15 u Werken en kerken in de basiliek legenda VOP vraagt weer om aandacht Papieren zakken voor gft-bakken Verrassende kleuren boven water in Liduina Basiliek - Poep Yvonne Keuls in het PEC Centraal punt Rode Kruis Meditatieve buikdans Info-avond over glaucoom Jeugdspreekuur Bos en oude volksverhalen Rotterdams Dagblad Dinsdag 8 april 1997 v- Hjfjaar nadat in Schiedam op het stadkantoor plannen werden ont vouwd om de overlast van hondendrollen een halt toe te roepen, vormen de uitwerpselen nog altijd de grootste bron van ergernis op straat. Er kan dus worden geconstateerd dat het anti-hondenpoep concept niet werkt en de baasjes en bazinnetjes het met de schijterij van hun trouwe viervoeters zo nauw niet nemen, maar dat wisten u en ik al veel langer. Poep is een enorm probleem. In Maassluis ergeren omwonenden van atletiekvereniging Waterweg zich eraan dat hardlopers^ voor het startschot van een evenement even snel gehurkt de bosjes in duiken. Mij is het ook een raadsel dat ze zo nodig vlak voor de start nog nodig moeten, maar dat ze net in de natuur doen kan ik nog wel begrijpen. Ik laat me ook niet op een bril zakken waarop tientallen zwetende voorgangers hebben zitten persen. De hardlopers poepen tenminste wel in de bosjes, daar kunnen de blaffers een voorbeeld aan nemen. Met hardlopen, en ik spreek uit ervaring, is het belangrijk de blik op de weg te houden. Een oneffenheid kan een verzwikking of spierb lessure veroorzaken, zeker aan bet eind van de rit als je vermoeid bent. Zodoende zie je ook pas goed hoeveel stront er op straat ligt In de Broekpolder, daar kan je lekker lopen! Mooie geasfalteerde paden die gretig worden gebruikt door wieirenners, wandelaars, hardlo pers, natuu'liefhebbers en... ruiters. Daar kunnen de leden van de VlaardingPi Scheidsrechtersvereniging over meepraten. Die trek ken regel' aatig het groengebied in voor hun conditietraining. Nou zijn scheidsrechters vaker de gebeten hond en worden ze voor alles wat vies en lelijk is uitgemaakt, maar in de Broekpolder kunnen ze letterlijk in de stront zakken. Geen hondenstront. Nee, paardenpoep. En dat kunnen flinke bergen zijn. De Vlaardingse Kaad voor Sport en Recreatie schijnt al een jaar met de in de Broekpolder gevestigde Die Flardingha Ruiters in de slag te zijn om de paarden en hun ruiters op de voor hen bestemde zandpa den te houden, maar nee hoor, een paard wil ook wel eens asfalt voe len en als het beest aandrang krijgt, treedt de sluitspier soepeitjes in werking. En een paard kan je niet leren zijn poep op te houden of in de goot te gaan zitten. Ik hoor u denken, 'wat een gezeik over stront'. Dat is het ook. Er zijn ziekenhuizen vol met ellende, dus waar praten we over? Totdat ook u een keerije weggiibbert of een plakkaat meeneemt op de deurmat Een oplossing heb ik helaas niet. Misschien dat elk huishouden met een viervoeter over de vloer van de ONS naast de biobak, de gft-con- tainer en de doos voor klein chemisch afval ook een hondentoiletje kan krijgen. En wie het dan nog waagt zijn hond op straat te laten poepen, mag door de dichtstbijzijnde voorbijganger met de neus In de feiten worden gedrukt. SANDER SONNEMANS Vlaardingen Het Plaatselijk Educatief Centrum (PEC) heeft van avond schrijfster Yvonne Keuls te gast Ze houdt een lezing over haar werk, dat getuigt van een grote maatschappelijke betrokkenheid. Veel van haar boe ken als 'Jan Rap en zijn maat' en 'De moeder van Da vid