2HI 9 Honderd piek per maand voor minima Schiedam heeft primeur met het carpoolplein Rotterdams Dagblad li lU i 3 Aanpak armoede krijgt steun van politiek Woningen Schubertplein gaan in de verkoop Celstraf geëist voor ontvoering ex-vriendin Culturele folder Lange Haven moet toeristen naar Schiedam trekken Schiedam gaat bij het milieu niet over één nacht ijs Chippen bij gemeente oó> Cocaïnelijn van Schiedam naar Hoogeveen opgerold Blote man in Beatrixpark MARGRÏfi Hardrijden op Floris de Vijfde Brandje op schoolplein Vreemdèïingen weer vrij Preventieve controle Waterweg Donderdag LO april 1997 Hoogeveen/Schiedam De po litie in Hoogeveen verdenkt een 23-jarige inwoner van Schiedam ervan de grote man te zijn achter een omvangrijke drugslijn naar Hoogeveen. In enkele maanden is de verdach te twee keer aangehouden in verband met de aanvoer en handel van drugs. Hij ontkent, maar is opnieuw in bewaring gesteld. De politie kwam de man op het spoor na dat duidelijk werd dat in Zuid west Drenthe het aantal hard druggebruikers het afgelopen half jaar aanzienlijk is toege nomen. In verband daarmee werden eerder vorig jaar en dit jaar invallen gedaan in drugs panden in Hoogeveen en Mep- pel. Daarbij bleek een groepuit het westen van het land ver antwoordelijk voor de toevoer en handel van vooral cocaine. Behalve de hoofdverdachte werden eerder al een 23-jarige man uit Zoetexmeer en een 20- jarige man zonder vast adres aangehouden. In afwachting van zijn berechting werd de Schiedamse hoofdverdachte medio december op vrije voe ten gesteld. Twee maanden la ter bleek dezelfde man op nieuw betrokken bij soortgelij ke handel. Hu is daarop op 22 maart opnieuw aangehouden. Door Jan Rozendaal Vlaardingen Minima in Vlaardingen kunnen per maand op zo'n honderd gulden extra rekenen als de voorstellen in het Plan van Aanpak Armoedebestrijding worden uitgevoerd. Voor ouderen die gebruik maken van de maaltijdenserviee kunnen de extra inkomsten oplopen tot 140 gulden per maand. Dat blijkt uit een berekening die de WD-fractie heeft laten maken. Daarin zün de door wethouder A Kool voorgestelde maatregelen doorberekend. Het gaat om een optelsom van het kwijtschelden van de onroerende-zaakbelasting en een aantal gemeentelijke tarie ven en de voordelen van de bij zondere bijstand en het sociaal re ductiefonds. WD-raadslid L. C. van Halteren heeft dat gisteravond bekend ge maakt tijdens een vergadering van de commissie voor sociale za ken. Daar werd de nota Plan van Aanpak Armoedebestrijding be sproken. In grote lijnen konden de meeste partijen zich vinden in de aanpak van Kool. Er was wel kritiek van onder meer de SP. A. Vugts vond de maatregelen 'een beetje karig': „Als de minima er met deze maatregelen honderd gulden per maand op vooruit gaan, schieten ze er eigenlijk niets mee op. Het gaat op aan de huurverhoging, hogere vergoe dingen voor medicijnen en al die andere dingen die almaar duur der worden. Dus hebben ze eigen lijk nog niets." Een aantal partijen vond de kos ten die zijn uitgetrokken voor Schiedam De Woningstichting Noordvest biedt bewoners van de flats aan het Schubertplein in Schiedam de mogelijkheid om hiïn huurwónirïg"' te~kopen, De verkoop van de woningenvalt on- der de zogenoemde- jkpopcePF- structie "Maatschappelijk Gebon den Eigendom' (MGE), waardoor de huizen tegen een aantrekkelij ke prijs door de huurders kunnen worden gekocht. De huurders zyn gisteren op de hoogte gesteld van het initiatief. Met de verkoop van de woningen wil de woningstichting er voor zorgen dat Groenoord een wijk blijft waar het plezierig wonen is. Eén van de mogelijkheden die er zijn om dit te bewerkstelligen is een groter eigen woningbezit. Nu wordt driekwart van de woningen verhuurd. Voor Noordvest is dat aanleiding om een aantal wonin gen aan huurders te verkopen. De woningen aan het Schubert