9 De één houdt van spruitjes, de ander van draaiorgels UNIVE W Rotterdams Dagblad Kinderen komen eerst dropveterhappen Univéin de buurt voor alle zekerheid! emj£33lUIf Plantagefestival maakt het feest op Koninginnedag Daar plukt de vruchten van! Belangstelling groot voor 150 woningen Nieuwe brandweerbaas Man beschoten Man gewond na vechtpartij Autodieven opgepakt Gewonden bij knokpartij NIEUW! POOLCAFE PE BLAAK» 8 pooltafels, 4 snookertafels Mariniersweg 451 (schuin onder kubuswoningen) tel. 01j(ï^|426|p^f Waterweg Donderdag 1 mei 1997 Een van de meer dan tien draaiorgels die voorvrolij ke noten zorg den, gisteren op Koningin nedag in de binnenstad van V aardin gen. FotoGorrit de Heus/Roel Dijkstra Vlaardingen 'Alle kleding één gulden per stuk' en 'plassen voor een kwartje'. Het zijn zomaar en kele van de aanprijzingen die gis teren op de vrijmarkt in Vlaardin gen waren te zien. Voor één ding hoefde het in gro ten getale aanwezige publiek ech ter niet te betalen: voor de muziek van de draaiorgels in het cen trum. De orgelmannen hadden - op last van de organisatie - hun koperen rammelbakjes thuis ge lalen. Op Kon i ngi n nedag waren het niet alleen de reguliere straatorgels die met hun marsen, walsjes en André Hazes-medleys de boel op vrolijkten. De Kring van Draaior gelvrienden had ook voor enkele groter uitgevallen exemplaren ge zorgd. Zo waren er kermisorgels en stond er op de Fransenstraat een orgel dat begin deze eeuw dienst deed in een Antwerpse danszaal. Samen met eigenaar Johan Weima had 'ome Theo' er gisteren z'n handen vol aan. De 'gaatjes- boeken' waar de muziekstukken op staan moeten immers één voor één in het orgel worden gelegd. De bejaarde Theo -met blauwe baseballpet- hield daarbij ook nog eens nauwgezet in de gaten of de band met scheefliep. Gister middag bleek dat het verdwijnen van een andere werkzaamheid, het met de hand draaien van het orgel, ook wel eens nadelig uit kan pakken. Rond half twee moest Johan Weuna immers gaan leuren om ergens stroom te mo gen tappen omdat z'n aanvanke lijke stroomvoorziener, slagerij B IS ■Hg, 'pi* A.*»r sfc Meer cartoons, meer films, meer actualiteiten, kortom meer tv. Ook al heelt u geen kabel, met een abbonnemen! op MultiChoice ontvangt u het allemaal. Ruim twintig extra tv-kanalen, de nieuwste lllms op FilmNet en meer dan veertig audiokanaten. Met een digitale ontvanger-decoder en een schotelantenne boeit u vanaf nu dus helemaal niets meer Ie missen. Haal meer uit uw tV; ga snel naar onderstaande aanbevolen MultiChoice digitaal dealer en vraag naar ons aanbod. P3C6 digitale ontvanger 1399 Gespreide betaling mogelijk (alle access lores op voorraad) v.d. VALK ELECTRONICS INKOOP-VERKOOP-REPARATIE AUDIO-VIDEO-KTV Broersveld913111 LE Schiedam telefoon 010-473/2 08 fax 010-2467144 mimi Choice '*»~r YOU Con Came, dicht ging. Een eindje verder aan de Waal straat trokken de harde, schelle klanken van De Witte Merel - 'Anno 1912' - de aandacht. Vla ming Jan de Comnck vertelde dat je goed kunt horen dat de makers van z'n orgel vroeger kerkorgel bouwers waren: ,.Hij speelt gewel dig krachtig, hè." Het gebruikelij ke tafereeltje op een draaiorgel - een dirigentje in het midden en twee klokkenluidertjes er naast - heeft De Coninck er voor vandaag afgehaald. „Da's nie orgineel, hè," zo verklaarde hij. De orgels trokken naast mensen uit Vlaardingen en omgeving ook een groot aantal draaiorgel-fana ten. Zoals de Tilburger ~„m'n naam hoeft niet in de krant, ver zin maar iets" - die bij het kraam pje van de DraaiorgeIvr*enden een CD kocht. Moeilijk is het voor hem om uit te leggen wat hem nou zo boeit in de muziek. „Dan moet ik m'n bloed gaan analyse ren. De één houdt van spruitjes, de ander niet. Dat kun je ook niet motiveren." De draaiorgel-fan