■p 13 'Theater a/d Schie' wordt de naam Kinderen planten viooltjes 'Sluit Broesvest af voor autoverkeer' Neef krijgt vijf jaar gevangenis voor doodslag oom Rotterdams Dagblad Complimenten voor veiligheidsplan Raad wii weer meer vergaderen Namen als 'Pieter van Vollenhoven' en 'Rien Poortvliet' vallen af WD te biecht bij concurrent Ideeënbus voor burgers en bedrijven in Maassluis Sint Jozef-mavo verliest finale van Blauwbiigorgei C c i< Hulp bij pinnen: met geld weg Verduistering bij supermarkt Man (80) uit water gered Twee mannen mishandeld Auto gevonden Stankoverlast Waterweg Dinsdag 8 april 1997 Schiedam Een 44-jarige Schiedammer is gisterochtend rond half elf op het Broersvest in zijn woonplaats bestolen, nadat hij zich had laten assisteren bij het pinnen van geld uit een geld automaat. De vrouw die hem te hulp schoot, ging er met het ge pinde geld, ƒ100, vandoor. Schiedam Een 18-jarige Rotter damse heeft bekend bij een su permarkt in Schiedam voor en kele duizenden guldens te heb ben verduisterd. Gistermorgen vroeg werd zij door de Schiedam- se politie aangehouden, nadat de bedrijfsleider van de supermarkt aangifte van de verduistering had gedaan. De vrouw heeft bekend en is inmiddels heengezonden. Vlaardingen—Een 80-jarige Vlaar- dinger is gistermiddag rond half vier door omstanders uit het wa ter langs de Trekkade gered. De man was door onbekende oorzaak in het water terecht gekomen. Hij was met zijn vrouw een stukje gaan fietsen, maar ter hoogte van de Kulk verloor zij hem uit het oog. Toen de vrouw omkeek, bleek haar man in het water te lig gen. Omstanders trokken hem er uit en reanimeerden het slachtof fer met succes. De Vlaardinger is naar het Holy Ziekenhuis ver voerd. Hoek van Holland Twee mannen - 20 en 22 jaar- uit 's-Graven- zande hebben gisteren bij de poli tie aangifte gedaan van een mis handeling waarvan zij zondag nacht het slachtoffer zouden zijn op de Rietdijkstraat in Hoek van Holland. Het tweetal verliet een horecagelegenheid, toen zij wer den opgevangen door een groep van ongeveer tien jongeren. Deze groep maakte vermoedelijk en kele provocerende opmerkingen, waarop de twee niet ingingen, maar de jongste kreeg enkele klappen. Daarna zouden beide slachtoffers hebben geprobeerd om weg te lopen, maar de jonge ren gingen hen achterna, gooiden de 22-jarige man op de grond en sloegen en trapten hem in het ge zicht. Hij liep letsel op aan oogkas en jukbeen, waaraan hij morgen moet v;orden geopereerd. Voor zover bekend zijn er (nog) geen getuigen gevonden van het inci dent. Hoek van HollandDe politie in Hoek van Holland trof vannacht omstreeks half één op de Helm- weg een onbeheerde auto aan waarvan de contactbedrading doorverbonden was, het stuurslot vernield en een portier niet op slot zat. De politie sleepte de wagen naar het bureau. Inmiddels is aan gifte gedaan; vandaag zal contact worden opgenomen met de 53-ja- rige eigenaar uit Den Haag, zodat die zijn auto kan ophalen. Vlaardingen Bewoners aan de Jacoba van Beierenstraat in Vlaardingen hadden gisteravond last van benzinestank, die afkom stig bleek uit de riolering. Een 38-jarige bewoner ontdekte 's middags een lekkende benzine tank in de schuur. Uit vrees voor brand of explosie werd de ander halve liter benzine door het toilet gespoeld. Rond half acht maakte de eerste bewoner melding van stank. ENECO werd erbij geroe pen en deze constateerde dat de lucht uit het riool kwam. De brandweer concludeerde na ver schillende metingen dat er geen gevaar was, maar dat er ook niets meer kon worden gedaan om de benzine te verwijderen. Alle be woners kregen het advies enkele keren het toilet door te trekken. "Informatie over bezorging van de krant: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur 2aterdagvan 14.00 tot 16.00 uur ^Telefoon: OIO - 4004 444 Schiedam 'Theater a/d Sehie'. Dat is de naam voor het nieu we Schiedamse theater dat momenteel op het Stadserf wordt gebouwd. Theater a/d Schie gaat mei volgend jaar open. De naam is unaniem uit de bus komen rollen na een prijsvraag. Daarbij waren 260 namen inge