A C H S IC ft Bal na Rijsbergen en Haan weer (even) op één lijn 'Wij komen niet meer aan tafel!' Kraay zingt het hoogste iied Heerenveen én arbiter in ban van bekerfinale Columnist jaagt ook De Kist op de kast Volco-vrouwen eten tegenstander op s m Harry NAC bijna foetsie msmm 153 mean saaiwo® Becker wil nog twee tot drie jaar tennissen Overdrijven Hardlopers blijken bedriegers Rotterdams Dagblad Maandag 5 mei 1997 De spelers van SC Heerenveen waren zaterdag al zo in de ban van de bekerfinale, komende donder dag tegen Roda JC, dat Johan Hansma en Jan de "Visser voor het duel met De Graafschap op audi ëntie gingen bij scheidsrechter Fred Sterk, Of hij eventuele 'geelrijpe' over tredingen van de bekerfinalist voor deze keer door de vingers wilde zien? De Apeldoomse arbiter kreeg van aanvoerder Hansma de namen door van de Heeren ven ers die "op scherp' stonden. Sterk hield zich keurig aan de 'afspraak', maar De Graafschap had drommels goed in de gaten dat er tegen een voor zichtig opererend Heerenveen wat te halen viel: 2-1. De actie van Hansma en De Visser gaf precies aan hoe de vlag er bij Heerenveen zes dagen voor de kraker tegen Roda bij hing. „Je kunt praten als Brugman, maar de finale speelt de mannen toch door de hoofden," aldus trainer Foppe de Haan. „Normaal gespro ken winnen we hier, maar we wa ren niet scherp genoeg." Hij accepteerde de zesde neder laag van dit seizoen gelaten. Heer enveen had sinds 21 december (Roda, o-l) niet meer verloren. De Haan is ook maar een mens en verkeerde met zijn gedachten eveneens al in Rotterdam. Daar wil hij met zijn ploeg Europees voetbal afdwingen door het win nen van de Amstel Cup. „De fina le hangt al weken als een paraplu boven ons, het beheerst bijna al les. Dan kun je deze nederlaag bij na incalculeren." De Haan was in Doetinchem ui terst lovend over Fred Sterk. Ooit had hij eens een praatje gehouden voor de verzamelde arbiters en hen gevraagd hun huiswerk goed te doen. De Haan wilde dat de flui tisten zich vooraf goed op de hoogte stellen over wat spelers en trainers bezighoudt. „Sterk heeft kennelijk goed geluisterd," laehte De Haan. Sterk liet zich 'inpakken' en dat kwam OleTobiasen, Johan Hans ma, Igor Kornejev en Jan de Vis ser goed uit. De Deen maakte een overtreding op Viscaal die hem geel opleverde. Maar het had net zo makkelijk rood kunnen zhn. „M'n hart stond even stil," beken de Tcbiasen, die zich de resteren de tachtig njinuten niets meer kon veroorloven. Gezwijnd 01e Tobiasen merkte dat zijn ploeg in de ban van de finale was. „Iedereen stond drie meter van zijn man te dekken, dat zegt al les." Hij vond dat vooral Kornejev enorm had 'gezwijnd'. De zeer matig spelende Moskoviet maak te op slag van rust een pittige overtreding. Sterk greep naar zijn borstzak, maar herinnerde zich net op tijd dat Kornejev door een gele kaart de bekerfinale in het stadion van zijn toekomstige club zou moeten missen. „Ik zag hem aarzelen," aldus de Rus, ,pk smeekte hem om geen geel te geven. Gelukkig 2ei die speler van De Graafschap (Erik Viscaal) ook dat het geen zware tackle was. Ik ben enorm blij dat ik ontsnapte." Hansma: „Jan en ik hebben ook mazzel gehad en dus ben ik blij dat we vooraf even met Sterk gesproken hebben. Wat ons betreft heeft-ie geweldig ge floten." Hoezo moeten supporters elkaar na het teyen staan? Waarom moet er een dode vallen In een weiland omdat de één bij club A hoort en de andere bij club B? Dat vroegen fans van