Sport Bal na.. I Wijnstekers ziet Guilit gloriëren op Wembley 'Cantona was niet meer te vermurwen' Gras Gelredome krijgt de tijd om te groeien Danny Blind kan ook Maradona nog aan l I Jan Huijbregts toch nog bij Feyenoord Feyenoord 2 en Sparta 2? 'Verschil van 20 miljoen' Oranje Ronaido droomt even weg Het laatste woord W öjp» Fransman zeilt in record de wereld rond -U .s At NBA, een feest voor de jeugd Jfa f JplIHM'i Record aantal doelpunten Rotterdams Dagblad j Dinsdag 20 mei 1997 Eric Cantona laat zijn fans In vertwijfeling achter. Foto Reutere Twee van de allergrootste spelers In Europa zetten op het zelfde mo ment een punt achter hun loopbaan. Ronald Koeman bij Feyenoord en Eric Cantonabij Manchester United. Van de een was het al een poosje bekend, het besluit van de Fransman kwam dit weekeinde als een donderslag bij heldere hemel ADRI VAN TIGGELEN, as sistent-trainer Sparta; „Ik ben zelf op mijn 38e jaar pas - gestopt. Het is mooi als je, zoals .Cantona, zelf kunt bepalen wan- fneerje ermee kapt Hy heeft ken nelijk voldoende financiën en .vindt het welletjes. Maar het zou me niets verbazen als hij ook de druk niet meer aankan. Bij een dub als Manchester United wordt er meer van je verlangd dan één partijtje per week. Na dat incident met die karate-trap is er een hele boel om die man gebeurd. Dat gaat niet in je koude kleren zitten. Hij wordt 31 jaar en dat betekent ook dat-ie in het veld niet meer de jongste en de snelste is. In aanval lend opzicht is het prachtig wat hij' allemaal doet, maar verder "heeft ook meneer Cantona zijn be perkingen. Daarom ontstond er de laatste maanden hier en daar al wat kritiek in Engeland. Inhet he dendaagse voetbal moet je als speler van alle marktenthuis zijn. Alleen complete spelers vinden een plaats in de top. Verdedigend doet Cantona minder. Daarom wordt hy ook al jaren niet meer opgesteld in het EYanse elftaL" R' "ONALD KOEMAN, aan voerder Feyenoord: „Eric Cantona stopt en ik stop ook. Dat hebben we samen leuk uitgekozen. Nee hoor, gekheid. Hij stopt op zyn hoogtepunt en - dat wilde hij kennelijk zo. Ik heb nooit een seconde overwogen om na mijn mooie jaren bij Barcelona een punt achter mijn loopbaan te zetten. Daarvoor genoot ik nog te veel van het voetbal Ik wilde ten koste van alles nog twee jaar in Nederland voetballen. Ik kan niet beweren dat ik, op m'n 34e, bij Feyenoord nog een absoluut hoogtepunt in mijn loopbaan heb bereikt. Maar toch heb ik, vooral de laatste maanden, een hoop ple zier uitgehaald. Het is jammer dat Cantona stopt, want voor zulke spelers komen de mensen naar het stadion. De heb drie keer tegen hem gevoetbald. Met Barcelona in de Champions League tegen Manchester United, met het Nederlands elftal in de aanloop naar het EK in Zweden en een paar weken geleden nog in Barcelona bij een wedstrijd van Europa tegen de rest van de we reld." ALEX FERGUSON, manager van Manchester United: „Ik heb dagedang geprobeerd om hem van gedachte doen veran deren. Maar Erie bleek niet van zyn standpunt af te brengen. Ik vind het vreselijk dat hij stopt, maar ik heb wel diep respect voor hem. Als over tien of twintig jaar de fans een Manchester United elftal moeten samenstellen met de beste spelers uit de geschiede nis van de dub weet ik zeker dat hij daarbij zit. Hij heeft de spelers