bracht. Namen als 'Pieter van Vollenho ven Theater', 'Rien Poortvliet Theater', 'Baseliek Theater', 'Theater Huis te Riviere' en "Theater van Belofte'. De jury die door de Stichting Schiedamse Theaters was ingesteld vond deze namen'erg leuk'. Maar er werd gekozen voor 'Thea ter a/d Schie'. Een naam overigens die al voor de prijsvraag was ingediend door de directeur van het gemeentear chief Ch. Jeurgens. De naam kwam later tijdens de prijsvraag ook terug, maar Jeurgens was de gene die als eerste deze naam noemde. De naamscommissie en het bestuur van de Stichting Schiedamse Theaters menen dat 'Theater a/d Schie' 'een herkenba re naam is voor de inwoners van Schiedam en voor de rest van het land'. De naam, aldus het bestuur, wijst verder direct naar de ligging van het theater aan de Schie. „Dus is deze naam een vlag die de lading volledig dekt." Vooraf waren de volgende criteria aan de naam verbonden. Er moest rekening worden gehouden met de geschiedenis en de ligging van Schiedam, bekende namen in de stad, gebruikelijke namen in de theatersector en originaliteit en creativiteit waren ook vereist. Evenals de klank en de bruik baarheid. Naar aanleiding van deze nieuwe naam wordt een hele nieuwe huis stijl voor het Schiedamse theater ontworpen. De nieuwbouw is in middels al zover gevorderd dat de organisatie na de vakantie, in sep tember kan verhuizen. In mei 1998 staat de officiële opening op het programma. Het Stadserf moet 'het kloppend hart van Schiedam' worden. In de loop van volgend jaar wordt het prestigieuze bouwproject met be halve een theater, ook een be stuurscentrum met raadszaal, ge meentearchief en bibliotheek, op geleverd. De totale kosten bedra gen 55 miljoen gulden, tien mil joen meer dan aanvankelijk was begroot. Vlaardingen De Vlaardingse po litieke partijen zijn vol lof over het wijkveiligheidsplan dat voor de Vettenoordsepolder is gemaakt. Dat bleek gisteravond tijdens een commissievergadering. Eerder had een aantal partijen onder lei ding van de WD geklaagd dat het wijkveiligheidsplan zo lang op zich liet wachten. Dit had volgens burgemeester L. W. Stam vooral te maken door de grote respons op de enquête die onder de bewoners is gehou den. Meer dan duizend mensen vulden het formulier in en die gegevens moesten allemaal in het onder zoek worden verwerkt. In het wijkveiligheidsplan worden tal van maatregelen voorgesteld: van het verplaatsen van de Lijnbaan hallen tot het afsluiten van ste gen, wat in een aantal gevallen al is gedaan. De komende tijd moe ten prioriteiten worden gesteld in het wensenlijst]e en moet worden bekeken waarvoor geld is. Zie ook pagina 15: VOP vraagt weerom aandacht' Schiedam—Een aanzienlijke ver sterking van de Schiedamse bin nenstad. Dat moet het plan van de Schiedamse fractie van Groen links inhouden. Gisteravond pre senteerde de raadsleden J. Pool man en B. Oomens in het Groot Schiedams Kaffee hun revolutio naire idee. 'Sluit de Broesvest af voor al het autoverkeer', luidt het 'belangrijk' initiatiefvoorstel van de politici. Hoe dat moet gebeu ren, is bij de leden nog niet be kend. Ook weten zij niet zeker of de bewoners en de ondernemers in de binnenstad wel zitten te wachten op een afsluiting. „Dat moet de gemeente maar uitzoe ken," meent Poolman. Groenlinks presenteert het ini tiatiefvoorstel in het kader van het nadenken over een bestem ming voor het Hemaplein. Dit nu nog braakliggende terrein recht tegenover de nieuwe bebouwing op het Stadserf moet van de leden van GroenLinks onderdeel gaan uitmaken van een zogenoemd stiltegebied. Om de rust te bewa ren moet het Broesvest worden af gesloten voor overlast veroorza kende auto's, aldus Groenlinks. Alleen de tram mag er nog door heen, Bovéndien betekent min- der autoverkeer door de binnen stad minder milieuvervuiling en wordt het op straat minder ge vaarlijk. Dat het initiatiefvoorstel niet meer is dan een idee en ver der nauwelijks is uitgewerkt, vindt raadslid Poolman meer dan logisch. Geïrriteerd reageert hij dat raadsleden geen onderzoe kers zijn. „Dat moeten de ingeni eurs in het stadskantoor maar doen. Wij politici doen alleen een initiatiefvoorstel aan het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad." De fractie leden zijn er van overtuigd dat als over twee weken het plan tijdens een commissievergadering wordt besproken, de partijen van de Schiedamse gemeenteraad daar na de gemeente om een onder zoek naar de mogelijkheden vra gen. Volgens raadslid Oomens zijn de meeste fracties het met GroenLinks eens. 