De Graafschap en Heerenveen, clubs waar nauwelijks gewelddadige Incidenten zijn, zich de afgelopen maanden af. Aanvankelijk was er het idee om in een weiland In de Achterhoek een 'treffen'te organiseren, maar De Graafschap achtte de kans op onwelkome gasten te groot. Daarom werd gekozen voor een gezamenlijke dis. Onder het motto 'zó kan het ook' schoof een aantal voetbalsupporterszaterdaginde rust van De Graafschap- Heerenveen aan voor een boerenmaaitijd. FotoGPD Moet kunnen „Knap hoor, het rendement dat ze uit die ploeg halen, maar zo'n ploeg mag gewoon geen kampioen worden. PSV-er Stan Valckx in VI over Feyenoord. „Ik ben wel eens bang dat topwetbailers door de gigantische salaris sen tos komen te staan van de werkelijkheid. Als het aan mij ligt be staat een deel van de opleiding van een profvoetballer uit het werken in een bejaardenhuis of een inrichting voor gehandicapten. Een maandje dat werk er. hst worden andere mensen, hoor. Heerenveen-trainer Foppe de Haan in het AD. „Dennis de Nooijer? Zijn probleem is, hij is teveel een m ooie jongen, te veel Alain Delon. Als Dennis een paar littekens in zijn geziekt krijgt, een knie die ineens naar buiten wil groeien of laat blijken dat hij ook een rare teen heeft, dan is die van zijn schoonheid afgeholpen en goal ie missckien nog eens naarz'n mogelijkheden spelen." Hugo Camps in De Spartaan. „De moed van Edtoard Metgod vind ik eerlijk gezegd legendarisch. Kijk, ais je Lev Yashin bent en je gaat in de goal staan, dan is dat be grijpelijk. Maar Edtcard Metgod die tussen de doelpalen is gekropen, dat ts iets ongelooflijks. Omdat hij er natuurlijk niet uitziet, bang is van zijn eigen schaduw Nogmaals Hugo Camps in De Spartaan. „Zo'n man als Edward Metgod hoort op het middenveld thuis. Daar, waar ze allemaal met spaken en stokken door elkaar zitten te frieme len, kan hij verzuipen. Na honderd jaar eenzaamheid tussen de palen kan hij nog steeds anoniem over de Coolsingel lopen." Nogmaals Hugo Camps. „Ik heb twee keer zoveel energie als de gemiddelde Nederlanderdat is mijn probleem. Is op zich niet zo erg, zolang je maarniet probeert om met me mee te lopen, irnnt dan word je gek." VoUebalbondscoach Toon Gerbrands in De Telegraaf. „Mensen veranderen als ze succes hijgen. En dat is eigenlijk waar ik me het meeste aan stoor. Als ik lees hoe Bogarde zich gedraagt, denk ik: dat is niet van deze wereld. En dat heeft alles te maken met geld." NAC-trainer WIm Rijsbergen in Panorama. „Bij Ajaar gaat na een wedstrijd de kleedkamer dicht. Wie gefaald heeft krijgt een spreekverbod. Maar na Parijs-Ronbaix was Johan Museeuw - toch de verliezer van de dag - voor Jan en Alkman aan spreekbaar. Dat km je in geen enkele andere sport tegen. Ga maar eens om een praatje bij Gidttt of Van Basten. Jezus Christus van het kruis bidden lijkt me makkelijker." Oud-wielrenner Hennie Kuiper in Elsevier. Trainers Sparta seizoen 1996/1997 Door een technische storing is er in de zaterdagkrant een fout geslo pen in de graphic bij het interview met Adri van Tiggelen. De resultaten van Sparta's trainers in deze competitie stonden daarin verkeerd ver meld. Deze zijn na gisteren als volgt: HENKTEN CATE 20 wedstrijden, 21 punten (22-27) JOOP BRAND 7 wedstrijden, 7 punten 8-14) DOLF ROKS//ADRI VAN TIGGELEN 2 wedstrijden, 4 punten 3- 2) Dit Is Harry NAC, de mas cotte van de gelijknamige eredivisieclub uit Breda. Voor de wedstrijd en in de rust probeert hij doorgaans het publiek in