14 CDA: 12.000 banen in Rotterdam erbij Woonwagenbewoners breken straat open Usselmonde lijkt af, maar is nog lang niet compleet Miljoenen aan illegale software in Zevenkamp Kinderen nemen ouders mee in eigen droomverhaal jftl## p De Hoop Scheffer ziet Van der Tak als 'running mate' Deelgemeente bouwt gestaag aan imago 'tuinstad met toekomst' Controle van privéhuizen Onderzoek naar verhoor kinderen in ontuchtzaak Rotterdams Dagblad 65 Woensdag 2 april 199? Rotterdam De controleurs van de Business Software Alliance (BSA) zijn wel wat gewend, als het gaat om het kopiëren van illegale software. Toch schrokken ze vori ge week, toen ze met de deurwaar der een kijkje gingen nemen in de woning van een 45-jarige man in Zevenkamp. Daar lag voor miljoe nen guldens aan illegale software opgeslagen. „Een schokkende vondst," zegt een woordvoerder van Microsoft, één van de gedu peerde bedrijven. Het opvallendste aan de vangst aan cd-roms in Zevenkamp was de snelheid, waarmee de soft- ware-piraat heeft geopereerd. De Nederlandstalige versie van het programma Office 97 is nauwe lijks tien dagen op de markt, en toch had de Zevenkamper al hon derden illegale kopieën voorradig van dit kassucces van Microsoft. „Echte productie-cd's," zegt de woordvoerder van het software huis Microsoft. „Ze zijn geschikt voor professioneel gebruik." 'Dentallen softwarehuizen zyn ge dupeerd door de activiteiten van deinformatïca-piraat Van produ cent Microsoft werden in Zeven kamp onder meer de program ma's Front Page, Visual C en Visual Basic in beslag genomen. Concurrent Micro Graphics werd benadeeld door illegale kopieën van Photo Magie. Business Software Alliance (BSA) behartigt de belangen van de be drijven die software produceren, een soort Buma Stemra dus, maar dan voor de software-branche. BSA spoort software-piraten op en stelt ze juridisch aansprake lijk. De zaak tegen de man uit Ze venkamp kwam aan het rollen door een tip die binnenkwam bij de hotline van de BSA. „Uit die melding bleek dat er al veel van de illegaal gekopieerde software op de markt is gebracht," zegt een woordvoerder van Microsoft. De schijfjes werden onder meer aan geboden in krantenadvertenties. Na de melding werd een deur waarder ingeschakeld die in het gezelschap van de politie de wo ning van de man binnenging. De inbeslaggenomen spullen worden op dit moment onderzocht. „De deurwaarder moet nog gaan tel len. Het waren er erg veel," zegt de woordvoerder van Microsoft. Volgens het bedrijf moet het niet moeilijk zijn om de producent van de illegale cd-roms op te sporen. De BSA kan aan de hand van de zogeheten ifpi-code op de inbe slaggenomen cd-roms zien waar de cd's gemaakt zijn. Elk cd-appa- raat is voorzien van zo'n code. Maar Microsoft hoopt dat de pi raat zelf meldt waar hij de contra bande heeft laten maken. Overi gens wil dat niet zeggen dat zo'n fabrikant in het complot zit: „Zo'n fabriek kan te goeder trouw pro duceren in opdracht," meent de woordvoerder van Microsoft. Op één ed-rom kan voor 10.000 a 20.000 gulden aan software staan. Aangezien er honderden cd's in beslag zijn genomen, gaat hierom een miljoenenbedrag. De soft ware bedrijven steken veel ener gie in het tegengaan van software piraterij. „We willen mensen er van bewust maken wat de risico's zijn," zegt de woordvoerder van Microsoft. „Je hebt meer risico op virussen. Je hebt geen service en je loopt de kans om gepakt te wor den." Rotterdam De gisteravond tot CD A-lijsttrekker in Rotter dam gekozen J. van der Tak wil 12.000 banen realiseren, voor al in de zorg en het welzijn, maar ook bij het bedrijfsleven. Hij roept werkgevers en vakbeweging op om daarover afspraken te maken