5 <3 Belastingplannen Vermeend stemmen de Kamer tevreden PHïö Defensie gaat niet in op 'oude' asbestclaims De postbezorging rond Hemelvaartsdag. Tjalken op een aquaduct van dertig miljoen Casino's laten gokken op sportwedstrijden PvdA stelt vragen over subsidiefraude PU t lll%£ 1? r Autowrakken verwerkt Jeugdbende opgerold 'Stekelenburg KLM-bijbaan' Kamer wil rapport zien Ongeluk met luchtballon Nieuwe gevallen van varkenspest Onbereikbaar zijn kost geld Lasten voor de burgers dalen met miljarden in 21ste eeuw Knippen en plakken met de Brent Spar Turken Amsterdam relatief ongezond STROOP WAFELS 'Randstad-metro niet haalbaar' Schip met 1200 kilo cocaïne Schiedamse herkent zichzelf op beelden van Westerbork Loopbrug bij Stena geplaatst Rotterdams Dagblad Maandag 5 mei 1997 Amsterdam De bednjven die zijn aangesloten by Auto Recy cling Nederland (ARN) hebben vorig jaar 67 procent meer auto wrakken verwerkt. Het waren er ruim 210.000. Dit jaar zuilen er dat circa 250.000 zijn. Het netwerk van ARN verwerkt ruim drie kwart van de Nederlandse sloop auto's. Het aantal ondernemingen dat deel uit maakt van ARN, is in 1996 met 50 procent gestegen tot 266. Dit jaar komen er maximaal 34 bij. Wie een auto wil laten sto pen, kan nu vrijwel altijd in zijn directe omgeving een bedrijf vin den dat het wrak milieuverant woord verwrikt Twello Een jeugdbende van 22 jongeren, m leeftijd variërend van twaalf tot zeventien jaar, is de af gelopen weken in Twello opgerold door de politie. Daarmee zijn 55 misdrijven opgelost. In Deventer is een heler aangehouden. Het gaat om inbraken, geweldpleging, vernieling, diefstal van fietsen en bromfietsen en graffiti. De ver dachten zyn allen afkomstig uit Twello en zaten in die plaats en in Deventer Dp schooi. Alle misdrij ven vonden plaats in hun woon plaats, al hadden de daders voor hun buit een 'adresje' in Deven ter. Amsterdam De ondernemings raad van de KLM heeft FNV-voor- zitter Johan Stekelenburg voorge dragen als lid van de raad van commissarissen bij de luchtvaart maatschappij. Stekelenburg heeft nog geen ja of nee gezegd tegen het commissariaat. Gezien zijn nieuwe functie van burgemeester in Tilburg per 1 juli beraadt hij zich. Eerder deze week maakte bankverzekeraar ING bekend dat Stekelenburg in september toe treedt tot zijn raad van commissa rissen. Den Haag De WD, Db6 en CDA willen van minister Voorhoeve (Antilliaanse en Arubaanse Za ken) inzage in een rapport uit 1995 over de staatsveiligheid op Aruba. Het rapport, vervaardigd door de Binnenlandse Veiligheids Dienst, is de Tweede Kamer ge deeltelijk onthouden, bij de be slissing over de toekomst van het eiland. Volgens het rapport zou de politieke top van Aruba nauwe banden onderhouden met Colom biaanse drugskartels. Het rapport stelt dat voor tenminste 1,5 mil jard dollar is witgewassen. Het geld is afkomstig uit handel in hard drugs. Nijkofk Tussen Nijkerk en Put ten is zaterdagavond een ballon vaarder met zijn luehtvoertuig te gen dc hoogspanningskabels ge vlogen. De inzittenden zijn onge deerd gebleven en wisten zichzelf in veiligheid brengen. Als gevolg van de aanvaring brak een span ningskabel, waardoor een gebied tussen Nijkerk, Ter Schuur, Bar- neveld en Ede bijna anderhalf uur zonder stroom kwam te zitten. Rond tien uur was de storing ver holpen. In de mand zaten naast de gezagvoerder zes passagiers. Heesch In Noord-Brabant zijn opnieuw twee gevallen van var kenspest