'Bedrijven naar Moerdijk, niet naar Hoeksche Waard' Topdrukte bij de belastingdienst Nederland moet ook kritische toeristen lokken FNV komt met nieuw deeltijd-offensief Vakbonden zijn bang voor nieuwe loongolf Franse truckers: stakingsdreiging Holec-directeur plotseling weg Benzine cent goedkoper Boycot dreigt voorBudweiser 'Yleesconflict Europa en VS 'VS: geen drank in tv-reclame Philips: alliantie met Amerikanen Kamer van Koophandel Breda wijst op grote kansen West-Brabant ONS Milieu start met cv-asbestverwijderaar Klacht over gevaarlijk werk voor jongeren Akkoord CAO rijksambtenaar is zeer dichtbij Rotterdams Dagblad Woensdag 2 april 1997 Parijs Franse vrachtwagen chauffeurs, 'die het verkeer in Frankrijk in november bijna twee weken met protestacties ontregel den, hebben met nieuwe sta- "kingsaclies gedreigd op 5 mei. De dreiging volgt op het mislukken ■Van onderhandelingen tussen chauffeurs en transportbedreu- 'ven over nadere invulling van het principe-akkoord van vorig jaar over vervroegde pensionering en betere arbeidsomstandigheden. Ridderkerk Algemeen directeur J. Holthaus van Begemann-on- derdeel Holee Ridderkerk is gis teren wegens persoonlijke rede nen plotseling opgestapt. Bege- mann benoemde dezelfde dag E. Yntema als zijn opvolger. Het ver trek van Holthaus komt op een ongunstig moment. Holec Ridder kerk zit middenin een reorganisa tie. Daarnaast is de buitenlandse belangstelling voor het Bege- 'man n-onderdeel grotendeels ver dampt. Naar verluidt zou de rela tie tussen Begemann en Holthaus flink zyn bekoeld. Den Haag Benzine wordt vanaf morgen een cent goedkoper. .Marktleider Shell verlaagt de (prijs van ongelode superbenzine .naar ƒ2,10 per liter. Euro loodvrij komt op ƒ2,05, super met loodver- ,vanger op ƒ2,17 en diesel op «ƒ1,448. Amsterdam De Amerikaanse bierbrouwerij Anheuser-Busch kan een internationale boycot te gemoet zien als ze niet stopt met ae verkoop van Budweiser in Bir ma. Heineken beklaagde zich on langs dat de Amerikaanse brou wer probeert te profiteren van zijn 'gedwongen vertrek en dat van de Deense concurrent Carlsberg uit het Aziatische land, De klacht van Jdemeken is volgens de Free Bir ma Coalition redeliijk. Ook de -Franklin Research Develop ment Corporation stelt dat Budw- "eiser, dat in Birma overigens al- deen bier importeert, grote schade kan oplopen door een boycot Brussel De Europese vleesex port naar de Verenigde Staten - jaarlijks goed voor ruim 300 mil joen dollar (ƒ560 miljoen) - wordt bedreigd. Washington legt de Eur opeanen Amerikaanse hygiëne- eisen op, zo maakte de Ameri kaanse minister van Landbouw Glickman bekend. De maatregel 'hing in de lucht na het mislukken -van drie jaar slepende onderhan delingen. De Europese Unie had de VS tot 1 april de tijd gegeven 'afspraken te maken over weder- .pjdse erkenning van hygiënere gels in slachthuizen, omwille van de volksgezondheid. Washington President Clinton .wil een onderzoek naar een ver bod of in ieder geval sterke beper- ïking van de reclame voor sterke drenk op de Amerikaanse televi sie. Bij zal de federale mediacom- missie (FCC) vragen dit onder zoek uit te voeren. Clinton is be zorgd over de beslissing van de drankindustrie om de reclame campagnes vrijwillig te beperken. Hij wil dat de mediacommissie Onderzoekt of reclames jongeren ertoe aanmoedigen een bepaalde drank eens uit te proberen, Hij heeft eerder gepleit voor beper king van de reclame voor rookar tikelen om te voorkomen dat nog meer jongeren gaan roken. Eindhoven Philips Hearing In struments, de fabrikant van ge hoorapparaten, heeft een strategi sche alliantie gesloten met de Amerikaanse branchegenoot Mi- cro-Tech, De Amerikanen gaan de door Philips ontwikkelde digitale techniek voor gehoorapparaten gebruiken, terwijl Philips de dis tributiekanalen van Micro-Tech benut. De gehoorapparatendivisie .vindt dat ze een mooie slag heeft geslagen. De Amerikanen hebben ■een behoorlijk marktaandeel in de VS, Philips Hearing neemt daar een veel