Tl»* 21 Officier komt kennismaken in Vlaardingen Geen bruidsboeket bij eerste homohuwelijk Koorzanger zestig jaar verbonden aan Singelkerk Enorme werkdruk bij OM houdt mr. Sta van de straat Hoogtepunten en teloorgang van de Coöperatie belicht ll&rld&iU •1- *j| V *$B8m y; 'W-- Rotterdams Dagblad Zaterdag 24 mei 1997 m Door Menno Haddeman Vlaardingen De nieuwe districtsofficier van justitie mr. G. Sta zou zich in zijn gebied, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland vaker willen laten zien. Contact met inwoners van de drie (deel)gemeenten is volgens hem uiterst belang rijk. De reden dat het er zo weinig van komt is de enorme werkdruk op het parket in Rotterdam. Maar zelden heeft Sta buiten een onderzoek om de tijd zich vrij te maken om het 'veld' in te gaan. Maandagavond maakt de officier een uitzon dering. Dan komt hij kennismaken met de Vlaardingse raads commissieleden voor veiligheid. De 37-jarige Gerard Sta is sinds enkele maanden de officier voor District 1. Hij volgde officier van justitie mr. E. D. van Heijningen op die bij een interne verschui ving op een andere piek terecht is gekomen. Sta werkte al drieën half jaar als officier voor Schiedam. Daarvoor was hij werk zaam voor de belastingdienst en een advocatenkantoor. „Watik mis is de tijd om werkelijk het gebied in te gaan," vertelt Sta, gezeten achter een bureau in zijn kantoor in het gloednieuwe Rot terdamse Paleis van Justitie. Het uitzicht vanuit zijn werkkamer, precies in de hoek van het enor me, rode gebouw op de Kop van Zuid, is prachtig. Tussen de nieuwbouw doorkijkt Sta uit over de Rotterdamse haven met in de verte de Erasmusbrug. Een per fecte plek om af en toe, genietend van het 'landschap' weg te dro men. Helaas zit dat er voor de ma gistraat niet in. „De werkdruk op het parket is enorm hoog," zegt Sta. Hij wyst op een flinke stapel dossiers op zijn bureau. „We moeten hier alle zeilen bij zetten om de grote hoe veelheid zaken op een juiste ma nier af te werken. Gevolg daarvan is dat de aandacht vjjor het zoge noemde gebiedsgebonden wer ken i^ts verslapt." Bevolking Sta betreurt dat. De officier be geeft zich graag onder de inwo ners van zijn district. Niet dat hij aan iedere bewoner wit gaan vra gen hoe het met hem of haar gaat. maar bijeenkomsten zoals een commissievergadering of infor matieavonden zou hij frequenter willen bezoeken. „Je krijgt als of ficier op die manier beter inzicht in de zaken die leven onder de be volking. Welke delicten spelen zich af in het district en waarvoor zijn de bewoners bang. Kortom: wal leeft er in de gemeenten. Die informatie kan bijdragen aan een verbetering van mijn werk." Met de interne verschuiving van Schiedam naar Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Heiland verwacht Sta niet dat de werk druk voor hem afneemt. Dat ge beurt volgens de officier pas ais het parket in Rotterdam extra personeel in dienst neemt. „De verschillen tussen beide distric ten zijn, strafrechtelijk gezien, niet groot," meent Sta. „Ik zou het kleurverschillen willen noemen. Schiedam ligt iets dichter tegen Rotterdam, de grote stad, aan. Toch heeft die gemeente nooit veel last gehad van de uitwaai ering van operatie Victor. Echte grootstedelijke problemen