14 erdam Meer uitvallers beroepsonderwij s 'Softenon was ook een uitstekend slaapmiddel' College heeft vertrouwen in nieuw Schouwburgplein Moeder gestorven meisje koestert geen wrok Videocamera's bewaken straten Oude Westen Rotterdamse arts pleit tegen hennep als medicijn Aantal 'drop-outs' mbo stijgt naar 25 procent Dutilhweg heeft ouderbrigade Nederlands in gedrang door tekort basiseducatie Schoener 'Oosterschelde' in Hongkong voor zeilrace Excuses voor weghalen bomen c? Kruisplein SI Start aanleg Rivium-shuttle Exploitatie- f overeenkomst vliegveld weer verlengd Doortastend -J tegen agressief Rotterdams Dagblad 15 V* V S; Dinsdag 25 maart 1997 RotterdamHet middelbaar beroepsonderwijs (mbo) in de re gio Rijnmond kent in het eerste leeijaar steeds meer uit vallers. In een jaar tijd steeg het aantal drop outs - de zitten- blijvers niet meegerekend - van 20 naar 25 procent. Het aan tal leerlingen dat doorstroomt naar het tweede jaar daalde, van 71 procent in leerjaar '94/"95 naar 66 procent in '95/'96, Dat komt naar voren uit metingen van het Regionaal Bureau On derwijs (RBO). ment voor Beroepsonderwijs en Volwasseneneductie Rijnmond. Dit arrangement is in 1995 gestart met het doel de kwaliteit van dit type onderwijs te verbeteren en het rendement te verhogen. In de regio Rijnmond volgen in totaal zo'n 55.000 mensen een opleiding in deze sector. Volgens directeur Marien Muller van het RBO speelt in de cijfers voor het mbo de financieringswij ze van dit type onderwijs mee, „Het is financieel gezien in het belang van de mbo-scholen om de leerlingen al in het eerste jaar te stimuleren een keuze te maken zich in te zetten om de opleiding af te maken of voor iets anders te kiezen. Daardoor is de kans groot dat het uitvalpercentage in het tweede leeijaar een stuk lager uit- Ook in het algemeen vormend on derwijs voor volwassenen (vavo) steeg de uitval in het eerste leer jaar, van 36 naar 40 procent. Dat geldt ook voor het vormingswerk, waarin jongeren verblijven die nog wel leerplichtig zijn maar op geen enkele school staan inge schreven, dat een stijging van het uitvalpercentage van 15 naar 18 doormaakte. Vooruitgang boek ten het leerlingwezen, met een uitval onder de eerstejaars in het Ieeijaar T95/*96 van 23 procent (was 24), en de basiseducatie, waar de uitval terugliep van 22 naar 18 procent. Keuze Het Regionaal Bureau Onderwijs verrichtte de metingen in het ka der van het Regionaal Arrange- valt In het derde en vierde mbo- jaar vallen, zo leert de praktijk, sowieso veel minder leerlingen uit." Falen Voor alle scholen in het beroeps onderwijs en de volwassenene ducatie in de regio geldt dat de uitval in WÖÖ gelijk bleef aan die van het leerjaar daarvoor: 26 procent. Het rendement van het eerste leerjaar, dat wil zeggen het aantal leerlingen dat een certifi caat haalt of doorstroomt, steeg van 67 naar 69 procent. Doelstel ling van het Regionaal Arrange ment is voor 1999 de uitval te ver minderen met 35 procent en het rendement te verbeteren met 25 procent. Om zo dicht mogelijk bij die streefcijfers in de buurtte komen, heeft het RBO acht projecten in het leven geroepen. Zo wordt on der meer onderzocht welke facto ren zorgen voor succes van leer lingen en welke voor falen. Ook zullen scholen kennis en ervaring met succesvolle onderwijsmetho den onderling uitwisselen. Inzet: De foto waarbij wij ten onrechte suggereerden dat mevrouw Bouzalmat de oppas was. Foto Roei Dijkstra Rotterdam Het 2-jarig meisje Fairouz, dat vorige week bij een brand in de Oranjeboomstraat om het leven kwam, wordt vrijdag naar Marokko gebracht om daar te worden begraven. Haar vader is Marokkaan. Haar moeder, mevrouw A. V. Bou- zalmat-Kammeron, die van Suri naamse afkomst is, koestert geen