12 Grote toeloop voor 'Binnenrotte' Randstadrail-topman wil snel keuze railsysteem Kinderraad maakt grote-mensenwereld leefbaarder Zondagsmarkt op 18 mei van start; tijden aangepast aan kerken Spaanse Polder moet af van z'n slechte imago Twee doden van ongeval Pleinweg herdacht -« 'Politiek wil vingers niet branden aan medicijn-weed' Havenentree blijft saai Anti-fascisten na zien video toch veroordeeld Rotterdams Dagblad $3 m Donderdag 24 apnl 1997 Polder; een stuk nie mand siand waarveel mensen wer ken, maar mand zich verantwoor delijk voelt. Archieffoto Rotterdams Dagblad Rotterdam/Utrecht Gaat de Rot terdamse metro in Den Haag rij den, of moet Rotterdam zich aan passen by het Haagse tram-sys teem? Zo'n keuze is nu eerst no dig cm Den Haag, Zoetermeer en Rotterdam in de volgende eeuw echt met elkaar te kunnen verbin den via 'RandstadRail'. Dat is gisteren op een vervoers- congres in Utrecht betoogd door G. A. van Hardenbroek, directeur van de stichting RandstadRail. Uit zijn toespraak viel kritiek te proeven op de trage besluitvor mingen op het streven naar moei zame compromissen Van Har denbroek pleitte voor een creatie vere bestuurlyke aanpak om ver der te komen. Proefproject Ryk en provincie Zuid-Holland zeggen dat ze rond de eeuwwisse ling met een eerste proefproject willen beginnen. Dat zou tussen Zoetermeeren Rotterdam zijn, op de 'Zoro-lyn' die een stukje wordt van het beoogde RandstadRail. In een later stadium zouden de rail- netten tussen Haaglanden en Rot terdam dan helemaal gekoppeld worden De bedoeling is dat daar bij ook een nieuwe snelverbin- ding ontstaat tussen Rotterdam en Schevemngen, die m Den Haag over een vrije baan zal lo pen. Volgens Van Hardenbroek heeft een proefproject echter pas zin in dien de overheid bereid is de knoop door te hakken over de keuze voor het vervoersysteem dat uiteindelijk tussen de drie ste den zal worden gebruikt. Den Haag, Zoetermeer en Rotterdam hebben namelijk nu nog elk hun eigen railnetten(tramr sprinter en metro), met als grote probleem* dne onderling afwijkende sporen. Er bestaat geen type rijtuig dat in alle drie de steden te gebruiken is, aldus de topman van Randst adRail. Volgens H. Hondius, internatio naal publicist op het gebied van spoorwegen, heeft de politiek te hoge verwachtingen van het Ught- rail-net. Hy plaatste grote vraag tekens bij de projecten in de Randstad, vooral de plannen van Rotterdam en Den Haag. „Je vraagt je af wat de Tweede Kamer verwacht van lightrad. Wonde- ^en?"vroeg Hondius zich af. Hon dius wijst erop dat de technische specificaties van het NS-net, het metronel en de tramsporen zeer verschillend zijn. De NS-tremen rijden op 1500 volt en zijn 2,9 me ter breed, terwij! de Haagse trams op 600 volt ryden en slechts 2,35 meter breed mogen zijn. De Rot terdamse metro zit daar tussenin. Ook de perronhoogte verschilt. -v-Door Ben Maandag botterdam „Kijk maar eens on- "der de A 20 en je ziet in een oogop slag wat er aan de hand is," zegt - -wethouder J. van der Tak (milieu, buitenruimte). En inderdaad: een blik onder de A 20 zegt onmiddel lijk hoe het er met de gehele Spaanse Polder voor staat. Terwijl boven het verkeer onop houdelijk voortraast, waaien in de leegte onder het wegdek stof, stukken plastic en papierde waar- nemer onophoudelijk in het ge- - laat. In deze semi-ondergrondse wereld, waar je all een voor je ple- *- zier komt wanneer je er wel erg morbide ideeën op nahoudt, giert v- de wind tussen de containers, stinkt het naar afval en pis en kom je op een paar gedeprimeer de duiven na geen enkel levend tegen/" :.i