13 Maassluis en Hoek van Holland voorlopig zonder TV Rijnmond Rakelings langs tweehonderd meter zeeschip I In Vlaardingen en Schiedam wordt alleen getrouwd in het stadhuis Rotterdams Dagblad Een bijbellezing tussen de boodschappen door II Beller weggeduwd Uit de bocht na achtervolging Vreemdeling aangehouden Alcoholcontrole Dubbel zo snel Kom in dc kas lid voor de Raad van Toezicht Omroep en ENECO twisten om betaling voor doorgifte Van Duijn opvolger van Storm Turken mogen feest vieren Kwart miljoen gulden voor de bloemen- trappen Wiegman wil huur Wilton verlagen S'l GEEN GEZEIK, 31 MEI GEWOON WEER 'DE DIJK', DE EENDRACHTSHOEVE, ZUID-I -ê Waterweg Vrijdag 4 april 1997 Vlaardingen—Een 61-jarige Vlaar dinger is gistermiddag op de Spechtlaan in Holy mishandeld. Ky stond m een telefooncel te bel len. Het wachten op het einde van het gesprek duurde een onbe kend man blijkbaar te lang en de ze vroeg de beller op te hangen. De Vlaardinger gaf te kennen dat hij nog met was uitgesproken, waarna er een woordewisseling tussen het tweetal ontstond. Dat liep zo hoog op dat de wachtende man de Vlaardinger een duw gaf. Het slachtoffer viel en brak daar bij een pols. De dader vluchtte in een auto. Het slachtoffer is naar het Holy Ziekenhuis gebracht, waar de pols in het gips is gezet. Schiedam De Schiedamse poli tie heeft vanmorgen vroeg de ach tervolging ingezet op een perso nenauto nadat de bestuurder een stopteken negeerde. Dat ge beurde om half zes op de 's-Grave- landseweg. De achtervolging, met drie politieauto's, eindigde bij het Stationsplein in Rotterdam toen de auto uit de bocht vloog. De twee inzittenden uit Schiedam, een 32-jarige vrouw en 33-jarige man, zijn aangehouden. By de achtervolging liepen een gepar keerde auto en een politieauto schade op. De vrouwelijke inzit tende was onder invloed van alco hol. De politie onderzoekt nog wie er achter het stuur zat. Hoek van Holland De politie heeft even na middernacht in Hoek van Holland een vreemde ling aangehouden. De man had zich op het terrein van Stenalme verstopt in een oplegger, die klaar stond om naar Engeland te wor den vervoerd. De politie gaat er van uit dat hij op deze manier ille gaal de oversteek wilde maken. De man, die vanmorgen door de vreemdelingendienst zou worden verhoord, had geen identiteitspa pieren bij zich. Schiedam De politie van Schiedam heeft gisteravond op de Horvathweg een alcoholcontrole gehouden. Van de 127 automobi listen die werden gecontroleerd, hadden er twee te diep in het glaasje gekeken. Hoek van HollandOp de Schelp- weg in Hoek van Holland is gister middag een automobilist gesnapt die twee keer de toegestane snel heid van 50 kilometer per uur reed. De radar wees 102 aan. De regionale verkeersdienst deed gisteren Hoek van Holland aan. Bij drie controles op de Haakweg, Hanvichweg en de Sehelpweg werden in totaal 634 voertuigen gecontroleerd. Daarvan reden er 93 te snel. Hoek van Holland Komend weekeinde openen veertien glas- tuinbedrijven aan de Hoefweg in De Lier hun deuren voor het pu bliek. De bezoekers kunnen zien hoe bloemen en groenten worden geteeld. Telers vertellen zelf wal er zoal bij hun werk komt kijken. Voor de kinderen is er een ballon nenwedstrijd, wordt er ge- schminckt en een quiz gehouden, Omdat het gebied waar de bezoe kers doorheen wandelen niet be reikbaar is per auto, worden de bezoekers meteen bus bij het vei- lingterein van Greenery Interna tional opgehaald. Woningbouwvereniging Schiedam zoekt (vrouw, juridisch, woonachtig in Schiedam) Bel voor meer informatie: (010)247 58 68 Maassluis/Hoek van Holland De inwoners van Maassluis en Hoek van Holland moeten het op z'n minst nog enkele maan den zonder TV Rijnmond stellen. De regionale televisiezender is niet te ontvangen in deze plaatsen, omdat er geen kabelver binding is vanuit Rotterdam met het Westland. Kabelexploi tant CAI-Westland heeft wel alvast een kanaal voor de zender gereserveerd. Volgens TV Rijnmond ligt de bal nu bij ENECO, maar die wacht op een formeel verzoek van de