geconstateerd. Een woordvoerster van het ministerie van Landbouw meldde zaterdag avond dat op een vakenshouderij in Heesch 4650 varkens moeten worden geruimd en in Loosbroek 1400. Omdat de bedrijven in de re gio liggen waar al een vervoersge bied van kracht is, neemt het mi nisterie geen nieuwe maatrege len, Het aantal gevallen van var kenspest staat nu op 146. Den Haag Het Nederlandse be drijfsleven is vorig jaar 838 mil joen gulden misgelopen als ge volg van telefonische onbereik baarheid. Van het verlies komt 726 miljoen voor rekening van tijd- en productieverlies doordat men de gewenste persoon niet te pakken kon krijgen. De overige 112 miljoen is het gevolg van ex treme vaebttudr- Den Haag De Tweede Kamer kan zich in grote lijnen vinden in de voorstellen van staatssecretaris Vermeend voor een nieuw belastingstelsel in de 21ste eeuw. Vermeend wil de loon- en inkomstenbelasting voor iedereen fors omlaag bren gen. De belasting op milieuvervuilende artikelen en luxe con sumptiegoederen wordt daarentegen hoger. De coalitiepartijen PvdA en D66 zijn evenals het oppositionele CDA grotendeels in hun nopjes met de voorzetjes die de bewinds man van Financiën dit weekeinde gaf in een vraaggesprek met de Volkskrant, Ook de Nederlandse Federatie van Belastingadviseurs reageert overwegend positief. Regeringsfractie WD wil niet in houdelijk reageren. Financieel specialist Hoogervorst vindt dat Vermeend beter zijn 'kaken op elkaar had kunnen houden' tot er concrete plannen liggen. Hy noemt de zaken 'politiek te gevoe lig om er luchtbalonnen over op te laten'. Vermeend pleit verder voor het la ten sneuvelen van aftrekposten en een nieuwe belasting op winst uit aandelen. De belasting op ar beid wordt voor een deel vervan gen door een belasting op milieu vervuiling en consumptie. „Met deze operatie zullen tientallen miljarden guldens gemoeid zyn," aldus Vermeend. /Ules bij elkaar zullen de lasten voor de burgers met miljarden dalen. De meeste grote politieke partijen denken aan een lastenverlichting van on geveer tien miljard gulden. Het laagste tarief loon- en inkom stenbelasting is nu 37,5 procent. Dat kan dalen tot onder de 30 pro cent. Daar staan een BTW-verho- ging van maximaal 3 procent en hogere milieuheffingen tegen over. Het schrappen van aftrek posten ontneemt de burger de mogelijkheid zyn belastbare in komen te verlagen. Ook belas tingvrije vergoedingen zullen worden beperkt. Vermeend wil de aftrek van de hypotheekrente handhaven. Beleggers De staatssecretaris wil een nieu we belasting voor beleggers op winsten uit de verkoop van aande len, opties en soortgelijke finan ciële instrumenten. Deze worden belast met een speciaal tarief. Het huidige tarief van 25 procent voor dividenden noemt Vermeend niet onredelijk. PvdA-woordvoerder Van der Ploeg wil de laagste inkomens te gemoet komen om de inko mensverschillen te beperken. Dat dreigt als Vermeend de loonbelas ting verlaagt en de belasting op consumptiegoederen klakkeloos verhoogt. Van der Ploeg steunt het voornemen om wat hij noemt 'de windhandel' van fiscale con structies aan te pakken. Wel wil hij de kleine belegger ontzien. CDA-woordvoerder Terpstra wijst er op dat voor het voor het verho gen van belasting op milieuver vuilende artikelen Europese af stemming noodzakelijk is. Ook denkt hij dat door de maatregelen van de staatssecretaris de inko mensverschillen groter zullen worden. D66-woordvoerder Ybe- ma herkent in de