14 Zuid-Holland tegen opdeling in drieën IJsselmonde schikt zich in Betuwelijn en HSL Expositie 'Rechter' 'In regio 50.000 doden door roken' Kroonprins benieuwd naar nieuw metrostation Lonken naar Erasmus vergeefs V t M>A.4 pit 'Snel besluit over Topsporthal nodig' Recreëren tussen Rotte en Bentwoud Rechts-extremisten voor de rechter 'Geen draagvlak en nauwelijks een oplossing' Veel animo zondagsmarkt Exceisior is kleding kwijt Rotterdams Dagblad Vrijdag 4 april 1997 Rotterdam Burgemeester en wethouders kunnen niet veel langer meer wachten met het nemen van een besluit over de financiering en bouw van de Top sporthal in IJsselmonde. Dagelijks bestuurder J. Jungheim gis teravond in een vergade ring van de deelgemeente- raad: „De hal komt vlakbij de Kuip en is 2000 is daar Europees Kampioen schap. Dan zjjn bouwwerk zaamheden niet goed mo gelijk. De hal moet er dus binnen drie jaar staan, an ders is het te laat" Jungheim i*prak gister avond zijn er gernis uit. „Wat een ellen de om het bouwen van zo'n halletje. De discussie is vertroebeld en vertraagd door zaken en plannen die niet relevant zijn. Een projectontwik kelaar kwam afgelopen december met een prachtig plan voor een geweldige Topsporthal, waar een prijs kaartje aan hing van maar liefst 35 miljoen. Veel te duur vond de gemeente, maar ondertussen is er wel tijd verdaan met zo'n irreëel plan." Inmiddels heeft de Dienst Recreatie Rotterdam een plan opgesteld, dat financieel wel haalbaar lijkt. Hierin wordt voor een hal gekozen waarin de nadruk ligt op sport en de evenementen voor 'opvulling' kunnen zorgen. De gemeente zou vijf miljoen in dit project stoppen en een projectontwikkelaar en het Stadion Feijenoord zouden via leningen de resteren de tien miljoen financieren. Voorstander De deelgemeente is voorstander van dit plan. Jung heim: „Het past in de bestemming sport en recreatie die het Piet Smit-terrein heeft en het voldoet ook aan de voorwaarde dat de gebruikers van de huidige sporthal aan de DwarscLyk zonder organisatorische of financiële gevolgen kunnen verkassen naar de Topsporthal." De dagelijks bestuurder verwerpt op voorhand een alternatief plan dat thans door Ahoy' wordt uitge werkt. Hierin wordt de bouw van een evenementen hal voorgesteld, waarin sport een aanvullende func tie heeft. „Dit plan is waarschijnlijk met alleen duur der, maar heeft ook tot gevolg dat sportende IJsselm- ondenaren aangewezen blijven op de oude sporthal." Jungheim verwijt het college talmend gedrag. „Wet houder Kombrink is verantwoordelijk voor kunst en geeft de voorkeur aan evenementen; wethouder Den Oudendammer zal juist voor sport kiezen. De ge meente heeft al begin jaren negentig een stadsplan opgesteld, waarin voor vier hoekpunten in het Hoi- terdamse bestemmingen zijn vastgelegd. Als be stemming van de Zuidoosthoek werd toen sport en recreatie gekozen. Wij zullen de gemeente daaraan houden." RotterdamHet plan om de Rottemeren en het toe komstige Bentwoud bij Zoetermeer met elkaar te verbinden ligt de komende twee maanden ter in spraak. De ontwerp-struetuursehets van de Stadsre gio Rotterdam ligt bij de betrokken gemeenten en andere instanties, zoals de recreatieschappen. De schets voor de Rottewig vormt een onderdeel van het regionale groenstructuurplan en borduurt voort op twee jaar geleden al eens gedane suggesties. De verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling van het Bentwoud als bos ligt bij het