S.' gemeten niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland bekendheid. Keuls begint haar praat je om 20.00 uur in de kantine van het PEC-gebouw aan de Willem Beukeiszoonstraat 62. De lezing is voor cursisten gratis. Voor andere belangstellenden is een beperkt aantal kaarten beschikbaar a ƒ3,50. De afdeling Rode Kruis Schiedam gaat op het gebied van sociaal vervoer nauwer samenwerken met Vlaar- diogen. Sinds 1 april is er dan ook een centraal meld punt in Vlaardingen. Het telefoonnummer van het sociaal vervoer is daarmee voor de Schiedamse ge bruikers gewijzigd in 2340099. Het doel van de samenwerking is het sociaal vervoer, inclusief rolstoelvervoer, van kamer tot kamer voor meer mensen beter mogelijk te maken. Dans- en bewegingsdocente Roos Crama begint van daag met een cursus meditatieve buikdans. Het doel van deze ontspannende buikdanscursus voor vrou wen boven de dertig is het aardse en het spirituele in ieder mens hand in hand te laten gaan. De kosten voor de cursus, die bestaat uit tien lessen, bedragen ƒ200,--. De lessen worden gegeven op dinsdag en op donderdag. Woensdag begint Crama met een Salsa- en Meren- gue-cursus. De halfgevorderden krijgen les in studio Basis Balans aan de Tielman Oemstraat van 2Ö.Ü0 tot 21.00 uur en de beginners van 21.00 tot 22.00 uur. De kosten zijn ƒ240,- per stel of ƒ140,- per persoon. Ge ïnteresseerden kunnen bellen met Roos Crama, tele foon 4267702. De Patiënten Belangen Vereniging Schiedam (PB- VS) houdt vanavond een themabijeenkomst over het onderwerp glaucoom (groene staar). Dr. P. de Waard, oogarts in het Oogziekenhuis Rotterdam, is als spre ker aanwezig en zal vragen uit de zaal beantwoorden. De informatie-avond -en tevens de jaarvergadering van PBVS- is in dienstencentrum De Vier Molens en begint om 20,00 uur. Behalve het maandelijks ouderenspreekuur gaat wethouder L. Timmermans (sociale zaken) ook spreekuren voor jongeren houden. Niet alleen jeugd en jongeren, maar ook volwassenen die vragen of op merkingen hebben met betrekking tot deze groep, kunnen het jeugdspreekuur bezoeken. Het gaat voorlopig om een proef; er staan drie spreekuren gepland. Het eerste is vanavond in jon gerencentrum De Toevlught aan De Vloot 208 en be gint om 19.00 uur. De volgende spreekuren zijn op 13 mei en 10 juni. Wanneer het experiment slaagt, zal Timmermans voortaan elke tweede dinsdag van de maand van 19.00 tot 20.00 uur spreekuur houden voor jeugd- en jongeren. Hoek wari Holland Om kennis te maken met het Staelduinse Bos - het emge bos in het Westland- wordt donderdag weer een wandeling gehouden. Deze staat onder leiding van een gids. Het thema luidt 'Het bos en oude volks verhalen'. De gids vertrekt om 10.00 uur bij het bezoekerscen trum d'Oude Koestal aan de Peppellaan 4 in 's-Gra- venzande. Meelopen kost vijf gulden; kinderen tus sen de 4 en 12 jaar betalen een gulden. Aanmelden bij mevrouw De Wit, telefoon (0174) 516386. Schiedam De Liduina Basiliek blijkt een veel kleurrijker in terieur te hebben dan tot nog toe bij het parochiebestuur be kend was. Nu de eigenlijke restauratie van de kerk is begon nen, komen talrijke schilderingen op de muren en gewelven te voorschijn. Die waren nauwelijks meer te zien door vocht- invloeden en walmen van kaarsen. „De heldere kleuren zul len velen verrassen," verwacht architect G. W. van Hoogevest, die de restauratie uitvoert. Een kijkje achter de schermen - in dit geval vanaf de