kleinere marktposi tie in. Breda Nieuwe bedrijven kunnen zich beter vestigen in Moerdijk dan in de Hoeksehe Waard. Dat schrijft de Kamer van Koophandel in Breda in een brief aan het kabinet. Vol gens de laatste zogeheten Vinex-nota, met voorstellen op het gebied van ruimtelijke ordening, moet op het eiland ten zui den van Rotterdam zo'n honderdvijftig hectare worden inge richt voor bedrijven. Terwijl Moerdijk op verschillende gebieden beter scoort, beweert G. Sand van de Bredase Kamer van Koophandel. „Zeker wanneer je kijkt naar de milieu-effecten, de leefbaarheid en de mobiliteit. Maar Den Haag is veel te gemak kelijk over Moerdijk heenge stapt." Het kabinet heeft de vestigings plaatsen buiten het Rijnmondge bied laten afvallen omdat deze geen bijdrage zouden kunnen le veren aan de zogeheten mainport- functie van Rotterdam. „Nu er in de Hoeksche Waard wat verzet is gerezen tegen de grootschalige bebouwing, kan Moerdijk heel goed als alternatief dienen," zegt Sand, die erop wijst dat in het West-Brabantse industriegebied al verschillende Rotterdamse be dreven zijn neergestreken. „Moerdijk ligt net zo ver van het centrum van Rotterdam als de Maasvlakte We beschouwen Moerdijk al als een stukje mam- port Rotterdam. Door hier bedrij ven te vestigen kan ook de dage lijkse pendel van en naar Rotter dam flink worden beperkt Ruimte Volgens de Kamer van Koop handel in Breda biedt Moerdijk nog volop ruimte voor het huis vesten van bedrijven. De provin cie Noord-Brabant heeft bij de kruising van de rijkswegen 16 en 17 al een zogeheten Voorkeurs lo- katie' laten intekenen. Bij de discussie over het ruimte probleem m de Rotterdamse ha ven -het zogeheten VERM-de- bat- is Moerdijk ook genoemd als een mogelijke oplossing. In de ogen van de Kamer van Koop handel-medewerker biedt het Brabantse terrein vooral kansen voor chemie en distributie. „Zo is er naast het complex van Shell nog wat ruimte vrij. Daarop heeft BASF al een oogje laten vallen," zegt Sand Verder wijst de ondernernersman op de mogelijkheden voor 'haven- gebonden' ondernemingen, die in Moerdijk goedkoper terecht kun nen en ook sneller in het achter land zijn. „Want het is voor bedrijven toch veel handiger de schepen te laten doorvaren naar Moerdijk en daar de op- en overslag te laten plaats hebben," zo veronderstelt Sand. Rotterdam Top drukte bij de be lastingdienst op de Kop van Zuid in Rotterdam. Uiter lijk 1 april, giste ren dus, moesten alle aangifteplich- tige particulieren hun jaarlijkse be lastingformulier hebben opge stuurd. Al weken lang worden er door de PIT dage lijks duizenden blauwe envelop pen bij de belas tingdienst afgele verd, En hoewel de inlevertermijn nu officieel gesloten is, wordt juist deze week de grootste stroom verwacht. In totaal knjgt de belastingdienst particulieren in Rotterdam in kor te tijd zo'n 225.000 aangiftes te ver werken. Om snel door die enorme berg heen te ko men zfjn voor een periode van onge veer twee maan den 48 uitzend krachten aange trokken. Zij fik ken de gegevens op de aangifte over in de computer en werken in twee ploegendienst vijf uren per dag. Langer is niet ver antwoord, omdat de uitzendkrach ten anders ture luurs worden van de cijfertjes en er dan fouten worden gemaakt. Verder zijn nog zo'n twin tig stagiaires van voornamelijk ibo- scholen acht uur per dag in de weer met het openma ken van de enveloppen en het vastnieten van bijgevoegde pape rassen aan het aangiftebiljet. Doelstelling is om zo per dag vijfduizend aangiftes in de com puter te krijgen. En dat lukt, al dus teamleider B. Birahy. Al met al heeft de belastingdienst er belang bij dat zoveel mogelijk mensen aangifte doen op de be lastingdiskette. Het tijd- en man- Met de hulp van stagiaires worden In korte tijd 225.000 aangiftes verwerkt. FotoCeesKuiper/RotterdamsDagbiad kracht rovende openen van de en veloppen en het intikken van de gegevens in de computer kan dan achterwege blijven. Vorig jaar deed landelijk al tien procent van de belastingplichtigen