14 'Voor Tony Blair moetje oppassen!' Blur-zanger Damon Albarn: Pavarotti zingt vooral Verdi en Puccini in 'galmbak' Arena Hasjee met champagne Voor elk wat wils i i b «w f tb6 IÉ vg? Crfl WS 1; lfei> Pasoliniprijs voor schrijver Hugo Claus Rotown 'magie'voor s Kombrink Kunstenaars boos over inkomen Rotterdams Dagblad E?: 5s Sik %J Dinsdag 29 april 1997 Door Louis Du Moulin Utrecht Wat Oasis doet en/of laat interesseert hem minder dan ooit. Met Blur heeft zanger Damon Albarn flink afstand genomen van de Britpop plus de omlijstende mediagekte en het liefst zou hij Engeland helemaal de rug toekeren. Voor twee zaken - naast z'n groepsverpliehüngen en z'n vriendin Justine (van Elstica) - blijft het Londense popidool evenwel voorlopig nog op zijn vaderland gericht: zijn dierbare Chelsea dat zich onder Ruud Gullit opmaakt voor de FA Cupfmal op Pinksterzaterdag en de nationale verkiezingen van komende donderdag. Over beide 'hot items' praat de nogal eens brommerige frontman desgevraagd honderduit. Zonder inachtneming van de voorzichtig heid die tegenover de Britse (mu- ziek)pers noodzakelijk is om niet te worden geslacht middels mee dogenloze sensatiekoppen. Tony Blair is een onbetrouwbare mani pulator' zou er bijvoorbeeld zeker zijn uitgerold, omdat Albarn de kandidaat van Labour (bijnaam Tony Blur ofwel Tony Wazig) ei genlijk maar niks vindt In zijn eigen woorden; „Ik stem wel op die partij, maar puur omdat ik geen alternatief heb. Want de keus is niet anders dan tussen de nieuwe Conservatieven, Labour dus en de oude Conserva tieven. Het land zou het best af zjjn met een coalitie-regering, die de partijpolitiek op de achter grond schuift, maar de kans daar op is minimaal." „En wat Tony Blair betreft, voor die man moet je echt oppassen, dat heb ik zelf aan den lijve mo gen ondervinden. John Major is knalhard, maar doet geen enkele moeite om dat te verbergen. Blair is geen haar beter, maar hangt wel zoveel mogelijk de getapte bink uit" Afgeknapt Albam zegt te zijn afgeknapt tij dens een persoonlijk ontvangst bij de man die waarschijnlijk de nieuwe hoofdbewoner van Dow ning Street 10 wordt. „De reeru- trering van populaire, jonge La- bour-sympathisanten was in volle gang, dus werd ik ook ontboden, om niet te zeggen gesommeerd te komen, want zoveel pressie was er wel. Blair vroeg me naar mijn me ning over een heleboel onderwer pen, maar uiteindelijk bleek hij slechts geïnteresseerd in de pla- tenverkopen. Alsof hij bang was niet de grootste popbeld van het moment voor ogen te hebben. Vanaf dat moment wist ik dat al les wat ik had verteld er voor hem helemaal niet toe deed." „Wat echter de deur dicht deed was een nagekomen verzoek van een medewerker. Of ik maar niet aan de grote klok wilde hangen dat zijn zoon op een privé-school zat, zoals hij zich had laten ont vallen. Alle publiciteit daarover zou z'n onderwijspolitiek stellig ondermijnen. Eerst wilde Blair me dus om de tuin leiden en ver volgens ook nog eens de mond snoeren. Aan zo'n ongelooflijke droplul wordt het land straks overgeleverd, triest maar waar." Chelsea Heel wat vrolijker worden zijn blauwe ogen als Albarn begint over het andere bindmiddel met zijn bakermat, het voetbal in het algemeen en Chelsea in het bij zonder. „Gegeven de enorme in vesteringen moeten we dit sei zoen een prijs winnen en het ziet Damon 'Blur' - Albam (voor- 'f grond) geniet "l meer van Ruud Gulttt dan van Tony Blair. FotoEMI er gelukkig naar uit dat het ook gaat lukken. Vooral dankzij jullie Rudi Gullit inderdaad. Hij is een regelrechte zegen voor de club. Niet alleen in z'n nadagen nog een prachtige voetbalier, maar ook anderszins een formidabele persoonlijkheid. Zijnde de eerste zwarte manager van een topclub, die bovendien meteen klinkende resultaten boekt." „Hij kan in meerdere talen uit de voeten," gaat z'n lofzang verder, „is begaan met de zwakkere in de samenleving, heeft grote culture le belangstelling, is zelfs tot op ze kere hoogte muzikaal. Zo'n kerel