steigers- van de restauratie bevestigt dat gene wat de architect en het paro chiebestuur zojuist geestdriftig hebben meegedeeld. De groten deels groene en grauwe vlakken op de muren en plafonds blijken veelkleurige schilderingen van bloemen en andere taferelen te verbergen. Op de plekken die mo menteel al worden gerestaureerd komen de heldere kleuren te voorschijn. En dit is wellicht nog maar het begin; de hele kerk wordt immers van binnen en bui ten onder handen genomen: de goten, daken, muren en glas-in- loodramen. De grootscheepse restauratie van de ruim honderd jaar oude basi liek in het stadshart van Schiedam is al enkele jaren gaan de, Voordat de kerk zelf kon wor den aangepakt, moest de funde ring in zijn geheel worden ver nieuwd, De 740 houten palen, waarop de kerk is gebouwd, wa ren ernstig aangetast als gevolg van het terugbrengen van het wa terpeil in de omgeving. Dat ge beurde circa vijftig jaar geleden en was nodig om de boeren te be schermen tegen een te hoog grondwaterpeil. De consequentie voor de kerk was evenwel dat de bogen en gewelven grote scheu ren gingen vertonen. Dat probleem is nu opgelost. De houten palen zijn vervangen door stalen buispijpen -319 in to taal - van 22 nieter lang, waar door de kerk weer 'onwrikbaar op poten staat'. Daarmee kan het ei genlijke werk beginnen. „We heb ben de moeilijke periode achter de rug, we verheugen ons op het vervolg: het zichtbare gedeelte van de kerk," vertellen paro chiebestuur en de uitvoerend ar chitect voldaan. „Over twee jaar moet het klaar zijn. Dan zal de ba-, siliek in volle glorie staan." Dat betekent wel dat de kerk de komende twee jaar in de steigers staat. Eerst wordt het kocrgedeel- te gedaan, daarna is het schip aan de beurt. De kerk blijft intussen gewoon open, benadrukt het paro chiebestuur. „Er wordt gewerkt en gekerkt." Hoewel de kerk zoveel mogelijk in oorspronkelijke staat wordt te ruggebracht, wordt bij de restau ratie gebruik gemaakt van nieu we technieken en materialen, „De ramen bijvoorbeeld, waren van een Franse, vrij zwakke kalksteen," illustreert Van Hoo gevest. „Daarvoor in de plaats komt een Duitse natuursteen, die duurzamer is. En voor de glas-in- loodramen, die sterk waren aan getast door weersinvloeden, plaat sen we voorzetbeglazing. We heb ben telkens gezocht naar de beste alternatieven, zodat er in de toe komst relatief weinig onderhoud zal hoeven worden gepleegd." Middenas Ook het sterk vervuilde exterieur krijgt een onderhoudsbeurt, be looft Van Hoogevest. „De kerk staat op een prominente plaats in de stad. Hiervlakbij komt immers het stadskantoor. In de nieuwe si tuatie wordt de middenas, die de Grote Kerk met de basiliek ver bindt, versterkt door de nieuw bouw, met op de fronten de twee kerken." 'De heldere Kleuren in de Kerk zullen velen verrassen,' verwacht architect G. W. van Hoogevest. Foto Roei Dijkstra Om die reden zal ook het kerk plein opnieuw worden ingericht. Van Hoogevest: „Het wordt een loper die de mensen uitnodigt om binnen te gaan in de kerk." Met de totale restauratie is een kostenpost gemoeid van zestien miljoen gulden. Ruim 4,5 miljoen daarvan zit onder de grond, het resterend bedrag is voor ftef'zlcht- bare gedeelte van de kerkTDe fi nanciering is nog niet helemaal rond, maar vice-voorzitter A. van Lingen van het parochiebestuur verwacht dat dat geen problemen oplevert. „Ruim acht miljoen gul den is door het werving- en selec- tiefonds bijeengebracht, de