tv-zender tot doorgifte van de programma's. Zolang dat verzoek -en het bij behorende geld- er met komt, doet ENECO niets. „Wy hebben er geen belang bij zelf iets in Maas sluis en Hoek van Holland op te zetten, omdat we daar alleen ener gie leveren," zegt ENECO-woord- voerder Cor de Ruiter. „De ka- beldoorgifte is m handen van de CAI en dat gebeurt via het West- land. Daarmee hebben wij geen verbinding, dus TV Rijnmond zal bij ons een verzoek moeten indie nen om via het Westland het sig naal door te geven." „Zo gaat het met," werpt direc teur Paul Hendriks van TV Rijn mond tegen. Volgens hem ligt de zaak precies andersom. „ENECO is verplicht ons door te geven. Die moet de kabelnetten koppelen. We zijn een publieke zender en hebben opgegeven waar we willen uitzenden. Ik betaal ervoor dat zij ons doorgeven, met voor de infra structuur Jammer Hendriks zegt het jammer te vin den dat het zo lang duurt. „We wil len dolgraag te bereiken zijn m het hele gebied." Dat blijkt ook uit de onderwerpkeuze, want over Maassluis en Hoek van Holland worden wel items gemaakt. On danks dat degenen over wie het gaat, de programma's zelf niet kunnen zien. Overigens is het Haagse TV-West wel te ontvangen in Maassluis en Hoek van Holland. „Die staat ge woon bij ons op het kabelnet in Rijswijk, dus geven we hem door," zegt netbeheerder Ruud Wielaard van CAI-Westiand. Wiel aard bevestigt dat er ruimte voor TV Rijnmond beschikbaar is. „We hebben er in opdracht van hen een kanaal voor ingeruimd." Wanneer ENECO toch opdracht krijgt de programma's in Hoek van Holland en Maassluis door te geven, zal het volgens De Ruiter nog 'een hele tijd' kunnen duren voordat er uitgezonden kan wor den. „Eerst zal de verbinding moeten worden gemaakt. En om zo'n kabel te leggen moeten vaak allerlei vergunningen worden verleend. Bovendien zyn daar kosten aan verbonden en het is maar de vraag of TV Rijnmond die investering wil doen." Of de inwoners de tv-zender mis sen? Wielaard: „In het begin kre gen we vrij veel reacties, vooral uit Maassluis. Maar de laatste tijd horen we nauwelijks nog iets." Lenievan Duijn-Camf- ferman (D66) 'Ik vind het Jeuk om me ermee te be moeien'. Archieffoto Rotterdams Dagblad/Jaap Rozema Maassluis Fractievoorzitter Le- nie van Duijn-Camfferman van D66 zal wethouder Jan Storm van Maassluis opvolgen. Zij is gister avond door haar partij kandidaat gesteld. Van Duijn is fractievoor zitter sinds ze in 1990 in de ge meenteraad kwam. Haar plaats wordt ingenomen door Frank Wensveen, die sinds 1994 lid is van de Maassluise gemeenteraad. Nadat vorige week bekend werd dat wethouder Storm (ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer, communicatie) een andere baan, buiten de gemeente Maassluis, had aanvaard, heeft de fractie van D66 zich deze week beraden over zijn opvolging. Uiteindelijk bleek Op het eerste ge zicht scheert de veerpont tussen Maassluis en Ro zenburg rakelings langs de Winter Star. Alsof de stuurman niet kan wachten totdat het tweehonderd meter lange zeeschip Is gepasseerd. In wer kelijkheid weet de veerbaas natuurlijk precies wat hij doet en zH er nog wel een paar meter tus sen pont en passe rende scheepvaart. Meer dan honderd keer per dag waagt de veerboot de oversteek over de Nieuwe Waterweg, levensader van de Rotterdamse ha ven. De overtocht duurt drie minuten. Per jaar worden er bijna een half miljoen au to's overgezet en anderhalf miljoen fietsende en wan delende passa giers. Bij de vier- dlenst, die over twee ponten be schikt, werken 45 mensen. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Van Duijn de enige kandidaat. „Er moet natuurlijk wel gelegen heid z«n, ook wat betreft de (on) zekerheid over inkomsten. En ik heb momenteel geen betaalde baan," zegt Van Duijn, die eraan toevoegt enthousiast te zijn over haar nieuwe functie. De 56-jarige Maassluise is al jaren actief op politiek gebied. Eerst voor de fractie van DG 6 in haar voormalige woonplaats Delft, en sinds 1983 in Maassluis. „De poli tiek en het besturen van een stad hebben mijn interesse," moti veert ze.