13 Leerden Romeinen hier sluizen bouwen? Wereldwinkel verkoopt nu ook spijkerbroeken Rotterdams Dagblad Dammen en duikers op Hoogstad zijn de oudste van West-Europa Begin bouw Dijksteeg na de zomer Jaarverslag woningstichting toont forse tekorten en klein lichtpuntje Bezorgdheid over komst van Irakese kinderen 'Milieu Maassluis vaarde wel bij beleid van Storm' Vrijspraak na steken met mes Qoed eten in Zuid? "BBEDERODE": BRA55ERiE/BAR/ZALEN - OIO - A19.03.16 bij/Pg-IOJffÉj Waterweg Woensdag 23 apnï 1997 Door Ben van Jaren Vlaardingen Uit het jaar 180 vChr dateert een van de dam men, die archeologen hebben gevonden in de bodem van het bedrijventerrein Hoogstad. Voorts is een sluisje van 100 na Christus aangetroffen. Zogeheten C14-onderzoek in een labo ratorium heeft dat onlangs uitgewezen. De dam en het sluisje zijn daarmee in ieder geval de oudste van West-Europa, maar mogelijk zelfs van de gehele wereld. Het materiaal is opgegraven tij- het Ibishotel en Hoogstad, de aens een onderzoek dat in 1.9.93 voormalige Moermanboerderij, werd gestart op het terrein tussen Stadsarcheoloog Tim de Ridder, die hei samen met onder meer zijn voorganger Jeroen ter Brug ge heeft uitgevoerd, kreeg deze week de vastgestelde leeftijd van het onderzochte houtmateriaal te horen In een verbinding tussen twee ou de kreken zijn drie dammen ach ter elkaar aangetroffen, waanr. duikers waren verwerkt. Het wa ren twee, in elkaar geschoven, uit geholde boomstammen. Een er van had een lengte van 6,30 meter en bevatte een klep die bij hoog water de boomholte afsloot waar door geen water het achterland kon instromen. In totaal zijn er ze ven dammen en drie duikers ge vonden op het nu door een meu belboulevard en autobedrijven bebouwde terrein. Voorbeeld De Ridder sluit niet uit dat deze uit de ijzertijd daterende sluis- werken in Vlaardingen hebben gediend als voorbeeld voor de eeuwen later in deze streek arri verende Romeinen Uit de Ro meinse tijd daterende duikers en sluisjes zijn al eerder in Neder land en andere delen van West- Europa gesignaleerd, onder meer in Vecht en Valkenburg. De nu in Vlaardingen gevonden dammen en duikers zijn. dat heeft De Ridder kunnen vaststel len, gemaakt door de inheemse bevolking Boeren, die eeuwen lang in het als rivierdelta bekende Maasmondgebied hebben ge woond. Rond de oude hoeve Hoogstad, waar thans het Archeo logisch en bouwhistorisch mu seum is gevestigd, zjjn nog steeds sloten met niveauverschillen te zien, die in verbinding staan met het water DeKulk. De Ridder hoopt met verder ar cheologisch onderzoek nog meer sluiswerkcn aan te treffen Bonn gen op het Kolpabadterrem heb ben hem hoopvol gestemd Het is de eerste keer, dat een verzame ling van dammen, duikers en sluisjes bij elkaar is blootgelegd Vlaardingen Voor het eerst ver koopt de Vlaardmg5e wereldwin kel ook spijkerbroeken. De de- mmbroeken zijn afkomstig uit Boltvia en zoals het bij de wereld winkel betaamd zyn de producten volgens eerlijke handel bij de der dewereldproducent ingekocht. De wereldwinkel gaat met de tijd mee, blijkt uit een eerste blik in de schappen met daarin de zomer collectie. „We hebben misschien nog wel een heel alternatief ima go, maar de tijd van de geitenwol len sokken ligt echt ver achter ons," vertelt Wil Zuijdeveld, me dewerkster van de wereldwinkel. De wintercollectie m de wereld winkel wordt momenteel vervan gen door zomerse kleding. De dik ke truien maken plaats voor fleu rige T-shirts en blouses. De nieu we aanwinsten zijn vanavond om 20.00 uur te zien tijdens de jaar lijkse modeshow in zaal Middel- huyse in Vlaardingen, De laatste jaren zyn de kleren in de wereldwinkels in Nederland steeds meer aangepast aan het westerse modebeeld. De T-shirts hebben bijvoorbeeld moderne kleuren, maar de inheemse mo tieven zyn niet verdwenen. De kleding heeft daardoor