13 Personeel tegen zelfstandige GGD Rotterdams Dagblad Verkoop prestigieuze Spinhuispad na lang soebatten begonnen 'Gemeente moet toch zorgen voor de gezondheid van de bevolking' De ophaalploeg juicht om de eerste doos met kranten Schiedam emancipeert alleen op werkdagen Provincie wil helpende hand bieden bij realiseren moeilijke bouwplannen Vrijspraak voor twee verdachten moord op oom Ton Seis nieuwe voorzitter CDA Verwarde man Schade door harde wind Boze klant trapt ruit in Paaseitjes gestolen Fietser (76) aangereden GEWOON WEE t 'DE DIJK', DE EEND ACHTSHOEVE, ZUID-B I LAND Oil Vrijdag 28 maart 1997 Waterweg Door Jan Rozendaal Vlaardingen Het personeel van de GGD Nieuwe Waterweg Noord heeft zich 'massaal' tegen de verzelfstandiging van de gezondheidsdienst gekeerd. Dat bleek deze week L, .ns een ledenvergadering. Tim de Jong van de AbvaKabo noemt de NV GGD de 'slechts denkbare optie'. „Behalve onzekerheid voor het personeel, kan verzelfstandiging betekenen dat de GGD in handen komt van de hoogste bieder. Ik ben dan ook verrast over de steun voor de plannen van de gemeentebestu ren van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis," aldus de vak- böndsvertegenwoordiger. Vorige maand ontvouwde GGD- directeur E. van der Meer zijn plannen in het kantoor aan de Van Hogendorpiaan in Vlaardin gen. De GGD. betoogde Van der Meer, mcetzeifstandig verder. De GGD is nu een gemeenschappelij ke regeling tussen de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis, die ook het bestuur van de dienst vormen. „Met de gemeen schappelijke regeling hebben we een politiek bestuur dat niet al leen zorgt voor de financiering, maar tegelijkertijd ook aanbieder van de diensten is. De politiek," aldus Van der Meer, „heeft daar door te veel petten op. De ge meenten onderhandelen feitelijk met zichzelf." Dit betekent in de ogen van de directeur dat een za kelijke opstelling niet voldoende uit de verf komt. Massaal Het personeel van Van der Meer, in ieder geval de leden van de Ab vaKabo. heeft zich echter massaal tegen de plannen gekeerd. Vol gens onderhandelaar De Jong wil len de vakbondsleden eerst laten onderzoeken of meerdere varian ten mogelijk zijn. „De ledenver gadering staat op het standpunt dat vooralsnog de huidige con structie voldoende mogelijkhe den biedt," aldus De Jong. De tegenstrijdige belangen van de gemeenten -'zo die er al zijn' - wegen volgens de AbvaKa bo niet op tegen de nadelen. „Eén van de primaire taken van de ge meente is toch om te zorgen voor de gezondheid van de eigen be volking. Ik ben stomverbaasd dat de raden van de drie gemeenten zich zo op afstand willen laten zet ten bij de controle op de aanrijtij- den van ambulances tot en met de uitvoering van allerlei preventie campagnes op het gebied van de gezondheidszorg. Daar hebben ze strak niets meer over te zeggen." Daarnaast maken de AbvaKabo- leden zich zorgen om de eigen toe komst. „In de notitie van de direc tie heet het dat er marktconfor- mer moet worden gewerkt. Als een werkgever dat zegt, bedoelt hij meestal dat de voorwaarden voor het personeel slechter wor den. Ze willen bijvoorbeeld dat het ambulancepersoneel onder de CAO voor de particuliere sector gaat vallen. Dat betekent een ach teruitgang," meent De Jong, die tenslotte opmerkt dat de GGD Nieuwe Waterweg Noord 'ver voor de troepen uitloopt'. „Op het bu reau van de minister ligt momen teel een advies van de commissie- Lemstra. Daarin staat juist dat de GGD's gemeentelijke organisa ties moeten worden. Hier wil men precies de tegenovergestelde richting uit" De AbvaKabo heeft inmiddels de verantwoordelijke wethouders van de drie Waterweggemeenten op de hoogte gebracht van de be zwaren. De komende week vindt er