13 Stroomstoring legt Viaardingen lam Tienduizend aansluitingen ook zonder kabeltv B en w wandelen door de Oostwijk Rotterdams Dagblad X1 Kip-ei-discussie over autovrije Broersvest Gaan we met de hand boren, tandarts?' Zorgen over hertaxaties Verdronken na val van dok Jeugdige dievegges Schiedamse gapt kleding Pleidooi voor behoud expositie stormvloedkering Huurdersraad gaat 'strijd' aan met woningbedrijf WD Maassluis beticht buurgemeente van 'bestuurlijke schizofrenie' -*• Waterweg Woensdag 21 mei 1997 ViaardingenBij een ongeluk aan de Vulcaanhaven in Viaardingen is vanoehtend rond halfzeven een 27-jarige man om het leven geko men. De Vlaardinger was op een dok van het Scheepsreparatiebe- drijf Viaardingen Oost aan het werk toen hij door een omvallen de compressor viel en jn het kou de water belandde. Tijdens de val was niemand op hetdok aanwezig. Een andere me dewerker zag enige tyd later ech ter het petje van het slachtoffer drijven en alarmeerde de hulp diensten. Een toegesneld duik team van de Vlaardingse brand weer begon direct in het water te speuren naar het lichaam. Het duurde echter 35 minuten voordat de duikers de man op de bodem van de haven aantroffen. Reani matie door ambulancepersoneel mocht niet meer baten. Maassluis Een 81-jarige Maas- sluise is gisteren in haar woning aan de Peter van Anrooylaan be roofd door twee meisjes van onge veer dertien jaar oud. De dieveg ges gingen er met een portemon nee met daarin een paar honderd gulden vandoor nadat één van de meisjes het slachtoffer in de keu ken aan de praat had gehouden. Het andere meisje sloop de huis kamer in en griste de beurs van de tafel. De twee verdwenen na hun daad ijlings in onbekende richting. Schiedam Een 29-jarige Schiedamse is gisteren in de Nieuwe Passage in Schiedam aan gehouden nadat ze voor enkele honderden guldens aan babykle- ding had gestolen. De vrouw was bezig de kleding bij zich te stop pen toen zij werd betrapt door winkelpersoneel. Dat droeg de vrouw over aan de politie. Waardingen De SGP/RPF/GPV- fractie van de Stadsregio Rotter dam is bezorgd over het voortbe staan van de expositie van de Maeslantkering in de Nieuwe Wa terweg. Nu de bouw van de storm vloedkering tussen Maassluis en Hoek van Holland is voltooid, speelt de discussie of de tijdelijke tentoonstelling moet worden om gezet in een permanente. Dit voornemen kan in gevaar komen door de gebrekkige toegankelijk heid van het tentoonstellingster rein. In een brief met zes schrifte lijke vragen aan het dagelijks be stuur van de Stadsregio pleit G. W. van Veelen namens de SRG- combinatie voor behoud van de expositie. Van Veelen, ook ge meenteraadslid in Viaardingen, wijst erop dat de discussie over het behouden van de tentoonstel ling - 'een potentiële permanen te toeristische trekpleister van re gionaal belang'- gedeeltelijk is gebaseerd op de slechte bereik baarheid, mede door het ontbre ken van goed openbaar vervoer. In de ogen van de SRG'er zou dit kunnen worden ondervangen als de Nederlandse Spoorwegen een extra halteplaats bij de expositie creëren. „Mijns inziens kan hier door het aantal reizigers op deze lijn toenemen, waardoor er meer rendement te verkrijgen is." Van Veelen zegt verbaasd te zijn dat de NS dat tot nu toe niet hebben gedaan. Nu al komen er jaarlijks 120.000 mensen op de tentoonstel ling af. Dit zou volgens hem al leen maar kunnen toenemen als de openbaar vervoer-verbinding er op vooruit zou gaan. Ook de Spido zou daarbij moeten worden betrokken. „Samen met de toeris tische attracties van Viaardingen, Schiedam en Rotterdam geeft dat in mijn ogen een uitstekende mo gelijkheid voor toeristische arran gementen," aldus Van Veelen. De SRG-vertegenwoordiger wil van het dagelijks bestuur van de Stadsregio weten of het niet al leen een bemiddelende rol wil spelen tussen de betrokken partij