13 Ondernemers: Snel actie in binnenstad Iedereen is blij met woongebouw De Pelmolen jESEEEUX Rotterdams Dagblad 'Hondenpoep hoeft helemaal geen probleem te zijn' Ca land lts van binnen volledig gesloopt 'Schiedam dreigt aansluiting te missen' Huisbaas voelt zich net zoveel slachtoffer als winkelier Beroofd na babbel HRM fel tegen woningaanbod via teletekst Kunstwerk voor gifwijk -é Waterweg Dmsdag27mei 1997 Schiedam Het Centrummanagement wil dat de gemeente Schiedam zo snel mogelijk begint met het opknappen van de binnenstad. Als dat niet gebeurt, dreigt de Schiedamse bin nenstad de aansluiting met de concurrentie in de regio te mis sen, zo vreest het Centrummanagement. Op het gebied van gezelligheid, uitstraling en kwaliteit heeft de Schiedamse bin nenstad nog te weinig te bieden. „Omdat de concurrentie tus sen de winkelcentra in de regio moordend is, gaat met nog langer praten veel kostbare tijd verloren," schrijft het Cen trummanagement aan het college van b en w. Schiedam kan en mag dat niet la* één manier kan worden opgelost. ten gebeuren, is de mening van de ondernemers. „Op dit moment is er nog elan en dus tijd om 'door te pakken'. Het is dus noodzaak om dit jaar de discussies af te ronden, zodat vanaf 1 januari 1998 daad werkelijk de spaden de grond in kunnen." Het Centrummanagement komt met dit standpunt na het lezen van de rapportage van BRO Advi seurs. Uit dat rapport blijkt dat het centrum van Schiedam nog steeds een groot probleem heeft. Het Centrummanagement is van mening dat dit probleem maar op De projecten die cruciaal zijn voor het beeld en daarmee de aantrek kingskracht van het centrum moeten volgens het Centrumma nagement zo snel mogelyk wor den uitgevoerd. De bebouwing van de Otterbuurt - ook wel het Hemaplein ge noemd-, de invulling van het Gat van Bolmers, de herinrich ting van de Grote Omloop en de herinrichting van de Grote Markt, staan hoog op de prioriteitenlijst van het Centrummanagement. 1998 Moet het jaar van de waar heid worden, schrijft het Cen trummanagement m een advies aan het college van burgemeester en wethouders. Gemeente en on dernemers hebben gezamenlijk de verantwoordelijkheid om de Schiedamse binnenstad aantrek kelijk te maken, maar de primaire verantwoordelijkheid ligt volgens het Centrummanagement toch bij de gemeente. Ondanks dat standpunt willen de ondernemers niet wegduiken voor hun verantwoordelijkheid. „U kunt ervan op aan dat wij van onze kant er alles aan zullen doen om de ondernemers in de binnen stad ook tot investeringen en acti viteiten aan te zetten. De uitvoe ring van'hel gevel- en puienpro ject en de nu lopende schildersac tie zijn voorbeelden van activitei ten die door de ondernemers ge zamenlijk worden ondernomen." De komende weken zal het Cen trummanagement de politieke partijen opzoeken om hun stand punt over de Schiedamse binnen stad toe te lichten. Door Desireevan derJagt Schiedam Er zijn hoge en lage instaprisico's. Een hoop in een goot wordt gerekend tot de lage. maar één voor de deur of auto heeft juist een zeer hoog gehalte aan instapbaarheid. Daarnaast is er de zachte kleffe hoop en de mooie stevige. Die laatste kan door het baasje makkelijk met een snelle schui (beweging in een schuiver worden gemanoeu vreerd zodat de straat geen last meer heeft van de zojuist gede poneerde hoop. De bewonersvereniging Schiedam-Zuid praatte gister avond in de Leliestraat over hon denpoep. En zodra er over de uit werpselen van het geliefde huis dier wordt gesproken lopen de emoties hoog op. De wereld kent dan nog slechts een tweedeling. Er zïjn hondenbezitters en niet- hondenbezitters. Hoewel ook in Zuid gisteren tijdens de discus sie Poepsoleil de hondenbezit ters zich in de rug aangevallen voelden, werd voorkomen dat het een welles-nietes-di scussie werd. Zowel de hondeneigenaren als de niet-hondenbezitters konden hun grieven kwijt Zo vinden de hondenbezitters dat er in Zuid geen goede midde len zijn om als de hond wordt uit gelaten de hoop adequaat op te ruimen. Bovendien zijn daar geen goede voorzieningen voor zoals bijvoorbeeld een honden toilet of een container waar de drollen tijdens de wandeling in kunnen worden gedeponeerd. En daarnaast heeft Zuid gewoon weg te weinig uitlaatplaatsen. 