het gloed nieuwe Fujl-stadion van NAC te vermaken. Daarin slaagde de enter tainer gistermiddag voor de wedstrijd te gen Feyenoord op nieuw, maar niet zo als hij dat had be doeld. Scheidsrechter Roelof Luinge wilde om half drie laten aftrappen, maar toen bevond Harry zich nog altijd op het veld. Sterker nog: hij kroop als een 'tijger- sluipende' militair op het slagveld zigzag gend naar de zijlijn. Dat was een mooie act, von den sommige toeschou wers. De spelers en scheids rechter Luinge (die hierdoor pas om 14.34 uur voor het begin kon blazen) wachtten gedul dig. Maar toen Harry NAC een maal over de lijn was gekropen en ieders aandacht was verplaatst naar het voetbal duel op de mat, bleek dat de mascotte uit pu re nood door zijn knieën was gezakt... Harry NAC bleek onder zijn masker onwel geworden en moest door de verzorger en arts van de club acuut worden geholpen. Gedragen door twee man verdween hij in de catacomben. Het had veel weg van een act van Tommy Cooper, die In het harnas stierf. Iedereen dacht bij de geniale Britse komiek aan één van zijn grappen, toen hij zich midden in een optreden plotseling niet meer bewoog. Zo verging het Harry NAC gelukkig niet, maar voor hem noch voor zijn club kwam het in Breda toch allerminst Dik Voor Mekaar.., Foto John da Pater De ergernis bij het WK tafel tennis in Manchester over de chaotische organisatie bereikte zaterdag een kookpunt. De spe lers kondigden impulsief een staking af, omdat coaches, spe lers en begeleiders plots niet meer werden toegelaten op de tribunes rond de centre-courts. Engelse bobbies sloten de toe schouwersvakken voor de 'ac teurs' hermetisch af. De Engelse organisatie had voor zaterdag, zondag en vandaag al le beschikbare plaatsen ver kocht en geen rekening gehou den met de aanwezigheid van deelnemers, begeleiders en in middels uitgeschakelde spelers. De spelersvakbond (CTTP), met aan het hoofd de Nederlander Peter Paul de Vrind, reageerde woedend en dreigde met een staking. „Dit was echt belache lijk," vond de Nederlandse bondscoach Peter Engel, die met zijn uitgeschakelde spelers evenmin werd toegelaten tot de tribunes. „Zo slecht heb ik het nog nooit meegemaakt. Wij betalen hier 300 gulden per dag voor hotel, eten en de toegang tot de hal. Daar verdient de organisatie be hoorlijk wat aan. Prima. Maar dan moeten ze ons wel goede plaatsen geven. Van de rest van het toernooi kunnen we op deze manier niets meer leren, omdat we er niets van te zien krijgen." De organisatie schrok van de op standigheid van de spelersvak bond. Na druk overleg werd het tribuneverbod voor accreditatie houders opgeheven. In de nacht van zaterdag op zondag werd vervolgens de tribunecapaciteit vergroot. Simon Kistemaker zal deze week zijn advocaat mr. Keje Mole naar raadplegen om te zien of het zin heeft stappen te ondernemen tegen het Nieuwsblad van het Noorden. De trainer van Spaken burg voelt zich in zijn eer en naam aangetast door een column in die krant van 10 maart. De column van Dick Heuvelman werd geschreven naar aanleiding van het duel ACV-Spakenburg. Bij die wedstrijd vlagde de trans- seksuele Andrea Blom. In de co lumn kroop de scribent in de huid van Kistemaker en suggereerde hoe de oefenmeester wellicht had gedacht toen hij met Andrea Blom als grensrechter werd ge confronteerd. Hpf leverde onder meer zinsne- des op als: 'Zal-ie z'njodocus ook hebben laten leeghalen? Ik moet er niet aan denken, brrrr...' En: Tfc heb al veel