13 Uitzicht op geluidswalwoningen -s-mmm bi i Rotterdams Dagblad Aanstaande wetswijziging maakt bouw mogelijk Singel lijkt op dumpplaats van fietsenmaker E i Vlaardingen heeft wel 25 mille voor zendtijd over Vraagtekens bij bedoelingen van Turks feest Klachten over s Stankoverlast van Shell Getuigen van beroving gezocht Hardrijders op de bon Zendapparatuur weggehaald Station Schiedam-Centrum is een 'onbenullige fout' Jongeren willen voetballen in Sportzaal Zuid 'Vrije vogels' breiden Vaartland fors nit George Derksen mag mee met Camel Trophy tu Waterweg Woensdag 26 maart 1997 Vlaardingen Vlaardingen is bereid 25.000 gulden uit te trekken om op tv te komen. Burgemeester en wethouders hebben besloten een garantie van een kwart ton te reserve ren, waarvoor de TROS deze zomer in Vlaardingen opna men komt maken voor het pro gramma Te land, ter zee en in dè lucht. Vórige week besloot Schiedam geen toestemming te geven aan de TROS om opnamen te maken. Op vragen van D66 antwoordde burgemeester R. Scheeres dat de hoge kosten doorslaggevend waren omniet riiee te werken, „Een paar jaar geleden moesten we een paar duizend gulden bijbetalen, nu gaat het om een veelvoud van dat bedrag," aldus Scheeres. Overigens wordt er in Vlaar dingen van uitgegaan dat de 25,000 gulden wordt opge bracht door sponsors, zodat de gemeente het geld in de zak kan houden. De VW moet de spbnsors gaan werven. Het vertrouwen dat dit lukt is groot omdat drie jaar geleden, toen iri de haven van Vlaardingen opnamen voor hetzelfde pro gramma werden gemaakt, het ook is gelukt. Het geld is nodig om de podia aan te passen aan de omgeving en de afzettingen te regelen. De opnamen worden op 7 juni gemaakt. Vlaardingen AFA de Anti Fas cistische Actie, plaatst vraagte kens bij de bedoelingen van een Turks cultureel feest dat op 5 april wordt gehouden in de Vlaar- dingse evenementenhal De Oude Lijgbaan, Volgens AFA is de orga nisator van het feest, de Hollanda Tiifk Federasyon, een mantelor ganisatie van een extreem-natio nalistische Turkse politieke par ty,t.-wiens aanhangers bekend staan onder de naam Grijze Wol ven. In een brief aan de Lijnbaan hallen adviseert AFA dan ook het huurcontract met de federatie op te zeggen. AFA wijst er in de brief op.,dat de Grijze Wolven verant woordelijk zijn voor honderden moorden in Turkije, eindjaren ze ventig. De organisatie heeft bo vendien in 1981 de aanslag op de paus gepleegd en is ook nu nog in Euxopa actief. Zo hebben de Grij ze Wolven op 3 februari in Duits- Ja nd een Koerd om het leven ge bracht, aldus' AFA. Overigens toont AFA er in de brief aan de Lijnbaanhallen begrip voor dat de d 'ectie niet bekend was met de ïctèeen en activiteiten van de Hol landa Türk Federasyon. AFA voegt daaraan toe dat 'nu wy u daarvan op de hoogte hebben ge steld, lijkt het ons passend dat u het huurcontract opzegt'. Eigenaar C. Vollering van De Ou de Lijnbaan zegt geen aanwijzin gen te hebben dat de groep geli eerd. is aan de Grijze Wolven en ziednog geen aanleiding het con tract te verbreken. „Er zijn hier regelmatig bijeenkomsten van Turkse en andere buitenlandse groeperingen. Voor zover ik weet is ook dit gewoon een cultureel feest en geen politieke bijeen- konist. Het is niet de bedoeling dat'tcespraken worden gehouden, of ophitsing van de zaal. In '^ezen gaat het feest dus ge woon door, zegt Vollering. „Wie ben ik om daar een beslissing over te nemen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Mocht er toch iets anders achter zitten, waar door het feest niet door kan gaan, zal dat verbod van hogerhand moeten worden opgelegd De politie in Vlaardingen, die evenals de gemeente een kopie van de brief van AFA heeft gekre gen, bekijkt momenteel of er sprake van kan zyn dat het feest een bedekte vorm is voor een bij eenkomst met een ander doei. Als er dan inderdaad gevaar kan zijn van verstoring van de open bare orde. zullen