4400 honden De gemeente Schiedam kent 4400 geregistreerde honden. Het totale aantal zal zo'n tien procent hoger liggen. In Zuid wonen de meeste honden. Op de 100 wonin gen zijn daar 17 honden, terwijl het gemiddelde in Schiedam op 13 honden per 100 woningen ligt. Die honden produceren per dag zo'n 880 kilo poep en omgere kend is dat in Zuid zo'n 100 kilo. In Schiedam rijdt wel een zoge noemde 'dogmobiel' rond, maar die ruimt elke minuut een drol op en komt daarmee per dag op een totaal van ongeveer 300 drol len. Van alle drollen die elke dag worden geproduceerd verdwij nen 1500 hopen door bijvoor beeld de regen of omdat een niet- oplettende passant er met de schoen in stapt. De rest blijft lig gen als de eigenaar zijn handen er niet inzet. Ergernis En dat is de grootste ergernis van de niet-hondenbezitters. Hon- deneigenaren laten hun honden overal maar poepen behalve dan voor de eigen deur. „Honden poep hoeft helemaal geen pro bleem te zijn," zei één van de toe hoorders, „als de eigenaren het meteen op zouden ruimen." Vol gens de niet-hondenbezitters is het een rasecht mentaliteitspro bleem. „De mensen moeten op dat vlak worden heropgevoed," vond meneer De Vries. „Bekeu ren alleen helpt niet. We moeten herhalen dat dit gewoon niet kan." Voor de hondeneigenaren is het allemaal klip enklaar. Zij betalen hondenbelasting en daarvan moet het opruimen van de hon denpoep worden betaald; „Hon denbelasting is geen vervuüings- recht. De mensen verschuilen zich achter het betalen van de hondenbelasting om zo niets te doen om de vervuiling tegen de gaan, maar de hondenbelasting kan niet ais excuses worden aan gevoerd,"' vond een vrcuwuit het publiek. 1 De hondenbelasting-wordt dóór - de gemeente geïnd, maar vól-' gens wethouder Bart dé Leede is het niet aan de gemeente om het probleem op te lossen.-„Het moet uit de mensen zelf komen om het op te lossen. Het besef moet door dringen dat het niet goedig om elkaar op deze manier overlast te bezorgen," zei hij. Om die overlast legen te gaan start in Zuid het project honden poep. Zuid is daarvoor als eerste uitverkoren. De wijk kent een dichte bebouwing en een hoog hondengehalte. Bovendien wordt verwacht dat juist in Zuid het probleem kan worden aange pakt, omdat de mensen elkaar daar niet zullen verketteren. In het project staat de aanpak van uit de wijk centraal. Mensen die elkaar aanspreken op het gedrag, maar ook worden hondenwach ters aangesteld. De projectgroep zal 16 juni voor het eerst bijeen komen. Verwacht wordt dat na de zomer de strijd tegen de honden poep echt kan worden aange gaan. Pagina 15: Daar mogen we trots opzijn. Door Menno Haddeman Maassluis De indringers die de afgelopen maanden regelmatig de leegstaande voormalige Ca- land lts in Maassluis binnendron gen, hebben in het pand flink huisgehouden. Van binnen oogt het pand nogtroostelozerdan van buiten, waar vandalen alle ramen hebben ingegooid. In het pand is weinig meer heel. Alle enigszins-- waardevolle materialen als kope ren leidingen, deurknoppen en kranen zijn meegenomen. Daar naast is alles wat kapot te slaan of te schoppen viel ook daadwerke lijk gesloopt. Ook de asbesthou dende tussen wandjes zijn ver nield en in de plafonds - waarin eveneens de schadelijke vezels zijn verwerkt- zijn gaten ge maakt. De kans is groot dat het gevaarlijke asbeststof nu door het schoolgebouw zweeft. Vorige week werd bekend dat het oude schoolgebouw waarin een flinke hoeveelheid asbest is ver werkt regelmatig wordt bezocht door