meegemaakt in de voet ballerij, maar dit heeft de Kist nog nooit gezien, zo'n grens.' Alsmede: 'Als ze hier op de tribune nu maar niet gaan zingen dat ze die vlag beter in haar reet kan stoppen. Ik ben bang dat ze dat ook nog doet dan.' Andrea Blom heeft inmiddels een advocaat ingeschakeld die rectifi catie en een schadevergoeding zal eisen van het Groningse dagblad. Blom, die zich enkele jaren gele den tot vrouw heeft laten opere ren, is sinds de column zo aange slagen dat ze niet meer kan vlag gen. „Vóór dat stukje in de krant was de acceptatie groot binnen de voetbalwereld, maar nu wordt er ineens op me gelet en komen de kreten los," vertelde ze zaterdag in het radioprogramma Spijkers met Koppen. Simon Kistemaker wenst niet in - verband te worden gebracht met de zaak. „Het is walgelijk. Walge lijk om zoiets te schrijven en wal gelijk om te doen alsof ik dat ge dacht of gezegd zou hebben. Ik heb juist respect voor die mevrouw. In die column word ik gewoon misbruikt. Samen met Keje Molenaar ga ik kijken of daar nog iets aan valt te doen. Niet dat ik meteen aan een rechtszaak denk, maar je moet niet zomaar alles over je kant laten gaan." De trainers Wim Rijsbergen en Arie Haan lijken niet langer allergisch voor elkaar, De voor malige ploeggenoten bij Oranje zaten zondag na de wedstrijd NAC-Feyenoord (0-2) broederlijk naast elkaar m de perskamer. De twee kemphanen waren het voor de verandering zelfs even met elkaar eens. „Ane heeft gelijk," sprak Rijsber gen tot veler verbazing na een mono loog van Haan. Vorig jaar konden de twee oud-in- teraationals elkaar nog niet luch ten of zien. De controverse begon in het voorbije seizoen toen Rijs bergen na de wedstrijd in de pers kamer van de Kuip toespelingen maakte op de vermeende rol van Haan als speler in een omkoop schandaal bij Standaard Luik in de jaren tachtig. Een paar maanden later weigerde de trainer van Feyenoord met zijn collega van NAC in dezelfde pers kamer aan een tafel plaats te ne men. De emoties waren hoog op gelopen na een veldslag in de Kuip (1-0), met twee rode en ne gen gele kaarten. Rijsbergen noemde het, volgens hem, ophit sende optreden van Haan langs de lijn 'zielig en walgelijk'; Haan op zijn beurt zei dat Rijsbergen beter naar zichzelf kon kijken. Het duurde lang voordat het trai nersduo zondag in de perskamer verscheen. Maar Rijsbergen gaf Haan zonder omhaal een hand. De coach van NAC kon het echter toch niet laten om nog een opmer king te maken over zijn ietwat ge spannen verhouding met Haan. Toen twee journalisten tijdens het 'officiële' gedeelte met elkaar tn de slag gingen over een tak- tisch aspect, merkte Rijsbergen quasi-boos op: ..Nu maken wij eens geen ruzie en zijn jullie aan het bekvechten!" Zelfs Haan moest erom lachen. Strekking van het interview met Kees van Wonderen, gister middag bij Studio Sport: „PSV heeft meer individuele kwalitei ten," en: „Ik weet niet of we van dit spelersmateriaai echt iels mo gen verwachten In de Champions League. Dan rcaan een Real Ma drid en een Juventus toch veel verder." Ane Haan: „Van Wonde ren is veel te eerlijk." Twee spandoeken by NAC- Feyenoord maakten duidelijk dat de landstitel dit jaar in Brabant dient te blijven. Op het een: 'PSV proficiat!', op het ander 'D-day, NAC maakt PSV kampioen.' Het eerste doek werd m de rust al opgerold. Hans Kraay jr. Is op toemee. Vrijdag bij RKC-FC utrecht, zondag op Spangen bij Sparta-Ajax. Samen met zijn Supporters United, op