11 Stijging klachten vervuiling leefomgeving Handtekeningen tegen opheffen bushalte 'Eindelijk gebeurt er weer wat op het Fabriplein' Univé, in de burrt voor alle zekerheid! Rotterdams Dagblad Meer voorlichting moet gedrag van Maassluizers verbeteren Maassluis beraadt- - zich over een feest tijdens jaarwisseling Nat pak na dronken rijden Nieuwe openings tijden NS-ioketten Sparen wordt ook voor kinderen leuk Daar plukt de vruchten van! Donderdag 15 mei 1997 Waterweg Schiedam De openingstijden van de loketten van de NS-sta- tions aan de lijn Rotterdam CS Hoek van Holland worden met ingang van 1 juni gewijzigd. De nieuwe openingsuren verschillen per station, maar voor alle loket ten geldt dat het om een verkor ting gaat Vanaf juni zullen de lo ketten nog slechts tot in het begin van de middag geopend zijn. „In de loop van de middag en avond worden er dermate weinig kaart jes verkocht, dat het niet rendabel is de loketten open te houden,' licht procesmanager M. van Dijk van NS-station Schiedam toe. „Dat zou zich alleen maar verta len in duurdere kaartjes." De teruglopende kaartverkoop is volgens Yan Dijk een tendens die al enkele jaren bezig is. „Maar de NS moeten nu zichzelf bedruipen. In het verleden legde de overheid het tekort bij." Van Dijk vindt niet dat reizigers die geen abonne ment of jaarkaart hebben, nu per definitie zijn aangewezen op de kaartautomaten op de perrons. „Zij kunnen ook van tevoren bij het loket een kaartje kopen. Dat kan tot veertien dagen voor de reisdatum. Ook bestaat de moge lijkheid een kaartje zonder datum te kopen en dat op de reisdag gel dig te maken met de stempelauto maat. Zo komen we onze klanten op verschillende manieren tege moet." Vlaardingen Leon van Willigen uit Vlaardingen-Holy is negen jaar en spaart geld bij de bank. Dat sparen doet hij niet voor niks. Hij heeft een doel in dit leven. Hij val héél véél cd's kopen. Leon is een leerling van basis school De Singel uit Vlaardingen en was gistermiddag uitverkoren om als eerste te pinnen bij de VSB Kinderbank Vlaardingen. Geluk kig heeft de kinderbank een spre kende spaarautomaat, want de eerste keer pinnen verliep voor Leon nog niet geheel vlekkeloos. Tot twee keer toe werd de pas ge weigerd door de spaarautomaat, maar Emie Euro bracht uitkomst door op het nippertje de juiste aanwijzingen te geven. Ernie Euro is de belangrijkste troef in de kinderbank. Hij bege leidt kinderen bij het gebruik van de spaarautomaat en geeft de spe ciale Kinderbank Euro uit. De waarde van dit spaarmuntstuk is afhankelijk van de koers van de echte Euro. Op dit moment is de waarde van de Euro 22 cent. Door de introductie van de Euro is de kinderbank wel een hele mo derne vorm van bankieren gewor den met de pinpas, de Kinder bank Euro en de makkelijke ma nier waarop de euro's worden om gezet in geld op de bankrekening. Bovendien loopt de kinderbank voor met de introductie van de Kinderbank Euro. In het beta lingsverkeer wordt pas vanaf2002 gebruik gemaakt van de Euro. Toch is de kinderbank eigenlijk gewoon de vervanger van het aloude schoolsparen, waarmee hele generaties kinderen zijn op gegroeid. Jong Met de kinderbank heeft de VSB een manier gevonden om de kin deren - sinds het schoolsparen is afgeschaft- weer bij de bank te betrekken. Door kinderen al op zeer jonge leeftijd een eigen reke ning te geven hoopt de bank dat de latere volwassenen ook hun bankzaken in handen geven van de, spaarbank. Bovendien speelt de bank in op de trend dat kinde ren zelfs al op zeer jonge leeftijd zijn eigen zaakjes wil regelen. „Kinderen leren bovendien de waarde van het geld kennen. En het pinnen is iets waar deze gene ratie kinderen gewoon mee op groeit," zei G. A. Voerman, kan toordirecteur van de VSB Vlaar dingen in