jongeren, dieven, junkies en souvenieijagers. De indringers kruipen door gaten in het hek rondom de school en negeren de borden waarop valt te lezen: 'Niet betreden levensgevaarlijk ter rein'. Politieagenten gaan het ou de schoolgebouw niet onbe schermd binnen om de indringers weg te sturen. Vorige week don derdag haalden zij in beschermde kleding twee dieven. Maasslui- zers van 22 en 34 jaar, uit bgl pand die vervolgens op straat onder de douche werden gezerivoordat. ze zijn overgebracht naar het politie bureau. Deskundigen op het gebied van asbest manen tot voorzichtigheid, maar vinden dat er niet te over dreven moet worden gereageerd. Volgens hen mag het gevaar van asbest niet worden overschat. .Asbest is gevaarlijk, maar figu ren die het pand b' ion dringen lopen eerder kans ^üg gewond te raken dooreen stuk glas of een vallende steen dan over dertig jaar dood te gaan aan de gevolgen van het inademen van asbest vezels," meent een medewerker van de DCMR Milieudienst Rijn mond. Pagina 15: Inademen asbestv ezels aan orde van de dag Door Desiree van der Jagt Schiedam Een oplossing lijkt niet nabij in het conflict tussen de Schiedamse winkelier Mitzi Ot- tevanger en haar huisbaas Hans Hill. De laatste is bezig met de verbouwing en restauratie van het pand aan de Boterstraat, waar van ook de winkel van Ottevanger deel uit maakt. „Ik ben net zo wanhopig als zij. Ik heb haar van alles aangeboden, maar daar rea geert ze gewoonweg niet op." De bankgarantie die Hill nodig had voor de verdere verbouwing van het pand heeft hij onlangs ge kregen. Zodra de bankgarantie is bekrachtigd moet Mitzi Mode bin nen twee weken het pand verla ten. „Ook daar gaat ze niet mee akkoord. Er moet een onbeperkte tijdsbepaling in komen, terwijl mijn bank hem op 1 januari 1999 laat aflopen," vertelt Hill. „Door haar houding dwingt ze ons zo te doen. Ook ik als huisbaas zou lie ver mijn nek uitsteken voor een huurder, maar daar begin ik niet meer aan, want dan wordt het da delijk tegen me gebruikt," Mitzi Ottevanger liet vorige week in deze krant weten dat ze zeker heid wil hebben over hoe lang ze uit het winkelpand moet en over de plaats van de vervangende portoeabins. Ottevanger is bang voor de toekomst van haar winkel, zolan* volgens haar mets zwart- op-wit is vastgelegd. „In eerste in stantie hebben we haar van alles aangeboden, maar daar ging ze niet op in. Het is ongegrond dat ze heiemaal van niets weet. Dat is gewoon niet zo. Ottevanger kijkt alleen naar haar eigen winkel, ter wijl ik naar het grote geheel kijkt. Er wordt gewoon niet constructief meegedacht door de tegenpartij." Hill voelt zich zo mogelijk nog meer slachtoffer dan Ottevanger. „Ik ben net als zij een kleine zelf standige. Ik heb er gewoon een mooi pand van willen maken, maar door haar tegenstand ligt de bouw nu al een half jaar achter op schema. Dat kost niet alleen mij veel geld. Ook de mensen die al een woning hebben gekocht wor den gedupeerd." Dat Ottevanger uit de winkel moet was niet geheel voorzien. Toen het plafond boven Jiaar het dreigde te begeven is volgens Hill de situatie veranderd.Maar voor haar verandert er niets. Het pla fond wordt er uit gehaald en zal opnieuw worden aangebracht. Het enige verschil zal zijn dat er een extra steunbalk over het pla fond komt te lopen." Voor Hill lijkt het net als Ottevan ger een gebed zonder einde te worden. „Ze snapt totaal niet hoe het allemaal in elkaar steekt. Bij goed overleg had ze van alles ge daan kunnen krijgen. En de angst die ze heeft over de toekomst van haar bedrijf is nergens op ge stoeld." Hill beraadt zich momenteel over een oplossing voor de problemen. „Er moet wat gebeuren. We blij ven nu tobben, maar zoals het nu gaat knoopt Ottevanger de strop steeds strakker rondom haar nek." Glunderend kijken Dennis Schot en Marieke Hekkema vanuit hun in de oostmuur van De Pel molen gebouwde loggia over havens en rivier. 