en (onder meer ministerie. Rijks waterstaat, NS en WV, red.), maarook of er geld beschikbaar is om de tentoonstelling in stand te houden. Viaardingen Een stroomsto ring heeft gisterochtend een groot deel van Viaardingen lam gelegd. Om kwart voor twaalf viel in de wijken cen trum, oost en en west de energie weg. Dat kwam door dat de toevoer van de hoog spanning uit Rotterdam weg viel. Alleen Holy bleef buiten schot, omdat de hoogspan ning voor Vlaardingen-Noord uit Schiedam komt. De stroom voor Vlaardingen-on- der-de-rijksweg' wordt met drie kabels waarop 25.009 volt staat uit Rotterdam getapt. Daarvan viel even voor de middag de spanning weg, Behalve zonder stroom zaten tienduizend aansluitingen -een derde van alle aansluitingen in Viaardingen- ook zonder ka beltv. Na een aantal testen doorENECO bleek dat één van de hoogspan ningskabels defect was. Daarna is gekeken of de overige twee kabels sterk genoeg waren om alle beno digde spanning op zich te nemen. Dat bleek het geval, zodat om kwart voor twee weer kon worden begonnen met het inschakelen van de stroomvoorziening. Even na tweeën had heel Viaardingen weerstroom en kabeltv. Schadevergoedingen Ondanks dat het energiebedrijf aan de Hoflaan tien minuten niet telefonisch bereikbaar was -er moest razendsnel een noodcen trale in werking worden gesteld omdat ENECO ook zonder stroom zat- hebben honderden Vlaar- dingers gebeld. Volgens woord voerder C. de Ruijter hebben zich geen grote problemen voorge daan door de stroomstoring. Over het toekennen van eventu- Deze medewerkers van een winkel aan het Liesveld in VlaaTdingen zijn de stroomstoring te slim afgeweest: de koffie wasal gezeten wordt warm gehouden in de thermoskan. Foto Dennes van der wevRoei Dijkstra ele schadevergoedingen zegt De Ruyter geen uitspraak te kunnen doen. Hoewel de Hoge Raad on langs energiebedrijven aanspra kelijk heeft gesteld voor schade door stroomuitval, moet in elk ge val eerst de oorzaak van de sto ring duidelijk zijn. „Als de storing is veroorzaakt doordat er een hei paal door de-kabel is geslagen, dan kunnen wij daarvoor natuur lijk niet verantwoordelijk worden gesteld. Dan moeten de claims naar het heibedryf," aldus De Ruijter. Of de schade van bijvoor beeld een tandarts die twee uur geen patiënten kan helpen of de Albert Heyn die twee keer -m het centrum en in de Westwijk - twee uur omzet misloopt ook wordt vergoed als de schuldige bekend is, is dan overigens nog geen uitgemaakte zaak. ENECO adviseert in elk geval om een briefje te sturen. Overigens vindt De Ruijter dat de meeste onder nemers het wel "heel normaal vin den dat er altijd stroom is'. „Zij hebben over het algemeen weinig voorzieningen achter de hand. Ze denken: het gaat wel goed en die ene keer dat de stroom uitvalt zien we dan wel weer. Veel men sen hebben niet eens een kaars meer m huis," aldus de ENECO- woordvoerder. Gemiddeld één keer in de vier jaar valt de stroom uit en meestal is het euvel binnen een uur verholpen. Of iedere groenteboer en visver- koper dan een noodstroomvoor- ziening moet aanschaffen om een storing op te vangen -zoals bij voorbeeld ziekenhuizen en ande re zorginstellingen- vindt De Ruijter niet aan hem om te zeg gen. „Dat moet men zelf afwe gen." Burgemeester en wethouders van Viaardingen hebben gistermiddag een wandeling gemaakt door de Oostwijk. Onlangs is het wijkplan voor deze wijk gepresenteerd, waarin in overleg met de bewoners voorstellen worden gedaan om de buurt aangenamer te maken. Het college van burgemeester en wethouders, dat binnenkort praat over het wijkplan en over het uitvoeren van - een deel van - de ideeën, wilde met eigen ogen een kijkje nemen. De bestuurders werden begeleid door leden van het bewonersplat form. Ook sproken b en w met andere bewoners. Zoals met enkele moeders die willen dat er een hangplek in