9 Gloednieuw Stadserf verloedert snel 'Milieu? Oh jé, dat kost geld' Rotterdams Dagblad Bouwvakkers raken hoogspanningskabel Verkeerslichten uitgeschakeld 2#|Magje voor 5 piek naar binnen. mM&m 'Die stenen liggen zo voor het grijpen' Kleuters verruilen noodgebouw voor kleurig lokaal 'Lastendruk nagenoeg gelijk gebleven' Presentatie over toekomst trekt maar weinig publiek S1 ■0f f Jazzcompetitie met vier bands in De Unie Bedreigd met mes Behulpzame winkelier beroofd Beter gelijk naar: 't Oudste Huys" Waterweg Donderdag 22 mei 1997 Schiedam Het tot nu toe meest prestigieuze bouwproject in de gemeente Schiedam verloe dert. Krap een jaar na de oplevering van het woon- en winkelgedeelte op het Sehiedamse Stadserf hangt er een grimmige sfeer. De ingegooide ramen, houten afdekplaten en graffiti staan in schril contrast met de grootse plannen die er voor de piek waren. De zo mooi bedoelde uit rode bakstenen en veel glas opgetrokken woon/winkelpromenade aan de oostkant van de begane grond is spookachtig leeg. Het gebouw heeft meer weg van een afbraakpand dan van een chique nieuwbouwcomplex. In de twee wel bevolkte winkel ruimten op de beide hoeken van de promenade, stoort men zich behoorlijk aan de verloederde sfeer. De ingegooide ramen en graffiti zijn nou niet direct positieve re clame. „De belangrijkste oorzaak van de rommel is het nog niet op geleverde bouwproject aan de overkant," vertelt Marleen de Booij van het Woon Informatie Centrum. Het centrum, onderdeel van de Stichting Woonpromotie Schiedam, betrekt de ruimte op de hoek van de promenade tegen over de Luduina Basiliek. Met 'de overkant' bedoelt De Rooy de nog niet afgeronde bouw van het com plex waann onder meer het thea ter en de bibliotheek worden ge vestigd. Boosdoener „De ramen worden ingegooid met stenen die afkomstig zijn van het bouwterrein," vertelt De Rooy. „Die liggen zo voor het grijpen." Ook op de andere hoek waar het reisbureau Holland International een ruimte betrekt wordt de bouw aan de overkant als de boosdoe ner beschouwd. „We hebben de gemeente ook al aangesproken. Maar dat heeft tot nu toe nog niet zoveel zin gehad." Een woordvoerder van projectont wikkelaar Amstelland die het complex heeft gebouwd hoort op van de houten schotten en de in gegooide ramen van de leegstaan de ruimten. „Er is weinig sociale controle vanwege de bouwwerk zaamheden op het andere gedeel te van het erf. Wij hebben er ech ter niets meer mee te maken. De winkelruimten zijn nu in handen van een belegger. Zij zijn verant woordelijk voor de verhuur en het onderhoud. Het zou kunnen zijn dat het glas moeilijk leverbaar is Een gloednieuwe woon/winkelpromenade op het Sehiedamse Stadserf verloédert met de dag- Houten schotten maskeren ingegooi de ramen. Vandalen zijn echter niet voor een gat te vangen en spuiten het hout voi met graffiti. Foto Gernt de Heus/Roei Dijkstra en het daarom even duurt voordat de schade is hersteld." Kan gebeuren Over het uitlopen van de bouw werkzaamheden aan de overkant wil de woordvoerder van Amstel land, overigens dezelfde bouwer als die van het reeds opgeleverde complex, weinig zeggen. „Dat kan gebeuren. Ik zit echter midden in een bespreking en wil het gesprek beemdigen. Goedemid- Een medewerker van het make laarskantoor Ooms die de ver huur van de winkelruimten re gelt, is evenmin toeschietelijk met informatie. „Als straks de ruimten zijn ingevuld, verzeker ik u, ziet het er een stuk beter uit. Wij zijn momenteel in onderhan deling met een aantal landelijke ketens. Zakelijke dienstverle ning. Verder kan ik u niets zeg gen." Tot de tijd dat de uitzendbureaus waar de medewerker van Ooms het over heeft hun intrek