17 Teleurstelling en woede over afhaken van Stork RDM op zoek naar meer technische meiden IHC ziet de toekomst zonnig in 'Samenwerking grote en kleine bedrijven schept banen' Ml» m Ledengroei VEB door orderlijnen Hugo Boss komt met vrouwenlijn Meer passagiers voor KLM Exxon en GE aan top ranglijst VLM deelt gratis ticket uit Schraven nieuwe topman bij Shell De Swaan naar bank der banken Nijssen in top van ING Akkoord over korter werken bij Akzo Nobel Alleen Rotterdam telt minder faillissementen Horeca wil af van zondagstoeslag insist Vitesse groeit verder in Venlo ITF haalde 6,5 miljoen aan gages binnen Werven dingen mee naar order voor bouw twee booreilanden Drukkerij Van Priel drukt ze Van Drie! maat. Rotterdams Dagblad Dinsdag 8 april 1997 Den Haag—De Vereniging van Ef fectenbezitters (VEB) heeft dank zij haar goedkope beursorderlij- nen een spectaculaire ledengroei geboekt in 1996, van 13.342 tot 16.371. De vereniging begon in fe bruari 1996 samen melde Amster damse zakenbank Labouchère de VEB-Bottom Line, waar leden te gen kostprijs kunnen handelen. VEB-directeur drs. P.P.F. de Vries uitte gisteren felle kritiek op KNP BT, Heineken, KBB, Grolsch en EMiS die beleggers te laat infor meren over tegenvallende jaarcij fers. De vereniging gaat de lucra tieve optieregelingen voor mana gers bij veel bedrijven te lijf, op dat die niet ten koste van de aan deelhouders hun zakken vullen. Berlijn De Duitse kledingfabri kant Hugo Boss gaat voor het eerst in zijn 75-jarige bestaan pro duceren voor vrouwen. In het na jaar van 1998 komt een damescol lectie op de Europese markt onder de naam Hugo. Het bedrijf mikt op vrouwen tussen 20 en 40 jaar. Amstelveen Het aantal passa giers dat de KLM het afgelopen boekjaar heeft vervoerd is geste gen met 11 procent ten opzichte van een jaar eerder. De groei van het vrachtvervoer bleef steken op 2 procent. In de maand maart nam het passagiersvervoer toe met 15 procent. In de vrachtsector ging het in maart met een terug gang van 2 procent wat minder. New York Het olieconcern Exxon en het conglomeraat Gene ral Electric (GE) delen de eerste plaats op de ranglijst van de hon derd grootste bedrijven in de Ver enigde Staten die het zakenblad Forbes jaarlijks publiceert. Voor de Forbes Super 100, die voor de 29e maal is samengesteld, gelden winst, omzet, bezittingen en marktwaarde als criteria. Rotterdam De 3-jarige lucht vaartmaatschappij VLM laat de komende drie maanden zakenrei zigers in de business class gratis gelijktijdig een collega meene men op de route Rotterdam-Lon- de City Airport. De VLM heeft in de afgelopen drie jaar ruim 160.000 reizigers vervoerd terwijl de vliegfrequentie in die periode is opgevoerd tot vijf retourvluch ten per dag. De VLM is de laatste maanden in een hevige concur rentiestrijd gewikkeld met KLM- dochter Air UK, die sinds eind ok tober '96 ook op de lijn Rotter- dam-Londen City Airport vliegt. Rotterdam Mr. ■mbhhimih J. H. Schraven wordt per 1 juli '97 de nieuwe president-drec- I lij ;v| teur van Shell Nederland. Schraven (55) is in die functie de opvolger van ir. m J.J. Slechte die met pensioen gaat. Op dit moment is Schraven directeur juridische zaken bij de oliemaatschappij. Schraven heeft sinds 1968 diverse juridische en commerciële functies in binnen- en buitenland by Shell bekleed. Bazel De Nederlander Tom de Swaan (51) wordt voorzitter van een werkgroep van centrale- bankfunctionarissen binnen de Bank voor Internationale Betalin gen (BIB) om financiële crises te voorkomen. De BIB, de bank van de centrale banken, wordt tot zijn overgang naar het Europees Mo netair Instituut (EMI) op 1 juli ge leid door Wim Duisenberg. Rotterdam J. Nijssen is per 