ideëen van Ver meend veel van zijn eigen voor stellen. Handhaving van de aftrek van de hypotheekrente, zien Ybe- ma en Terpstra niet als een ver- kiezingstuntje. Terpstra: „In een langlopende regeling als de hypo theekrente moet je niet gaan knoeien," De belastingadviseurs wijzen er op dat de gedachten zoals Ver meend die ontvouwt, op belangrij ke punten verdacht veel lijken op het belastingplan zoals zij dat vo rige week zelf lanceerden. De NFB heeft alleen kritiek op invoe ring van enigerlei belasting op vermogenswinst, handhaven van drie belastingschijven, alsmede op wat de club noemt 'het uitbun dig gebruik van belastingwetten'. RotterdamDe lezers van het be drijfsblad Shell Venster kunnen hun hart ophalen aan de Brent Spar. In de laatste uitgave van het magazine is een papieren model bouwplaat gevoegd van het be ruchte olieopslagplatform. Met het uitknippen en het aan elkaar plakken van de papieren onder deeltjes kunnen enthousiaste mo delbouwers 'experimenteren met mogelijkheden om Brent Spar verantwoord af te danken'. Het model is ideaal voor ligbad, tuinvijver of wasbak, zo schrijft de redactie. Het beste effect krijgt de modelbouwer als hij de voet van het kartonnen model ver zwaart. De echte Brent Spar -140 meter lang en 14.500 ton zwaar- dobbert momenteel in een Noors fjord. Koninklijke Olie bekijkt al lerlei plannen om het platform op een milieuvriendelijke manier te ontmantelen. Een paar jaar geleden nog wilde Shell het verouderde platform dumpen in de zee. Dat zorgde voor felle protesten by milieube wegingen en verontruste Shell- klanten. Daarop haalde het con cern bakzeil en parkeerde het de metalen reus tijdelijk in een Noors fiord. Een lange stoet schepen, vooral tjalken, nam zaterdag het zogenoemde Leppa-aquaduct bij het Friese Akkrum In gebruik. Het bouwwerk kostte In totaal dertig miljoen gulden en het riviertje De Boome Is er speciaal driehonderd meter voor omgelegd. Het aquaduct ligt boven de rijksweg tussen Heerenveen en Grou. Die weg is onmiskenbaar het duurste stukje weg van Nederland. Eerder diende de overheid voor de aanleg van nog een aquaduct, drie viaducten en een tunnel namelijk ook al diep In de buidel te tasten. Foto Persbureau Noordoost Amsterdam Turken in Amster dam lopen een grotere kans op hart- en vaatziekten dan hun landgenoten in Ankara. Ook zyn in de hoofdstad wonende Turken minder gezond dan hun autochto ne buurtgenoten. Dat blijkt uit een publicatie in de zaterdag ver schenen editie van het Neder lands Tijdschrift voor Genees kunde. Turkse mannen in Am sterdam hebben vaker last van hoge bloeddruk, ehoiesterolpro- blemen en overgewicht dan man nen in het land van herkomst en Nederlanders in de Amsterdamse arbeidsbuurten. Turkse vrouwen in de Nederlandse hoofdstad blij ken meer te roken dan landgeno ten in Turkije. Bij mannen waren de verschillen groter dan bij vrou wen. Het onderzoek is verricht door drie uit Turkije afkomstige stu denten medicijnen. Zij hadden verondersteld dat de 'risicostatus' van in Nederland wonende Tur ken voor hart- en vaatziekten minder groot zou zyn dan van le den van de controlegroep in Ankara. Dat bleek niet het geval. Het viel de onderzoekers op hoe weinig de Turken in Amsterdam wisten van de factoren die de kans op dergelijke ziekten verho gen. Zij bepleiten een gerichte voorlichtingscampagne om de in formatie-achterstand te vermin deren. Den Haag Holland Casino wil in haar tien gokpaleizen