'Supergetuk hebben we ge had.' Foto Dennes van der Wol/Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen Wapperende vlag gen, muziek, drank en hapjes in een feesttent en alleen maar blij de gezichten. Dat zagen nieuws gierige Vlaardingers gistermid dag aan de Westhavenkade. De Pelmolen, in een vroeg verleden bekend als 'blomfabriek', werd opgeleverd als woongebouw. Woningstichting Samenwerking heeft haar bezit met 36 apparte menten uitgebreid, nu Bokx Bouw de verbouwing van het 124 jaar oude industrieraonument volgens de ontwerpen van archi tectenbureau Geluk Treurniet heeft voltooid. Wethouder K. van der Windt (onder meer ruimtelij ke ordening en milieu) verrichtte de officiële openingshandeling samen met J. Gast, één van de nieuwe bewoners. Zij trokken een gouden strik los, die de entreehal afsloot, en lieten een koppel witte duiven los. Met die keuze werd verwezen naar de vorige bewoners, vertelde C. Bokx, „Toen ik op nadrukke lijk verzoek van wethouder Van der Steen voor 109.000 gulden het gebouw van de Centrale Suiker Maatschappij had gekocht, heb ik een paar oude laarzen aangedaan en ben in het pand gaan kijken. Het stond er na enkele jaren leeg stand vervallen bij en was in bezit genomen door duiven, ratten en muizen, die er in goede harmonie samenwoonden." Duiven waren er al neergestreken in de jaren dat er graan werd vermalen, maar vooral later toen er peulvruchten werden verwerkt. Na de sluiting van de fabriek, in 1989, nam hun aantal toe. Slopen De gemeente kocht alle overige panden van CSM aan de Westha venkade, om ze vervolgens te slo pen, maar kwam niet in het bezit van de eerste fabriek van Vlaar dingen, De bouwkundige kwali teit ervan is steeds door kenners geroemd en Geluk Treurniet lanceerde het idee om de meters dikke funderingen en muren te benutten voor luxe appartemen ten. Een Rotterdamse ontwikke laar slaagde er niet in voldoende kopers te vinden en wethouder T. W. van der Steen dreigde me dio 1993 nog met sloop. Dit leidde tot felle protesten, onder meer van de Historische Vereniging Vlaardingen (HVV). Uiteindelyk is het dus toch een woongebouw geworden en HW- voorzitter W. C. den Breems sprak er gisteren zeer lovend over. „Een sieraad voorde stad." Soortgelijke blijde geluiden kwa men van directeur N. Nieuwstra- ten van Samenwerktng en van wethouder Van der Windt. Zij roemden het havengebied ook als woongebied, waarbij Nieuwstra- ten verwees naar de grote belang stelling voor de driekamerappar tementen in De Pelmolen. Meer dan 400 woonbonnen kwamen binnen voor deze 36 woningen en geen van de ingelote kandidaten heeft zich teruggetrokken. De ka le huren variëren van 685 tot 820 gulden per maand. „Echt heel kik. Supervee! geluk hebben we gehad. We zijn de eni gen van onze doelgroep die dit hebben toegewezen gekregen," zeggen twee glunderende jonge lui. Dennis Schot (22) uit Vlaar dingen en Marieke Hekkema (20) uit Schiedam betrekken als star tende samenwoners een twee ver diepingen tellend appartement op de vijfde woonlaag met twee slaapkamers onder de daknok. Aan hun woonkamer grenst een in de dikke oostmuur gevormde loggia, die uitzicht biedt op ha vens en rivier. Maten Iets lager loopt op dat moment in de keuken van hun nieuwe wo ning het echtpaar Moojjman ma ten op te nemen. „We wonen al 21 jaar aan de Schubci liaan iu Maas sluis, maar onze flat wordt ge sloopt. We moeten dus verhuizen en zijn daarom zo blij dat we uit gerekend hier aan het water te recht kunnen," zegt de man des huizes. Mevrouw Mooijman moet nog wat wennen aan de verande- ring. „Ik heb altijd op groen geke- ken, nu wordt het de rivier met in dustrie aan de overkant." Helemaal in de wolken is de Vlaardingse kunstenaar Kees Lesuis. Hij heeft het bovenste ap partement aan de noordzijde van het gebouw. In zijn woonkamer biedt een tot hoog raam verheven