in je organisatie betekent zoveel extra uitstraling, heerlijk. Alleen eerlijk kan ik hem niet meer noe men, want twee dagen voorz'n be noeming als manager sprak ik hem en toen ontkende hij met klem dat hij als zodanig op de bank 2ou gaan zitten. Dat terwijl ik al had gehoord dat het wel zo was en hem dat ook vertelde. Maar goed, wie is wel perfect?" Albam bekent soms de vreemdste capriolen uit te halen om zijn fa voriete ploeg te zien spelen. „Een keer, twee Kerstmissen geleden, heb ik zelfs een vlucht vanuit Zuid-Amerika met vijf tussen stops genomen om Chelsea tegen Newcastle United niet te missen. Compleet gesloopt kwam ik aan en wat nog rotter was: ze verloren ook nog. Voor de Cup Final is straks zo'n monstertrip gelukkig niet nodig." Londense leven Hem is bekend dat Gullit overal waar hij komt reclame maakt voor het ryke Londense leven. Albam kan dat enthousiasme van een 'outsider' best begrijpen, omdat in de stad volgens hem een 'stille culturele renaissance' plaats vindt Niettemin is hij er hever niet dan wel. „Wil je zoals Ruud aan van alles en nog wat ruiken en word je niet te zeer lastig geval len door de paparazzi, dan is er geen betere plek denkbaar. Maar ben je al die heisa zat, dan moetje er niet zijn." „Daarom dat ik ook de wijk heb genomen naar IJsland, waar de band en ik het afgelopen jaar wel de gewenste rust hebben gevon den. Wat ik daar verder heb her ontdekt; de liefdevoor kleine lan den. Daar is alles veel meer in ba lans, is er veel minder zelfingeno menheid dan in de grotere. Neem Duitsland, ik weet er eigenlijk geen raad mee en vraag me ook steeds af "Wil ik hier wel zijn?. Aan de ene kant heb je die gewel dige geestelijke rijkdom uitgedra- DoorBemadette Neelissen Rotterdam Twee 'geluksvogels' winnen de loterij en mogen, geze ten aan een inderhaast het po dium opgesleurd tafeltje, aanval len op borden poepachtig ogende koude hachee en een glaasje du bieuze champagne. Zij zullen er de rest van de avond blijven zit ten, bij tijd en wijle ietwat gege neerd maar toch vooral opgaand in de algehele pret- en jolijtstem- ming die een avondje Trio Hasjee onvermijdelijk met zich mee brengt Intussen werken Cor Vett, Johnny Bordeel en Nico TA van Asem vrolijk de presentatie van hun nieuwe cd af. De nieuwe cd, die gisteren in HAL 4 ten doop werd gehouden, heet 'Sorry' en is de opvolger van 'Uit Eigen Keuken' (1995). Niet alleen de cd is nieuw, het illustere trio heeft ook een nieuwe manager op T de kop weten te tikken: een cow boy met veedrijverszweep en Dal las-hoed die zich Sjaak Vanouds noemt. Sjaak drilt de band even genadeloos als hei publiek: „Abe lekkere wijven op de eerste rij, dus oprotten jij, vriend!" Ant woord van de 'vriend'; „Maar ik ben een nicht..." Desnoods schiet Sjaak gaten in het plafond om de zaal bij de les te houden. Maar dat geeft allemaal niks, meldt Cor Vett, want: „De tribunes mogen eruit vanavond!" Dit gebeurt nog net niet, maar de stemming zit er van begin af aan geheid in. Handen zwaaien mee, hele rijen deinen en zwalken op de tonen van nummers als 'Een Zeeman moet Drinken' ('..zoveel als hij kan/ja, een zeeman moet drinken, anders is hij geen man..') 'Een eigen brommer'(over John ny Bordeels 'eerste jeugdliefde'), 'Gezellig' (dit wordt een klapper op menig melig feestje) en het ti telnummer 'Sony' (..dat ik je been brak/ik liet me even gaan/wat jammer van ons huwelijk/dat is nu naar de maan'). Bijna de hele cd wordt gespeeld. Een cd die, zoals je dat mag ver wachten van het Trio Hasjee, bol staat van de meezingers en leut- liederen. Voor het eerstvolgende carnaval gokken de jongens op 'Smullen, smullen, smullen, oh wat is dat fijn': als dit Van Qekel- achtige vreetlied geen kraker wordt gaan ze allemaal drie kilo afvallen. Na een roerige set gaat het trio richting kleedkamer, De manager verbiedt toegiften, maar nodigt dames die met Johnny willen tongzoenen van harte achter de coulissen. Als iedereen na afloop gezellig aan de borrel rit staat