sportcafés openen waar bezoekers wedden schappen kunnen afsluiten op sportwedstrijden. De nieuwe at tractie moet nog meer geld in het laatje brengen. Afgelopen jaar steeg de netto-omzet van Holland Casino met tien procent tot 134,8 miljoen gulden, zo blijkt uit het jaarverslag dat dit weekeinde werd gepresenteerd. In de Verenigde Staten zijn de zo genoemde sportrooms een succes. In veel Aziatische landen ook. Dus waarom niet in Nederland? „We zijn toch een sportgek land," meent de woordvoerder van Hol land Casino. De nieuwe attractie moet ook voorkomen dat de casi nobezoeker verveeld raakt. „We leven in een tyd dat mensen niet een hele avond vastgeplakt willen zitten. Ze willen van het een naar het ander en dat alles in een com fortabele omgeving." Zappen in het casino. Van de au tomaat, naar het roulette, het kaartspel, het restaurant en in de toekomst wellicht naar het sport- café. Een tiental televisiescher men laat rechtstreekse beelden zien van voetbal, tennis, paarden races, volleybal en wielrennen. Op ieder scherm een ander sport evenement of juist op alle scher men een en dezelfde wedstrijd, maar dan vanuit tien verschillen de gezichtspunten gefilmd. „Dat doen ze in de Verenigde Staten met belangrijke basketbalwed strijden. Héél spectaculair." Nog tijdens de wedstrijden kan wor den gewed. Niet alleen op de uit slag, maar bijvoorbeeld ook op wie het eerste doelpunt zal ma ken. Holland Casino voert op dit mo ment gesprekken met de Stich ting Nationale Sporttotaiisator (SNS) over de verdeling van de opbrengst. De SNS heeft als enige in Neder land vergunning om op uitslagen van sportwedstrijden te laten wedden. En daar wil Holland Ca sino niet aan tomen. „Maar we willen natuurlijk wel wat terug zien van onze investe ringen. Gewoon zo'n soort rege ling als voor de sigarenboer. Die krijgt ook wat voor de verkoop van staatsloten en totoformulie- pak 8 stuks van .951 LUILEKKERLAND PATÉ Mil 100 gram NU IJSBERGSLA per stuk ELKE DAG GOED NIEUWS - Rotterdam Minister Jorritsma van Verkeer voelt weinig voor een ondergronds systeem in de Rand stad voor persoyen- en goederen vervoer. De bewindsvrouw denkt dat een metronet van dergelijk omvang niet te exploiteren valt. Zij ziet meer in een betere inte gratie van de bestaande open baar-vervoernetten. Jorritsma liet dit weten via de TROS-radio. Zij reageerde daar mee op het aanbod van voorzitter Brinkman van het Algemeen Ver bond Bouwbedrijf (AVBB). De vroegere CDA-voorman had ge zegd dat de Nederlandse bouw er technisch klaar voor is een derge lijk net aan te leggen. Brinkman denkt dat een onder grondse oplossing van het ver voersprobleem onvermijdelijk is om de Randstad leefbaar te hou den. Onlangs is een plan gelan ceerd voor ondergronds bloemen- transport tussen Aalsmeer en Schiphol. De Tweede Kamer was enthousiast over dat plan en drong er bij de minister op aan bij te dragen aan de financiering. Middelburg Justitie in Zeeland heeft onlangs een schip onder schept dat een 'forse hoeveelheid cocaïne' aan boord had. Van de acht mensen die werden aange houden, zitten er nog vijf vast. Dat heeft de Middelburgse persoffi cier van justitie mr. Veurink van morgen bevestigd. Het dagblad De Telegraaf meldt maandag dat het schip, de Fogo Isle, 1200 kilo zuivere coca'.ne ver voerde. Het spul zou een straatwaarde van 120 miljoen gulden hebben. Daardoor zou het gaan om een van de grootste drugsvangsten in ons land. De persofficier wilde