13 OZB-verhoging ligt onder vuur Rotterdams Dagblad Van Traa voor 1 mei-viering naar Vlaardingen Gemeenteraad van Maassluis eist 'duidelijke politieke keuzes' Samenlevingsopbouw bijna dubbel gepakt Centrumbewoner Eijgenraam claimt anderhalf miljoen Zorgen van PvdA over beeldvorming Schiedammers tevreden over aanbod Hoogstraat Maasland mag bouwen in Commandeurspolder Schiedam houdt vast aan de Grote Omlocp Personeel blust brand Aangeschoten brokkenpiloot Passant pakt brommerdief Brand in kerk Nieuwstraat 140 Spijkenisse telefoon 0181 - 617Ü36 Waterweg Woensdag 16 april 1997 Schiedam De gemeente Schiedam wil niet afstappen van de zogenoemde Grote Om loop in de binnenstad. Uit het onderzoek 'Schiedam cen trum, een nieuwe analyse na een Nieuwe Passage' van BRO-adviseurs staat dat de Grote Omloop niet werkt. Het zou volgens de onderzoeker beter zijn om een Schiedams Rondje aan te leggen dat loopt tussen het ABC-complex en de Nieuwe Passage. Burgemeester R. Scheeres voelt er niets voor om de Grote Omloop te laten vervallen. „We moeten het centrum zo aan trekkelijk maken dat de men sen hiernaar toe komen. We hebben hier een unieke combi natie van een oude binnenstad met winkels. Dat moeten we veel meer uitbuiten. We kun nen daar meer uithalen dan we tot nu toe hebben gedaan." Ook voor de noordkant van de Hoogstraat, die volgens BRO beter uit de omloop kan wor den geschrapt, is volgens Scheeres toekomst. „We moe ten de noordkant van de Hoog straat niet afschry ven. Ook dat deel moeten we bij de omloop blijven betrekken." Om de Grote Omloop goed te laten dnaien zou op het deel van het Hemaplein dat grenst aan het Broersvelds kleine winkels moeten komen. De mensen moeten richting de Hoogstraat worden getrokken door de Grote Markt een ter- rassenfunctie te geven. „De combinatie winkels en de oude binnenstad moeten we uitbui ten. Daar is veel meer uit te ha len dan we nu doen." Zie ook pagina 15; 'Het gaat lukken met de Schiedam.se binnenstad' Maassluis In een keuken van een woning aan de Burgemeester De Jonghkade in Maassluis heeft gisteravond korte tijd brand ge woed. Personeel van de achter het huis gelegen sportwinkel begon direct met blussen. De brandweer rukte met vier wagens uit en had de vlammen snel onder controle. De 75-jarige bewoner werd tijde lijk bij de buren ondergebracht. Maassluis Een 35-jarige brok kenpiloot is gisteravond in zijn woning aan de Wagenstraat in Maassluis aangehouden. De man had kort daarvoor metzijnautoop de Westlandseweg in zijn woon plaats een lantaarnpaal geramd. De automobilist vluchtte na de botsing met zijn auto weg. Hij ver gat echter zijn kentekenplaat mee te nemen. Die was door de dreun van de bumper van de auto geval len. Agenten konden hem via het gele plaatje opsporen. Een alco holtest op het bureau wees uit dat de man teveel had gedronken. Schiedam Een 18-jarige Schie dammer is gistermiddag in de Ad miraal Trompstraat in Schiedam aangehouden door een voorbij ganger en overgedragen aan de politie. De passant zag hoe de Schiedammer een brommer uit een fietsenstalling van een bedrijf haalde en ermee vandoor ging. Na de?i$-jarige een tijdje te hebben achtervolgd, vroeg de passant de Schiedammer naar de eigen- doms papieren van de tweewieler. De'tfcef bekende toen meteen de brÖpner te hebben gestolen. De getuige belde de politie en droeg hé^an de dienders over. Schiedam In de Opstandings- kerk aan het Burgemeester Hon- nerlage Gretehof in Schiedam heeft gisteravond een brandje ge woed. Het vuur werd door de brandweer snel geblust. Een on derzoek wees uit dat er twee brandhaarden waren, Het ver moeden bestaat daarom dat de brand is aangestoken, De schade aan het gebouw bleef beperkt. Maassluis De gemeenteraad van Maassluis wil dat b en w duidelijkere keuzes maken. De Voorjaarsnota 1997 die door het college op tafel is gelegd, wordt bestempeld als 'een kaas- schaafbeleid', Veel