13 WD dwingt coalitie tot busbaan-enquêtes Niet snoeien tijdens broeden Rotterdams Dagblad 'Belhamel' De Lange houdt vast aan 'achterhaalde eis' Directeur van jenevermuseum weg Rijksrecherche schrijft nieuw hoofdstuk sioopaffaire 'Vlaardingen bezuinigt niet op arbeidsplaatsen' Wethouders openen posten wijkserviceteams GroenLinks Maassluis gooit de handdoek Overvaller na achtervolging aangehouden Jongens stoken vuur in pand Fietsen tegen A4 •-JHHUMJte Waterweg Woensdag 28 mei 1997 Door Ben van Haren Vlaardingen De enquêtes over de ongeveer zeven mil joen gulden vergende open stelling van de busbanen Dil lenburgsingel, Anthony Knottenbeltsingel en Schiedamseweg in Vlaardin gen gaan door. Die beslissing heeft WD-fractieleider L. de Lange gisteren in de raads commissie voor verkeer, ver voer en groen afgedwongen. In een afgeladen raadzaal kregen bewoners uit Ambacht en van de Schiedamseweg geen antwoord op hun vraag wat bet doel van de openstellingen is. Zij kregen be vestigd wat ze tijdens hun rond gang langs de collegepartijen al hadden vernomen en zoals een van de insprekers formuleerde: „De coalitie zit gevangen door de achterhaalde eis van een part ner." De bewoners wezen op de gunsti ge resultaten op het gebied van verkeersveiligheid in Vlaardin gen sinds de invoering omstreeks 1982 van het Verkeers Circulatie Plan (VCP), waarvan die busba nen onderdeel zijn. Voorts bena drukten zij de gevaren die de openstellingen zullen opleveren, het gebrek aan verbeteringen en de hoge kosten die zij vergen. Het opengooien van de busbaan aan de Dillenburgsingel voor alle verkeer zal ruim twee miljoen gul den kosten en heeft weinig effect op de zwaarte van de verkeershin- der in Holy-Zuid. Zo maakte een in gemeentelijke opdracht ver vaardigd onderzoek duidelijk. Vier miljoen Openstelling van de Anthony Knottenbeitsingel gaat ruim vier miljoen kosten aan verkeers- en isolatiemaatregelen. Het leidt tot minder autoverkeer op de omlig gende rijks- en andere grote we gen omdat per etmaal 12.750 au to's de nieuwe korte route door Ambacht zullen kiezen. Het wordt dan rustiger op de Burgemeester Heusdenslaan maar het gaat, ze ker m de spits, knellen tussen de op- en afritten van rijksweg A2Ö en de Burgemeester Verkadesin- gel. Het weer vrijgeven van de Schiedamseweg voor autoverkeer in beide richtingen kost ongeveer 400.000 gulden. Deze maatregel zal wel het gebruik door auto's van de Schiedamsedyk en Julia- nastngel verminderen volgens de berekeningen van het ingehuur de bureau Goudappel Coffeng. De vrees bestaat dat m dit geval ook het stuk Schiedamseweg tussen Verpioegh Chasséplein en Oude Havenbrug onveiliger wordt voor fietsers en voetgangers, maar daarnaar is nog geen onderzoek verricht. „Herrie als bij Pinkpop voor drie dagen is toegestaan, krijgen wij continu voor de deur. Twee onge lukken per jaar in plaats van nu één in de zes jaar, hebben de des kundigen berekend," betoogde een van de vijf insprekers van de Anthony Knottenbeltsingel. Zij droegen stapels argumenten van onder meer SWOV {Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keer). Veilig Verkeer Nederland en de Voetgangersvereniging aan. Ze hoefden de meeste commis sieleden niet te overtuigen K. Blumen stock (W2000) vertelde bijvoorbeeld dat 'de zeer repre sentatieve inspraak' voorafgaand aan de vaststelling van het VCP hem destijds tot verdere deelna me aan de plaatselijke politiek heeft gebracht. Hij zei: „Het werd een afgewogen, uitgebalanceerd compromis, waarin met WD-wet- houder J. Madern in plaats van een geheel afgesloten Schiedam seweg (vereist voor woningbouw aan de Van Kinsbergenplaats) een halve opening werd overeengeko men En dat wal de belhamel van de WD nu openbreken." Schoorvoetend Lang hebben de