16 Politie ook beoordeeld op bekeuringen i Ruim zevenhonderd lopers voor Roparun 'Sparta' helpt straatschoffies Rio weer kind worden Twee koren zingen de stormvloedkering dicht Orthoptist ziet ook de risico's van licht loensen Goed voor het alert houden van agenten en normbesef van burgers Nieuwe dekenaat Zuid-Holland Buurtbeheer zonder grenzen Rotterdams Dagblad W 7 1 f ^Ts%r 4' Dinsdag 6 mei 1997 Hoek van Holland Aan beide 'zy den van de Nieuwe Waterweg - zal komende zaterdag een gi gantisch koor de officiële inge bruikstelling van de storm vloedkering begeleiden. Op de noordoever, waar koningin Bea trix ten overstaan van enkele honderden genodigden die offi ciële handeling zal verrichten, zingt dan het duizend man vrouw sterke Delta-koor. Op de zuidoever wordt een koor ge vormd van vrijwilligers. Belangstellenden voor de offi ciële ingebruikstelling van de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg kunnen alleen op de zuidoever, de landtong bij Ro zenburg, terecht. Gratis pendel bussen verzorgen het transport vanuit Spijkenisse (metrosta tion Spykenisse-centrum), Rot- terdam-Zuidplein en Rozenburg (pont vanuit Maasluis). Wie met de trein naar Hoek van Holland réist kan met een speciale pen delboot op de landtong worden Koningin Beatrix verricht de of ficiële .'openingshandeling' om 16,40 uur. Op een teken van de koningin worden dan, voor het eerst tegelijkertijd, de twee ke ringdeuren uitgevaren. De ke ring gaat niet helemaal dicht, want beide deuren'zullennietop de bodem van de Nieuwe Water weg worden afgezonken. Op de landtong is zaterdag een is een Delta-markt, er is horeca, erzijn kleine attracties en er is het grote vliegerfeest waarmee in- voorgaande jaren het Wie in-,het vrijwilligexskoór wil meezingen moetzich al om 14.30 uur melden voor de repetitie on der leiding van dirigent Mirjam Sies. Gezongen wordt een spe ciaal vervaardigde Delta Pot pourri; een arrangement van be kende Nederlandse liederen als Ketelbinkie, Mijn Nederland en Waar de blanke top de duinen. Alle genodigden reizen zater dagmiddag met een speciale trein naar Hoek van Holland. Ter hoogte van de bouwplaats van de stormvloedkering is een tijdelijk stationnetje gemaakt. Daar stopt ook de koninklijke trein waarmee koningin Beatrix naar Hoek van Holland reist De NOS verzorgt zaterdag een directe uitzending waarin de of ficiële ingebruikname door ko ningin Beatrix te zien is. De uit zending, op Nederland 2, begint om 15.30 uur en duurt tot 17.25 uur. Presentator Joop van Zijl ontvangt in een studio bij de stormvloedkering diverse gas ten die gaan vertellen over on der meer de bouw en de econo mische consequenties voor de scheepvaart. Verslaggever Tim Dekkers heeft een reportage ge maakt over de bouw van de stormvloedkering en hij kijkt te rug naar 1953» het jaar van de Watersnoodramp, dat heeft ge leid tot de Delta-werken. Tijdens 'de uitzending wordt overgeschakeld naar verslag geefster Aldith Hunkar in Ma- durodam. Daar staat een groot schaalmodel van de kering - het grootste bouwwerk in de mi niatuurstad-waarvan de deu ren gelijktijdig zullen sluiten met die van.de echte kering in Hoek van Bolland. Rotterdam Een tikje loensen heet sexy te zijn. Maar zo'n zwoele oogopslag kan er wel voor zorgen dat een kind op den duur aan een oog blind wordt. Het gebeurt nog te vaak dat huis- en schoolartsen loensende ogen bij kinderen niet serieus nemen, zegt orthoptiste Christine Kingma, verbonden aan het Oogziekenhuis Rotterdam. 