maatregelen om op even zoveel posten tc bezuinigen, maar rigoureuze voorstellen worden niet gedaan. D66'er F. M. L. Wensveen daagde het college uit 'politieke keuzes' te maken. Zelf kon hij gister avond nog niets aandragen. „Daarop komen we binnenkort te rug." Wel werd tijdens de gecom bineerde commissievergadering duidelijk dat weinig fracties warm lopen voor de voorgestelde verhoging van de onroerende- zaakbelasting voor de komende jaren. De discussie tussen leden van de raadscommissies algeme ne en bestuurszaken, financiën en sociale zaken spitste zien toe op drie punten. Allereerst op de zogenoemde behoedszaamheids- reserve. Dat is een maatregel van het rijk waardoor de rijksbijdrage voor Maassluis jaarlijks zo'n acht ton minder zal zijn. Deze force te genvaller wil het gemeentebe stuur compenseren door het Oz B- tarief de komende vier jaar nog verder dan reeds gepland te ver hogen met respectievelijk 4,6,10, 8 en 6 procent. Het argument dat inwoners van Maassluis in ver houding tot die van andere Rijn mondgemeenten weinig OZB be talen, raakte de raadsleden nau welijks. „Dat is nog geen reden om het tarief te verhogen," rea geerde WD-fractievoorzitter J. Seheerstra. De andere fracties toonden zich evenmin enthousi ast. 'Heel hoog' vond het CDA, en 'vooralsnog te fors' voor D6fj. Op positie-raadslid H. Hoogenraad (PvdA) betichtte het college van 'regeren over het eigen graf. „Volgend jaar - het verkiezings jaar-een stijging van 4,6 procent en dan de jaren daarna forse ver hogingen tot tien procent." Fractievoorzitter E. Broeder van GroenLinks noemde het voorstel 'bespreekbaar, maar sen laatste middel'. Alleen H, G. van Hoeven (RPF/SGP/GPV) protesteerde niet „Misschien zijn we in het verleden te voorzichtig geweest met aanpassingen van het tarief," zei hij. „Wel is het belangrijk dat we de burger goed informeren waarvoor de verhoging nodig is." Enkele andere door het college voorgestelde bezuinigingsmaat regelen -zoals het schoolzwem men en het onderhoud aan de we gen- worden op aandringen van de raadsleden nog nader beke ken. Armoedebeleid Het derde grote discussiepunt was het armoedebeleid, fit de vo rige week uitgekomen Nota Ar moedebeleid presenteert het col lege een reeks maatregelen ter bestrijding van dit probleem, waarvoor zij in totaal vierhon derdduizend gulden wil uittrek ken. Deze nota werd met bedui dend meer enthousiasme ontvan gen. Voor Broeder ging het voor stel echter niet ver genoeg („Er is ruim acht ton nodig"). De WD ging evenmin akkoord, maar om een andere reden. „Zo'n hoge sol'- dariteitsheffing is voor deze g€ meerte te zwaar." De bedoeling was deze nota gisteravond even eens inhoudelijk te bespreken, maar vanwege de lijd die de dis cussie over de Voorjaarsnota in beslag nam, is hiervan afgezien. De Arrnoedenota ligt van 21 april tot en met 20 mei voor een zoge noemde korte inspraakprocedure ter inzage in het gemeentehuis. Mede op basis van de inspraakre acties en het advies van de raads commissie voor sociale zaken zal het beleid hierover worden vast gesteld. De Stichting Sa menlevingsopbouw Maassluis was bijna dubbel gepakt door de bezuinigingen die de gemeente1 wil doorvoeren om het extra te kort te dekken. Tijdens de ge combineerde commissieverga dering gisteravond over de Voorjaarsnota 1997 bleek dat het college SSM een bezuiniging van 20.000 gulden wilde opleg gen, bovenop de 45.000 gulden die de stichting door een reorga nisatie zelf al heeft bespaard. Volgens berekeningen van het college zou twintig mille kun nen worden bespaard met een verhuizing van SSM. De organi satie is momenteel gevestigd in een pand aan de Havenstraat en opereert daarnaast vanuit ac commodaties 'in de wijken'. In de volledige decentralisatie die b en w voor ogen hebben, ziet SSM evenwel niets. „Dat werkt kosten in de hand. We hebben een centraal punt nodig waar we kantoor houden en voor zaken als de opslag van spullen," pro testeerde voorzitter J. van de Griend! De commissieleden waren het erover zens dat de gevolgen voor SSM erg groot zouden zijn, me de gezien het feit dat de stich ting op zwaar vervuilde grond zit en sowieso zal moeten'ver huizen. Op aandringen van de PvdA volgt er binnenkort op nieuw overleg tussen het coEege van b en w en het bestuur van SSM. De uiin van Eilgonraarrf met de ver vallen Kas zo els hij al jaren te zien Is van slulssedijk. [>e gemeente beeft er wo ningen om heen ge bouwd. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen Een vergoeding van 1,5 miljoen gulden claimt handelaar in groenten, fruit en planten A. Eijgenraam bij de ge meenteraad voor zijn vertrek uit het centrum van Vlaardingen. Naast een prijs van bijna 500.000 gulden voor zijn oude bezit in de Twee Vriendenstraat, bedrijfsver- plaatsing en aanschaf van een vervangende woning, eist Eijgen raam een miljoen gulden voor sinds 1977 geleden bedrijfsscha de. Met afsluiting, twintig jaar gele den, van het Westnieuwland voor motorvoertuigen begon de moei lijke bereikbaarheid van zijn be- rinji'. Later is dat verergerd door weg versmallingen en parkeerverbo den, redeneert de door Eijgen raam ingeschakelde adviseur. Ja renlang heeft de gemeente pogin gen ondernomen om de pandjes en de tuin van de handelaar en marktkoopman over te nemen. Ze zijn het nooit eens geworden over de prijs. Uit de brief van gemachtigde Vis ser, die vanavond in de gemeente raad aan de orde komt, blijkt dat in 1995 voor het laatst is gespro ken over een vergoeding voor aankoop bij bedrijfsbeëindiging en verhuizing. Volgens Visser gaat het om een bedrag van bijna een half miljoen gulden. De clau sule die het gemeentebestuur er aan verbindt dat daarmee van ver der claims afgezien modt worden, heeft Eijgenraam verworpen. Zijn gemachtigde, tevens mede belanghebbende als familielid, heeft berekend dat in de loop vair twintig jaar 992.829 gulden aan schade is geleden. „Het bedrag is opgelopen door rente op rente" verklaart Visser. Eijgenraam is met het oog op zijn leeftijd voor nemens zijn bedrijf te beëindi gen. Zie ook pagina 15; Eijgenraam wil vertrekken met vergoeding voor bedrijfsschade, Door Jan Rozendaal Vlaardingen PvdA-Kamerlid Maarten van Traa komt op 1 mei naar Vlaardingen. Samen met de partyvoorzitter van GroenLinks Ab Harrewijn houdt hy een spreekbeurt tijdens een politiek café in de Harmonie. De 1 mei-manifestatie is een ini tiatief van de plaatselijke afdelin gen van GroenLinks en PvdA Beide partijen proberen op deze manier gezamenlijk de 1 mei-vie ring nieuw leven in te blaïen. Na een jarenlange traditie komt de afgelopen jaren op 1 mei in de Ni- von-boerderij een select dubje so- daal-democraten bij elkaar om stil te staan bij de Dag van de Ar beid. Vier jaar geleden werd 1 mei voor de laatste keer gevierd in Vlaar dingen met een door de kleine linkse partijen, PvdA, FNV en VARA georganiseerde bijeen komst. Hedy d'Ancona was ere gast. Met de belangstelling viel het nog niet eens zo tegen, weet de huidige PvdA-fractievooizitter Anny Attema zich te herinneren. Zij was die - laatste - avond dis cussieleider. „Het was gewoon steeds een hoop gezeur om het geld bjj elkaar te krijgen om zo'n avond te kunnen houden. En ei genlijk waren er gewoon te weinig mensen, meer die er zin in had den," zegt Attema nu. Maar toen GroenLinks, die vorige maand in café De Oude Markt het feno meen politiek café nieuw leven in blies, aanklopte om weer eens een echte 1 mei-viering op poten te zetten, werden ze door Attema cs met open armen ontvangen. Het moet er maar weer eens van ko men. De 1 mei-traditie, maar dan niet zo traditioneel. Ben van der Velde (GroenLinks) met enig cynisme; „De arbeider is geëmancipeerd. Het kapitaal heeft gezegevierd, dus waarom zouden we nog 1 mei vieren? Ja, om een vrije dag, zodat de arbei der met z'n tweede auto