insprekers hun hoop gisteravond gevestigd op PvdA'er P Roovers, die meldde dat zijn partij driejaar geleden bij de collegevorming schoorvoetend akkoord was gegaan met het door de WD toen geeiste draagvlakon derzoek. „Toen waren de nu ge presenteerde onderzoeksresulta ten en kostenberekeningen nog met bekend." stelde hij hoopvol. Hij kreeg zelfs applaus voor zijn verzoek de enquêtes over de bus baanopenstelling te beperken tot de Dillenburgsingel. Maar Roovers werd pijnlijk geconfron teerd met de standpunten, die de lijsttrekkers van zijn partij by de laatste verkiezingen, wethouder K. van der Windt en fractievoor zitter A Attema, onlangs hebben ingenomen. „We hebben het afgesproken bij de college-vorming. Het is on langs bovendien in coalitie-ver band nog bevestigd en daarom komt het college met dit voorstel. Ik wil dus van Roovers weten of hij nog achter de betreffende pas sage in het collegeprogramma staat." Zo scherp stelde fractie voorzitter L. de Lange van de WD het gisteravond. „Krygen we crisis?" vroeg BIu- menstock. „Dat hangt van Roovers af," reageerde de fractie leider van de WD, die zyn ver- keerswoordvoerder Bulva pas seerde. Roovers ging stamelend door de bocht, zoals eerder W. Baris van het CDA en L. den Hoedt van D66 hadden gedaan. Schiedam De markante direc teur J. Gunneweg van het Ne derlands Gedistilleerd Museum De Gekroonde Brandersketel in Schiedam is weg, Hij zit thuis en bemoeit zich al enige tijd niet meer met het reilen en zeilen van het museum. Inmiddels heeft het bestuur van het jene vermuseum een interim-direc teur benoemd in de persoon van M. de Bruin. De tijdelijke directeur deelt des gevraagd mee dat Gunneweg vanwege de 'werkdruk' ziek thuis zit en dat er van ontslag geen sprake is. Een telefoontje naar het huisadres van de oud directeur leert dat hij inderdaad thuis is maar of dat ook vanwege .een ziekte is? „Waarom ik niet in het museum ben, wil ik niet zeggen. Ik heb geen zin om bij u mijn hart te luchten. Als u zegt dat ik niet ziek klink, is dat een juiste conclusie." Verschillende bronnen melden dat het al lange tijd 'rommelde' binnen het museum. Het aantal bezoekers viel tegen en was flink minder dan men van te vo ren had verwacht. Het vorig jaar juni geopende museum in het historische hart van Schiedam drukte bij verschillende perso neelsleden een te groot stempel op het gemoedsleven. Spannin gen en kleine ruzies binnen de gelederen van het gedistilleerd museum waren het gevolg. Gunneweg zit al sinds eind fe bruari thuis. Interim-directeur De Bruin is anderhalve week ge leden zijn vervanger geworden. „Er zijn veel zaken blijver^lig gen die snel moeten worden af gehandeld. Hoe lang ik pp doze plek blijf, is niet bekend. Het zou wel even kunnen duren. Het hangt er van af wanneer Gunne weg weer beter i?.!Meer kan ik niet2eggen." VlaardingenIn tegenstelling tot de plannen wordt er in Vlaardin gen helemaal niet bezuinigd op arbeidsplaatsen. Dat concludeert W2000 in een reactie up de Voor jaarsnota 1997. De oppositiepartij zegt zich te baseren op 'eigen cij fers van het college'. In het kader van de bezuinigings operatie van achttien miljoen die b en w van Vlaardingen zichzelf hebben opgelegd, zouden er tach tig formatieplaatsen (fte's) wor den bezuinigd. Daarvan zouden er op termijn veertig worden her bezet. Door een vier uur kortere werkweek voor alle ambtenaren in te stellen, het inleveren van toeslagen en het inperken van ATV en financiële doorgroeimo gelijkheden hoefden er echter geen mensen te worden ontsla gen. W20Q0 concludeert nu ech ter dat er helemaal geen bezuini gingen plaatshebben. Daarnaast is er volgens de oppositiepartij geen overzicht van het grote aan tal uitzendkrachten dat - met na me by sociale zaken en welzijn - door