daarover niets zeggen. Mr. Veurink wilde evenmin in gaan op beweringen dat Justitie nog jacht maakt op de organisato ren van het drugstransport. On der hen bevindt zich volgens De Telegraaf een oud-directeur van de beruchte Femisbank, die zich met zwart geld inliet en in 1991 faiili et is gegaan. Het schip zou op weg zijn geweest van Curasao naarVlissingen. Den Haag De christelijke vak bond voor militairen ACOM is fu rieus over het afwijzende stand punt van het ministerie van De fensie ten aanzien van claims door oudere asbestslachtoffers. Defensie wil personeel dat meer dan dertig jaar geleden schade heeft opgelopen door asbest, uit sluiten van een schadevergoe ding. „Wij vinden dit een schandelijk besluit, Defensie onwaardig. Het druist bovendien in tegen elke gangbare opvatting van betame lijk werkgeverschap," zo schryft de CNV-bond in een verklaring. Volgens de ACOM zou het Defen sie sieren als zij voor de claims van asbestslachtoffers de aanbe velingen van de commissie De Ruiter als richtsnoer zou hante ren. Het ministerie van Defensie wil niet ingaan op eisen om schade vergoeding van slachtoffers, als die meer dan dertig jaar geleden zijn blootgesteld aan asbest. Dat is de veijaringstermijn voor scha declaims. Uit onderzoek is echter gebleken dat het meer dan dertig jaar kan duren voordat astbest- ziekten zich manifesteren. De ACOM doet daarom een be roep op de Tweede Kamer om te proberen Defensie op andere ge dachten te brengen. „De volksver tegenwoordiging moet de rege ring ertoe bewegen de huidige veijaringstermijn voor asbest- besmetting te verruimen en de aanbevelingen van de commissie de Ruiter zondermeer over te ne men." De eommissie-De Ruiter is in de asbestzaak door het ministerie van Sociale Zaken om advies ge vraagd. Zij pleit ervoor de verja ringstermijn te verruimen. Het kabinet moet hierover nog een standpunt innemen. Staatssecre taris Gmelich Meyling erkende vorige maand dat Defensie heeft nagelaten het personeel in het NAVO-centrum de Cannerberg te beschermen tegen asbest. Daar was van 1960 tot 1992 een com mandocentrum gevestigd, Eind jaren zestig is in het Zuid- Limburgse centrum isolatie van asbest aangebracht. Asbest is ge vaarlijk is voor de gezondheid, In 1991 besloot Defensie na een TNO-rapport maatregelen te ne men. Een jaar later werd het cen trum gesloten. Meijling gaf toe dat er in de jaren zeventig en tach tig niets is gedaan met waarschu wingen uit Britse en Duitse rap porten. Hooghalen Opnieuw hebben twee mensen zichzelf herkend op de onlangs ontdekte filmbeelden die tijdens de Tweede Wereldoor log zijn gemaakt in het door gangskamp Westerbork. Twee vrouwen, waaronder een Schiedamse, die destijds als kind anderhalf jaar met hun familie in het kamp verbleven, hebben zich zelf herkend in het kerkkoortje van het kamp. Het gaat om mevrouw H. Dormits uit Den Haag en mevrouw R. Scb- effer uit Schiedam. Destijds wa ren ze 13 en 14 jaar oud. Hun over leving danken zij hoogstwaar schijnlijk aan hun valse geboorte bewijzen, waarin stond dat zij pro testants waren. De meisjes werden harstvriendin nen en verbleven met hun ouders en andere familieleden van april 1943 tot september 1944 in Wes terbork. Daarna werden ze in de trein op transport gesteld naar Theresiënstadt om in februari 1945 bij een gevangenenruil naar Zwitserland te worden doorge stuurd. Vandaar keerden ze heel huids terug naar Nederland. Beide vrouwen hebben volgens het