plein zullen een half jaar in de verkoop blijven. De prijzen varie ren van 67.500 tot 92.500 gulden. Daarna blijft het mogelijk om een woning onder de MGE-condities te kopen, maar dan worden wel de prijzen aangepast. Ook de huur ders van het Lisztplein kunnen een woning aan het Schubert plein kopen Deze woningen blij ven in de verhuur, maar omdat het precies dezelfde woningen zijn als die bp'Het'Schübëftplein krijgen de bewoners ook het aan- -bod van een koopwonmgr"A- t Doordat de woningen worden ver kocht onder Maatschappelijk Ge bonden Eigendom worden de risi co's voor de kopers aanzienlijk te ruggebracht. Met het kopen van een MGE-woning krijgt de koper een aantal garanties zoals een mi- nimumverkoopprijs als de koper het huis kwijt wil, met daarbij de garantie dat de woning binnen drie maanden wordt terugge kocht door de Woningstichting. Met de koop van een MGE-wo ning heeft men ook dat de zeker heid dat het gemeenschappelijk onderhoud aan het flatgebouw goed wordt geregeld. De start van de verkoop begint op 22 april. Op die datum krijgen alle huurders een persoonlijke prijs- aanbieding voor de koop van hun woning. Binnenkort krijgen de huurders van het Schubertplein een informatiepakket thuis over de koop van een MGE-woning. De huurders van het Listzplein ont vangen een inschrijfformulier. Maassluis/Den HaagEen 25-jari- ge Maassluizer heeft gisteren bij de Haagse rechtbank vijftien maanden cel, waarvan vijf maan den voorwaardelijk horen eisen, omdat hij op oudejaarsavond in Pijnaeker zijn ex-vriendin zou hebben getracht te ontvoeren. Het slachtoffer zegt doodsbang te zijn voor haar ex-vriend. Die had net een jaar celstraf uitgezeten omdat hij een man met een bahco half dood had geslagen. Die man zou iets hebben gehad met zijn ex. De vriendin zegt tijdens en na haar relatie ook veel geslagen en seksueel geïntimideerd te zijn door de Maassluizer. Op 31 de cember zagen haar broer en vrien den hoe de verdachte zijn ex- vriendin uit het huis van haar moeder haalde en haar aan de ha ren probeerde zijn auto in wer ken. Ze hield daar een kale plek op haar hoofd aan over. De broer kreeg klappen van de twee meter lange en breedgeschouderde Maassluizer. De door een psychiater 'enigszins verminderd toerekeningsvatbaar' verklaarde verdachte zegt 'niets' van de aangifte te begrijpen. Vol gens hem was de vrouw, waarvan hij zelf op de bewuste dag in de veronderstelling verkeerde dat zij nog steeds zijn vriendin was, ge zellig met hem hand in hand naar buiten gelopen en was er alleen wat onenigheid ontstaan over 'met wie ze zou meerijden'. Alle andere betrokkenen verklaarden dat de Maassluizer boos was omdat de ex met haar broer en vrienden wilde gaan stappen zon der de Maassluizer. Zielendeskundigen denken dat de Maassluizer last heeft van 'ver latingsangst', welke angst moge lijk iets te maken heeft met het feit dat de verdachte is geadop teerd. De man maakt zijn biologi sche moeder enorme verwijten en zou zijn woede hebben afgerea geerd op zijn vriendin. De verdachten werden ook nog twee inbraken verweten die hij eveneens ontkende. Officier van justitie mr. M. Reinders achtte zowel de inbraken als de o*""-le ring bewezen en vond gezier dachtes strafblad een gevangei - straf van langere duur op zijn plaats. Omdat de Maassluizer nog in zijn proeftijd zit, zal hij als het aan de officier ligt nog zes maan den langer moeten zitten omdat zij de eeider opgelegde voorwaar delijke straf wil omzetten in een onvoorwaardelijke straf. De recht bank doet 23 april uitspraak. voorlichting 'overdreven'. Er is voor de komende anderhalf jaar negentigduizend gulden uitge trokken om het minimabeleid aan de man te brengen. Volgens Kool is dat geld nodig om ervoor te zorgen dat de mensen die in aan merking komen voor de extra maatregelen, daarvan ook op de hoogte raken. Momenteel maken