1 juli benoemd in het Executive Com mittee van ING Nederland. Hij volgt D. Emste die op 1 september met pensioen gaat. Nijssen, is thans directeur van Nationale-Ne- derlanden. Door Bill Meyer Schiphol Teleurstelling en woede kwamen gisteren op Schiphol-Oost boven borre len toen bekend werd dat Stork Fokker 2 'de nek heeft omgedraaid'. Want zo zien de huidige en vroegere werkne mers van Fokker dat. Alle kansen op een herstart zijn volgens de curatoren van Fokker nu inderdaad defini tief verkeken. De curatoren gaan zich nu de ko mende dagen buigen over de con crete afwikkeling van de failliete boedel van Fokker. Er wordt pas tot liquidatie overgegaan als de laatste drie vliegtuigen (een Fok ker 7 0 en twee Fokker 5ö's) zijn af geleverd. Dat ts over vijf tot zes weken. Voormalig OR-secretaris G. Melchers beschuldigt Stork al vanaf het prille begin deze aller laatste reddingspoging van Bege- mann-topman Deleye te frustre ren. „Stork zat tegen heug en meug aan de onderhandelingsta fel. Alleen onder druk van de overheid heeft Stork zijn handte kening gezet onder het akkoord tussen de Nederlandse partijen inzake de herstart. Nu grijpt Stork de eerste de beste kans aan om de zaak stuk te laten lopen." Het personeel van de failliete boe del heeft gistermiddag in een ge zamenlijke verklaring zijn onbe grip uitgesproken over de hou ding van Stork. „Stork laat de kans aan zich voorbijgaan om 2500 tot 3000 waardevolle arbeids plaatsen te creeren. Onze teleur stelling is des te groter omdat ge bleken is dat Stork zich vanaf het begin van de onderhandelingen met Deleye Investering Groep zeer onwelwillend en weinig creatief heeft opgesteld." Het boedelpersoneel heeft het ge voel verraden te zijn. „Indertijd werden de gezonde onderdelen van Fokker in goed vertrouwen verkocht aan Stork, omdat men in de veronderstelling verkeerde dat Stork een herstart van onze on derneming zou ondersteunen. Nu blijkt dat we het 'Paard van Troje' hebben binnengehaald." Stork verdedigt zijn besluit door erop te wijzen dat het Maleisische staatsbedrijf Khazanah nog altijd geen groen licht voor deelname aan Fokker had afgegeven. Bo vendien waren de Maleisters niet bereid mee te betalen aan de nu te maken aanloopkosten. Daarnaast is „een toets van het businessplan van Deleye door Stork niet posi tief beoordeeld". Tot slot was de vooreen herstart benodigde infra structuur bij Fokker en bij de toe leveranciers volgens Stork niet langer aanwezig. Volgens een Fokker-werknemer wilden Deleye en de overheid alle aanloopkosten voor hun rekening nemen, terwijl de curatoren be reid waren het benodigde perso neel in dienst te houden totdat, Khazanah over de brug zou ko men. Dat was voor Stork niet ge noeg. Afwikkeling Er zijn nu nog een dikke 300 men sen in dienst van de failliete boe del. Elke week worden enkele tientallen werknemers ontslagen. Afgelopen week waren dat er nog 32, Als het laatste toestel uit de hal rolt, blijven nog zo'n 100 Fokker werknemers in dienst van de cu ratoren om te helpen bij de afwik keling van het faülissement. Curator Knuppe bevestigt dat de kans verkeken lijkt dat het ooit nog tot een herstart komt, on danks het feit dat Begemann-top- man Deleye op zoek is naar een nieuwe partner om de plek van Stork in te nemen. Knüppe: „We kunnen niet langer op deze ma nier met de werknemers van Fok ker omgaan. Hoop blijven wek ken. We praten vanaf vandaag niet meer van een vliegtuigfa briek, maar van een vliegtuigaf- bouwifabriek." Ook het ministerie van economi sche zaken ziet geen heil in nieu we herstartpogingen. Woordvoer der L. van Zijp zegt dat van de kant van de overheid een uiterste financiële en fysieke inspanning is geleverd