de buurt van de Bleekstraat komt, zodat de kleinere kinderen weer in de daar aanwezige speelplaats terecht kunnen. Nu wordt hun vertier vaak verstoord door die oudere jongeren, voor wie geen eigen plek is in de wijk. Foto oennes van der we^oei Dijkstra Schiedam Het initiatief van Groenlinks om in de gemeente raad een discussie los te maken over het autovrij maken van de Broersvest in het centrum is gis teravond op niets uitgelopen, De meerderheid van de raad ging ak koord met het college van burge meester en wethouders om het initiatiefvoorstel voor kennisge ving aan te nemen en mee te ne men bij de discussie over de bin nenstadvisie, die als het goed is volgende maand van start gaat. De indienster van het voorstel B. Oomens had duidelijk meer ver wacht. „Het is niet de bedoeling om dit voorstel bij de binnenstad visie te betrekken. We moeten nu al gegevens verzamelen over de gevolgen van het autovrij maken van de Broersvest, zodat we het tempo in de discussie kunnen houden," zei het GroenLinks- raadslid. Ook zij ziet een relatie tussen bij voorbeeld de Broersvest en het Hemaplein. „Maar eerst moet er wat aan de Broersvest worden gedaan. Een autovrije Broersvest biedt ook meer mogelijkheden voor de ont wikkeling van het He maple in," aldus Oomens. De overige partijen in de gemeen teraad konden zich best vinden in de achterliggende gedachten van het voorstel om nu al gegevens te gaan verzamelen. „Een onder zoek hiernaar is wenselijk," vond M. J. C. Houtkamp (D66), die zei de gedachten uit het voorstel in overweging te nemen. De PvdA vond dc tijd overigens nog niet rijp voor een onderzoek. „Met de metro-aanleg ts het niet mogelijk om goede metingen te verrichten op de Broersvest," vond E. O. Westenberg. Het mo ment waarop GroenLinks het ini tiatiefvoorstel heeft ingediend noemde hij dan ook 'uiterst onge lukkig'. Voor wethouder L. A, Hafkamp. die momenteel bezig is met het voorbereiden van de binnenstad visie, is het duidelijk dat ook de mogelijkheden van de Broersvest daarin worden meegenomen. Maar erop vooruitlopen wil hij nog niet. Oomens belandde daardoor in een kip-en-eidiscussie. „We lopen niet vooruit. Die gegevens hebben we gewoor. nodig. Er moeten con crete zaken op tafel liggen, voor dat er een discussie gevoerd kan worden." De meerderheid van de gemeenteraad wacht echter af en nam net als het college het initia tiefvoorstel voor kennisgeving aan. ViaardingenTeleurgesteld in de starre houding van de Stichting Woningbedrijf Viaardingen (SWV) wijst de huurdersraad van de corporatie de bewoners op de mogelijkheid bezwaarschriften in te dienen. De SWV hanteert voor dit jaar een huurverhoging van gemiddeld 4,25 procent. De huur dersraad dringt er bij het woning bedrijf al tijden op aan de huren met maximaal 3,5 procent te laten stijgen. Tevergeefs. „Eigenlijk was het al gesneden koek voor het woningbedrijf," vertelt F. P. Slin gerland, voorzitter van de bewo nersraad. „Ze hadden al een be slissing genomen voordat we om de tafel gingen zitten om over de huurverhoging te praten Tk vind het een zeer kwalijke zaak dat on derhandelen helemaal geen zin meer had. Niet alleen wij maar ook de bewonersorganisaties en de bewoners zelf zijn boos en te leurgesteld." Voor de meeste huurders van het woningbedrijf komt de huurverhoging van vier en een kwart procent, volgens Slingerland neer op drie a vier tientjes extra per maand. „Dat kan toch niet. De meeste mensen zijn minima en voor hen is enkele tientjes een boel geld." Daarnaast is volgens de voorzitter de staat van sommige woningen zo slecht en verwaarloosd dat het vragen van een huurverhoging bijna schandalig is. Ondanks de bittere pil is Slingerland niet van plan het bijltje erbij neer te gooien. In tegendeel „Dat zouden ze bij het woningbedrijf wel willen. Dan is er heientaai geen controle meer. Er