waarschijnlijk overleg plaats. Tot die tijd willen noch de wet houders, noch directeur Van der Meer reageren op de kritiek van de vakbond. De gemeenteraden praten de komende maand over het voorstel. De Branderspoort aan het Spinhuispad in Schiedam, een ontwerp van de Zweedse ar chitect Erskine, omvat drie bouwblokken met in totaal 143 gestapelde woningen, 2300 m2 bedrijfsruimte en 90 parkeerplaatsen binnen de gesloten bebouwing. Op het parkeerdek komt een wandel en verblijfsgebied. De bouw begint in juli, de verkoop van daag. Artist impressfon Breur SchiedamDe.35-jarige Ton Seis is benoemd tot nieuwe afdelings voorzitter van het CDA in Schiedam. Seis is de opvolger van Frits Brouwer die het voorzitter- sqjiap de afgelopen tijd heeft waargenomen. Van 1986 tot 1994 was Seis ge meenteraadslid voor het CDA en voor die tijd was hij binnen de partij al actief in vele functies. Als belangrijkste speerpunten voor de komende tijd ziet hij het uit- brengen van een goed Schiedams vérkiezingsprogram en de samen stelling van een sterke kandida tenlijst voor de nieuwe verkiezin gen in maart 1998. Dat moet de ba sis worden voor de deelname van het CDA aan een nieuw college voor de volgende raadsperiode. Schiedam -r Een 39-jarige Rotter dammer is gisteravond aangehou den op het Broersveld in Schiedam. Hij verkeerde in vèr- warde toestanden had opstraat mét een mes lopen zwaaien. Poli tiemensen namen het mes in be slag en sloten de Rotterdammer in» Waterweg De harde wind heeft 4ë afgelopen nacht schade aange richt aan diverse voertuigen in het Waterweggebied. Vier gepar keerde auto's op de Swammer- damsingel in Schiedam raakten beschadigd door een omgevallen stelling.' Ook in Maassluis en Hoek. van Holland raakten auto's beschadigd. Vlaardingen Een boze klant heeft gisteravond de ruit van de voordeur van een snackbar aan de Van de Spiegelstraat in Vlaardin gen ingetrapt. De man kreeg ruzie met het personeel over het ge bruik van de telefoon. De heethoofd werd uit de zaak ver wijderd, waarop hij uit onvrede een ruit vernielde. De politie heeft dé man niet kunnen achterhalen. Schiedam Een 40-jarige man zonder vaste woonplaats kon de verleiding gistermiddag niet weerstaan. Hij nam eeri klein zakje paaseitjes ter waarde van ƒ3,50 mee. Dat werd gezien door beveiligingsmensen van de win kel aan het Broersvest. De diefstal werd niet door de vingers gezien, zodat de man werd overgedragen aan de politie. Schiedam Een 76-jarige fietser uit Schiedam raakte gistermid dag licht gewond in de Lange Kerkstraat in zijn woonplaats. Een 20-jarige plaatsgenoot reed met zijn auto achteruit en zag de Geiser over het hoofd. Ondanksdat op het Hargplein weinigoud papier te verzamelen viel, hadde ophaalploeg van Woutershof tegenheteind van de dagtoch eenredelijk volle vrachtwagen. Foto Roel Dijkstra Schiedam In een felrode bus komt de op haalploeg van dagcentrum Woutershof de parkeerplaats van het Hargplein in Schiedam oprijden. De bus is nieuw, ge kocht met de milieupremie die ze ontvan gen voor het inzamelen van papier. Giste ren begon Woutershof. pen centrum voor mensen met een verstandelijke handicap, aan een nieuwe wijk om papier op te halen. Het is de vierde wijk in Schiedam waar de ophaalploeg actief is: Hargplein, Vogel- buurt, Kethel ep Kaag Weide Hooiland. Normaal gesproken rijdt er naast het busje ook een vuilniswagen met chauffeur van het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) mee. Maar vanwege Pasen zijn de vuilnis ophaaldagen veranderd en is de vrije woensdag van het ONS een werkdag ge worden. Gelukkig kreeg het groepje van de Woutershof een gewone vrachtwagen mee en kan er toch papier opgehaald worden. Afwachten Bij de eerste doos papier wordt gejuicht. „Het