12 Roteb benevelt centrumstraten Zes vrachtwagens nodig voor verhuizing flatje Nieuw debacle dreigt voor justitie in Ramola-zaak Beeld Erasmus terug naar de Laurenskerk Peper noemt compromis stadsprovincies 'knudde' Or voelt zich door Peper in hemd gezet 'Mensen gaan prettiger naar hun werk in schoongespoten stad' Zonder schrammetje uit verfrommelde jeep Parkzicht blijft dicht Beroofd bq geldautomaat Zwavelstank door Shell Tientjes geroofd Rotterdam* Dagblad I r. I Vrijdag 23 mei 1397 Rotterdam Het omgevallen Erasmusbeeld keert maandag 2 juni terug naar het Grote Kerk- a voor de Laurenskerk. Het de sokkel maar wordt een halve cirkel gedraaid. Oorspronkelijk stond het beeld met de rug naar de kerk, straks met het gezicht naar de bronzen kerkdeuren. Humanist Erasmus zal dus uit zijn dikke boek de les lezen bij de Laurenskerk. De gemeenteraadscommissie kunstzaken is het vrijwel una niem eens met fa en w dat dit voorlopig de beste oplossing is. Intussen geeft de gemeente op- dracht diepgaande studies te doen naar de beste conserve ringsmethoden om het 275 jaar oude bronzen beeld zo lang mo gelijk te vrijwaren van schadelij ke invloeden van de luchtver vuiling. De uitkomst van die stu dies wordt pas uiterlijk over een jaar vervracht De gemeente sluit niet uit dat daarna alsnog het besluit moet vallenhet beeld definitief binnen te zetten. Maar voor zo'n beslissing is nu nog geen grond. Stadspartij-aanvoerder M. Knèepkens kreeg gisteren geen enkele medestander voor zijn idee het beeld nu al naar binnen te halen en buiten een replica neer te zetten. Een afgietsel is bedrog, vinden b en w. De be schuldiging van Kneepkens dat de gemeente met het gesol met het beeld de Monumentenwet overtreedt ontlokte kunstwet houder Kombrink een scherpe reactie. „De Monumentenwet zegt dat je een vergunning moet hebben om aan de functie van een mo nument iets te veranderen. Het Erasmusbeeld is gemaakt om buiten te staan. Dus is het pre cies omgekeerd: juist als we het beeld binnen neerzetten, zoals-' Kneepkens wil, zouden we een vergunningmoeten hebben." Kneepkens toonde zich een slecht verliezer. Zijn wanhopige waarschuwing: „Er bestaan rae- taaldieven. Je kunt dat beeld makkelijk omtrekken en opla den. Dan heb je 1500 kilo me taal." Kneepkens kondigde aan voor de eerstkomende gemeente raadsvergadering een interpel latie aan om de plaatsing van Erasmus te verhinderen. RotterdamBurgemeester Peper is het oneens met het kabinet over de nieuwe paarse afspraken om trent de stadsprovincies. Hij noemt het compromis tussen de paarse regeringsfracties 'knudde' en vindt het onbegrijpelijk dat ja renlang is geijverd voor een stads provincie Haaglanden, terwijl nu ineens Den Haag af zou kunnen met extra geld en grond. Dat maakt het beleid niet solide, vindt de Rotterdamse burgemeester. Volgens Peper staat het 'als een paal boven water' dat de gemeen te Rotterdam nog een stevig woordje zal hebben met het kabi net en de Tweede Kamer. Het ziet ernaar uit dat de stadsprovincie Rotterdam een mager product wordt met te weinig slagkracht. „Ik geloof pas in de stadsprovin cie als ze er echt is. De bedoeling was iets neer te zetten dat 150 jaar mee kon. Er wordt nu een te be perkte blik gehanteerd." Vandaag leggen minister Dijkstal en staatssecretaris Van de Von dervoort (Binnenlandse Zaken) het compromis van de regerings partijen PvdA, WD en D66 nog voor aan het kabinet. Het schrap pen van Haaglanden wijkt name lijk af van het regeerakkoord. Het