Eindoordeel over A4 nadert Personeel Holy Ziekenhuis wil antwoorden van bestuur Muziek uit vele landen in Schiedams binnenstad Galloway-runderen in het Beatrixpark legenda Viaardingse scholiere wint landelijke wiskundewedstrijd Tweede Kamer praat met minister over alternatieve plannen Weinig belangstelling voor sportshow Wethouder stapt uit bestuur Holy Maranathakerk wordt evangelisch Snelle aanhouding van overvallers Vrouw geschopt en beroofd Overvaller rijdt weg op fiets Rotterdams Dagblad Maandag 26 mei 1997 Vlaardingen De 12-jarige Birgit van Dalen uit Vlaardingen heeft de Europese Kangoeroe Wiskun de Wedstrijd gewonnen- De leer linge van de Viaardingse Scho lengemeenschap (VOS) was met slechts één foutje uit dertig vra gen de beste in haar categorie - eerste klas gymnasium- Vrijdag krijgt zij op de eindmanifestatie op de TU in Eindhoven haar prijs uitgereikt. De Kangoeroe Wiskunde Wed strijd, die zoals de naam doet ver moeden is ontstaan in Australië, wordt sinds enkele jaren ook in verschillende Europese landen gehouden. Afgelopen vrijdag werden de winnaars bekend ge maakt van de wedstrijd, die op 21 maart in de diverse landen tege lijk werd gehouden. Onder het motto 'meedoen is be langrijker dan winnen' hebben de leerlingen van de VOS vanaf het begin meegedaan, vertelt wiskundedocent Prank de Bruin, die de deelname aan de wedstrijd tevens coördineert Dat neemt niet weg dat hij best trots is dat er nu een prijs is binnengehaald. „Birgit is de eerste leerlinge van de VOS die een individuele prijs heeft gewonnen," meldt hij opge wekt. Dat de beste deelnemer uit deze categorie een meisje is, verbaast De Bruin niet. „Meisjes die wis kunde leuk vinden en ervoor kie zen, doen het vaak beter dan jon gens. Toch vind ik het leuk dat een meisje heeft gewonnen, ge zien de slechte resultaten die de campagne Kies Exact heeft opge leverd." Door Ben van Haren Schiedam Na ruim dertig jaar onzekerheid lijkt er nu spoe dig duidelijkheid te komen over de omstreden aanleg van een rijksweg door Midden-Delfland. Op dinsdag 3 juni heeft het al enkele malen uitgestelde overleg plaats van minister Jorrits- ma met de vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat over het stuk rijksweg A4 dat tussen de Beneluxtunnel en Delft is gepland. In die vergadering komen zeker de alternatieven aan de orde, die twee bouwcombinaties afzonder lijk hebben gemaakt voor over- bouwing van het wegdeel dat tus sen de woonbebouwing van Vlaar dingen en Schiedam door loopt. Mogelijk komen ze zelfs morgen al ter sprake als de minister met de commissie praat over de afhan deling van knelpunten als deze bij grote infrastructurele werken. Staatsrechtelijk hoeft de minister geen goedkeuring meer te vragen aan de Kamer voor de aanleg van dit stuk A4. Vooralsnog houdt mi nister Jorritsma, volgens haar woordvoerster, dan ook vast aan het plan waarover zij overeen stemming heeft bereikt met haar collega De Boer van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Haar plan gaat uit van een zes- strooksweg op maaiveldniveau met geluidswallen, die tussen de woongebieden van Vlaardingen en Schiedam tot dertien meter hoogte reiken. Dat is vier meter hoger dan wat thans bij Dordrecht wordt gebouwd. De burgemeesters van de ge meenten Vlaardingen en Schiedam, die tegen de aanleg van dit stuk rijksweg zijn, hebben dit een 'monstrum' genoemd. Zij hebben hun mening gezamenlijk onder de aandacht van de leden van het kabinet en de Tweede Ka mer gebracht. Daar zijn ook twee alternatieven gedeponeerdL, Eén is van de zes samenwerkende