'Het trekt vanzelf wel weer bij', wordtdangedacht. Het is evenwel van groot belang dat loensende kinderen naar de orthoptist worden gestuurd. Het loensende oog loopt namelijk gro te kans 'lui' te worden, omdat het goede oog de taken overneemt om niet dubbel te zien. Gevolg is dat de oogzenuw van het loensoog niet meer wordt gebruikt. In het ergste geval volgt blindheid aan De huisartsen, ook wel de 'poort wachters' van de gezondheids zorg genoemd, mogen hun patiën ten met de invoering van de wet BIG rechtstreeks doorsturen naar een orthoptist. Vroeger werd de patiënt altijd eerst naar de oogarts gestuurd, die hem of haar weer doorverwees naar de orthoptist. Dal 'doorverwijstraject' is dus korter geworden, maar daar wordt nog niet optimaal gebruik van ge maakt, vindt de Nederlandse Ver eniging van Orthoptislen, die dit jaar 40 jaar aan de weg timmert. De circa driehonderd orthoptis- ten, behorend tot de zogenoemde paramedici, zouden graag zien dat hun beroep in de toekomst meer bekendheid krijgt. Oogheelkunde komt in de oplei ding tot huisarts slechts zijde lings aan de orde. Dat is jammer, vindt Kingma. Want vaak zijn va ge klachten als hoofdpijn en dub bel zien aan het einde van de dag een aanwijzing dat er iets mis is met de stand van de ogen. Die af wijkingen kunnen op hun beurt weer symptomen zijn van andere kwalen. Een tumor kan bijvoor beeld zo op de oogspieren druk ken dat die het oog scheef trek ken. Volwassenen De othoptist onderzoekt en be handelt deze oogstandsafwykin- gen en afwijkingen aan de samen werking tussen de ogen. Naar schatting vier tot vijf procent van de bevolking heeft last van scheel zien. De patiënten zijn meestal jonge kinderen. Ook komen steeds vaker volwassenen naar de orthoptist, --zegt Kingma. Een slachtoffer van. een zeer ernstig verkeersongeluk bijvoorbeeld, kan door de verbeterde medische kennis in leven blijven. Maar hij kampt vaak met naweeën. Een ge broken oogkas bijvoorbeeld kan scheel zien veroorzaken. Bij de behandeling van kinderen mei schele ogen geldt; hoe eerder die begint, hoe meer succes kan worden geboekt. Een door scheel heid veroorzaakt lui oog kan tot het achtste levensjaar goed wor den behandeld. Daarna wordt het veel moeilijker en is een zeer in tensieve training nodig. „Je ziet regelmatig dat artsen zeggen: het kind kijkt wat zwoel, maar dat trekt nog wel bjj. Maar zo'n kind krijgt vaak een hartstikke lui oog," zegt Kingma. „En dat terwijl de moeder van zo'n kind altijd al heeft gezegd dat er iets mis is Het luie oog wordt behandeld met de bekende pleister op het goede oog, zonodig gepaard gaande met een bril. Ook maakt men tegen woordig gebruik van oogdrup pels, die het zicht van het goede oog vertroebelen. Het luie oog moet daardoor werken om goed te kunnen zien. Wanneer beide ogen weer even scherp zien, kan tot een operatie van het schele oog worden overge gaan. De orthoptist bepaalt hoe veel het oog afwijkt en overlegt dan met de oogarts welke spieren moeten worden geopereerd om de ogen rechtte krijgen. De behandeling van volwassenen die al hun hele leven scheel zien, is wat problematischer. Vaak wordt om cosmetische redenen tot een operatie besloten. „De risi co's van. de operatie zelf zijn vrij laag," zegt Kingma. „Maar die ogen die staan ai heel lang in die stand. Als het ene oog dan opeens weer recht staat, kan het zijn dat de heisenen zich niet of heel moeizaam aanpassen. De patiënt gaat dubbel zien. De hersenen trekken het oog dan vaak zelf weer scheef. Daar moetje de men sen wel voor waarschuwen." Rotterdam Het bestuur van het bisdom