een tekst die stelling neemt tegen bet voetbalgeweld buiten de velden. Kraay zingt het hoogste lied: 'Er zal d'r altijd eentje winnen'. By RKC en bij Sparta gebeurde dat inderdaad. Maar wét als er gelijk wordt gespeeld? iWcor vm Pierre Mathieu, trainer van de volleybalvrouwen van Volco, heeft vorige week alle 'trucendo zen' opengetrokken om zijn team de beslissende pfay-offwedstrijd tegen WC te laten winnen. Onder het motto 'we vreten ze op' liet hij zijn speelsters een paar keer groente eten van WC-sponsor Bonduelle. Het sorteerde niet het gewenste effect, WC toonde zich afgete kend de sterkste en werd lands kampioen. Mathieu: „Dit soort noodgrepen blijkt dus niet te hel pen in het volleybal. Het aantal trainingsuren en de juiste slag kracht zijn maatgevend. Bij WC liep alles iets meer gesmeerd. We konden niet beter. Vught is de wa re kampioen." Mathieu is overigens benaderd door een Afrikaanse volleybal- bond, Hij moet het mannenteam van een land waarvan hij de naam nog niet bekend wil maken, naar de OS van 2000 in Sydney leiden. Mathieu brengt deze week een be zoek aan Afrika. Mathieu werkt bij het Spectrum College in Breda. De school wil in principe wel meewerken aan een buitenlands avontuur. Het minis terie van Onderwijs moet echter garant staan voor zijn terugkeer ovef drie jaar, Als het niet lukt blijf ik bij Volco. Mijn contract loopt af, maar we zijn het in principe eens over een verlenging. In de verbintenis staat dat ik weg mag als ik bonds coach kan worden," zegt Mathieu. Dé top-15 van de grootste bonden Het aantal georganiseerde sporters, verenigd in NOC*NSF, is vorig jaar met een half procent afgenomen. Eind december stonden er 24.831 minder leden geregistreerd. Het totale aantal leden van de 90 bij N0C*NSF aangesloten bonden liep daarmee terug tot 4.49L112. Leden aantal tn 1996 (xlOOpf (SgBSHBRBRI283 IKiijiss gggggBSM isi CO ggjS3aB*03 r~b~i loo nasi 94 mm 82 ran 7» ITan LZZ1 I aantal leden Boris Becker wil nog twee tot driejaar doorgaan met ten nissen. De Duitse publiekslie veling zei in een interview met het boulevardblad Bild voorlo pig nog niet aan stoppen te denken. „Waarom zou ik stoppen?" al dus de 29-jarige Duitser, die de laatste jaren veel fysiek onge mak heeft gekend. „Op IB-jarï- ge leeftij d had ik Wimbledon al twee keer gewonnen. Toen had ik ook kunnen stoppen. Ik wil volgende maand in topvorm zijn om Wimbledon nog een keer te winnen. Mocht dat ge beuren, dan zal dat zeker geen reden zijn een einde aan mijn loopbaan te maken. Zolang mijn lichaam het allemaal aan kan, blijf ik tennissen." Becker maakte onlangs zijn rentree in Monte Carlo na een afwezigheid van twee maan den door een blessure. Hij ver dween snel uit het toernooi. Michael Stich, generatiege noot van Becker, die vrijdag bekend aan het einde van het jaar te stoppen, zou captain van het Duitse Davis Cup-team moeten worden, meent de hui dige teamchef Nïki Pilic. ïn een interview met het blad 'Fo cus' noemde Pilic de scheiden de tennisser als zijn mogelijke opvolger. Pilic heeft Stich al benaderd en hem laten weten dal hij als co- captain kan beginnen. „Stich is een diplomaat en is tegelij kertijd ook een goede peda goog," vindt Pilic. „Bovendien is zo'n functie voor Stich uit mentaal oogpunt eenvoudiger dan voor Becker." WAAR IK OOK in toene mende mate flink de ziekte over in knjg is die grote overdrijving in de voetbal wereld: met nesten vol godenzo nen, die aangevuld met wat kleingoed