voor de komende raadsperiode 1998-2002. De landelijke kandidaat-lijsttrek- CDA koos als eerste partij in Rot- ker, De Hoop Scheffer, ziet het met Van der Tak als zijn 'running mate' in Rotterdam helemaal zit ten. „We kunnen het in Den Haag niet alleen en dat is de reden dat ik hier ben," zei De Hoop Scheffer gisteravond in het Kralingse za lencentrum Pro Rege. „Schouder aan schouder gaan we voor meer kwaliteit in de samenleving. Sjaak, veel succes." Van der Tak had meteen de smaak te pakken van het lokale partijleiderschap. „De stad moet rijker worden," sprak hij. Nadat hij bij acclamatie was gekozen - er waren geen tegenkandida ten- verkondigde Van der Tak zijn plannen voor Rotterdam. Hij wil de woonlasten bevriezen op het niveau van 1997. Hy wil de grondkosten op bedrijventerrei nen aanzienlijk verlaagd hebben. Van der Tak wil een 'contract' sluiten met de stad Rotterdam om zestig, maar liefst honderd mil joen gul den vrij te maken voor so ciale investeringen, met nameten behoeve van onderwijs en thuis zorg. De kersverse nummer één -het terdam een lijsttrekker- neemt zich voor het maatschappelijk middenveld aanzienlijk te ver sterken. Hij doelt daarmee op het verenigingsleven, met name in wijken en buurten, waar grote kansen liggen op ontplooiing van de Rotterdammers, aldus Van der Tak. Hij wil dat het CDA in Rot terdam dit jaar zeventig stadsge sprekken organiseert om de bur gers te interesseren voor de chris telijke waarden in een stad waar het kwade te vaak van het goede wint. Vernieuwing Van der Tak pleitte voor een 'cul turele vernieuwing' als vervolg op de sociale en ruimtelijk-economi sche vernieuwing. De CDA-lijst- trekker wil met een 'dreamteam' van jonge CDA'ers bouwen aan een Rotterdam dat de inwoners houvast, degelijkheid en veilig heid garandeert. Afdelingsvoor zitter A. van der Heijde stond per plex: „Sjaak leest het verkiezings program al voor, nog voordat het geschreven is..." Op naar de zeven raadszetels, het getal der volheid, zei Van der Tak die op groei van het CDA mikt en voorspelt dat met De Hoop Schef fer de party in de Tweede Kamer zelfs aan de veertig zetels zal kun nen komen. Hij gaf af op premier Kok. die de ideologische veren van de PvdA laat voor wat ze zijn, en op WD-leider Bolkestem die te veel vrijheden gunt aan het in dividu. ten koste van de gemeen schap. Van der Tak ziet geen Paars II ko men. „Wijers wil niet eens lijst trekker worden van D66. Wijers ziet voor zijn party alleen een plaats m een nieuwe regering, als D66 minstens twintig zetels haalt. Zonder D66 voorspelt hij een PvdA/VVD-kabinet hooguit twee jaar. Dat betekent dat het CDA ui terlijk in 2000 weer m de regering zit," aldus Van der Tak. uitbundig gecomplimenteerd door het nieu we landeiijke boegbeeld De Hoop Scheffer. Deze beaamde in Rot terdam vooral wat Van der Tak had aangekaart. Dat de 'files' in de thuiszorg onaanvaardbaar zijn. Dat het bij uitstek de tijd ss voor principiële politiek. De Hoop Sch effer ging vooral te keer over Bol kestem, naar aanleiding van diens uitspraak dat alles mag wat niet bij wet verboden is. Een onge hoorde uitspraak die de samenle ving ondermijnt, aldus de beoog de CDA-leider. Omdat de deelgemeente I Jsselmonde weigert verkeersdrempels aan te leggen, hebben de bewo ners bij de Cortenbachsingel en de Sevenaerstraat zelf het heft in handen genomen. FotoWis van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Door Vanda van der Kooi Rotterdam Bewoners van woon wagenkamp De Kievit en de Cor- tenbachsingel hebben hun straat opengebroken. Ze protesteren hiermee tegen de hoge snelheid waarmee automobilisten passe ren. Volgens de bewoners ryden sommige