aangifte per diskette, de belastingdienst hoopt voor dit jaar op een verdub beling tot twintig procent. Zitten de aangiftes eenmaal in de computer dan worden ze volauto matisch vergeleken met een aan tal gegevens waarover de belas tingdienst beschikt. Zoals onder meer de door de banken aangele verde saldi en rentevergoedin gen. Sjoemelen daarmee is dus zinloos: de computer pikt te laag opgegeven spaar- en rentetegoe den er feilloos uit. Het landelijk streven is om volautomatisch zo'n zeventig procent van de aangiftes De eerste cv-ketels worden in Schiedam van asbest ontdaan, foioanp Schiedam Bij ONS Milieu in Schiedam is gisteren een nieuwe productielijn gestart voor het ver wijderen van asbest uit cv-ketels. Het gebruik van asbest is in 1993 door de overheid verboden. Er zijn echter nog steeds veel pro ducten met asbest in omloop, zo als cv-ketels. Het vervangen van een asbestbe- vattende cv-ketei is een uiterst ge vaarlijk karwei. De vezels die daarbij vrij kunnen komen, zijn voor het menselijk oog niet zicht baar. Deze ketels mogen dus niet zonder meer worden vervangen. De eigenaar van een dergelijke cv-ketel is juridisch verplicht de ketel asbestvrij te laten maken door een erkend en gecertificeerd bedrijf. ONS Milieu is het eerste gecertificeerde bedrijf in Zuid- Holland waar cv-ketels geheel vol gens de vastgestelde normen as bestvrij worden gemaakt. Uniefv ONS Milieu startte in 1996 met de aanleg van een unieke productie lij n om asbest uit cv-ketels te ver wijderen. Tot nu toe waren er nog maar twee van dergelijke lijnen in Nederland, gezien het grote aan tal asbesthoudende ketels dat moet worden vervangen is de aan leg van de productielijn in Zuid- Ho Hand geen overbodige luxe. De ketels kunnen ook bij andere de pots in de regio worden aangebo den. Ze worden dan in Schiedam behandeld. Asbestbevattende ketels worden na binnenkomst bij ONS Miliu eerst ontdaan van de onderdelen, waarna ze op een lopende band in een volledig afgesloten ruimte, waar onderdruk heerst worden gevoerd. Door medewerkers in voorgeschreven kleding en met adembescherming worden de ke tels verder ontmanteld en van as best ontdaan. Na deze behande ling worden de onderdelen sehoongeborsteld en afgespoeld, waarna de resten aan de metaal- handel voor hergebruik worden aangeboden. Den HaagDe FNV start vandaag een nieuw offensief voor deeltijd werk. De vakcentrale wil weten of CAO-afspraken over deeltijd echt tot meer van dergelijke banen lei den. Als blijkt dat dit tegenvalt moeten er volgens de FNV scher pere afspraken met werkgevers worden gemaakt. Als dat niet lukt, zal de vakcentra le de intitiatiefwet van Groen- Links over een recht op deeltyd steunen. Tot nu toe houdt de FNV zich daarover op de vlakte, omdat zij de onderhandelingen met werkgevers niet wil frustreren. De Eerste Kamer moet nog beslui ten over het wetsvoorstel. Het CDA neemt daarbij een sleutelpo sitie in. Dit bleek gisteren toen FNV vice- voorziter E. Vogelaarde nationale beldag voor deeltijd aankondigde. „Wij hebben indicaties dat CAÖ- afspraken over deeltijd in de praktijk nog al eens moeilijk te realiseren zijn. Gp deze manier hopen wij positieve en negatieve ervaringen binnen te krijgen." In de komende maanden houdt het vakverbond ook enquêtes in de bedrijven, om uit te zoeken hoe het met deeltijdwerk zit. Vogelaar stelt dat de uitkomsten van de beldag zullen meespelen tijdens de onderhandelingen met werkgevers in de Stichting van de Arbeid. De STAR evalueert mo menteel een afspraak uit 1993 waarin CAO-onderhandelaars werd aanbevolen deeltijdwerk mogelijk te maken. „Als blijkt dat het type afspraak niet genoeg heeft opgeleverd, zal dit gevolgen hebben voor het nieuwe arbeids voorwaardenbeleid," zegt Voge laar' Volgens de FNV is er in 80 procent van de CAO's iets over deeltijd af gesproken. Dat varieert van fauna een recht tot de mogelijkheid een verzoek op deeltijdwerk in te die nen. Een kwart van de werkende bevolking werkt in deeltijd. Daar