„Ik vind het leuk om me ermee te bemoeien. Het werk dat Jan Storm heeft opgestart wil Ik graag voortzetten." Dat dit voorlopig om een periode van tien maanden gaat, vindt Van Duijn geen bezwaar. „Als D66 hebben we de verantwoordelijk heid deze periode goed af te ron den. En zo kan ik uitproberen hoe het bevalt. Dan zal ik vervolgens beslissen of ik me ook voor de vol gende periode kandidaat stel." Storm keert terug als 'gewoon' raadslid in de vijf ieden tellende fractie. VlaardingenDe gemeente Vlaar- dmgen heeft in overleg met de po litie en de officier van jusitie van morgen besloten het Turkse cul turele feest in de Lijnbaanhallen in Vlaardingen van morgenavond door te laten gaan. Vorige week onstond enige com motie toen de Anti-Fascistische- Actie (AFA) in een brief protes teerde tegen het feest. Volgens haar zou de organisator, de Turk se Federatie Nederland (TFN), banden hebben met de zeer natio nalistische Turkse partij de MHP. Bovendien zou volgens de AFA het culturele feest een dekmantel 2yn voor een bijeenkomst van de geweldadige groepering de Grijze Wolven. Na de waarschuwing van de AFA heeft de gemeente Vlaar dingen in samenwerking met de politie een onderzoek naar eerder gehouden culturele feesten van de TFN gedaan. Op basis van die informatie, onder meer uit Hui- zen.ziet zowel de politie als de ge meente geen aanleiding het feest af te gelasten. Schiedam Echt druk was het nog niet, tijdens het eerste koop avondgebed gisteravond in de Grote Kerk van Schiedam. On danks het laagdrempelige karak ter van het open avondgebed be zochten slechts twee vrtendinnen, allebei 13 jaar oud, en een man van middelbare leeftijd deze extra gebedsdienst van de Samen-op- weg-kerken. Het handjevol ande re deelnemers bestond uit leden van de kerken zelf. Het moet nog bekendheid krij gen, den': Willem Donkers en Roel Bosch, twee van de organisa toren. Zo ging het immers ook met de zondagavonddiensten die de hervormde, lutherse en gere formeerde kerken gezamenlijk houden in de weken voor Kerst mis en Pasen. „Een jaar of vjjf ge leden kwamen daar zo'n tien mensen op af," vertelt Bosch. „In middels zijn dat er dertig tot veer tig. Er zit dus wel een opgaande lyn in." Het idee voor het koopavondge bed is ontstaan naar aanleiding van deze zondagavonddiensten. Bosch: „We dachten dat we het ook wel doordeweeks konden pro beren. Dan is de kerk er ook, en niet alleen als monument." Om de diensten toegankelijk te maken voor een breed publiek, wordt het karakter zo open moge lijk gehouden. „We moeten het wel compact houden, niet te lang," zegt Donkers. „Ook in ver band met de tijd. Daarom begin nen we al om half acht. Veel men sen hebben om acht uur wel weer ergens een vergadering of ze moe ten nog boodschappen doen." Vanwege de korte tijd worden de diensten ook tamelijk eenvoudig gehouden. Begonnen wordt met een stukje evangelie, aan de hand van een korte bijbellezing. „Daar na doen we een kort gebed, waar in iets terugkomt van het bijbel verhaal," vertelt Bosch. „Dan volgt nog een soort meditatie." De diensten zijn geengageerd en toch liturgisch, vat de dominee sa men. „Tijdens het gebed laten we bijvoorbeeld fluitmuziek klin ken," licht hij toe. „Verder steken we wierook aan, en wat kaarsen. By de zondagochtenddiensten kan dat met altijd, maar wel tij dens zo'n extra doordeweekse dienst." Dat het gebed 'even tus sen de boodschappen door' ge beurt, vinden Donkers en Bosch geen bezwaar. Belangrijker is im mers dat je er even tijd voor neemt. „De kwaliteit staat los van de kwantiteit. In twintig minuten kun je veel voldoening hebben." De beide vriendinnen verlaten de kerk na afloop met gemengde ge voelens. Enigszins verward, omdat ze met kerkelijk zijn. Ze hadden dan ook niet vooraf ge pland het koopavondgebed te be zoeken „We liepen hier toevallig langs en zagen dat kerk open was," vertelt de één. „Ik wou de kerk graag bekijken, omdat ik er nog nooit in ben geweest. Toen werden we uitgenodigd naar de dienst te