1 m ndier irug SMC en SW verder als één vereniging Veilig' bos zonder laag struikgewas 'Dit is een goede zaak voor het Schiedamse voetbal1 SP slaat terug na aanval Roovers Solidariteit tussen de volle borsten Schiedam tekent bezwaar aan tegen metro Voetbalduels naar dinsdag Verdachte schietpartij Vrouw beroofd Vechtersbazen aangehouden Nog drie mensen vast na vechtpartij Rijbewijs ingetrokken Ontspannen feest in Maassluis Maassluise zwerver heeft huis <3EEM GEZEIK, 31 ME! QEWOOH WEER 'DE DIJK', DE EENDRACHTSHOEVE, ZUID-BEIJERLAHD 0186-6613< us Schiedam Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Schiedam gaat een bezwaarschrift indie nen tegen de komst van de me tro. De gemeente Schiedam dient formeel het bezwaar schrift in om daarmee haar rechten niet te verspelen. „We willen op termijn niet verrast worden door allerlei financiële claims," licht wethouder L. A. Hafkamp toe. Het metropro ject wordt namens de gemeen te gedragen door de Stadsregio Rotterdam. Daarnaast is het een initiatief van de vervoers maatschappij RET. „Er zitten nog wat addertjes onder het gras. Als we als mede-aanvra gers worden bestempeld, kan dat gevolgen hebben voor de eventuele claims. Als de ge meente geen bezwaarschrift indient, kan het grote financië le consequenties hebben voor de gemeente." Schiedam In tegenstelling tot het bericht op de sportpagina, wordt de extra ronde van het Schiedams voetbalkampioen schap niet morgen gespeeld. Van ochtend is bekend geworden dat Hermes DVS en Ursus, die met HBSS in mini-toernooivorm moe ten strijden om een halve finale plaats, geen team op de been kun nen brengen. De duels (1x40 mi nuten) worden nu komende dins dagavond gespeeld. Plaats van handeling is het HBSS-complex. Aanvang eerste wedstrijd: 18.30 Schiedam De politic heeft gis termiddag een 55-jange Schiedammer aangehouden die ervan wordt verdacht op Konin ginnedag in de omgeving van de Parkweg een 25-jarige plaatsge noot in zijn heup te hebben ge schoten, Het slachtoffer moest voor behandeling worden opgeno men in het Schieiand Ziekenhuis. Schiedam Een 73-jarige Schiedamse is gisteravond in de toegangshal van een flatgebouw aan het De Biepad beroofd van haar boodschappentas. Ze was op weg- van de postvakken naar de 'toegangsdeur tot de woningen toen-de tas door een onbekende radii uit haar handen werd gerukt. De dader vluchtte daarna weg. Schiedam Een 29-jange Rotter dammer en een 30-jarige Amster dammer zijn vannacht aangehou den op de Lange Haven. Zij wor den verdacht van de mishande ling van een 33-jarige man uit Oud-Beijerland en een 36-jarige Rotterdammer. De slachtoffers werden in het Schieiand Zieken huis behandeld aan hun verwon dingen. De oorzaak voor de vecht partij is nog onduidelijk. Vlaardingen De politie houdt nog drie mensen vast die op Ko ninginnedag waren betrokken bij een vechtpartij aan de Wiardi Beekmansingel. Direct na de knokpartij werden zes mensen gearresteerd. De toedracht van de vechtpartij is voor de pbütie nog onduidelijk. Maassluis Een 25-jarige Maas- sluizer is gisteren aangehouden op de Rozenlaan omdat hij met een slok op achter het stuur zat. De man moest zijn rijbewijs tijde lijk inleveren De officier van jus titie zal beslissen wanneer de Maassluizer zijn rijbewijs weer te rug krijgt. Door Sander Sonnemans Schiedam In de ledenvergaderingen van zowel SW als SMC is gisteravond hel licht op groen gezet voor de samen smelting van die twee Schiedamse voetbalverenigingen. Nu de fusie er komt, wordt eersteklasser SMC, de club die vijf jaar geleden ontstond uit Martinit en SFC, opgeheven. In het besluit dat door de leden van SMC werd bekrachtigd, is echter wel een clausule opgeno men. „De vergadering is akkoord gegaan," aldus SMC-bestuurslid Luc Franken„rmls de door de ge meente m het vooruitzicht gestel de financien daadwerkelijk schriftelijk toegezegd worden, zo dat we binnen een afzienbare tijd over het geld kunnen beschik ken." Aan welk bedrag by de fi nanciële ondersteuning gedacht moet worden, wil Franken nog niet kwyt. „Het gaat om subsidie en een garantiebedrag voor onze