naar de camping kan." Daarom, leggen Van der Velde en Attema uit, is gekozen voor ande re groepen. Groepen die nog niet zijn geëmancipeerd: uitkerings gerechtigden, nieuwkomers, vluchtelingen, eenzame ouderen en jongeren. „En alle andere groe pen in onze samenleving die de boot missen." Het is de bedoeling dat Groen links-voorzitter Harrewijn daar over een gloedvol betoog gaat houden. „Daarin staat niet zo zeer de arbeid, maar de solidariteit centraal," aldus Van der Velde. Daarna gaan Van der Velde en At tema 'de problematiek vertalen naar Vlaardingen'. Een discussie waarbij het publiek wordt betrok ken. Ook de plaatselijke PvdA- voorzilter Fred Meerhof en Groenlinks-raadslid Jan van der Kolk doen er aan mee. „Dan zullen we de fundamentele verschillen tussen PvdA en GroenLinks blootleggen," voor spelt Van der Velde pesterig. Atte ma zegt dat anders te zien: „Ik vind juist dat we op zoek moeten naar hetgeen dat ons bindt. Als wij 'solidariteit' roepen, klinkt dat hetzelfde als bij GroenLinks. En bedoelen wij ook hetzelfde. Alleen in het slagveld van de alledaagse politiek zijn we het weieens met elkaar oneens. De fundamenten zijn gelijk, de uitwerking in de praktijk verschilt alleen." Van der Velde geeft toe dat hij met zijn GroenLinks ook niet is gebonden aan coalities en dus ook wat duidelijker kan zijn. IRT-enquête Het is tijd voor een pauze. Daarna bestijgt Maarten van Traa het po dium van de Harmonie. Van Traa. sinds de parlementaire IRT-en- quête waarvan hij de voorzitter was een bekende Nederlander, maar by de PvdA toch vooral ge waardeerd om zijn deskundig heid op buitenlands terrein. Van Traa zal daarom vooral over soli dariteit over de grenzen -van Vlaardingen en Nederland - pra ten. Oud-burgemeester Fred van Lier (PvdA) en GroenLinkser Kees Clement zorgen vervolgens voor de lokale vertaling. Daarbij zullen vragen worden gesteld over het hoe en waarom van lo kaal buitenlands beleid. Moet Vlaardingen steden in het buiten land de helpende hand bieden? Momenteel is er - mede uit finan ciële overwegingen- niet meer beleid dan dat er is afgesproken om elke aanvraag opnieuw te be kijken. Tussen de discussies en spreek- VanTraapraatvooraloversoll- dariteit over de grenzen van Vlaardingen en Nederland. Archieffoto ANP beurten door treedt het Vlaar- dingse vrouwenkoor 'Uit volle borsten' op. Voor de afsluiting zorgt Bitch, de Vlaardingse cover band die veel muziek van de Rol ling Stones en The Beatles speelt. Het politiek café op 1 maart in De Harmonie aan de Schiedamseweg in Vlaardingen begint om 20.ÖQ uur. Vlaardingen De PvdA maakt zich zorgen over de onjuiste beeldvorming die is ontstaan van Vlaardingen naar aanleiding van de publiciteit rond de 32,2-urige werkweek. Een beetje cynisch stelt de partij in een brief aan b en w dat Vlaardingen de afgelopen week 'de landelijke pers' heeft weten te halen. „Er klopt alleen helaas niets m de berichtgeving," stelt fractievoorzitter A Attema. Ze heeft raadsvragen gesteld. In landelijke kranten en op de ra dio werd het Vlaardingse college afgespiegeld als bestuurders die 'hun ambtenaren maar 32,2 uur per week laten werken' en 'de re kening daarvan presenteren aan de bevolking door een extreme verhoging van rioolheffing'. De PvdA is 'verontrust over deze gang van zaken'. „Wij kunnen niet anders concluderen dat er iets in de-voorlichting is misge gaan." Er móet een tegenoffensief komen, aldus Attema: „Onze ambtenaren, maar ook de inwo ners van onze stad hebben er recht op dat er een einde komt aan deze onzinverhalen." Want volgens Attema is de 32-uri- ge werkweek juist 'een prestatie van formaat'. Eerst gingen de Vlaardingse ambtenaren om ba nen te redden vrijwillig terug van 38 naar 34 uur. De kosten worden door de ambtenaren zelf opge bracht. Vervolgens kwamen de landelijke atv-afspraken en moes-# ten de Vlaardingse ambtenaren terug naar 32,2, Of: de salarissen