kabinet zal willen weten waarom Haaglanden nu ineens niet door gaat, terwijl de regio Eindhoven weer wei een stadsprovincie mag beginnen. Koehandel Fractievoorzitters in de Rotter damse gemeenteraad zijn som ber, Kuijper (PvdA): „Als er ook over de verdere invulling van het takenpakket voor de stadsprovin cie Rotterdam zo wordt gekoehan- deld, dan weet ik niet of we er nog zo blij mee moeten zijn." Rave- stein (D66): .,Ik heb het idee dat er een bepaald soort flinkheid in de Kamer is geslopen. Zo van: wij gaan het nu wel bepalen." Rave- stein is bang dat het draagvlak in de Rotterdamse regio daarmee wegvalt. Daarentegen stellen woordvoer ders van omliggende gemeenten zich positiever op, Vice-voorzitter Wienen van de Stadsregio, tévens wethouder in Ridderkerk, en de CDA-fraetieleider in de regioraad, burgemeester Lamers van Blèis- wijk, zijn 'niet ontevreden' waaï het de Rotterdamse situatie be treft. Volgens hen heeft de paarse coalitie de oren niet naar de cen trumgemeente Rotterdam laten hangen, maar is er goed geluis terd naar de geluiden uit de wijde re regio. Gelukkig De verantwoordelijke wethouder in Rotterdam, Simons, komt in de loop van vandaag terug uit Seatt le. Het college van b en w verga dert daarom pas dinsdag over het paarse akkoord. Bekend is dat het college 'zandzakken stapelt' te gen het kabinetsplan dat een te geringe meerwaarde oplevert ver geleken met de bestaande situ atie. Wethouder Van der Tak, te vens regiobestuurder, noemt het 'gelukkig' dat de regioraad ook vindt dat de bestuurlijke verande ringen „niet meer de ambitie ken nen die er oorspronkelijk in zat." Volgens Van der Tak blijft er 'wei nig van de bedoeling over' op het terrein van sociaal beleid, finan ciële verdeling en grondzaken. „Dit is duidelijk niet wat we voor ogen hadden." Van der Tak voorziet dat de stads provincie slechts met de grootste moeite beleid zal kunnen maken voor toch strategische gebieden als het Centraal Station. Alleen het havengebied is door het kabi net aangeduid als 'permanent strategische locatie', maar niet de binnenstad van Rotterdam. „Nou vraag ik je," zegt Van der Tak, Rotterdam De ondernemings raad (or) van de regiopolitie Rot terdam-Rijnmond voelt zich in zijn hemd gezet door korpsbe heerder Peper. Volgens voorzitter K Notenboom heeft Peper de or een aantal verwijten gemaakt die wijzen op onjuiste dan wel onvol ledige informatie. „De opening die Peper ons heeft geboden bestaat uit enkele margi nale bijstellingen in het rapport van Jansen en Broekhuis," zegt Notenboom. „Wij herkennen, nogmaals, in dat rapport veel van onze argumenten die tegen Brinkman spreken." Hij vreest een 'afkalvende regiopolitie'. Sinds de or en de politievakbon- dén met de nieuwe korpschef in aanvaring kwamen over de strate gie die Brinkman wilde ontwikke len, is er volgens hem een stil stand ontstaan in de beleidsont wikkelingen. Brinkman is in zijn ogen de hoofdschuldige van deze achteruitgang. Draagvlak Overigens distantiëren de or-le- den van de Politievakvereniging Rijnmond (PVR) zich van het standpunt van de or. „Wij vinden dat Brinkman kan blijven," aldus FVR-voorzitter H. Schippers. „Wat ons betreft kan de onderne mingsraad naar huis." Hij consta teert dat de grote bonden geen draagvlak in het korps hebben in hun streven Brinkman weg te krijgen. De grote bonden hopen echter dat voormalig generaal-majoor Brinkman de eer aan zichzelf zal houden en ontslag zal nemen. Het is immers een publiek