provinciebestuur van Zuid-Holland. Ook een deel van het wellicht aan te leggen recreatiegebied ligt op Zuid-Hollandse grond. Andere betrokken gemeenten zijn Bleiswijk, Bergsehenhoek, Zevenhuizen/Moerkapelle en Rot terdam. Zij hebben tot eind volgende maand de tijd te reage ren. De Stadsregio wil nog voor de zomervakantie tot vaststelling van de structuurschets Rottewig over gaan. Schiedam Enkele rechts-extremisten moeten zich maandag voor de meervoudige kamer van de recht bank in Rotterdam verantwoorden voor het mishan delen van een allochtoon en een Hindoestaanse Ha genaar na bijeenkomsten in Schiedam en Rotter dam-Zuid in november 1996. De neonazi's zijn volgens justitie verantwoordelijk voor het in elkaar trappen van een buitenlander op 2 november in Rotterdam-Zuid. Een groepje neonazi's mishandelde het slachtoffer toen hij een partycen trum passeerde. De rechts-extremisten hadden in de zaal een vergadering van de radicale rechtervleugel van CP'86 bijgewoond. Een week later was het weer raak in Schiedam. Op het Stationsplein werd na een vergadering van rechts-extremisten uit Beigie, Nederland en Duits land een Hindoestaanse Hagenaar door skinheads achtervolgd en mishandeld. "Een van de daders staat hiervoor maandag terecht. Justitie legt de rechts-ex tremisten uit Rotterdam ook een aantal racistische en antisemitische bekladdingen en het verspreiden van neonazistisch propagandamateriaal ten laste. De bijeenkomsten in Rotterdam-Zuid en Schiedam veroorzaakten veel ophef door uitspraken van leider J. Glimmerveen van de Nederlandse Volksunie (VNU), Hij riep ondermeer om alle buitenlanders uit Nederland te verwijderen. Glimmerveen trok ook van leer tegen hoofdredacteur J. Schinkelshoek van de Haagsche Courant. Schinkelshoek wordt opge hangen als extreem-rechts aan de macht komt, voor spelde hij, omdat de Haagsche Courant in een hoofd redactioneel commentaarjustitiehad opgeroepen ac tie te ondernemen tegen politici als Glimmerveen, Deelraadsbe stuurder Jungheim: 'In 2000 is het EK in de Kuip. Dan moet de Topsporthal erook staan.' Arch leffatoCor Vos Door Henk de Kat Den Haag De meeste gemeenten in Zuid-Holland voelen niets voor het onlangs gepresenteerde kabinetsplan om de huidige provincie in drieën op te splitsen. Die conclusie trek ken Gedeputeerde Staten na een reeks hoorzittingen met bur gemeesters en wethouders uit zowel de Rotterdamse, Haagse als uit de Goudse/Leidse regio. De Zuid-Hollandse provincielei- ding verwijst het kabinetsplan nu .naar de prullenbak. „Er is geen draagvlak voor, het niveau van het totale bestuur in de Randstad zal verslechteren, en de Rotter damse problemen worden hier mee nauwelijks opgelost," aldus GS in een gistermiddag opgestel de brief aan staatssecretaris Van de Vondervoort. De provincie is zelf ook 'onaange naam getroffen' door het dnede- ling-plan, aldus de brief. Het liefst wil GS de grenzen intact laten en de werkwijze van de huidige pro vincie moderniseren. Als er toch een stadsprovincie moet komen, dan alleen een kleine rond Rotter dam met 'zware' taken. Die zou slechts een beperkt aantal ge meenten moeten omvatten: Rot terdam (inclusief Hoek van Hol land), Vlaardingen, Schiedam, Spijkenisse, Ridderkerk en Ca- pelle aan den IJssel, aangevuld met Berkel en Rodenrijs, Berg sehenhoek, Barendreeht en Al- brandswaard vanwege de grote Ylnex'-meuwbouwwijken die in deze gemeenten zijn gepland. Volgens GS hebben Rotterdam, Schiedam en Capelle