van is 70 procent vrouw. De helft van de vrouwen heeft deeltijdba nen van tussen de 12 en 19 uur, Ongeveer eenderde van de be- roepsbevoling werkt in een sector waar geen CAO is of waar geen af spraak over deeltijdwerk is ge maakt. De FNV wil dat meer mensen met een fulltime-baan in deeltijd gaan werken. Dat is goed voor de werk gelegenheid. Het stimuleert ook dat werk en zorg taken beter over mannen en vrouwen verdeeld worden. Mensen met kleine deel tijdbaantjes moeten in de vak bondsvisie het recht krijgen dit op te waarderen naar meer uren. In de kleine baantjes werken voor namelijk vrouwen. Het zijn ook vaak de meest flexibele arbeids contracten. af te handelen. Maar in Rotter dam is men al blij dat zestig pro cent van de aangiftes geheel door de computer kan worden behan deld. „We zitten hier in de grote stad. Het blijkt dat daar toch altijd meer aangiftes nog nader door een mensenoog moeten worden bekeken." aldus hoofd van de af deling particulieren van de belas tingdienst H. Schellekens. Amsterdam Voorzitter A. Wes- terlaken van de vakcentrale CNV waarschuwt de werkgevers dat de vakbeweging de politiek van ge matigde loonsverhogingen gaat loslaten als ondernemers niet meer aandacht aan de werkgele- Den Haag Het imago van tul pen, klompen en molens heeft Ne derland al een hele tijd niet meer. Wil ons land vakantieland blijven, dan moet de reereatiebranche zich meer gaan richten op de ei gentijdse en kritische toerist. Ne derland heeft alles: van ongerept waddengebied tot oude steden, maar de samenhang ontbreekt. En daar moet wat aan veranderen. Dit blijkt uit het actieplan 'Zee van Cultuur' dat het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) en de organisatie Toerisme en Recre atie AVN gisteren aan de staatsse cretaris A. van Dok-van Weele (Economische Zaken) hebben aangeboden. Het actieplan is op gesteld op verzoek van de staats secretaris. Omdat Nederland geen grote internationale toeristi sche toppers heeft 2oals de Big Ben moet volgens 'Zee van Cul tuur' de verscheidenheid worden gepromoot. Zeker omdat de con currentie vanuit de buurlanden «steeds groter wordt. Wil Neder land haar toeristen vanaf 2000 niet verliezen, dan moet er nu hard gewerkt worden, zo bena drukken de twee organisaties. Bo vendien wil de toenst van de toe komst steeds meer een actieve va kantie en niet langer de geijkte veertiendaagse 'zon-zee-strand- vakantie'. Pijlers „De kust en het achterland moe ten meer aandacht krijgen. Sa menhang, samenwerken en kwa liteit verbeteren zijn de pijlers van het actieplan. We doen met dit plan een beroep op de toeristi sche sector om de handen uit de mouwen te steken. Het Neder landse produet toerisme is in ge vaar," waarschuwt NBT-directeur H. Cornelissen. „Nederland heeft veel te bieden, maar het is nu nog een grabbelton waaruit de toerist kan kiezen. Er is te veel van het zelfde en dit leidt tot vervlakking. En dat pikt de toerist niet meer." De twee organisaties gaan de ko mende maanden de boer op met het actieplan. „Wij bijten het spits af en hopen de discussie op gang te brengen. We vragen niet om de bekende zak geld aan het ministe rie. We gaan het actieplan onder de aandacht van allerlei branches, provincies en gemeenten bren gen. Pas daarna vragen we steun van de overheid," vult directeur F. Jansen van AVN aan. Eén van de problemen waar het actieplan bij stilstaat is het ver voer. Uren in de file staan valt niet onder de noemer vakantiepret. Openbaar venwr dat attracties met elkaar verbindt is volgens het actieplan één van de oplossingen. Ook alternatief vervoer zoals de watertaxi wordt in het plan ge noemd als een leuk voorbeeld van hoe het anders kan. De staatsse cretaris beloofde gisteren met verkeersminister Jorritsma te Toeristen in Nederland in 1996 Bezoekers grote evenementen Nederlanders Floriade 1 980 000 Bufenlanöers I 170 000 van Gogti iUO 000 600 CvO Rembrandt 240 000 200 000 Vermeer 190 000 250 000 aantallen x 1000 gaan praten over ontsluitingen van