het filiaal in het winkel centrum De Loper. Het startschot voor de kinder bank werd door Leon gegeven in Vlaardingen, maar tegelijkertijd is ook in het filiaal aan de Schiedamseweg 28 een kinder bank geopend. Leon en zijn vriendjes denken nog niet zo ver vooruit dat zij hun toekomstig verdiende geld al bij de VSB-bank beleggen. In dit sta dium van hun leven gaat het om uitgeven, maar het zal nog wel een tijdje duren voordat Leon de hoeveelheid cd's heeft waar hij nu van droomt. Vlaardingen Als alternatief voor het verdwijnen van de bushalte bij het Zonnehuis aan de Dillen burgsingel, kan een nieuwe halte worden aangelegd op de Lepe laarsingel. Dan kunnen de bezoe kers, het personeel en de bewo ners via de tuin van het verpleeg huis de hoofdingang bereiken. De loopafstand tussen de halte en de ingang zou dan redelijk zijn. Dit idee opperde wethouder T. W. van der Steen (verkeer en ver voer) gistermorgen in een volle zaal in verpleeghuis het Zonne huis in Vlaardingen. Hij nam daar tijdens een bliksembezoek ruim vierduizend handtekeningen te gen het opheffen van de halte van lijn 56 in ontvangst. Als het alter- Bewoners van het Zonnehuis protesteren tegen het ophef fen van debushalte aan Dillen burgsingel. Foto Roel Dijkstra natief in de praktijk niet haalbaar is voor het verpleeghuis dan, be loofde de wethouder, zal hij met de RET gaan praten over het be houd van de huidige halte. Het Rotterdamse vervoerbedrijf moet overigens nog onderzoeken of het voorstel van Van der Steen technisch uitvoerbaar is. Dat neemt niet weg dat directeur F. V. Jonker van het verpleeghuis het plan zeer serieus opvat. „Ik hoor de het vanmorgen ook pas voor het eerst. Het lykt erop dat die al ternatieve halte even ver is als de huidige halte aan de Dillen burgsingel. Het is in ieder geval dichterbij dan de Holysingel. Ik wil deze week met wat mensen be kijken of dat plan kan stagen. Als dat niet zo is, vertrouw ik erop dat de wethouder onze belangen goed behartigt bij de RET. Een andere keus heb ik niet." Actievoeren kunnen de 260 bewo ners immers niet, zegt Jonker. „De meesten zijn tachtig jaar en ouder, chronisch ziek en/of ge handicapt. Je kunt van hen niet verlangen dat ze op de barricades gaan staan. Meer dan een handte keningactie zit er niet in. Gezien het grote aantal handtekeningen kun je concluderen dat een hoop bezoekers en vrijwilligers grote bezwaren hebben tegen het op heffen van de halte. De nieuwe halte komt zo ver van het Zonne huis af te liggen, dat dit voor veel bezoekers een barrière zal zijn." Jonker vreest dan ook dat sommi ge bewoners minder bezoek zul len krijgen. De bushalte wordt m principe op geheven met ingang van de win- terdienstregehng 1997/1998, die in augustus mgaat. Bewoonster Ria Visser, die met haar 44 jaar ver be neden de gemiddelde leeftijd van de bewoners zit, is furieus. „Het is absurd dat ze de bushalte ver plaatsen. Met acht afdelingen voor onder meer dagopvang, vijf honderd personeelsleden, vier honderd vrijwilligers en partners van de bewoners die vrijwel dage lijks op bezoek komen, maken hier meer mensen gebruik van de busverbinding dan bij het Holy Ziekenhuis, terwijl daar drie lij nen naar toe gaan. Veel mensen, en ook de gemeente, lijken zich dat niet te realiseren." Ook aan het sociaal aspect wordt voorbijgegaan, vindt Visser. „Vanuit de ontmoetingszaal in het Zonnehuis heb je zicht op de halte aan de Dillenburgsingel, Be woners kunnen er hun bezoek op wachten en uitzwaaien. Maar ook bewoners die geen visite krijgen, zitten er graag om te kijken naar de mensen die in en uit lopen. Voor sommigen is dat een hoogte punt van de dag." Maassluis Het aantal klachten over de vervuiling van de leefomgeving in de gemeente Maassluis is de afgelopen we