hebben genomen op het Stadserf, heeft de Stichting Woonpromotie Schiedam het plan opgevat om in het kadr van de Dag van de Ar chitectuur op 28 juni de leeg staande ruimte in te richten met allerlei vormen van architectuur. Projectontwikkelaar Amstelland is daarmee akkoord gegaan en heeft zelfs gevraagd of de ruimten totdat ze zijn verhuurd zo inge richt kunnen blijven. In de etala ges zullen vanaf 28 juni allerlei projecten van Sehiedamse archi tecten te zien zijn. Vlaardingen/Schledam De stroomstoring die een groot deel van Vlaardingen dinsdagmiddag twee uur lam heeft gelegd, is ver oorzaakt door bouwvakkers. By grondwerkzaamheden in het cen trum van Schiedam is één van de drie hoogspanningskabels ge raakt die de stroom vanuit Rotter dam aanvoeren voor Vlaardingen Centrum, Oost en een groot deel vandeWestwijk. In tegenstelling tot eerdere be richten bleef een deel van de Westwijk gevrijwaard van de sto ring omdat daar de stroomvoor ziening -netals voor Holy- van uit Schiedam komt Een aantal ondernemers in Vlaar dingen heeft inmiddels voorberei dingen getroffen om een schade claim in te dienen. Zie ook pagina 11: 'Een nood voorziening? We betalen al ge noeg geld aan ENECO' Schiedam De verkeersüehtin- stallatie bij' Plein 1940-1945 in Schiedam wordt vanaf maandag buiten werking gesteld. Tegelij kertijd wordt voor het verkeer dat op de 's-Gravelandseweg by het plein rijdt een voorrangsre geling ingevoerd. Deze tijdelijke maatregelen zijn nodig voor werkzaamheden aan het me- JffcprojeetBeneluxlijn. dMt vooijaar is begonnen met de jSporbereidende werkzaamhe den voor de bouw van twee tun- fëldelen voor de nieuwe metro lijn onder .Plein 1940-1945. Zo worden onder meer kabels en leidingen verlegd. In verband hiermee is enkele weken gele den al een aantal rijstroken af gesloten. Om de verkeersdoor- stroming op en rond het plein zo goed mogelijk te laten verlopen, krijgt het verkeer op de 's-Gra velandseweg ter hoogte van de kruising met de Burgemeester Van Haareniaan en de Hor- vathweg vanaf maandag voor rang. Weggebruikers worden door middel van borden op de nieuwe situatie gewezen. Verkeer ko mende vanaf de A 20 met be stemming Schiedam Centrum wordt geadviseerd van de afslag Schiedam Noord gebruikte ma ken. Deze tijdelijke verkeerssituatie zal naar verwachting tot septem ber duren. DIERGAARDE BUJDORPVIERTZ'N 140.VERJAARDAG, Een beetje zenuwachtig stapten de kleu ters van basisschool De Singel in Vlaar dingen vanochtend hun nieuwe lokaai aan het Kruldenpad binnen. Net als de ouders en leerkrachten sloeg de span ning ai snel om in enthousiasme. De door brand verwoeste afdeling heeft dan ook een ware metamorfose ondergaan. De donkere hardhouten tafels en stoe ien moesten het veld ruimen voor frisse, kleurige meubeltjes. De lokalen ogen een stuk lichter doordat er meer kozij nen met glas zijn geplaatst. Ook de en tree is verbeterd. De vroegere deumis, een favoriete plek voor vandalen, be staat niet meer. De deur zit nu aan de voorkant en loopt gelijk met de gevel. Een muurtje dat nergens toe diende, Is afgebroken zodat de entree ruimer wordt. De kleuters kregen al met al zo'n vier maanden les in noodunits. De drie kleuterlokalen konden het snelst worden opgeknapt omdat ze na de brand op 1 januari het 'beste' uit de bus kwa men. De schade bleef beperkt tot rook- en wateroverlast. De renovatie en ver bouwing van de overige lokalen van De Singel duurt nog tot medio augustus. De verwachting is dat de leerlingen in het nieuwe schooljaar weer In het opgeknap te gebouw kunnen trekken. De oorzaak van de brand, die een scha de aan het pand berokkende van ruim anderhalf miljoen gulden, is niet bekend. Het