ipaahsKPniderj, eep van de -oudste bedrijfsterreinen van Rot- terdarn, is eigenlijk een zootje. c Het Is te klein. Het zwerfvuil ,7vliegt je om debnen. Uit hun jasje gegroeide bé,dryven hebben bij (rtrinte ,hun >erk- plaSts'^erhuisd".naar dé'straat T Bulges gröen maken een ver waarloosde indruk. Lege contai- ,r ners staan doelloos langs de stoe pranden. Vrachtwagens wachten grommend op het teken dat ze verder kunnen of raggen bon- 1 kend en donderend door de smal le straatjes. Desolate patatkramen bieden troost aan de passerende mens. De Spaanse Polder is een stuk niemandsland, waar veel mensen werken, soms zelfs wonen, maar waarvoor niemand zich verant- 1 woordelijk voelt De laatste bus 7 rijdt er 's avonds even na zessen, Wie die heeft gemist, is hopeloos verloren. De Spaanse Polder by 1 i night, daar kun je maar beter niet 7 San denken. •"Het moet maar eens afgelopen 'Ttón met dat vervelende imago, ■Aftndt wethouder Van der Tak, ,fI 'Vandaar dat nu een plan van aan- "pak is geïntroduceerd, „waarmee we drie vliegen in één klap willen slaan," zegt de wethouder. Op het gebied van ruimtelijke ordening, economie en milieu wordt alles op alles gezet om de Spaanse Polder weer op te stuwen in de vaart der volkeren, om erweereen aantrek- kelijk vestigingsklimaat te schep pen voor het Rotterdamse be drijfsleven, het, zoals dat in het hedendaagse jargon heet, 'weer helemaal op de kaart te zet ten.' Uitstraling „Een nettere aankleding heeft ge woon meer uitstraling," zegt Van der Tak. En is goed voor de werk gelegenheid, Hoe beter het eruit ziet, des te meer bedrijven zich er vestigen. Dus wordt de strijd aan gebonden met het zwerfvuil. Moe ten er busjes rijden voor mensen die zjjn aangewezen op het open- haar vervoer. Van der Tak: „En la ten dat dan meteen maar electro- ""Tnjsjes zijn, zodat we het signaal kunnen geven dat we innovatief bezig zyn." De Stichting SÜmular is aange- trokken om bedrijven te advise ren hoe ze beter met hun afval kunnen omgaan. De Scoron (Stichting centrum Ondernemers Rotterdam-Noord) vertegenwoor digt de bedrijven in het gebied en is enthousiast „Een praktische aanpak moet er komen." zegt woordvoerster Marlies Mulder. Want je kunt we! jarenlang op maatregelen zitten studeren, het is natuurlijk veel beter om ge woon met de handen uit de mou wen aan de slag te gaan. Er zijn verschillende aandachts punten aangewezen, waarmee de grote opknapbeurt van start kan gaan. Het Tollensterretn, byvoor- beeld, waar containers staan op geslagen en roestige tank--, met voor eenieder onduidelijke in houd. De bodem van het terrein is vervuild, dat staat vast. Eigenlijk zou dit punt het visitekaartje van de Spaanse Polder moeten zijn, maar de werkelijkheid is anders. Het is geen gezicht, de onttake ling viert er hoogtij. De bedoeling is dit gebied intensief op te knap pen, de bodem te saneren en het terrein opnieuw voor bedrijfsves tiging geschikt te maken. Rafelig Ander aandachtspunt: het stuk Almstraat/Vliststraat is nu een on volwaardig deel van de Spaanse Polder. Een aantal sloopbedrijven bepaalt het rafelige imago van dit onderdeel van het bedrijfsterrein. Ook hier moet wat gebeuren" komt een planomde grtmduil te beter '"J zich niet "aan de vóorsi houden hangen dwangsomproce dures bovenhel hoofd.En verder moet het giëfëd beter lijk worden gemaakt.