11 Lts vol met asbest Schiedam grijpt naast natuurprijs Speelterrein Fultonstraat is eerste project in Oost Auto's in beslag genomen Rotterdams Dagblad Omwonenden vrezen gevaar 'Idioot dat de gemeente geen borden plaatst' 'Grote-steden-geld' maakt onmogelijkheden mogelijk Openstellen busbanen kost miljoenen ^XE 2 Overval in huis Zes scherpe messen voor 125 piek Verdachten van overval voorgeleid Transplantatie na hondenbeet Hardrijders op de bon Opstoppingen door asfalteren Abonnee Service ui Waterweg Vrijdag 23 mei 1997 Vlaardlngen Het openstellen van drie busbanen in Vlaardln gen voor al het verkeer gaat de gemeente miljoenen guldens kosten. Het duurste valt de Anthony Knottenbeltsingel in Vlaardin- ger-Ambacht uit: bijna 4,1 mil joen gulden. Tweederde van dat bedrag is nodig om geluidwe- rende maatregelen te treffen. Als de Knottenbeltsingel open gaat voor al het verkeer moeten niet alleen de woningen aan die straat en de in het verlengde lig gende Burgemeester Verka- desingel worden geïsoleerd, maar ook aan de Julianasingel, Hofsingel en Binnensingel. Een eerder door de SGP/RPF/GPV gelanceerd idee om de Knotten beltsingel in één richting open te stellen zou tot gevolg hebben dat alleen aan de Knottenbelt singel en Verkadesingel extra maatregelen hoeven te worden genomen, wat de kosten met bij na anderhalf mihoen gulden zou drukken. Een-en-ander blijkt uit bereke- neningen die naar de gemeente raad zijn gestuurd. De isola- tïekosten voor een gestapelde woningen komen op vijfduizend gulden per stuk, voor een eenge zinswoning valt het twee keer zo hoog uit. Wethouder T. W. van der Steen (verkeer en vervoer) heeft ge zegd dat in elk geval deze colle geperiode - die volgend jaar af loopt- er geen geld is om de werkzaamheden uit te voeren. Maar een groot aantal tegen standers van de openstelling uit Ambacht neemt daarmee geen genoegen en heeft aangekon digd dinsdagavond naar het stadhuis te komen. Dan praat de raadscommissie over het rap port en de enquêtes - die in sep tember op de rol staan - naar de drie ontsluitingen. Voor de Dil- lenburgsingel en Schiedamse- weg is respectievelijk 1,9 mil joen en bijna acht ton nodig. Overigens is met de werkzaam heden van het ontsluiten van de - eerste- busbaan Parijslaan/ Korhoenlaan in Holy, waartoe vorig jaar is besloten, nog steeds niet begonnen. De benodigde bestemmingsplanprocedure loopt nog. Van der Steen ver wacht niet voor 1 januari 1998 met de werkzaamheden te be ginnen. De kosten van deze klus bedragen negen ton. Schiedam—Schiedam heeft giste ren naast de Gemeentelijke Na tuurprijs 1996 gegrepen. Ir. J. F. de Leeuw, directeur generaal van het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij heeft de prijs overhandigd aan Amster dam-Osdorp. Met de prijs is een geldbedrag van 50.000 gulden ge moeid. Met de Gemeentelijke Natuur prijs wil het ministerie zijn waar den ng kenbaar maken voorde in spanningen van gemeenten in het kader van het Natuurbeleidsplan. De prijs wordt uitgereikt aan de gemeente die naar het oordeel van de jury erin is geslaagd na tuurbehoud, -herstel, en -ontwik keling op dusdanige wijze vorm te geven, dat daaruit een wervende werking voor andere gemeenten voortvloeit. De prijs is eerder toe gekend aan de gemeenten Am- hem, Gouda en Culemborg. De jury heeft gekozen voor Am sterdam-Osdorp omdat dit stads deel erin is geslaagd het zeer aan sprekend project 'Natuurtuin De Wiedijk' op bijzondere wyze eco logisch te onderbouwen. Van dit project en de gekozen aanpak gaat een inspirerend en vooral wervend leereffect uit naar ande re gemeenten. Schiedam, één van de vier geno mineerde gemeenten, heeft vol gens woordvoerder M, Scheefhals wel veel posiüeve reactie gekre gen. Ook al omdat Schiedam, dat de voorbeeldtuinen aan de Harre- weg had ingediend, het