haatgevoelens jegens de oppas, die het kind even in de steek had gelaten. „Ik geef niemand de schuld. Niemand hoopt toch dat dit gebeurt?" zegt ze. Mevrouw Bouzalmat wordt ook nog achtervolgd door foute be richten in de media, waarin zij de oppas van iet kind is genoemd. Ook in dez- krant stond die on juiste mededeling, „Ik heb," zegt de moede»„het verwijt gekregen dat ik als oppas mijn kind in de steek had gelaten. Dat doet zeer. Ik zou graag zien dat werd gemeld dat ik de moeder ben." Mevrouw Bouzalmat werkt in de verpleging. Als zij, bijvoorbeeld tijdens een avonddienst, geen be roep kan doen op de crèche huurt ze een oppas in. Deze heeft vol gens haar de kleine Fairouz even alleen gelaten omdat de oppas heel even het huis uit moest. In die periode moet een brandende kaars in een andere kamer zijn omgevallen, zo wordt aangeno men. Toen demoeder bij haar huis aan kwam, vertelde haar 5-jarig zoont je Younes wat er was gebeurd. Op haar aandringen is de brandweer nog een derde keer het huis inge gaan en heeft toen het kind ge- MevrouwBouzalmat, met haar zoontje Younes: 'Ik heb het verwijt gekregen dat ik als oppas mijn kind in de steek had gelaten. Ik zou graag zien dat werd gemeld dat ik de moeder ben' Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad vonden. Mevrouw Bouzalmat zegt deze da gen kracht te vinden in de waar dering die ze ondervindt in de verpleging. „Het werk is zwaarder geworden, maar de patiënten ge ven me kracht. De schouderklop jes die je in dat werk krijgt, geven veel steun. Daardoor sta ik sterk in mijn schoenen." Rotterdam De lang bevochten voelgangersover- steekplaats op de Jacques Dutilhweg ter hoogte van basisschol De Stelberg in Prinsenland officieel is vanochtend in gebruik genomen. Tegelijkertijd is de verkeersbrigade, waaraan zo'n twintig ouders en der tig kinderen uit groep 7 en 8 deelnemen, van start ge gaan. „Belofte maakt schuld," zegt directeur Ad Vos van De Stelberg. „Wethouder Van der Tak is de belofte die hij deed enkele maanden geleden nagekomen. Een voetgangersoversteekplaats, extra belijningen en snelheidsbeperkende maatregelen bij de afrit van de A16 en enkele veranderingen bij de gevaarlijke rotonde waren de maatregelen die Van der Tak be loofde en een deel daarvan is verwezenlijkt." Wethouder Van der Tak kwam na een noodkreet vanv J, van Drongelen, ouder en CDA-deelraadslid m de- deelraad Prins Alexander, nadat de werkgroep Du tilhweg in een impasse was gekomen met de deelge meente. Van der Tak, een aantal ouders en Vos reden een rondje op de Dutilhweg om de gevaarlijke ver keerssituaties aan te tonen. De CDA-wethouder schrok van de hachelijke verkeerssituatie. Rotterdam De financiële problemen bij de Stich ting Basiseducatie Rotterdam, waar vijftien volledi ge banen op de tocht staan, kunnen ten koste gaan van het aantal cursussen Nederlands dat de Ba siseducatie geeft. Het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam antwoordt dat op vragen van het WD-raadslid N. J. G. Janssens over de finan ciële nood by de Basiseducatie. Om uit de problemen te komen is het bestuur van de Stichting Basiseducatie Rotterdam al enige tijd in overleg met de vakbonden over het openbreken van het sociaal statuut. Dat is nodig omdat het bestuur niet kan uitsluiten dat gedwongen ontslagen noodza kelijk zijn. De directie van de Basiseducatie is inmid dels versterkt met een interim-manager, wiens op dracht het is een sluitende begroting op te stellen. RotterdamDe Rotterdamse schoener 'Oosterschel de' (links op de foto) is eergisteren samen met de Ja panse zeilschepen Akogare (rechts vooraan) en de Kaisei, aangemeerd in de mistige Victoria-haven in Hong Kong. Het schip doet samen met zo'n vijftig an dere schepen mee aan de 'Sail Osaka '97', dat begint. De zeilrace van Hon g Kong naar Osaka is één van de evenementen die wordt georganiseerd ter gelegen heid van de overdracht van de Engelse kroonkolonie aan China op 30 juni van dit jaar. Het schip wordt op 12 april 1998 in zijn thuishaven, de Veerhaven in Rotterdam, verwacht De 'Oosterschelde', gebouwd in 1917, is de laatste Ne derlandse driemaster. Het heeft tot de Tweede We reldoorlog voor Nederlandse reders gevaren, waarna het in Deens en Zwreds bezit kwam. De restauratie van het schip onder auspiciën van de stichting Het Rotterdamse Zeilschip duimde vier jaar en kostte zo'n 2,6 miljoen gulden. Rotterdam De bomen op het Kruisplein hadden nog niet verplaatst mogen worden. Eerst had er een integraal voorstel gemaakt moeten worden voor de inrichting van het Kruisplein en het Stationsplein, zoals de commissie ruimtelijke ordening vorig jaar is toegezegd. Voor het feit dat de bomen begin deze maand toch zijn verplaatst, zonder dat het nieuwe in richtingsplan er lag, biedt het eolege van b en w nu zijn excuses aan. Maar, tekent het college aan in de beantwoording van vragen die de WD heeft gesteld over de plotse linge bomenverplaatsing, „ook wij zijn verrast door de ambtelijk gegeven opdracht, die bHjkt te zijn ver leend omdat anders de tijdige start van de nieuw bouw van de Doelen in gevaar zou komen." Het colle ge is nog steeds van mening dat er voor Kruisplein r* Stationsplein een 'totaal-concept' moet komen. De gepensio neerde huis arts Karei Gunning voert al sinds de Jaren zes tigeen kruis tocht tegen marihuans. 'Het is zelfs gevaarlijker danheroïne.' Foto Jaap Rozema/ Rotterdams RotterdamDe politie wil binnen twee maanden videocamera's in stalleren op de Nieuwe Binnen weg en 's Gravendijkwal om klei ne criminaliteit te registreren. De politie noemt de Binnenweg en Gravendijkwal 'hot spots' vanwe ge de vele berovingen, mishande lingen en diefstallen die verband houden met drugsgebruik. Voorwaarde voor plaatsing van de camera's is dat de Adviesraad voor het Centrum vanavond circa 200.000 gulden beschikbaar stelt voor dit plan. De politie van het district Rotterdam-Centrum heeft geen geld voor genoemde maatre gelen. W. K. Füeinhuis, chef basiseen heid Oude Westen, geeft aan dat de plannen uitgebreid zijn be sproken. Hy wil niet mgaan op de mogelijkheid of de adviesraad geld beschikbaar stelt Met name het deel van de Binnen weg tussen de 's Gravendijkwal en Mathenesserlaan en het deel van de 's Gravendy kwal tussen de Saftievenstraai en Mathenesser laan zouden 's nachts onrustig zijn. De camera's moeten een on dersteunende functie hebben. De gewone pobtiesurveillanee bly ft. De registratie van de videobeel den moet op drie televisiescher men in het politiebureau Een- drachtsplein te zien zijn. Van hier- -uit kan direct worden ingegrepen bij ongeregeldheden. De beelden, die op videoband wor den vastgelegd, zijn ook hulpmid delen by het uitvoeren van straf rechtelijke onderzoeken. De Re gistratiekamer in Den Haag zal, als de plannen doorgaan, het pro ject toetsen aan de voorwaarden van de Wet Persoonsregistratie (WPR). Capelle aan den Ussel Volgende week gaat by het Rotterdamse metrostation Kralingse Zoom de schop de grond in voor de aanleg van het eerste deel van het tracé voor een onbemande passa giersshuttle. De zogenoemde ParkShuttle begint al in mei met de eerste tests, vooralsnog zonder paasetgieii.. Dat maakte de ge meente Capelle aan den IJssel maandagmiddag bekend. De ParkShuttle gaat uiteindelijk rijden naar het Capelse bedrijven terrein Rivium, 1200 meter ver wijderd van Kralingse Zoom. Het hele traject is eind dit jaar klaar. Hennep is in Nederland een gedoogd genotmiddel Het kruid is zelfs zo ingeburgerd dat op dit moment de discussie