bij de hoor zittingen een voorkeur uitgespro ken voor zo'n compacte stadspro- vie met zware taken De Hoek- sche Waard en de Drechtsteden hebben betoogd ook bij Rotter dam le willen horen, maar alleen als hier een provincievorm komt met een licht takenpakket. Daar ziet GS weinig heil in. De regio Den Haag moet naar het idee van Gedeputeerde Staten on- derde moederprovincie Zuid-Hol land blijven vallen. Het huidige stadsgewest-bestuur van Haag landen dient te worden opgehe ven. In de plaats daarvan villen GS een adviescommissie die Pro vinciale Staten raad gaat geven op het gebied van ruimtelijke orde ning, verkeer en vervoer, volks huisvesting, bedrijfsterreinen en recreatie in de Haagse regio. UW MAM PACHT ZEKER.. ElMPEUlJK WAT UEv/EW INJ DET SROuWSFU) I In de hal van de rechtbank m Rotterdam is de ze maand een tentoonstelling te zien van de dagbladstrip 'De rechter'. Deze verschijnt sinds 1993 in het Fotterdams Dag blad en inmiddels ook in een aantal andere dagbladen. Door middel van strips wordt op de ze expositie informatie gege ven over ons rechtssysteem. Van 'De rechter' zijn al twee al bums verschenen, getiteld Verpletterend bewijs' en Ver keerd verweer'. Rotterdam Bij voortzetting van het huidige rookgedrag zullen 50.000 van de 1,2 miljoen inwo ners van de regio Rijnmond over lijden als gevolg van het roken van tabak. Onder de 50.000 ver wachte rookslachtoffers zullen zich ongeveer honderd 'passieve rokers' bevinden. De commissie voor milieu en ver voer van de Rotterdamse gemeen teraad, die dit onderwerpgisteren besprak tijdens een thema-bijeen- komst milieu en gezondheid, kreeg overigens een nog somber der beeld voorgeschoteld. Toxico loog R. van Doom van de GGD verklaarde tijdens die vergade ring dat het ging om 50.000 inwo ners van alleen Rotterdam. Dat bleek op een rekenfout te berus ten. E. Schreur van Gemeentewerken Rotterdam legde tijdens dezelfde commissievergadering uit dat au to's en vrachtwagens een steeds grotere bedreiging worden voor een gezond leven in Rotterdam. Dicht langs de rijkswegen rond de stad hangt meer stikstofdioxide in de lucht dan de maximale norm KroonprK s Willem Alexander (vooraan, tweede van rechts) verlaat de nieuwbouw van het metrostation Wllhelminahof. Foto ceea «uiper/Rottewams Dagblad r Rotterdam -- De opening van het nieuwe kantorencomplex WUhei- minahof op de Kop van Zuid 1 vond gisteren plaats in typisch Hollandse sferen. De feesttent - waarin kroonprins' 'Willem Alexander de openingshandeling verrichtte, klapperde van de har- de.wind; buiten toeterde de Dou- janeharmönie .marsmuziek, en^ .toen 'de prins voor een hezichti- - ging rond het gebouw werd ge- Jeid .begon het ook nog'te rege- I nen. Het mocht de pret niet de-; rrèn/ Terwijl 'de honderden gem> digden opgewekt het glas hieven, liet de prins rich in hoog tempo door de nieuwe kantoorkolos let- den, Achthpnderd justitieambte naren en zeventienhonderd me- !-dewerkers van de. belasting dienst en de douane verdienen hier sinds eind vorig jaar, hun ..brood. De prins liet rich geduldig uitleggen dat de belastingdienst tegenwoordig klantvriendelijk ^probeert te werken en burgers niet meer van het kastje naar de muur stuurt, zwaaide vriendelijk naar belangstellenden en. besloot - rijn bezoek met een kijkje in het nieuwe metrostation onder de Wllhelminahof. - De bouw daarvan is nog in voEe gang, het metrostation wordt op 1 juni officieel geopend. De RET was verguld met