enige pro ject is dat over particuliere tuinen ging. Bij de voorbeeldtuinen in Schiedam kunnen mensen idee- en opdoen hoe ze hun eigen tuin zo natuurlijk mogelijk kunnen maken. Daarvoor zyn een boeren- ecologische moes-, akker- en ge- vel/balkontuin ingericht. De ko mende jaren komen er nog acht bij. Op woensdagmiddag (13.30- 16.30 uur) en elke tweede zondag middag van de maand zijn de tui nen geopend. Op 8 juni (vanaf 13.30 uur) is de eerstvolgende the mamiddag over snoeien aan de Harreweg 19. De voormal igeCaland lts in Maassluis zit vol met asbest. De pol itietrekt beschermende pakken aan wanneer ze het pand betreden. Foto Roet DJjkstra Door Menno Haddeman MaassluisOpnieuw lijkt de gemeente Maassluis af te steve nen op een omvangrijk milieuschandaal. Al maanden lang staat aan de Laan 1940-1945 in de gemeente een groot oud schoolgebouw leeg. In dit voormalige pand van de Caland lts 'barst' het werkelijk van de asbest. Het kankerverwekkende spul zit in de vloeren, plafonds en tussenwanden. Het oude schoolgebouw is sinds enige tijd de ideale plek voor de jeugd om in rond te hangen. Ook een handjevol junkies brengt er de nacht door. Bovendien wordt het gebouw regelmatig bezocht door scuvenierjagers en andere dieven die er met het overgeble ven waardevols vandoor gaan. Tot nu toe heeft noch de gemeente noch Woningstichting Maassluis (WSM) noch het schoolbestuur borden op de hekken rondom het gebouw geplaatsen waarop wordt gewaarschuwd voor asbest. Zij ge ven elkaar hiervoor de schuld. Het enorme complex aan de Laan 1940-1945 is sinds enkele maan den wel omzoomd met een groot hek. Makkelijk is het niet om het terrein op te komen, maar voor woor wie echt wil vormt het op sommige plekken opengeknipte ijzeren vlechtwerk nauwelijks een obstakel. Omdat de gemeente zich hiervan bewust is werden borden geplaatst met de tekst 'niet betreden levensgevaarlijk terrein'. Toch schijnen maar wei nig kwaadwillenden zich aan dat bord te storen. 'Dat bepaal ik zelf wel', heeft een vandaal onder het bord gekrabbeld. Wat deze dieven, souvenieijagers, jongeren en junkies niet weten is dat het gevaar in de school niet te vergelijken valt met die in een doorsnee slooppand. Het is niet het gebroken glas van de inge gooide ramen, de loszittende ste nen, de verotte vloerdelen of de losliggende balken die voor het gevaar zorgen. Het gevaar bestaat uit onzichtbaar zwevende en ui terst gevaarlijke asbestvezels. Het asbest dat is vrijgekomen na dat diezelfde indringers het pand van binnen al gedeeltelijk hebben gesloopt. De plafonds hebben ver meld en de tussenwandjes omge trapt waardoor de fijne asbestv ezels door het pand zweven. Afgespoeld De politie van Maassluis neemt in elk geval geen enkel risico. Wan neer zij zien dat indringers het ou de schoolgebouw hebben betre den trekken de agenten voordat ze naar binnen gaan beschermen de kleding aan en doen ze specia le mondkapjes voor. De dieven die uit het pand komen worden voordat ze in de politieauto wor den meegenomen naar het bu reau eerst gronding schoonge maakt, Ter plekke worden ze met water afgepoeld en krijgen ze schone kleren mee. De meeste omwonenden reageren verbaasd op de aanwezigheid van asbest in het schoolgebouw. Dat het gevaarlijk was om het terrein te betreden, dat hebben ze wel ge lezen. „Ja. dat staat op de borden," ver telt een Maassluise uit de Hobbe- mastraat, „Maar dat het gaat om asbest. Dat wist ik niet. Idioot dat de gemeente geen borden plaatst waarop dat staat. Ik ben nu toch benieuwd of wij ook gevaar lo pen." Een buurman van de vrouw, weet er alles van. „Ja, ik ben docent ge weest op deze school. Toen we de school nog gebruikten was al be kend dat er veel asbest in het ge bouw was verwerkt. Het pand stamt uit de jaren zestig dus dan weet je het wel. Aan de ene kant