ken aanzienlijk toegenomen. In de maand april kwamen bij de afdeling milieubeheer van de gemeente zo'n veertig mel dingen binnen, terwijl volgens milieucontroieur K. Henkel- man een gemiddelde van 25 normaal is. Henkelman vermoedt dat de stij ging van het aantal meldingen grotendeels met de tijd van het jaar heeft te maken. „De mensen beginnen weer aan de voorjaars schoonmaak en gooien meer weg. Bovendien komen ze weer vaker buiten. Ze zien meer rotzooi lig gen en ergeren zich er meer aan." Het feit dat mensen snel reage ren, komt volgens Henkelman doordat Maassluis 'op zich een schone gemeente is'. „Daardoor bellen de mensen sneller." De ^'achten die de afgelopen we- V jn zijn gemeld gingen vooral over mimcontainers die te lang buiten blijven staan, grof vuil dat zonder afspraak buiten wordt ge zet, vervuiling van de weg, ver vuilde achtertuinen en openbaar groen, rondzwervende winkelwa gentjes, hondenoverlast, huisvuil op galerijen, marklafval en ge dumpt afval. Samen met de wijk meester van de Woning Stichting Maassluis heeft de gemeente deze klachten in behandeling geno men. Zij constateren dat veel klachten worden veroorzaakt doordat mensen het, al dan niet bewust, niet zo nauw nemen met de spelregels om de stad schoon te houden. Verder blijkt dat men sen iets melden omdat ze niet wil len of durven praten met degene die de overlast veroorzaakt. „Ter wijl veel zaken eenvoudig door een praatje blijken te kunnen worden opgelost," zegt Henkel man. Daarnaast komt het nogal eens voor dat de Maassluise bur gers het groenafval niet goed aan bieden. „Thuis houden de men sen het gft-afval keurig geschei den," vertelt Henkelman, „maar vervolgens gooien ze het com pleet met plastic zak in de gft-bak. Dat is niet de bedoeling." De bewoners van flats in Maas sluis kunnen binnenkort dan ook een brief in de bus verwachten die huis-aan-huis wordt verspreid, om hen erop te wijzen hoe zij het gft-afval op de juiste manier kun nen aanbieden. Daarnaast is Hen kelman bezig met het schrijven van publicaties voor in de wijk kranten. Die gaan over de typisch lokale problemen, vertelt hij„Bij voorbeeld rondslingerende win kelwagentjes, die komen alleen in bepaalde wijken voor. Dan neem ik dat op in de wijkkrant." Maassluis Het gemeentebe stuur van Maassluis beraadt zich over de activiteiten gedurende de komende jaarwisseling, nu jonge rencentrum de Toevlught te ken nen heeft gegeven dit keer geen feest te organiseren. Het college van b en w heeft het wijkbeheer gevraagd met jongeren te gaan praten om te vragen wat zij zou den willen. Maassluis zal ook kijken hoe an dere gemeenten dit aanpakken. „Het idee is een loods of iets der- VlaardingenDronken was hij vanochtend vroeg met zijn au to vanuit Rotterdam naar zijn woonplaats gereden. Met 1,15 promille alcohol in zijn bloed was de 43-jarige Vlaardinger eigenlijk niet meer in staat te rijden. Tot aan de'Westhaven- kade in zijn woonplaats ging het goed. Toen raakte hij ech ter het spoor bijster en reed met zijn auto de Oude Haven in. Direct ontnuchterd door het koude water wist de man op ei gen kracht zijn zinkende voer tuig te verlaten en naar een trappetjete zwemmen. Doorweekt klom de brokken piloot de kade op en hield een taxi aan. Zonder zich verder om zijn auto te bekommeren liet de 43-jarige Vlaardinger zich naar zijn huis.aan het Sclaavenburch brengen. Ter wijl de man in de taxi zat was de brandweer met spoed uitge rukt. Gealarmeerd door een voorbijganger namen de spuit gasten het zekere voor het on zekere en hesen zich in een duikpak. Een inspectie van de inmiddels naar de bodem ge zonken auto leverde op dat het voertuig leeg was. De eveneens gealarmeerde po litie startte direct een onder zoek, Aan de hand van het ken teken van de