Rotterdam heeft een reor ganisatie doorgevoerd 'met het oog op de toekomst van de kerk die om krachtenbundeling vraagt'. Mgr. A. H. van Luyn sdb. bisschop van Rotterdam heeft in dat kader per 1 mei het dekenaat Zuid-Holland-Zuid opgericht. Ge lijktijdig heeft hij de dekenaten Dordrecht en Zuidhollandse Ei landen opgeheven. Het nieuwe dekenaat is de eerste in een rij van zes dekenaten-nieuwe-stijl, waaruit het bisdom Rotterdam (de provincie Zuid-Holland) uit eindelijk zal bestaan. Van de dekenaten-nieuwe-stijl wordt verwacht dat zij de paro chies krachtig ondersteunen. Dit kunnen zijn doen door pastores te begeleiden en bijvoorbeeld de vorming van vrijwilligers aan te pakken. Drs. J. D. J. Kraus is door de bis schop van Rotterdam benoemd tot deken van het nieuwe deke naat Zuid-Holland-Zuid. Kraus, die al deken van de oude dekena ten was, wordt 11 mei door bis schop Van Luyn in Dordrecht ge ïnstalleerd. Rotterdam Rotterdamse politieagenten die te weinig bekeu ringen uitschrijven krijgen dat op hun brood bij de jaarlijkse beoordeling van hun functioneren. Dit blijkt uit antwoorden van het college van burgemeester en wethouders op vragen van het raadslid M. van Grunsven {Rotterdams Belang). Agenten worden geacht per jaar keuring per dienst van acht uur. ongeveer 300 bekeuringen te ge ven voor verkeersovertredingen, kleine milieu-overtredingen en openbare-orde-overtredingen. Dat komt neer op ongeveer 1,5 be- Afwjj kingen daarvan, zowel naar beneden als naar boven, worden in functioneringsgesprekken aan de orde gesteld en kunnen de per soneelsbeoordeling negatief beïn vloeden. Burgemeester en wet houders wijzen erop dal zij geen zeggenschap hebben over deze gang van zaken, al staan ze er po sitief tegenover. De verantwoor delijkheid hiervoor rust bij het openbaar ministerie, die baas is over de opsporing van strafbare feiten door de politie. Geldgebrek Het gebruik om vooraf het aantal uit te schrijven bekeuringen min of meer vast te leggen is enkele ja ren geleden ontstaan onder voor malig justitieminister Hirsch Bal- lin. Die kampte met geldgebrek en boekte toen tientallen miljoe nen extra inkomsten uit bekeu ringen m. Zijn opvolger Sorgdra- ger vond het fout om gaten in de begroting rechtstreeks te koppe len aan het het opvoeren van het aantal bekeuringen. Maar ook zij kampt met geldgebrek en heeft het gebruik gehandhaafd. Tegenwoordig wordt als motive ring echter met meer het geldte kort van justitie gebruikt. Gezegd wordt nu dat het vooraf vaststel len van het aantal bekeuringen de politie alert houdt om ook te let ten op kleine overtredingen. Ais de aandacht daarvoor zou verslap pen, veslapt ook het normbesef van de burger. Door Ralph Rozema Rio de Janeiro Een tropische stortbui verstoort ruw het voetbal partijtje op de boerderij 'Shalom' voor ex-straatkinderen in Brazi lië. De kinderen stuiven naar bin nen. In de woonkamer zitten en kele meisjes te knutselen, de tele visie staat zachtjes aan. Gilson (14) schudt de druppels van zich af. Driejaar woont hij nu op de boerderij. Jeugdhulpverle- ner en ex-Rotterdammer Robert Smits trof hem volkomen ver waarloosd op straat in Rio de Jan eiro aan. Als Gilson even later over zijn straatleven vertelt, ziet hij de beelden in een flits voorbij trekken; de met vuurwapens schietende agenten, de straatkin deren op de vlucht. „Het leven op straat was een nachtmerrie. We zaten voortdu rend in angst." Eenmaal op de boerderij knapte Gilson snel op, „De boerderij heeft mijn leven veranderd," zegt hij beslist. Vanaf Rio de Janeiro