auto's met 75 kilometer per uur over de Cortenbachsingel Door Ben Maandag Rotterdam Usselmonde is af. Althans, zo lijkt het. Maar, zegt Jan de Kloet, portefeuillehouder ruimtelijke ontwikkeling van de deelgemeente; „Usselmonde is nog niet compleet." Daarom moet er in Usselmonde nog van alles gebeuren. „Je kunt er mooi wo nen," geeft De Kloet toe. „Maar wanneer je hier by voorbeeld naar de werkgelegenheid kijkt, dan zie je dat we alleen maar een zieken huis en een verzorgingshuis heb ben." Usselmonde moet de komende ja ren completer worden. „Want," zegt Jan de Kloet, „het is hier veel van hetzelfde. We zitten volop in de woningen uit de jaren zestig. Prima, maar het is daardoor wei een monocultuur geworden." In die eenzijdige samenstelling van het woningbestand mag best eens wat verandering komen, vinden ze bij de deelgemeente. In de jaren zestig kwamen veel jonge gezinnen naar het groene Usselmonde, een van de laatste nieuwbouwwijken die na Pen- drecht en Zuidwijk uit de grond werden gestampt. Eerst Lombar- dijen, als logisch vervolg op Zuid- wijk. En daarna de nieuwe wijk die de laatste leeg te tussen Lombar- dijen en de dorps kern van het oude Usselmonde op vulde. Daarmee was de nieuw bouw in de zuidrand van Rotter dam compleet. Alleen de Bever waard kwam daar nog bij, in de ja ren zeventig. Veel van die gezinnen die toen over de nieuwe, ruime woningen uitzwermden, wonen er nog steeds. Maar de kinderen zijn in middels de deur uit en de ouders zijn alleen overgebleven. „Usselmonde is demografisch ge zien een vergrijsde wijk," stelt De Kloet vast. „Het scholenbestand zit nog maar op een derde van wat het ooit is geweest. We hebben heel weinig gezinnen met kinde ren. En er ritten hier veel oude ren, Het is mooi dat ze hier wo nen. Dat betekent dat ze het hier goed naar hun zin hebben." De Kloet moet bekennen dat Us selmonde steeds in gebreke blijft, wanneer deze ouderen te kennen geven kleiner willen wonen en een wat minder grote woning te zoeken binnen de deelgemeente die ze na aan het hart ligt. „Ze wil len kleiner wonen, maar liever niet hun tuin inruilen voor een balkonnetje waarop ze alleen maar een vuilniszak kwijt kun nen," zegt De Kloet. „Dus moetje voor die mensen iets aantrekke lijks in de aanbieding hebben." Zoiets aantrekkelijks is er dus niet Nog niet Hetzelfde verbaal gaat op voor de jongeren die er in Usselmonde wonen. Veelal zijn het starters cp de woningmarkt. Wanneer ze na verloop van tijd een grotere wo ning zoeken, moet de deelge meente ook deze groep weer te leurstellen. Grotere woningen voor jonge ge- zinnen: daar zijn er eigenlijk te weinig van. „We hebben weinig instroom van jonge gezinnen," zegt De Kloet. Terwijl Usselmon de al deze mensen dolgraag in de deelgemeente wil hebben of hou den. Alleen daarom al moet Us selmonde completer worden. Om dat doel te bereiken is de deelge meente aan de slag gegaan met de verwezenlijking van een eigen 'ontwikkelingsvisie'. Daarin is de strategie uitgestippeld die Ussel monde in 2010 een nieuwe, com plete en bijdetijdse deelgemeente moet maken. Chirurgisch Aan de ene kant moet dat gebeu ren met de bekende middelen, waarmee tegenwoordig elke na oorlogse nieuwbouwwijk wordt aangepakt: opknappen van de ou de woningvoorraad, die er inmid dels ook al weer dertig tot veertig jaar heeft opritten. De Kloet: „Dat doen we met gerichte bouwpro gramma's en met chirurgische in grepen, die nodig zijn om de kwa liteit te verbeteren." Bovendien zullen er bij bestaande portiek- en galerijwoningen klei ne complexen worden toege voegd, waardoor de flats aan elkaar worden gekoppeld, om de verscheidenheid aan woningty pen, huur- én koopwoningen, te