de gemeente wordt inge huurd. Als wordt uitgegaan van de for matie zoals die is opgenomen in de Begroting 1995 van 765 plaat sen en rekening wordt gehouden met de plekken voor taken die zijn overgedragen (33 ambtena ren naar onder meer zwembad De Kulk en DCMR), dan kan worden geconcludeerd dat er zelfs sprake is van een groei van de formatie, aldus W2000. Het gaat volgens de tweemansfractie in 1997 om twin tig fte's. „Van personele bezuinigingen komt dus niets terecht," aldus fractievoorzitter J. Ranshuijsen. Zie ook pagina 15: 'Gemeente moet nee verkopen als clubs ja zeggen tegen Broekpolder1 Grote beroering ontstond gisterochtend bij een aantal natuurliefhebbers in de Viaardingse Broekpolder. Het groepje wandelaars zag tot zijn grote schrik hoe een medewerker van een hoveniersbedrijf met een grote motorzaag bomen aan het kappen was. Ontdaan liep één van hen naar de dichtsbijzijnde telefoon om dit 'misdrijf aan de politie door te geven. Die stond in eerste instantie een beet je vreemd te kijken. Al snel bleek dat de werkman aan het kappen was in een zogenoemd proefbos. Hij had opdracht gekregen van de eigenaar van de grond en voor het kappen van bomen in een proefbos is geen vergunning nodig. Bovendien waren de ie pen ziek en zouden ze hoe dan ook dood gaan. Op het eerste gezicht leek er dus niets bijzonders aan de hand. Waar echter niemand, op de wandelaars na, erg in had was dat volgens artikel 8 van de Vogelwet het verboden is bomen te kappen tijdens de broedtijd. De stomverbaasde medewerkers van het hoveniersbedrijf, duidelijk niet ingevoerd in de Vogelwet, waren dus strafbaar. De gearriveerde agenten besloten, ge souffleerd door een collega op het hoofbureau die het wetboek erbij had ge pakt, de tuinmannen te verbieden verder te zagen. Na de broedtijd mogen de hoveniers weer hun gang gaan. Foto Dennes van der Wel/Roet Dijkstra Vervolg van de voorpagina Schiedam De Schiedamse sioopaffaire werd aan het licht ge bracht door een onderzoek van de drie raadsleden Th. H. B. Schoen makers (Platform Schiedam), M. Siljée en M. Reudennk (beiden PvdA) en het Rotterdams Dag blad. Speurwerk in de archieven van de dienst gemeentewerken leverde op dat er bij de dienst al lerlei onoorbare praktijken wer den uitgevoerd. Aanbestedingen van te slopen ob jecten verliepen zeer ondoorzich tig, aannemers konden met-ge- specificeerde meerrekeningen in- Schiedam Onder belangstelling van vooral ambtenaren en een klein aantal inwoners van Schiedam werden gistermiddag de twee wijkservieeposten in de gemeente geopend. Wethouder A. Reijnhout deed op ludieke wijze de deur van de post aan de De Wil- destraat in Nieuwland open. Zijn collega A G. Wiegman stak in een gebouwtje aan de Franklinstraat in Oost een vrolijk versierde loper in het sleutelgat. Hiermee gaven de twee bestuurders het officiële sein voor de start van de wijkser viceteams. De teams zyn een sa menwerkingsverband van de ge meente, het Openbaar Nutsbe drijf Schiedam (ONS) en de Schiedamse politie. Belangrijk in de samenwerking is de rol van de Schiedammer. De hulp van de be woners van de wijken in het pro ject is voor de serviceteams on ontbeerlijk. De teams zijn in het leven geroe pen om de leefbaarheid en de vei ligheid in de wijken te verbeteren. Het team bestaat uit zes veilig- heidsassïstenten, een ploeg on derhoudspersoneel van het ONS en een administratief medewer ker. De gehele groep wordt geco ördineerd door een politieagent Bewoners van de wijken kunnen met vragen, klachten en opmer kingen altijd terecht bij de wijk- serviccpost. De gemeente Schiedam heeft het idee van de serviceteams beke ken in onder meer de Rotterdam se wijk Crooswijk. Daar draait het Een aantal kinderen uit de Schiedam se wijk Nieuw land wist wel waar ze moesten zijn gistermid dag. Zij kwa men niet voor de opening van de wijks- ervicepost maar voor de ijskardïedaar stond om het feest op te luisteren. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra project al enige tijd succesvol. Of binnenkort ook m de andere Schiedamse wijken ccn scrvice- teampost wordt ingesteld is nog met bekend. Dat hangt onder meer af van hoe de teams in Nieuwland en Oost draaien. dienen, controle op het uitgevoer de werk vond zelden plaats, be paalde zaken werden niet opgeno men in de dossiers, maar bovenal hadden andere aannemers dan huissloper Bik nauwelyks de kans klussen uit te voeren in Schiedam. Na het bekend worden van deze misstanden besloot het bestuur van de gemeente onder leiding van burgemeester R. Scheeres een onafhankelijk onderzoeksbu reau in te schakelen. Ook de di recteur van de dienst gemeente werken gaf een bureau de op dracht zijn eigen dienrt onder de loep te nenen. De conclusies uit beide rapporten waren even ver nietigend als de eerdere bevindin gen van het trio raadsleden en het Rotterdams Dagblad. Het gemeentebestuur besloot daarop een ambtenaar van de af deling sloopzaken op non-actief te zetten. De man werd naar huis ge stuurd op verdenking van fraude Van verschillende kanten uit het Schiedamse stadskantoor werd kort na deze maatregel enigszins geergerd gereageerd Volgens in gewijden werd er door de ge meente een zondebok gezocht, rammelde het bij de gehele dienst en v/as de geschorste ambtenaar slechts een pion in een corrupt web. De gemeente deed ook aangifte bij de Schiedamse politie Schen ding van het ambtsgeheim en het nalatig handelen bij het bijhou den van dossiers luidde de aan klacht. Bovendien vaardigde het gemeentebestuur de opdracht voor een intern onderzoek uit. April dit jaar wees het 'vertrouwe lijke' interne onderzoek uit dat er 'niets aan de hand was.' Dit was de enige mededeling die door de gemeente werd gedaan. De uit komsten van het onderzoek ble ven geheim. De geschorste amb tenaar werd weer in dienst geno men. Na een aantal maande" onderzoe ken besloot de Schiedamse re cherche de zaak door te sturen naar het Openbaar Ministerie. Mededelingen over de sioopaffai re werden door de Schiedamse po litie niet gedaan. Evenmin liet een woordvoerder van justitie zich uit over de bevindingen van de rechercheurs. Sisser Op het Schiedamse stadskantoor dacht men, toen het lange tijd stil bleef' aan het front, dat de hele af faire met een sisser zou aflopen. „Het onderzoek heeft toch uitge wezen dat er niets aan de hand was." verklaarde een woordvoer der van de gemeente enkele we ken geleden. Dat justitie de zaak nog steeds in behandeling had. was bij hem met bekend. Gisteren bleek dat het OM de af faire nog helemaal niet was verge ten. Vuigciis een wouidvüeidt'l ia de zaak doorgestuurd naar de rijksrecherche. Die gaat nu een onderzoek doen naar de mogely- ke frauduleuze handelingen van de Schiedamse ambtenaren. De reden dat dit gebeurt door de rijksrecherche en met door de speurders van de gemeentepolitie is volgens de woordvoerder om belangenverstrengeling tussen politie en gemeente te voorko men. Volgens raadslid en onderzoeker Th. H. B, Schoenmakers lykt het vervolgonderzoek door de rijksre cherche op gespannen voet te staan met de eerder bekend ge worden resultaten van het interne onderzoek va-* de gemeente dat uitwees dat er mets aan de hand was. „Uiteraard moet met worden vergeten dat iedereen onschuldig is totdat het tegendeel wordt be wezen," meent het raadslid. „Ons onderzoek heeft zich nooit gencht op personen, fraude of cor ruptie." gaat de spreekbuis van het onderzoekstno verder. „Het ging er ons om te kijken of proce dures juist werden gehanteerd en of grote sommen geld correct na