opstallen." Sportwethouder Luub Hafkamp, die zegt blij te zijn dat de fusie er door is, noemt een bedrag van rond de twee ton. „Natuurlijk wil len we de clubs do helpende hand reiken," aldus de wethouder, „maar het is niet zo dat alle finan ciën van de gemeente komen. Te gen de besturen van beide vereni gingen is gezegd dat we bereid zijn tussen de anderhalve en twee ton te zullen gaan zoeken om de nodige duwtjes te geven. Verschuivingen Kyk, deze ontwikkeling heeft waarschijnlijk ook nog de nodige verschuivingen tot gevolg en de gemeente kan gewoon niet alle fi nanciële consequenties op zich nemen. Ik ben blij over de fusie omdat ik begrepen heb dat er by de besturen van SMC en SWbest wel zorgen over waren. Voor het Schiedamse voetbal is het een goede zaak. Er kan gewerkt gaan worden aan een gezonde en stevi ge club." Ondanks de geluiden in het Schiedamse voetbalcircuit dat de fusieplannen bij SW nog wel eens op een flinke weerstand zou den kunnen stuiten, stemde slechts één van de 85 stemgerech tigden tegen de realisatie van een nieuwe club en waren er elf ont houdingen. Van de 71 leden die de vergadering van SMC bijwoon den, stemden er vier tegen. „Het is toch soepel gegaan," reageerde SW-voorzitler Jaap Lodder opge lucht. Nu begint er een nieuwe hoofdstuk voor SW. Er ligt hier echt een mooie toekomst, daar zullen we samen keihard aan moeten werken. Nadat de verga dering akkoord was gegaan heb ik iedereen opgeroepen de nieuwe club niet te laten zakken en dat werd met applaus ontvangen. Dat stent me tot tevredenheid." Lod der is zondag te gast op Thur- lede, als SMC de eerste nacompe- titiewedstrijd speelt, om de voort gang te bespreken. „We moeten een nieuwe clubnaam verzinnen, de clubkleuren bepalen en de fu sie aanmelden bij de KNVB," somt Luc Franken zomaar wat werkzaamheden op. „De eerste taak is het samenstellen van een interim-bestuur." De fusiecommissies van SMC en SW hebben overigens al een naam voorgesteld voor de nieuwe fusieclub, waarvan het eerste elf tal zosnel mogelijk op het hoogste amateurniveau moet uitkomen. „SVV SMC," zegt Franken, „Maar die naam is afgekeurd." De kerktorens van Maasland zuilen na de aanleg van het bos niet meer te zien zijn vanaf de rijksweg A 20. Foto Roei Dijkstra Maasland Op korte termijn kan de aanleg van het Maaslandse Bos beginnen. Het bos wordt onge veer veertien hectaren groot en komt te liggen tussen de Trekka- de en het Doelpad, uitlopend tol het volkstuincomplex en de ac commodatie van korfbalvereni ging ODO. Het werk voor het Maaslandse bos is inmiddels door de reconstruc tiecommissie Midden-Delfland aanbesteed. Het moet een 'veilig' bos worden. Daarom komt er geen laag struikgewas, zodat er zoveel mogelijk zicht onder de bomen blijft. De aanplant gaat bestaan uit bomen die hier in de regio al groeien, zoals essen, zwarte elzen, wilgen en berken. Er komen paden door te lopen, waaraan op diverse plaatsen bankjes worden geplaatst. Door deze aanleg wordt er in het dorp al meer gesproken van de aanleg van het Commandeurspark dan yan een bos. Reconstructie Het bos in Maasland maakt deel uit van de reconstructie van Mid den-Delfland. waarvan het in Maasland één van de laatste werkzaamheden is. Niemand in Maasland is gelukkig met de plaats van het bos. Zowel de poli tiek ais de inwoners hadden het bos liever een stuk verder de pol der in gezien, Vooral omdat Maas land straks vanaf de rijksweg A 20 gezien achter het bos verscholen ligt. De karakteristieke kerkto rens zijn dan niet meer te zien. Ook bleek de aankoop van grond en het aanbieden van compensa- tiegrond n de diverse eigenaren nog niet geheel geregeld. Als er geen overeenstemming over aan koop wordt bereikt, wordt het tij delijk gebruik bij de rechter afge dwongen. waarbij dan compensa- tiegebied wordt aangeboden. De Reconstructiewet voorziet daarin. De werkzaamheden in Maasland worden in combinatie uitgevoerd met het Woudse Bos, dat bij Schi pluiden wordt aangelegd, De aanleg begint met het grond werk en de funderingen, welke in de nazomer zijn afgerond. In het najaar begint het plantwerk, dat - afhankelijk