Herinneringscentrum waar devolle informatie kunnen geven over het toenmalige kampleven De beelden maken deel uit van de tentoonstelling 'Kamp Wester bork gefilmd' die momenteel in het Herinneringscentrum te zien is. Daar hoopt men dat meer men sen zich op de beelden herken nen, zodat meer informatie over het kampleven bekend wordt Het Herinneringscentrum heeft gisteren zeker vier tot vijfduizend bezoekers getrokken. Onder hen bevonden zich opvallend veel bui tenlanders. Gewoonlijk worden er op 4 en 5 mei zeiden meer dan zes honderd mensen geteld. Door de onverwacht grote belangstelling was de weg naar het kampterrein per auto enige tijd onbereikbaar. Een groep van dertig joden uit Tel Aviv hield 's middags een eigen herdenking bij het monument. De laatste loodjes wegen het zwaarst. Bij de Stena UJn In Hoek van Holland wordt alles In gereedheid gebracht om het nieuwe supersnelle catamaran-veerschip Stena Discovery vanaf 2 juni op de route naar het Engelse Harwich te kunnen laten varen. Afgelopen zaterdag werd door twee drijvende bokken de loop brug geplaatst De nieuwe Stena Discovery gaat de oversteek naar Harwich In 3,5 uur maken. FotoCorVos Groningen Het PvdA-Rameriid Duivesteijn zal morgen in de Tweede Kamer vragen stellen over speculatie met honderden gesubsidieerde huurwoningen in Groningen en elders in het land. De huizen zijn vorig jaar door het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten verkocht aan de Haagse belegger Gravendam bv. Vrydag meldde deze krant dat de dienst recherchezaken van het ministe rie van VROM een onderzoek heeft ingesteld. Het PvdA-Kamerlid wil weten of staatssecretaris D. Tommei van Volkshuisvesting toestemming heeft gegeven voor de overdracht van de subsidierechten. Tevens zal Duivesteijn vragen of het mi nisterie vooraf informatie heeft ingewonnen over de achtergron den van de bestuursleden en aan deelhouders van Gravendam. Ook verzoekt hij om een onder zoek door het ministerie van Fi nancien. Van de 240 premiehuurwoningen van het bedrijf in de Groningse wijken Beijum en Lewenborg staat een kwart leeg. Een derde is slecht onderhouden. De gemeen te Groningen vermoedt dat spra ke is van opzet en misbruik van Rijkssteun. Wethouder W. Smink heeft het ministerie van VROM gevraagd de zaak te bekijken. Achtergrond van de speculatie is volgens Duivesteijn het feit dat VROM met de beleggersorganisa ties onderhandelt over afkoop van de DKP-regeling. Het Rijk wil van dein 1982 ingestelde 'dynamische kostprijs-subsidie (DKP) af. DKP is een subsidiestelsel dat in 1982 voor twintig jaar werd ingesteld met als doel investeringen in de huursector aantrekkelijker te ma ken. Beleggers wordt een afkoopbe drag in het vooruitzicht gesteld van tienduizenden guldens per woning. Dit nog te betalen afkoop bedrag wordt nu ai in transacties met premiehuurwoningen ver werkt. Op Hemelvaartsdag, donderdag 8 mei, zal er géén postbezorging en géén buslichting plaatsvinden. De dag waarop uw post bezorgd wordt, kunt u terug vinden in onderstaand overzicht. Hebt u vragen over de postbezorging rond Hemelvaartsdag, bel dan met PTT Post Klantenservice: 0800-0417 (gratis). Gepost voor de buslichnng op woensdag 7 mei vnjdag 9 mei 6 mei woensdag 7 mei vnjdag g mei op* *Uit continu extern kwahiensonderzoek blijkt dat wij 96% ran alle post die vóór de lichting is gepost volgens bovenstaand schema zullen bezorgen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1