mens de gemeente werden uitge- "geven." Verantwoordelijk wethouder L A. Hafkamp reageerde gisteren stomverbaasd op de jongste ont wikkelingen. De door de sioopaf faire zo getergde bestuurder wil de -na zich volledig op de hoogte te hebben gesteld- geen com mentaar geven. „Het onderzoek is een vei volg van hel ai eerder be gonnen onderzoek door de politie. Zolang de uitkomsten met be kend zijn, kan ik geen commen taar geven." Maassluis De Maassluise fractie van GroenLinks doet niet mee aan de komende ge meenteraadsverkiezingen, volgend jaar maart. Met uit zondering van het huidige raadslid en tevens fractievoor zitter Elly Broeder wil nie mand zich beschikbaar stellen als gemeenteraadslid. Broeder zelf wil de kar niet langer al leen trekken. „Het is einde oe fening,'' reageert ze teleurge steld. De afgelopen maanden had den enkele leden van Groen Links al via publicaties in de plaatselijke en regionale pers aan de Maassluise inwoners duidelijk gemaakt dat zij hun steun nodig hebben. Niet al leen door hun stem uit te bren gen met de verkiezingen - ge zien het landelijk succes houdt de fractie rekening met twee zetels - maar ook als vertegen woordigers in de gemeente raad. Belangstellenden wer den opgeroepen te verschijnen op een onlangs belegde verga dering over de toekomst van de partij in Maassluis. De opkomst was minimaal, vertelt Broeder. „Er kwamen maar liefst drie personen. Vooraf had ik wel reacties ge kregen, maar niemand heeft tijd." In haar eentje wil Broe der evenmin verder. „Ik kan onmogelijk alles alleen doen. Bovendien wil ik steun hebben van een fractie, mensen die achter me staan. Ik wil wel het gevoel hebben dat ik een be paalde groep vertegenwoordig, want ik ga daar niet voor me zelf zitten." Schiedam Na een korte achter volging heeft de Schiedamse poli tie gistermiddag omstreeks één uur een 28-jarige Rotterdammer aangehouden, die kort daarvoor een overval had gepleegd op een winkel aan de 's-Gravelandseweg. De man bedreigde daar een 30-ja- rige medewerkster -die op dat moment alleen in de winkel was- met een vuurwapen. Hij eiste geld uit de kassa. Er ont stond een worsteling, waarbij de overvaller zijn vuurwapen liet val len. Met een greep uit de kassa ging hjj er vervolgens vandoor. Kort daarna werd de man gesig naleerd op een perron van station Schiedam/Rotterdam-West. Poli tiemensen hielden hem na een korte achtervolging aan en brach ten hem over naar het bureau. Schiedam Zes jongens van 16 jaar zijn gisteravond aangehou den nadat zy brand hadden ge sticht in een pand aan de Water wegstraat in Schiedam. Het vuur werd opgemerkt door twee agen ten die meteen de brandweer alar meerden. Die doofde de vlam men. Kort daarna hielden de agenten in de buurt van het be wuste pand de groep jongeren aan. Het zestal werd voor verhoor meegenomen naar het bureau. Het vuur bleek op twee plaatsten te zijn aangestoken. Schiedam/Vlaardingen—De vierde etappe van Jericho wordt zondag -\ juni gehouden op het dijkli- chaam tussen Schiedam en Vlaar dingen waar de ryksweg A4 is ge pland. Dit is het vervolg op de ac tie van 15 september. Toen heb ben ongeveer 150 mensen drie maal rond een deel van het dijkli- chaam gefietst. Degenen onder ons die een mosterdzaadje geloof hebben, weten dat als er zeven maal om het dyklichaam is ge fietst, het dijkliehaam in 2al stor ten en de aanleg van de weg on mogelijk zal worden, aldus de or ganisatie. De stait van de vieiue etappe is in het natuurcentrum De Boshoek en de vierde etappe start om 13.00 uur. Het fietsen duurt tot onge veer 16.00 uur. Nieuwstraatl40-SpijItenis&e-teIcfoon0181 -617036 LYCRA KNIEKOUSJE, met breed niet knellend boord, 5,95 p. paar 3 PAAR 15

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1997 | | pagina 1