van de winter- tot en met de eerste maanden van 1998 duurt. Op 1 mei 1998 wordt net totale werk opgeleverd. Wat de aanvoer van de grond betreft, blijft de overlast op de Maasland- se wegen beperkt. Het is de be doeling om de grond zoveel moge lijk per schip aan te voeren. Gelijktijdig met de aanleg van het bos wordt onderlangs de Trekka- de een fietspad van twee meter breedte aangelegd. Op enkele plaatsen komt het pad naar bo ven, zodat er boven de dijk uit kan worden gekeken. Voetgangers be houden het beste uitzicht, want zij krijgen op het paadje bovenop de kade het alleenrecht. In het totale plan past ook het verzwaren van de kade. Niet dat er volgens het hoogheemraadschap direct een doorbraak dreigt, maar erg stevig is het dijküchaam niet. Vlaardingen SP'ers Martin Kap pers en Remi Poppe dienen in een op Koninginnedag geschreven weerwoord PvdA-fractielid Peter Roovers van repliek. Hoovers viel deze week in een open brief de Vlaardingse SP aan omdat nie mand van de grootste fractie in de gemeenteraad aanwezig was bij een commissievergadering over de Westwijk. Daarin stond de af ronding van de inspraak over het stedenbouwkundig plan van de Westwijk als enige punt op de agenda. Roovers: „Jullie hebben je als par tij tijdens de verkiezingsstrijd in 1994 volop geprofileerd in de Westwijk: de SP had een duidelij ke (en afwijkende) mening over de aanpak van deze naoorlogse wijk. Ik vind dat je als politieke vertegenwoordiger van een groot aantal inwoners van de Westwijk met name op deze avond op het stadhuis had moeten zijn. Door je SP-stem niet te laten horen laatje feitelijk je kiezers in de steek en dat doet het vertrouwen van de burger in de politiek geen goed. Ik vat het boycotten van dergelijk belangrijke vergaderingen op als kiezersbedrog." De SP-fraetievoorzitter en zijn voorganger op hun beurt beschul digen Roovers, zijn PvdA-fractie en coalitiegenoten WD, CDA en D66 van kiezersbedrog. Het twee tal schrijft dat de SP 'door om standigheden' niet aanwezig was op de genoemde vergadering en eerder deze week op een commis sievergadering waar de 1.3 mil joen gulden bezuinigingen op subsidies aan instellingen als kin deropvang, ouderenwerk en het club- en buurthuiswerk op de agenda stond. Van boycotten is echter geen spra ke. aldus de SP: „Op de vergade ringen in de Westwijk met de be woners was de SP erbij. Roovers moet nu niet net doen alsof hij de SP zo verschrikkelijk heeft ge mist en daarom het standpunt van de SP met kent." En over het profileren drie jaar geleden in de Westwijk. waar Roovers over schryft: „Dat klopt, al had dat niets met de verkiezingsstrijd te maken, maar met de plannen met de Westwijk. Overigens zijn wij in die periode Roovers nooit in de Westwijk tegengekomen. Had het zeker te druk met het opstellen van zijn alternatieve plannen waarbij de bewoners niet werden betrokken." Ze vervolgen: „Sloop van betaal bare woningen die nog goed van constructie zijn en alleen geteis terd worden door ernstig achter stallig onderhoud, vonden we toen en nu waanzin. Huurders met lagere inkomens betalen ge middeld al meer dan 24 procent van hun belastbaar inkomen aan kale huur. Met sloop van betaalba re woningen, zonder betaalbare nieuwbouw, zullen deze huurders er verder op achteruit gaan. Dat argument kent Roovers, laat hij het daar nu eens over hebben. Dit argument tegen sloop heeft de SP in de raad altijd gehandhaafd. De PvdA, WD, D66 en CDA-coalitie, dit politieke monsterverbond wil de (sloop) plannen, na wat wijzi gingen als gevolg van verzet van uit de bevoking, door drukken." Om weggetje Via een omweggetje komen de twee SP'ers in de brief op wat an dere stokpaardjes. Het is niet zo dat de SP nooit commissieverga deringen bezoekt. Ook in de vori ge periode niet. „Vele uren zijn er ingezet tijdens de commissiever gaderingen om onder meer reor ganisatieplannen (waarvoor een peperduur adviesbureau was in gehuurd) van toenmalige PvdA- wethouder Ranshuijsen (thans fractievoorzitter van W2000) te bestrijden. Dit kostte de gemeen schap uiteindelijk ruim twaalf miljoen. Dat geld zou terug ko