'De Broesvest moet dicht'. De kindertuinen liggen er nu nog kaal hij, maar over enkele weken zal de tuinkers kunnen worden geoogst die gisteren is gezaaid. Voor ruim vierhonderd kinderen van 8 tot en met 10 jaar is het kindert'/inseizoen weer begonnen. Op de complexen Vijfsluizen en Park Kethei hebben zij gistermiddag behalve tuinkers gezaaid ook viooltjes geplant. Tot en met oktober kunnen de jonge tuinders hun eigen groenten en bloemen telen in hun tuintje van acht vierkante meter. Naast het zaaien, planten en oogsten gaan de kinderen tijdens het seizoen aan de slag met een werkboekje. Hierin staan allerlei leuke opdrachten zoals: wie kweekt de grootste zonnebloem. Verder gaan de deelnemers op twee natuurmiddagen zwerfvuil opruimen in de stad en houden zij een spelmiddag. De Hoofdafdeling Groenvoorzie ning en Natuur van de gemeente Schiedam heeft dertig vrijwilligers bereid gevonden de kinderen op de twee tuincomplexen te begeleiden. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen Een meerderheid van de politieke partijen in Vlaar dingen wil weer meer gaan verga deren. In een kader van een proef is het aantal commissie- en raads vergaderingen teruggeschroefd van elf tot zeven per jaar. De maatregel moest een besparing opleveren van veertigduizend gulden. Daarnaast moest dit - zo schreven b en w in eert onderbou wende nota - de raadsleden hier door meer gelegenheid krijgen om 'te wortelen in de samenle ving'; in plaats van gebogen zitten over stoffige nota's in het duffe gemeentehuis, naar het buurt huis en de belangenvereniging van dit of dat. Maar het bevalt de raadsleden niet. Ze hebben het gevoel 'uit hot ritme te geraken' en 'dp aanslui ting te verliezen', zoals WD-frac- tievoorzitter A de Lange het uit drukte. De liberalen waren sowieso al niet zo gelukkig met de lagere vergaderfrequentie en De Lange vroeg burgemeester L. W. Stam dan ook de geplande evalu atie eerder te houden. Nog voor de zomer in plaats van september, zodat -als de evaluatie dat uit wijst- de tweede helft weer als vanouds één keer in de maand de hele trits vergaderingen kan wor den gehouden. Alleen in de va kantiemaand augustus wordt er als vanouds niet vergaderd. Ook B. E. van der Velde (Groen links), A. Attema (PvdA) en M. W. Lensvelt (SGP/RPF/GPV) willen het liefst zo snel mogelijk terug naar de oude frequentie. X Rans- huijsen (W2000) nuanceerde de kritiek op het nieuwe schema door sommige, drukke commis sies vaker te later vergaderen en andere, minder drukke commis sie en de raadsvergadering te houden zoals het nu is. Burgemeester Stam wil vasthou den aan het afgesproken tijdstip van evaluatie, omdat hij drie maanden (waarin nu twee keer is vergaderd, red.) wel erg kort vindt om te evalueren. Bovendien lijkt het hem 'agendatechnisch' onmo gelijk om het vergaderschema voor dit jaar nog te veranderen: „Er zijn ook voor na augustus al heel veel afspraken gemaakt op basis van het vastgelegde verga derschema." Bovendien is de raadszaal ook al op een aantal mo gelijk nieuwe vergaderdata vast gelegd voor bruiloften. De WD vond de argumenten niet zwaar genoeg en wil volgende maand een standpunt van burge meester en wethouders („Het col lege is juist zo gelukkig met het nieuwe schema," aldus Stam gis teravond) en de mogelijkheden van aanvullende vergaderdata voor de tweede helft van 1997. De frequentie van de raadsverga deringen is niet wettelijk gere geld. In de Gemeentewet staat dat 'de raad vergadert zo vaak als hij daartoe heeft besloten'. VlaardingenDe WD in Vlaar dingen is begonnen met de voor bereidingen op de gemeente raadsverkiezingen in maart vol gend