doen zich in Schiedam ook niet voor. Misschien net iets meer dan in Vlaardingen en Maassluis." Middelen Het kan de officier toch niet zijn ontgaan dat er een opmerkelijk verschil zit in het gevoerde drugs beleid in de beide districten. In elk geval in het aantal plekken Officier van justitie mr. G, Sta in zijn werkkamer voor het prachtige uit zicht op de Rotterdamse haven en de Willemsbrug Foto Dennes van der Wer/Roei Dijkstra waar verdovende middelen wor den gekocht. In Schiedam wordt door het stadsbestuur iets libera ler gedacht dan in Vlaardingen, waar het aantal coffeeshops sterk aan banden is gelegd en de zoge noemde paddo- of smartshops geen kans krijgen de kop op te steken. Officier Sta houdt zich met zijn uitspraken over het huidige drugsbeleid in het district op de vlakte. Dat er enigszins verschil is in de denkwijze in de gemeenten van beide districten ontkent hij niet. „Ik moet echter bekennen dat ik op dit vlak nog niet volledig op de hoogte ben van het aantal shops in Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland. Ik ben wei van mening dat in het gehele dis trict hetzelfde beleid als dat in Rotterdam wordt gevoerd, zou moeten gelden. Dat wil zeggen dat onder bepaalde stringente voorwaarden coffeeshops moeten worden gedoogd." Sta vertelt er echter direct achter aan dat het aan het bestuur van de gemeente, burgemeester en wet houders, is te bepalen hoeveel drugsverkopende ondernemers er worden toegelaten in de stad. „Het is niet aan mij te beslissen hoeveel coffeeshops zich in de ge meente mogen vestigen. Als zon winkel voor overlast zorgt is het ook aan de burgemeester te bepa len wat er moet gebeuren." Voor wat betreft de smart- en pad doshops is het volgens de officier nog wachten op een proefproces. Het is nog niet volledig duidelijk hoe deze drugs moeten worden gezien, als soft- of als harddrugs. Tijdens de commissievergadering in Vlaardingen van maandag, waar officier Sta aanwezig zal zijn, staat de aanpak van de drug sproblematiek in de gemeente Vlaardingen hoog op d-1 agenda. Of Sta van plan is regelmatiger commissievergaderingen te be zoeken kan hij zo niet zeggen. „In het distriet Delfshaven draait sinds enige tijd een proef waarbij een officier van justitie spreekuur houdt in de wijk. Of dat ook in Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland gaat gebeuren is nog niet bekend. Dat hangt af van de uitkomsten van de proef. Per soonlijk denk ik dat het geen slecht idee is." Ab-' t'otd Het Coöperatie Museum heeft een nostalgisch winkeltje. Foto Roei Dijkstra Door Danielle Hermans Schiedam Winkelier W, Was- man herinnert zich de datum waarop het faillisement van de Coöperatie Nieuwe Waterweg be kend werd, nog als de dag van gis teren. Dat was in februari 1985. Zijn werk als groenteboer in de supermarkt van de vereniging raakte hij toen kwijt. Hij was niet de enige die op straat kwam te staan. Nu begeeft hij zich al enige tijd als vrijwilliger achter de toonbank in hetnostalgisehe winkeltje van het Coöperatie Museum op de Lange Haven, hoek Appelmarkt in Schiedam. Hij weegt voor de klan- te#i een paar onsjes haknougat, Uimtummetje*. kaneelkussen- tj$s, dropjes, erwten, bonen en ze melen af. De spullen uit groot moeders tijd