we optre^n," meldt een woordvoerder van de politie. Zodra meer gegevens be kend zyn, zal er driehoeksoverleg plaatsvinden tussen de gemeente Vlaardingen, politie en de officier van justitie. Schledam/Vlaardingen In de nacht van dinsdag op woensdag hebben veel mensen in Vlaardin gen en Schiedam geklaagd over stankoverlast. Ongeveer 52 perso nen dachten een verbran dingslucht, verbrand rubber, gas, zwavel en olie te ruiken. Volgens de Centrale Meld- en Re- gelkamer van de DCMR Milieu dienst Rynmond kwam de stank uit het zuid-westelijk deel van de Shell-raffinaderij. De exacte plaats van de stankbron heeft de DCMR echter niet kunnen vin den. Schiedam De politie zoekt ge tuigen van de beroving, die maan dagavond omstreeks acht uur ge beurde op de groenstrook aan de Coiynstraat tussen de flatgebou wen van de Loeffstraat en de Roellstraat in Schiedam. Een 20- jarige Schiedammer die geld had gepind aan de Mgr. Nolenslaan werd daar door twee mannen be dreigd en beroofd van zijn geld. De daders staken het slachtoffer met twee dartpijltjes in zijn been. De pijltjes werden in het zieken huis verwijderd. De politie wil in contact komen met mensen die iets meer kunnen vertellen over de instellingen waar de professioneel uitziende dartpijltjes worden gebruikt. De pijltjes hebben een lengte van 7,5 centimeter, de gerimpelde romp is goudkleurig en de zwarte punt is ruim twee centimeter lang. De fly (staartje) was in dit geval afge broken. Getuigen kunnen contact opnemen met de politie in Schiedam. Vlaardingen Tijdens een ver keerscontrole op de Plons deVijf delaan m Vlaardingen kregen gis termiddag 35 automobilisten een bekeuring. Zij reden harder dan de toegestane snelheid van 50 ki lometer. Bijna zeshonderd be stuurders passeerden de radarap- paratuur. De snelheidsmeter staat voortaan afgesteld op 57 ki lometer per uur. Dit betekent dat bestuurders die net iets te hard rijden al een bekeuring ontvan gen. Vlaardingen De politie heeft dinsdagavond uit twee woningen in Vlaardingen zendapparatuur Een 26-jarige bewoner aan de Ke- thelweg en een 33-jarige bewoner aan de Cura^aolaan kregen pro ces-verbaal. De verboden zend-en ontvangstapparatuur zijn inbe- slaggenomen. Vlaardingen Vlaardingen houdt uitzicht op geluidswal woningen in de Westwijk. Volgens wethouder K. van der Windt (stadsontwikke ling) biedt een wetswijziging die de minister van VKOM in voorbereiding heeft daarvoor mogelijkheden. Deze woningen moeten de wijk beschermen tegen de herrie van de rijksweg A 20 en worden daar om gezien als een essentieel on derdeel van de totale opknap beurt van de Westwijk. Het gaat om ongeveer 160 huizen, waarvan 120 eengezinswoningen m de po pulaire prijsklasse van 200.000 tot 250.000 gulden. Architect Andries van Wijngaarden uit Rotterdam, projectontwikkelaar Nijhuis Bouw uit Geldermalsen staan ga rant voor de piannen Tot het pro ject behoren ook waterviila's in de singel langs de rand van de be staande bebouwing Na bezwaren van omwonenden in de inspraak over uitzichtbelemmenng is het aantal teruggebracht van acht tot zes. De sebermwoningen gaan van het parkeerterrein Marathonweg tot het viaduct over de rijksweg A 20 ter hoogte van de Hugo de Vries- straat. Wethouder Van der Windt loopt al enkele jaren de deur plat bij het ministerie om -als experiment - toestemming te krijgen voor de bouw. Nu de wetswijziging eraan komt, is de wethouder dan ook met teleurgsteld dat de geluids- walwoningen met zyn gehono reerd in het kader van het project Stad Milieu. Dat is een initiatief van het ministerie van VROM om oplossingen voor bouwplannen te verzinnen die nu wettelijk niet mogelijk zijn. Voor Vlaardingen is de ontwikkeling van de rivierzone gehonoreerd. Hierdoor wordt het mogelijk daar woningbouwplan nen te realiseren. Experimenten Van der Windt: „Informeel wisten we al welke kan het heen zou gaan. In het overleg met het mi nisterie