ-eoach Theo Vonk realiseert zich dat hij zijn briljante keeper wel eens kwijt zou kunnen raken aan Feyenoord of een buitenland se club. „We doen er alles aan om hem in Alkmaar te houden. Wij willen hem voor twaalf jaar vast leggen. We hebben al een gesprek met Oscar gehad en praten bin nenkort verder. Na die twaalf jaar is hij miljonair, dat verzeker ik je." Volgens Vonk is Moens een 'supertalent', die by geen enkele top club zou misstaan. „Hij wordt alleen nog maar beter. Maar ik weet dat er altijd een kans is dat we hem kwijtraken. Voor Nederlandse clubs heeft hij, meen ik te weten, een geli miteerde transfersom. Voor het buitenland niet. Dus als hij nou toch gaat..." Henk Vos kwam in Alkmaar als invaller in het veld. Binnen tien minuten miste hij" drie dotten van kansen. Daarop haakte het Noord- Hollandse publiek meteen sarcas tisch in: 'Vossie in Oranje! Wij willen Vos in Ordadaaanje..." De Feyenoord-spits besloot het spel maar mee te spelen. Hij stopte voor de hoofdtribune en ging, net als René van der Gijp destijds bij PSV, als een dirigent met zijn ar men staan zwaaien. Henrik Larsson (achter zich Giovanni van Bronckhorst) tegen een ploeggenoot: „Kijk nou, daar zit Dick Advocaat. Hij is in dezelfde vermommingals een paar weken geleden, toen hij als spion voor de wedstrijd tegen PSV de hele week langs het bijveld liep." Foto Paul vreeker/ANP De laatste hatelijke spreekko ren waren voor Ronald Koeman, die voor de zoveelste keer (heel origineel...) voor ouwe lui werd uitgemaakt. De Feyenoord-aanhang prompt, luid zingend: 'Die ouwe lui wordt kampioen, die ouwe lui wordt kampiden!' De Spaanse Jorien van den Herik heet Manuel Ruiz de Lope ra. De voorzitter van Betis Sevilla weigerde zaterdag toestemming te geven voor het rechtstreeks uit zenden van de wedstrijd van zijn ploeg tegen Oviedo. Volgens de preses van Betis is het absurd dat een televisiezender de rechten van een duel zonder bijbetaling doorverkoopt aan buitenlandse stations. Met zijn actie vergalde Ruiz de Lopera het zaterdagavondgevoel van de gemiddelde Spanjaard. Al sinds 1990 zit die namelijk elke zaterdagvond twee uur lang voor de televisie om een voetbalwed strijd te bekijken. Het scherm vertoonde dit keer echte}- een ou de western. De supporters moes ten het doen met het radiocom mentaar. De Spaanse voetbalbond was niet bepaald gelukkig met de actie van Ruiz de Lopera. Clubs hebben contracten getekend met lokale televisiestations voor het recht streeks uitzenden van de wed strijden in Spanje. De bond heeft Betis een boete van vier miljoen gulden in het vooruitzicht ge steld. Om zeker te zijn dat geen enkele camera in het stadion aan wezig zou zijn, schakelde de voor zitter zijn eigen bewakingsdienst in. Stewards hadden opdracht gekre gen camerateams de toegang te weigeren. Dat leidde tot een vechtpartij tussen mensen van het televisiestation Forta en de veiligheidsbeambten. Foto John Pryke/Reuters Paulo Mata mag zijn club Ita- peruna veertien maanden niet coachen. Reden voor de schor sing: Mata Het vorige week op het speelveld zijn broek zakken uit onvrede over de arbitrale leiding. In de strijd om het kampioen schap van Rio de Janeiro kreeg het team van Mata tegen Vasco da Gama een discutabel doelpunt te verwerken. Daarnaast werden drie spelers van Itaperuna met rood naar de kleedkamer ge stuurd. Zoveel onrecht kon Mata niet verwerken. De Braziliaan rende het veld in en trok zijn shirt uit. Op weg naar de scheidsrech ter kreeg de politie hem te pak ken. Toen die hem van het veld begeleidde, liet Mata zijn broek zakken. Dc overkoepelende organisatie strafte hem voor zijn schandalige gedrag, het belagen van de scheidsrechter, het in het geding brengen van de goede naam van de bond en het ongeoorloofd be treden van het speelveld. Mata: „Mijn protest was gericht tegen de slechte organisatie van het voetbaL Ik hoop dat mensen er be grip voor kunnen opbrengen." Het initiatief om de supporters van Emmen thuis naar de uitwed strijd bij ADO Den Haag te laten kijken, is een groot succes gewor den, Liefst 640 Drentse fans be taalden zaterdag grif een tientje - leden van de supportersclub vijf gulden - om het duel te kunnen volgen op een groot videoscherm. Gerekend was op maximaal vijf honderdmensen. John van