om Fokker te redden. „Dat heeft niet mogen baten." Van Zijp plaatst wel de kantteke ning dat de herstart nog lang niet in kannen en kruiken was. „Eerst moesten nog de Maleisiëre 'ja' zeggen tegen een minderheidsbe lang en vervolgens diende er een doortimmerd businessplan op ta fel te komen. Dat waren twee niet onaanzienlijke hobbels." Arnhem Akzo Nobel en de bon den zijn het vanmorgen vroeg eens geworden over de verkorting van de werkweek. Veertiendui zend werknemers krijgen er acht ATV dagen bij. Werknemers kun nen die dagen verkopen waarmee zij maximaal 3,2 procent loonsver hoging krijgen. Als de extra da gen worden ingeroosterd krijgen de Akzo-werknemers er 4 extra vnje dagen bij. Dan komt de werkweek op 36 uur. De vierduizend werknemers in de vijfploegendienst krijgen er 3,5 procent loon bij. Hun werkweek is al 33,6 uur gemiddeld. Daarnaast krijgt iedereen een eenmalige uit kering van anderhalf procent. Bij Akzo Nobel werken in totaal 18.000 mensen. Met name de Industriebonden van FNV en CNV krijgen zo de door hen felbegeerde kortere werkweek. Akzo houdt de moge lijkheid het bedrijf flexibeler te maken door roosterafspraken te maken over de extra vrije dagen. De VHP (hoger personeel) legt het akkoord neutraal aan haar leden voor. In 1995 spraken partijen experi menten met een gemiddeld 36- urige werkweek af. Uit evaluaties bleek een gunstig effect op de be drijfsvoering en de werkgelegen heid. Toch stelde Akzo enkele we ken geleden de 36-urige werk week niet als norm te willen voe ren. Het bedrijf vond dat het op te veel plekken tot problemen zou kunnen leiden. Den Haag Het aantal faillisse menten in ons land is het eerste kwartaal dit jaar gestegen met 11 procent.ten opzichte van dezelfde periode in 1996, maar Rotterdam vertoonde eendaling. Amsterdam en Den Haag kenden een stijging. Evenals vorig jaar was de provin cie Zuid-Holland de eerste drie maanden met 374 faillissementen koploper. Noord-Holland en Noord-Brabant volgden met 283 en 220. In totaal gingen 1535 be drijven en particulieren over de kop. Dat heeft Dun Bradstreet, 's we relds grootste aanbieder van kre diet- en handelsinformatie, be kend gemaakt. Vooral kleine on dernemingen moesten er in de eerste drie maanden aan geloven. Bij bedrijven met één tot vier werknemers bedroeg de stijging 26 procent vergeleken met 1996. Ten opzichte van het vierde kwar taal van vorig jaar bedroeg de toe name over de hele linie 3,7 pro cent. Van de 1535 uitgesproken faillissementen betrof het in 419 gevallen part. leren, 403 een mansbedrijven. oü8 besloten ven nootschappen, 65 VOFs en zeven buitenlandse filialen. Gemeten naar de laatste periode in 1996 is het aantal buitenlandse filialen dat in ons land failliet ging sterk afgenomen: van 22 naar zeven. Rijswijk De werkgevers willen de zonaagstoesiag schrappen uit de horeca-CAO. „Wij vinden die uit de tijd en te duur," zegt R. Kloos namens Koninklijk Horeca Nederland. De vakbonden zijn fel tegen het afschaffen van de toe slagen. De onderhandelingen over de nieuwe CAO voor de ruim 200.000 vaste horecamedewerkers beginnen morgen. Werknemers in de horeca ontvan gen voor het werk op zondag 50 procent extra loon. Uit een enquê te van Koninklijk Horeca Neder land blijkt dat 83 procent die toe slag onterecht vindt. De Horeca- bond FNV en CNV beschouwen de toeslag voor het werken op zon dag als een verworven recht Venlo/Rotterdam Het Rotter damse bedrijf Vitesse (transport en distributie) breidt zijn activi teiten in Venlo verder uit. Het lo gistieke concern heeft van de ge meente 40.000 vierkante meter bouwgrond gekocht. In totaal be schikt Vitesse nu ten noord-wes ten van het Limburgse stadje over een terrein van 