is altijd maar afwachten als je voor de eerste keer ergens papier ophaalt," zegt be geleider Fred van der Drift. .,Het is voor de bewoners ook even wénnen, dat eens in de maand hun papier wordt opgehaald. Het is de nieuwigheid." Het Hargplein is op het eerste gezicht geen goede wijk voor de ophaaldienst. Bij weinig huizen staat een doos of een tas met papier. Het is niet wat de tien deelnemers gewend zijn. Normaal gesproken halen ze op een woensdag 4,5 ton papier op. Even ziet Van der Drift het bij het Hargplein somber in, maar hij geeft de moed nog niet op. Met twee deelnemers, Dursun (21) en Sedat (21), stapt hij in de rode bus om de andere delen van de wijk te bekijken. De rest gaat verder bij het Hargplein. Sedat schudt bij elke straat zijn hoofd. „Het is niets, te weinig kranten." Bij het zien van een oude vrouw lacht hij: „Oma kunnen we ook niet meene men. Is niets waard." Sedat is een enthousiaste deelnemer. Elke woensdag gaat hij mee om een wijk onder handen te nemen. De drie andere wijken, in Nieuwland, rekenen op hem en zetten trouw hun papier voor hem buiten. Dursun gaat twee keer in de maand mee. De andere woensdagen is hij op de Vlaardingse boer derij aan de Zuidbuurtseweg. „Ik geef de beesten eten en maak schoon." Papier op halen vindt hij veel leuker en gezelliger. Hij denkt erover elke week mee te gaan. In 1993 meldde Van der Drift het centrum aan voor het inzamelingsproject van het ONS. Het nutsbedrijf sluit contracten af met scholen en verenigingen en sinds drie jaar ook met Woutershof. In het contract staat in welke wijk Woutershof eens in de maand het oud papier ophaalt. ONS stelt een vuilniswagen en een chauffeur be schikbaar en dan is de rest aan de ophaal ploeg. Al hebben de verstandelijk gehandicapten niet zo'n succes op het Hargplein, de ande re delen van de wijk staan redelijk vol met kranten eri papier. „Als het Hargplein slecht blijft lopen, omdat bijvoorbeeld een bewoner al de kranten ophaalt, dan stoppen we hier. De andere wijken gaan wel goed, dus er blijft genoeg werk over," zegt Van der Drift. Schiedam De gemeente Schiedam heeft emancipatie hoog in het vaandel staan, maar wel uitsluitend op werkdagen. Dre conclusie trekt de Advies commissie Vrouwenemancipa tie uit een brief-die de afdeling personeel en organisatie op het stadskantoor aan de vooravond van Internationale Vrouwendag stuurde aan alle vrouwelijke ambtenaren. De waarnemend directeur van de dienst deelde daarin mee dat de themamiddag die de gemeente traditioneel houdt ter gelegenheid van vrou wendag dit jaar geen doorgang kon vinden. De leden van de adviescommis sie vinden hei late lijiLüp van afgelasten f weinig elegant. Ronduit verbijsterd zijn ze óver de reden die wordt opgegeven over de plotselinge gemeentelij ke non-interesse voorTnterna- tionale Vrouwendag: ''•Ditmaal valt 8 maart op een zaterdag en is het de laatste dag van de.voor- jaarsvakantie. Daarom is beslo- ten dit jaar geen bijeenkomst te j organiseren en ook geen trofee, uit te. reiken," schrijft de waar^ nemend directeur P Ö-in; de brief. De leden van de -advies-; commissie hébben geen zin in të 7 gaan op dit soort argumenten. Als reactie op de brief hebben ze allemaal een kaart gestuurd naar burgemeester en wethou ders voorzien van ironische kanttekeningen Lij hei 'éróahei- perén tijdens kantooruren' Den Haag De provincie Zuid- Holland wil Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis de helpende hand bieden bij het realiseren van moeilijke bouwplannen. Het gaat om plannen in het centrum van Maassluis, voor de zuidvleugel van Schiedam en voor de geluids walwoningen langs de A 20 in de Vlaardingse Westwijk. Dat heeft gedeputeerde J. Wolf bekend ge maakt. Wolf Zei dat de