verder: „Het is één van de excuses om er op uit te gaan. In dit geval om Vlaardingen te zien." Maassluis Uiterst kritisch be kijkt ze haar zojuist geschmink te gezicht in de spiegel die haar wordt voorgehouden. Draait wat naar ünks en naar rechts, legt dan het hoofd iets achterover in de nek en tuurt langs haar neus naar het spiegelbeeld, „fk wil nog lippenstift," concludeert de 4-jarige Jonne zelfverzekerd. Ze zegt het zonder haar grimeuse een blik waardig te gunnen. De andere kinderen die zich la ten schminken aan het tafeltje onder één van de bomen in het Prinses Julianaplantsoen in Maassluis zijn minder kritisch. Nadat ze vlug het resultaat in de spiegel hebben gezien, springen ze opgetogen op van hun stoei, zoeken met een stralende blik oogcontact met hun ouders en hollen enthousiast weg, op naar het volgende onderdeel Koninginnedag in de Oranjewijk in Maassluis. In dit deel van de stad staat deze feestelijke dag geheel in het teken van activitei ten voor de kinderen. Gewoon gezellig spelletjes doen. Vaders, moeders, opa's en oma's lopen met eindeloos geduld met de kinderen alle onderdelen langs - achttien in totaal. Geregeld worden foto's gemaakt of bijzon dere momenten op video vastge legd. De kinderen hebben een kaart om de nek die ze vooraf, maar ook op de dag zelf konden kopen. Voor elk spel of onderdeel dat ze gedaan hebben, wordteen paraaf gezet in het daarvoor bestemde vakje van de kaart. Behalve het schminken zijn dat bijvoorbeeld ringwerpen, sjoelen, blikgoolen, zaklopen en een springkussen. Maar ook een portie saté en een bekertje cola horen daarbij. Concentratie vergt het eiiopen. Met een ci op een eetlepel moe ten de kinderen zo'n zeven me ter heen - 'tot de boom' - en dan weer terug. Het gaat voetje voor voetje, alsof ze op een koord lo pen, en de beide ogen zijn uit sluitend gericht op dat ei. Dat dit niet altijd lukt zonder het een keer te laten vallen, is niet erg, Mascha Custers zet gewoon een paraaf op de kaart. „Het gaat er om dat ze het hebben gedaan," legt ze uit. „Als ze kaart vol heb ben, kunnen ze hem inleveren en dan krijgen ze een prijsje." De 16-jarige Maassluise, die zelf ook in de Oranjewijk woont, helpt al een paar jaar mee met de Koninginnedagactiviteiten in deze straat. Met veel plezier. Voorat bij het dropvetertiappen werd het druk In de Maasslui se Oranjewijk. Al direct bij aanvang van de activiteiten spoed den de deelnemers, jong én oud, zich gisteren naar dit onder deel van de festiviteiten. Foto Gerrtt de Heus/Roel Dijkstra „Het is altijd hartstikke gezel lig," zegt ze spontaan. „En ik vind het leuk om met de kinde ren bezig te zijn. Vanmiddag is er nog een zeephelling en van avond een optocht." Bij het onderdeel dropveterhap pen is het drie kwartier na aan vang van de spelen opvallend.,, rustig. „De kinderen komen het eerst hierheen," verklaart Km Haak, die de deelnemers bij het snoepspel begeleidt. „In het be gin was het hier druk." Hij schat dat er zo'n honderdtien kaarten zijn verkocht: negentig in de 'voorverkoop* en vanmorgen nog eens een flink aantal. De deelne mers zijn niet allemaal wijkbe woners. „Veel zijn ook van bui ten de buurt, bijvoorbeeld fami lieleden van mensen die hier wo nen zegt de 18-jarige Km. „Er zijn er zelfs twee van de Filippij nen." Intussen melden zich weer en kele deelnemers voor een sliert drop. Km knoopt de dropveters aan het touwtje dat tussen de boom en een paal is gespannen. De bedoeling van het spel is het snoepgoed zo snel mogelijk, zon der handen, op te eten, maar de kleinere kinderen kunnen er nauwelijks.nQg., bijalsze.bijna aan het einde zijn. Elco van Oos ten (11). heeft er daarentegen vanwege zijn lengte geen moeite mee. Het drop bungelt recht voor zijn neus. Als Km bezig is de dropveter vast