130.000 vierkante meter. Met deze oppervlakte is de vestiging in Venlo drie keer zo groot als die in Rotterdam waar het bedrijf zetelt op distripark Eemhaven pal langs rijksweg 15. Op het nieuwe industrieterrein Tradeport West in Venlo heeft Vi tesse straks een hoogbouwmaga- zijn ter beschikking met een vloeroppervlakte van ruim 55.000 vierkante meter. Daar zijn groei mogelijkheden tot 90.000 vierkan te meter. Een half jaar geleden werd de tweede fase van het Lo gistieke Centrum van het Rotter damse bedrijf officieel opgele verd. Vitesse heeft gekozen voor Venlo vanwege de 'uitstekende geogra fische ligging' tussen de Noord zeehavens en het Europese ach terland. Topman S. Weima van Vi- tes se Holding noemt de totale ont- wikkeling van het snel groeiende bedrijventerrein Tradeport West in Venlo zonder meer succesvol. Rotterdam De ITF, de interna tionale vakbond van zeevaren den, is er vorig jaar in geslaagd een bedrag van 6,5 miljoen aan achterstallige gages te innen bij de rederijen. De bond is dit jaar in hetzelfde tempo doorgegaan, want in de periode januari-maart^ legde ITF beslag op 1,7 miljoer aan achterstallig loon voor zeeva renden. De Internationale Transport Fe deratie heeft vorig jaar diverse ke ren beslag gelegd op schepen van onwillige rederijen. In één geval heeft ITF zelfs een vrachtschip la ten veilen om uit de opbrengst de bemanning schadeloos te kunnen stellen. Ook zijn er samen met ha venbonden boycots afgekondigd tegen schepen waarop wanbeta lingplaatsvond. ITF heeft het afgelopen jaar veel te stellen gehad met schepen van de Oekraïense rededrij BLASCO. Bemanningsleden van schepen van BLASCO hadden al acht tot twaalf maanden geen salaris meer ontvangen toen zij ITF inschakel den. Van de 11.000 vrachtschepen die onder internationale afspra ken vallen, lappen volgens R. Touwen van ITF eigenaren van 6500 schépen deze afspraken aan hun laars. Het gaat daarbij zowel om het uitbetalen van de beman ningsleden als het onderhouden van het schip. Drie meisjes waren giste ren afgeko men op de voorlich- tlngsochtena van de Rot terdamsche Droogdok Maatschap pij (RDM). Met deze bij eenkomsten wil het Scho lingsCen- trum van RDM, dat ook andere bedrijven in de regio be dient, meis jes te inte ressen voor een baan in de metaal techniek. „We hadden natuurlijk graag meer belangstel ling gehad, maar iedere gegadigde is er een," zegt P. Ottïng, hoofd van het Scho lingsCen- trum. meisje heeft dat ze de op leiding daad werkelijk wil gaan volgen. De andere twee weten dat nog niet." RDM zoekt al sinds 1986 naar meisjes, die onder meer lasser, monteur, draaier, frezer, metaalbewerker of pijpfitter willen wor den. Om voor een plaatsje op de opleiding In aanmerking te komen, moet iemand in het bezit zijn van een vbo- of mavo-diploma of enkele jaren havo en vwo hebben gedaan. Na de driejaar du rende opleiding (theorie op het Albeda College en praktijkdeel op het ScholfngsCentrum bij RDM op de Heijplaat) kunnen ze met een diploma aan de slag. Op het onderwijsinstituut volgen op dit moment 24 meisjes een opleiding, bij RDM werkt één vrouw. In mei houdt het ScholingsCentrum Opnieuw een open dag voor meisjes. FotoCees Kuiper/Rotterdams Dagblad SchiedamIHC Caland (offshore, bagger en scheepsbouw) is opti- misch gestemd over de toekomst. Het in Schiedam gevestigde con cern verwacht dat de winst dit jaar zal stijgen naar 110 miljoen gulden. Dat is 18 procent meer dan het afgelopen jaar. Over 1996 noteerde IHC Caland een netto winst van 93 miljoen gulden, een groei ten opzichte van het jaar daarvoor met bijna 24 procent. „Het gaat goed met deze toko, de balanspositie is ijzersterk, we hebben behoorlijk verkocht en is er