-*- De havenbekkens, ook al aanwe zig in de Spaanse Polder, schreeu wen om aandacht. Langs de ka den hebben zich bedrijven geves tigd, maar in de Pelserthaven lig gen ook nog eens dertig woonbo ten waarop mensen wonen. Dia maken het de bedrijven er weer niet eenvoudiger op verder uit te breiden. Er wordt naarstig naar een oplossing gezocht. Het lawaai van de Groothandels markt is een steen des aanstoots voor veel bewoners in Overschie. Af- en aanrijdend vrachtverkeer, ronkende auto's en stank bezor gen veel mensen slapeloze nach ten. Ook hier moet wat gebeuren. Geiuidbeperkende maatregelen staan hoog op het verlanglijstje. Jarenlang heeft de Spaanse Pol der er bijgelegen als een stukje Rotterdam waar men liever hard aan voorbij reed. Jarenlang heeft het bedrijfsterrein zich kunnen ontwikkelen tot het onherbergza me gebied, dat het nu is. Dat moet nu afgelopen zijn. De bedrijven, verschillende gemeentelijke diensten als Ontwikkelingsbe drijf, dienst Stedebouw en Volks huisvesting, de DCMR Milieu dienst Rijnmond, de Kamer van Koophandel: ahemaal willen ze het imago van de Spaanse Polder dramatisch verbeteren. „Het is een unieke aanpak," zegt Van der Tak. „Al kom je heel wat leeuwen en beren tegen wanneer je aan zo iets begint." Rotterdam De zondagsmarkt op de Binnenrotte in Rotter dam gaat zondag 18 mei voor het eerst open voor het publiek. Overigens moet de gemeenteraad dat drie dagen eerder nog wel eerst fiatteren. De belangstelling voor de tweehonderd standplaatsen was overweldigend. Uit heel Nederland hebben zich zevenhonderdvijftig kooplieden aangemeld. startend marktkoopman. Overi gens wordt de zondagsmarkt by wyze van proef gehouden. Deze duurt tot eind september. Pas daarna wordt besloten of de markt definitief wordt ingevoerd. Reacties van onder meer de Ad viesraad voor het Centrum en reii- De standplaatsen zyn ondertus sen vergeven. Van de ingelote kooplieden voorde zondagsmarkt is de helft afkomstig uit Rotter dam en een kwart van het totaal is van allochtone afkomst. Van hen is 10 procent jonger dan dertig jaar en 36 procent staat te boek als gieuze organisaties hebben in vloed gehad op een wijziging van de openstellingstijd. Aanvanke lijk zou de markt beginnen om 11.00 uur, maar dat is in verband met diensten in omringende ker ken nu vastgesteld op 12.00 uur. De markt duurt tot 37.00 uur en is gratis toegankelijk. Het aan de zondagsmarkt gekop pelde evenementenprogramma gaat vanwege de zondagsrust zo veel mogelyk plaatsvinden in de middaguren. De organisatie tracht geluidsoverlast zoveel mo gelijk te beperken. Hierover zal nog nader overleg worden ge voerd met het bestuur van de Gro te of St. Lauren skerk. De zondagsmarkt is geen gewone warenmarkt, maar eentje waar het funshoppen centraal staat Daarom kunnen er producten worden gekocht als exotische hapjes en exotisch fruit, vliegers, new age-artikelen, cadeau-artike len, lederen motorjacks, hengel sport- en fietsartikelen en gebla zen glas. De dienst Marktwezen heeft de opdracht scherp toe te zien dat de kooplieden na afloop van de markt hun afval zelf meenemen. De Roteb levert na hun vertrek het marktterrein en de directe omgeving schoon op. De officiële opening van de markt geschiedt op zondag 25 mei door wethouder H.J. Simons van werkgelegen heid en economische zaken. Overigens is er ook tot eind sep tember weer een zondagsmarkt voor antiek en curiosa op de Schiedamsedijk. Na één jaar op Plein 1945 te hebben gestaan, is de markt nu weer terug op de ou de locatie tussen het Maritiem Museum en hotel Intel!. RotterdamHet fenomeen is nog geen gemeengoed, maar raakt wel steeds meer ingeburgerd in Rot terdam: de kinderraad. Ze doen langzaam maarzeker hun intrede in de deelgemeenten van de Maasstad. Wat is een betere dag dan 'kids' in de basisschoolleef tijd op Internationale Kinderdag (23 april) het een