Rijks dienst voor Monumentenzorg heeft anderhalf miljoen beschik baar gesteld, het bisdom heeft een miljoen gulden geschonken en vijf miljoen is afkomstig van paro chianen en andere gulle gevers, zoals banken en bedrijven. Dat laatste miljoen moet dan ook nog lukken." Door Jan Rozendaal Vlaardmgen Na 450 jaar is de strijd nog niet gestreden voor de bewoners van de Vettenoordse- polder. „Om het woongenot opti maal te krijgen en de woonomge ving voor een betere vrijetijdsbe steding te kunnen benutten zal het gevecht voor elke vierkante centimeter door blijven gaan," schrijft Peter van Nieuwenburg in zijn voor de Vereniging Wijkbe langen Vettenoorasepoider ge schreven nota: '450jaar touwtrek ken'. Het lijvige boekje moet worden gezien als een schreeuw om aan dacht. Het gemeentebestuur van Vlaardingen investeert miljoenen in het centrum. Er worden plan nen gemaakt voor nieuwbouw rond het Buizengat. En voordat de renovatie van de Westwijk goed en wel op gang is, is nu al bekend dat daarna de Babberspolder aan de beurt is. „Daarom stellen wij voor om sa men de strijd aan te binden voor een heel, veilig en schone wijk," aldus de nota, waarvan Van Nieu wenburg vrijdagmiddag het eer ste exemplaar aanbood aan -ex- wethouder A. van Ardenne, nu lid van de Tweede Kamer. Uiteraard in het wijkcentrum De Pijpelaar. Luis Nu is Van Nieuwenburg niet de eerste de beste van de zesduizend bewoners van de VOP. Hij woont er al dertig jaar en is net zo lang de luis in de pels van gemeentebe stuurders, zoals iemand vrijdag middag zei. Houdt ze in het aan de andere kant van de Maassluisse- dijk gelegen stadhuis wakker. Maar werkt ook met ze samen. Schreef bijvoorbeeld met Van Ar denne bijna vijftien jaar geleden een boekje over stadsvernieu wing in de VOP. Het was aan al die enthousiaste actievoerende bewoners le danken dal er nooit een moderne boulevard door de wijk is getrokken; om het NS-sta- tion Vlaardingen-Centrum met de stad te verbinden. Want dan moesten er hele straten huizen worden gesloopt en dat wilde men niet in de VOP. En het gebeurde niet. Stadsvernieuwing dus. Restaura tie, opbouw en nieuwbouw: het gebeurde in de VOP, hoewel be stuurders als De Bruin en Gou- driaan. wethouders die je toch geen doetjes kunt noemen, an ders - slopen - wilden. Maar elke keer kwamen de VOP'ers weer met een tegenzet Telkens onvermoeid 'de dijk' overgestoken om ambtenaren, wethouders en raadsleden te be stoken met argumenten. '450 jaar touw trekken' -uiteraard naar hettouwbaan-verleden- staat er vol mee. Een voorbeeld: in 1975 verschijnt het voorontwerp be stemmingsplan VOP. De slopers hamer vervulde een belangrijke rol en daarom duurde het tot 3 ok tober 1985 voordat het bestem mingsplan door de gemeenteraad werd vastgesteld. De vooroorlogse wijk bleef behouden. Het zegt iets over de hardnekkig heid, maar vooral ook over de be trokkenheid die de bewoners van de VOP nog steeds hebben. Als een in (de buurt van) de VOP ge vestigde ondernemer nog maar een plannetje heeft verzonnen, lijkt de bewonersvereniging het al te weten en alle voors en tegens in kaart te hebben gebracht. Ommekeer Nu is er sprake van een omme keer. In elk geval in de hoofden van de Vlaardingse plannenma kers. Die willen af van de strikte scheiding tussen bedrijven en huizen. Geen overdag verlaten straten, maar bedrijvigheid naast de deur. En andersom natuurlijk de discussie in het kader van de rivierzone: woningbouw