nog heel wat werk aan de win kel. Ook de toekomst zien we zon nig in, wolkjes zijn nog lang niet in zicht," zei topman J.D. Bax gis teren bij de toelichting van de jaarcijfers over 1996. IHC Caland slaagde er in zijn lei dende positie te behouden in 'technisch gezien zeer ingewik kelde, maar veelbelovende mark ten'. Het eigen vermogen nam fors toe en er zit voor ruim drie miljard gulden aan opdrachten in de knip. De aandeelhouders kun nen rekenen op een dividend van 1,80 gulden per aandeel, twee dubbeltjesmeerdan in 1995. De winst steeg, hoewei niet alles koeken ei was bij IHC Caland. De sleephopperzuiger Gerardus Mercator voor de Belgische aan nemer Jan de Nul werd te laat op geleverd, omdat er by de bouw van de snijkopzuiger Mashhour voor het Suezkanaal problemen waren opgetreden. Het leverde IHC Caland een aanzienlijk ver lies op, al wilde topman Bax niet zeggen hoe hoog dat verlies was. „De planning zat te dicht op elkaar, het was helaas niet te voor komen. Gelukkig gebeurt dit niet iedere dag," liet de bestuursvoor zitter weten. IHC Caland verwacht in de toe komst veel in het Verre Oosten te kunnen doen. Niet alleen in de offshore, waar de gestegen vraag naar olie voor nieuwe activiteiten zorgt, maar ook in de baggersec- tor, waar de grote landaanwin- ningsprojecten mogelijkheden bieden. „De techniek ereeert de vraag. En aangezien wij daarin voorop lopen, blijven we een zeer belangrijke speler op de wereld markt. De Chinezen willen met onze werven zaken doen. En dat doen ze heus niet vanwege onze mooie blauwe ogen," zei Bax. Topman Van Doorenmalen van werkmaatschappij IHC Holland maakte gisteren bekend dat eind dit jaar of begin 1998 de eerste re sultaten kunnen worden ver wacht van de nieuwe tunnelboor- methode, waaraan ingenieurs aan het sleutelen zijn. IHC Holland ziet ook kansen bij de aanleg van de Hogesnelheidslijn (HSL), de noord-zuid verbinding voor de Amsterdamse metro en het onder grondse transport tussen luchtha ven Schiphol en de bloemenvei ling in Aalsmeer moet gaan lopen. Rotterdam Een combinatie van Nederlandse scheepswerven maakt een zeer goede kans op een order voor de bouw van twee ge avanceerde booreilanden. De or der zal mogelijk binnen enkele weken worden geplaatst door het Rotterdamse offshorebedrijf Workships Contractors, dat de platforms voor een periode van vijfjaar veriiuurt aan het Brazili aanse staatsoliebedrijf Petrobras. De bouw van de booreilanden zou in Rotterdam moeten plaatsvin den. Met de order is een bedrag ge moeid van ongeveer een half mil jard gulden, Naast de Nederland se wervencombinatie dingen ook twee buitenlandse consortia mee naar de opdracht. Grootaandeel houder drs. W, Cordia van Work ships laat weten op dit moment een voorkeur te hebben voor de Nederlandse aanbieding, maar hij wil van de Nederlandse overheid steun ter waarde van ongeveer 25 miljoen gulden. De Nederlandse werven kunnen samen de casco's voor de twee booreilanden bouwen. De geavan ceerde apparatuur voor aanboord van de platforms moet in het bui tenland worden gekocht. Petrobras gaat beide booreilan den gebruiken voor het boren in grote waterdiepten (tot tweedui zend voet, zo'n zevenhonderd me ter). De platforms worden uitge rust met besturingssystemen die met gebruikmaking van satelliet* navigatie de eenheden op de juis te plaats houden. De Braziliaanse staatsoliemaat schappij heeft eind vorig jaar al met Workships overeenstemming bereikt over de huur van het boor eiland Amethyst, dat model moet staan voor beide nieuw te bouwen platforms. Volgens Cordia is Pe trobras zeer te spreken over de Amethyst. De betrokken Nederlandse werven hebben volgens Cordia een 'zeer scherpe' offerte gedaan