woningstichtin gen van het noordelijk Waterweg gebied en enkele projectontwik kelaars, en één van een groep par ticuliere projectontwikkelaars. Prinsentocht, van NBM-Amstel- land e.a., gaat uit van een halfver diepte aanleg met overkapping op cruciale plekken. Deze studie bouwt voort op het Meest Milieu vriendelijke Alternatief uit de Trajectnota/MER van april 1996. In dit, op voorstel van de PvdA- statenfractie door de provincie Zuid-Holland aangedragen alter natief breidt Schiedam uit met bijna 1100 woningen boven en naast anderhalve kilometer rijks wegtunnel. Samenvloeiing De Rits, van de woningstichtin gen en onder meer IBC Muwi en HBW, behelst een samenvloeiing van de noordelijke wijken van Schiedam en Vlaardingen boven een diepere tunnel van enkele honderden meters korter. In dit plan is de bouw van meer wonin gen (1500), kantoren, een parkeer garage en een educatief centrum opgenomen. En de opheffing van bestaande sportterreinen. Dit plan zou ongeveer 50 miljoen gulden gunstiger uitkomen dan het andere alternatief. Beide plannen vergen wel enkele hon derden miljoenen guldens meer van net kabinet. Gedeputeerde Brouwer van Zuid-HoÜand en wethouder Hafkamp van Schiedam, die informele gesprek ken hebben gevoerd met minister Jorritsma, veronderstellen dat die meerprijs voor de verbeterde in passing in het stedelijk gebied haalbaar is. De Kamerfractie van de PvdA heeft afgelopen week in een brief aan de gemeenteraadsfractie van deze partij in Vlaardingen meege deeld dat zij zich tegen de aanleg van de A4 zai blijven verzetten. „Mocht er geen Kamermeerder heid tegen aanleg te vinden zijn dan zullen wij ons uiteraard inzet ten voor een zo goed mogelijke in passing in zowel het stedelijk als het landelijk gebied," schrijft de medewerker verkeer en water staat namens de Kamerfractie. Vlaardingen Veel te klein blijkt de recreatiezaal van het Viaar dingse Holy Ziekenhuis vrijdag middag. Massaal is het ongeruste ziekenhuispersoneel afgekomen op een door de vakbonden beleg de informatiebijeenkomst Het ziekenhuis verkeert met een te kort van ruim vijf miljoen gulden in grote moeilijkheden en om dat tij te keren moet er flink worden bezuinigd. Eén van de maatrege len is het ontslaan van veertig werknemers. Gespannen en stevig rokend hoort een groep van ongeveer hondervfjftig medewerkers in burger en in witte jassen wat de twee woordvoerders van de Abva Kabo en FHZ hebben te melden, De informatiebijeenkomst werd voor een groot gedeelte in beslag genomen door het beantwoorden van de vele vragen. Zo goed en zo kwaad het kan. staan de woord voerders van de vakbonden het ongeruste personeel te woord. Dat valt echter niet altijd mee. Op sommige vragen moeten ook de vakbonden een antwoord schul dig blijven. „Hoe kan het toch dat het zieken huis plotseling met een tekort van vijf miljoen gulden zit? Is al be kend op welke afdeling de ontsla gen vallen? Waarom wil de ge meente ons niet een handje hel pen? Die is toch tot begin dit jaar verantwoordelijk geweest. Hoe zit het met de voormalige intrim-di- recteur C. van der Horst? Wat valt hem wat te verwijten?" Tijdens de bijeenkomst in de war me recreatiezaal wordt al snel dui- Maassluis De Maranathakerk aan de GA Brederolaan in Maas sluis wordt per 1 oktober aan staande eigendom van Evangeli sche Gemeente De Kandelaar. Dit is vorige week door de kerken raad van de Maassluise Gerefor meerde Kerk besloten en gisteren bekendgemaakt.D^ygrkoop is noodzakelijk omdat nét in stand houden van drie kerkgebouwen - financieel niet meer is op te bren gen. 