het bezoek van Willem Alexander want het be zoekje aan het van nieuwigheid glimmende metrostation stond aanvankelijk in het geheel niet op het programma. Het was de prins zelf die had aangedrongen op een kijkje, omdat hjj enkele ja; ren geleden pok aanwezig is'ge^ weest bij de start van de bouw. Toespraken ter ere van het ge reedkomen van het eerste grote kantorenproject op de Kop van Zuid waren er natuurlijk ook. Mi nister De Boer vanvolkshuisves- ting, ruimtelijke ordening en mi lieu (tevens baas van alle rijks bouwwerken) roemde de allure van het nieuwe kantoor en de omgeving, sprak haar bewonde ring uit voor de slagvaardigheid waarmee de Kop van Zuid wordt ontwikkeld en dankte natuurlijk de vele betrokkenen voor hun fantastische medewerking aan - de bouw. Wethouder Hans Kom brink gekleed in ouderwetse 'krijtstreepgooide er-een aan tal grote getallen tegenaan: Als' de Kop van Zuid over een aantal jaren gereed is wonen er 15.000 mensen, is er 50.000 vierkante meter aan recreatieve en culture le voorzieningen en 350.000 vier kante meter aan kantoren. Kombrink noemde"de'ontwikke-s hng van de Kop van Zuid een es sentieel project. „Voorhei eerst in de geschiedenis van Rotter dam zijn er mensen die van dè noordelijke oever naar hier ko men". Inmiddels zijn ertweedui- zend mensen op de Kop van zuid komen wonen. - ■Hoe het met de verdere ontwik- keling van de private kantoor-' bouw op de Kop van Zuid gaat,' ligt deels nog in de toekomst ver borgen. Vast staat dat er een World Portcentrum wordt ge-r bouwd en dat de PTT er nieuw bouw gaat plegen. De overheid heeft zich bovendien vastgelegd op de bouw van een nieuwLuxor- theater ter plekke alsmede op - nieuwbouw voor het Ichtus-colle- ge. Verder is op dit moment, pal voor het gisteren geopende rijks kantorencomplex, de ongeveer,, honderd meter hoge Wilhelmina- .toren in aanbouw. Kombrink kon niet exactaangeven hoe het met de verhuurbaarheid daarvan staat, maar zei wel dat hij van de projectontwikkelaar „hoopgevende geluiden" heeft gekregen - over behoorlijke be langstelling van de kant van het bedrijfsleven. Rotterdam Het beeld van Eras mus keert waarschijnlijk al eind volgende maand terug naar het Grotekerkplein. Dat valt dan sa men met het de heropening van het plein, dat thans wordt opge knapt. Uit diverse hoeken waren de afgelopen tijd verzoeken geko men om het Erasmusbeeld een andere plek te geven, maar de ge meente wil daar niet op ingaan. Zet het beeld in alle rust terug, is het advies van het Centrum voor Beeldende Kunst. „Erasmus stijgt uit boven de banale behoef ten van bedrijven die denken dat ze er recht op hebben. Met zo'n beeld moet je niet gaan zeulen," zegt directeur H. Abelman van het CBK Volgende week zal het CBK-advies besproken worden in het college van burgemeester en wethouders. Wethouder J.C. Kom brink (kunstzaken) liet al eerder weten voorstander te zijn van te rugkeer op de oude plek. Het Erasmusbeeld stamt uit 1622 en is een van de oudste beelden van West-Europa, Het is ook het oudste en lange tijd het enige standbeeld in Nederland geweest. De bronzen Erasmus viel eind no vember van zijn voetstuk bij de Laurenskerk, Het beeld raakte licht beschadigd. De gemeente bracht het beeld onder in een be waakte opslagruimte in Amster dam. Daar is het door experts op uiterlijke schade onderzocht. De Amsterdamse restaurateur A. Smoolenaars herstelt het beeld nu van de zichtbare beschadigin gen en patineert de