gebeuren veel dingen die ei genlijk niet door de beugel kun nen. Dubbel pakken is een voor beeld. Moeten de bewoners in de huur betalen voor het groen in de buurt, krijgen ze ook nog een re kening voor het onderhoud aan de planten en struiken. Dat is niet eerlijk. Wij houden dat in de gaten en komen daarmee naar buiten." Slingerland hoopt dat alle bewo ners van de ruim tienduizend wo ningen van het woningbedrijf een bezwaarschrift tegen de huurver hoging invullen.Als dat gebeurt, is het SWV nog wel een jaar of vier bezig de bezwaren te verwerken en zal de huurverhoging voorlo pig niet worden doorgevoerd." Door Jan Rozendaal Viaardingen—Uit een kort rond je door het door een stroomsto ring getroffen Viaardingen, blijkt maar weer eens hoe afhan kelijk een ieder is van stroom. Het begint al bij het postkan toor, waar één van de PTT-me- dewerkers om tien voor twaalf z'n best doet om de automati sche schuifdeur open te houden zodat de laatste klanten naar buiten kunnen. Want binnen valt er niet veel te halen - en ze ker niets af te rekenen. Datzelfde geldt voor de twee geldautomaten in de muur van het postkantoor aan de Waal straat Zelfs de informatie dat ze buiten werking zijn licht niet op in de groene vensters. Donker blijft het'ook in alle winkels. De grote warenhuizen en super markten laten niemand meer binnen. Kassa's werken niet en in al die donkere hoekjes kun je snel iets achterover drukken; het; alarm bij de uitgang werkt natuurlijk ook niet. In het zon netje geniét het winkelperso neel van de onverwacht ver vroegde -en naar later blijkt lange- lunchpauze. Bij de vis boer aan de Kuiperstraat heb ben twee 'haringvrouwtjes' een stoel tegen de gevel geplant en eten een boterham. In de hoop dat het niet al te lang zal duren, want dan is de handel naar de gloria. Ook in het stadhuis ligt alles plat Mensen die voor een paspoort komen wordt beleefd gevraagd even te wachten. Als het allemaal wat langer gaat du ren volgt het advies 'later' terug te komen. Een ambtenaar die buiten komt kijken of de storing ook in de rest van het centrum heeft toegeslagen, doet de sug- gestie om 'een hoop' broodjes en (;kqffiëgrëer te laten brengen voor !*dtf"%dfefite»de klanten. „In het kader van de klantvriendelijk heid." Een collega heeft er al over nagedacht: „En hoe denk je die koffie dan warm te krijgen? Want als je computertje het niet doet, dan doeïhet koffiezetappa raat het natuurlijk ook niet" Hij heeft gelijk. De croissanterie kan de deegwaren niet verwar men én ook de frikadellen, ba- mlballen en kroketten bij de Fe- bo liggen in het donker koud te worden. McDonald's aan het Veerplein heeft de zaak maar helemaal op slot gedaan. We gens technische problemen', meldt een papiertje op de deur. Bij Albert Heyn barricadeert een medewerkster met een ry lege winkelwagentjes de deur. Een kleine opening om de laat ste klanten eruit te laten. Erin komt niemand meer. In het hoofd In de kleinere - door het ontbre ken van de verlichting opval lend donkere- winkels wordt zo goed en zo kwaad als het kan doorgewerkt De groenteboer mijdt de elektronische weeg schaal en rekent in het hoofd de prijs uit Maar bij de meeste win kels loopt de handel -groten deels - spaak. De parkeenneters werken nog, de verkeerslichten niet Op weg naar de Van Hogendorplaan blij ven de lampen donker. Net als de winkels en alle panden on derweg naar het centrum. Mijn bezoek aan de tandarts aan de Kethelweg -afspraak van een half uur! - lijkt uit te lopen op het kortste in de historie. De an ders zo opvallende reclame op de gevel van de fotograaf op de hoek van de Van Hogendor plaan is gedoofd. Dan moet ten minste die lamp boven de tand artsstoel het toch ook niet doen? En als de tandarts niet in mijn mond kan kijken... Alle assistere tenen de tandarts hangen enigs zins melig rond de balie. „Gaan we met