'Een bedrag van rond de mil joen gulden' zal De Kandelaar moeten neertellen om eigenaar te worden van de kerk en de aan grenzende gebouwen, De snel groeiende evangelische kerkge meenschap verlaat het Maascolle- ge aan het Kastanjedal, de school waar men momenteel ruimtes huurt. De centrale kerkenraad van de Maassluise Gereformeerde Kerk besloot vorig jaar om haar kerk aan de GA Brederolaan te verkopen omdat men anders op een jaarlijks tekort van zo'n 110.000 gulden zou uitkomen. De beslissing werd enigszins verge makkelijkt door het Samen op Weg-proces: de samenwerking tussen gereformeerden en her vormden. In het oostelijk deel van Maassluis houdt men ai enige tijd gezamenlijke kerkdiensten; de ene week in de Maranathakerk en de andere week in de (hervormde) Ark. Na verkoop van de Mara nathakerk zullen alle (gezamenlij ke) diensten plaatshebben in de Ark. Schiedam Drie Schiedammers van 17,18 en 20 jaar zijn door de politie aangehouden in verband met een overval. Zij worden ervan verdacht vrijdagochtend aan de Eerste Tuinsingel in Schiedam een 18-jarige Rotterdammer met geweld te hebben beroofd van en kele goederen en een geldbedrag. Het drietal drong gemaskerd de woning binnen en dwong het slachtoffer op de grond te gaan liggen. Twee van de verdachten zijn vandaag aan de officier van justitie voorgeleid en een derde is vanochtend gearresteerd en voor verhoor ingesloten. Schiedam Een 50-jarige Schiedamse is zaterdagavond in de Taansteeg in Schiedam met geweld van haar tas beroofd. Dat gebeurde omstreeks elf uur. Een man op een fiets greep de riem van haar tas vast. Toen de '.touw deze niet losliet, werd zij meege sleurd door de tasjesrover, die even later zelf ook op de grond viel. De vrouw werd daarna door de man geschopt. Nadat de riem brak verdween de man met de ge stolen tas in de richting van de Haven. Internationaal was de deelna me aan het Mu ziek- en Molen festival, dat za terdag In de bin nenstad van Schiedam werd gehouden. Uit het Spaanse Al- bacete, aspi rant-zusterstad Inmiddels, trad de groep Dan- zas de San Pa- blo op en het vrouwenkoor Tokyo Josel Gasshodan deed op haar vierde Europese toemee de Ko renbeurs aan, waar ook tien plaatselijke ko ren optraden. Bij de Beursbrug traden voorts Portugese, Spaanse en Griekse dans groepen op. De Schiedamse popschool had een muziekpro gramma bij café De Unie georga niseerd, in de Lange Haven la gen historische schepen en langs het water was het een ge zellige drukte. Foto Rooi Dijkstra Door Bas van den Berg Schiedam De Schiedamse stichting Sport voor' Kinderen verdiende een betere start dan de honderden mensen die zater dag op de sportshow in de Mar griethal waren afgekomen. De judo- en taekwondodemonstra- ties hadden door het spectaculai re aspect wel ieders bewonde ring. Maar de belangstelling voor de sponsorloop (negen deelne mers!) viel ronduit tegen en op de artiestenavond waren nauwe lijks driehonderd mensen afge komen. Daardoor wordt rekening gehou den met een financiële tegenval ler en kan de stichting nog geen bedrag bekendmaken dat naar het Sophia Kinderziekenhuis zal worden overgemaakt. Het initia tief namen sportschoolhouder Peter Lagerwaard en zijn zoon Patrick een jaar geleden. „De op zet is geld in te zamelen voor kin- derpatiënten in het Sophia Kin derziekenhuis die door hun lee fomgeving en hun gezondheid niet in staat zijn zelf te sporten. Toen m'n zoon en ik een jaar ge leden in het ziekenhuis waren, werden we gegrepen door het noodlot van de kinderen die be paald geen bevoorrechte positie hebben zoals de leerlingen in m'n