en mij het allerbeste gewenst en hij weet dat hij voor de rest van zijn leven welkom is op Old Traf- ford." Tien maanden voor de opening van het Gelredome is zaterdag het gras van het nieuwe voetbalsta dion in Arnhem ingezaaid. Vites- se-voorzitter en Gelredome-direc- teur Karei Aalbers verrichtte sym bolisch de handeling. Het stadion van de Arnhemse eredivisieclub krijgt een beweegbare grasmat. De bouw van de voetbaltempel vordert gestaag. Begin juli wordt de dakconstructie geplaatst, waarna in het najaar de laatste bouwactiviteiten plaatshebben. In maart 1998 volgt de opening van het multifunctionele theater met een competitiewedstrijd van Vitesse. De beweegbare grasmat is het meest bijzondere aan de arena. Het grasveld komt naast het sta dion te liggen en kan voor wed strijden - onder een tribune door - in vier uur naar binnen worden gerold. Het gras is ingezaaid in een betonnen bak van ongeveer zestig centimeter diep. Die bak is voorzien van verwarming, een drainagesysteem en een bere- geningsinstallatie. „We hebben geleerd van de fou ten die bij de ArenA in Araster dam zijn gemaakt," verklaarde Hans Schraders, voorzitter van de Gelredome-directie. „Het gras krijgt hier de tijd om te groeien en aan te sterken. Vitesse beschikt straks over de beste en meest groene grasmat van Nederland" Moet kunnen „Ik ton voor mijn gevoel nog zeker een jaar op topniveau mee. Ik hoef niet veel te lopen. Ik wacht en ioanneer anderen mij de bal bezorgen, zal ik de goals scoren. Zo doet Romano dat ook" Argentijns voetballer Diego Maradona in De Telegraaf „Onlangs ben ikweerin zaken gegaan, want ik ben voor 51 procent eige- naar van een Roemeenstelemsiestation geworden. Daarnaast hebikplan- nenom een dagbladtekopen. Diemediahébiknodig alsikbesluit om over driejaareennieuwepogingtedomomburgemeesteTvajiBoekaTesttewoT- den." Roemeens oud-tennisser Die Nastase in De Telegraaf „Spelen uond ik prachtig, maar wat ik nu doe vind ik ook prachtig. Mts- schienspeelikwelhelemaalnooitmeer. Ik hoop het eigenlijk, wantdatzou betekenen dathet teammij niet meer nodig heeft." Chelsea-manager Ruud Gullit in de Volkskrant ,^fet/eitdatBenJohnsontsgepakt,isdeörootstepropagandauoordoping- gebruik geweest De producenten van Stanazolol, het gebruikte middel, hebben nooit zo'n grote verkoop gehad als in de jaren daarna." Atietiektrainer Henk Kraaijenhof in Nieuwe Scvu „Aan het eindevanmijn carrière nam ïkzeaLIk bennietaangespoorddaor iemand, datdoejecdtijdzelf. D ie mtgevoelensvan niet meerwillenfietsen verdreef je ermee. Hetïickaam hoeftdatspul niet te hebben,jegeest wel Ik wil niet wijzen marde wieimport. Dat zou heel makkelijk zijn. Als je er vatbaar voor bent, kun je gaan gebruiken. Ik ben er zeker ook zeker niet trots op." Ex-wielerprof Johan van der Velde in het AD over zijn amfetaminege bruik Ben Wijnstekers was zaterdag de enige oud-collega van Ruud Gullit die op Wembley aanwezig was bij de Engelse Cup-finale. Wijnstekers, aanvoerder van Feyenoord in het jaar dat Gullit in de Kuip zijn eerste hoofdprijs (de beker en een paar weken later de landstitel) won, was speciaal naar Londen gereisd om het feest van Chelsea en de sfeer van de beker finale een keer mee te maken. Wijnstekers genoot net als 80.000 toeschouwers van het volksfeest op Wembley. „Uren van tevoren