jaar. Daarvoor zijn tal van instellingen en organisaties aan geschreven. Want, schrijft frac tievoorzitter A T, G. M. de Lan ge, de commissie die het verkie zingsprogramma opstelt, wil zich "breed oriënteren'. Dus wordt aan al die aangeschreven instellingen en organisaties ge vraagd of zij nog 'onderwerpen die u van belang acht' onder de aandacht van. de WD wil bren gen. Vorige week viel er ook zo'n brief in de bus bij het Algemeen Ouderen Verbond. Die waren enigszins op de tenen getrapt. Want, bromden ze tegen elkaar, wij zijn toch mans genoeg om zelf de zaken die wij van belang achten, onder de aandacht van de kiezers te brengen. Het AOV, die volgens gedoodverfd party- leider W. van Klink -toevallig of niet, hij is ex-WD - volgend jaar in Vlaardingen eventjes vier of vijf van de 34 zetels gaat weg kapen, is zelf een politieke par tij. Alleen nog niet actief in de ge meenteraad in Vlaai-dingen. GroenLinks wordt toch ook niet gevraagd om bijvoorbeeld wat ideeën en tips op het gebied van het milieu in te leveren? Fractievoorzitter De Lange zei gisteravond dat er sprake is ge weest van een vergissing. Hij gaat er van uit dat er bij het fractiesecretariaat is gedacht dat het AOV een ouderenbond als de Anbo was. Dat de liberalen op deze manier de goede ideeën bij de concurrent willen wegka pen, daarvan is geen sprake, be zweert De Lange. Maassluis In het gemeentehuis in Maassluis komt een ideeënbus. De bus hangt straks in de centrale hal. Zowel particulieren als be drijven kunnen hun ideeën erin kwijt. De bus is een onderdeel van een algehele bestuurlijke ver nieuwing. De gemeenteraad be slist 22 april of de bus er komt. Het doel van de ideeënbus is de efficiency en klantgerichtheid van de gemeente te verhogen. Daarnaast hoopt de gemeente de betrokkenheid van de inwoners en bedrijven te bevorderen. De in gediende ideeën moeten onder bouwd zijn. Er moet bij staan hoe het gerealiseerd kan worden en waarom het gerealiseerd moet worden. De gemeente van haar kant moet, als een idee wordt af gewezen, uitleggen waarom. De ideeën mogen betrekking heb ben op alle taakgebieden van de gemeente. Bijvoorbeeld hoe de dienstverienig kan worden verbe terd, of hoe vertraging en tijdver lies kunnen worden voorkomen. De ideeën komen bij een commis sie terecht die ze voorlegt, beoor deelt en doorspeelt aan burge meester en wethouders. De com missie ziet ook toe op de uiteinde lijke uitvoering van het idee, De beste ideeën worden beloond met een prijs. Wanneer ideeën de gemeente veel geld besparen krijgt de indiener een geldbedrag. Schiedam Na winst vorig jaar, heeft de Sint Jozef-mavo in Vlaar dingen de finale in de schoolquiz' De blauwbiigorgei' jammerlijk verloren. Uit betrouwbare bron nen op het schoolplein is vanmor gen vernomen dat het vooral de leraren zijn geweest die het heb ben laten aftveten. Cor van der Hoek, Ieraar Nederlands: „Wij hadden doorgekregen dat we voor Door Canis Zijlmans Rotterdam/Schiedam—De Rotter damse rechtbank heeft gistermid dag de 29-jarige Schiedammer Ali U. veroordeelt tot vijf jaar gevan genisstraf wegens doodslag op zijn oom Arif Saglam op 7 novem ber vorig jaar in de De Wildestraat in Schiedam-Nieuwland. Hij krijgt de straf ook voor verboden wapenbezit. De rechtbank acht niet bewezen dat Ali en zijn twee broers Aydin (26) en Senol (31) vorig jaar het vooropgezette plan hadden om hun agressieve oom om het leven te brengen, toen deze toegang zocht tot zijn bij Ali ondergedo ken vrouw en kinderen. Officier van justitie mevrouw mr. C. de Kimpe had tegen Ali, die de dode lijke kogels had afgevuurd, eer der acht jaar cel geëist, omdat zij er van uitging dat dit plan wel de gelijk bestond. Volgens haar was er sprake van moord. Zes jaar cel vroeg zij voor het aan deel van de twee andere broers in de gewelddadige afloop van het familiedrama. Aydin had de wa pens voor de verdediging van het: gezin aangeschaft en Senol stond naast de schutter met een pistool in zyn hand, toen de dodelijke schoten vielen. De twee broers werden op 27 maart vrijgesproken van de moord c.q. doodslag