is het drie uur rijden naar 'Shlaom'. Dwars door de bergen, langs glooiende weilanden en door stukken regen woud. Diep in het binnenland gaat de asfaltweg over in een zandpad. De bus schommelt tus sen de gaten in de weg heen en weer. De boerderij ligt in een fris groene vallei. „De kinderen kun nen hier naar hartelust ravotten," zegt begeleider Luis (20), terwijl we tussen de vier wooneenheden doorlopen. De door Robert Smits in Rio opge richte stichting Remer -Portu gees voor schuilplaats - heeft tal van successen geboekt. Dankzij het project hebben tientallen straatkinderen de stap naar een ander leven kunnen zetten. Vertrouwen Medewerkers van Remer zoeken de kinderen op straat op. „Je reali seert je niet hoeveel moeite het soms kost het vertrouwen van de kinderen te winnen," zegt Mareil- le, een Nederlandse vrijwilligster die, na een hbo-studie in de jeugd hulpverlening, een jaar met de kinderen op straat werkt. De straatkinderen kunnen in Rio terecht in een huis voor tijdelijke opvang, Medewerkers van het op vanghuis zoeken dan contact met de ouders. Als het kan, gaan de kinderen daarna thuis of bij fami lie wonen. De overigen kunnen voor langere tijd op de boerderij terecht. In het nabijgelegen dorp Robert Smits In een van de sloppenwijken In Rio de Janeiro, waar hij de stichting Remer heeft opgericht. Foto Raw Rozema Pequeri gaan de kinderen naar school. In hun kamer op de boerderij 'Shalom1 spelen Jo en Bruno een spel. Paula (13), een donker meis je met olijke ogen, is aan het bor duren. Op straat leefde 2e in een groepje van zes kinderen. „We vroegen mensen op het Centraal Station in Rio om geld, maar we kregen bijna niets," vertelt ze. Om de honger te vergeten snoof ze lijm en gebruikte marihuana. „Niemand gaf ons eten, totdat de mensen van Remer kwamen." 's Nachts sliep ze op het trottoir. „We waren voortdurend bang, omdat we wisten dat de politie soms kinderen vermoordde. ïk heb hun dode lichamen gezien." Op de boerderij komt ze tot rust. Ze gaat met plezier naar haar nieuwe school. „Ze is een van de besten in haar klas," vertelt Ro bert later met enige trots. Het goede nieuws uit Rio is dat het aantal straatkinderen daalt. Steeds meer organisaties zorgen voor opvang en scholing. Maar de nieuwste trend in Rio is dat steeds vaker jonge kinderen door drugs bendes worden geronseld. Kleine kamikazen worden ze genoemd: kinderen met automatische gewe ren die voor niets en niemand bang rijn. Ze verrichten klusjes voor de ben de, brengen pakketjes cocaïne rond of bewaken het illegale ver kooppunt. Volgens cijfers van de politie zijn in Rio tweeduizend minderjarigen binnen drugsben des actief. Daarom zijn volgens Smits activiteiten in de arme slop penwijken nodig, „Daarmee kun je kinderen van de straat houden en ze voor de drugsbendes behoe den." Eind jaren tachtig begon Robert Smits met het geven van sportles sen in de sloppenwijken, In de krottenwijk Morro da Providen- cia, gelegen op een steile heuvel in hartje Rio, richtte hij de voet balclub Sparta op, met een knip oog naar de Maasstad, waar hij zelf vandaan komt. De voetbal club heeft tal van toernooien ge wonnen. „En belangrijker: we hebben de kinderen een zinvolle besteding gegeven," lacht Robert. Het loopt tegen de avond als trai ner Pedro José Braneo van Sparta door de smalle straatjes van de wijk Motto da Providencia om hoog klimt. Vanuit een café klinkt snelle Braziliaanse dansmuziek. Bovenop de heuvel, naast een kerkje, spelen kinderen van Spar ta een partijtje voetbal. Behendig en snel