op het podium nog steeds een eenza me theekist: de 'bas' van Cor en handelsmerk van Trio Hasjee. „Nog steeds dezelfde ouwe thee kist," verzucht een fan vertederd. En nog steeds hetzelfde ouwe trio. Gelukkig maar. En gezellig. Meezingers, leutllederen en zeemansgezuip: Trio Hasjee op heterdaad betrapt tijdens de cd-presentatle van hun nieuwe schijf 'Sorry'. V.l.n.r. charmante assistente, Johnny Bordeel, Cor Vette en Nico TA Asem. Foto René van wijewcorvo» Parijs De Belgische schrijver Hugo Claus is gisteren in Parijs onderscheiden met de internatio nale Pasoliniprijs. De Pasoli niprijs is door de Pools-Franse schrijver Jazik Hentchel inge steld ter herinnering aan de Itali aanse schrijver en filmregisseur Pier Paolo Pasolini, die in 1975 werd vermoord. Ook de uit Litou wen alkomstige filmregisseur Jo nas Mekas, hoofd van de Antholo gy Film Archives in New York, en de Japanse auteur Yasutaka Tsut- sui kregen de prjjs. De drie win naars namen een kunstwerk van de onlangs overleden Franse kun stenaar Roland Topor en een gra vure van Jean Miotte in ont vangst. Door Kees Groenenboom AmsterdamNa Michael Jackson en Tina Turner is de Italiaanse te nor Pavarotti de volgende wereld ster die zijn opwachting maakt in de Amsterdamse Arena. Op Ko ninginnedag, 30 april, geeft hij er een concert. Pavarotti was voor het laatst in 1991 in levende lijve in Nederland te aanschouwen en zijn tweede soloconcert zou met een wel eens het laatste kunnen zijn. De 61-jarige heldentenor heeft aangekondigd in 2001 te stoppen met zingen. Hij heeft er dan een indrukwekkende veertig jarige carrière op zitten, die in 1960 begon met het winnen van een talentenjacht Sinds hij zich in de jaren tachtig door het grote geld liet weglokken uit de elitaire operawereld om te zingen in de Amerikaanse pret- stad Atlantic City, verdeelt Pava rotti zijn aandacht tussen het spe len in opera's en het geven van grootscheepse concerten als dat in Arena. Dat de vocale geweldenaar is uit gegroeid tot de populairste tenor van deze eeuw, is mede te danken aan zijn uitstapjes naar de lichte muziek. Hij zong duetten met on der meer Bono van U2 en Eiton John, die op zijn verzoek num mers schreven voor benefiet-cd's voor de stichting War Child. Deze houdt zich bezig met de opvang van jeudige oorlogsslachtoffers. Pavarotti wordt begeleid door het Luciano Pavarotti, woensdag in de Arena en misschien wel voor het laatst in Nederland. In 2001 hangt hij de lier aan de wilgen. symfonie-orkest 11 Novecento on der leiding van Janos Acs. Het van oorsprong Belgische orkest is bekend van de 'Nights of the proms' die jaarlijks gehouden worden in de Rotterdamse Ahoy'- hal. Net als tijdens die feestelijke evenementen wordt voor het Pa- varotti-concert rijkelijk geput uit de 'greatest hits' van de opera, mei vooral veel Vei ui en Pucciiii. Zo zijn - met medewerking van het Philharmonisch Koor Toon kunst - de 'stadionkrakers1 het Slavenkoor uit Nabucco en de tri omfmars uit Aida te horen. Pava rotti zelf vertolkt bekende aria's als 'La donna mobile' (Verdi), 'Reeondita armonia' (Puccini), 'E lucevan le stelle' (Puccini), Yesti la giubba' (Leoncavallo) en 'Quan- do le sere al placido' (Verdi) en lie deren als 'Non ti scordar di me'. De dag na het concert ligt er al een cd in de winkel met de stukken die Pavarotti in de Arena heeft vertolkt. Geen enkel probleem, want van alle programma-onder delen zijn al verschillende uitvoe ringen van de meester vastge legd. Het wordt het eerste klassieke concert in de Arena. Om de 33.000 plaatsen tellende galmbak ge schikt te maken voor symfonie-or kest, oratoriumkoor en tenor moeten er nogal wat ingrepen ver richt worden. Zo'n 8000 vierkante meter doek moet ervoor zorgen dat het geluid niet weerkaatst wordt door de wanden van het sta dion. Volgens productieleider Jack Smale van organisator Mojo Concerts verschilt de aanpak niet vccj van me van een popconcert. Toch stelt een klassiek concert een aantal specifieke eisen. Zo worden