is er op gewezen dat Stad Milieu om experimenten gaat en als die wetswijziging is doorge voerd, praat je natuurlijk niet meer over experimenten. Dan staat de wet de bouw van geluid- walwoningen toe." Voor tijdverlies vreest Van der Windt met. „Het ministerie heeft aangegeven dat de wet binnen twee jaar wordt gewijzigd. De re novatie van de Westwjk duurt tot 2005, dus kan over die hele perio de worden uitgesmeerd. Boven dien moeten er nog andere zaken op het gebied van de luchtkwali teit worden onderzocht. Dus het zal toch nog wel even duren voor dat de woningen kunnen worden gebouwd SchiedamHet is een onbenul lige fout. Dat geven ze bij de Ne derlandse Spoorwegen meteen toe. In de speciale folder voor de Huishoudbeurs staat het station Schiedam-Centrum vermeld als «Üén van de opstapplaatsen van waaruit een speciaal arrange ment naar de Amsterdamse beurs kan worden gemaakt. Sta tion Schiedam-Centrum moet gewoon station Schiedam/Rot terdam-West zijn, laten ze na enig zoekwerk binnen de gele deren van de spoorwegen weten. Maar waar komt de naamsver warring vandaan? Bij de Nederlandse Spoorwegen is het gissen naar de herkomst van het nieuwe station. „Er is ooit weieens een vaag plan ge weest om het huidige station de naam Schiedam-Centrum te ge ven, maar daar is het nooit van gekomen," weet een woordvoer der te vertellen. De fout zit vol gens diezelfde woordvoerder wellicht by iemand waar die suggestie is blijven hangen, maar ook dat is slechts gissen. „Iemand heeft waarschijnlijk ooit eens Schiedam-Centrum gehoord en heeft dat voor deze folder als een station doorgege ven." De NS zullen de fout niet her stellen. „Het gaat om een een malige folder die tot 13 april in omloop is. Ais het om een folder zougaan die telkens terugkomt, was dat natuurlijk een heel an der verhaal geweest" Stukken Ij- zer, fietsen Drammers en een hoop modder wer den de afge lopen dagen SwJndensin ge! gevist. Eens in de tien a vijftien laar wordt de singel gron diguïtgebag gerd. Foto Roei Dijkstra Schiedam Al vier dagen zijn va der en zoon Bassa bezig. Ze bag geren met een grote stofzuiger, gemonteerd aan een bootje, de modder uit de Schiedamse Van Swindensingel. „Het lijkt hier wel de dumpplaats van een fietsenmaker," zegt va der J. C. Bassa (57). „Het ligt vol met oude banden en stukken ij zer." De grote hoeveelheid mod der op de bodem van de singel is ontstaan door de bladeren van de bomen, vegetatie en begroeiing. De grote schoonmaak die nu aan de gang is in Sehiedam-Oost ge beurt één keer in de tien tot vijf tienjaar. Elk jaar wordt de singel wel schoongemaakt, maar dan wordt alleen de vegetatie en begroeiing weggehaald. Er blijft dan altijd wel wat achter en dat wordt bij een grote schoonmaak wegge haald. Bijzondere dingen vissen de twee baggeraars eigenlyk nooit op, .Al leen fietsen, ijzer en bromfietsen. En natuurlijk modder. Maar ja, daar baggeren we tenslotte ook voor," vertelt vader Bassa. De grote hoeveelheid modder wordt via een lange slurf ver plaatst naar de SneHiussingel. Daar wordt de modder dan later weer uitgehaald omtte worden af gevoerd naar de Maasvlakte. „De andere troep brengen we naar de gemeente," zegt zoon Bassa (29), die voor het eerst in tien jaar met zyn vader samenwerkt Ze werken beiden al ruim dertien jaar voor het aannemingsbedrijf gebr. M. &W. Bron bv uit Dei!. Het bedrijf houdt zich voorname lijk bezig in de groenvoorziening. „We planten bijvoorbeeld bomen en struiken," zegt zoon Bassa Het baggeren van sloten en grachten kan ook alleen maar in de winter maanden. In de zomer is er te veel leven in het water. Ook nu sneu velt er nog wel eens een viqe. Het baggeren zien vader en zoon eigenlijk als bijzaak. „We doen het zelden. Alleen van november tot,en met maart. En dan vallen de dagen dat het vriest ook nog af." Na de Van Swindensingel nemen vader en zoon de Snelliussingel nog onder handen, „En dan