schieten ze voorbij. Mar- cio (14) toont trots het shirt van zijn lievelingsclub: Flamengo, de topclub uit Rio en de grote favo rietbij de kinderen. In het eenvoudige clubhuis legt Pedro foto's op tafel: wedstrijden en andere uitstapjes met de krot tenwijkkinderen, naar het strand of het zwembad. Trots toont hij de gewonnen bekers. „De mooiste? Van het toernooi dat we hier heb ben gehouden," zegt Pedro zon der aarzeling. Moorden „Met de jeugdteams van andere krottenwijken, zoals Mangueira, Rocinha, Vidigal." Dan wijst hij naar een foto met Adilson van twaalf jaar. Een kleine jongen, bruin, vrolijke oogjes. Hij is ver moord door jongens uit de drugs handel. „Het gebeurt elk jaar wel een keer," verzucht Pedro. De kinderen die voor een drugs bende klusjes opknappen, lopen de grootste risico's. Bij schoten wisselingen tussen de bende en de politie komen ook kinderen om het leven. „Wij zien dat ze op steeds jongere leeftijd beginnen," zegt Robert. Hij wil naast de voetbalclub Spar ta daarom ook beroepscurssussen voor de kinderen in de wijk gaan opzetten. „Zodat ze de verleiding van de drugsbendes weerstaan en tegelijkertijd een vak leren waar ze mee verder kunnen." Robert heeft kinderen zien op bloeien. „Je ziet ze eerst verwaar loosd op straat, vol agressie. Op de boerderij of de dub kunnen ze weer kind zijn. Je ziet ze spelen en weer plezier tn het leven krygen. Dan weet ik: ook voor al die ande re kinderen is er hoop." Nadere informatie over het werk van de stichting Remer is ver krijgbaar bij de stichting Help mij Leven, Grote Beer 50, 2665 WN Bleiswijk, tel 010-5216055. DoorLeonie van der Meer Rotterdam—Twee miljoen gulden voor kankerpatiënten. Dat zou de opbrengst moeten worden van de zesde editie van Roparun. Het bleek een roddel te zijn. „We heb ben vorig jaar natuurlijk ruim een miljoen opgehaald en automa tisch denken mensen dan, dat we dat bedrag willen verdubbelen," zegt Thea van der Noord, van de Stichting Roparun. „We willen ge woon zoveel mogelijk ophalen." Roparun (Rotterdam-Parijs-Run) is de langste non-stop estaffete- loop in de wereld. 89 teams met elk acht lopers proberen 7 mei 'zo veel mogelijk' geld in te zamelen. Daar moeten ze 517 kilometer voor hardlopen met als beginpunt de Miillerpier in Rotterdam en als finish de buitenwijk Dugny in Parijs. Tot twee jaar geleden lie pen de deelnemers naar de Eiffel- toren, maar vanwege de groei van het aantal teams is dat nu te ge vaarlijk. „Uren lang rennen er dan deelnemers door Parijs en dat is niet te doen. We eindigen nu dus in een buitenwijk, maar de af stand blijft hetzelfde, want we hebben een lus in het parcours Thea van der Noord van de Stichting Ro parun is druk bezig met de laatste voor bereidingen voor de zes de editie van non-stop es- wereld. Foto Rotterdams oagfMü Zes jaar geleden werd dus de eer ste Roparun gelopen om geld in te zamelen voor kankerpatiënten. Een bungelow in de Ardennen en een project thuiszorg voor termi nale kankerpatiëntjes in het Sophia Kinderziekenhuis 2ijn voorbeelden van waar het geld naar toe gaat. Dit jaar is het geld bestemd voor twee Franse zieken huizen, het IJsselland ziekenhuis, de dr. Daniel den Hoedkliniek en het Sophia Kinderziekenhuis. „Er is ook geld voor een bungelow in Nederland voor kankerpatiën ten," zegt Van der Noord. Vorig jaar is een recordbedrag van 1,25 miljoen gulden opgehaald. Alle teams strijden voor een zo'n hoog mogelijk bedrag.Als eerste over de finish is minder belang- ryk dan het hoogste bedrag ha len," lacht Van der Noord. Vorig