langs de rivier, tussen de bedrijven. De laatste politieke plooien probeert wethouder Van der Windt mo menteel glad te strijken. Maar hoe zit het met de VOP? De wijk moet de verbinding worden tussen het te ontwikkelen gebied rond het NS-station Vlaardingen- Centrum aan de ene kant van de wijk en het centrum aan de ande- Restauratie, opbouw en nieuwbouw: het gebeurde in de VOP. Archieffoto Roef D«jkstra re kant. Dat kan heel goed, sprak oud-wethouder Van Ardenne ge biedend, maar dan moeten de be woners en bedrijven wel samen werken. Het was koren op de Van der Windt. Maar de VOP-bewoners zijn op hun qui-vive. Ze bepleiten vooral woningbouw. In de leeg staande verdieping van Hoog vliet, de supermarkt aan de Paral lelweg. In het daar vlak naast ge legen belastingkantoor en ook in andere -al dan niet binnenkort - leegstaande bedrijfspanden: bij elkaar zo maar tienduizend vier kante meter. Bedrijven in de VOP9 In elk geval niet meer, lijkt het devies van de wykbelangenverenjging. En als het even kan wat minder. Uit '450 jaar touw trekken': 'Warmelo en Van der Drift met haringhande laar Kwakkelstein verplaatsen om het Visserijmuseum meer ex pansiemogelijkheden te bieden en uit te breiden met Helenium, Jan Anderson-museum en het Muziekmuseum. Daarbij mul tifunctionele ruimtes, waar the ma-exposities ingericht kunnen worden. De naastgelegen panden kunnen dan als 'model'-woningen opnieuw uitgegeven worden'. Met 450 jaar touwtrekken is de VOP er nog niet. dat is wel duide lijk. Huidige en toekomstige ge meentebesturen kunnen uit de nota van Van Nieuwenburg in elk geval halen wat er gebeurt als ze het touw aan de andere kant op pakken. Dinsdag 8 april SCHIEDAM Dc De 4 Molens. Thema-avond Glaucoom, 2Ö.G0u. KJuphuis Oost. Bingo, 20.00u. Podiumcafé, Jam sessie, 21.30u. VLAARD'NGEN DcSoenda.Bingo,14.00u./ 3,50. Plaatselijke Educatief Centrum. lezing Yvonne Keuls, 20.00u. ROTTERDAM Dizzy. De Rene Engel Band, 22u. Luxor Theater. Waardenberg De Jong, 20.15u. Bonheur. Een dove oude dame, 20.30u. Rotterdamse Schouwburg Kl.z. Vlieg mijn draak, 20.30u. Theater Zuidplein Gr.z. Scapmo Rotterdam, 2Q.15u. Woensdag 9 april SCHIEDAM Wijkcentrum Dreesplein. Crea- dag, 10.00-15.00u. Thurlede. Bingo, 14.00u., 2,50. Theaterde Teerstoof. Werkplaatsoptreden Jeugdtheaterschoo! Hofplein, 19.30u en 21.00u. VLAARDINGEN Dc West Dansavond, 19.30u. ROTTERDAM De Doelen Hal Gr.z. Lunchconcert, 12.45u. Gr.z. Rotterdams Philhar- momsch Orkest, 20.15u. Dodora- ma. Fraili, 20.3ÜU. Luxor Theater. Waardenberg De Jong, 20.15u. Bonheur. Een dove oude dame, 20.30u. Rotterdamse Schouw- burgGr.z, Masterclass, 20.15u. Kl.z. Vlieg mijn draak, 20.30u. Theater Zuidplein Gr.z. Stomme Koe, 20.15u. RO Theater. Elektra, 20.15u. Plan C. Raymond van het Groenewoud, 22u. De Buurman. Jamsession, 20u. Lantaren 1. Sto ries (Histoires/Verhalen), 20.30u. Musica. Mijn tanteen ik, 14u. Ha; 4. Net Echt, 15u. Plaswijckpark. Het tovervisje, 15 u. De Evenaar. Zeven bergen van verlangen (Molukken), 15u. SKVR Muziekschool Cen trum-West. Leerlingenuitvoermg Keyboard, 15.30u. Zaal De Unie. NCRV Volgspot live, 20,30u. ROTTERDAM Calypso 1: 'Shine' (al) dag.13.15- 16-18.45-21.30. Calypso 2: 'Crash' (16) dag.18.45-21.30, di- .ook 13.15-16. Calypso 3: "The pe ople vs. Larry Ftynt' (12) dag.13.15- 16-21.30. 