komen terecht in bminpapieren puntzakjes. Was- man wijst de bezoekers aan het museum de weg en geeft hier en daar tekst en uitleg. Het museum waar het winkeltje deel van uitmaakt werd in 1977 opgericht door COOP Nieuwe Wa terweg. En vandaag om 11.00 uur opent Herman van der Lee, een van de oprichters van het mu seum, de nieuwe wisseltentoon stelling Van Kethelstraat naar Lange Haven, 20 jaar Coöperatie Museum*. De oude krantenknip sels, notulen van vergaderingen, foto's, huishoudboekjes en ander materiaal dat op de wanden is be vestigd in een ruimte achter het woonkamertje anno 1920, geven een beeld van de ontwikkeling van de vereniging vanaf 1977. Schamel loon Engelse arbeiders kwamen in de vorige eeuw in het geweer tegen de miserabele levensomstandig heden en richtten een coöperatie ve vereniging op. Van hun scha mele loon spaarden ze een klein kapitaaltje en begonnen zelf le vensmiddelen aan hun leden te verkopen. Winkels werden opge richt om de waren in het groot en daardoor goedkoper in te kopen. Dit was uiteindelijk voor de ver bruiker voordeliger. De winst die het bedrijf maakte ging niet naar de aandeelhouders, maar kwam in handen van de leden, het perso neel en de verbruikers die in feite eigenaar waren van de vereni ging- In 1902 werd de Algemene Coöpe ratieve Bakkerij opgericht. Bak ker J. Goemans was bereid zijn bedrijf aan de Kethelstraat in Schiedam aan de coöperatie te verkopen. Toen er een kruide nierswinkel in dezelfde straat bij kwam, veranderde de naam in Co- operatieve Bakkerij en Verbruiks- vereniging, Door Eendracht Ster ker. In de volksmond al snel D.E.S genoemd. „Vroeger betaalde je alles op reke ning. De bakker of de melkboer schreef alle bestellingen op in zy n boekje en kwam één keer in de week bij de gezinnen aan huis af rekenen. Leden van de coöperatie kregen dan aan het eind van het jaar een bepaald percentage van het totaalbedrag dat zij aan de bakker hadden betaald terug," weet Wasman nog goed. De sociale zekerheid van het per soneel was gegarandeerd. Was man: „Je kon er tot je 65ste blij ven werken. Het maakte niet uit hoeveel je in het laatje bracht." Het kon daarom bijna niet anders dan dat de coöperatie na verloop van tijd aan de torenhoge perso neelskosten ten onder ging. „We kregen veel concurrentie van grote winkelbedrijven die groot inkochten en hun producten zeer goedkoop aanboden. Ja, en dan verlies je natuurlijk klanten. On ze vereniging had veel meer loon kosten en kon niet opboksen te gen die grote jongens." Door Jan Rozendaal Vlaardingen Alles zat d'r op en d'r aan. Enkele tientallen belang stellenden stonden even voor vier uur onderaan de trappen van het stadhuis te wachten op het paar. Zoals het hoort bij een huwelijk, op vrijdagmiddag. Achter vijf wit te Mercedessen aan, waarin de naaste familie was gestopt, kwam het paar zelf de Markt in Vlaardin gen oprijden. In een vreselijk lan ge Amerikaanse limousine. Kosten nog moeite hadden Frans van Croonenborg en André Keij- zers gespaard om het eerste ho mohuwelijk in Vlaardingen een elegant karakter te geven. Stijf van de zenuwen liepen ze de trap pen van het stadhuis op. Onge armd. Het enige dat ontbrak was een bruidsboeket. Dat was be wust. „Ik ga niet metzo'n boeket