geheim dat aan het einde van dit jaar een top functie vrijkomt bij de krijgs macht die Brinkman op het lijf zou zjjn geschreven. „Wat moeten wij met een korpschef die alleen nog maar lintjes mag doorknip pen?" vraagt ANPV-voorzitter Tournier 2ich af. „Als Peper het rapport van Jansen en Broekhuis overneemt, deelt hij dus de kritiek die daarin op Brinkman wordt geuit," aldus K, dc Neef van de NPE afdeling Rot terdam. „Dat betekent dan ook expliciet dat Brinkman niet de manager is die Peper met zijn be noeming voor ogen had. Als Peper voor een sterke man naast Brink man kiest en de korpschef ge woon blijft, ook al wordt diens portefeuille nog zo uitgekleed,, dan moeten we dat accepteren."- Rotterdam De Roteb gaat 's morgens in alle vroegte straten schoon spuiten. Eerst als proef, in de wijken Stadsdriehoek, Cool en CS-kwartier, en later mogelijk in grotere delen van de stad. De methode lijkt op de wij ze waar op in het Franse Parijs elke och tend de straten worden schoonge spoten. Alleen gaat het er in de Rotterdamse variant iets voor zichtiger aan toe. De Roteb zal de straten in het centrum van de stad de komende maanden regelmatig 'benevelen', waarna een veeg- ploeg het bijeengedreven afval in de afvalwagenijes deponeert. Doel is het centrum een schoner aangezicht te geven. Voor het karwei is een speciale spoelwagen aangeschaft, die al leen uitrukt wanneer het niet re gent. Het gaat om een proef, voor alsnog alleen in de zomermaan den. omdat dan het 'opfriseffect' beter tot zijn recht komt. De meerwaarde van het benevelen boven een regenbui zit hem vol gens een woordvoerster van de Roteb in het feit dat de waterstra len schuin uit de spoeiauto ko men waardoor het vuil op straat in de richting van de goot wordt ge stuurd. Enquête In. straten met veel geparkeerde auto's en heel smalle straten zal de wagen niet actief zijn. Het spoelen is een aanvulling op de bestaande reiniging. De Roteb zal na de proef twee keer een straat enquête houden om te achterha len of de burger het schoonspoe- Ien zinvol vindt. De Roteb-actie is een vervolg op een motie van het WD-raadstid M. D. Teenstra-Verhaar. Zij dien de die motie in 1994 in vanuit de behoefte aan een schonere en vooral frissere stad. Teenstra: „Het is de bedoeling dat de stad 's morgens vroeg, nog voordat de mensen naar hun werk zijn ge gaan, wordt schoongespoten. Dan krijgt de Rotterdammer een frisse stad voorgeschoteld ais hij buiten komt. Ik vind de stad ook niet schoon genoeg. En een schoon ge spoten stad is frisser dan een ge veegde, althans zo is het in mijn beleving." Het WD-raadslid verwijst naar steden als Brussel. Parijs en New York. „Daar lijken mensen ook prettiger naar hun werk le gaan als de stad is schoongespoten. Ik zie het als een bijdrage aan een prettiger beleven van de stad." Teenstra is „uiterst tevreden" met de aanpak van dc Roteb. De extra dienstverlening van de Ro teb in het centrum kost 115.000.- per seizoen. De gemeenteraad behandelt het plan op 5 juni. Als het wordt aan genomen, begint de Roteb de vol gende dag al met het schoonspui ten. Met zes vrachtwagens lukte het gisteren wel om het woonblok naar zijn nieuwe plek te trekken. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam Het zat niet mee, maar de klus is geklaard. De ver plaatste flat aan de Frederikstraat in Crooswijk die gisteravond laat de plaats van bestemming bereik te, werd in de loop van de ochtend precies boven de fundering ge plaatst. Rond het middaguur zak te het gebouw, dat nog een meter te hoog stond, op zijn uiteindelij ke plek. Maar liefst zes zeer zware vracht wagens moesten er gisteren aan te pas komen om het flatje van vier verdiepingen aan de Frede rikstraat in Crooswijk naar zijn nieuwe plaats te rijden. En nog lukte het niet helemaal. Het gebouw had donderdagnmor- gen al op zijn nieuwe plek moeten staan, maar de slechte onder grond gooide roet in het eten. „We wisten dat het in feite dik water was en er was alles aan gedaan om die ondergrond te verstevigen", aldus directeur A. van Grinsven van de woningstichting PWS van wie het fiatgebouw is. Maar de overvloedige regenval van de af gelopen dagen en de oude funde ring gooiden roet in het eten. Het gebouw weegt 600 ton. Het is de grootste verplaatsing van een compleet bouwsel tot nu toe in Nederland. Verplaatsing was goedkoper dan sloop en nieuw bouw, al kost het nog altijd een half miljoen gulden. Op de plaats waar de flat oorspronkelijk stond bouwt de woningstichting 21 koop- en huurwoningen. Directeur P. 't Wout van het aan nemersbedrijf, verantwoordelijk voor de verplaatsing, was blij dat het gevaarte 's avonds dan toch in beweging was gekomen, na drie eerdere pogingen donderdag. „Ei genlijk is dit zelfs veel mooier. Nu klapt en juicht iedereen veel har der dan wanner het donderdag morgen gewoon was gelukt." Eerst was geprobeerd gebouw aan het rollen te krijgen door drie vrachtwagens in te zetten. Het lukte pas toen er nog drie trucks bijkwamen. De ondergrond was verstevigd met extra puin, grind, cement en bielzen. Vandaag zetten de „verhuizers" het gebouw dan ook op zijn nieu we fundering vast; worden gas, water, licht en telefoon weer aan gesloten en kunnen de bewoners er weer in. Omwonenden volgden de ver plaatsing gisteren op de voet. „Ik heb een glas water op de tafel ge zet, om te kijken of er echt niks beweegt," bekent M. Mrak. Giste ren moest ze toekijken hoe haar flatje aan de Frederikstraat in Crooswijk tachtig meter werd ver plaatst. „Ze hebben mij gezegd dat al het servies kon blijven staan en dat niks zou bewegen. Ik ben benieuwd." Alle bewegingen van het zeshonderd ton wegend huizenblok, die in stroefverlopen, neemt ze met een video op. „Het is toch uniek," verklaart ze de op name. Blij zijn de bewoners niet met de verhuizing, want hun uitzicht op het Mamixplein raken ze kwijt. „Dat gaat me een hoop geld kos ten voor gordijnen, want nu krijg ik overburen Vier dagen hebben de vier gezinnen elders moeten verblijven. „Ik weet nu wel dat ik nooit zal verhuizen naar een be tonnen woning. Dat hout van onze fiat isoleert en als je een wc door trekt dan hoor je dat bij ons niet." Een andere bewoonster, Anneke van Laparra wil in ieder geval gaan verhuizen. „Ik ben al mijn privacy kwijt. Ik moet in mijn keuken, slaapkamer en badka mer overal gordijnen hebben." Van Laparra wil ook weg, omdat ze nu geen zicht meer heeft op het Mamixplein. „Mijn kinderen spe len daar altijd en vanaf het balkon kon ik zicht op ze houden. Nu niet meer en ben ik verplicht om met ze mee te gaan." De bewoonster van de vierde ver dieping is bang dat het misgaat. „Gisteren dacht ik nog 'de tv valt vast kapot'. We hebben niks mee genomen, op kleding na. Ons was beloofd dat niks zou vallen of bre ken. Ik moet maar vertrouwen hebben." Haar auto was gereduceerd tot een hoopje verfrommeld SChrCct, mezr wonder boven wonder had d» bestuurster, de 23-jarige Joanna Erfnga uit Rotterdam, geen