keertje voor het zeggen laten hebben. Gisteren ge beurde dat in Delfshaven en in Noord, vanmorgen was Charlois 'aan de beurt worat Dezer. De kinderraads leden, gekozenen wekwaren eer feldeï^^^i^Ü^Cï*3emöcratie' -errihet'bestifren1 vari'éëndëelgè^ raeente. Voor één keer mochten ze als be stuurder optreden en vanuit hun belevingswereld beslissen over wat er by hun in de buurt op straat, in de speeltuin of op het schoolplein beter kan. Over het beste voorstel werd gestemd en dat wordt daadwerkelijk uitge voerd. Zo koos de 26-hoofdige kinder raad in Delfshaven gisteren vrij eenstemmig voor een voorstel van leerlingen van de H. J. van Wijlen- school om vlak bij school aan de Beukelseweg een zebrapad met vluchtheuvel aan te leggen. De deelgemeente heeft hier 33.000 gulden voor beschikbaar. Op de tweede plaats eindigde het voor stel van de Eben Haezerschool om door middel van wfldroosters hon den uit het Heemraadspark te we ren, om zo het hondenpoeppro bleem op te lossen. Of dat plan zo wordt uitgevoerd is nog niet be kend maar de deelgemeente gaat er in ieder geval 'iets mee doen'. Bloemperkjes De gemiddeld 11-jarige leerlingen van de elf deelnemende scholen hadden veel werk gemaakt van het motto 'De straat is er ook voor ons'. Met maquettes, tekeningen en zelfs video's presenteerden zij hun ideeen over verbetering van wat in de grote-mensenwereld de leefomgeving heet Opvallend was de grote aandacht voor de Kinderraad In Delfshaven: Veel aandacht voor verkeersonveiligheid. FotoCeesKmper/RcttcraamsOagbtad verkeersonveiligheid. Dat de jeugdige bestuurders niet over één nacht ijs waren gegaan mocht wel blyken uit hun gede gen voorbereiding. In september vorig jaar namen zy politici onder vuur over het reilen en zeilen van het besturen van een (deelge meente. Ze nodigden mensen van bewo nersorganisaties, het maatschap pelijk werk en de politie uit om te vertellen over wat zy allemaal doen in de wijk. Vorige maand oe fenden zij in vergaderen en beke ken zij wat de deelgemeente ei genlijk uitvoert; de kinderen re den mee op een poepseooter, test ten speeltoestellen en legden bloemperkjes aan. Los hiervan organiseerden bewo ners uit het Nieuwe Westen giste ren een kinderconferentie ter af sluiting van de afgelopen jaren gehouden buurtactiviteiten onder het motto 'Kinderen Vcorrang'. Na een wandeling door de buurt rapporteerden ze aan de hand van een checklist wat er goed of slecht was in de wijk. Daarover werd ver volgens gediscussieerd. Tijdens de jeugddeelgemeente- raad van Noord hadden de kinde ren de deelraadsleden naar de pu blieke tribune 'verbannen'. Zij gingen, na een gezamenlijke broodmaaltijd, gisteravond in conclaaf over vergroting van de leefbaarheid in het gebied tussen de Montessori mavo (Stadhoudersplein) en het Gra fisch Lyceum. Aanleiding is de sa menwerking tussen deze scholen en een leerlingproject onder lei ding van deelgemeente Noord. De kinderraad van de deelge meente Charlois en het platform Tegen Racisme en Fascisme (TREF) vergaderden vanmorgen over de besteding van tweedui zend gulden, Aan deze alweer 7e editie van de kinderraad nemen leerlingen van groep 7 deel van de lagere scholen Wühelmina, De Klaver en De Toermalijn. Uit hun midden hadden ze twee dagelijks bestuurders gekozen en zes raadsleden. De raadsvoorzitter was van de Wilhelminaschool, ter wijl de andere leerlingen fungeer den als publiek. De kinderraad schoof vanmorgen achter de groene bestuurstafel in wijkgebouw De Larenkamp aan de Slinge 303 en was daar bezig met méér dan zomaar een spel. Op basis van ideeën van de kinde ren zelf