begrijp ik best dat de gemeente geen borden met asbestgevaar wil plaatsten. Dat zorgt natuurlijk voor paniek. Aan de andere kant begrijp ik niet waarom niet al lang is begonnen aan de sloop van de school. Dat zou feitelijk in januari al beginnen." Volgens directeur J. Ploeg van WSM liggen de sloopplannen al klaar, maar is het wachten op toe stemming van het bestuur van de school. Het plaatsen van asbest waarschuwingsborden is volgens hem een taak van de gemeente, die hebben ook de hekken en de andere borden geplaatst Een woordvoerder van de gemeente vindt het weer de taak van de WSM om 'als dat nodig is' borden met een asbestwaarschuwing te plaatsen. Door Desiree van der Jagt Schiedam De gemeente Schiedam is sinds april 1996 door het kabinet officeel benoemd tot 'grote stad'. Waarmee de jenever- stad eigenlijk meteen is aange duid als 'probleemgebied'. Het is dan ook niet verwonderlijk dat het geld dat deze 'eretitel' Schiedam oplevert, moet worden ingezet op terreinen waar juist de problemen liggen, zoals economie Het speelter rein moet een centraefunc- !n de Fulton straat. Foto Roei Dijkstra Schiedam Van grote vuilnisbelt tot centraal punt in de buurt. Het binnenterrein aan de Fultonstraat in Schiedam-Oost is klaar en de bewoners vieren dat niet alleen vandaag, maar hei feest wordt ook morgen nog voortgezet. Ruim een jaar na de uitgebreide schoon maakactie is het terrein omgeto verd tot overzichtelijk binnenter rein met daarop onder meer een speeltuin voor kleine kinderen, plantsoenen, zitbanken en ver lichting. Het terrein, dat tussen de Bell- straat en de Dieselstraat ligt, vormde jarenlang een bron van ergernis voor de omgeving. Tus sen de verwaarloosde struiken la gen vuilniszakken, bankstellen en allerlei andere rotzooi waarvan de oorspronkelijke functie door het verloop van de tijd niet meer te herkennen was. Schoonmaken gebeurde niet en ook de tuin werd een steeds grotere rommel. Het ging van kwaad tot erger. Totdat vorig jaar april de grote schoonmaak werd gehouden. Naast omwonenden werd daaraan ook meegeholpen door de reini gingsdienst en de groenvoorzie ning van de gemeente. Na die ac tie is op initiatief van de omwo nenden het idee ontstaan het ter rein opnieuw in te richten, waar door beter gebruik kon worden gemaakt van het buurtplantsoen- tje. Vanuit de buurtpost Fultonstraat is door buurtcoördinator Lisetvan Berkel het overleg met de buurt gestart en is een plan ontwikkeld. De gemeente heeft uit het stads vernieuwingsfonds het benodig de geld beschikbaar gesteld en ook woningstichting Noordvest heeft een duit in het zakje gedaan. Noordvest stond bijvoorbeeld ga rant voor de kosten van de schut tingen, Om de kosten te drukken zijn de schuttingen, die rond de aangrenzende tuinen staan, door de vrijwilligers zelf geplaatst. Het resultaat van dit alles is een open en overzichtelijk binnenter rein met bomen, plantvakken, speelgelegenheid voor kleine kin deren, wandelpaden, zitbanken en verlichting. Het terrein is af te sluiten waardoor het ongewenst gebruik kan worden tegenge gaan, Het beheer ligt in handen van de omwonenden. In Oost wordt met de opening van het terrein het eerste grote project in het kader van het wijk- en buurtbeheer afgerond. De officie- ie opening is vanmiddag verricht door wethouder Reijnhout van stadsvernieuwing. Morgenmid dag is ertussen 12.00 en 15.00 uur een spetterend buurtfeest voor groot en klein, waarbij een spel- circuit wordt uitgezet langs de Fultonstraat, de Bellstraat, een stuk van de Daltonstraat en de Dieselstraat. en werk, jeugd en veiligheid, zorg en opvang, leefbaarheid en onder wijs. De 'grote steden' - in totaal zijn er 21 en daarnaast zijn er natuur lijk ook nog de vier 'echte' grote steden - krygen elk jaar geld om projecten op te zetten, Schiedam kan dit jaar