toeristische plekken. „Toeris me is een sterke sector die veel werkgelegenheid biedt. Juist door het steeds groter wordend aanbod en concurrentie van de buur- anp/Rotterdams Dagblad/bron NTB landen is het belangrijk dat we aan de slag gaan. Wij als overheid hebben de taak ook mee te den ken. Later gaan we bekijken op wat voor manier we kunnen bijs pringen". genheid schenken. Eerder toonde voorzitter J. Stekelenburg van de FNV zich ai verontrust over deze kwestie. „Als de werkgevers niks doen of laten doorschemeren dat zij be reid zijn afspraken af te kopen, krijgen we een loonklap over ons heen. En daarmee wordt jaren lang zorgvuldig opgebouwd be leid in één klap weggespoeld," zei Westerlaken gisteren in het tv- programma NOVA. De vakbeweging heeft jarenlang looneisen gesteld die in vergelij king met het buitenland laag wa ren. In ruil eisten de bonden een kortere werkweek en andere za ken die de werkgelegenheid be vorderen. De recente onrust bu de vakbewe ging wordt vooral ingegeven door de ontwikkelingen bij Akzo No bel. In de CAO bij dat bedrijf is afge sproken onder voorwaarden een 36-urige werkweek in te voeren. Akzo vindt dat niet aan de voor waarden is voldaan en wil de kor tere werkweek alleen geven aan degenen die daar om vragen. De overigen krijgen een extra loons verhoging Maar niet alleen bij Akzo speelt dit probleem. Uit een voorlopige evaluatie van de CNV Industrie- en Voedingsbond blijkt dat in de recente CAO's vrij grote loonsver hogingen zijn afgesproken, maar dat er voor werkgelegenheid nau welijks aandacht is. Amsterdam De FNV overweegt een klacht in. te dienen bij de Eu ropese Commissie tegen de Ne derlandse regels rondom arbeid door jeugdigen. Bescherming van jongeren tijdens bijvoorbeeld va kantiewerk gaat in de huidige re gels niet ver genoeg, zo vindt de vakcentrale. In de nieuwe regels van het mi nisterie van Sociale Zaken (het ■Arbeidsomstandighedenbesluit) is bepaalde gevaarlijke arbeid verboden voor mensen tussen de zestien en achttien jaar. Zo mo gen jongeren niet werken met ge vaarlijke stoften en straling en mogen zij niet worden blootge steld aan extreme koudé'of hitte en 'ongezond lawaai of trillingen'. Andere soorten van gevaarlijk werk zijn echter onder voorwaar den toegestaan. Bijvoorbeeldwer ken met gevaarlijke machines is niet verboden voor jongeren, mits er deskundige begeleiding is. De FNV vindt zo'n regeling niet ver genoeg gaan en pleit voor een verbod op al het gevaarlijke werk voor jongeren. Vooral in kleinere bedrijven komt er van het toe zicht weinig terecht, zo schrijft de vakcentrale in FNV Bulletin. De FNV wil zulk werk hooguit toe staan voor jongeren die een vak opleidingvolgen. De FNV wil naar de Europese Commissie stappen als staatsse cretaris De Grave de regels niet alsnog aanpast. De huidige Ne derlandse regels zouden in strijd zijn met artikel 7 van de richtlijn over bescherming van jongeren op het werk. Den Haag Na een overlegronde van elf uur die tot diep in de nacht heeft geduurd, is een akkoord over de arbeidsvoorwaarden voor de 106.000 rijksambtenaren dicht bij. Vanmiddag zouden de 'laatste puntjes op de i worden gezet', ai- dus een woordvoerster van de Ab vaKabo. Basis van de overeenstemming over een meerjarige CAO is een reële salarisverhoging. In de loop van de onderhandelingen is Bin nenlandse Zaken, de werkgever van de rijksambtenaren, al een flink stuk opgeschoven in de rich ting van de bonden. Vorige week werd een salarisverhoging gebo den van twee procent per 1 april en in 1998 en 1999 rond de 2,25 procent. Dat vonden de bonden te weinig, maar eerder had minister Dijkstal ingezet op de nul-lijn in 1997, met als uitzondering een verhoging met een procent van de einde- jaaibUÜReiiug. Voor de jaren daarop bood hij twee maal anderhalf procent meer salaris. In de loop van vannacht is een compromis be reikt, in combinatie met andere voorstellen zoals een verhoging van de eindejaarsuitkering.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3