komen." Achteraf is ze blij dat ze is gegaan. „Ik vond het wel mooi. Vooral omdat het voor iedereen is, je kan gewoon binnenlopen. Ze zijn te gen iedereen aardig en ieggen uit watje moet doen." Door Judith van Klaveren Schiedam Als Wim Kok in Schiedam, Vlaardingen of Maas sluis zou hebben gewoond, had hij een huwelijk thuis van een van zyn zoons op zijn buik kun nen schrijven. Het Haagse colle ge van burgemeester en wethou ders heeft positief gereageerd op het verzoek van de minister-pre sident zijn zoon in het Catshuis te laten trouwen. In Vlaardingen zou dit uitgesloten 23jn. Het is trouwen in het stadhuis, of niet „We maken voor niemand een uitzondering, ook niet voor hoog geplaatste personen," reageert ambtenaar van de burgerlijke stand AH.W. de Bruin onver biddelijk. Trouwen in een mooie of bijzon dere omgeving komt steeds va ker voor. In een kerk in Alkmaar of Amstelveen, een kasteel er gens in Brabant of Gelderland, en dichterbij De Ridderhof in Maassluis en de Rotterdamse Diergaarde Blijdorp. Binnenkort wellicht zelfs Hotel De Wereld in Wageningen, de historische plek waar de Duitsers in mei 1D45 de capitulatie ondertekenden. „Het is dé trend van dit moment," be vestigt eindredacteur Linda Kat- tekamp van Bruid Bruidegom. „Het mag weer romantisch. Ze ker in grote steden wordt trou wen buiten het stadhuis steeds vaker mogelijk." Een belangrijke reden is volgens Kattekamp de parkeerproblematiek in de druk ke binnensteden. „Maar soms speelt ook mee dat de mensen het stadhuis niet mooi vinden. Bijvoorbeeld in Den Haag. Dat is een modem gebouw waar men sen liever niet trouwen. De ge meenten willen de bruidsparen graag vasthouden, want als die uitwijken, verliezen ze inkom sten. Daardoor zie je dat steeds meer locaties worden aangewezen waar trouwen mogelijk is." Bruidsparen die gaan trouwen In Schiedam, Vlaardingen of Maas sluis zullen echter genoegen moeten nemen met de plaatsen die daarvoor zijn aangewezen. In Vlaardingen en Schiedam is dat uitsluitend het stadhuis. In Maassluis is dat aanbod sinds kort uitgebreid met het Gemeen- landshuis van Delfland en boer derij-restaurant De Ridderhof. Toen eens te meer bleek dat bruidsparen Maassluis letterlijk ontvluchten vanwege het moder ne stadhuis -waarvan vooral de entree vanuit het ernaast gele gen winkelcentrum een afschrik- effect heeft - besloot de gemeen teraad vorige maand tot het aan wijzen van de twee historische panden. Met de aanvragen om op een van deze twee plekken te trouwen loopt het nog niet storm. Maar het is dan ook nog maar kort ge leden besloten, verdedigt een woordvoerder van de afdeling burgerzaken. „Bovendien gaan mensen tegenwoordig lang van te voren in ondertrouw, omdat er zoveel te regelen valt. Daarom is er nu nog geen goed beeld van te geven." Sportveld In Schiedam is het stadhuis de enige trouwplek. Sporadisch ko men er verzoeken om elders in het huwelijk te kunnen treden. „Iemand wilde op een sportveld trouwen," herinnert ambtenaar van de burgerlijke stand mevrouw Jonker zich. Daaraan is geen gehoor gegeven en dat zal ook niet gebeuren. Jonken „We bieden niets anders aan, want zo'n plek moet dan worden aan gewezen als Huis der Gemeente. Bovendien zit je met allerlei praktische problemen, zoals de bereikbaarheid en de openbaar heid." De gemeente kan het zich blijk baar permitteren, want volgens Jonker komen - in tegenstelling tot in Maassluis- nog altijd meermensen naar Schiedam om te trouwen, dan dat Schiedam mers hun stad verlaten om elkaar elders het jawoord te ge ven. In Vlaardingen komen verzoe ken met betrekking tot dit onder werp vanuit een geheel andere hoek, vertelt De Bruin, die er sinds twaalf jaar ambtenaar van de burgerlijke stand is. „Van aan staande echtparen heb ik slechts drie keer zo'n verzoek gekregen. Wel hebben middenstanders ons diverse keren benaderd. Die zien daar handel in," Maar ook in Vlaardingen is het stadhuis dé aangewezen plek. De Bruin ziet niet in waarom het an ders zou moeten en volgens hem is er ook geen behoefte aan. „We