onderzoek van de politie heeft tot nu toe niets Opgeleverd. Foto Roel Dijkstra Schiedam In Zaal Beatrix hield de Sehiedamse afdeling van Groenlinks gisteravond een the ma-avond over werkgelegenheid en milieu. Volgens de politieke partij worden deze twee groothe den ten onrechte als onverenig baar afgeschilderd. „Met een do sis creativiteit moet groen onder nemen kunnen leiden tot nieuwe werkgelegenheid. Ook in Schiedam," aldus Groenlinks. Om die reden was ook een flink aantal ondernemers uitgenodigd om mee te discussieren. Maar de enige ondernemers die er waren, waren de inleiders en forumle den, M. van den Berg van Stimu- lar wist wel hoe dat komt. „Je moet bij ondernemers nooit over milieu praten. 'Milieu? Oh jé. dat kost geld1, is het eerste wat ze den ken." Van den Berg kan het weten. Als projectleider van Stimular, een miüeu-adviesbureau in Rotter dam, komt hij bij veel bedrijven over de vloer om adviezen te ge ven. Maar het woord milieu pro beert hij daarbij zoveel mogelijk ie vermijden. Cr wordt vooral ge keken hoe er 'bespaard' kan wor den en wat dit (financieel) kan op leveren voor het bedrijf. Daar naast is het ook goed voor het mi lieu. Een groot aantal banen op het ge bied van milieubeleid voorspelde C. J. Moerkerken van Reconver ting Technologies bv, een bedrijf dat meedenkt over het (ook eco nomisch) zo goed mogelijk recy clen van «at- en bruingoed. Er is een wetsvoorstel dat voorschrijft dat per 1 januari 1999 de gemeen ten verplicht worden alle afge dankte wit- en bruingoed (van Die apparaten moeten dan uit elkaar worden gehaald, zodat de nog waardevolle materialen -in vooral oude po's zit nogal wat goud - weer kunnen worden her gebruikt. „Voor dat werk zijn vele handen nodig en daarvoor kan laaggeschoold personeel en/of de sociale werkvoorziening worden ingezet." aldus Moerkerken. Tenslotte probeerde F. Saat Schiedam warm te maken voor een 'groene passage'. Dat is een verzameling winkels die ecolo gisch verantwoorde artikelen ver kopen; van meubels tot voedsel Burgemeester R. Scheeres, die na de pauze deelnam aan de forum discussie. had er wel oren naar. Schiedam Café De Unie in Schiedam staat maandag- en dinsdagavond bol van de jazz. Op beide avonden treden steeds vier professionele jazzbands op. Zy doen dat om in aanmerking te ko men voor een podiumplaats op één van Europa's grootste jazz festivals in de Sehiedamse zuster stad Vïenne. De drie winnaars mogen op 30 ju ni en 1 juli spelen in de Franse stad en kunnen daarmee fikse geldprijzen winnen. De jazz-competitie in De Unie be gint maandag en dinsdag om 20.30 uur en duurt tot 01.00 uur. De toegang tot het café aan de Gerrit Verbconstraat is gratis. De acht bands die komen zijnMarcus Olgers Trio, Marian Hoiting Jazz Trio, Pentachrome, Nemesis Quartet (alle maandag), ILSA, The Dutch Jazz Trio, TJIli Jüne- mann-Christian Kappe Quintet en Christian Hammer Quintet (op dinsdag). Schiedam Een 16-jarige Schiedammer is gistermiddag met een mes bedreigd door twee jongens. Het slachtoffer moest zijn scooter afstaan aan het twee tal. De kordate Schiedammer wei gerde dit waarop de twee dieven zonder de scooter mee te nemen de benen namen. Schiedam Een brutale klant heeft gistermiddag een winkelier in de Sehiedamse Nieuwe Passa ge enkele honderden guldens af handig gemaakt. De klant, die geen Nederlands sprak, gaf aan geld te willen wisselen. Toen de nietsvermoedende en behulpza me winkelier de kassa opende greep de man zijn kans en pakte enkele honderden guldens uit de lade. De ondernemer liet het er echter niet bij zitten en pakte het geld terug. De dief vluchtte daar op de winkel uit. Achteraf, na het tellen, bleek dat de