op hun agressieve oom of medeplich tigheid daaraan. Zij kregen res pectievelijk vijf en drie maanden cel opgelegd en zaten gisteren achter Ali op de publieke tribune. Na 3,5 jaar cel brommen in een Luxemburgse cel wegens heroï nesmokkel, beschuldigde Arif Sa glam zijn vrouw van overspel en dreigde haar en hun vier kinde ren dood te schieten. Hulpverle ners. een imam, noch de politie konden Arif op andere gedachten brengen. Het Blfif-van-mijn-lijf- huis wilde het gezin niet opvan gen. Uiteindelijk geloofde Arif wel dat er geen sprake was van overspel, maai' hij moest zijn be dreiging uitvoeren om gezichts verlies te voorkomen. Dit meldde hij de politie, nadat hij was aange houden met een pistool. Toen Arif enkele dagen later ongewapend de trap naar de woning opkwam, schoot Ali hem in paniek dood. Zijn twee broers zaten gisteren met een dubbel gevoel op de pu blieke tribune. Na de schietpartij had ieder tegenover de politie de verantwoordelijkheid voor de dood van Arif opgeëist en aanvan kelijk voelden de drie broers zich vanuit eergevoel allemaal verant woordelijk. Toch waren Senol en Aydin anderhalve week geleden blij toen de rechtbank hen on schuldig achtte aan medeplichtig heid aan de schietpartij. Maar nu broer Ali als enige een straf van zes jaar aanhoorde, kwam de klap bij de twee broers extra hard aan. Als medeoprichter en vrijwilliger van het Rotterdamse internaat voor Turkse jongens is Ali 'de trots van de familie', zoals zijn broer Senol tijdens de rechtszaak vertelde. Rechter mevrouw mr. A C. P. M. van Breukelen-van Aarnhem hield Ali gisteren voor dat de beslissing van de officier van justitie om hun agressieve oom heen te zenden drie dagen nadat hij zijn vrouw en kinderen met de dood had bedreigd en met een pistool was gearresteerd, in overeenstemming is met het be leid van het Openbaar Ministerie. Bovendien stelde de rechter dat Ai niet uit noodweer heeft gehan deld. „U," zo stelde zij vast, „heeft zelf met uw oom een afspraak ge maakt om over de problemen te praten. Toen is hij gekomen. Er was op dat moment geen sprake van een aanranding van u of het gezin. Ook is niet gebleken dat u zo zwaar onder druk stond, dat u geen keuzevrijheid had." Ali heeft steeds geweigerd om aan een persoonlijkheidsonderzoek mee te doen. „Daardoor is niet ko men vast te staan dat u werd gehinderd in uw keuzevrijheid om wel of niet te schieten, door gebreken aan uw psychische ge stel, U had het contact met uw oom moeten vermijden in plaats van contact te zoeken." De rechtbank kwam uiteindelijk tot deze opmerkelijk korte straf doordat het slachtoffer zelf een grote rol in de fatale gebeurtenis heeft gespeeld. Bovendien vindt de rechtbank het een pre dat Ali, die nooit eerder met justitie in aanraking kwam, zich over het be dreigde gezin ontfermde. de actuaiiteitenronde het Alge meen Dagblad en het Rotterdams Dagblad moesten lezen. Toen kre gen we ineens vragen uit de Tele graaf. Daarop hadden we niet ge rekend." De Jacob van Liesveld-mavo uit Hellevoetsluis is uit de zinderen de finale naar voren gekomen als winnaar. Wat de leraren van de te genstander betreft is dat terecht. „Zij waren zo snel met diejenop. Ze wisten alle antwoorden." De finale, die door Radio Rijn mond live werd uitgezonden, be stond uit een aanti onderdelen. Er waren 'opzoekvragen' en vra gen waarbij zo snel mogelijk op de knop moest worden gedrukt. Voor de finale moesten de kinderen een boek lezen waarover zij hele maal werden doorgezaagd. Daar naast was er nog de actualiteiten- ronde voor de leraren en een ka- raokewedstrijd voor de leerlin gen. Van elke school moest een Ie-, raar een column voorlezen die door Carrie, de leukste columnis te van Radio Rijnmond, werd be oordeeld. De Jacob van Liesveld-mavo heb ben volgens de Vlaardingers voor al gewonnen op karakter en inzet. Eén meisje was zo gemotiveerd dat zij het boek zelfs drie keer had gelezen. Beide scholen hebben een boekenpakket gewonnen en mugen een schrijver uitkiezen die bij hun op school langs komt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1