vergroten. „Die toevoegingen mogen dan best uit iets duurdere woningen bestaan," zegt De Kloet. Zo wordt de verscheidenheid, ook in het be wonersbestand, alleen maar in de hand gewerkt. In een gebied als de Beverwaard zullen woningen de verkoop ingaan. Want: het ei gen woningbezit moet volop gesti muleerd worden. Ook in Ussel monde, Verbetering van de bestaande wij ken is één. Uitbreidingen op braak liggende terreinen zijn een tweede speerpunt. Er worden op termijn in Usselmonde 3000 wo ningen bijgebouwd. „Daarmee zijn we de vierde grote bouwpro- ducent in de stad," zegt De Kloet met enige trots. Het belangrijkste project m de deelgemeente is natuurlijk de Ve randa, het met veel ophef aange kondigde project om het voorma lige terrein van de scheepswerf Piet Smit met 1200 woningen te bebouwen. De eerste paal voor het eerste woningcomplex is onlangs geslagen. Het Piet Smit-terrein, sfeervol langs het water, is het duidelijke bewijs dat Usselmon de tot de ontdekking is gekomen dat het langs de rivier ligt en dat zo'n gegeven met beide handen dient te worden aangegrepen De Kloet: „Piet Smit vormde vroeger een muur van bedrijvigheid, waarachter de rivier verborgen bleef. Nu wordt de rivier weer aan de bevolking teruggegeven, die er straks kan wonen, werken en re creëren." Ook wordt er gebouwd op het La- ming-terrein en het Hulsinga-ter- rein. Met die projecten wil Ussel monde zijn imago als 'tuinstad aan het water' gestalte geven. Ver der staan er bouwprogramma's op stapel voor de 24 boorlocaties in Usselmonde, die de Nederlandse Aardolie Maatschappij één voor één bezig is te ontmantelen. Zuigkracht Usselmonde moet ook wel aan de weg timmeren. Straks verrijzen er buiten de stad nieuwbouwgor- dels in de vorm van Camisselan- de/Portland in het zuiden en Nes- selande in het noorden, „Die nieu we wyken krygen grote zuig kracht," voorspelt De Kloet. Wanneer het zover is, moet Ussel monde veel te bieden hebben dat het de moeite waard maakt er te wonen. Het groen bijvoorbeeld. „We hebben hier de meeste vier kante meters groen per inwoner in de stad," meldt De Kloet. „Dat is een kwaliteit die we moeten vasthouden," Levendiger Op recreatief gebied mag er best wat leven in de brouwerij. Een megabioscoop is in elk geval al binnengehaald, op het Piet Smit- terrein. Daar moet ook een top sporthal ko men, die flink wit activiteit zal aantrek ken. „Maar het mag ook elders wel wat levendiger," zegt De Kloet. „We hebben hier fantastische re creatiegebieden, maar je moet ze wel als zodanig benutten. Er is hier niets te doen. Dus moetje ac tiviteiten genereren. Een cultu reel café in het centrum. Meer sport en recreatie. Goede toevoe gingen aan het programma." En ook de werkgelegenheid kan een opsteker gebruiken. Het in dustrieterrein Hordyk wordt daarom 'opgewaardeerd', bedrij ven kunnen daar uitbreiden, zoals een drukkerij, die ineens het aan tal werknemers zag toenemen. Zo moeten er meer arbeidsplaatsen bijkomen. Timmeren aan de toe komst, noemen ze dat in Ussel monde. Dagelijks bestuurslid Jan de Kloet van de deelgemeente Usselmonde is In zijn sas met de plannen voor het Hulsïnga-terrein, waar langs het water wordt gebouwd. Foto jaap Rozema/Rotterdams Dagblad en de Sevenaerstraat, zonder re kening te houden met de jonge kinderen die daar lopen en fiet sen. Omdat de deelgemeente Us selmonde weigert verkeersdrem pels aan te leggen, nemen de be woners zelf het heft in handen: „We willen niet wachten op het eerste slachtoffer. Mevrouw De Wit en mevrouw Ver schoor over de problemen die tol deze actie hebben geleid: „We zijn bang dat onze kleintjes iets over komt, Er zijn al verschillende kin deren aangereden, tot