gretig af trek onder een vaste klanten kring. .Achter elk kledingstuk zit een verhaal," vertelt Zuijdeveld. „De sfeer uit de verschillende lan den is ook in de kleding terug te vinden. Zo bestaat de kleding uit Guatamala uit veel weefwerk." De kleren zyn afkomstig ui* de drie continenten Azie, Afrika en Zuid-Amerika. De Vlaardingse winkel haalt vooral kleding bij producenten uit India, Bangla desh en Guatamala. De kleding wordt naar Nederland geïmpor teerd door de organisatie Fair Tra- de. „Daar worden de ontwerpen en de modekleuren vastgesteld," ver telt Irene Spaanderman, die zich voor de Vlaardingse wereldwinkel met de inkoop bezig houdt. „Met die ontwerpen gaat een medewer ker op zoek naar een producent in Inkoopster Irene Spaanderman (links) en Wil Zuijdeveld tonen alvast een deel van de nieuwe zomercollectie. Het publiek kan de collectie vanavond zien tijdens de jaarlijkse modeshow. Foto Dennes van dor Wat/Roel Dijkstra een derdewereldland. Daar wordt dan gevraagd of ze de stof, kleur en het ontwerp kunnen maken. Als dat niet het geval is dan kan het in de meeste gevallen bij een andere producent of in een and«^ land wel worden gemaakt." Bij de kleding in de wereldwinkel is de koper er zeker van dat het kinderhanden. „De producenten worden al bij de bestelling op weg geholpen," vertelt Zuijdeveld. „Op dat moment krijgen de pro ducenten al vooruitbetaald, zodat ze de benodigde grondstoffen kunnen kopen," Aan de producenten wordt in de alternatieve handel een 'eerlijke winkel concurreren met de prij zen in de kledingzaken. „Onze winstmarge is een stuk lager. Daardoor wordt de kleding niet uitzonderlijk duur." De met de hand geborduurde T-shirts kos ten bijvoorbeeld tussen de 42 en de 50 gulden. En ook de spijker broek is niet duurder dan elders. winkel de denim worden aange schaft. Met de modeshow van vanavond wordt de nieuwe collectie officieel gepresenteerd. De medewerkers van de wereldwinkel hopen dat ze door de modeshow de klanten kring verder uit kunnen breiden Inkoper Spaanderman mikt voor- textiel niet is vervaardigd door prijs'betaald. Toch kan de wereld- Voor 99 gulden kan in de wereld- al op het vrouwelijk publiek. „We Vlaardingen. hebben een tijdje ook kinderkle ding ingekocht, maar dat liep niet zo goed. Daarin heb je gewoon veel te veel maten." De zomercollectie bestaat voorna melijk uit dameskleding en is vanaf heden te koop in de wereld winkel aan de Hoogstraat in Waardingen De eerste paal voor de bouw van woningen en een parkeergarage aan de Dijk steeg in het centrum Vlaardin gen gaat niet voor de zomerva kantie de grond in. Daarmee loopt de bouw van honderd wo ningen en een parkeergarage tussen üadhuis en Maassluisse- dij k in elk geval een halfjaar ver traging op. In het meest sombere scenario wordt er zelfs rekening mee gehouden dat pas in januari 1998 wordt begonnen. Dat heeft wethouder K, van der Windt (stadsontwikkeling) be vestigd. Bouwer Slokker uit Hui zen wilde in februari dit jaar al met de bouw beginnen. Maar een uitspraak van de Raad van State gooide roet in het eten, Voordat de rechter aan de inhoudelijke bezwaren van omwonenden toe kwam, bleek er in de stapels pa pieren een stempeltje te ontbre ken. Dat stempeltje had moeten aan geven dat burgemeester en wet houders het zogenoemde uitwer kingsplan van het betreffende bestemmingsplan hadden goed gekeurd. Maar het stempeltje was vergeten. Nadat de plannen door de gemeenteraad waren ge wijzigd -het slopen van alle be staande bouw langs Dijksteeg en Maassluissedijk ging niet door - werden beide besluiten aan elkaar geniet en opgestuurd. Zonder het goede stempeltje van b en w, die het plan wel op de juiste manier zouden hebben be handeld. Het voor de gemeente vervelen de besluit viel op 7 februari. Maai1 het duurde tot afgelopen vrijdag voordat het vonnis van de Raad van