bag geren we voorlopig niet meer." Schiedam Zo'n vijfentwintig jongeren, sommigen met hun ou ders, hebben gisteravond in Klup- huis Zuid een demonstratiepartij tje voetbal gespeeld. De inzet van de wedstrijd was een paar uur per week zaalruimte in Sportzaal Zuid. In het zaaltje van Kluphuis Zuid, waartoe de jongens zijn veroor deeld, lieten ze zien dat de ruimte te klein is om er een beetje be hoorlijk te kunnen, voetballen. Voorzichtigheid is geboden van wege de losse platen van het pla fond en de muziekboxen die er hangen. Bovendien moet er wor den gespeeld met een zachte bal, „wat natuurlijk geen echte voet bal is voor die jongens. Dat is hun eer te na," zegt jongerenwerker Marieke Thiescheffer van het clubhuis. Thiescheffer zegt al vijfjaar bezig te zijn voor meer zaaluren in de avond. Maar tot nu toe is er uit de verzoeken aan de Dienst Sport en Recreatie niet meer gekomen dan 's avonds een uurtje van kwart voor negen tot kwart voor tien. „En dat vinden we te laat voor jon gens van 13 tot 15 jaar. Om tien uur komen ze bezweet thuis en de volgende dag moeten ze weer naar school," zegt de jongeren werker. „De Dienst Sport en Recreatie heeft een bepaald toewijzingsbe leid. De verenigingen die er zaal ruimte hebben, krygen dat het jaar erop weer," geeft Thieschef fer als reden voor het uitblijven van de gewenste ruimte De zaalruimte m Sportzaal Zuid is volgens de jongerenwerker nodig om de jeugd uit de buurt een zin volle tijdsbesteding te geven. Er zyn voor hen toch al zo weinig laagdrempelige activiteiten, zegt ze, „Ik leg wekelijks contact met de jongeren op straat. Zo heb ik zo'n vijftigjongeren in de Gorzen leren kennen en hun belangstel ling gepeild. Zaalvoetbal valt in de smaak. Vooral m de winter als het Dwarsplein niet verkeht is en het slecht weer is." De groep jongeren, van wie er we kelijks een stuk of tien in het buurthuis komen voetballen, zyn geen onbekenden in de buurt Omwonenden klagen al langere tijd over de overlast die de groep veroorzaakt. Juist door de jonge ren een zinvolle vryetydsbeste- ding te geven, voorkom je dat het van kwaad tot erger wordt, zegt Thiescheffer. „En dat de situatie uit de hand loopt, zowel indivi dueel als in de groep. Verveling leidt tot vervelend gedrag voor de hele buurt. Maar om ze bezig te houden, is meer ruimte nodig. Zo hou je ze van de straat en staan ze hier niet elke dag voor de deur. Eigenlijk zouden ze elke avond van zeven tot acht uur in de sport zaal terecht moeten kunnen," vindt ze. Begeleid door een sport- opbouwwerker. Want naast ge woon een potje voetbal, krygen ze bepaalde omgangsnormen mee. Thiescheffer: „Daardoor kunnen /e nu beter met elkaar samenspe len Voorheen merkte ik dat ze niet met elkaar wilden voetballen omdat ze bang waren opzettelijk voor hun schenen getrapt te wor den. Door hier spelregels op te zetten en ze te begeleiden in de omgang met elkaar, geeft je ze oplossin gen voor hun problemen." Lastig De jongerenwerker leert ze ook omgaan met de buurt, die hun aanwezigheid als lastig ervaart. „Je leert ze praten met elkaar als er iets aan de hand is. Maar ook naar omwonenden toe. Dat ze, ook al krygen ze een grote bek, door rustig te blijven de situatte de baas blijven." Vlaardingen „Ik hoop dat onze keet kan blijven staan." Directeur R.J. van Bruggen van bouwbe- drijfVan der Waal wond er gister middag in Vaartland geen doek jes om. Hij wil na de 35 speciale zorgeenheden, waarvoor gisteren de officiële paalslag plaatsvond, ook de 120 woningen bouwen, die woningstichting Samenwerking Vlaardingen later tegen het ser vice- en zorgcentrum aan de Dil- lenburgsmgel m Holy-Zuid laat neerzetten. Vaartland, eigendom van de stich ting Rusthuizen der Hervormde Gemeente Vlaardingen, is er vol gens directeur P. van Woerden ook klaar voor. Het nu dertig jaar oude verzorgingshuis telt 146 wo ningen, maar de algemene accom modatie is groot