sportschool." Een jaar lang duurde de voorbe reiding op de eerste grote sport dag die bol stond van de demon straties. Peter Lagerwaard: „We hebben van alles gedaan om de Schiedamse bevolking te berei ken. Door persberichten naar de media, posters en tienduizend 'flyers', maar jammer genoeg is het me een beetje tegengevallen. De noodzaak is zo groot dat we die kindertjes op de een of ande re manier moeten helpen. Daar om had ik gedacht dat de bevol king op een spontanere manier zou reageren." Veel tijd „Het heeft me veel tijd gekost en ik ben ervan overtuigd dat het ook ten koste is gegaan van m n eigen sportschool. Voor de arties tenavond had ik gerekend op zeshonderd mensen, maar de helft toonde maar interesse. Zij genoten echter wel van een pro gramma met onder andere Mas- sada, Lou Prince, Timeless en Oscar Harris. Alleen Frank en Mirella lieten het afweten, ter wijl de showgroep Fake door de enorme installaties op het po dium geen plaats had op te tre den. De groep heeft echter be loofd dat zij zelf een optreden in het Sophia Kinderziekenhuis zal verzorgen." De belangstelling op de dag was vele malen groter. Alleen al de deeLiame van zo'n dertig sport scholen uit heel Nederland (428 leerlingen) bracht vele ouders er toe een bezoek aan de Margrie thal te brengen. Er was een offi cieel taekwondotoemooi, de monstraties van jiu-jitsu door leerlingen van sportschool Peter Lagerwaard, een ninjitsu-de- monstratieteam en een omlijs ting die de bezoekers urenlang inde twee sporthallen hield. „Niet dat ik bij de pakken neer ga zitten," aldus Peter Lager waard. „Natuurlijk kerst cr ccs tweede sportdag, maar zonder de medewerking van een grote groep artiesten. We gaan ons bin nenkort beraden op welke ma nier het we de volgende keer moeten aanpakken." Schiedam Begin juni worden twee Galloway-runderen losgela ten op het 'eiland' ten zuiden van het Pannenkoekhuis in het Prin ses Beatrixpark in Schiedam. Van de dieren wordt verlangd dat ze een deel van het park begrazen. Hierdoor moet het terrein een na tuurlijker uitstraling krijgen. De Galloway-runderen, ook Schotse Laaglanders genoemd, zijn kleine, afstandelijke en zeer rustige dieren. Hun vacht is don kerbruin en ze hebben geen hoorns. Galloways zijn zeer ge hard en kunnen gemakkelijk het gehele jaar op een terrein verblij ven. De ervaring moet leren of dit ook in het Schiedamse park mo gelijk is. Parkbe2oekers kunnen de twee grazers tijdens hun wandeling te genkomen. De runderen zijn on gevaarlijk als de bezoekers zich maar aan bepaalde regels houden. Zo moet er voldoende afstand tot de runderen worden bewaard. Voederen is verboden en honden moeten aan de lijn. Voordat de beesten worden losgelaten, on dergaat het terrein enkele aan passingen. Wildroosters en hek werken moeten voorkomen dat de dieren weglopen. Verder komt in het gebied een piek waar de twee runderen kunnen worden verza meld, bijvoorbeeld voor een be zoekje aan de dierenarts. De hoofdafdeling Groenvoorzie ning en Natuur van de dienst Ge meentewerken houdt vanavond een informatiebijeenkomst over natuurlijke begrazing in het Prin ses Beatrixpark. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in Natuurcen- trum De Boshoek van de KNNV. Schiedam Een horecagelegen heid aan het Rubensplein in Schiedam is zondagavond rond kwart over tien overvallen. Een man bedreigde daarbij de 19-jari- ge medewerkster van het bedrijf, die op dat moment alleen in de zaak aanwezig was, met een pi stool. Met een buit van enkele honderden guldens vluchtte de overvaller op een fiets weg. Medewerkers van het ziekenhuis stemmen tijdens een vak bondsbijeenkomst In het zieken hu is over maatregelen om veer tiggedwongen ontslagen te voorkomen. Het boze personeel is bereid daar actie tegen te voeren. Foto Genu de Heus/Roei Dijkstra Of DAM a^": delijk dat het personeel van het ziekenhuis niet van plan is zich zomaar neer te leggen bij het te kort van vijf miljoen. Uitleg over hoe het ziekenhuis in die benarde positie kan zijn geraakt, wordt door het personeel geeïst. Ook worden er vraagtekens gezet bij de door de huidige directie onder leiding van directeur L.E. van Eijk aangekondigde bezuini gingsmaatregelen. Vooral het ont slaan van veertig werknemers slikt het personeel niet voor zoete koek. Terwijl de ene na de andere pie per afgaat en mannen en vrouwen in het wit naar de telefoon in de zaal lopen, vertelt de medewerker van de AbvaKabo dat de ontsla gen onvermijdelijk zijn. „Het zie kenhuis is er zo slecht aan toe dat net de salarissen kunnen worden betaald," zegt hij.J)ie ontslagen komen er hoe dan ook. Waar we wel aan kunnen werken is dat het niet gedwongen hoeft te gebeu ren." Om deze regeling van niet ge dwongen ontslag, personeel laten afvloeien, omscholen of 'betaald' laten solliciteren naar een andere baan, mogelijk te maken moet al het personeel een beetje salaris inleveren. Dat plan wordt echter niet door iedereen toegejuicht. Vooral de personeelsleden die vanwege de fusie met het Schie- land Ziekenhuis al het één en an der hebben moeten inleveren aam vergoedingen, voor bijvoorbeeld* onregelmatig werken, staan niet te juichen. Zij worden op die ma nier 'dubbel gepakt'. Toch leert een voorlopige stem ming dat de meederderheid van het personeel bereid is een beetje salaris in te leveren. Diezelfde handopsteking Iaat zien dat de werknemers vooral de houding van de gemeente Vlaardingen Vlaardingen Wethouder K van der Windt heeft besloten uit het bestuur van het Holy Ziekenhuis te stappen. Volgens de Viaar dingse PvdA-bestuurder is het 'een kwestie van een paar maan den'. Volgens de statuten moeten vertrekkende bestuursleden in hun opvolging voorzien voordat ze weg mogen. Bovendien wil hij nog een aantal andere zaken rege len. Van der Windt heeft dat be sluit samen met drie andere be stuursleden uit de raad van toe zicht van het Holy Ziekenhuis ge nomen. Het viertal zat al in het be stuur voordat het ziekenhuis op l januari werd verzelfstandigd. De ze maand bleek dat het hospitaal enorm in de financiële problemen zit. Er moet vijf miljoen worden bezuinigd waardoor veertig ba nen op de tocht staan. Van der Windt ontkent dat zijn vertrek als een schuldbekentenis moet wor den gezien. „Wij zijn overvallen door de eijfers. Totdat de zaak naar buiten kwam, wisten wij niet anders dan dat er een tekort zou zijn van een half miljoen. Nu is gebleken dat er in oktober al zichtbaar was dat dit veel hoger uit zou vallen. Dat hebben wij niet geweten. Daarover zijn wij door de directie onvoldoende geïnfor meerd," aldus Van der Windt. Geen schuldbekentenis, maar wel verantwoordelijkheid. Van der Windt: „Wij, de leden uit het oude bestuur, hebben interim-direc teur Van der Horst (inmiddels weer vertrokken, red.) aange steld. Hij heeft een groot aantal problemen goed opgelost en wij hebben in hem dat volste vertrou wen ook in zijn financieel hande len gegeven. Het is dan zuiver om als bestuursleden ook consequen ties te nemen." Een andere reden voor Van der Windt is zijn 'ondui delijke' rol als wethouder. „Ik zit op persoonlijke titel in het be stuur, maar ik ben natuurlijk ook wethouder in deze gemeente. Dat