Ringelenstein, de voor zitter van ADO Den Haag, had het plan gelanceerd om mogelijke on geregeldheden tussen beide sup- portersgroepen bij deze topper in de eerste divisie te voorkomen. Bij Emmen vond het voorstel on middellijk gehoor. „De animo om naar Den Haag te gaan was toch al niet zo groot bij onze supporters", zei coördinator Anne Legenda! „Vrees voor de aanhang van ADO speelde daarbij zeker een rol. Nu hebben de sup porters in alle veiligheid de wed strijd kunnen zien, met als bijko mend voordeel dat ze geen verre en dure reis hebben hoeven ma ken. Een zeer geslaagd experi ment." Het parket van Brussel heeft oud-bondscoach Guy Thys van België gevraagd op te treden als deskundige in de rechtszaak te- gen PSVcr Gilles de Bilde. Thys moet beoordelen of de klap die De Bilde in december vorig jaar uitdeelde aan Krist Porte van Aalst in de categorie onaan vaardbaar geweld thuishoort De international, destijds nog spe lend voor Anderlecht, sloeg zijn tegenstander zo hard, dat deze dit seizoen zeer waarschijnlijk niet meer in actie komt Thys wordt op 2 april in het Brusselse Paleis van Justitie verwacht. Tegen De Bilde lopen bij het ge recht in de Belgische hoofdstad twee zaken. De andere betreft een incident in 1995, waarbij de Speler een verpleger in een zie kenhuis te lijf ging. De Bilde is nog geschorst tot'31 maart De verwachting is dat hij op 6 april debuteert voor PSV in Breda tegen NAC. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren veertig minuten vergeefs zitten wachten op de voetballers van Bologna. Die zouden voorafgaand aan de competitiewedstrijd tegen AS Roma(l-l)op audiëntie komen bij de Heilige Vader. Hun vliegtuig van Alitalia arriveer- de echter bijna een uur te Iaat in de hoofdstad. Het bestuur dacht dat het toen geen zin meer had nog naar de Paus te gaan. Boze tongen rond het Vaticaan beweerden dat de linkse sym pathieën van trainer Renzo Ulivieri van Bologna, ook nog een studentenstad met eenuit gesproken anticlencale histo- - rie, hebben meegespeeld. Uli vieri, die er rond voor uitkomt dat een buste van Lenin zijn salontafel siert, was in Rome de vermoorde onschuld. „Ik kan er echt niets aan doen. On ze vlucht had gewoon 50 minu ten vertraging." 1 Edward Metgod, Sparta's doelman die geen contract meer krijgt aangebonden op het Kasteel, is volgend seizoen trainer van de Haarlemse eer ste klasser EDO. Bij die club is trainer en ex-Spartaan Dou glas George afgelopen week ontslagen. Oud-Feyenoorderenex-Aja- cied Jan Everse, de trainer van FC Zwolle, had zaterdagavond geen goed woord over voor de mat op Woudestein. „Het is triest dat op zo'n veld betaald voetbal wordt gespeeld. Ik zou er mijn hond nog niet op uit durven laten zonder eerst zijn vier poten in te tapen." In een recent verleden liet Everse zich op soortgelijke wijze uit bij zijn vorige club DCV. De terreinknecht heeft sindsdien geen woord meer met hem ge wisseld. Nadat Marcel Valk zes minu ten voor tijd de ineenstorting van Roda JC definitief gestalte had gegeven met een vrije trap dwars door de muur achter doelman Hesp, was het van niets naar alles voor Volen- dam. Trainer Hans van der Zee: „Het was de grootste we deropstanding sinds Lazarus." Ajax heeft het oog laten val len op Gerald Sibon, de spits van Roda JC. Morten Olsen en Heini Otto, volgend seizoen de technische leiders van de Am sterdamse dub, bekeken Si- bon gisteren in en tegen Volen- dam. Sibon zou voor Ajax in beeld komen als de transfer van Jon Dahl Tomasson van Heerenveen naar Ajax niet zou doorgaan. De Deen van Heer enveen is de eerste gegadigde om de naar AC Milan vertrek kende Patrick Kluivertby Ajax op te volgen. Franz Beckenbauer heeft zich teruggetrokken uit de stryd om het voorzitterschap van de FEFA, de wereldvoetbal- federatie. Prominente bestuur ders hadden hem getipt als op volger van de Braziliaan Have- lange die na het WK in 1998 af treedt. Door de beslissing van de Duitser is de eenheid in het Europese voetbal hersteld. De UEFA schuift één kandidaat naar voren: de Zweed Lennart Johansson, de voorzitter van de Europese Voetbal Unie. Die reageerde vanuit Stockholm met instemming op het besluit van Beckenbauer. Hristo Stoitsjkov gaat niet in op het verzoek van de Bulgaar se bondscoach Penev om terug te keren