er luidsprekers gebruikt die de dynamiek (het verschil tus sen luid en zacht) van een symfo nie-orkest aankunnen. Verder wordt het vermogen van de instal latie anders over de zaal verdeeld dan bij popconcerten. Middenin het stadion komen ook boxen te hangen, om te voorkomen dat het geluid te veel versterkt moet wor den om ook de achterste plaatsen te bereiken. Verder worden bepaalde frequen ties verzwakt om te voorkomen dat bijvoorbeeld het metalen dak van het stadion gaat mee-resone- ren. Vier geluidstechnici moeten ervoor zorgen dat het geluid voor elke stoei in het stadion hetzelfde is. Smale: „Een Concertgebouw zal het nooit worden, maar het ge luid zal toch overal goed in orde zijn. Het is zeker niet het eerste conce* dat Pavarotti in een sta die» geeft." Belangrijkste verschil met pop concerten is het microfoonge- bruik, „Bij Pavarotti staan die een meteiije van hem af'zegt Smale. „Als hij rechtstreeks in de micro foon zong, zou die meteen dichtslaan, zo'n volume heeft die man." Voor het concert waren tot vrijdag 25.000 kaarten verkocht, wat bete kent dat nog zo'n 8000 plaatsen leeg zijn. Filmnet zendt het con ceit leclitaüeekis lilt, terwijl uc Tros een reportage maakt over de aanloop naar het evenement. De ze wordt, samen met een samen vatting van het concert, uitgezon den op 18 mei. gen door originele creatievelin- gen als Kant. Weill, Hesse, Kraft- werk, enzovoort. Anderzijds is er die angstwekkende kuddegeest, die je bijna overal voelt. Dit land wordt geacht het voortouw te ne men by het samensmelten van Europa, nou ik zie dat echt niet gebeuren. Het zou me al verbazen als men er in slaagt voor het pro bleem van die vijf miljoen werklo zen een redelijke oplossing te vin den." Hypocrisie Amerika is ook zo'n doorlopende 'breinbreker' voor Albarn. „Een oceaan aan hypocrisie, waar je in verzuipt als je niet precies datge ne uitkiest wat je nodig denkt te hebben," formuleert hu nogal cryptisch, naar aanleiding van de van de door Bntse media veelvul dig getrokken conclusie dat Blur te intellectueel zou zijn voor een ware doorbraak in de Verenigde Staten. „Zelf hebben wij dat eerlijk ge zegd ook gedacht. Maar sinds en kele maanden is het tu volledig gekeerd. 'Song 2' is er als single een dikke hit geworden en nu kunnen we daar niet meer stuk. Belachelyk, want het is een van onze minste nummers sinds ja ren. We hebben het binnen een half uur opgenomen, gewoon als 'n spontaan geintje van twee mi nuten rond een paar oerkreten. En daar kent men je nu dan van. dat is toch om rillerig van te wor den?" Wat voor voornoemd niemandal- letje als hitparadetroef geldt, gaat ook op voor het (titelloze) vijfde cd. Waarmee Blur een eind maak te aan het 'Kinks van de jaren ne- gentig'-syndroom door zich in de geest van experimentele Ameri kaanse acts als Beck. Pavement en Tortoise uit te leven.Dit al bum verkoopt nog beter dan onze vorige en dat is zeker niet onze opzet geweest. In onze gedachten hadden we juist een niet-eommer- ciele plaat gemaakt, om enigszins te ontsnappen aan het hele pops- terrengedoe. Ruw, ongecompli ceerd, zeker ook wat de teksten aangaat, gewoon doen naar wat je instinct je in de studio toefluis tert, meer is het allemaal zeker niet geweest Dat belooft dus nog wat voor de toekomst, denk ik. Het betekent dat we een volgend keer ook weer precies zo frank en vrij te werk zullen gaan en dat kan de band alleen maar ten goe de komen." Jongensboek Ondanks dat zonnige perspectief voorziet Damon Albam toch ook al een einde van het spannende jongensboek getiteld Blur. „We hebben onder elkaar afgesproken dat we de tien jaar zullen volma ken. Dat wil dus zeggen dat we nog minstens twee jaar van ons zullen laten horen. Wat er daarna gebeurt zie ik dan wel weer. In elk geval wil ik me verdiepen in ande re disciplines. Volgend jaar word ik dertig, dan mag dat wel eens. Een boek schrijven? Tsja. dat ver wachten wel meer mensen van me, maar dat vind ik wel meteen erg taaie klus," bekent Albarn. „Het gaat me dan waarschijnlijk ook meer om het vinden van mijn weg zonder de band. Nu is die er altijd, ook die ene weck in de maand dat we elkaar niet zien. Daar valt nog mee te leven, maar eens heb je daar toch genoeg van." Blur speelt vanavond in het (uit verkochte) Utrechtse Muziek centrum Vredenburg. Rotterdam Voor het goede nieuws van kunstwethouder Kombrink ('Het popoefencen- trum aan de Maas komt cr defi- nitief, is vanmiddag in de- raadscommissie besloten') was maar weinig aandacht. 