vroegere deur uitzicht over de Ou de Haven en het oude centrum van Vlaardingen. Op de nok ver dieping ziet hij hetzelfde door het historische ronde rooster^enster m één van de twee daar aanwezi ge kamers. „Dit gebouw heeft in mijn hele le ven een rol gespeeld. Ik ben er van kim1 „dij betrokken, kwam er onderweg van mijn geboorte plaats IIuugvLct Ud ai Vlddi din gen heel vaak langs. In de nacht van 2 op 3 september 1957 ben ik geboren. Pal voor hier in deze Pel molen de grote brand uitbrak na een stofexplosie." Maassluis Verschillende inwo ners van Maassluis zijn de afgelo pen dagen beroofd door middel van een babbeltruc. De gewiekste dieven belden op verschillende adressen aan en vroegen of zij ge bruik mochten maken van de te lefoon. De smoes was dat zij pas in de wijk waren komen wonen en nog geen telefoonaansluiting had den. Eén dief stapte de woning binnen, terwijl twee anderen de bewoner aan de deur aan de praat hielden. De indringer ging er meestal met de portemonnee van het slachtoffer vandoor. De Huurders Raad Maassluis (HRM) is 'fel tegen' het idee van de woningstichtingen en -corporaties uit Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis om huurwo ningen voortaan via teletekst aan te bieden. De woonbonnen in de huis-aan-huisbladen komen daar mee zo goed als zeker te verval len. Het algemeen bestuur van HRM heeft zich gisteravond tijdens de vergadering tegen dit voornemen van de corporaties - verenigd in de Stichting Woonruimtebemid deling Nieuwe Watöfweg - uitge sproken. „Voor het uoice-over sys teem dat zij nu ontwikkelen, heb ben de mensen teletekst en een goede telefoon nodig. Maar dat heeft niet iedereen," beargumen teert voorzitter E, van Iperen van HRM. De Stichting Woonruimtebemid deling ziet juist veel voordelen in de interactieve teletekst. „Het systeem is 24 uur per dag in de lucht," zegt een woordvoerder. „De mensen hebben meer tijd om te reageren en kunnen op elk ge wenst moment van dc dag vanuit hun stoel kijken. Bovendien brengt uibellen via dit systeem niet m^er kosten met zich mee dan een postzegel." Volgens de woorvoerder zullen de woonbonnen niet geheel verdwij nen. „Zolang niet iedereen te letekst heeft, moeten er woonbon nen beschikbaar zijn. Samen met de gemeenten bekijken we mo menteel welke mogelijkheden er zijn voor afhaalpunten. Vlaardin gen had in het verleden dergelij ke verspreidpunten en dat werkte —-De sectot^welzijn vanj^de 'gejnèente .'Maassluis sféltrt><enw^voór een kunst- werkj legplaatsen in de Steen- dijkpoldcr ik verband met de afronding van de gifaffaire. Deze kunstuiting'kdmk^ de plaats,yan.-d^^bie!^)^mst- het teFtëiri van,ldedÉhsbs^s- en milieubeheer drïngstraat zoukömêfe\„- De 'gemeente ;laat deze - plek voorlopig even links liggen omdat rekening gehouden wordt met een mogelijke toe ristische ontwikkeling van het havengebied. Het geld dat van wege de nieuwbouw van stads en milieubeheer voor kunst mag worden uitgetrokken - een prpyinciale subsidie - wil "rinen nü Besteden in de Steen- dij kpolder. „De afronding van c de grondreinigingswerkzaam- heden biedt mogelijkheden voor een geschikte vervangen de opdracht," aldushet advies aan het college. Voorgesteld wordt om daar voor allereerst kunstenares Armelies Dijkman te benade ren. Zij is de bedenker van het kunstwerk dat aanvankelijk op het terrein zou komen. Dit werk met 'de destijds omstre den naam 'Overspel1 werd vo rig jaar om.technische redenen afgewezen. F, van Datum van de culturele raad vindt het een goede zaak dat de mensen in het westelijk deel van Maassluis 'nu ook 'ns een kunstwerk krijgen'. Wel zal dit, als het advies wordt cp gevolgd, nog enige tijd duren vreest Van Dalum. „Het is toch een beetje de boel op de lange baan zetten." -■ DORPSSTRAAT 1 j;4 i»2* Afi BARJNOItiariW Tm 0180 -611100 MAANDAG CBUfjWglM

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1