je lopen." had Frans een dag voor de bruiloft al gezegd. Maar verder alles. Een ambtenaar van de burgerlijke stand, nog stij ver in het pak dan het paar. Twee keer 'ja', twee getuigen, een trouwboekje en ieder een gouden ring, natuurlijk. En een zoen, vol op de mond, als definitieve beze geling. Maar een bezegeling van wat? Het homohuwelijk heeft nog steeds geen officiële status. „Het is puur de gevoelswaarde. Hardop zeggen van wat jullie al jarenlang weten: wij gaan een duurzame relatie aan," sprak de ambtenaar. Want, zo staat in het Vlaardingse samenlevingsregister, de 'samen levingsbevestiging voegt geen rechten en plichten toe aan het contract waarin juridische aspec ten van een samenleving zijn ge regeld'. In strikt juridische zin heeft het homohuwelijk dus geen betekenis. „Waarom wij het toch doen? Omdat we het zelf willen,"' zegt Frans. „We willen de mensen la ten zien dat we onze relatie heel serieus nemen. En daarnaast wil len we het taboe dat erover heerst een beetje wegnemen." Postzegels Hoewel Frans en André met in Vlaardingen wonen maar Hoog vliet - op het moment dat zy be- Het huwelijk tussen Frans en André werd met een kus bezegeld. Foto Roel Dijkstra sloten te trouwen bestond in Rot terdam die mogelijkheid nog niet - waren het twee Vlaardingers die in Nederland de discussie over het homohuwelijk in gang hebben gezet, Frans Stello en Ge rard Kuipers schreven alle 670 ge meenten in Nederland aan met het verzoek of zij, twee mannen, daar konden trouwen, „Het heeft hen waarschijnlijk meer aan post zegels gekost dan jullie kwijt zijn aan deze plechtigheid," aldus de ambtenaar van de burgerlijke stand gistermiddag. „Maar," voegde hij er aan toe, „zonder hun inzet was de samenlevingsbeves tiging er misschien wel niet geko men in Nederland." Zes jaar geleden waren de Vlaar dingers het eerste homopaar dat ten overstaan van de ambtenaar van de burgerlijke stand elkaar het ja-woord konden geven. Maar daarvoor moesten zij wel afreizen naar het gemeentehuis van het nietige Hoornaar in de Ablasser- waard. Gehuld in een pak met ro ze driehoek traden zij onder grote publiciteit na drie jaar rechtza ken voeren daar in het huwe'^K. God Maar twee jaar geleden, op 7 juni 1995, maakte de Vlaardingse ge meenteraad het homohuwelijk ook mogelijk. Alleen de SGP RPF/GPV-fractie ('de Bijbel laat ons zien dat God het huwelijk tus sen man en vrouw heeft inge steld') en twee CDA'ers stemden tegen. In die twee jaar zijn alle for mulieren bij de burgerlijke stand van de gemeente nog niet aange past Zo moest André zijn naam bij het aantekenen invullen onder 'de bruid' en 'de dochter van'. De twee vonden dat geen probleem. „Ook op de trouwkaarten die we krijgen toegestuurd staan altijd een mannetje en een vrouwtje. Andere zijn er gewoon niet." Hobbelt Vlaardingen een beetje achter de voorhoede van progres sieve Nederlandse gemeenten aan, Nederland was wat dit eman- cipatiepunt betreft ook niet een van de snelsten. Op 1 oktober 1989 werden in Kopenhagen de eerste elf homohuwelijken geslo ten. Een week later volgden nog eens vierhonderd paren in Dene marken dat voorbeeld. Iets meer dan een kwartier nadat Frans en André de trouwzaal van het Vlaardingse stadhuis in schre den, stonden