heel veel minima geen gebruik van de door de gemeente beschik baar gestelde maatregelen. Om daaraan meer bekendheid te ge ven worden ook andere partijen als de GGD, ouderenwerk en Thuiszorg ingezet. Er werden gisteravond ook enkele suggesties gedaan ter aanvulling van de voorliggende plannen. Zo stelde G.W. van Veelen (SGP RPF/GPV) voor om de mogelijk heden te onderzoeken een project in Utrecht over te nemen. Daar wordt op grote schaal in de kanti ne van een ziekenhuis warm eten aangeboden aan ouderen, die daarmee worden geholpen uit een sociaal isolement te raken. De PvdA vroeg om een uitbreiding van de vergoedingen aan ouders met kinderen die op het voortge zet onderwijs zitten. Driejaar W2000 wilde graag zien dat de OZB al automatisch wordt kwijt gescholden bij mensen die één jaarindebijstand zitten; het voor stel gaat uit van mensen die drie jaar of langer moeten rondkomen van een bijstandsuitkering. Vol gens Kool is uit diverse onderzoe ken gebleken dat mensen met een minimum-uitkering na drie jaar 'echt helemaal klem' komen te zitten. Verder drukte de wethouder de raadsleden op het hart dat ze de nota niet moesten zien ais een af gerond geheel. „We zijn op pad. Nieuwe voorstel len zullen we steeds bekijken en bepalen of we er iets mee kunnen doen." Schiedam De Schiedamse wet houder L. A Hafkamp heeft van daag het eerste carpoolplein in de Rijnmond geopend. De gemeente Schiedam heeft de primeur van deze nieuwe manier van car poolen. Het plein is te vinden aan de Sporthalstraat in de nabijheid van een benzinestation en de sporthal Margriet. Het geheel is grotendeels gefinancierd door de stadsregio. De carpoolpleinen zullen in de he le regio verrjjzen. Het opvallend ste verschil met de 'ouderwetse' carpoolplaatsen is de inrichting van de pleinen. Midden op het carpoolplein staat een uitgebreid informatiebord, een telefooncel, een overdekte fietsenstallir j die tevens dienstdoet als schuilplaats en er is een goede verlichting. Dit alles wordt bij voorkeur neergezet in de nabijheid van een accommo datie die borg staat voor enige so ciale controle. In het geval van Schiedam sporthal Margriet. Nog voor de zomer moet ook be gonnen worden met de aanleg van een carpoolplein in Vlaardin gen, Deze komt bij het benzinestation Schiedam Schiedamse onder nemers uit de sectoren kunst, cultuur en ambacht hebben giste ren wethouder L.A Hafkamp een folder aangeboden met de naam Verrassend Schiedam. De folder is een initiatief van een aantal galeries en winkels geves tigd aan de Lange Haven. Met de folder willen ze 'een positief ge luid' laten horen. „Schiedam haalt voortdurend het nieuws met negatieve zaken.Met deze folder willen we bijzondere ontwikkelingen in Schiedam op kunst-, cultuur- en ambachtsge? bied naar buiten brengen," aldus galeriehouder Frans Huisman. Volgens hem balanceren de ont wikkelingen in Schiedam een beetje langs de afgrond. De on dernemers vinden dat ze teveel last hebben van de bezoekers van coffeeshops en cafés in de Lange Haven. De ondernemers zouden graag zien dat de politiek daaraan iets doet. „Toch moet je deze folder niet zien als een signaal naai de wethouders. Wij hebben altijd goed met hen kunnen samenwer ken," zo vindt Gré Burggraaf, ei genaar van Interbook Internatio nal bv. Zy kwam op het idee om de folder te maken. „Wij willen dit stukje Schiedam bekend ma ken bij een groter publiek. De fol der wordt verspreid bij alle grote ANWB-kantoren, bibliotheken en culturele cafés." Wethouder Hafkamp van cultuur zei erg blij te zijn met het initia tief. Volgens hem heeft Schiedam wel degelijk de poten tie om veel dagjesmensen en toe risten aan te trekken. Het ont breekt, volgens de wethouder, al leen aan de presentatie. „Ik ben er van overtuigd dat als dit vaker gebeurt dat zeker meer mensen naar Schiedam zal trekken." R. Pillard, directeur