brutale klant toch het één en ander aan geld had meegenomen. Schiedam Het college van bur gemeester en wethouders van de gemeente Schiedam heeft zoveel mogelijk geprobeerd om de gevol gen van de herwaardering van on roerende zaken binnen aanvaard bare proporties te houden. Dat antwoordt het college op vragen van de raadsleden H,W. Metaal {Gemeentebelangen Schiedam) en A. van Loenen (Solidair '93). De twee raadsleden hebben zich afgevraagd hoe het kan dat er OZB-aanslagen zijn waarvan het percentage meer dan is verdub beld. Om die stijgingen tegen te gaan hebben ze het college in schriftelijke vragen voorgelegd om de betalingstermijnen voor de OZB-aanslagen te verdubbelen. Ook hebben ze gevraagd of het college bereid is om de tarieven van de OZB voor langere termijn te bevriezen om op die wijze na verloop van tijd weer tot een rede lijke aanslag te komen. Volgens het college is er geen sprake van een enorme stijging van de lasten voor de inwoners. Door de reductie op de tarieven, de toegepaste tariefdifferentiatie tussen woningen en niet-wonin- gen en het ruimhartige kwijt- scheldingsbeleid is de belasting druk ten opzichte van 1996 nage noeg gelijk gebleven, schrijven ze in het antwoord aan de twee raadsleden. Slechts zo'n twintig personen hebben gisteren belang stelling getoond voor de informa tieavond over de structuurvisie van de gemeente Maassluis. Wet houder L. G. van Duijn-Camffer- man vond de lage opkomst jam mer, maar ook begrijpelijk. „Ik denk dat het te beleidsmatig, te abstract is. Zo gauw het bij de mensen op de stoep komt, komt men wel." Een discussie over de structuurvi- sie op zich bleef gisteravond dan ook uit. De Structuurvisie Maas sluis 2000+ is niet alleen 'te ab stract' maar bevat ook geen nieu we plannen. Het is 'slechts' een combinatie van bestaande plan nen uit verschillende beleidster reinen. Zoals de ideeen over een jachthaven, de renovatie en sloop van Elementumflats en woning bouw op Het Balkon en ook - „op termijn, na 2005" - in de Dijkpol- der. In de structuurvisie wordt van de ze puzzelstukjes een puzzel ge maakt die een beeld schetst van hoe Maassluis er over pakweg tien jaar uit moet zien. Dit alles met ais achtergrond dat Maassluis wordt tot 'een groene woon- en werkstad met een aantrekkelijk leefklimaat en een allure die past bij de unie ke plek van Maassluis in het land schap'. Een stad bovenal waar het bevolkingsaantal niet afneemt. Wethouder Van Duijn; „Zo'n be schrijving kun je best cynisch be naderen: wil niet elke stad dat? Maar wij moeten het niet bij woor den alleen laten, maar het met eikaar uitvoeren." Voor dat samen uitvoeren gaf een aantal van de in de burgerzaal aanwezige inwoners alvast een voorzetje. Zij gingen niet in op de algehele structuurvisie, maar op concrete zaken die uitgevoerd zouden moeten worden naar aan leiding van die visie. Zoals mevrouw R. Vellekoop die aan stipte dat het in Maassluis niet overal zo plezierig fietsen is. Inde stad zijn dan wel goede voorzie ningen en leuke plekken, maar „de weg er naar toe is onplezie rig," Bijvoorbeeld de weg van 't Stort naar Koningshoek, waar wei wat meer groen zou mbgen ko men, vond ze. Wethouder Van Duijn beloofde het 'aangenaam fietsen' mee te nemen, maar wees ook op het ge vaar van te veel groen. „Begroei ing langs fietspaden moet vaak weg omdat het enge plekken wor den." Mevrouw E, van Iperen - voorzit ter van de huurdersraad maar ze sprak namens zichzelf- vertelde onder meer schommels, trapveld jes en een skelterbaan te missen voor een bepaalde groep jeugd. „Wat hebben we nou m Maassluis tussen de wïpkip en de lummel- plek?"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1