ze in de aangrenzen de burgerzaal handen te schud den van familie en vrienden, Frans van Croonenborg en André Keijzers staan in de Vlaardingse archieven geregistreerd als offici eel paar. Voor alle duidelijkheid: beide echtelieden houden de ei gen achternaam. Schiedam Een pauselijke on derscheiding heeft Jan Vermaas (86) bij zijn vijftigjarig jubileum al ontvangen. Tien jaar later zal de koorzanger tevreden moeten zijn met een receptie en een bloeme tje. Een hogere erkenning dan eertijds van de paus heeft het kerkbestuur van De Singel in Schiedam namelijk niet te verge ven. Vermaas die morgen samen mei drie andere jubilerende koorzan gers van de Singelkerk m de bloe metjes wordt gezet, maakt sinds 1937 deel uit van het R. K. Man nenkoor 'In Honorem Dei'. De laatste tijd zong hij niet meer mee, maar bezocht hij wel trouw de repetities op dinsdagavond. „Op een gegeven moment ont brak me de zin. Maar ik ging nog wel naar de repetities. Voor de sfeer. Na afloop een uurtje bijpra ten met de jongens. Die zijn leuk," vertelt de tweede tenor een beetje moeizaam. De van oorsprong uit Rotterdam afkomstige Vermaas ligt sinds vo rige week in het Sehieland Zie kenhuis. Achterover gelegen op twee kussens in zijn ziekenhuis bed. wacht hij op de dokter die de uitslag van een onderzoek komt meedelen. Het nangt van die uit slag af of de jubilaris de mis in de Singelkerk en de receptie bij kan wonen. Vermaas wil hier liever niet op vooruit lopen. .Afwachten maar." is zijn nuchtere commentaar. Hij heeft altijd graag gezongen en was ook goed bij stem. „In de hoogte en de laagte. Ja, met mijn stem kon ik goed uit de voeten. Ik zong vroeger ook veel solo's," al dus de koorzanger. Vermaas begon zijn zangcarrière in 1929 bij een Rotterdams kerk koor. Enkele jaren later werd hij uit onvrede over de gang van za ken lid van een ander koor. Omdat het zangrepertoire hem uiteindelijk niet beviel, besloot hij een pdai jaar latei zich aan tc slui ten bij het derde en tevens laatste koor. Dat van de Basiliek van de H. Liduina in Schiedam. In dit mannenkoor voelde en voelt de jubilaris zich ai zestig jaar prima op zijn plek. Zaterdag 24 mei SCHIEDAM Centrum, Haven, muzieken molen- festival. Clubhuis Westerfcade. Schtespoordag, lO.OOu. Nationaal Coöperatie Museum. Opening overzichtstentoonstelling, ll.OOu. Verzorgingstehuis Frankeland. Benefietconcert mannenkoor Orp heus, 14.45u. Sint Janskerk. in loopconcert Aard Bergwerf (kooror gel) en Irene Kfeinjan (sopraan), 15-OQu. Filmhuis. 'Fatal reaction: New York, 21.30U- Podiumcafé. Popproperly,22.00u. VLAARDINGEN Rioolwaterzuivering De Groote Lucht. Open dag, 10.00-16.00u. MAASSLUIS Boezemgemaal Zaayer. Open dag, 10.00-16.00u. Koningshof. Ellyen Rikkert, 15.Q0u. Groote Kerk. Jaap Kroonenburg op Garrelsorgel, 20.15u, ROTTERDAM Texrnex. The Opposite café, 20u. Zaal de Unie. Urban Music, 20u. R'damseSchouwburggr.z-TheRa- ke's Progress, 20.15u. kl.z. De Naakte Stad, 20.30u. Baroeg- Teu tonic Existence Presents, 21u. L'Esprlt. Headless Roosters,22u. C5 Jazz. The Fabulous Band, 22u. Eetcafé Dada. Yakamoz, 22u. The Little Cave. Theessance, 22u. Ro to wn. Peter Pan, 22u. Theatercafé Floor. Son Canbe, 23u.Luxor. Bert Visscher, 20,15u. Hal 4. Het uur waarop wij mets van elkaar wisten, 20.30u. 