schrammetje. Gistermiddag was het raak op de uitvoegstrook van de A13 in Ovorschie, waar twee vrachtwagens het voertuig pletten- De brandweer moest eraan te pas komen om de inzittende lift het wrak te zagen. Dat lukte na een klein half uurtfe, waarna de fortuinlijke Rotterdamse ongedeerd de restanten van haar jeep kon verlaten. Met dank aan de goede kooicon structie, stelde 2e na afloop lachend vast. Foto Roei oflkstra Door Donald Bax RotterdamHet Openbaar Minis terie volhardde willens en wetens in de conclusie van twee jaar gele den. De in de Ramola-zaak inge zette informant had nooit en te nimmer op individuele verdach ten toegesneden bewijzen aange dragen. Dat was voor de Rotter damse CID-offïcier van justitie mr. R. de Groot de voornaamste reden geweest om het exacte ge bruik van deze opsporingsmetho de niet eerder dan vorige week aan het daglicht toe te vertrou wen. In het onderzoek naar de veertien verdachten in deze om vangrijke drugszaak was volgens justitie niets gebeurd datzou heb ben ingedruist tegen welke wet en regelgeving of richtlijn dan ook. De Rotterdamse rechtbank, ge voed door honderden pagina's verweer van de advocatuur, dacht daar twee jaar geleden echter geheel anders over. Het Openbaar Ministerie werd medio 1995 niet- ontvankelijk verklaard, omdat de rechtbank niet in staat was ge weest om zelf zeer belangrijke in formatie te toetsen. Het ging daar bij om vier vooraankopen van ver dovende middelen bij leden van de twee Marokkaanse bendes. In het proces-verbaal waren alle rele vante gegevens vervangen door puntjes. Daarop besloot de recht bank aan het einde van een maan denlang slepend proces alle ver dachten vrij te laten. Het Haagse gerechtshof vernie tigde het Rotterdamse vonnis. Het hof achtte het algemeen be lang zwaarder dan dat van de in dividuele verdachten en vorderde een nieuwe behandeling van de rechtszaak in Rotterdam. Dezelf de meervoudige strafkamer (mr. J.M.E. in 't Velt-Meijer, mr. Th. W. H. E. Schmitz en mr. E. W. Koning) lijkt na het requisitoir van gisteren en de pleidooien de uitspraak van twee jaar terug te gaan kopiëren. Ditmaal handelt het niet om het inzetten van een informant, maar over de manier waarop het Openbaar Ministerie de bewijslast byeen heeft gegaard en de verslaggeving daarvan. De ontboezeming van de Rotter damse CID-chef mr. C.H. in 't Veld dat het rechercheteam van de politie wel degelijk nauw heeft samengewerkt met de informant, heeft de verdediging een arsenaal aan uiterst bruikbare wapens in handen gespeeld. De vlijmscherpe tongen van de raadsvrouwen mr. I.N. Weski en mr. E. M. Treffers en hun comfrè- re mr. S.T. van Berge Henegou wen gaven de officieren van justi tie mr. S. A. J. van 't Hul en mr. M.M.P.H. Houben -zij requi- reerden opnieuw gevangenis straffen van 1,5 tot 12 jaar cel straf - de aanblik van twee ver dronken katjes. Het was tekenend dat de officie ren van justitie afzagen van een reactie op het verweer van de ad vocaten. Overigens schitterde gisteren ook het gros van de advocaten door af wezigheid. Rotterdam Discotheek Parkzicht blijft voorlopig dicht. De rechtbank heeft vanochtend de ets van Parkzicht om weer open te gaan afgewezen. Burge meester Peper is daarmee in het gelijk gesteld. Die weigerde de gabberdisco kortgeleden een nieuwe vergunning, nadat hij het pand acht maanden geleden had laten sluiten. Aanleiding vormde toen een uit de hand gelopen bruiloft van Feyenoord-supporters die tot een schietpartij leidde. Enige