speelt of het als ge neesmiddel moet worden erkend. Want marihuana zou onder meer doeltreffend werken tegen symptomen van de oogziekte glaucoom, multiple sclerose en tegen misselijkheid als gevolg van bestraling en chemotherapie. In deze discussie heeft zich een stevige pro-hennep-lobby ontwikkeld, waarin zelfs medici zich hebben uitgesproken voor toepassing van medicinale hasj. Slechts een enkeling Iaat zich horen in verzet tegen de heersende opvatting dat marihuana weinig kwaad kan. Door Joyce de Bruijn Rotterdam Voor de Rotterdam se huisarts in raste Karei Gun ning is het een uitgemaakte zaak. Marihuana mag nooit beschik baar komen als medicijn. „Ker ~e dat middel softenon nog? Dat ,s een uitstekend slaapmiddel. Maar je kreeg er wel kindertjes zonder armen en benen van. Je kunt ma rihuana niet als geneesmiddel gaan voorschrijven. Het is gevaar lijk," waarschuwt hij met Idem. Gunning baseert zich op Ameri kaanse literatuur. Maar de boe ken 'Marijuana Alert' van Peggy Mann en 'Physiopathology of illi cit Drugs' van G. G. Nahas en C, Latour bevestigen wat hij al lan ger wist uit ervaring. Een blowtje is lang niet zo onschuldig ais al tijd wordt beweerd. Marihuana test by frequent ge bruik de hersenen en het been merg aan. De rook ervan is boven dien meer kankerverwekkend dan die van tabak, weet de arts. En ook bij de geneeskrachtige werking zet Gunning vraagte kens. „Dat het als pijnstiller werkt is nog nooit bewezen." „In 1958 ben ik als arts in Marok ko gaan werken," licht Gunning zijn kruistocht tegen de softdrugs toe. „Ik ben er in totaal acht jaar geweest. Toen ik daar aankwam kreeg ik een boekje in mijn han den gedrukt met ziektebeelden die daar veel voorkomen en hier in westen niet. Een daarvan was cannabisme, verslaving aan kief, zoals hasj daar heet." „Cannabisme," vervolgt hij, „kwam vooral veel voor in het zui den. Ik zat in het noorden, dus ik had er niet veel mee te maken. Totdat ik in aanraking kwam met enkele hasj-gebruikers. Ik had hen leren kennen als normale mensen, maar ze waren in korte tijd helemaal veranderd." Uiterlijke kenmerken en ge dragspatronen bij hasj-gebrui- kers herkent Gunning op de spreekwoordelijke kilometer af stand. „Er slordig uit zien, een in gezakte houding, vergeetachtig zijn en onverschillig. En hasj-ge- bruikers kunnen niet meer zo hard werken als vroeger. Ik ken ook een voorbeeld van een aardi ge jongen die door de hasj geweld dadig werd. Die mishandelde zijn ouders." In Marokko is alcohol bij islamiti sche wet streng verboden, van daar dat cannabis daar een popu lair roesmiddel is. Ook in Egypte iurkte men graag aan de hasjpyp. „Egypte heeft in 1925 bijna gesmeekt bij de Volkenbond om een totaal verbod op marihuana." 'Ideale drug' Toen Gunning uit Marokko terug keerde, begon blowen nét popu lair te worden in Nederland. Hij memoreert: „Je had hier toen dat feest in het Kralingse Bos. Ieder een was juichend over die 'ideale drug3. Dus toen ben ik er over gaan schrijven. Ik wilde waar schuwen dat men het niet zomaar moest gebruiken." Een onderschatte werking van hennep is de aanslag die hij pleegt op het afweersysteem. De werkzame stof tetrahydrocanna binol (the) hoopt zich bij langdu rig gebruik op in vetrijke weef sels, zoals de hersenen, de testi kels en het beenmerg waar witte bloedlichaampjes worden ge maakt. Het goedje verwoest het erfelijk materiaal van die witte bloedlichaampjes, die op hun beurt essentieel zijn in de bestrij ding van infecties en ziekten. Gunning slaat een van zijn boe ken op en wijst op sprekende zwartwit foto's. „Kijk, dit is een bloedlichaampje van een aapje dat geen marihuana op heeft. De ze is van een aapje dat het zes maanden lang twee keer per week heeft gekregen en deze van een aapje