in het Bulgaarse elf tal Stoitsjkov speelde tot dus verre nog geen WK-kwalifica- tieduel voor zijn land. Het was zijn vorm van protest tegen het beleid van de Bulgaarse bond. Woensdag vroeg bondscoach Penev in een telegram de spe ler van Barcelona op rijft be slissing terug te komen, maar het antwoord is en blijft nee. Scheidsrechter tem mink is een beer van een vent. Als u mij zou zeggen dat hij ergens m dit land een ge vreesd discoportier is, zou ik daar niet vreemd van opkijken. Ik heb wel eens een hand van hem ge had, die pijn deed. Het was een ru we hand met kloven en harde stukken eelt. Dus ook bouwvak ker zou kunnen. Als Temmink fluit tornt hij boven de veldkabouters uit. 't Is een man die zowel in de breedte als in de lengte laat uitkomen dat hij aanwezig is, die de leiding heeft en de wind eronder. Als er ergens een opstootje is wringt hij zich tot midden in de brandhaard. Hij is snel, niet kippig en ook niet bang. Eigenlijk zou hij bij elke ruzie ge woon zijn torso moeten kunnen laten zwellen, dan vallen de ka bouters vanzelf om. Hij hoeft maar twee armen te spreiden om aan elke hand een voetballer aan z'n strot te kunnen optillen, zó sterk in die Temmink. Als ik hem over het veld zie ijsberen, denk ik: die zou men nou in het belang van de fysieke uitstraling van het Ne- deriandsche scheidsrechters- korps moeten kunnen klonen. Maar helaas spreidt Temmink die armen niet. Hij tilt ook niemand op en laat evenmin zijn torso zwellen. Het enige wat hij ter be strijding van veldincidenten doet is nerveus in z'n achterzak schar relen op zoek naar een kaart voor een administratieve straf. Dat is hem opgedragen. Alles wordt hem opgedragen. Hij heefteen boek. Daar staat alles in. Zelfs voorde kleinste schijnbare miscommuni catie bestaat een voorschrift. Elk zelfmitiatief voor zo'n grote man is daarmee de grond ingeboord. Jammer is dat. Ik denk namelijk dat als je Tem mink ongehinderd z'n gang zou laten gaan dit veel stress zou scheien. Ook veel rapporten en faxverkeer. Een man als Tem mink is ervoor in de wieg gelegd om veldkabouters een opvoedend pak op hun broek te geven, En als een pak slaag te veel is, dan toch op z'n minst een vooroor logse vaderlijke vermaning. Een draai om de oren, ik noem maar wat. Gewoon laten voelen wie de baas is. En wellicht kan hij vol staan door bij een opstandige voetballer even aan zijn oor te trekken en als dat niet helpt er flink aan te draaien. Per slot van rekening is het een mannensport. Ik geef u op een briefje dat dit wonderen doet. Ik ben voor herinvoering van het ouderwetse gezag. Een scheids rechter moet in fysiek overheer sen. Je moet als voetballer bang voor hem zijn. Herinvoering van het ouderwetse gezag voorkomt namelijk drie on zinnige rode kaarten in drie se conden zoals afgelopen vrijdag by FC Groningen-NAC en het voor komt ook veel ergernis. Nu kraai de iedereen oproer omdat Tem mink zich verplicht aan de regels hield. Ik zag binnen en buiten het veld hele nerveuze streepjesmonden en twee trainers kort voor een hartaanval Beiden dachten: dit kost me m'n baan, terwijl je op de gezichten van de spelers kon Üplezendit gaat ons premies kos ten. Met een kleine flexibiliteitin het reglement had Temmink een ei gen oplossing kunnen bedenken. Een eenvoudige oorvijg bijvoor beeld. Dat spaart een hoop geld uit. Als je een voetbalier dat een paar keer vertelt, en het desnoods ook zijn vrouw uitlegt, omdat zij het geld beheert, dan heb je bin nen een paar weken geen kind meer aan hem. Bovendien wordt het op die manier vanzelf weer wat spannender op de velden. Het geeft meer bandeloosheid, vaker een gemoedsontlading, en dat is vermaak. Tegenwoordig word je voor een duwtje al op de bon ge slingerd. Het strafplezier loopt de spuigaten uit. Er zitten tegen woordig zelfs al commissies voor de televisie lip te lezen: Ik snap dat niet. Als ik scheids rechter was, zou ik bij een inci dent het spel niet eens stil leggen, gewoon vanuit het onweerlegbare standpunt dat doorspelen nog al tijd de snelste manier is om zo'n incident te beëindigen. Eigenlijk is het heel simpel Helaas doet geen scheidsrechter het goed. Hij acteert te veel oplettendheid. Hij overdrijft, maar dat komt omdat hemditiso

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 6