te knopen, staat Elco al te popelen om het te kunnen veror beren. In plaats van onderaan te beginnen, pakt hij de sliert hal verwege in zijn mond, zodat hij het onderste deel in één keer weg kan kauwen. In een mum van tijd is de veter verdwenen en loopt Elco met een voldaan ge zicht naar het volgende onder deel Schiedam Het nog nauwelijks uitgeslapen publiek verzamelde zich 's morgens in het parkje aan de Tuinlaan in Schiedam. Voor de vijfde maal werd er het popfesti- valietje georganiseerd onder de naam Plantagefestival '97. Inmid dels begint het concert op Konin ginnedag een soort traditie te wor den. Daarmee is het een van de weinige feestelijkheden in het centrum van Schiedam waar de verjaardag van de Koningin voor al aandoet als een rustdag. De ter rassen zaten vol, er hing hier en daar een verloren oranje vlagge tje. Daarmee was de feestdag wel ge vierd. Op het Hemaplein hadden een paar kinderen hun dekentje met oud speelgoed erop uitge stald. Vol vertrouwen dat ze iets zouden verkopen. „Vorig jaar heb ik veertig gulden verdiend," al dus een van de verkopertjes. Bui ten het festival om was er nog een akoestische band voor de Passage te bewonderen. In hurkzit be speelden zij hun gitaren. In deze wat haperende sfeer moest het Piantagefestival het feest maken. Aan de band Iimah de eer om vlak voor het middag uur het spits af te bijten. De Vlaar- dingse band gaf twintig minuten lang een heel aardig concertje ten DeVlaardlngse band Umah beet het spits af op het Plantagefes tival in het parkje aan deTuinlaan. Een van de jongste bezoeker- tjes kon het muziekgeweld niet zo waarderen. Foto Roe! Dijkstra beste. Limah was ongetwijfeld de jongste formatie die aan het festi val deelnajp. De band bestaat geheel uit tieners. Mischien was het de toch al behoorlijke erva ring van de bandleden, mischien was het dat er veel bekenden wa ren komen kijken, maar de jon gens stonden op het kleine po dium te spelen alsof zy nooit an ders hadden gedaan. Een covertje van Oasis en de Beatles daar gela ten, speelt de band alleen eigen nummers. Hoewel de jonge muzi kanten krap een jaar met eikaar spelen hebben ze al meer dan twintig optredens achter de rug. Veel kroegen- en schoolfeesten- werk met als hoogtepunt een con certje in Nighttown. Zoals de covers al doen vermoeden is het een Britpopband. De jongens wisten in het park de Plantage van geen ophouden. Ze waren zo enthousiast over hun laatste nummer dat ze in bléven zetten. Organisator Dick Makelaar was erg tevreden. „Limah is een heel aardig bandje. Als ze goed hun best blijven doen zijn ze volgend jaar misschien wel rijp voor het grote podium." Het festival was volgens Makelaar een groot suc ces. ,,'s Morgens was het nog niet zo druk. Ik denk dat de meeste jon geren nog in hun bed lagen. Maar er zijn veel mensen gekomen. De reacties waren positief. Het leuke was dat er dit jaar ook mensen met kleine kinderen waren. Het was ook ons streven om een zo breed mogelijk publiek te trek ken." In de eerste edities van het festi val liep het nogal eens uit de hand. „Er waren toen veel leren jasjes en bezopen koppen. Dat kwam doordat we verkeerd pro grammeerden. Met «an het eind de winnaar van de Sehiedamse Popprijs en swingende Rebel Souls hebben een goede slag ge- De organisator hoopt dat in de toekomst een sponsor zijn naam aan het festival wil verbinden. „Dan krijgen we meer geld bin nen en kunnen we een echt be kende band op het programma zetten. Zoiets als de Golden Ear ring. Maar het wordt steeds moei lijker sponsors te vinden. Dit jaar traden er twee bands minder op dan vorig jaar. Er was minder geld en we wilden de kwaliteit toch hooghouden." BERKEL RODENRIJS Unué Midden-Holland b aNoordemdseweg 6. lel (OIO) 511 41 33 - DORDRECHT Utuve Dordrecht. Krommeihjk 