'tKapelletje.Overnachten, 20.30u. Theater Zuldplein, kl.z. Sam Sam, 20.30u. Jeugdtheater Hofplein. Repelsteeltje, 19u, try- out. Oude Haven. Dommelsch Boogie en Blues Festival. SKVRfoto en vïdeoschool. Zevende videofes- tival Zuid-Holland. Nlghttown. Kunstbende, 14u. Zondag 25 mei SCHIEDAM Podium Plantage. Rijnmondband, 14.00u. Stedelijk Museum. Rond leiding op zondag, 14.00u. VLAARDINGEN SportparkVijfsluizen.ConcertRijn mondband ertJeugd Rijnmondband, 14.00u. HOEK VAN HOLLAND De Hoekstee. Paranormale mani festatie, 10.00-17.00u. 1 Bioscopen ROTTERDAM - Calypso 1: .'Michael' (al) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Calypso 2: 'Romeo Juliet' (16) dag.18.45- 21,30. do.vr.di.ook 13.15-16. Ca lypso 3: 'Shwie' (af) dag, 13.15- 18.45. 'Basquiat* (al) dag.16- 21,30. Cinerama 1: The Devil's Own' (16) dag. 13.16-16-18.45- 21.30. Cinerama 2: 'Dame's Peak1 (12) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Cinerama 3: 'Karakter' (12) dag, 13.15-16-18.45-21.30,Cinerama 4: 'Jerry Maguire' (al) dag,13.15-16- 18.45-21.30. Cinerama 5: 'Metro' (16) dag. 18.45-21.30. do.vr.di.ook 13.15-16, Imax Theater; 'Ringoffi- re' (al) dag. 14-16. 'Special Effects' (al) dag. 15-20.45. ma.ook 13. 'Star Warsspecia!edition'(a!)dag, 18.30. 'Return of the Jedi' (ai) dag. 21.45. 'Microcosmos' (al) dag. 17. za,zo- ma.ook 11.30. Venster 1: 'Kolya'- (al) dag. 19.30. Terra' (16) dag. (beh.ma.) 22. 'Sneak Preview" ma.22. Venster 3: 'Difting Clouds' (16) da.20. 'When we were kings' (16) dag.22. Venster 4; 'Diffferent forGirls' (16) do.vr.za.zo.20. 'Hollow Reed' (16) ma.di.wo. 20. The Van' (16) dag. 22. Venster 2; 'Mephisto' {16} ma 19.30, 'Gabbeh' (16) dag. (beh. ma.) 19.30. 'De toekomst is over een uur' (16)dag,21,30maook 22. Lumière 1; 'bar üar' (al) dag.13.15-16-18.45-21.30. Lu mière 2: 'Return of the Jedi'(al) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Lumière 3: The Empire strikes back' (12) dag.18.45-21.30 do.vr.di.ook 13.15-16. 'Star Wars special edi tion'(al)za.zo.ma.wo.l3.15-16. Lu mière 4: 'All Stam' (al) dag. 18.45- 21.30do.vr.di.ookl3.15-16.Rexa« ne:Het heetste hoertje blijft op tem peratuur' (16) do. Vm zo. doori- .voorst. 'Getting Lucky' (16) ma.t/m wo. doorl. voorst Pathé: 'Dante's Peak' (12) dag. 11.45-14.10- 16.45-19,15-21.45. 'One fine day' (al) dag. 16.40-19,10-21,35.do.vr- .di.ook 11.40-14.10. 'DonmeBras- co' (16) dag.11.55-14.40-18- 21.10. 'Alt Stars' (al) 1 11.10- 13.55-16.30-19-21 E 1 En glish Patiënt' (12) 0- 17.35-20.50. 'La Ka\) dag.ll.30«13.45-ls ±r.b5- 20-22.05. 'Shadow Conspiracy' (16) dag.ll.20-16.20-lS.50- 21.20 (d>.vervalt 211.20) do.vr.dr- .ook 13.45. Nachtvoorstellingen: Lumière 1; 'üar üar' (16) vr.za.00.15. Lumière 2: The relic' (16) vr.za. 00.15. Lu mière 3: The Song kiss goodnight' (16) vr.2a. 00.15, Lumière 4: The Devil's Own' (16' vr.za. 00.15. Kindermatinees: Calypso 2: "101 echte Dalmaners' za.zo.ma- .wo.13,15-16. Cinerama 5: 'Space Jam' za.zc.ma.wo. 13.15-16. Lu mière 4: '101 echte Dalmatiers' za- .zo.ma.wo.13.15-16. Pathé: 'De klokkenluider van de Notre Dame' (al) za.zo.ma.wo.ll.40-14.10. 'Mijn Franse tante Gazeuse' (al) za.zo.ma.wo. 13.45. •Q

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1