genoeg om ook in de uitbreiding op moderne wijze zorg te verlenen. „Nu al hebben we vierhonderd abonnees bij de stichting Vaartland Buitenzorg aan wie we de hulp geven, die zy vragen. De uitbreiding zal hoog stens wat extra veizorgmgsperso- neel vergen, maar qua admini stratie, keuken en andere algeme ne voorzieningen kan zo'n aantal er best by." De 'vrije vogels van Vaartland', zoals Van Woerden het zelf graag noemt, bewegen zich onafhankelijk op de markt van service- en zorgverlening aan ouderen. De 35 speciale zorgeen heden, die binnen een jaar tegen de naordkop van de bestaande hoogbouw worden aangebouwd, zijn bestemd voor tijdelijke zorg verlening. De N.H. stichting krijgt geen subsidie van de pro vincie noch van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Zelfs heeft ze van die kant geen garanties ontvangen. Miljoenen „Het is een geheel son initiatief, waarin de VSB-bank wel gelooft en die heeft er dus miljoenen in gestoken De stichting Rusthui zen is eigenaar en de stichting Vaartland Residence huurt het. De chenten daarvan zijn zieken huizen, Riagg's en particulieren, die tydelyk zorgruimte nodig hebben. Het kan voor enkele uren, één of meerdere dagen of enkele maanden zijn. We krijgen nu al regelmatig mensen uit Dyk- zigt en Delftse ziekenhuizen." Zorg op maat is het credo van Vaartland, waar Van Woerden de scepter zwaait. Hij is gelukkig met de van start gegane en nog te verwachten uitbreiding. Hy ziet in de toekomst ook meer mensen met een persoonsgebonden bud get voor verzorging aan de Dillen- bui gsingel binnenkomen. Wethouder K. van der Windt, die samen met stichtingsvoorzitter L. Vermeer de officiële paal sloeg, fe liciteerde Vaartland met haar doorzettingsvermogen. „Zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blij ven wonen wordt op deze wyze mogelijk. Nieuwbouw als reeds by De Meerpaal gerealiseerd en straks hier is tevens een impuls voor doorstroming uit woningen, waarnaar veel vraag is in Vlaar dingen." In aansluiting op de wet houder, die ook had gewezen op de hoge geluidsbelasting in de hoek van de rijksweg en de Holy- singel als moeilijkheidsfactor in de onderhandelingen, herinnerde aannemer Van Bruggen eraan, dat in 1990 voor het eerst over het plan is gesproken. Van Bruggen erkende voorts fout gehandeld te hebben door het te snel omzagen van twintig bomen. Hij zei dit goed te willen maken met een schenking van twintig berken aan de gemeente, die de plantplaats nog moet bepalen. Vaartland kreeg een praktisch geschenk: een rolstoel voor algemeen ge bruik. Van Woerden benadrukte dat ae nieuwe zorgeenheden voor ieder een bereikbaar zullen zijn. „Niet alleen voor de mensen met een dikke portemonnee. Neen, ze zijn voor wie op dat moment zorg no dig heeft." Schiedam Schiedammer Geor ge Derksen (25) 2al samen met Aletta van Beeck (26) uit Amster dam het Nederlandse team voor de Camel Trophy'97 vormen. De ze twee kwamen als besten door de selectie, die vorige week in het Spaanse Sevilla werd gehouden. Het is één van de vyf gemengde teams (Nederland, Japan, Marok ko, Zweden en Engeland) in het deelnemersveld van twintig ploe gen, die in mei vertrekken naar Mongolië. In Sevilla maakten de deelnemers al een beetje kennis met de cultuur uit dat gastland. Daar werd aandacht besteed aan de onderdelen mountainbiken, kanoen, rijvaardigheid en oriën tatie, die tijdens de achttiende editie van de Camel Trophy een voorname rol spelen. De uitverkiezing betekent veel voor George Derksen. „Het is goed voor je zelfvertrouwen en het is een geweldige ervaring waar je veel van kunt leren," zegt de student. Van Beeck en Derk sen zyn goed op elkaar inge speeld. „We zijn allebei tolerant en communiceren goed met elkaar. Aletta heeft gevoel voor humor, is open en positief en be schikt over doorzettingsvermo gen, We vormen een goed team." 'Wt:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1