State bij de post zat die aan het Westnieuwland werd bezorgd. „Heel vervelend dat het zo lang heeft geduurd, maar voordat we het vonnis op papier hebben kunnen we niets begin nen," aldus een ambtenaar. Gisteren hebben burgemeester en wethouders het plan opnieuw vastgesteld en dit bezegeld met het goede stempeltje. Maar de procedure schrijft voor dat het nu zes weken ter visie moet lig gen. Een periode die om admini stratieve redenen niet eerder in kan gaan dan half mei. „Het lukt niet om nog voor de vakantie aan de slag te gaan," stelt de ambte naar. Bezwaren Of dat snel na de vakantie wei kan, houdt verband met de be zwaren die tegen het bouwplan worden ingediend. Omwonen den houden vooralsnog vast aan hun bezwaren tegen de uitstoot van benzeen uit de parkeergara ge. Behalve honderd woningen komt eronder het middenterrein een parkeergarage met250 plaat sen: 100 voor de bewoners en 150 voor de bezoekers van het cen trum. H. C. Vonk 2egt namens de be zwaarmakers niet te kunnen voorspellen of het bouwplan weer tot de Raad van State wordt aangevochten. Het belangrijkste bezwaar van de twaalf omwonen den is dat de uitstoot van de uit laatgassen er volgens hen voor zorgt dat ze niet meer veilig in hun tuintje kunnen zitten. Mo menteel voert, een door de be zwaarmakers ingehuurde des kundige overleg met de project ontwikkelaar. Dat wordt bevestigd door Van der Windt. Volgens de wethou der wordt er dnftig gewerkt aan een compromis met de bezwaar makers. Het zou dan gaan om een mechanische ventilatie en het neerzetten van een schei dingswand. Hoewel het uitstel de gemeente niet veel financiële schade ople vert en de projectontwikkelaar de nadelen ook heeft afgedekt, raken de toekomstige bewoners - driekwart van de woningen is verkocht- steeds geïrriteerder. Daarom hebben gemeente en projectontwikkelaar vanavond (20.00 uur) in het Delta hotel een informatiebijeenkomst belegd Door Menno Haddeman Schiedam De Schiedamse wo ningstichting Noordvest heeft veel, heel veel geld nodig om ko mend jaar de broodnodige verbe teringen en vernieuwingen toe te passen. Vijftig tot vijfenzeventig miljoen gulden is er nodig om het woningbestand aan te pakken. Dat maakte directeur J. Feijtel gistermiddag bekend tijdens de presentatie van het jaarverslag. Ondanks dat niet rooskleurige vooruitzicht had de byeenkomst m het Proveniershuys in Schiedam toch een feestelijk tint je. Er is namelijk ook geld binnen gekomen by de woningstichting. Zelfs meer dan gedacht: 14 mil joen gulden. Toch is die meevaller volgens Feytel zeker met structu reel en moet nog worden afge wacht of Noordvest die som ook werkelijk geheel krygt Onderdeel van die 14 miljoen is namelijk een bedrag van 5,6 mil joen gulden dat de woningstich ting nog zegt te krijgen van de ge meente Schiedam. Zy krygt dit geld als staartje van de privatise ring van de stichting in 1994, De gemeente is het echter niet eens met hoogte van het bedrag Noordvest blijft volhouden recht te hebben op de miljoenen en heeft ze maar alvast als meevaller opgenomen m de jaarrekening. Feit is echter dat zolang beide kij ven, het gcid blijft waar het zich nu bevindt: in de kluis van de ge meente Schiedam. Daarnaast blijkt uit het jaarver slag dat Noordvest geen enkele fi nanciële buffer heeft. „We zitten met een negatieve reserve," om schreef Feytel die situatie om de stemming in het redelijk bezoch te Proveniershuis met al te veel te verpesten Wat de directeur ei- genlyk bedoelde is dat de wo ningstichting geen rooie cent heeft tegenvallers op te vangen De organisatie staat zo rood als wat. Dertien mihoen gulden wel te verstaan en dat m de weten schap dat een woningstichting ei- genlyk moet beschikken overeen buffer van enkele miljoenen. Ondanks dit negatieve, deprime rende beeld is heelmeester Feytel vast van plan Noordvest weer ge zond te