nu toe ge lukkig zonder ernstige verwon dingen. Sommige auto's rijden schandalig hard. Al voor de aan leg van het woonwagenkamp voorzagen we dit probleem en hebben we om verkeersdrempels gevraagd. In december 1996 heb ben we in een brief nog een keer om maatregelen gevraagd. De deelgemeente wil er niet aan, maar die verkeersdrempels zijn gewoon nodig. Sommige mensen rijden met een noodgang door of langs het kamp, die moetje dwin gen tot afremmen. Niet alle bewoners zyn het eens met de actie. Eén van de actie voerders: „Er kwam een bewoon ster naar me toe: of ik wel wist wat een autoband kost Toen heb ik haar gevraagd of ze wist wat een kind kost." Volgens de actievoerders rijden niet alleen auto's die vanuit de stad via de Cortenbachsingel de Beverwaard in gaan te hard. Ook op de Sevenaerstraat, die alleen in en uit het woonwagenkamp loopt, zou te hard wGrden gere den. „Voor een klein deel gaat het om mensen die hier wonen, voor een deel gaat het om mensen die hier niets te zoeken hebben. Al leen verkeersdrempels of -padde stoelen dwingen die automobilis ten tot afremmen." De bewoners denken dat de geplande verbin ding van de Sevenaerstraat met een nieuwbouwwijk de proble men erger zal maken. Kritiek Bert Schot, beleidsmedewerker buitenruimte van de deelgemeen te, de kritiek op de deelgemeente niet op zyn plaats. Schot: „We hebben in 1995 bij de renovatie van het woonwagenkamp een woonomgevingsplan opgesteld in nauw overleg met de bewoners, Daarbij is nooit naar voren geko men dat er verkeersdrempels no dig waren. Wel hebben we in het woonwagenkamp zelf twee drem pels aangelegd. Via de Sevenaer straat kom je niet verder dan het woonwagenkamp, alleen als je daar woont ga je daarop ryden. Ik vind dat dat die bewoners de dis cipline moeten opbrengen om elkaar op rijgedrag aan te spre ken. Het is veel te gemakkelijk om naar de overheid te stappen voor verkeersdrempels en als die RotterdamBij controle van drie privéhuizen in Groot-IJsselmon- de heeft de politie gisteren vier il legaal in Nederland verblijvende vrouwen aangehouden. In een club aan de Prins Hendrik kade stuitten de agenten op twee Colombiaanse vrouwen en een Thiase. Over eerstgenoemden wordt over leg gevoerd met de Colombiaanse ambassade. Het toeristenvisum van de Thaise vrouw is inmiddels ingetrokken. In een privéhuis aan de Ja gerslaan werd een Thaise vrouw aangehouden. Ze zal vandaag te rug naar Thailand worden gevlo gen. Door Niels Juist Rotterdam—Iedereen had er aan mee gewerkt. Ouders, leerlingen, opa's, oma's, ze hadden allemaal het vuur uit hun sloffen gelopen om de musical Warenhuis' gis teravond in première te kunnen laten gaan. Het sprookjesachtige verhaaltje wordt gespeeld door de leerlingen van de Dr. A van Voorthuysenschool, een school voor kinderen met een verstan delijke handicap. Gisteravond brachten zij het publiek in een stille betovering. De musical gaat over een paar kinderen die in een warenhuis opgesloten komen te zitten. Zij reizen met de toiletjufrouw langs alle etages. Elke klas had een eta ge voor zijn rekening genomen. De.hele kleintjes kwamen als verschillende fruitsmaakjes uit een ijsje tevoorschijn. Eén aard beitje was zo blij zijn moeder op de eerste rij te zien zitten, dat hy vrolijk naar haar toe stuiterde. Kil moest door de juf, als drui ventros verkleed, weer het po dium worden op gesleept Op de pannenafdeling deden 4e vliegen, op de rand van een pan, de 'Magarena', terwijl ze lustig aan wat etenswaar knabbelde. Op de boekenafdeling kwam een sprookjesboek tot leven. De ze ven dwergen wandelden spon taan naar buiten. Trotse Wat het publiek, bestaande uit trotse ouders en belangstellen