de hand boren, tand arts," vraag ik zo opgewekt als ik nog nooit heb gedaan bij het bin nenstappen van de praktijfe „Nee meneer," zegt de fijntjes laehendejassistente, „we gaan een nieuwe afspraak maken." Het klinkt als muziek in de oren. Ruim een week respijt; het af- sprakenboek zit -helaas- nog niet in „de computer.Voor woensdagochtend, kwart over elf, sta ik er nu in.,Kanfeand voor die tjjd misschien weer... Maassluis De handelwijze van onze buurgemeente getuigt van bestuurlijke schizofrenie en gaat alle perken te buiten. Dat stelt de WD-fractie van Maassluis in een schrijven aan het college van bur gemeester en wethouders. De fractie doelt op het verzoek van buurgemeente Maasland aan het ministerie van VROM om de Dijk- polder-West binnen het Recon structiegebied van Midden-Delf land te brengen. De partij heeft hierover schriftelijke vragen ge steld. De WD verwijst in haar brief naar een artikel in het Rot terdams Dagblad van 5 mei, waar in wordt gemeld dat Maasland van de Dijkpolder-West een buf ferzone wil maken. Op die manier hoopt de gemeente van de polder een beschermd gebied te kunnen maken. 'Indertijd besloot de ge meente Maasland,' schrijft de WD, 'de polder westelijk van de Dijkpolder-West te bestemmen tot bedrijventerrein (inmiddels gerealiseerd) terwijl deze polder was gelegen in het Reconstructie- Midden-Delfiand, een be schermd gebied met landschap pelijke waarde'. Het is te gek voor woorden, meent de WD, dat Maasland enkele ja ren geleden heeft besloten een be schermd landschappelijk gebied te verkwanselen en nu een gebied dat niet als zodanig is beschermd, onder de bescherming van het Re constructiegebied Midden-Delf land wil brengen. De WD wil van het gemeentebestuur weten ofhet van tevoren in kennis was gesteld van deze onderhandelingspoging richting VROM. Ook vraagt de partij welke stap pen het college in het belang van Maassluis denkt te ondernemen richting gemeente Maasland en het ministerie van VROM. Zij ver wijst naar de Structuurvisie Maassluis 2000+, waarin het ge bied immers wordt bestempeld als een potentiële woningbouwlo catie voor Maassluis. Het college van b en w heeft toe gezegd de vragen zo spoedig mo gelijk te beantwoorden. Schiedam Th. H. B. Schoenma kers van het Platform Schiedam maakt zich zorgen over de her taxatie van woningen voor de wet Waardering Onroerende Zaken (WOZ). „De hertaxatie wordt uit gevoerd door hetzelfde bureau dat de taxatie heeft uitgevoerd, waar door dat bureau als het ware zijn eigen beroepsinstantie wordt," zei Schoenmakers gisteravond tij dens de gemeenteraadsvergade ring. Verantwoordelijk wethouder A G, Wiegman was het totaal niet met Schoenmakers eens. Wieg man heeft alle vertrouwen in het bureau, „Zij voeren taxaties, uit over het hele land. Natuurlijk kunnen er altijd fouten worden gemaakt. Maar het taxatiebureau kan die dan wel inzichtelijk ma ken, doordat ze alle bedragen op een rijtje hebben staan," zei Wieg man. Mensen die het er daarna nog niet mee eens zijn, kunnen volgens Wiegman nog bezwaar aantekenen bij het gerechtshof in Den Haag. Het rumoer rondom de WOZ lijkt inmiddels wat geluwd. In Schiedam heeft vooral het Alge meen Ouderen Verbond (AOV) zich bezig gehouden met hulp bij het indienen van de bezwaar schriften. De aanslag viel eind fe bruari in de bus. Inmiddels heb ben zo'n tweeduizend mensen be zwaar ingediend tegen de hoogte van de taxatie. De waarde van de Schiedamse huizen is gemiddeld met 57 pro cent gestegen. Vooral de waarde van de goedkoopste huizen, de bo ven- en benedenwoningen, steeg enorm. De hertaxatie heeft de ge meente meer geld opgeleverd, maar die meeropbrengst wordt meteen teruggegeven doordat de tarieven zijn verlaagd. Daarnaast hebben de 'echte' minima hele maal geen aanslag in de bus ge kregen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1