94. iel (078) 614 74 00 GlESSENHt'RG Unive Giessenburg. Peursuimeweg 30. tel. (01841 65 16 88 GROOT-AMMERS O V M Groot-Ammers. Kerkuraai 52. tel 10184166 14 41 - HARDINXVELD-GJESSENDAM UniveHardtnxveld, Peulenstraai 2^. Iej (0184)6170 88 *HEM.F\OFTSI I JS t'n»* e WKcrrosmtraai ili!S!)3l MAASLAND Univé Westland, Diepenburchstraat 44. tel (010)5917344 MELW-LEKKERLAND Univé Nieuw-LeKLerland. Klejburgplein 1tel (0184)6852 II •ROTTERDAM llni\d DelJwcl.Groeneweg 14.tel (0180)63 18 99 «SCHIEDAM l'rmc-Schiedam-Vlaardineen-Overschie, Schiedamsewej;4!F, tel (010)47020 II Méér weten over Univé? Stap eens binnen bij het kontoor bij in de buurt. Of bel met Univé Direct, telefoon (0592) 37 22 22. V—VERZEKERINGEN1 J MaassluisDe woningbouwplan nen op het voormalige Elemen- tumterrein staan in de belangstel ling by potentiële kopers. J. Jon- gepier van projectontwikkelaar Hopman uit Zoetermeer schat dat er momenteel zo'n achthonderd mensen interesse hebben ge toond. „Twee weken geleden wa ren het er 708. Maar ja, dat zijn nog geen kopers natuurlijk." Echt verbaasd is hij niet over het grote aantal: „Dat is vandaag de dag heel normaal." Voor de 116 eengezinswoningen, 31 maisonettes en 21 appartemen ten hebben zich mensen uit diver se, vooral Rijnmond-gemeenten gemeld. „Met de nadruk op Maas sluis," aldus Jongepierdie daarbij zegt dat het hen niet zoveel uit maakt waar de koper vandaan komt: „Voor ons is een klant een klant." Voor de 'showroomachti- ge' bedrijven die aan de Indus trieweg komen hebben zich nog niet zoveel geïnteresseerden ge meld. ,Daar hebben we nog wei nig mee gedaan." 'Nog geen mening' heeft men bij Hopman over hoe uit de serieuze belangstellenden een keuze moet worden gemaakt. Een loting door een notaris is daarbij een moge lijkheid, zo bevestigt Jongepier. De projectontwikkelaar verwacht dat augustus dit jaar -'na de bouwvak' - wordt gestart met de bouw. Vlaardingen Burgemeester en wethouders in Vlaardingen en Maassluis hebben besloten de Sehiedamse brandweercomman dant A. P. M. van Leeuwen per i mei te benoemen tot bevelvoerder in hun gemeenten. R. Terlouw, die momenteel aan het hoofd staat van de Vlaardingse brand weer wordt postoommandant, In Maassluis woidt de huidige bevel voerder 3. Claessen net als zijn collega in Vlaardingen postcom- mandant. Schiedam Een 25-jarige Schiedammer is gistermiddag met een schotwond in zijn heup het Schieland Ziekenhuis bin nengelopen. Het slachtofFer ver klaarde in de omgeving van de Parkweg om nog onbekende re den te zijn beschoten door een man. De politie heeft een onder zoek ingesteld. Schiedam Een 17-jarigé het Noordeinde. Hij werd door een onbekende man geschopt en geslagen en liep daarbij verwon dingen op aan zijn oog en nieren. De Schiedammer moest naar het ziekenhuis. Schiedam De politie heeft vannacht twee Schiedammers die met hoge snelheid over de West- vest reden. De twee, een 19-jarige en een 20-jarige Schiedammer, negeerden een stopteken. Na een korte achtervolging werd hun ge stolen auto in de Sint Luidina- stxaat tot stilstand gedwongen, waarna het tweetal de benen nam. Eén van hen werd echter in de Li- duinastraat in zijn kraag gegre pen, de ander werd uit het water van de Lange Haven gehaald. Vlaardingen Voor zes Vlaartün- gers eindigde Koninginnedag gis teravond in een politiecel. De zes werden opgepakt na een vechtpartij in een horecagelegen heid aan de dr. Wiardi Beckmansingel. Bij de knokpartij raakten vier mensen gewond. De toedracht voor de vechtpartij is niet duidelijk. Er is ook gespro ken over een schietpartij, maar ook dat is onduidelijk. Een 33-jarige Vlaardinger brak zijn hand en een vrouw liep snij- wonden op. Zij is in het Holy Zie kenhuis behandeld

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1