'Feest' was het enige devies van een vol Rotown, dat gisteravond haar tienjarig bestaan vierde. Het officiële gedeelte van de besloten party bleef dan ook' beperkt tot de uitreiking,van'; het jubileumboek 'Rotown Ma- gic' aan de Coolsingel-bobo- door eindredactice annex pror" grammeur Marguerite - Melchers. Haar maandenlange- 'verzamelwoede' heefUgelad tot een bloemlezing waar niet£ alleen het clubpodium tfotsMp mag zijn. Want de rijk geïllu-^ streerde bundel, vernoemd naar een gedicht van de (we-1* gens verhuisperikelen verhin derde) Jules Decider, behelst net even meer dan een terug- blik op de eigen activiteiten, 'f In beknopte vorm gaat het fraai vormgegeven 'Rotown Magie' ook in op wat Rotter- dam de afgelopen tien jaar al- lemaal aan progressieve popi heeft opgeroepen en verwerktJ Vandaar dat evenementen als Metropolis. Ein Abend In Wjen en zelfs Kartoga, het spontane* alternatief voor het in de kiem£ gesmoorde 650-jaar •Rdttèr- dam-spektakel Cartha^aaei*; ontbreken. 'Rotown Magic* is ondéftrteéf verkrijgbaar bij het raueiekca- fé aan de Nieuwe Binnenweg zelf, bij It Records en Van Gen- nep en kost 25 gulden. De ver- jaardagsfestiviterleri worden vanavond publiekelijk voort gezet met een gratis optreden van FLC ofwel Fantastisch Leuke Covers. Morgen is er, eveneens vrij entree bij de con- certen van Obüaya (Afrikaanse dansmuziek, vanaf 15.00 uur)-: en Candye Kane (Amerikaanse, country, 22.00 uur). Amsterdam De Beroepsvereni ging van Beeldende Kunstenaars (BBK) vindt de Wet Inkomens voorziening Kunstenaars (WIK) onbespreekbaar. Als het kabinet de plannen niet herziet, stapt de BBK uit het overleg dat de Werk? groep Kunstenaars en Bijstand met de bewindslieden Nuis en Melkert voert. Als de WIK wordt ingevoerd, krijgen armlastige kunstenaars zestig procent bij stand en toestemming tot 115 pro-' cent by te verdienen. De Kamer praat er in mei over. De BBK houdt vast aan éen basis voorziening van vijftigoprocent' van het minimumloon en een bij' verdienmogelijkheid tot honderd procent daarvan. In Nederland zijn minstens 5000 beeldMiflbum- stenaars afhankelijk va&iealuW kering. Uit recent onderzoek i£ gebleken dat het inkotn'èH 'Van kunstenaars erg laag blijft. artiest DJ Michel de Heij a I b Technological Elements'" lab» Essential Dance Music cf u u 151.46 mm. „Nadat deel I was uitgekomen, klaagden sommige mensen dat de cd! niet volledig 'party techno' was. Anderen vroegen zich af waarom hij niet meer 'smooth and easy' was," schrijft de vermaarde dj Michel de Heij in zijn nieuwe werk Technological Elements H. Om van dit soort klachten af te zijn, heeft De Heij gekozen voor het 'voor-elk-wat-wils- concept' wat resulteerde in een sprankelende dubbelaar. Schijf 1, toe passelijk Warming Up' genaamd, is een aangename mix van tracks waarop men maar moeilijk stil kan blijven zitten. De Heij 'leende' daar voor nummers als 'Mass Majestic' van G. J. Bijl en To the Echo' van J, Verhey. De tweede cd, 'Cooling Down' is vooral bedoeld voor party-po- opers die na een nachtje doorhalen nog niet willen gaan slapen. 'Technoi logical Elements II' kan vanavond worden getest. Even opwarmen voor dat om 23.00 uur in Nighttown het Delight feest - waar De Heij naast di Jean, Ronald Molendijk en Derrick May in levenden lijve te bewonde ren is - losbarst, en bij thuiskomst onder het genot van een bakkie thee afkoelen met 'Electronic Love' en The Deep'. Joyce de Bruijn

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 4