is onhelder voor veel mensen - ook raadsleden- en daarom is het beter aan deze verknooptheid een einde te maken" aldus de wethouder. niet tolereren. Acties om geld los te krijgen bij het gemeentebe stuur zijn voor de meerderheid van de werknemers niet ondenk baar. Waar, wanneer en op wat voor manier is nog niet duidelijk. De vakbondswoordvoerder con cludeert dat er in ieder geval vol doende bereidheid is te proteste ren. Dat kan het gemeentebe stuur nog 'een hete zomer' opleve- Maandag 26 mei SCHIEDAM De Unie. Jazz-competitie voor festi val in Vienne (Fr,), 20.30-01.00u. VLAARDINGEN Kampeerboerderij De Hoogka mer. Muziekvereniging Voorwaarts, Lente-avondconcert, 19.30u. ROTTERDAM De Doelen gr^. Beroemdebarokor- kesten, 20.15u. R'dams Centrum voorïheater. PresentatieClownsop expeditie, 18u, Zaal de Unie. Archi tectuurcafé, 20.3Qu Dinsdag 27 mei SCHIEDAM De Unie. Jazz-competitie voor festi val m Vienne (Fr.), 2Q.3Q-01.Q0u. ROTTERDAM SKVR r Muzief<schoolCentrum- West Slagwerkuitvoering, 20u. Aftoy'. Aerosmith, 20u, Dizzy. The- loniousTinktank, 22u. Luxor. Harne Jekkers, 20.15u. RO Theater. Onder het mefkwoud, 20.15u. R'damse Schouwburg gr.z. De Stille Kracht, 20.15u; Mjl TruusBronkhorst, Ma nen Jongewaard Fnends, 2Q.30u. R'dams Centrum voor Theater. Presentatie Serenade, 18u. Kloos ter/Oude Noorden. Kfoorster vertel avond, 20-23u. Popular. Mulo Me dia Spektakel rond Roswell incident, 20.30u. Bioscopen ROTTERDAM Calypso 1: 'Michael' (ai) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Calypso 2: 'Romeo Juliet' (16) dag. 18.45- 21.30. do.vr.di.ook 13.15-16. Ca lypso 3: 'Shine' (al) dag. 13.15- 18.45. 'Basqusat' (al) dag.16- 21.30. Cinerama 1: The Devil's Own' (16) dag. 13.15-16-18.45- 21.30. Cinerama 2: 'Dante's Peak' (12) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Cinerama 3: 'Karakter' (12) dag. 13.15-16-18.45-21.30.Cfnerama 4: Jerry Maguire (al)dag. 13.15-16- 18.45-21.30. Cinerama 5: 'Metro' (16) dag. 18.45-21.30. do.vr.di.ook 13.15-16. Imax Theater: 'Rmgoffi- re' (al) o'ag.14-16. 'Special Effects' (al) dag. 15-20.45. ma.ook!3. 'Star Wars special edition' (al) dag. 18.30. 'Return of the Jedi' (al) dag. 21.45. 'Microcosmos' (al) dag. 17. za.zo- .ma.ook 11.30. Venster 1: 'Kolya' (af) dag. 19.30. Tierra' (16) dag. (beh.ma.) 22. 'Sneak Preview' ma.22. Venster 3: 'Difttng Clouds' (16) da,20. "When we were kings' (16) dag.22. Venster 4: 'Diffferent forGiris' (16)do.vr.za.zo,20. 'Hollow Reed' (16) ma.di.wo, 20. The Van' (16) dag. 22. Venster 2: 'Mephisto' (16) ma 19.30. 'Gabbeh' (16) dag. (beh. ma.) 19.30. 'De toekomst is overeenuur'(16)dag.21.30maook 22. Lumière 1: 'Liar üar' (ai) dag.13.15-16-18.45-21.30. Lu mière 2: 'Return oftheJedi' (al) dag. 13.15-16-18.45-21.30. Lumière 3: The Empire stnkes back' (12) dag.18.45-21.30 do.vr.di.ook 13.15-16. 'Star Wars special edi tion' (ai)za.zo.ma,wo,13.15-16. Lu mière 4: 'AH Stars' (al) dag. 18.45- 21.30do.vr.di.ookl3.15-16.Rexa- ne: 'Hetheetste hoertje blijftop tem peratuur' (16) do. t/m zo. doorl- voorst. 'Getting Lucky' (16) ma.Vm wo. doort. voorst. Pathé: 'Dante's Peak' (12) dag. 11.45-14.1Q- 16.45-19.15-21.45. 'One fine day' (al) dag. 15.40-19,10-21.35. do.vr- .di.ookll.40-14,10. 'DonmeBras- co' (16) dag.11.55-14.40-18- 21.10. 'AH Stars' (al) öag.11.10 13.55-16.30-19-21.35. The En glish Patient' (12) dag.11-14.20- 17.35-20,50. 'Üar Liar' (al) dag,11.30-13.45-15.50-17.55- 20-22.05. 'Shadow Conspiracy' (16) dag.11.20-16.20-18.50- 21.20 (dt.vervalt 211.20) do.vr.di .ook 13.45. V?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1