auto kon de eige naar worden opgespoord. Bij het woonhuis aangekomen za gen de agenten natte voetstap pen voor de deur. In de woon kamer waren eveneens sporen te zien. De man werd direct meegenomen naar het bureau. Daar bleek dat hij teveel had gedronken. De brokkenpiloot werd meteen in de cel gestopt om zijn roes uit te slapen. Van ochtend zat de man nog steeds vast. SchiedamHet is dr ngen hij het spelletjesonderdeel uU sorteren' op het Fabriplein in ae Schiedam- se buurt West. De 12-jarige Cha- rissa die samen met een ander meisje de wedstrijd leidt, raakt door de drukte bijna de kluts kwijt. „Niet voorkruipen, maar in de rij staan," roept 7e naar eer, paar kinderen terwijl twee kleine, blondharige meisjes zich rot ren nen om als eerste de zak met afval te sorteren. De slierten papier belanden door de haast meer naast dan in de kar tonnen doos. Volgens Chaiissa be grepen de jongste deelnemers het spel aanvankelijk niet. Daarom hebben z het hier en daar wat aangepast en gaat het nu wel goed. „En ze leren ook nog wat," vult de andere wedstrijdleidster aan. De twee voelen zich betrok ken bij het milieu en de wijk en gaven zich onlangs op voor het project Buurten in West. Sinds april houden de wijkorgani- saties allerlei activiteiten op de pleinen in buurt West en gister middag was het Fabriplein aan de beurt. Circa honderd kinderen uit de buurt kwamen ondanks het slechte weer op de spelletjesmid dag af. Beschermd door kleurrij ke regenjassen en plastic laarzen stappen ze enthousiast rond met hun spellen-stripkaart in de hand. Luide muziek schalt uit de spea kers vanaf een grote bus bij de 'theetuin'. Onwennig Terwijl enkele moeders wat on wennig de verrichtingen op het plein gadeslaan, stort hun kroost zich als een bende jonge honden op de activiteiten. Populair zijn het straatvuilspel, de workshop 'knap waardeloos', de ontwerp-' wedstrijd en het mega-ganzen- bordspel. Het spelbord is een groot, oranje zeil waarop genum merde vakken corresponderen met milieu-vragen. Enkele don kere jongetjes staan keurig bin nen de lijnen van het vak op het modderige zeil op hun beurt te wachten. Initiatiefnemer Frans Klyzen Het weer liet het opzoomeren in bestraten in West nog niet geheel toe. Wel werden alvast planten klaargezet om ze te potten zodra het weer het toelaat. Foto Roel Dijkstra zegt even later 'het zo leuk te vin den dat er zoveel buitenlandse kinderen meedoen'. „Het is de eerste keer sinds jaren dat er op het Fabriplein weer wat gebeurt, Een goede ontwikkeling waar we vaker op zullen terugkomen. He laas kunnen we vandaag door de regenval geen bloemen planten in de grote bloembak op het plein. Die activiteit verhuist naar een andere dag deze week. Er zijn wel kinderen die met de plantsoenen dienst mee zijn gegaan om bloem bakken te vullen en straten schoon te vegen," aldus de op bouwwerker, In het kader van de opzoomer- week komen tot en nut 16 mei naast het FabripU <ok onder meer de Fabristi - jordelstraat en Mariastra.v' aanmerking voor nieuwe bloembakken en be- stratingswerkzaamheden. De be woners konden tweeduizend gul den verdienen voor de uitvoering van een goed idee om de straat op te fleuren of leuker te maken. Steven Mendes (12) vindt alle ver beteringen in zijn buurt 'leuk', maar mist toch vooral een groot voetbalveld. „Mijn hele school wil graag voetballen, dus daar moet toch iets aan gebeuren," zegt hij serieus. Klyzen ondersteunt hem volledig en heeft zelfs al plannen in die r i, gemaakt. „We wil len een balveld in het park aan de Vlaaidmgerdijk en aan de andere kant van de buurt aan de Burgemeester Knappertlaan. We willen samen met jongeren een plan maken en by de gemeente indienen." Ook Ilham Moudnib (14) van de Jeugdraad belooft Steven dat de raad zich