uit het buitenland en PSV. allemaal net de zandbak ont groeid, als les nouueaya: pauures. ons land vertegenwoordigen te gen San Marino En daar zet men dan ook nog gerust op een ijzer- sterke apnlzondag de hele compe titie voor stil. Ook nog drie dagen lang overdre ven voorbeschouwingen vooreen in principe toch hoogst eenvoudi ge sportwedstrijd. Die dan tot overmaat van ramp geheel in het teken staat van de autoroute van Dennis Bergkamp, waardoor ik nu - tot aan de bekleding toe - precies weet hoe die auto er van binnen uitziet. En ter hoogte van welke bergpas de chauffeur vlek ken voor z'n ogen kreeg. Het sportjournaille schijt zodra Oranje speelt tot m den treure z'n lettertjes, en m die zin ben ik in derdaad gaan geloven dot de oor spronkelijke betekenis van een voetballer volledig is vervaagd tot een verschijnsel. Met achter die automobilist die niet wil vliegen óók en vooral dat humeunge kind van Seedorf, dat geen strafschop, pen kan nemen, maar zelf vindt van wel. Het betaalde voetbal anno 1997: totale overdrijving en onzuivere koffie, overal over het paard getil de geborneerdheid, geheime pro visies. moord en doodslag, het aanzetten tot brandstichting en geen spoor meer van Bakhuys en Wilkes. Eén volle pagina San Marino-Ne- derland, met op de volgende het bericht dat u en ik Ronaldo kun nen kopen voor 200 miljoen gul den! Ook internationaal is de be drijfstak dus aangeland in de laat ste fase van overdrijving als 200 miljoen gulden nodig is om iets fleurigs in de spits te hebben staan. Bovendien moetje er dan als club ook nog een partij nauwe lijks te verdragen egocentrische griHen bij optellen van een 20-jari- ge jongeman die liegt en bedriegt en dit vervolgens met drieënze ventig camera's om hem heen ge zellig gaat 2itten ontkennen. Het Ajax van Louis van Gaal; één Europese-, één wereld- en één UEFA-titel, hela, hola, Santa Ma ria. Allemachtig, wat zijn we in die publicitaire heksenketel jaren lang gehersenspoeld door een overpromillage aan klatergoud en orgasmen, zonder ook maar de ge ringste literaire nuchterheid waarmee een kwart eeuw terug de Europese-, de wereld- en de UEFA-titel van Feyenoord werd begeleid. De bedrijfstak betaald voetbal: bodyguards in plaats van die be jaarde suppoosten, die zo lekker na hun pensionering een geeltje per zondag zwart konden bijver dienen, Directeuren Opleidingen in plaats van jeugdleiders en op woensdagmiddag compleet gedi plomeerde nijverheidsleraren, die verder in de week met hun tijd geen raad weten. Een Eredivisie NV met half bebrilde 'captains of industry', die academisch impo neren en helaas dus nooit, nooit, nóóit meer eens een voorzitter a la Henk Zon, die in de kantine op het biljart gaat staan om het club lied te zingen. Tel uitje winst. John (61) en Suzanne (59) Mur phy hebben niet lang kunnen ge nieten van de overwinning in hun leeftijdscategorie in de marathon van Boston, twee weken terug. Het echtpaar uit Califomièwas op 21 april buitengewoon snel bij de streep. John na 2.43.09, Suzanne na 3.12.18 uur. Beiden veel en veel eerder dan de andere veteranen. Bij de drie controleposten werden de twee keurig geregistreerd, maar op de video-opnames kwa men hun gezichten niet een keer voor. Op zeven punten op het par koers stonden camera's, geen van zeven vertoonde beelden van de twee. Op grond van dat bewijsma teriaal werden John en Suzanne Murphy alsnog gediskwalificeerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 8