was de stad als rood en blauw. Het mooiste van alles was dat de fans broederlijk naast elkaar in de kroegen en op de ter rassen zaten. Zelfs op weg naar het stadion liepen ze met duizen den door elkaar. En er viel geen onvertogen woord," aldus de oud- Feyenoorder. De man, die tegenwoordig een eigen PR-bureau heeft en in ver zekeringen doet, was mede op uit nodiging van een Engelse krant naar Londen afgereisd. In een 'ex clusief interview had Wijnstekers verteld over de eerste jaren van Gullit bij Feyenoord, toen de hui dige Chelsea-manager nog onbe kend was. In dezelfde krant kwam ook Barry Hughes aan het woord, die onthulde hoe hy Gullit van het ro ken heeft afgeholpen. „Rudi," al dus Hughes, „wilde een beetje po pulair zyn en meedoen met de grote jongens bij Haarlem. Hij was vyftien jaar en ik betrapte hem met een sigaret in z'n han den. Ik zei niks, maar de volgende dag liet ik hem in myn kantoor komen. Toen zei ik tegen hem: 'Luister, Rudi, wil jy een wereld ster worden of een derderangs voetballer bij een eerste divisie- clubje? Denk over het antwoord maar na en kom het me straks vertellen. Rudi klopte even later opnieuw aan de deur en zei: 'Ik wil een wereldster worden 'Goed, zei ik toen, dan heb ik je vandaag voor net eerst en voor het laatst met een sigaret in je klau wen gezien. Als ik je nog een keer met een sigaret zie, duw ik hem in met een klap door je strot! Rudi heeft nooit meer gerookt...' Voor Ben Wijnstekers was het bezoek aan Wembley in dubbel opzicht een hoogtepunt. Als spe ler heeft hij ondanks 46 interlands en een langdurig aanvoerder schap nooit het heilige gras van Wembley mogen betreden, Wijnstekers: „Ik miste de gedenk waardige interland tegen Enge land in Londen (0-2, twee goals van Jantje Peters, red.) doordat Kees Rijvers me disciplinair straf te. Ik had een paar weken eerder tijdens Ajax-Feyenoord Jesper 01- sen in de ogen van Rijvers te hard aangepakt. Hij vond dat mijn spel niet door de beugel kon. Maar ik had op die manier al 35 keer voor Oranje gespeeld! In elk geval liet Rijvers me ijskoud thuis. Dood zonde heb ik dat altijd gevonden. Maar nu heb ik met eigen ogen gezien dat het inderdaad een. van 's werelds sfeervolste voetbaltem pels is." Een goede fysieke gesteldheid, een aangenaam gesprek met de nieuwe trainer en vooral plezier in voetbal hebben Danny Blind doen besluiten nog een jaartje te voet ballen. De 35-jarige aanvoerder De Franse zeezeiler Olivier de Kersauzon heeft maandag met zijn trimaran een nieuw wereldrecord rond de wereld gevestigd. Hij legde met een bemanning van zes personen het traject af in 71 dagen, 14 uur, 18 minuten en 8 seconden. De Kersauzon was ruim drie dagen sneller dan de Nieuw- Zeelander Sir Peter Blake drie jaar geleden. Deze voltooide de ronde in 74 dagen, 22 uur en 7 minuten. Kersauzon werd daarmee de eigenaar van de Jules Veme- trofee. Deze is genoemd naar de Franse schrijver, die in 1872 met vooruitziende blik de ro man 'Rond de wereld in tachtig dagen' schreef. De race eindigde op een denk beeldige lijn over het Kanaal tussen lizard Point in Groot- Brittannië en Ouessant Island in Frankrijk. Op 4 maart ver liet De Kersauzon de haven van Brest, waar hij later op maandag aankwam voor een huldiging. van Ajax blijft nog tot 1998 mee- hobbelen in de Arena. Niet