zal inzetten voor de aan leg van een voetbalveld. Volgens haar staat het punt al een tijdje op de agenda en heeft de Jeugdraad nu pas tyd om hier aan te werken. Het voetbalveld op het eilandje aan de Vlaardingerdijk vindt ze te klein en niet geschikt. Bovendien is de route ernaartoe te gevaarlijk voor kleine kinderen uit de buurt. gelijks te huren, waar we een groot feest voor de totale jeugd kunnen houden," vertelt gemeen tewoordvoerder I. van Eijk. „Maar de vraag is of we zo'n onderko men hebben. Een andere moge lijkheid is in één van de wijken iets te organiseren. Het probleem is dan datje de andere wijk tekort doet, waardoor er misschien als nog problemen ontstaan." Van Eijk betwijfelt of de gemeen te überhaupt de bevoegdheid heeft zo'n feest te organiseren. „Daarmee maak je je misschien schuldig aan oneerlijke concur rentie ten opzichte van anderen, zoals dansschool Sitton, die elk jaar met oud nieuw een feest geeft." - Sinds de jaarwisseling 1993/'94 worden cudejaarsacüviteiten voor Maassluise jongeren georga niseerd. Dat gebeurt in nauw overleg met de gemeente, die hiervoor jaarlijks tienduizend gulden beschikbaar stelt uit het fonds sociale vernieuwing. Met de activiteiten hoopt het gemeente bestuur de schade van vandalis me te beperken en tevens de con tacten tussen randgroepjongeren enerzijds en politie en het jonge renwerk anderzijds te bevorde ren. In 1993 en '94 waren er feesten in twee tenten. Vanwege de kou werd de jaren daarop besloten tot een feest op een locatie, namelijk de Toevlught. Dit jaar heeft het personeel van de Toevlught de handen ervan afgetrokken. „We doen het niet meer," zegt M. Bou- fassil, één van de drie stafleden. „Na vief j aar willen we het nu wel eer.s privé kunnen vieren. Het be stuur heeft ons standpunt geac cepteerd. Het is moeilijk om het vijf jaar lang te doen. En er is geen andere instelling die het wel wil." Volgens Boufassü heeft de beslis sing niets te maken met de lage opkomst tijdens de afgelopen jaarwisseling. „Het is goed ge gaan, er waren geen incidenten, maar we willen nu zelf vrij zyn." De gemeente wijt de geringe be langstelling van de afgelopen keer (75 bezoekers tegen 450 het jaar ervoor) voornamelijk aan de concurrentie van Sitton en de grootschalige houseparty in Rot terdam. Enkele van de betrokke nen -het jongerenwerk, de poli tie en de betrokken gemeen tefunctionarissen- menen dat er alle reden is het organiseren van een oudejaarsactiviteit in zijn geheel achterwege te laten. Hier uit kan volgens hen blijken of er verband is tussen de activiteit en vandalisme. Echter gelet op de schade die in het verleden is aangericht by met name het winkelcentrum West einde en omgeving, verzoekt het gemeentebestuur het wijkoverleg zich te beraden over eventuele maatregelen dan wel voorzienin gen om dit te beperken. •BERKEL RODEN RUS UmveMidden-Hollandba Noordeindseweg 6. tel (010(5114133 -DORDRECHT Umve Dordrecht. Krommedijk 94. ld (078)61474 00 GIESSESBURG Univé Gicssenbtirg. Peursumseweg 30. tel. (0184)65 1688 GROOT-AVIV1ERS O V M Groot-Amnwrs, Kerkstraat 52. lei (0184)66 14 41 •HARDINXVELD-GIESSF.NDAYi Univé Hardinxveld.Peulensiraat 253.iel (0184)61 70 88 HELLE VOETSLLTS Umve Kelkvoeisluise o. Waierpoortsiraat 23. tel (0181)3! 18 17 MAASLAND Umve WeMland Diepenburchsir3at44, iel (010) 591 7144 MELVVERKERK a/d IJSSEL Umve De IJssel, Kerkban 81. tel (0180) 39 0600 NIEl'ff-LEKKERLA.ND Umve Nieuw-Lefckerland. Kiev burgplein I. tel (0184)6853 (I «SCHIEDAM t'mve-Schiedani-Vlaardingen-Oversclue, Schiedamseweg 4 (F, tel (010(47030 1! Méér weten over Umvé? Stap eens binnen bij het kantoor bij in de buurt. Of bel met Univé Directt telefoon (0592) 37 22 22. VERZEKERINGEN

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1