dat het vijf dagen per week op heeft." De verschillen zijn dui delijk. Het witte bloedlichaampje van het laatste aapje vertoont on gezond ogende afwijkingen. Zenuwcellen Gunning toont een aantel voor beelden die zijn mening staven: een map met publicaties uit medi sche tijdschriften die plaatjes la ten zien van aangetaste longen, hersen- en zenuwcellen tot aan celkernen met een afgenomen aantal chromosomen. Van een blow kun je maar beter afblijven. Gunning stelt het zelfs sterker. „Marihuana is gevaarlijker dan heroïne. Heroïne is dan wel enorm verslavend, het doet het li chaam minder schade aan. Het verdwijnt bovendien na een dag uit het lichaam, terwijl tbc heel lang blijft zitten." Blijft de vraag waarom in Neder land haq zo ingeburgerd is ge raakt en dat de goegemeente, on der wie gerenommeerde medici, beweert dat het roken van hasj weinig kwaad kan. „Ik weet het niet. Ik weet één ding. De drugs beweging heeft geen gebrek aan geld. Die kan zelfs de hele econo mie in de war schoppen. Ik heb eens een lezing gehouden voor het NIAD (Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs, red) en de Vereniging voor Psychiatrie en Druggebruik. En dan is het ant woord: So what? Tja, dan houdt het voor mij op." Rotterdam De exploitatie-over eenkomst voor de luchthaven Rotterdam moet opnieuw worden verlengd. Het college van burge meester en wethouders wil delu de overeenkomst met nog eens een half jaar verlengen omdat voor een nieuw contract tussen Rotterdam en de luchthaven Schiphol nog tal van onderzoeken moeten worden gedaan. Vy De luchthaven Rotterdam, dèfge- meente, Schiphol en het ministe rie van Verkeer en Waterstaayon- derhandelen al enige tijd over een nieuw exploitatiecontract, w§ar- voor de Rotterdamse gemeente raad vorig jaar de uitgangspunten heeft vastgesteld. De verwachting is dat aan het eind van ditjaar^iet zogeheten aanwijzingsverzoeje bij de minister van Verkeer en ^Wa terstaat en die van VROMJcan worden ingediend. r£ De vertraging wordt veroorzaakt doordat het opstellen van de^jbe- nodigde milieu-effectrappor|age meer tijd kost. Vooral het in kaart brengen van de aan- en afvjieg- routes, door de Rijksluchtvaart dienst, duurt langer dan -[ver wacht Ook is er nog geen oplos sing voor de zogeheten kleiiï£ïe- creatieve luchtvaart. Vorig jaar al is de exploitatie-^r- eenkomst met een jaar verlengd, in af vachting van de onderhande lingen over een nieuw contract- vervolg van voor pagina Rotterdam De organisatiewee aan de proef voor het alarmappa raatje tegen agressieve ex-man nen meedoen garanderen dat er doortastend wordt opgetredefrde- gen de dader. Er is een standaard- draaiboek voor situaties waarin vrouwen worden lastiggevmen en bij de politie in de wijk ligt een kant en klaar proces verbaal De dader wordt direct na de meloing aangehouden en geverbaliseerd. Vrouwenhulporganisatie '"Sara kwam op het idee voor deze pf oef na een artikel in het feministisch tijdschrift Opzij. Daarin wertrge- meld dat met het systeemont wikkeld door het internatiqjlale beveiligingsbedrijf ADT, iirde Verenigde Staten en Canada^oe- de resultaten waren, bereikt. Mevrouw Van Besouw: „Niét al leen in noodsitiuaties. Er Bjjykt ook een sterk preventieve ^wer king vanuit te gaan. Mannemdie weten dat hun ex zo'n apparaat in huis kan hebben, laten zidï^zel- den of nooit meer zien." Voor het experiment in de regio Rotterdam komen voorlfjpïg slechts tien tot twintig vrouwen in aanmerking. Aan de deelname zijn strikte voorwaarden verbon den. De vrouwen die op he£%ys- teem worden aangesloten, mogen niet samenwonen met de d&der en ook geen contact meer%et hem onderhouden. Verder moe ten ze bereid zijn aangifte te dÖen. De ex moet bovendien een straf rechtelijk verleden hebben. 