rekenen op een be drag van twee miljoen gulden, waarvan volgens financieel wet houder A.G. Wiegman zaken kunnen worden neergezet die an ders voor een stad als Schiedam niet te betalen zouden zijn. De problemen waar Schiedam als grote stad mee kampt hebben vooral te maken met de oneven wichtige bevolkingssamenstel ling. Het midden en het hoger ka der zijn grotendeels uit Schiedam verdwenen, terwijl de nieuwko mers vooral mensen zijn met lage inkomens. Zij worden aangetrok ken door de lage huren in Schiedam. Met als gevolg dat het aantal langdurig werklozen en mensen met een uitkering stijgt. Daarnaast bestaat het woningbe stand uit veelal goedkope wonin gen die deels in een slechte staat verkeren. En ook de ligging ten opzichte van grote stad Rotter dam is niet gunstig. Uit Rotter dam komen veel mensen naar Schiedam voor goedkope wonin gen en die mensen doen vaak een beroep op de gemeentelijke socia le dienst. Voor de gemeente levert dat weer een probleem op. Van de uitkering wordt negentig procent door het rijk opgehoest en tien procent moet van de gemeente komen. In Schiedam krijgen 3800 mensen een bijstandsuitkering van de sociale dienst. In de even veel inwoners tellende buurge meente Vlaardingen zijn dat er 2500. Leefklimaat Door al die problemen is er vol gens de financieel beheerder van de gemeentekas weinig ruimte om nieuwe dingen te doen. En op dat gebied brengt de grote-ste- den-pot uitkomst. „Het is belang rijk om het leefklimaat in de Schiedamse buurten te kunnen verbeteren. Mensen moeten weer het gevoel krijgen dat ze veilig wonen. Dat kan, maar daar moe ten dan wel maatregelen voor worden genomen," vertelt Wieg man. Een voorbeeld van een pro ject dat kan worden opgezet met het grote-steden-geld is de wijk- serviceteams in NieuwJand en Oost, die volgende week van start gaan. Alleen het storten van dat geld heeft volgens Wiegman geen zin. ,,Om een goed leefklimaat te krij gen moet een gemeente bijvoor beeld samen met politie en wo ningstichtingen problemen oplos sen. Die gezamenlijke initiatie ven versterken zowel de wonin gen als de omgeving. Wat weer tot gevolg heeft dat de betrokken heid van bewoners by de eigen stad wordt vergroot. Dat geld is als het ware de smeerolie voor een heel omvangrijk proces." Met genoegen constateert Wieg man bijvoorbeeld dat het aantal wykverenigingen hand over hand toeneemt. Met het grote-steden- geld kunnen volgens Wiegman in de wijken op allerlei terreinen nieuwe impulsen worden gege ven. Zowel inwoners als onderne mers worden dan ook betrokken bij de uitvoering van het grote- steden-beleid. „Ook de plaatselij ke economie zal baat hebben bij een snelle integrale aanpak van de problemen," is de stellige over tuigingvan Wiegman. Voor de wethouder van financiën betekent de aansluiting bij de gro te steden van dit land ook dat er meer verbondenheid is gekomen met de beleidsmakers in Den Haag. „Het contact is veel directer geworden. We zitten nu gewoon met de beleidsmakers aan tafel en dat brengt altijd voordelen met zich mee." Toch komen er ook negatieve ge luiden uit het Haagse die de wet houders financiën van de G-21, de kleine grote steden, behoorlijk wat zorgen baren. Door aanzienlij ke kortingen op het gemeente fonds en grotere financiële risi co's als gevolg van decentralisatie dreigt de opwaardering van de grote steden te worden bemoei lijkt. Brandbrief Rijkstaken zoals bijvoorbeeld de bijzondere bijstand en de Wet Voorzieningen Gehandicapten kunnen de gemeenten op hoge kosten jagen. Aan de ministeries van Financien en Binnenlandse Zaken is onlangs een brandbrief geschreven waarin de G-21 een dringend beroep doet op krachti ge maatregelen. 