maken. Enige tijd geleden al werd één van zyn plannen be kendgemaakt De verkoop van woningen, in dit geval op het Schubertplein aan de zittende be woners, moet de woningstichting aardig wat geld opleveren Dit ini tiatief om m maatschappelijk ge bonden eigendom huizen te ver kopen is in de gemeente goed ont vangen Minder blij blijkt de Schiedam mer met het daaropvolgende re cept van Feytel. Het verkopen van 500 woningen, inclusief bewo ners, aan een belegger Hoewel al lerlei instanties daar nog over moeten beslissen, is Feytel van mening dat de verkoop doorgaat en een goede zet zal blijken te zijn De directeur realiseert zich maar al te goed dat hij op deze ma nier zijn 'tafelzilver verkoopt'. Toch is deze maatregel volgens hem van voornaam belang om de woningstichting aan de broodno dige pecunia te helpen. Ook wil Feytel in het komende jaar meer gaan samenwerken met de gemeente. Door samen met de gemeente de woonomgeving in sommige wijken te verbeteren hoopt Feytel de marktpositie van zijn huizen te verstevigen. Hier door zullen minder woningen leeg blijven staan en is het wellicht mogelijk de huren van een aantal huizen te verhogen. Dit levert al lemaal extra geld op. Efficiënter werken staat ook hoog op Feytels lijstje van genezende maatregelen. Een nog barder be leid om wanbetalers te dwingen de huur over te maken kan de wo ningstichting enkele milj oenen opleveren Daarnaast wil Feytel intensiever gaan samenwerken met andere woningstichtingen «n de regio. Met al deze maatregelen staat de nieuwbakken directeur Feytel één ding voor ogen: er voor te zorgen dat woningstichting Noordvest na een moeilijke priva tisering en een gecompliceerd verteden weer een florerende or ganisatie wordt. Den Haag/VlaardingenDe 26-jan- ge E. H. uit Vlaardingen is giste ren vrijgesproken van poging tot doodslag met messteken in een Delftse flat op 11 februan 1996. Volgens de rechtbank in Den Haag is we! bewezen dat H. die dag een Delftenaar in zyn pols en oren heeft gestoken meteen aard appelschilmesje, maar zyn de ver wondingen en het wapen met zwaar genoeg om van een pogmg tot doodslag te spreken, aldus het vonnis. De officier van justitie eis te twee weken geleden een jaar gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk. Slachtoffer van de steekpartij was een Delftenaar met wie H. naar de gunsten van een meisje dong. De Vlaardinger wilde op de bewuste dag de driehoeksverhouding met alle betrokkenen 'uitspreken' toen hy de fiat van zyn vriendin binnendrong. Al snel verloor H. echter zijn zelfbeheersing en vloog de Delftenaar aan. Deze bleek sterker en sloot uiteindelijk zijn handen om de keel van de Vlaardinger. Die greep uit zijn zak een aardappelmesje en stak daar mee zijn rivaal. De gewonde Delf tenaar liep op eigen kracht naar een EHBO-post om zich te laten verzorgen en vroeg aan H. of deze 'de deur even achter zich dicht wilde trekken*. De vriendin om wie de ruzie was begonnen had zich intussen al lang uit de voeten gemaakt, H. bleef in de buurt van de flat rondhangen en keerde te rug toen hij daar weer licht aan zag gaan. Bij terugkomst werd hij opgewacht door de broer van het slachtoffer en een vriend. Deze heren hebben H. bij wijze van wraak meermalen gestoken. De Vlaardinger heeft dit op het nip pertje overleefd. De rechtszaak te gen zijn belagers dient later. Maassluis Zowel de Maassluise scholen als de leden van de ge meenteraad hebben bij het colle ge van b en w aan de bel getrok ken over de komst van een groep Irakese kinderen naar Maassluis. In het kader van gezinshereni ging zullen de komende weken ruim vijftig kinderen overkomen, die allen leerplichtig zyn. Zij spre ken geen Nederlands en kennen de Nederlandse cultuur niet. Bij het college is er daarom op aange drongen zo snel mogelijk maatre gelen te treffen om deze kinderen op een verantwoorde manier