zyn per klas twee voor stellen gemaakt: één voorstel dat met het door de deelgemeente Charlois beschikbaar gestelde geld kan worden uitgevoerd én een voorstel waarvoor de kinde ren speciale aandacht vragen van de 'echte' raad van Charlois. Pas vanmiddag wordt bekend welke voorstellen in uitvoering komen. De oorsprong van Internationale Kinderdag ligt in Turkije. Onder het motto 'De kinderen hebben de toekomst' werd deze feestelijke dag in het leven geroepen door Mustafa Kemal Atatürk, de eerste president van de Turkse Repu bliek (1923-1938). De Verenigde Naties hebben deze gedachte op gepakt en de 23ste april uitgeroe pen tot Internationale Kinderdag. vervolg van voorpagina Rotterdam De stichting, die twee jaar geleden is opgericht, gaat de politieke partij oprichten omdat zy naar eigen zeggen geen voet aan de grond krijgt bij de Tweede-Kamerfracties. De Ge zondheidsraad heeft begin dit jaar minister Borst van volksge zondheid afgeraden het medici naal gebruik van marihuana te le galiseren omdat er nog onvol doende wetenschappelijk onder zoek naar de werking is gedaan „Politici willen er hun vingers nu dus met aan branden," aldus De Zwaan, Volgens De Zwaan kunnen de kosten van de gezondheidszorg door het gebruik van marihuana enorm worden gedrukt. „Als chro nisch patient kom je op een gege ven moment terecht in zo'n dui vels cirkeltje van medicijnen en gezondheidszorg. Zelf gebruikte ik wel tien soorten medicy nen, nu alleen nog marihuana. En men sen die nu moeten worden opge nomen vanwege alle bijverschijn selen van een chemokuur, kun nen dan gewoon naar huis. Met voor een paar tientjes aan marihu ana." Het geld dat zodoende wordt be spaard, wil Het Groene Alterna tief doorsluizen naar andere tak ken van de gezondheidszorg. De Zwaan denkt daarby by voorbeeld aan ouderenzorg. De nieuwe party, die volgende maand vorm moet krijgen, wil het hele drugsbeleid op de helling zet ten. Softdrugs zouden sowieso moeten worden gelegaliseerd en harddrugverslaafden zouden be ter moeten worden begeleid. De actiegroep van de Rotterdam se stichting gaat steunpunten in diverse steden opzetten, waar lot genoten met elkaar kunnen pra ten over hun marihuanagebruik. De stichting promoot het medici naal gebruik van marihuana en geeft patiënten voorlichting over het gebruik. Tot nu toe zyn zo'n 450 mensen geregistreerd. Maar volgens De Zwaan zijn er veel meer Nederlanders die marihu ana om medicinale redenen ge bruiken. Als artsen het spul voor schreven, kunnen patiënten het halen bij de apotheek. Maar de meesten halen het gewoon bij de coffeeshop. De stichting is ook bezig met de oprichting van de actiegroep 'Cannabis als medicijn' om meer aanddcht te krijgen voor het me dicinaal gebruik van marihuana. Eind mei komt vertegenwoordi gers uit de cannabiswereld bij elkaar om te vergaderen over de actiegroep. „Het is de bedoeling dat de stichting patiëntenbelan gen langzamerhand overgaat in die actiegroep, verder kan ieder een die cannabis als medicijn een warm hart toedraagt lid worden." Rotterdam Opvarenden van schepen die de Rotterdamse ha ven binnenlopen moeten 'het voor nog doen met een 'saai' welke leden van de raads- commiss.c haven vinden de drie plannetjes die er nu zijn ter ver fraaiing van de havenentree maar niks. Zy hopen op een beter idee. De plannen die waren aangedra gen betroffen het plaatsen van honderd vlaggenmasten, een enorme lichtbak met welkomst boodschap of een vier maal ver grote ANWB-wegwijzer, allemaal langs de Nieuwe Waterweg. Wethouder J. H. A. van den Muijsenberg heeft beloofd zijn ambtenaren om nieuwe, meer