van de Schiedamse VW, is minder blij met hetinitiatief. „Ik juich het op zich natuurlijk toe, maar ik had toch liever gezien dat het in een breder verband was gebeurd." Pillard vindt dat toeristisch Schiedam zich als een geheel moet presenteren en niet in alle maal aparte groepjes. Dat Schiedam zich niet goed genoeg presenteert is volgens de WV-di- recteur onzin. Zo'n veronder stelling kun je niet hard maken. Vorig jaar hebben we 129 groepen geboekt. Dit jaar komen we waar- schij nlijk uit op 300 groepen. Dan kun je toch niet zeggen dat er te weinig toeristen naar Schiedam komen. Pas hadden we hier nog acht Amerikaanse journalisten die over Schiedam wilden schrij ven. Die mensen komen toch niet vanzelf op het idee om hier naar toe te komen." Volgens Pillard gaat het de laat ste jaren alleen maar beter met het toerisme in Schiedam. Dat het zo laat op gang is gekomen heeft de gemeente volgens Pil lard aan zichzelf te danken. „Voor 1987 mochten wij ons niet presenteren als jeneveistad. De gemeente was bang voor negatie ve associaties met alcohol. Maar ja, Schiedam zonder jenever is net zoiets als Holland zonder klompen en molens. We hadden destijds een piepklein Gedestil leerd Museum. Gelukkig is daar verandering in gekomen." Schiedam Na een reeks van in spraakavonden is gisteren het thema 'Milieu in Schiedam, on derwerp van gesprek' afgesloten. Net als bij eerdere bijeenkomsten werd ook gisteren weer heel veel gepraat over het onderwerp. Dit tot grote ergenis van de speciale gast, bioloog Midas Dekkers, „De natuur en het milieu zijn eigenlijk precies hetzelfde. Het enige ver schil is dat natuur leuk en milieu niet leuk is. Vandaar dus, dat het met het milieu zo slecht gaat." De problemen met het milieu zijn vorig jaar in Schiedam met een schriftelijke enquête in kaart ge bracht Alle bruikbare ideeën zijn inmiddels door de ambtenaren uitgewerkt en die werden giste ren tijdens de afsluiting van het project in het dienstencentrum De 4 Molens gepresenteerd. Ruim tweehonderd Schiedam mers waren er op afgekomen. Van enige inspraak was echter geen sprake meer, bleek snel. Hoewel Mldas Dekkers: 'Natuur is leuk en milieu niet.' Archieffoto Herman Pieterse/GPD de deelnemers nog in conclaaf gingen, stond de uitvoering al vast De soms nogal idealistische ideeën, zoals ze op de inspraak avonden werden verzonnen, wa ren door ambtenaren uitgewerkt tot haalbare voorstellen De Schiedammers mochten beslis sen of ze het nog wel met de soms bijna onherkenbaar veranderde onderwerpen eens waren. Ook mochten ze suggesties ter verbe tering noemen. De gemeente zal met de, zonodig verbeterde, plan nen aan de slag gaan, om ze in de toekomst te realiseren. Stappenplannen met tijdsche ma's bij veel van de besproken on derwerpen lieten duidelijk zien dat de gemeente Schiedam daar bij niet over een nacht ijs wil gaan. Een 'retourette-aehtig' af- valinzamelpunt in Schiedam- Oost zal, als alles meezit bijvoor beeld in december pas geopend worden. Het afstemmen van de verkeerslichten in Groenoord (een 'groene golf) is al uitgevoerd. De groepen waren nogal klassi kaal in rijen achter elkaar ge plaatst, met de gespreksleiders en sprekers vooraan. Het maakte dat de discussies over het algemeen braaf bleven. Volgens Marjolein van Dommelen, communicatie adviseur van de gemeente Schie dam, was die opzet noodzakelijk, omdat er niet genoeg ruimte voor een andere opstelling voorde gro te groepen was. Alleen als de 'ei gen stoep' van mensen ter sprake kwam, werd de discussie iets le vendiger. Bioloog Midas Dekkers gelooft echter niet in het nut van in spraakmogelijkheden voor bewo ners van een stad. „De kluit wordt belazerd, waarbij het eigenlijk best prettig is dat de kluit wordt belazerd. Er is bijna geen moge lijkheid om iets aan het milieu te verbeteren. Niet zolang de hele Nederlandse samenleving