jaar waren die winnaars de For- tuna Runners uit Vlaardingen. Zij hadden een opbrengst van 70.000 gulden. Ook dit jaar zijn ze weer van de partij. Het team dat vorig jaar na ruin dertig uur als eerste over de finish kwam. was 'Rotterdam Atletiek'. Dit jaar lopen ze onder de naam Tattoo BOB Pleinwegpioeg'. Door hun sponsor Tattoo BOB zullen ze in ieder geval de op brengst van vorig jaar overtref fen. Tienduizend gulden haalden ze binnen en dat bedrag wordt nu doorTattoo BOB geschonken. „Of we het kunnen verdubbelen weet ik niet," zegt Erwin Suvaal, één van de begeleiders. „Er zitten een hoop kosten in de voorzieningen, zoals de auto, begeleiding en eten." Het hoogste bedrag zal er dan voor dit team niet inzitten, 'maar dan op zijn minst als eerste over de finish', luidt het credo. „Zo'n beetje elke bakker in Rot terdam is al benaderd voor Ropa run en de grote bedrijven lopen allemaal zelf mee. We lopen na tuurlijk voor het goede doel. maar op het sportieve vlak hopen we toch de beste te zijn." Het evenement, dat net als de Rotterdam Marathon grote be kendheid draagt, heeft de Konin klijke Landmacht als één van de hoofdsponsors. Enkele mannen van de landmacht lopen ook mee. Mensen van de Luchtmobiele Bri gade tonen hun kunsten tijdens de opening van Roparun. Zij zul len, samen met generaal Karsing dc Euromast beklimmen en één voor één via een touw afdalen naar de Müllerpier. Daar krijgt voormalig sportvrouw Nelly Cooman een seintje om klokslag 12.00 uur het groene licht te geven voor de start van de Roparun. De 89 teams rennen met elk 15 be geleiders in een lange presta tieloop door Rotterdam. In een lange stoet lopen ze langs de dr. Daniel den Hoedkliniek naar de Rotterdamse Oldegaarde, waar om 12.45 uur de herstart zal plaatsvinden. „Dan begint het. Het eerste team verwachten we donderdag om ongeveer 19.00 uur in Parijs. De laatste loper zal de volgende middag aankomen," vertelt Van der Noord. Veel mensen hebben de organisa tor al gevraagd, waarom de esta fette niet van Parijs naar Rotter dam loopt. „Dat vergt een hele hoop tijd. Het is natuurlijk wel leuker, als de teams in Rotterdam eindigen en ik wil niet zeggen dat dat in de toekomst ook niet ge beurt. Maar nu is dat niet te doen - het transport naar Parijs en de organisatie van een feest in Rot terdam. Het zijn allemaal vrijwil ligers die aan de loop meewerken. Maar ik sluit voor volgend jaar niks uit." Op 7 mei begint voor velen de ech te inzamelactie pas. maar van te voren zijn verschillende teams al begonnen met geld ophalen. Een voorbeeld is hei Bike- en Beta- team. Zij hebben op 12 april een benefietconcert gegeven in party centrum Spes Bona aan de Bree- weg. „Ik weet niet hoeveel er op gehaald is. Er worden wel bedra gen genoemd, maar die geloof ik pas als ik het zwart op wit zie." De slotmanifestatie vindt op 24 mei plaats. Dan pas wordt bekend hoe veel ervoor de kankerpatiënten is ingezameld. En of de twee mil joen is gehaald, roddel of niet. De Coolsii Het was een verademing, hoe Hans Simons op 1 mei aan het wijk-en buurtbeheer een interna tionale betekenis toekende. De Rotterdamse PvdA-wcthouder gaf op de Hogeschool Rotterdam Omstreken een intellectuele impuls aan het beleid van 'wijkge richt werken'. Simons zei dat de aandacht voor buurtbeheer en een mondiale oriëntatie elkaar niet uitsluiten. Het kan elkaar juist aanvullen, zoals individuali sering - in de goede zin van het woord - en internationalisering ook hand m hand kunnen gaan. Het was wel eens nodig dat een prominent politicus