creatieve ideeën te vragen. Familie, vrienden en kennis sen van de 40-jarige vrouw en 25-jarige man die vorige week dinsdag om het leven kwamen bij een aanrijding op de Pleinweg stonden gister middag plechtig stil bij het tragische voorval. De doden werden herdacht temidden van een bloemenzee rond de lantaarnpaal waartegen de auto met de twee dodelijke slachtoffers tot stilstand was gekomen. De 40-jarige inzit tende van een van de auto's was op slag dood. De25-jari- ge bestuurder overleed twee dagen later in het ziekenhuis. Bij deze aanrijding op de hoek van de Pleinweg en de Mijns- herenlaan raakten nog twee mensen licht gewond. De be stuurder van de andere auto bfeef ongedeerd. De politie gaat er vanuit dat de overle den bestuurder een rood ver keerslicht heeft genegeerd. Foto Jngrid van Beek Rotterdam Het was gisteren in de zaal van de rechtbank in Rot terdam een koddig gezicht. Tien tallen mensen die naar een poli tievideo zaten te kijken, met op namen van een wat trieste, win terse zaterdag in het centrum van de stad. Terwijl de sneeuw neer dwarrelt, valt onder meer te zien: het toevallig voorbijkomende raadslid Peter Aubert (PvdA), een zoenend paartje, mensen die boodschappen doen en inder daad, ook enkele mensen die schijnbaar een ander doel hebben dan inkopen te doen. Het moeten de anti-fascisten zyn die tegen het verbod van de bur gemeester in volgens het Open baar Ministerie toch een demon stratie hielden. De weinig schok kende beelden zyn voor kanton rechter mr. P. Wiegman mede een bewijs dat de groep zich niet aan het verbod heeft gehouden. Een drietal anti-fascisten werd daar om gisteren veroordeeld tot een boete van honderd gulden. Tegen hen was 250 gulden boete geëist Twee anderen werden vrijgespro ken omdat hun betrokkenheid niet bewezen werd geacht. De veroordeelden waren 3 februa ri vorig jaar naar het centrum van Rotterdam getogen om te protes teren tegen een betoging van CP'86. Aanhangers van deze ex- treem-rechtse partij demonstreer den tegen het verbod van scholen in Rotterdam om Nederlandse vlaggetjes op bornbeijacks te dra gen. Zowel de demonstratie van CP'86 als die van het Stedelijk Anti Fas cisme Overleg waren door burge meester Peper verboden. Deson danks verzamelden beide partijen zich in het centrum. Ruim twintig gearresteerde aanhangers van CP'86 werden eerder dit jaar al veroordeeld tot boetes van hon derd tot 150 gulden. Ook linkse te- gendemonstranten werden vong jaar door de politie opgepakt. De politie kwam in actie toen de anti fascisten in kleine groepjes van het Stadhuisplein naar de centra le bibliotheek aan de Hoogstraat trokken. Onderweg werden pam fletten uitgedeeld en leuzen tegen het fascisme geroepen. De anti-fascisten ontkennen dat er sprake was van een echte de monstratie. Opnamen van een vi- deoploeg van de politie, die de an ti-fascisten de hele dag volgde, zou hierover uitsluitsel geven. Om de band te kunnen bekijken wei d de rechtszitting op 25 maart aangehouden. Uit de 'première' voor het publiek gisteren blijkt dat de anti-fascisten inderdaad in een kleine groepje tussenhetwin- kelend publiek lopen. Af en toe worden leuzen geroepen, het uit delen van pamfletten is nauwe lijks te zien. Voor de kantonrech ter voldoende om enkele 'beto gers' te veroordelen. Niet vanwe ge het uiten van een mening, zo als hij de verdachten voorhield, maar vanwege het overtreden van het verbod te demonstreren. Het vonnis tegen achttien andere an ti-fascisten, die niet op de zitting verschenen, wordt later bekend gemaakt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2