op groei is gebaseerd. Zelfs milieuor ganisaties willen zoveel mogelijk nieuwe leden en grotere kanto ren." Ondanks al zijn bedenkingen over dit soort stadsgesprekken, had Dekkers geen bezwaar om gisteravond naar Schiedam te ko men. „Ik blijf hopen, anders had ik net zo goed meteen een eindje touw kunnen aanschaffen." Schiedam Een 33-jarige Schiedammer is gistermiddag aangehouden in het Beatrixpark nadat hij zijn broek had laten zak ken. Bezoekers van het park za gen de man half ontbloot door het park lopen en alarmeerden de po litie. Die was snel ter plekke en sloeg hem in de boeien. Met een proces-verbaal in de hand en zijn riem weer aangesjord, werd de naaktloper heengezonden. Bij de sport hal Margriet is vandaag in Schiedam het poolplein ge opend. Het is de eerste m de Rijnmond. Binnenkort liittmiüuiiii worden op ve le plekken nog meer car poolpleinen aangelegd. Foto Koel Dijkstra aan de Holysingel. De gemeente Vlaardingen wacht nog op de offi ciële bevestiging van de financie ring door de Stadsregio. Zie ook pagina II; Kleine projec ten moeten autoverkeer terug dringen. Vlaardingen/Maassluis Op de Floris de Vijfde Laan in Vlaardin gen zijn gistermiddag 624 be stuurders onderworpen aan een snelheidscontrole. Van hen reden 52 personen te hard. De hoogst ge meten snelheid was 92 km per uur. A deze hardrijders zijn be keurd. In Maassluis was de politie 's mor gens al vroeg op de Westlandse- weg present om snelheidscontro les uit te voeren. Van de bijna driehonderd voertuigen die wer den gecontroleerd, reden twaalf bestuurders te hard. Ook zij kre gen een bekeuring. Maassluis—Bij een school aan de Ibisstraat in Maassluis is gister avond korte tijd een kleine brand geweest. Rond 20.00 uur zag een buurtbewoonster vuur op het schoolplein, dat veroorzaakt bleek te zijn doordat een paneel in brand was gestoken. De vrouw bluste het vuurtje direct met wa ter uit een gieter. Toen zij ook rook uit het dak zag komen, belde zij de brandweer en politie. De brandweer sloeg een ruit in om een onderzoek in te stellen, maar behalve een ge schroeid kozijn en een kapotte ruit was nergens brand of schade. Hook van Holland De twee vreemdelingen die gisteren in Hoek van Holland waren aange houden zijn na overleg met Justi tie weer in vrijheid gesteld. Uit het verhoor met beide heren bleek dat zij afkomstig zijn uit So malië en per boot naar Engeland waren gereisd om daar asiel aan te vragen. Dit was echter geweigerd, waardoor zij niet aan land moch ten. De vreemdelingendienst heeft het tweetal vrijgelaten; mo menteel wordt naar Somalië nie mand teruggestuurd. Hoek van Holland De politie in Hoek van Holland heeft vannacht omstreeks half vier preventief ge controleerd op autocriminaliteit. Zij bekeek geparkeerde auto's op onafgesloten portieren en eventu ele waardevolle goederen die in de voertuigen waren achtergela ten. Van beide gevallen bleek geen Maassluis De gemeente Maas sluis wil bij de afdeling Burgerza ken nieuwe pin-automaten plaat sen. Die zijn dan ook geschikt om met de chip-knip te betalen. Nu is er op de afdeling Burgerzaken maar één pin-automaat. Daardoor kunnen hinderlijke situaties ont staan. De pin-automaat staat bij een van de zit-balies. Diegene die gehol pen wordt bij de balie met de pin automaat, heeft vaak last van mensen die even over hem heen leunen om elektronisch te beta len. Volgens de gemeente ervaren bezoekers dat als storend. Elke balie wordt uitgerust met een automaat. Mensen die nor maal contant of met een cheque betalen, kunnen dadelijk met de chipknip terecht. De gemeente ziet een aantal voor delen in het betalen met de elek tronische portemonnee. Zo zjjn betalingen altijd gegarandeerd en zullen ze sneller verlopen. Er hoeft minder geld gewisseld te worden waardoor minder fouten worden gemaakt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1