hebben een schitterend stadhuis. Velen komen van buitenaf om hier te trouwen." Mensen met bijzondere wensen wat betreft het tijdstip krijgen in Vlaardin gen eveneens nul op het rekest. Mensen wilden trouwen op zon dag, op Eerste Kerstdag en zelfs iemand tijdens de jaarwisse ling," zegt De Bruin. „Maar als je daar eenmaal gehoor aan geeft, is het einde zoek." Een romantische plek als een park of een mooie tuin, wat bij voorbeeld in de Verenigde Staten veelvuldig voorkomt, is volgens De Bruin uitgesloten. „Dat is nooit mogelijk, omdat het geen gebouw is datje kunt aanwijzen als trouwplek. Volgens de Neder landse wet kan dan juridisch ge zien geen huwelijk tot stand ko men dat voldoet aan de voor waarden." Vlaardingen De gemeente Vlaardingen moet 240.000 gul den meebetalen aan de twee bloementrappen in het cen trum van de stad- Dat blijkt uit een voorstel dat burgemeester en wethouders aan de gemeen teraad hebben gestuurd. Nadat in 1995 al 80.000 gulden is over gemaakt, moet daar nu nog 160.000 gulden bij om de laat ste rekeningen te betalen. In totaal hebben de bloementrap- pen -van kleurrijk^ natuur steen naar ontwerp van kun stenares Wiïma Kuil - 1,2 mil joen gulden gekost Dat is zo'n 400.000 gulden meer dan waarmee bij de start van het project rekening was gehouden. Daar tegenover staat dat er ook beduidend meer aan sponsorgelden is bin nengekomen: 849.000 gulden' in plaats van de geraamde vier ton. Uitstraling „De uitstraling van "het project voor het gehele stadshart en het feit dat de aanleg van de trappen door zoveel bedrijven en instelingen financieel is ondersteund, heeft ons doen besluiten om u voor te stellen het nog ontbrekende bedrag vanuit de gemeentemij te dia gen," schrijft het college aan de raad. Die neemt 16 april een besluit. Schiedam De gemeente Schiedam is momenteel bezig een manier te bedenken waarop zij scheepswerf Wilton-Fijenoord een hart onder de riem kan ste ken. De werf, die sinds begin van dit jaar weer redelijk draait, is fi nancieel gezien nog niet uit de malaise. Gisteren werd de commissie van financiën in een besloten verga dering door een medewerker van de werf geïnformeerd over de pre cieze situatie. Wethouder A.G. Wiegman (fianciën en werkgele genheid) wil het bedrijf steunen door een deel van de erfpacht kwijt te schelden. Het gaat hierby om ongeveer een miljoen gulden. Volgens Wiegman speelt de werf een bijzondere rol in de gemeente Schiedam. Het bedrijf zit bij veel Schiedam mers opgesloten in het hart, Bovendien heeft de gemeente tij dens de vorige crisis bij de werf in 1984 een speciale regeling met Wilton getroffen. „Wij hebben toen het gehele bedrijf gekocht voor ruim 45 milj oen gulden legt Wiegman uit. „Via een rekenformule hebben we toen bepaald dat Wilton de grond van de gemeente kon huren en betaalde daarvoor erfpacht." Wiegman wil nu de werf een ge deelte van de erfpacht kwijtschel den. Wilton hoeft op die manier dus minder huur aan de gemeente te betalen, waardoor zij het geld dat daarmee overblijft m het bedrijf kan investeren. Over de exacte manier om het be drijf te steunen moet nog verder worden gesproken. Het is volgens de wethouder echter niet zo dat de gemeente met subsidies 'gaat strooien als het niet zo goed gaat met een bedrijf. tpMet Wiltonheeft de gemeente in het verleden al een bijzondere regeling getrof fen," legt Wiegman uit. „Daarom is het erfpachtarrangement een Bovendien is het de bedoeling om op een gedeelte van het terrein waarop de werf staat bedrijven te gaan bouwen. Er zouden dus toch al hectares van de grond van Wil ton worden afgehaald." Hoe de gemeente de gederfde inkomsten van de erfpacht opvangt kan Wiegman nog niet precies zeggen. Dat hangt volgens hem onder meer af van de ontwikkelingen op het terrein, waar in de toekomst nieuwe bedrijven moeten verrij zen. De commissie van financien ver gadert 14 april in het openbaar over de manier waarop de ge meente Schiedam de werf financi eel kan helpen. jfl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1