de grenzen van het wijk- en buurtbeheer ver legde tot voorbij de evenaar en de 180°-meridiaan. Want onterecht, maarte vaak. wordt in cynische kringen geringschattend gedaan over kleinschalige activiteiten, bijvoorbeeld hetopzoomeren. Johan Janssens van het stedelijk bureau Opzoomer Mee maakte er onlangs gewag van hoe hij een paar jaar geleden weerstanden moest overwinnen by lieden die 'straatje vegen' te min vonden als actievorm. Maar nu het opzoome- ren is uitgegroeid tot een straat- aanpak die veel meer omvat dan schoonhouden en opfleuren en nu ook de sociale samenhang blijkt te bevorderen, raken steeds meer beleidsmakers en -uitvoerders overtuigd dat het een fantastische sociale investering is. De kracht schuilt in de metho diek; initiatief wordt beloond (premie op actie) en dat maakt mensen enthousiast. Het op- zoomeren borduurt voort op de boodschap van de sociale vernieu wing datje niet te veel stil moet staan bij problemen, maar dat je moet kijken naar kansen en mo gelijkheden. Als je daar ruim baan aan geeft, is het neveneffect dat menig probleem 'vanzelf tot een oplossing komt. In tientallen straten werken buurtbewoners samen aan verbetering van hun woonomgeving. Al die successen op het micro-niveau van de straat geven het opzoomeren een di mensie die tot ver over de lands grenzen belangstelling scoort; de macro-functie van buurtwerk. Simons gaf op de Dag van de Ar beid een verdienstelijke aanzet tot een bredere visie op het belang van kieinschaligewerkverbanden in een wereldwijd perspectief. Hij leek erop uit de scepsis over wijkgericht werken te doorbre ken. Simons noemde de overeen komsten tussen buurtwerk in Rotterdam, Nairobi en Bangla desh 'opmerkelijk', zodanig dat hij er een inspiratiebron in ziet tot internationale solidariteit. Simons: „We leven in een para doxale situatie. Enerzijds hebben we het over de mondialisering van de economie, anderzijds trek ken wc daaruit niet de gepaste conclusies voor de wereldwijde verhouding tussen het rijke noor den en het arme zuiden." Hy sprak op de HR O en had ook studenten onder zijn gehoor. Omdat jongeren vgak meer op de wereld zijn gefocust dan op hun woonomgeving, gaf Simons een voorbeeld van de relatie tussen wijk- en buurtbeheer en de globa lisering van de samenleving. Hij kwam met het initiatief van een inwoner van Bangladesh, die - na de neus te hebben gestoten bij de banken - zelf een bank begon om kansarme mensen lage kredieten te geven om een beter bestaan op te bouwen: een steunverlening, die zo'n succes is dat er intussen duizenden dorpen in Bangladesh mee geholpen zijn. Simons: „Ook in ons lokale bestuur in Rotter dam willen we initiatieven stimu leren waardoor individuen zich ontplooien en zorgen dat ze uit hun achterstandssituatie komen. Karakteristiek is er een relatie tussen de problemen op wijk- en buurtniveau en de sociale vraag stukken overal in de wereld." Zaterdag kwam het bericht dat de Braziliaanse pedagoog en andra- googPaulo Freire op 75-jarige leeftijd in Sao Paulo is overleden. Freire is met volwasseneneduca tie en alfabetisering op kleine schaal zo baanbrekend geweest, dat hij internationale faam ge noot Zijn 'pedagogie van de on derdrukten' koppelde taalonder wijs aan politieke bewustwording: nog altijd een uitgekiende metho de om in elke wijk ter wereld toe te passen, ook in Rotterdam! De methodiek gaat namelijk uit van de beleving van de mensen zelf. Pau to Freire was een opzoome- raar van de volksontwikkeling.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2