den, waarschijnlijk het meest ontroerde was het dolle enthousi asme waarmee de kinderen zich aan hun rol wijdden. De bedoe ling van het stuk is de kinderen en hun ouders een mooie herin nering mee te geven. En de her innering die zal blijven is een sprookjesachtige. Struikelend, giechelend en soms prachtig in getogen. namen de kinderen hun ouders mee in hun eigen droom verhaalde. Helemaal bovenin het waren huis, daar waar het dak bijna de sterren raakte, deden de dekbed- den een walsje met de slaapmut sen. Als melancholieke clowntjes kwamen vervolgens de oudbolli- ge lampenkappen op. Het ge^ reedschap sloot de bonte revue af, met scharen die als vlinder tjes voorbij kwamen fladderen. Vandaag is de laatste voorstel ling. Dan moeten de ouders en kinderen weer drie jaar wachten op een nieuwe herinnering. er niet komen dezelfde overheid de schuld te geven van het pro bleem." Ook in de Cortenbachsingel moe ten volgens Schot geen drempels komen: „De deelgemeente wil geen verkeersdrempels in de Be- - verwaard, net zo mm als in de rest van Usselmonde. Verkeersdrem pels werken niet. veroorzaken overlast voor sommige omwonen den en levert ons schadeclaims op van automobilisten." Een paar honderd meter verderop in de Beverwaard ligt een straat die in de zomer van 1993 ook is op gebroken door bewoners. Met re sultaat: in de Ter Wormstraat zijn twee verkeerspaddestoelen, ver schillende paaltjes en borden aan- - Toch kan een oud-actievoerder uit de straat niet van een succes1 spreken: „Het heeft niet gehol pen, de auto's rijden nog steeds te hard. Er geldt een verbod voor vrachtwagens, maar die komen toch. De buurt is verkeerd aange legd, deze straat vormt tegelijker tijd een erf en een doorgaande weg. Bovendien zijn de stoep en het fietspad niet van de rijbaan af gescheiden. Eigenlijk zouden ze hier eenrichtingsverkeer moeten t instellen." Den Haag Een onafhankelijke 'r deskundige zal zich andermaal buigen over de studioverhoren, die in de geruchtmakende Hoog- vlietse ontuchtzaak voor de Rot- terdamse rechtbank als doorslag- gevende bewijslast hebben ge diend. Vooral op basis van de door de drie misbruikte kinderen afge legde verklaringen werden F.Vv (37) en D. H. (46)drie maanden ge-"' leden door de Rotterdamse recht bank tot drie respectievelijk vijf» jaar gevangenisstraf en tbs ver oordeeld. - Tijdens de behandeling van het hoger beroep voor het gerechtshof in Den Haag betoogde de verdedi ging gisteren dat een contra-ex pertise van deze verhoren noodza kelijk is. Het hof ging akkoord met dit verzoek, temeer daar pro cureur-generaal mr. E.A.ÈG. Ruys zich niet verzette. De verdediging drong eveneens aan op nader onderzoek van het door V. en H. misbruikte meisje en de twee jongens. Het beschik baar stellen van medische infor matie over de periode voor het misbruik was in hun ogen een eerste vereiste. Ook spraken bei de advocaten de wens uit om het drietal te laten onderzoeken door een kinderpsychiater. Alleen op die manier, zo stelde de verdedi ging, zou duidelijk kunnen wor den of de kinderen al eens waren misbruikt voor zy met H. en V. in' contact waren gekomen. Voor de rechtbank in Rotterdam bestond eind vorig jaar niet de ge ringste twijfel over de schuld vraag van V. en zijn gewezen echt genote H. De rechtbank achtte wettig en overtuigend bewezen dat het tweetal zich gedurende drie jaren op brute wijze aan de kinderen had vergrepen. De slachtoffers waren bevriend met het dochtertje van H. De kinderen waren eerst bedwelmd voor zij werden misbruikt. Bij het meisje zijn door artsen destijds duidelij ke sporen van anale penetraties aangetroffen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2