provineie wil hel pen door het bieden van extra mankracht en door het eventueel financieren van aanvullende mi lieu-onderzoeken en andere ste denbouwkundige oplossingen. De versoepeling van milieunormen is op het ogenblik een actueel the ma omdat Zuid-Holland de ko mende vijftien tot twintig jaar een golf aan woningbouw over zich heen krijgt, aldus Wolf. Naast de grote nieuwe wijken die zullen verrijzen rond Den Haag en Rot terdam, zal ook veel gebouwd worden op (sioop)plekken in be staand stedelijk gebied. „Het gaat om minstens de helft van alle geplandenieuwbouw," al dus Wolf. „En zeker op die bin nenstedelijke locaties stuit je dan al gauw op milieuproblemen." De provincie zelf ging twee weken geleden al akkoord met het laten zitten van lood en zink in bodem locaties waar vroeger verffabrie- ken hebben gestaan. Eerder deze week werd bekend dat Vlaardingen (rivierzone) en Schiedam (geluidsscherm Nieuw land) in het kader van het project Stad Milieu moeilijke plekken kunnen gaan aanpakken om hui zen op te bouwen. Hier gaat het om experimenten die worden be geleid door het ministerie van VROM. Over de geluidswalwoningen in de Westwijk zei wethouder K. van der Windt (stadsontwikkeling) eerder in het Rotterdams Dagblad dat hij vertrouwt op een wetswijzi ging die de bouw mogelijk maakt. Daarnaast is de hulp van de pro vincie overigens ook welkom, omdat er nog diverse onderzoe ken naar on der meer de luchtkwa liteit nodig zijn. Door Danielle Hermans Schiedam Twee jaar na de pre sentatie van het prestigieuze stadsvemieuwingsproject op het Spinhuispad is vandaag met de verkoop van de woningen begon nen. Wethouder A Reijnhout (volkshuisvesting) opende van morgen een speciale verkoop ruimte in de toekomstige Bran derspoort. Daar kunnen aspirant kopers informatie krijgen over de 143 gestapelde appartementen en maisonettes en 2300 vierkante meter winkelruimte. De eigenlij ke bouw van het project van de Zweedse architect R. Erskine be gint de eerste week van juli. De eerste paal had eind 1996 al de gTond in gemoeten. Maar de ont wikkeling van het bouwplan in het hartje van de Brandersbuurt liep de nodige vertraging op. Vo rig jaar maart spande de Islamiti sche Culturele Vereniging een kort geding aantegen de gemeen te Schiedam. De gemeente vól na melijk de moskee op de hoek van De Vijgensteeg en het Spinhuis pad ontruimen. Het gebedshuis past volgens haar niet in het ont werp van Erskine. Dat zou een deel van zijn aantrekkelijkheid verliezen met een drukbezochte moskee naast de deur. Dé recht bank stelt de gemeente in het ge lijk. Ook de omwonenden komen in het geweer tegen het bouwplan. Ze hebben vooral moeite met de hoogte en de omvang van de drie bouwblokken die het gat tussen molen De Noord en de moskee moeten opvullen. „De St. Anna Zusterstraat zou veel te smal wor den en door de hoogte van de be bouwing komt straks geen straal tje zon meer binnen," klagen de omwonenden. Na enkele gesprek ken wordt de daklijn van de nieuwbouw verlaagd en de kleur stelling aangepast. Dit naar tevre denheid van de omwonenden. Een dreigend, langslepend proces is daarmee van de baan. Minder soepel verloopt de samen werking tussen Woningbouwver eniging Schiedam (WbS) en pro jectontwikkelaar/aannemer Breur uit Zwijndrecht. De twee kunnen het maar niet eens wor den over de bouwprijs. WbS zou vijftig huurwoningen ontwikke len. De woningbouwvereniging ging akkoord met de voorwaarde dat Breur de huizen zou bouwen en dat de huurprijs maximaal rond de negenhonderd gulden per maand zou uitkomen. Voor de bouw van de huurwoningen ver langt Breur anderhalf miljoen gulden meer dan het door WbS geboden bedrag. De bouwprijs ligt volgens de woningbouwver eniging 26.000 gulden lager per