'n RotterdamDe gTOene epoxylaag van het nieuwe Schouwburgplein is mislukt, maar verder valt het met het plein nog wel mee. Het plein is nog lang niet af. Pas wan neer de monumentale, zeventig meter lange stadsbank in gebruik is genomen, de waterpartijen voor de kinderen opspatten, de licht masten hun sierlijke ballet uit voeren en het middenvlak volop voor sport- en spelactiviteiten wordt gebruikt wil het college op nieuw bekijken of het plein al of niet functioneert. Daarmee moeten de raadsleden Combée en Müller het voorlopig even doen. Beide raadsladen van D66 staken hun kritiek op het nieuwe uiterlijk van het Schouw burgplein niet onder stoelen of banken. Ze stelden het college kritische vragen, waarin zij spra ken over een mogelijke doodse en lege vlakte en zich afvroegen of de plassen op het epoxy-deel mis schien de bedoelde aantrekkelij ke waterpartijen zijn die de raads leden in de plannen werden voor gehouden. Het college antwoordt nu dat de raadsleden in eerste instantie de hand in eigen boezem dienen te steken: de voltallige raad putte zich indertijd uit in superlatieven toen er eenmaal een beslissing moest worden genomen over het herinrichtingsplan van Adriaan Geuze en zijn bureau West 8. „Wij zijn van mening dat er op dit mo ment geen enkele reden is om aan dit planconcept te twijfelen," schrijven b en w in hun antwoord. Daarbij komt dat er dus nog veel aan het plein moet gebeuren. „De materialen zijn nog nieuw; het hout komt rechtstreeks van de zaagmachine, het natuursteen is nog niet gezandstraald en het rub ber nog niet gefreesd en de rub berstrip is nog niet vastgezet en afgewerkt," schrijft het college. Slijtage De situatie zal er beter op worden wanneer door 'natuurlijke slijta ge' de 'beloopbaarheid' wordt ver beterd. Bovendien is er nog „een zekere gewenningstijd nodig om het verwachte gebruik op en rond het plein op gang te laten ko men." Ofwel: wanneer de lichtmasten eenmaal heen en weer bewegen en de kinderen volop gebruik ma ken van hun waterattractiepunt, waarbij 120 bedriegertjes water spuiten vanuit de plcinvloer en een neveiinstallatie en bellengor- dijn hun werk doen, dan kunnen we pas echt zeggen of het plein functioneert Die bedriegertjes treden in werking wanneer de temperatuur een waarde van 18 graden Celsius bereikt. Het college heeft alle vertrouwen in het nieuwe Schouwburgplein, al zijn er enkele punten die zich nu al voor verbetering lenen, maar die zijn van ondergeschikt belang en zoiets gebeurt bijtijd met dit soort projecten, aldu$j en w. Zo wordt er gezocht naaFwat fellere lampen in de lichtm^ten, hoewel het trouwens nooit derire- doeling was dat zij de 'basisjver- lichting' van het plein zouden ver zorgen, rJ Er moet nog verlichting afge bracht in de boardwalk en defyer- lichting van de megabioscoop moet ook nog juist worden Afge steld. Zodra de ventilatieto^ens klaar zijn zal het enkele avonden vergen om alle op het plein Aan wezige verlichting af te stemden. De groene epoxylaag is volgens het college mislukt. Er blijft v^ater op staan, waardoor de vloer.glad en gevaarlijk wordt. Het de^ bij de bioscoop is afgekeurd Boven dien heeft de vorst van begiprdit jaar de epoxylaag aangetast. Naar oplossingen wordt gezocht. Beloopbaar Verder meent het college da}het plein op dit moment goed beloop- baar is, volgens een blauw gemar keerde lijn, die 'zeker geen'aan passing behoeft'. Sommige meta len platen zijn met de openingen naar beneden gelegd met het. oog op de veiligheid van het speelge- deelte waarvan zij deel uitmaken. Er zijn nu drie opritten, waarover rolstoelers het dertig centimeter boven straatniveau gelegen plein kunnen bereiken. Het cogege vindt dat voldoende. MÉÉ

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2