te kunnen laten instromen. Het Interzuilair Directieberaad, waarin alle Maassluise scholen zyn vertegenwoordigd, heeft vori ge week m een brief aan de ge meente haar bezorgdheid geuit, nadat zy door de afdeling onder wijs was ingelicht over de komst van de Irakese gezinnen. De va ders van die gezinnen zyn al eni ge tijd in ons land. Ze hehhen in middels de status van vim ding en kunnen zodoende de rest van hun gezin laten overkomen. In deze gezinnen bevinden zich minimaal 22 kinderen in de basis schoolleeftijd en 25 kinderen in de leeftijd van 12 tot 16 jaar, schrijven de scholen in hun brief. Zo veel leerlingen ineens kunnen zij niet aan. „Het verschil is dat de kinderen gewoonlijk met één of twee tegelijk vanuit een opvang centrum elders in Nederland naar Maassluis komen," licht een woordvoerder namens het Inter zuilair Directieberaad toe, „Die zijn dus al wat aan ons land ge wend. Ze kennen het schoolsys teem en spreken een beetje Ne derlands. Nu komen de kinderen met ruim vijftig tegelijk recht streeks uit Irak." De schooldirecties achten het daarom 'onmogelijk' deze kinde ren op een verantwoorde manier op te vangen op hun scholen. Zy stellen voor de kinderen eerst on der te brengen in een soort op- vangklas, waar ze aanspreekbaar worden gemaakt in de Nederland se taal, waar het niveau van de kinderen moet worden bepaalden waar zij bekend kunnen worden gemaakt met de Maassluise sa menleving. Met de toezegging van verant woordelijk wethouder L.D. We- senhagen gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering om eerst contact op te nemen met het ministerie van Onderwys en sa men met de (basis-)scholen te kij ken welke maatregelen kunnen worden genomen, namen de meeste raadsleden geen genoe gen. Zij wezen de wethouder erop dat, ongeacht financiële conse quenties, zosnel mogelijk bekend moet zijn op welke scholen de kin deren kunnen worden geplaatst „Het is echt een probleem voor de scholen," benadrukte CDA-raads- lid A, Keizerwaard. VertrekkendwethouderJ. Storm: 'Eerlijk, bedreven, onbijzon der enthousiasmerend'. Archieffoto Rotterdams Dagblad/Jaap Rozema Maassluis Hoewel D66'er J. Storm, vandaag officieel af scheid neemt als wethouder van de gemeente Maassluis, werd gisteravond tijdens de laatste gemeenteraadsvergadering die hij' als wethouder bijwoonde toch alvast aandacht besteed aan zijn vertrek. „Zodat het in de notulen staat," zé burge meester J. Sterkenburg. „Want zeven jaar wethouder met zo'n zware portefeuille is zeker geen sinecure." Volgens de burgemeester is de positie van een wethouder 'de plaats bij uitstek om ideeèn van raadsleden in concrete voorstel len te vatten en verwezenlijkt te kry gen'. Zy prees Storm vanwe ge de mate waarin hem dat is ge lukt. Van de vele voorbeelden wilde zy er één noemen: „Dat is onbetwist de sanering van de Steendijkpolder. Het milieu van Maassluis heeft wel gevaren bij jouw beleid." Ook enkele andere raadsleden die alvast een dankwoord en complimenten wilden uitspre ken, prezen de wethouder, 'Een dadendrang die bijna niet in te perken was', meende PvdA-ffac- tievoorzitter P. E. H. Kromdijk. 'Teleurstellend maar begrijpe lijk', noemde F. M. L. Wensveen, die per 1 mei fractievoorzitter van D66 wordt, de overstap van Storm naar het afvalverwer kingsbedrijf AVR, Wensveen ty peerde Storm als 'eertijk, bedre ven en bijzonder enthousiasme rend'. Verlegen maar niet min der ingenomen liet Storm de stortvloed aan complimenten over zich heenkomen. Ook de wijze waarop zijn opvolger, L. G. van Duyn, hem bedankte, waar deerde hij zeer. Omdat zij van wege vakantie niet bij de raad aanwezig kon zijn, had zij haar boodschap op een cassetteband je ingesproken. ,Je had niet al leen heel veel ideeën, maar ook het lef en de vastberadenhéd om ze te realiseren."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1