maan den eerder, in maart vorig jaar werd in Parkzicht een bezoeker doodgeschoten door een portier. Na dc gedwongen sluiting heeft directeur C, van der Palm van Parkzicht zijn zaak voor een half miljoen gulden verbouwd. Met een nieuwe inrichting en minder agressieve house-muziek zei hij af le willen van het oude, agressieve pubhek onder wie de harde kern van Feyenoord-supporters. Van der Palm ging er van uit dat heropening voor Peper geen pro bleem zou zijn, Er waren reeds kaartjes gedrukt voor een concert op 24 april. Peper besloot enkele weken geleden echter geen nieu we vergunning af te geven. Voor de rechtbank zei gemeente woordvoerder mr. D. H. van Effe- ren vorige week weinig geloof te hechten aan de belofte tot beter schap van van der Palm. Bij ge rucht had dc gemeente ook ver nomen dat in het vernieuwde Vil la Parkzicht ook zogenaamde af- terhouse-parties zouden worden gehouden, bedoeld voor Feye noord-supporters. Die zouden zondagochtend onder invloed nog feest kunnen vieren in de disco, alvorens af te reizen naar een wedstrijd van hun club. Van Effe- ren moest de rechter echter toege geven geen bewijzen te hebben dat zulke parties er ook daadwer kelijk zullen komen. De weige ring van Peper een nieuwe ver gunning af te geven was mede in gegeven door de voetbaldode bij Beverwijk, Advocaat mr. W.C. Botman be schuldigde namens Parkzicht Pe per ervan extra lang gewacht te hebben met de beslissing over een nieuwe vergunning. Peper zou gehoopt hebben dat Van der Palm in de tussentijd failliet zou gaan. Daarom ook eiste Parkzicht voor de rechter behalve heropening (desnoods zelfs met een dagver- gunning) ook een schadevergoe ding van de gemeente van bijna een ton. Ook die eis is nu voorlo pig door de rechtbank afgewezen. Rotterdam Gisteravond rond kwart voor twaalf is bij een geld automaat opdc Westblaak een 19- jarige vrouw uit Maassluis door drie mannen beroofd van haar portemonnee. Een vriend van het slachtoffer, die tussenbeide kwam, werd bedreigd. Na een kor te worsteling wisten de daders met de buit te ontsnappen. In de portemonnee zaten enkele pasjes en een klein geldbedrag. Rotterdam Meer dan 150 men sen uit Hoogvliet, Spijkenisse en Oud-Beijerland hebben donder dagavond laat geklaagd over een sterke zwavelgeur en benauwd heid. De overlast ontstond toen zwavelverbindingen vrijkwamen nadat een zwavelterugwininstal- latie van de Shell Raffinaderij in Pemis was uitgevallen. De installatie was ongeveer om 21.30 uur uitgevallen. De klachten kwamen tussen 22.00 en 24.00 uur binnen bij de Milieudienst Rijn mond (DCMR). De dienst ver moedt dat meer mensen wilden klagen maar er niet doorkwamen omdat de telefoonlijnen van de DCMR het eerste uur overbelast waren. Volgens een woordvoerder van de DCMR ging het om een korte, maar flinke overlast. „Mensen hadden veel last van dc- stank en' sommigen voelden het zelfs prik kelen op hun slijmvliezen of proefden het op de tong." De woordvoerder kan niet zeggen of het vrijkomen van de zwavelver bindingen schadelyk is voor de volksgezondheid. „Dan moeten we precies weten om welke stof fen het ging en in welke concen traties, Onderzoek zal dat moeten uitwijzen." RotterdamEen 36-jarige Rotter dammer is gisteravond op de hoek van de Millinxstraat en de Rijsoordstraat in de Millinxbuurt beroofd van twee tientjes. Het slachtoffer werd daarbij bedreigd met een schroevendraaier. De da der is nog spoorloos.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 2