hadden moeten worden verhoogd. In elk geval, stelt de PvdA, had in beide gevaüen de gemeente de kosten moeten doorbereken. „Het is niet meer dan vanzelfsprekend dat hogere salariskosten worden doorberekend in kostendekkende tarieven. Dat gebeurt ieder jaar," aldus Attema. De fractievoorzitter wil van b en w weten hoe zij denken 'een publici tair tegenoffensief te gaan inzet ten om 'difi oiyuiste beeldvor ming rechfcize zetten'. Ook wil At- tem aduidelijkheid over de hoog te van tfe stijging van de tarieven door de -landelijk opgelegde - arbeidstijdverkorting. Schiedam—De meeste Schiedam mers zijn redelijk positief over het winkelaanbod op de Hoogstraat Zij beoordelen de winkelstraatals 'goed', 'voldoende' of'nog net vol doende'. Eenderde van het win kelend publiek noemt de winkel straat 'gezellig'. Eenvijfde van de Ondervraagden vindt de Hoog straat 'beneden de maat'. Dat zijn de uitkomsten van een enquête die fractieleden van D66 donderdag tijdens de koopavond hebben uitgevoerd. De politici vroegen de mening van het win kelend publiek over het winke laanbod en de openbare ruimte. Ook werd gepeild hoe vaak de on dervraagden op de Hoogstraat ko men en er iets kopen. Bijna vijf tien procent van de geïnterview den zegt dagelijks in de winkel straat te komen. Minder dan der tig procent komt er maximaal drie keer in de week. Een kwart win kelt één keer per week op de Hoogstraat. De rest komt er maandelijks of slechts enkele ke ren per jaar. Ruim acht van de tien mensen zegt ook altijd iets op de Hoogstraat te kopen als 2e er zijn. Opvallend vonden de inter viewers dat bijna tien procent van het winkelend publiek niet uit Schiedam, maar uit omliggende plaatsen kwam. Mensen uit Helle- voetsluïs, Overschie, Maassluis, Capelle en Oud-Beijerland vertel den speciaal 'voor de gezelligheid tijdens koopavond' te komen. Een groepje van zes personen zei hele maal uit Oosterhout te komen om op de Hoogstraat Israëlisch te eten. Een deel van de ondervraag den zegt kwaliteitswinkels te mis sen, zoals winkels met de 'betere' herenmode, damesmode en schoenen. Hiervoor gaat men naar Rotterdam of Vlaardingen. Sommigen zien het liefst een groot warenhuis op de Hoogstraat herrijzen, een V D of een Bijen korf. Maar ook Xenos, een winkel met campingspullen, een dump zaak, een speelgoed-, levensmid delen- en stoffenwinkel staan op het verlanglijstje. De grootste er gernis van veel mensen is de leeg stand en het verloop van winkels. Ook het slechte onderhoud van panden en puien wordt genoemd. Hinderlijk worden ook de uitstal lingen van winkeliers gevonden. De reclameborden en artikelen op de stoep geven de straat volgens de ondervraagden een rommelig en slordig aanzien. Sommigen vinden dat de ge meente Schiedam de Hoogstraat een opknapbeurt moet geven. Zo zou de bestrating netter moeten en zonder kuilen. Een aantal mensen wil graag bloembakken in de winkelstraat Maasland Het heeft bijna vier jaar geduurd, maar het bestem mingsplan 'Dorp-Oost1 is vastge steld door de gemeenteraad van Maasland. Het gisteravond geno men besluit moet alleen nog door de provincie worden bekrachtigd. In het bestemmingsplan js de mo gelijkheid gecreëerd om in de Commandeurspolder III wonin gen te bouwen. Daaronder valt ook de bebouwing van. het voor malige militaire terrein, het MOB- complex. Dat het zo lang heeft ge duurd had volgens wethouder D. Hanemaaijer (ruimtelijke orde ning) diverse oorzaken. By de provincie zelf duurde de discussie over wel of niet bouwen nogal lang. Vervolgens ontstond er een oponthoud van een jaar door het vaststellen van het streekplan Zuid-Holland West. Bij de ge meente trad ook nog wat lichte vertraging op door wat 'ingeslo pen foutjes'. Een aantal inwoners heeft daarop gereageerd, waarop de fouten zijn hersteld. HERENSOKKEN modieuze kleuren katoen/lycra Bonnie Doon

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1