men door 'efficiëntie' verbetering betoogde Ranshuijsen. De SP heeft deze drogredenering altijd bestreden en we kregen (helaas) gelijk. Nu zyn er grote tekorten, vandaar dat op subsidies aan kin deropvang, ouderenwerk en buurt- en clubhuiswerk bezuinigd moet worden en de gemeentelijke tarieven (weer) omhoog gaan. Roovers," besluiten de SP'ers, „kan toch niet met droge ogen be weren dat hij nu niet zou weten dat de SP zich verzet tegen de (sloop) plannen voor de Westwijk, tegen schijninspraak, bezuinigin gen, tariefsverhogingen en het 'girogluren' van de sociale dienst. Helaas moeten we vaststellen dat de PvdA, WD, D66 en CDA-cuali- tie politiek onvermogen verstopt in verhalen hoe vervelend alles wel is, maar helaas onvermijde lijk. Wie heeft het over kiezersbe drog?" Door Jan Rozendaal Vlaardingen Bevlogen woorden van PvdA-Kamerlid Maarten van Traa en Groenlinks-voorzitter Ab Harrewijn. Muziek van Uit Volle Borsten en Bitch. De 'plaatselijke vertaling' van de verhalen van de landelijke kopstukken door de burgemeester van Vlaardingen, twee fractievoorzitters en een par tij-ideoloog: het bracht alles bij elkaar gisteravond in Vlaardin gen, in de Harmonie, zo'n hon derd mensen op de been. Van ge staald kader dat voor de minimaal veertigste keer naar een 1 mei-by- eenkomst ging en een beetje vreemd opkeken van de dames in werksterkledij die een beetje ba- iorig op het podium liedjes ston den te zingen. Tot jongeren die juist voor de muziek en gezellig heid kwamen en vinden dat het gepraat over politiek de volgende keer best iets korter kan. Maar beide kampen, de socialis ten van het oude stempel en het uitgaansgrut, bleven tot het ein de. En daarbij gaf iedereen zo zijn eigen invulling aan het thema van de 1 mei-viering in Vlaardingen: solidariteit. Het moest anders worden dit jaar. De arbeider zit nu voor de buis naar een-of-ander nietszeggend spelletje te kijken of is met de tweede auto naar de camping, had Groenlinks-fractie voorzitter in Vlaardingen Ben van der Velde vooraf gezegd. De arbei der mist de solidariteitsgedachte. Zijn landelijk voorzitter Harre- wijn was het met hem eens en somde vervolgens een aantal 1 mei-thema's van weleer op: de achturige werkdag, de vijfdaagse werkweek, de hoogte van de steun, de roep om banen. Om met een te concluderen dat arbeids tijdverkorting en werkloosheid nog steeds actuele thema's zyn. Alleen is de traditionele arbeids klasse verdwenen. „Niemand noemt zich nog arbeider, maar gabber, rocker, Feyenoordfan of loopgek," aldus Harrewijn. En ook de positie van productieme dewerkers met dezelfde baan en hetzelfde salaris is verschillend om dat de een kostwinner is, de ander student en de volgende een partner heeft met een dik betaal de baan. Wat volgens Harrewijn zeker niet wil zeggen dat de Dag van de Arbeid niet meer hoeft te worden gevierd. Want er zijn nog zoveel mensen die worden uitge sloten van de arbeidsmarkt. In Nederland alleen al anderhalf tot twee miljoen mensen. Hij noemde vijf groepen die het volgens hem het zwaarst te verduren hebben: vrouwen, ouderen, allochtonen, laag opgeleiden en mensen met gezondheidsproblemen. .„Eigen lijk is één keer 1 mei vieren een beetje karig," aldus Harrewijn. In een paneldiscussie probeerde^ PvdA-fractievoorzitter in de ge meenteraad Anny Atiema en haat GroenLinks-colIega Van der Vel de vervolgens de toespraak plaat selijk te vertalen. Maar daarvoor bleek het probleem te grootscha lig. Beiden stelden vast dat derge lijk beleid toch vooral op landelijk niveau moet worden bepaald. Vrij Vervolgens kreeg Maarten van Traa, sinds de IRT-enquete een bekende Nederlander, het woord. Hij zou het hebben over interna tionale solidariteit, maar ont kwam er niet aan een beschou wing van de landelijke politiek te geven. De verkiezingen komen er aan en als het aan Van Traa ligt maken die de weg vrij voor een kabinet van PvdA, D66 en Groen- Links. In elk geval, stelde hij, blaakt de PvdA van het zelfver trouwen, En volgens hem is dat ook een voorwaarde om de han den op elkaar te krijgen voor *n- temationale solidariteit. Het gaat goed