omdat hij dit seizoen naast een hoofdprijs grijpt. „Dat voor recht is niet iedereen gegeven. Van Basten heeft nooit een echt afscheid gehad. Ronald Koeman zal ook geen kampioen worden met Feyenoord in zijn laatste jaar. Als ik Ronald zo 2ie voetballen denk ik dat hij nog wel een paar jaar door kan gaan, maar mis schien heeft hy het allemaal wel gehad." Als hij met een prijs had willen stoppen, had hij het na het vero ven van de Europa Cup moeten doen. „Dan had ik twee jaar na de grachtenrondvaart mijn schoe nen in het water moeten gooien. Toen was ik ook al bijna 34 jaar," Blind sprak onlangs met Morten Olsen, de opvolger van Van Gaal en zelf libero tot zijn 39e. Olsen beloofde dat hij niet al te veel zal veranderen aan het systeem en dat Blind libero blijft. Een nieuw seizoen, met nieuwe kansen en andere ideeën, frisse geest en uit gerust lichaam. Overigens wordt de vakantie van de Ajacieden behoorlijk bekort door het reisje naar Zuid-Ameri- ka. De ploeg vertrekt 2 juni en speelt in Argentinië, Chili en Bra zilië. „Wc moeten hiermee profes sioneel omgaan," zegt Blind di plomatiek over de trip die is inge geven door commerciële belan gen van de hoofdsponsor. En och, misschien speelt Ajax straks wel tegen Maradona, die bij Boca Juniors voor een zoveelste rentree staat. Blind tegen Maradona? „Ik weet niet of hij clean is." Het was zaterdag drukkend warm bij sporthal Alexander, maar het weerhield de enthousiastelingen er niet van te dun ken, te schieten en vernuftige passjes uit te delen. Het NBA- festlval deed Rotterdam aan en het Amerikaans basketbal blijkt bij de jeugd aan te slaan. Grote held Is uiteraard Michael Jordan van de Chicago Bulls, Maar 'Air' Is niet de beste, want daartoe werd Karl The Mail- man' Malone gekozen. Jordan kreeg 29 minder dan de power forward van de Utah Jazz (33), die voor het eerst tot MVP (Most Valuable P'iyer) werd gekozen. Malone, lid van Dream Team I en III, see /de In het reguliere seizoen 27,4 punten, pakte 9,9 rebounds en gaf 4,5 assists gemiddeld. Hij schoot 55 procent van de vloer en 76 procent vanaf de vrije worplljn. Jordan was op zoek naar zijn vijfde MVP. Hij won de uitverkie zing eerder in 1988, '91, '92 en '96. De guard van de Chicago BuKs werd wel topscorer van het seizoen met 29,7 punten ge middeld. Van dat niveau bleven de deelnemers aan het NBA- festival in Rotterdam ver verwijderd. Maar ze konden er wel eventies van dromen. Foto Fred Emst/corvos mmzm''''-) JanHuiJ- bregtsver- richtalsvoor- Stichting Home of His tory de offi- ciëleopenlng van de ten toonstelling '60 jaar Kuip'. Foto/aap Rozemai1 Rotterdams Dagblad Jan Huijbregts heeft toch nog een band met Feyenoord. Als voorzitter van de Stichting Home of History opende de oud-KNVB- funetionaris vlak voor Pinksteren de tentoonstelling '60 jaar de Kuip' in Feyenoords Home of His- toiy. Het onderdeel beslaat een gedeel te van het museum en geeft een indruk van alles wat er in de loop van zestig jaar zo allemaal heeft plaats gegrepen in het stadion. De tentoonstelling omvat zeven hoofdstukken: De Kuip en de ar chitectuur, van opbouw toten met renovatie Evenementen, concer ten en andere massabijeenkom sten Sportentertainment, aller lei sporten Consumentenge drag, de multifunctionaliteit van het stadion en het Maasgebouw Kunsten cultuur, van