'Het kan en mag niet zo zijn dat er door de voor deur van het grote-stedenbeleid krachtige impulsen worden gege ven om vervolgens tot de ontdek king te komen dat die impulsen door de achterdeur weer onderuit worden gehaald'. Voor Schiedam heeft de aanslui ting bij de grote steden meer lucht gegeven, maar net als voor de partners in het pact G-21 zijn de zorgen nog lang niet voorbij. Een 31-jarige Vlaardinger is gistermiddag aange houden omdat hij voor de deur van zijn woning vier onverzekerde auto's had staan. De man verklaarde handelaar te zijn en de au to's te exporteren. De po litie vertrouwde het zaakje niet en nam de man mee naar het bureau. Ook wer den de vier auto's in be slag genomen. Bij een huiszoeking werd ook een stapel blanco ex portpapieren aangetrof fen. De politie is ook daar naar een onderzoek ge start. De 31-jarige Vlaar dinger werd 's middag weer vrijgelaten. Volgens een woordvoerder van de politie wordt de man niet meer verdacht van illegale autohandel. Wel loopt er nog een onderzoek naar de blanco exportpapieren. Foto Roel Dijkstra Schiedam Een 18-jarige man is vanmorgen vroeg bet slachtoffer geworden van een overval. In een woning aan de Eerste Tuinsingel in Schiedam werd hij door drie ge maskerde mannen, die het huis waaren binnengedrongen, met geweld op de grond gelegd. Met goederen en een onbekend geld bedrag zijn de daders er vervol gens vandoor gegaan. Schiedam Een 87-jarige Schiedammer is gisteren het slachtoffer geworden van een op lichter. Bij de bewoner van de Mo- zartlaan kwam een man aan de deur die zich voordeed als mes senslijper. De Schiedammer liet hem zes messen slijpen. Hij moest daarvoor 125 gulden beta len. De politie waarschuwt mensen voor de werkwijze van deze men sen. Er wordt geadviseerd om vooraf een prijs af te spreken. VlaardingenTwee inwoners van Vlaardingen zijn vanochtend voorgeleid aan de officier van jus titie in Rotterdam. Het tweetal (17 en 22 jaar) wordt er van verdacht betrokken te zijn geweest bij de overval op een kapsalon aan de Van Hogendorplaao. Die vond vo rig jaar plaats op 19 december. Bij de overval werd een bedrag van meerdere honderden guldens buitgemaakt, Vlaardingen—Een 64-jarige vrouw uit Vlaardingen is gistermiddag in de Hijgensstraat in Vlaardin gen door een hond in haar arm ge beten. Ze liep op het trottoir, toen een man meteen aangelijnde Rot- weiler haar passeerde. De hond beet haar plotseling in de arm. Toen het beest uiteindelijk losliet, bekommerde de man zich niet om het slachtoffer, maar liep door. Op het geschreeuw van de vrouw kwamen omstanders haar te hulp. Ze werd naar het Holy Ziekenhuis overgebracht waar bleek dat de wond niet kon worden gehecht. De enkele centimeters grote wond zal door huidtransplantatie moeten genezen. De eigenaar van de hond, die inmiddels bekend is, wordt aansprakelijk gesteld. Vlaardingen Tijdens een snel heidscontrole op de Floris de Vijf delaan in Vlaardingen passeerden gistermidag 798 weggebruikers de radarpost Hiervan kregen 57 hardrijders een proces-verbaal. De hoogst gemeten snelheid was 79 kilometer per uur. Schiedam—In de eerste week van juni worden het gedeelte van de Havendijk tussen de Lekstraat en de Jachthavenlaan in Schiedam- Zuid en de Scheepvaartweg in Schiedam-Noord voorzien van een nieuwe asfaltdeklaag. Het werk aan de Havendijk zal ver moedelijk in een dag zijn ge klaard. Het verkeer wordt omge leid langs de Maasboulevard. De werkzaamheden aan de Scheepvaartweg nemen wat meer tijd in beslag en kunnen het auto verkeer meer hinder opleveren. Het verkeer uit beide richtingen zal daar beurtelings over een rij baan worden geleid, waarbij ver keerslichten het verkeer zullen regelen. Informatie over bezorging van de krant: maandagt/rn vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur Sjöi zaterdag van &J|] 14.00 tot 16.00 uur Telefoon: OIO - 4004444 Rotterdams Dagblad

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1