met de PvdA - het gaat goed met Nederland. Van Traa gaf stevig hf op Bolke- stein en zijn VVD, die overal te gen zijn als het om de Europese munt, uitbreiding van de Navo of de Turken gaat.Alsof we er iets mee opschieten door een gordijn om Nederland te hangen," zei de buitenland-specialist van de PvdA. „Ik vind ook dat de Turken niet by de EG hoort als de men senrechten worden geschonden en als ze zo met de Koerden om blijven gaan als ze nu doen. Maar zodra Turkije democratisch is, ho ren ze er ook bij." En Van Traa huldigt het standpunt dat die om mezwaai in Turkije eerder gestal te krijgt als er wordt gepraat. Om vervolgens te voorspellen dat de machtspolitiek van China, Indo nesië en Iran ooit ook eens tot het verleden zal behoren. „Wie tien jaar geleden had gezegd dat de muur zou vallen en Have! presi dent van Tsjechië zou zyn, zou^ ook niet zijn geloofd." Maassluis Slechts een enkeling balde gisteravond bij het zingen van de Internationale strijdlustig de vuist. Niet voor niets vertelde FNV-voorzitter Johan Stekelen burg in de Koningshof dat het, met de nodige kanttekeningen, eigenlijk best goed gaat in Neder land. De toekomstig burgervader van Tilburg vormde de trekker op de -ook in Maassluis- traditio nele 1 mei-viering. Het werd een ontspannen 'feestje' met vooral veel strijdliederen en muziek van het blazersensemble. Het gaat goed in Nederland, maar het moet beter. Dat is, kort samengevat, wat de in een rood jasje gestoken Stekelen burg z'n publiek duidelijk maak te. Het economische klimaat is gunstig: „Maar het minimumloon is structureel te laag." De vak bondsman wees daarbij op de vele regelingen die gemeenten moe ten verzinnen om armoede te be strijden. „Het geeft aan dat het niet goed zit." Iets waar het wel goed mee gaat zijn de politieke ontwikkelingen. „'Rood' begint een beetje op te komen in 'paars'," aldus Stekelenburg die ook voor uit keek naar de volgens hem voor Europa gunstige verkiezingsuit slag in Groöt-Brittanniè. „De Dag van de Arbeid is rijk aan tradities, rjjk aan symboliek. Als labour wint, dan wordt ook vandaag een historische dag."De aanstaande burgemeester sloot z'n speech, af met de aanmoediging om strijd te blijven voeren. Een strijd die gis teren vooral werd bezongen. Zanggroep Dissonant vertolkte Zuid- Amerikaanse, Zuid-Afri kaanse en ook Nederlandstalige liederen die zeer werden gewaar deerd door het publiek. Er werd krachtig meegezongen. Twee he ren die dat niet deden, waren de WD-raadsleden L. de Zeeuw en J F Scheerstra. „Uiteraard niet. Ieder het zijne," aldus een stellige Scheerstra. De liberale makkers - ze vielen op in hun nette donke re pakken - worden jaarlijks voor de 1 mei-viering uitgenodigd en toonden ook nu weer hun belang stelling. Het publiek in de kleine zaal van Koningshof bestond voor de rest uit mensen van wie het bloed niet alleen letterlijk rood is. Ze zijn sterk betrokken bij de plaatselijke afdelingen van vooral PvdA en FNV. Duidelijk is dat de 1 mei-viering ook ditmaal vooral 'gryze koppen' trok en weinig der tigers en veertigers, laat staan jongeren. E. Booister-Witviiet -werd in 1937 lid van de SDAP, de voorlo per van de PvdA- zou het erg jammer vinden als de viering uit sterft: „Dat mag natuurlijk nooit." Maassluis De dakloze Maas sluizer die zo'n maand geleden in deze krant z'n trieste levens verhaal vertelde, heeft een huis gekregen. WAO-er Hans Maas was zo'n beetje alles -inclusief huis - kwijtgeraakt en leefde dag en nacht op straat. Jan van den Hoek van de FNV Vervoersbond - hij trok zich al langere tijd het lot van de daklo zen aan - vergezelde Maas en kele weken terug naar de Stich ting Onder Een Dak.„Die heb ben in drie dagen voor een huis je aan de GAB-laan gezorgd." Van den Hoek vertelt dat het re delijk goed gaat met de voorma lige zwerver: „Het is al een week1 of vier dat hij echt geen alcohol meer drinkt." In de situatie van de andere Maassluise daklozen is weinig verandering gekomen. Van den Hoek: „Er zyn van die gasten bij die helemaal niet ge holpen willen worden."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1