beeldhouw werk tot glas in lood Gras, met alles wat daarover te vertellen valt Voetbal, Feyenoord internatio naal en Nederlands elftal. Een onverwachte terugkeer van Jan Huijbregts in de Kuip? „Nee, hoor," zegt Feyenoords voormali ge secretaris. „De functie bij het Home of History bekleedde ik toen ik secretaris was en die heb ik aangehouden." Slechts één jaar zat Jan Huij bregts in het Feyenoord-bestuur, na zijn vervroegde uitdiensttre- ding bij de KNVB, twee jaar gele den. „Het eerste half jaar kon ik myn draai niet vinden. Ik dacht dat het onwennighe. was en daarom heb ik het nog een half jaartje aangekeken. Maar mijn in breng was te gering. En ik voelde er niets voor om aan het handje mee te lopen. Daarom heb ik des tijds mijn functie van secretaris neergelegd." Vraag aan Frank Franken, trai nervan Sparta 2 na de 5-1 neder laag, vorige donderdag, tegen Feyenoord 2: Wat is het verschil tussen Feye noord 2 en Sparta 2? Franken na even nadenken: „Ik schat zo 'n twintig miljoen." Diezelfde Frank Franken nadat hy de opstelling van Feyenoord 2 met o.a. Tomek Iwan, Clemens Zwynenberg, George Boateng, Henk Fraser, Bernard Schuite man en Henk Vos had bekeken: „Met één gerichte aankoop kan dit elftal zo in de eredivisie mee." Feyenoords internationale jeugdtoernooi, dat op 30 en 31 mei en op 1 juni in de Kuip wordt ge houden, wordt door Veronica uit gezonden. De beelden worden van commentaar voorzien door Wim van Hanegem. Zowel de spelers van Barcelona als van Paris St. Germain hebben hun waardering uitgesproken voor de kwaliteit van de grasraat in de Kuip. „Het stadion-terrein- personeel en de Heidemij werden in het zonnetje gezet," aldus se nior-manager Fred Blankemeijer. „Dat mag na alle kritiek in, de af gelopen jaren ook wel eens wor den gezegd." Terwijl Maaikel Renfurm zich maandag warm liep in de Kuip, zong het Legioen: „Obikuuuu..." Jean-Faul van Gastel is vader geworden van een dochter. De middenvelder van Feyenoord liet na afloon van de derbv tegen Sparta, waarin hij met een fraaie vrije trap één keer scoorde, weten, dat Bobbi Noëmi zich bij het gezin Van Gastel heeft gevoegd. De oud-internationals komen weer in de buurt. Wie Arie Haan, René van der Gyp, Mario Been, Ben Wijnstekers, Peter Houtman, Henk Wery en ook oud-Spartaan René Eijer nog eens in het oranje shirt wil zien voetballen, die kan zaterdag 24 mei terecht by de w Waddinxveen. De club bestaat 75 jaar, en heeft Oud-Oranje uitge nodigd ter verhoging van de feest vreugde, Aftrap in Waddinxveen om 15.00 uur. In het betaald voetbal werd dit weekeinde het record van het aantal doelpunten van dit seizoen gebroken. De ere- en eerste-divi- sieclubs kwamen gezamenlijk tot 77 in achttien duels. De topscore tot nu toe viel in de eerste helft van het seizoen, op 26 en 27 oktober. Toen vielen 69 tref fers bij een volledig programma. Een grote bijdrage aan de produk- tie van het pinksterweekeinde le verden MW (8-0 tegen RBC), PSV (6-1 tegen Utrecht) en Feyenoord (6-1 tegen Sparta). Ook de score bij Dordrecht-Den Bosch (44) was aanzienlijk. De grootste bijdrage aan het record leverde de eerste divisie, met veertig doelpunten. Jan D. Swart IK WEET DAT we dichtbij een eindtoernooi zijn, en ik weet ook dat Johan Cruijff meerma len gezegd heeft dat hij zo'n we reldkampioenschap