getroffen plekken. De beschadiging als gevolg van de smak op de grond valt volgens Smoolenaars wel mee: „De deu ken zijn te maskeren. Maar de ge schiedenis heeft ook zijn sporen achtergelaten. En die schade is er ger." Smoolenaars zal proberen het beeld in zijn ouue staat te krij gen. „Maar honderd procent het zelfde wordt het natuurlijk nooit.' Eind mei zou het beeld op zijn ou de plek moeten staan. „Dat valt toevallig samen met de herope ning van het Grotekerkplein, dat opgeknapt wordt. We hadden het niet beter kunnen plannen', zegt J. Jansen van de dienst Gemeen tewerken. Smoolenaars wil die datum niet uitsluiten, maar 'dan wordt het wel erg kort dag'. Lang voor de val van het beeld wa ren er bij het Centrum voor Beel dende Kunst in Rotterdam (CBK) verzoeken ingediend om Eras mus elders te plaatsen. Het Histo risch Genootschap Roterodamum zou het beeld graag bij het Histo risch Museum geplaatst krijgen. Ook de Dienst Stedebouw en Volkshuisvesting, het Erasmi aans Gymnasium, de Centrale bi bliotheek, Robeco en een enkel kunstminnende burger toonden interesse. En twee bedrijven op de Coolsingel, waar Erasmus vroeger heeft gestaan, wensen het daar te rug te zien. toestaat. Dat geldt ook voor fijne stof. Bovendien blijkt dat mensen al bij kleine beetjes stof, minder dan de norm, steeds eerder ge zondheidsklachten krijgen. Om het gevaar van de PAK's te il lustreren vergeleek Van Doom het aantal gevallen van longkan ker door PAK's met het aantal ge vallen van longkanker als gevolg van roken. Binnen nu en het jaar 2090 zullen in de regio 50.000 mensen sterven aan longkanker door roken. Een schrikbarend hoog aantal. „Kijk, iedereen gaat ooit ergens aan dood," zegt Van Doorn „We kunnen nu bereke nen dat acht procent van de bevol king sterft aan longkanker als ge volg van roken." Maar het aantal dodelijke slacht offers door PAK's in de lucht lijkt schril af te steken bij de massale slachting die het roken kennelijk aanricht. „Tja, maar het grote ver schil is natuurlijk wel de vrijwil ligheid van het risico. Rokers doen het zichzelf aan. We weten dat roken een van de belangrijk ste doodsoorzaken in Nederland is." De overschn. an de veili ge norm voor .dioxide zijn weliswaar niet groter dan zo'n 16 procent, maar de mensen ademen deze stof wel permanent in. Bo vendien, zo zei Van Doorn, zijn burgers gevoeliger voor luchtver ontreiniging dan vroeger door de vergrijzing van de bevolking en door geringere acceptatie. Rotterdam - De animo voor de zondagsmarkt op de Binnenrotte is groot. Tot nog toe hebben zich zo'n driehonderd geïnteresseerde kooplieden gemeld bij de dienst Marktwezen. Er is plaats voor tweehonderd kramen. De dienst Marktwezen verwacht nog veel meer belangstelling, want de in- schrijvingstermijn sluit op 13 april. Bovendien zijn pas afgelo pen vrijdag 1600 uitnodigingen voor deelname aan de markt ver stuurd naar kooplieden die in Rotterdam zijn ingeschreven voor andere markten. De nieuwe wekelijkse zondags markt wordt, voorlopig als proef, gehouden van mei tot en met sep tember. Het gemeentebestuur be sloot tot de zondagsmarkt om Rot terdam op die dag aantrekkelijker te maken voor kopers en bezoe kers. Amusement en 'funshop pen' dienen op de markt centraal te staan. Volgens een woordvoer der van de dienst Marktwezen zit het grootste deel van de aanvra gers in de kleding-, textiel- en schoenenbranche. Óp eet- en drinkgebied is er veel minder aanbod. Aparte aanvragen