woning dan Breur vraagt. Kort geding De gemeente kiest-uiteindelijk partij voor Breur en zegt de sa menwerking met de sociale ver huurder op. De aannemer wordt de enige risicodrager in het pro ject. Het aantal huurwoningen wordt beperkt tot dertig. WbS laat het hier niet bij zitten en eist in een kort geding op 3 december voor de Rotterdamse rechtbank opnieuw mee .te mogen doen met - het project. Tijdens de zitting blijkt dat de gemeente een subsi die van 7,5 ton is misgelopen door de ontstane vertraging van het stadsvemieuwingsproject. De bouw had voor 1 december 1996 moeten starten. Een week na de zitting bepaalt de rechtbankpresident dat Breur al leen verder mag met de ontwikke ling van het Spinhuispad. WbS overweegt nu stappen om een schadevergoeding te eisen. Vol gens directeur F. de Graaf heeft WbS tussen de 3,5 en 4 ton geïn vesteerd in het project Vandaag wordt met de opening van de verkoopruimte het maan denlange gesoebat tussen de be trokken partijen en de moeizame ontwikkeling van de Branders- poort naar de achtergrond ge drongen. Nu nog afwachten of de gestapelde woningen, van de Zweedse architect bij de kopers in de smaakvallen. Door Cards Zijlmans RotterdamDe broers Aydin (26) en Senol(3i)U. zijn vrijgesproken van de moord c,q. doodslag op hun agressieve oom of medeplich tigheid daaraan. De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren ver vroegd uitspraak gedaan in de strafzaak tegen twee van de drie verdachten van de moord op de 47-jarige Arif Saglam, 7 november vorig jaar in de De Wildestraat in Schiedam-Nieuwland. Beiden zijn slechts schuldig bevonden aan verboden wapenbezit, Senol, die met een pistool in zijn hand naast z'n 29-jarige broer Ali stond toen deze zeven kogels op het slachtoffer afvuurde, kreeg drie maanden cel opgelegd. Hij is direct na de uitspraak van de rechtbank op vrije voeten gesteld, omdat hij de straf tijdens zijn bij na vier-en-een-halve maand du rende voorarrest al ruimschoots heeft uitgezeten. Broer Aydin, die de wapens had aangeschaft en op straat twee ko gels afvuurde om Ali na de schiet partij tot rust te brengen, veroor deelde de rechtbank tot vijf maan- den cel. Hij mag op 7 april naar huis. Tegen beiden had officier van justitie mr. C. de Kimpe zes jaar gevangenisstraf geëist. "Vol gens haar hadden de broers van te voren afgesproken de oom te do den als hij toenadering tot zijn ge vluchte gezin zou zoeken. Dit acht de rechtbank echter niet bewe zen. Rechter mr. A. C. P. M. van Breukelen-Van Aamhem hield de broers op strenge toon voor dat zij in geen enkel geval de wapens hadden mogen aanschaffen en dragen. Ook de bedreigingen van de oom, die volgens de broers in, het bezit kon zijn van een vuurwa- pen, deden daar in haar ogen niets aan af. Na 3,5 jaar verblijf in een Luxem burgse cel wegens heroïnesmok kel, was oom Arif teruggekomen en bedreigde hij zijn vrouw met de dood in verband met vermeend overspel. De politie pakte de man na de bedreigingen op met een vuurwapen, maar liet hem na en kele dagen weer gaan. Politie, maatschappelijk werk en het Blfif-van-m'n-fijf-huis konden de vrouw en haar kinderen niet be schermen, waarop zij bij neef Ali onderdoken. Arif kwam, zonder vuurwapen zo als later bleek, de portiektrap van de woning op en Ali schoot hem uit angst in paniek dood. „Wapen bezit kan tot vreselijke dingen lei den, zo is ook hier gebleken. Het monopolie op het dragen van schietwapens of het gebruik daar van ligt uitsluitend bij politie en leger," deelde de rechter de ver dachten wellicht ten overvloede nog maar eens mede. Op 7 april doet de rechtbank uit spraak in de strafzaak tegen Ali U; Tegen hem is acht jaar cel geëist.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1