waarvan de prijs niet verder kan worden verlaagd. Cordia onder handelt met het ministerie van Economische Zaken over rente- overbrugging ter waarde van 25 miljoen gulden. Dat bedrag is ge lijk aan het prijsverschil tussen de Nederlandse offerte en die van van de buitenlandse concurren ten. Welke werven bij het Neder landse consortium zijn betrokken wil Cordia niet zeggen. Door Marie-Louise Thïssen Brosse} Nauwe samenwerking tussen grote en kleine onderne mingen kan bijdragen tot het scheppen van nieuwe banen. Dit is de belangrijkste conclusie uit het rapport 'A stimulus to job creation'. Het rapport werd giste ren in Brussel uitgebracht door M. Tabaksblat, bestuursvoorzitter van Unilever als voorzitter van de werkgroep werkgelegenheid van de European Round Table of In dustrialists. Het rapport bood hy aan namens de Europese topondernemers aan de Europees Commissaris Padraig Flynn en aan Ad Melkert. de Nederlandse voorzitter van de ministers van sociale zaken van de Europese Unie. „Het blijkt dat de te hoge werkloosheid in Euro pa niet alleen een zorg is voor de politiek, maar dat ook het interna tionale bedrijfsleven actief wil meedenken en bijdragen pro beert te leveren aan oplossingen," zei de minister. Verandering In het rapport wordt gesteld dat het probleem van de werkloos heid het probleem van de veran dering is. „Die stelling onder schrijf ik," aldus Melkert. „Het zou een fatale vergissing zijn als Europa de weg op zou gaan van economisch conservatisme en kunstmatige steunverlening om zo op korte termijn banen te red den. Want dat leidt onherroepe lijk tot een spiraal van dalende welvaart, toenemende druk tot protectionisme' en uiteindelijk grotere structurele werkloos heid." Volgens Melkert kan de realiteit van de binnenlandse economi sche dynamiek en van de concur rentie op de wereldmarkt niet worden ontkend. „Die realiteit is dat herstructurering van bedrij ven een permanent proces blijft. Beslissend voor een duurzame groei van welvaart en werkgele genheid is het vermogen tot aan passing. Daar ligt voor Europa een grote uitdaging. Hoe kunnen we dat vermogen tot aanpassing versterken?" Het rapport 'Een stimulans voor het scheppen van banen' be schrijft meer dan veertig prakti sche voorbeelden waann grote en kleine bedryven in Europa sa menwerken. Dat kan zijn op het gebied van in- en verkoop, het uit besteden van wpA aan toeleve ranciers of het jeichikbaar stel len van oud-m.-nagers van multi nationals als adviseurs bij kleine bedrijven. Ook het helpen van ex- werknemers, zoals bij Shell, by het opzetten van een eigen bedryf wordt als een van de mogelijkhe den besproken. Clusters Een aanbeveling uit het rapport is het opzetten van technologische clusters waarin grote en kleine bedrijven, wetenschappers, advi seurs en kapitaalverschaffers kunnen samenwerken. Een ande re is het instellen van één over heidsinstantiewaar kleine bedrij ven alle informatie over Europe se, Nederlandse en lokale pro gramma's kunnen vinden. Tabaksblat benadrukte dat kleine en grote ondernemingen elkaar nodig hebben. „Kleine bedrijven zyn door hun persoonlijke betrok kenheid flexibel en kunnen snel reageren, terwijl grote onderne mingen in staat zijn met hun mid delen en technologie snel overal ter wereld nieuwe producten te introduceren. Het zou een vergis sing zijn grote en kleine onderne mingen tegen elkaar op te zetten en te doen alsof zij allebei op ei gen houtje onze problemen kun nen oplossen." Adyerteren? Tel: 010 - 4004 463 DRUKKERIJ OP UW VAN PC- OF MAC-PltCS ^RkEN WIJ DRUKWERK Bergamtodchtstraat 2 3079 DA Rotterdam Tel. 010 - 482 90 44 Pax 01O - 479 07 42

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 5