zijn er ook. Zo-' als die van de koopman die han delt in platte aquaria (met goud vissen) die als een schilderij aan de muur kunnen worden gehan Rotterdam Bij voetbalvereni ging Excelsior is voor achtdui zend gulden aan sportkleding ge stolen. Het was de zoveelste in braak op Woudestein in de laatste weken. „Het vervelende is," zegt Simon Kelder, directeur voetbal zaken, dat we door de diefstal met nog een paar competitiewedstrij den te spelen een incompleet tenu hebben. En ik vraag me af wat men met die shirtjes aanmoet. Er zijn er gelukkig al een paar terug gevonden op het DWL-terrein." Het is volgens Excelsiors direc teur de laatste tijd schering en in slag. „We hebben er alles aan ge daan om de boel goed te beveili gen. Dubbele beglazing, extra slo ten op de kantine, maar niets helpt. Woudestein ligt erg afgele gen, daarom heb ik de politie wel eens gevraagd een extra oogje in het zeil te houden. Maai je kan er nu eenmaal geen permanente be-, waking neerzetten." Rotterdam De gevolgen van de aanleg van de Betuwelijn en de hogesnelheidslijn (HSL) stuiten in IJsselmonde zeven jaar na de aanvang van de plannemakerij, niet meer op bezwaren. Uit het concept-bestemmingsplan blijkt dat de zaken waarvoor de deelge meente heeft gepleit, ook zijn op genomen in de uiteindelijke plan nen. Ten zuiden van Rotterdam- Lombardijen zullen in het jaar 2005 twee Betuwelijn-sporen door IJsselmondes gebied lopen om aan te sluiten op de goederenspo ren tussen Rotterdam en Dor drecht, Beide sporen komen de gemeentegrenzen binnen ten zui den van de Wester Hordijk. Hier lopen de sporen langs de oostzijde van het woonwagenkamp en het bedrijventerrein Hordijk-West. Het tracé van de HSL, de Betuwe lijn en toeleidende spoorlijnen ligt nu vast. „Wat hebben wij hier nog aan toe te voegen?" heeft A.M. Verhoeve-van der Hoeven (D66) als retorische vraag gesteld. „Het kabinet heeft gekozen voor de Betuwelijn en de gemeente Rotterdam heeft het gezag om te bepalen waar die komt." Inderdaad gaat het vooral om een formeel fiat van de deelgemeente. Het dagelijks bestuur had al eer der aangedrongen op een ruim hartige opstelling van de Neder landse Spoorwegen. De NS beslo ten toen twee gedupeerde huisei genaren aan de Wester Hordijk die geen rechten konden doen gelden, toch schadeloos te stellen. Ook heeft de deelgemeente weten te bedingen dat er meer en extra hoge schermen langs het nieuwe spoor komen. Eigenlijk heeft de lokale politiek alleen wat te kiezen als het gaat om het invullen van het terrein dat vrijkomt HetIJsselmonds be stuur wil dat de NS bovenge noemde twee huizen weer gaat verhuren of verkopen. De grond herinrichten als bedrijventerrein zou overlast betekenen voor om wonenden, en nieuwe huurders weten nu waar ze aan toe zijn. Verder komt er terrein vrij omdat de huidige KavenspoorÉjn zal worden gesloopt. Op dit oude tra cé langs Pendrecht, Zuidwijk en Lombardijen wil de deelgemeen te een fiets- en voetpari aanleg gen. De enige klacht is van de woonwa genbewoners gekomen; zij moe ten verhuizen naar het Bijenpark. en vrezen geluidsoverlast. Ze ko men in ieder geval van de regen in de drup; ze staan dan net als nu aan de 'oude' Havenspoorlijn, die nog tot 2005 dienst doet. Opbouw werker A. Smit wijst naar een rap port van de Dienst Stedebouw en Volkshuisvesting uit 1994, waarin de plaatsing van geluidsscher men noodzakelijk wordt ge noemd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2