'Big Night' (al) dag.l8.45.Cineramal: TheDevsI's Own' (16) dag.18.45-21.30. Cine rama 2: 'Hufters Hofdames' (16) dag.13.15-16-18.45-21.30. Cine rama 3: The Relic' (16) dag.18.45- 21.30, di.ook 13.15-16. Cinerama 4: 'Mars attacks!' {12} dag.13.15- 16-18.45-21.30. Cinerama 5: 'Star Trek: first contact' (-12) dag.13.15-16-18.45-21.30. Imax Theater 'Ring of fire' (al) dag. 14- 16. 'Specia! Effects' (al) dag. 15- 20.45. 'StarWarsspecialedition'(al) dag. 18.30-21.45. 'Microcosmos' (al) dag.17. Venster 1: 'Kotya' (al) dag 19.30-22, wo. ookl4.30. Ven ster 3: The Pillowbook' (16) dag.19.30-22 wo.ook 14.30. 'Monolog' di.19.30. 'De dame met het hondje' wo.19.30.'Buenos Aires vice versa' (16) dag.22. Venster 2: 'Wan Pipel' wo. 14.30. 'Musicfor de cember* di.22. 'Happy Days' di.19.30. 'Sreda' wo.19.30. 'Leningrad, november' wo.22. Lu- mière 1: 'Star Wars special edition' (al) dag.13.15-16-18.45-21.30. Lumière 2: 'Romeo Juliet' (16) dag.18.45-21.30, di.ook 13.15- 16. Lumière 3: The first wives club' (al) dag.13.15-16-18.45-21.30. Lumière 4: 'Ransom' (16) dag.13.15-16-18.45-21.30. Rexane: 'Ondeugendezomer' (16) M mwo. doori.voorst. Pathé 1: The En- glish Patient' (16) dag.11-14.20- 17.35-20.50. Pathé 2: 'JerryMag- utre' (al) dag.11.30-14.30-18-21. Pathé 3: 'Fierce Creatures' (al) dag. 16.50-19.25-22, di.ook 11.40-14.15. Pathé 4: The Devil's Own(16) dag.11.20-13.50-16.20- 18.50-21.20. Pathé 5: 'Metro' <16; dag.11.10-13.45-16.25-19- 21.35. Pathé 6: '101 Dalmatians' (al) dagll.lO-13.35-16-19- 21.50. Pathé 7: 'StarWars special edition' (al) dag.ll.30-14.45-18- 05-21.10. Kindermatinees: Calypso 2: '101 echte Dalmaöêrs' wo.13.15-16. Ci nerama 1: 'Space Jam' dag.13.15- 16. Cinerama 3 'Matilda'wo.13.15- 16. Lumière 2: '101 echte Dalma- tiers'wo.13.15-16. Pathé: 'De klok kenluider van de Notre Dame' wo.11.40-14.20. Venster 4.* 'An ton' wo.14. s De gemeente Maas sluis gaat met behulp van papie ren zakken het schoonhouaen van de gft-containers aanpak ken. In de maanden april en mei worden de zakken uitgedeeld in diverse wijken. Met deze maatre gel gaat de gemeente de komen de zomer opnieuw de strijd aan met de problemen rondom het gebruik van de gfl-bak. Vorig jaar gebeurde dat voor de geur- overlast. De zakken die nu wor den verspreid moeten er voor zorgen dat de container of keuke- nemmer schoon blijft. De zakken zijn gemaakt van nat-sterk ge bleekt papier, zodat ze tijdens het gebruik niet scheuren. Keurmerk Het keurmerk van de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen geelt de garantie dat de kwaliteit van de zakken zo goed is, dat ze ook buiten de container kunnen worden gebruikt Desondanks adviseren de fabrikanten de zak niet volledig te vullen alvorens ze in de container te zetten. Het gaat voorlopig om een proef project Deze week worden de zakken gratis üitgedeeld in de Molenwijk en omgeving en de Oranjebuurt, In de week van 21 april worden ze verspreid in de Van Beethovenlaan en omge ving. De gebruikers wordt ver zocht via het bijgevoegde enquê teformulier kenbaar te maken of en in welke mate zij tevreden zijn over de papieren zak. Als beloning voor de medewer king stellen de fabrikanten van de papieren zak -Imexpo en Franpack- gratis een zak gft- compostbeschikbaarvoor deeer- ste vijfhonderd deelnemers.-Bo vendien is er voor iedere deelne mer een extra rol-afvalzakken naar keuze beschikbaar. s 11 Om hiervoor in aanmerking te kamen moeten de enquêtefor mulieren tussen 17 en 25 mei worden ingeleverd bij de milieu-, straat aan de Heldringstraat 6.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 3