besteens zou willen meemaken. Daar gaat al tijd een soort dreiging vanuit. Ze ker als sommige dagbladen de echo van Johans woorden willen zijn. En ook, en vooral als anderen die dreiging weer tegenspreken. Ogenschijnlijk is er in Zeist een toestand van grote zorgeloosheid. We marcheren in redelijke een voud op Frankrijk af. Er wordt Hiddink weinig nalatigheid ver weten. Hy houdt vast aan de ge vestigde orde alsof het een be schermde diersoort is. Maar dat is nog altijd het meest geëigende wapen gebleken op weg naar suc ces. Daardoor kan hij ongestraft ook wat onbehouwen omgaan met de kruimelaars. Ook dat is slim migheid. Hij kan zich na Edgar Davids geen boze vedetten meer permitteren. 't Is altijd goed voor een bonds coach één martelaar te hebben. Dat verhoogt zijn aanzien. Hiddink voelt feilloos aan dat hij met Davids midden in de roos heeft geschoten. Buiten de hoofd stad heb ik nog nooit iemand ge sproken die deze over het paard getilde dreumes mist. We herin neren hem slechts als een stuk verdriet dat altijd ongemanierd onderuit op een bank hing met z'n benen op een tafel. Uit zyn mond en die van Seedorf kreeg het woord 'kabel' de betekenis van een boos plan. Terwijl het bij Klui- vert volstrekt onschuldig klonk. Zonder Davids is er rust in de tent. Ik ben geen enkele affaire op het spoor. Ook Seedorf houdt zich koest. Die laatste gemiste straf schop was een geschenk uit de he mel, Ik maak me sterk dat Hiddink ooit ergens gezegd moet hebben dat dit hem uitstekend van pas kwam. Bovendien heeft de bondscoach zich verzekerd van de diensten van Necskens en Koeman. Dat is een strategische alliantie. Welis waar hebben die twee Cray ff hoog in hun vaandel, maar juist dat is de truc om de maestro uit beeld te houden, Des te meer verantwoor delijkheid Hiddink aan Koeman en Neeskens geeft, des te groter wordt hun solidariteit met de man die hun die kansen biedt. U moet de psychotherapeut Hiddink niet onderschatten. Elk wereldkampioenschap waar aan Oranje heeft deelgenomen is omgeven geweest door rumoer. Vooraf heeft altijd alles in de fik gestaan. In 1974 moest Frantisek Fadrhonc tegen zijn zin in Rinus Miehels accepteren. Vier jaar later werd Jan Zwartkruis door Ernst Happel tot zijn wankele funda menten teruggebracht. In 1990 liep Rinus Miehels als een waak hond naast Leo Beenhakker, omdat Van Basten en Gullit toen al Cruijff hadden gewild. En toen het er vier jaar later dan eindelijk naar uitzag dat Johan zou instem men, wat van harte zou hebben toegejuicht, omdat zijn overtui ging anders altijd een fictie blijft, hield hij ons maandenlang in on zekerheid. Tenslotte ging Dick Advocaat. En nu? Nu ziet het er inderdaad een keer naar uit dat we naar een wereldkampioenschap gaan zon der dat we van tevoren stapel me sjokke worden? Lang leve de rust. Maar wat zal dat saai zyn. Ook een superster moet wel eens een tukkie doen, JRonaldo Luis Nazario de li- ma Is aangeschoven bij zijn moeder Sonia Ba rata in het vliegtuig dat hem, de Europa Cup 2 én Barcelona terugbrengt naar de hoofd stad ven Catalonlé. Ronal- do scoorde woensdagj.l. in de EC ll-finale teen Paris St.Germain vanaf de stip een historisch doelpunt voor de club van Bobby Robson, en heeft heerlijke dromen. Foto Reuters 't

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 6